Borsele wil niet aan verhoging ozb PZC PZC Museumhaven wil publiek meer bieden Station Middelburg zal weer fatsoenlijk zijn Gemeente moet op andere wijze aan geld komen voor extra uitgaven AAZET Promotiefilm in première Schouwen-Duiveland is op zoek naar vervuilde grond Wegens waterschade nu kortingen tot 80% vrijdag 8 juli 2005 b 13 Hnnr Mieke van der Jaqt HEINKENSZAND - Een meer derheid in de gemeenteraad van Borsele wil niet dat de onroeren de zaakbelasting (ozb) al in 2007 met een extra procent bo venop de inflatie stijgt. Een amendement op de meerjarenbe groting voor 2006 tot 2009 van Peuterspeelzalen krijgen nieuwe speeltoestellen 00STKAPELLE - De Stichting Peuterspeelzalen Veere heeft van het Oranje Fonds 25.000 eu ro gekregen. Alle elf speelzalen krijgen daarvan een groot speel toestel voor binnen of buiten. ,.Veel speeltoestellen zijn vorig jaar na een inspectie afge keurd", vertelt D. van Belzen van de Stichting Peuterspeelza len Veere. „Het waren glijbanen of klimrekken waarvan een aan tal al 25 jaar oud was. Vroeger werden de toestellen nauwelijks geïnspecteerd. Onze stichting be staat nog maar twee jaar. Voor die tijd waren het allemaal af zonderlijke kleine organisaties met een eigen bestuur. Nu we één stichting zijn, willen we het professioneel aanpakken. We la ten de toestellen voortaan jaar lijks inspecteren. Bovendien kunnen we nu toestellen kopen die goed gecertificeerd zijn. Dat bestond 25 jaar geleden niet eens." Ondergrond Wanneer de nieuwe toestellen worden geplaatst, is nog niet be kend, „Ik denk dat het nog wel 'een maand of twee kan duren", zegt Van Belzen. „Meestal is er een levertijd van zes tot acht we ken. Bovendien 'moet ook de on dergrond nog worden aange- (Advertentie) mat be (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl SGP Christenunie om die voor gestelde verhoging te schrappen kreeg alleen de stemmen van de PvdA-fractie tegen,. Die fractie vond dat een extra verhoging over de hele periode moest wor den geschrapt. Tekorten moet de gemeente volgens de PvdA dekken uit bezuinigingen. Argument om de verhoging voor 2007 in ieder geval te schrappen was de eventuele invoering van rioolrecht in 2007. Zeker als de plannen van het kabinet, om het gebruikersdeel van de ozb af te schaffen, doorgaan, moet ook Borsele een heffing voor het rioolrecht invoeren. Overigens besloot de raad om de minister aan te spreken over die afschaf fing en hem te houden aan belof ten dat geen enkele gemeente daarop achteruit zal gaan. Bor sele zal aanzienlijk meer geld moeten krijgen uit het gemeente fonds en uiteindelijk komt ook dat uit de zakken van de bur gers. Gemeentehuis De gemeenteraad schikte zich gisteravond in meer zaken dan alleen de meerjarenbegroting niet naar de wil van het college. Dat wilde van een aanzienlijk re keningoverschot over 2004 ruim vier ton in een potje stoppen voor het verbouwen en uitbrei den van het gemeentehuis. Dat moet volgens het college door gaan en is begroot op 7 miljoen euro. De raad ging daar niet mee akkoord. Op voorstel van de CDA-fractie, met de stem men van SGP/Christenunie en WD tegen, werd het bedrag in een potje gestopt voor gebou wen en met name voor gebou wen in Ovezande. Daar is het dorpshuis 't Trefpunt ernstig aan vernieuwing toe, net als de gymnastiekzaal. Bovendien is Ovezande enthousiast voor een brede school, die er wegens geld gebrek steeds niet komen kan. Met een dikke vier ton liggen de plannen er ineens veel rooskleu riger bij. Hoe het dan verder moet met het gemeentehuis, wil de raad snel weten. De uitbreiding en de verbouwing kunnen nog wel een poosje wachten maar de inrich ting van een burgerbalie niet. Daarvoor zit al bijna vier ton in een potje, maar het college liet weten dat het voor dat geld niet kan. Welnu, de raad verwacht op korte termijn een sober pak ket van eisen dat voor een zo ge ring mogelijk bedrag kan wor den uitgevoerd. De raad ver wacht dat voor de burgerbalie het gemeentehuis in Heinkens- zand niet hoeft te worden uitge breid. Bij plaatsgebrek kan va ker gebruikt worden gemaakt van de boerderij aan de over kant. Voor grote vergaderingen kan de gemeente uitwijken naar de Stenge. Nu de burgemeester de voormalige bodewoning heeft verlaten, kan die boven dien ook nog ergens toe dienen. KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33.8333 De Stads- en Commerciewerf trekt meer mensen dan verwacht. