Eet een appel bij de balie Film by the Sea wijzigt openingsfilm van festival Cactusfestival in Brugge wil grenzen laten vervagen Raak en veelzeggend spel in boerendrama pzc 17 vrijdag 8 juli 2005 Autodieven weinig actief jn Zeeland IcoES - Zeeland is in het geheel „jet populair bij autodieven. De eerste zes maanden van dit jaar werden welgeteld 86 voertuigen gestolen. Dat is minder dan in al le andere politieregio's in Neder land. Het ergst gesteld is het in Ide regio Rotterdam-Rijnmond. Daar missen sinds begin dit jaar 1068 eigenaars hun voertuig. Vergeleken met voorgaande ja ren worden er steeds minder au- l0's m het Zeeuwse gestolen. In de eerste zes maanden van 1995 werden er nog 126 gejat. De eer ste helft van vorig jaar verdwe nen er nog 97, zo blijkt uit de cij fers van de stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit. De Zeeuwse politie vond de eer ste zes maanden van dit jaar 41 gestolen auto's terug, bijna de helft van het gestolen aantal. Daarmee scoort de politie net iets onder het gemiddelde. Nieuwe auto's zijn minder popu lar bij het dievengilde. Vergele den met vijl' jaar geleden is het aantal diefstallen van auto's die niet ouder zijn dan drie jaar ge- eerd, zo blijkt uit de lande- cijfers van de stichting, schrijft de daling van het aantal autodiefstallen toe aan de gezamenlijke aanpak van po litie, justitie, verzekeraars en de autobranche. Ten opzichte van de eerste hélft van 2004 verminderde het aan tal diefstallen van jonge auto's mei 21 procent. Toen verdwe- 1482 van dergelijke relatief dure auto's. In deze categorie bleken Toyota's het populairst bij autodieven. Bij dat merk was in de eerste helft van 2005 sprake van een stijging van 55,9 procent ten opzichte van een jaar eerder. Diefstallen van BMW's daalden het sterkst: met 47,6 procent. De laatste jaren is over de hele linie sprake van een terugloop in het aantal diefstal len van motorvoertuigen. In de eerste helft van 2000 werden 16.142 personenauto's, be drijfswagens en motoren gesto len, tegen 9765 in de eerste helft van dit jaar. Het aantal auto's dal werd teruggevonden, daalde licht van 55 procent in 2000 naar 52,1 procent dit jaar. De meeste auto's worden terugge- l! vonden in België en Duitsland. kunst door Martijn de Koning Veel Nederlanders voelen zich niet welkom bij de receptie van een in stelling of organisatie. Vooral de balies van overheidsinstellingen zijn klanton vriendelijk ingericht. Bovendien moet je er vaak lang wachten. Dat blijkt uit een onderzoek van klantcontactspecia list Sparq. Hoe staat het bij de Zeeuwse gemeentebalies? Een kijkje in twee gemeentehuizen: Vlis- singen en Kapelle. De afgelopen jaren is het stadhuis van Vlissingen fors gereno veerd. De publieksbalie is daarbij niet overgeslagen, vertelt manager publieks- zaken J. Groen. „De situatie is enorm veel beter dan vóór de verbouwing. Toen was de wachtruimte echt te klein. Nu is de balie gevestigd op de vroegere binnenplaats. Daar kunnen we de men sen op een fatsoenlijke manier ontvan gen." Inderdaad is er vóór de publieksbalie veel ruimte voor de bezoeker vrijge maakt. Niemand hoeft bang te zijn dat klantgericht hij niet even kan zitten; een fors aantal roodleren banken maakt het wachten wat minder onaangenaam. „Bovendien kan de bezoeker intussen gebruik ma ken van enkele speciale diensten", vertelt Groen. „Zo staan er vier compu ters met internet gratis tot ieders be schikking. Verder hebben we een kin derhoekje en is naast de wachtruimte een cafeetje