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Stichting Museumha ven Zeeland gaat haar publieksfunctie de komende jaren uitbouwen. De eerste stappen in die richting zijn inmiddels gezet. Morgen gaat een promotiefilm over de museumhaven in première Ook wordt gewerkt aan een cd-rom waarop de restauratie van hoogaars Arm 17 stap voor stap te volgen is. De Stichting Museumhaven werkt voor een belangrijk deel met gemeenschaps geld. De gemeenschap mag voor dat geld best iets terugkrijgen, - vindt Frans Meulenberg, pr-man van de stich ting. Tot nu toe bestond de publieksfunctie vooral uit bezichtiging van de histori sche schepen. Ook konden mensen van af een loopbrug een blik werpen op de restauratiewerkzaamheden in de Stads- en Commerciewerf. Dat is, stelt Meulenberg, veel te mager. Daarom is de afgelopen tijd hard ge werkt aan het publieksvriendelijker ma ken van de Stads -en Commerciewerf. In de bezoekersruimte is plaats inge ruimd voor een computer, een beamer, en een dvd-speler. De apparatuur wordt morgen ingewijd met de verto ning van de eerste promotiefilm, in op dracht van de stichting gemaakt door het Zierikzeese bedrijf Menno Vos Au dio en Videoproducties. In de film wordt ingegaan op de collectie schepen in de haven en hun geschiedenis. Details Ook wordt veel aandacht besteed aan de restauratiewerkzaamheden in dë Stads -en Commerciewerf. Meulenberg: „Vanaf de loopbrug zie je het werk aan de Arnemuiden 17 alleen van boven. Je mag geen bezoekers op de werkvloer toelaten, waardoor zij de details mis sen. Die kun je in zo'n film wel laten zien." Verder werden opnames gemaakt tijdens vaartochten van scholieren aan boord van klipper Mijn Genoegen. Film maker Vos schoot in zeven dagen tijd ongeveer vijftig minuten materiaal en wist dat te comprimeren tot een film van ruim acht minuten. De film wordt niet doorlopend ver toond. Het is de bedoeling dat de bezoe kers zelf - middels een afstandsbedie ning met beknopte handleiding - de ap paratuur bedienen. In de bezoekersruimte wordt ook de film De Toren Spreekt gedraaid. Het be treft een korte film uit 1948, gemaakt in opdracht van Koninklijke Zeelandia. De film werd vorig jaar nog vertoond in filmtheater FiZi, toen daar voor het ra dioprogramma Beeldspraak Herman Doeleman werd geïnterviewd. Op termijn wil Meulenberg nog veel meer doen om de Stads- en Commercie werf aantrekkelijk te maken voor het publiek. „De dvd van de promotiefilm foto Marijke Folkertsma gaat in de verkoop, maar op termijn zou je bijvoorbeeld ook kunnen denken aan parafernalia als mokken met opdruk, T-shirts, paraplu's en schipperspetten. En als je koffie schenkt voor je gasten, heb je ook servies nodig. Dat moet dan natuurlijk wel servies in stijl zijn." Dat alles is toekomstmuziek, realiseert Meulenberg zich. „Maar tegelijkertijd zien we wel dat de Stads- en Commer ciewerf meer mensen trekt dan waar we in dit stadium op gerekend hadden." Verdwenen havens Morgen wordt ook het startschot gege ven voor de zomerexpositie 'Verdwenen havens nader bekeken', waarin aan dacht wordt besteed aan havens die van groot belang waren in de tijd dat Schou- wen-Duiveland nog echt een eiland was. Een aantal ervan is nog terug te vinden op oude kaarten, maar veel zijn verdwenen en in vergetelheid geraakt. De expositie is tot en met 10 september 2006 te zien in het ruim van klipper Mijn Genoegen en de bezoekersruimte van de Stads- en Commerciewerf. (Advertentie) door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan de NS niet be reiken, en de spoorwegen kun nen de brief van de gemeente niet vinden. Maar waar het om draait, zal gebeuren, en snel: het station wordt na de zomer opge knapt. Het gemeentebestuur stoort zich aan het station. Miljoenen heeft de stad uitgetrokken om het stationsgebied op te knap pen, maar uitgerekend het sta tion zelf ziet er niet uit. 