gevestigd. Daar kunnen mensen even wat te drinken halen als ze onverhoopt wat langer moeten wach ten." Vlissingen heeft hiermee rekening ge houden met veel van de grootste erger nissen die uit het onderzoek van Sparq naar voren komen. Veel mensen klagen namelijk over te weinig zitplaatsen, on aangename en kleine wachtruimtes, en het feit dat ze niets om handen hebben tijdens het wachten. De grootste klacht, de lange wachttij- De publieksbalie in het Vlissingse stadhuis. den, is volgens Groen in Vlissingen ech ter nog niet helemaal de wereld uit. „We werken met een nieuw systeem. Dat heeft nog een aantal kinderziek tes." De problemen met de nieuwe com puters uiten zich vooral in langere wachttijden. „Maar dat is maar inciden teel, hoor," benadrukt Groen. „Het duurt gemiddeld acht minuten voordat mensen aan de beurt zijn. Dat lijkt me te doen. Als alles tegenzit loopt dat wel eens op tot een minuut of veertig. Dat is veel te lang, ja. We doen er ook alles aan om dat te veranderen." Logisch Naast het verbeteren van de computer systemen gebeurt dat bijvoorbeeld door dat burgers voor bepaalde zaken steeds vaker bij meerdere balies terecht kun nen. Groen: „Zo kunnen-twee mensen die voor hetzelfde komen, tegelijkertijd geholpen worden. Ze hoeven dus niet op juist die ene medewerker te wachten die ergens verstand van heeft." In het gemeentehuis van Kapelle is het niet meer dan logisch dat een baliemede werker overal verstand van heeft. Waar er in Vlissingen minstens vier balies con stant bezet zijn, geldt dat in deze veel kleinere gemeente namelijk maar voor twee. Voor de balie burgerservice is in het gemeentehuis van Kapelle ruimte vrijgemaakt in de hoek van de centrale hal. Er staan een paar stoelen rond een enkel tafeltje. Plantenbakken geven het hoekje wat kleur. Nummertjes trekken hoeft niet: je bent gewoon aan de beurt in de volgorde waarop je komt. Erg druk is het nooit, geeft gemeentese cretaris A. Unk aan. „Slechts heel inci denteel staan hier meer dan een paar mensen. Vlak voor vakanties bijvoox- beeld, wanneer veel mensen hun pas poort willen verlengen, In dat geval doen we wel eens een beroep op uitzend krachten." En als je eens wat langer moet wachten, dan is er op tafel en in rekjes genoeg leesvoer te vinden. Of je eet een appel, want die zijn gratis uit een aan de muur gehangen mand te pakken. Fris en ge zond, luidt de aanbeveling. Volgens Unk werkt Kapelle bewust aan foto Ruben Oreel het voeren van een klantvriendelijk be leid. „We zijn bezig met het opstellen van een zogenaamd kwaliteitshandvest. Daarin staat precies waar wij als ge meente ten opzichte van de burger aan moeten voldoen. We beloven de mensen bijvoorbeeld dat ze aan de balie binnen een bepaalde tijd geholpen worden. Lukt dat niet, dan heeft dat voor ons zelf consequenties. We brengen dan bij voorbeeld een paspoort bij iemand thuis, zodat hij niet nog langer moet wachten of er speciaal voor terug moet komen." Dankzij internet kunnen steeds meer diensten digitaal worden aangeboden. Dat scheelt de baliemedewerkers werk, wat ook betekent dat de wachttijden af nemen. „Maar juist de diensten die de meeste tijd kosten, zoals het verlengen van paspoort en rijbewijs, kunnen nog niet digitaal. En het zal nog wel even du ren voordat dit wel mogelijk is", tem pert de Vlissinger Groen het optimisme. „Tot die tijd zullen mensen af en toe toch tegen wat langere wachtti jden aan lopen." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Film by the Sea heeft Matchpoint van regisseur Woody Allen noodgedwongen geschrapt als opening van de ko- mende editie van het festival. Dat wordt nu ingeluid door si Don't, come knocking, de nieuw ste film van Wim Wenders. Het Vlissingse filmfestijn wordt in september voor de zevende keer gehouden. Een maand gele den maakte festivaldirecteur Leo Hannewijk bekend dat zou z» worden geopend met Match point. die in mei op het festival in Cannes goed was ontvangen. De film gaat echter pas in no- :r in de Verenigde Staten uit en voor die tijd mogen er geen vertoningen elders plaats- vinden. Wdody Aliens film zou in oktober in Nederland worden uitgebracht, maar ook dat is uit gesteld. him by the Sea stelt als ope- mngsfilm 'een goed alternatief' te hebben gevonden in Don't co me knocking, die in Cannes was genomineerd voor een Gouden Palm, de prijs die hij in 1984 ont ving voor Paris, Texas. Er zijn diverse overeenkomsten tussen beide films. Opnieuw werkt Wenders samen met ac teur en scriptschrijver Sam She- pard. Daarnaast gaan beide films over de zoektocht van een man naar zijn ver-leden, maar vooral naar zichzelf. Don't come knocking gaat over de filmacteur Howard Spence (Sam Shepard), die in zijn goede tijd grote westernhelden speel de maar nu nog slechts onbedui dende rollen krijgt aangeboden. Als hij erachter komt dat hij mo gelijk een kind in Utah heeft, loopt hij weg van de set van zijn laatste film en gaat daarheen, een speurtocht die hem confron teert met zijn verleden. Hoogbejaard Naast Sam Shepard zijn Jessica Lange, Tim Roth, Sarah Polley, Gabriel Mann en Fairuza Balk in de film te zien. Opvallend is de bijdrage van de hoogbejaar de actrice Eva Marie Saint, die in 1954 samen met Marlon Bran do in On the waterfront speelde. Een hoofdrol is er voor het came rawerk van Franz Lustig. Don't come knocking opent wij- dag 9 september Film by the Sea, dat duurt tot en met 18 sep tember.,De organisatie wil pro beren Wim Wenders ook naar Vlissingen te halen. Van de Duit se regiseur werd vorig jaar Musi- ca Cubana op het festival ver toond. De voorverkoop van de openingsvoorstelling, waarvoor een beperkt aantal kaarten be schikbaar zijn, begint morgen om 12.00 uur. Op het festival zijn dit jaar onge veer zestig films te zien, aanzien lijk minder dan de honderd van vorig jaar. Dat is mede het ge volg van noodzakelijke bezuini gingen. Om dezelfde reden ver schijnt er dit jaar bijvoorbeeld ook geen catalogus. Het aantal films is bovendien ge daald door de ruime aandacht voor schoolvoorstellingen. In to taal komen 15.000 kinderen en jongeren tijdens het festival naar bioscoop Cine City. In het programma voor dit jaar ligt de nadruk verder op de combinatie film en literatuur en op Afrika. Scène uit Don't come knocking, met (vlnr) Sarah Polley, Sam Shepard en Tim Roth. [^Amerikaanse band Fun Lovin' Criminals sluit de eerste avond van de 24ste editie van het Cactusfes- '•val in Brugge af. door Rolf Bosboom BRUGGE - In het Minnewaterpark in Brugge be gint vandaag de 24e editie van het Cactusfestival. Het programma loopt tot en met zondagavond, met optredens van onder anderen Lauryn Hill, Fun Lovin' Criminals en The Presidents of the USA. Het festival biedt traditiegetrouw wereldmuziek in de ruimste zin van het woord. De organisatie streeft naar 'globalisering op z'n mooist', waarbij grenzen tussen genres en continenten vervagen en mikt op een 'muzikaal ruimdenkend publiek'. Het programma omvat zowel bekende namen als muzi kale nieuwlichter-s. Als een van de 'exclusieve' festivalconcerten