'Een uit straling die een monument in een provinciehoofdstad onwaar dig is', menen B en W. Een restauratie is hard nodig, zei wethouder H. Kool-Blok land gisteren in de PZC. Die komt er ook, reageert woord voerder S. Hoen van de Ne derlandse Spoorwegen, en wel na de zomervakantie. Althans, geen volledige restauratie, wel een grondige opknapbeurt. „De restauratie die een aantal jaren geleden gepland stond, is inderdaad niet doorgegaan. Vanwege een bezuiniging. Zo eenvoudig is het gewoon. Maar die bezuiniging konden we des tijds niet zien aankomen", zegt Hoen. Het station ziet er daardoor nu niet zo fijn uit, geeft hij toe. „Maar we zullen het weer fat soenlijk maken. Het komt in de buurt van het fatsoenlijke sta tion dat de gemeente graag wil. We gaan het schilderen. De scheuren in de muren gaan we herstellen. Die zijn ontstaan bij het slaan van een damwand voor de bouw van de eerste lift. Vanwege die scheuren staat er ook stutwerk. Dat gaat weg." De NS gaan nu ook de tweede lift bouwen. Gevaar voor nieu- Goes stopt miljoen in reservepot GOES - Goes stopt een miljoen euro dat over is van het jaar 2004 in de algemene reserve; de pot voor onverwach te uitgaven. Het CDA wilde gisteren in de gemeenteraad een deel van dat bedrag, 368.000 euro, reserveren voor de financiering van het nieuwe wijkcentrum, dat onderdeel wordt van de te bouwen brede school in de Goese Polder. Het CDA kreeg steun van D66 en GroenLinks. Door het genoemde bedrag te oormerken zou de algemene reserve precies het voorgeschreven minimum van vijf procent van de totale begroting bedragen. PvdA en WD voelden er weinig voor, omdat het wijkcentrum er toch moet komen en er geld voor moet worden gevonden. Dat zal bedui dend meer zijn dan het te oormerken bedrag. „We kunnen beter wachten tot september, dan weten we wat er nodig is voor het wijkcentrum en wat de kosten zijn", zei fractie- voorzittter H. Hoogerland. Plet CDA liet daarop het voor stel varen. Er was gisteren een kleine meevaller. Alle raadsleden kre gen een taartje, Zeeuwse Bluff, dat in het kader van Goes 600 jaar door een plaatselijke patisserie en een grondstof- fenleverancier is ontwikkeld. Cel geëist voor beramen overval MIDDELBURG - Tegen een 29-jarige man uit Goes is gis teren voor de Middelburgse ï-echtbank 18 maanden cel straf geëist. De man werd op 22 februari dit jaar door de politie betrapt met een wapen. De Goesenaar verklaarde gretig dat hij een overval had beraamd waarvoor hij het wapen had geleend. Dat hij in staat was tot overvallen, bleek uit het feit dat de man begin februari was binnengedrongen in een Vlis- singse woning waar hij samen met een andere man 130 eu ro had gestolen. Ook had de man zijn vriendin mishan deld. „Ik heb haar inderdaad geslagen, maar nu ga ik aan mezelf werken", beloofde hij Gehandicapte voorlopig cel in MIDDELBUR.G - De zaak van een 21-jarige man uit Zie- rikzee is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor onbepaalde tijd aangehouden. In de verblijfplaats van de verdachte wei-den eind maart van dit jaar 76 xtc-pillen, 14 busjes traangas en een vuurwerkpistool met knal- en vuurwerkpatronen gevonden. Het betrof een uit de hand gelopen verzameling, verklaarde de man. Uit rapporten van deskundigen bleek dat de man licht verstandelijk gehandicapt is. Daarom achtte officier van justitie A. Flikweert hem verminderd toerekeningsvat baar. „Ik zou een opname in een ziekenhuis voor licht ver standelijk gehandicapten adviseren, maar helaas is daar nu nog geen plaats", reageerde de