wordt Lauryn Hill gepresenteerd, die al jong be kend werd als licl van The Fugees ('Killing me soft ly', 'Ready or not'). Ook in haar solocarrière die la ter volgde, is ze succesvol. In Brugge sluit ze zon dagavond het festival af, samen met haar zestien koppige band. Het festival wordt vanavond vanaf 18.05 uur op Scandinavische wijze ingeluid. Eerst treedt het poprockvijftal Diefenbach uit Kopenhagen aan, gevolgd door de donkere en dreigende Noorse gi taarrock van Madrugada. Verder zijn vanavond The Frames te zien, de Ierse groep die al vijftien jaar aan de weg timmert en die nauwe banden heeft met Deus, waarvan zij ook enkele nummers spelen. De eerste avond wordt afgesloten door de Fun Lovin' Criminals, het Amerikaanse trio dat vooral bekend is van de hit 'Scooby snacks' Zowel morgen als zondag loopt het programma van 13.00 uur tot middernacht. De zaterdag wordt geopend door Zuco 103, de Nederlands-Brazili aanse synthese van drummer Stefan Kruger, toet senist Stefan Schmid en zangeres Lilian Vieira. Zij spelen een mengeling van latin, jazz en drum 'n' bass. Verder zijn er morgen optredens van Babyion Cir cus uit Frankrijk, het Amerikaanse powerpoptrio The Presidents of the USA, het Belgische talent Admiral Freebee, de Amerikaan Bonnie 'Prince' Billy en, tegen middernacht, Asian Dub Founda tion. De laatste dag begint met; de Youngblood Brass Band uit de Verenigde Staten, een groep die be staat uit zes blazers, twee drummers en een rap per. Na het negental worden achtereenvolgens ver wacht: de Congolese groep Konono No. 1, de Brits-Nigeriaanse zangeres en danseres Wunmi, de Gentse latinboy Gabriel Rios en 'de godfathers van de worldbeat' Transglobal Underground', waarna Lauryn Hill voor het slotakkoord mag zor gen. Gedichtenwedstrijd voor koningin MIDDELBURG - Een wedstrijd met als thema '25 gedich ten voor Beatrix' stelt een bijzondere hoofdprijs in het vooruitzicht: een zweefvlucht boven Zeeland, met com missaris van de koningin W. van Gelder aan cle stuur- knuppel. De wedstrijd maakt deel uit van de Zeeland- maand. In het kader daarvan worden in september diver se activiteiten gehouden die een raakvlak hebben met het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Beatrix. De ge dichtenwedstrijd is een van die activiteiten. Bewoners uit elke Zeeuws regio worden uitgedaagd om een gedicht te schrijven over '25 jaar Beatrix en Zeeland'. Uit elk van de vijf regio's wordt een winnaar aangewezen. De prijsuitrei king vindt 10 september plaats tijdens de opening van het Poëticum in Aardenburg. Hiermee worden de poëzierou- tes aangeduid die door het stadje heenlopen. De 25 beste gedichten worden gebundeld en op een later tijdstip aan geboden aan de koningin. Gedichten kunnen tot eind de ze maand worden ingestuurd naar de provincie. Slachtoffer laat zich vaker horen TERNEUZEN - Slachtoffers van een ernstig ongeval of misdrijf laten steeds vaker een schriftelijke slachtofferver klaring opstellen. In Zeeland maakten afgelopen jaar 34 mensen van die mogelijkheid gebruik. Na een aarzelend begin stelt Slachtofferhulp Nederland de laatste vier maanden gemiddeld zeven verklaringen per maand op. Sinds mei vorig jaar mogen slachtoffers van bepaalde zware misdrijven een schriftelijke slachtofferverklaring laten opstellen door Slachtofferhulp Nederland. En sinds januari van dit jaar mag een slachtoffer ook spreken in de rechtszaal over de gevolgen die het misdrijf (of het onge val) voor zijn leven heeft gehad. Dat is erg belangrijk, vindt