officier. Omdat geen van de betrokken partijen het wenselijk vond dat de man op straat kwam te staan, besloot de rechtbank de zaak aan te houden tot er plaats voor hem is gevonden. Tot die tijd verblijft de man in het huis van bewaring. Zodiac gestolen KORTGENE - Tussen woensdagmiddag kwart voor zes en donderdagmiddag twaalf uur is een rubber bootje (met buitenboordmotor) dat aan de Paardekreek in Kortgene lag gestolen. Het betreft een zilvergrijze Zodiac, type MK1 met een buitenboordmotor van het merk Mercury. De waarde van het bootje is onbekend ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland zet de speurtocht naar mogelijk ver vuilde grond op het eiland voort. Locaties waar wellicht ooit olietanks in de grond heb ben gezeten, worden onder de loep genomen. De afgelopen maanden heeft het bedrijf SGS Environmental Ser vices in opdracht van de gemeen te historisch bodemonderzoek in en rond Zierikzee uitgevoerd. Van de honderd onderzochte lo caties konden zestig al snel bij geschreven worden in het hoofd stukje 'niets aan de hand'. Voor zo'n 35 plekken is nog na der onderzoek nodig en in vijf gevallen staat voor de onderzoe kers vast dat er sprake is van vervuilde grond die op enig mo ment mogelijk gesaneerd of geï soleerd dient te worden. „Het valt ons tot dusverre mee", al dus P. van Santé van de afde ling ruimte en milieu van de ge meente. Het tot nu toe verrichte onder zoek was archiefonderzoek en deze methode wordt ook voor het vervolgonderzoek gehan- teerd. „In een aantal gevallen wordt ook ter plaatse gekeken, maar er worden geen boringen gedaan of grond afgegraven.I Alles bij elkaar dienen op Schou wen-Duiveland ruim 1300 loca ties te worden onderzocht. Hoe wel in het verleden - zelfs tot twee keer toe - een 'Actie Tank slag' is gehouden waarbij olie tanks werden opgeruimd, blij ven die plaatsen de aandacht vragen. agenda we scheuren is er niet, zegt Hoen, omdat er geen damwand meer geslagen hoeft te worden. Bovendien is de grond nu vol doende ingeklonken. Telefoonnummers Dat de gemeente de NS niet kon bereiken, snapt Hoen trouwens niet. „Dat vind ik moeilijk om te moeten lezen. We hebben altijd goede contacten. Bovendien heb ben ze een gids met al onze tele foonnummers." Op zijn beurt heeft Hoen trouwens de brief van de gemeente nog niet gevon den. „Maar ik weet ook niet of die al langer geleden is verzon den, of pas recent." Na de opknapbeurt wordt het station in goede conditie gehou den met regelmatig onderhoud, stelt Hoen. „Maar of die grote restauratie er ooit nog komt, ik heb geen idee. Het is steeds een geldkwestie." STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Theodorushaven, 14.00 uur en 16.00 uur(alleen enkele reis en fiets meene men mogelijk); Zoommeertocht ca 2 COC-café De Soos, 22.00 uur:Vrijdaga- vondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meu belen tbv maatschappelijke dienstverle ning; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Café Pake Sake, 22.00-04.00 uur: Tom my's Gay Friendly Party. HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: So ciëteit; KRUIN1NGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 14.00 uur; Alzheimer(inloop)café Reï- merswaal; OUD-VOSSEMEER - Feesttent Dorps plein, optreden Carbon, vanaf 20.30 WEMELDINGE - 't Waskot, 10.00-17.00 uur: Open voor publiek; De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; Molenstraat, bij Stichting In de Vrij heid, 19.30 uur: zomeravondconcert O.K.K. YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00-13.00 uur: Weekmarkt; Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE VESTIGING GOES op onze dames-, heren en kadocollectie van o.a. Ralph Lauren, Gaastra, Gant, Scapa sports en meer... Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen.. Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder ïrieurstyling '.keesdenherder.nl Noordweg l 25, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33