Slachtofferhulp dat zich jarenlang voor dit recht heeft sterkgemaakt. „Er wordt nu niet alleen óver hen ge sproken, maar slachtoffers hebben zélf een stem." Slacht- offerhulp raadt slachtoffers aan altijd een schriftelijke slachtofferverklaring te laten opstellen, ook als er ge bruik wordt gemaakt van het spreekrecht. Toen de moge lijkheid in mei vorig jaar werd geopend, werd er in de eer ste maanden geen gebruik van gemaakt. Pas afgelopen ok tober werd in Zeeland de eerste schriftelijke slachtoffer- verklax-ing opgesteld. Verwendag voor zorginstelling GOES - Zes Zeeuwse zorginstellingen mogen hun cliën ten een dag verwennen op kosten van CZ Zorgverzekerin gen. CZ viert daarmee het 75-jarig bestaan. De verzeke raar wil jaarlijks deze verwendagen weggeven. CZ-be- stuursvoorzitter M. Leers reikte de prijzen gisteren uit in Goes. Woonzorgcentxoxm Antonius in Kloostex-zande mag zijn bewoners in oktober een palingdiner voorschotelen. Emei'gis, instelling voor geestelijke gezondheidszox-g te Kloetinge, kan met cliënten gaan vissen op de Oosterschel- de. Verpleeghuis De Stelle in Oostburg besteedt het ver- wengeld aan jeu de boules met de 'mannenclub'. Zorgcen- ti"um De Kraayei't in Lewedorp houdt in oktober een tro pische dag en activiteitencentioxm De Kettingkas van Ago gische Zorgcentra Zeeland in Middelburg biedt haar jon geren een survivaldag. Zorgcentrum Poelwijck te 's-Heer Arendskerke gaat een Zeeuwse Dag organiseren. CZ Fonds had 25.000 eui'o te vergeven voor 25 verwendagen in Zeeland, zuidoost-Brabant en Limburg. Een idee voor een verwendag mocht ten hoogste achthonderd euro kos ten. Uit Zeeland stuurden 28 instellingen een voorstel in. VLISSINGEN, Spuikom. 'Kooiboys' van theatergroep Vis a Vis. Regie: George Ishenvoocl. Spel: Arjen Anker, Yahya Gaier, Manon Nieuwenboer, Mananne Seine, Bert van de Veerdonk, Mari- nus Vroom. Nog tot en met zondag te zien op het Straatfestival Vlis singen. door Rolf Bosboom Het onvermijdelijke failliet van een boerenfamilie is al voelbaar voordat de vooi'stel- ling begint. Het publiek belandt in een boerenschuur waar het - met wat fantasie - xxog ruikt naar geixeraties noeste arbeid, maar waar ook het verval niet meer te keren is en de slopers hongei'ig wachten op hun weer loze prooi. De reizende voorstelling Kooi boys, die als onderdeel van het Straatfestival Vlissingen gister avond in première ging in de Spuikom, wordt opgevoerd in een grote tent die theatergezel schap Vis a Vis zelf opbouwt. Het blijkt een ingenieuze con structie te zijn waaxin de sugges tie van een oude boerenschuur tot in detail woi'dt gewekt, maar waar ook ruimte is voor een de gelijke tribune waar vierhon derd mensen kunnen zitten. Die was, bij de eerste van zes opvoe ringen in Vlissingen, niet hele maal gevuld, tex'wijl de voorstel ling dat wel had verdiend. Kooiboys gaat over twee boeren zonen wier vader is ovexdeden. Dat is voor hen het moment de koeien te verkopen, het familie- bediijf op te doeken en te kiezen voor het echte leven, waarvan ze steeds hebben gedroomd. De koffers worden gepakt, het bier wacht en een van de broers draagt al een afzichtelijk rood vakantiehemd. Eerst moet ech ter vader nog worden begraven en die blijkt aan de rand van de groeve beduidend minder dood dan gedacht. Diens wederopstanding is het begin van een sexde vex'wikkelin- gen, met zaken die moeten wor- den verzwegen en kamers die niet mogen worden betreden. Om de schijn op te houden dat het bedrijf nog dx-aaiende is, doen de broers bijvoox-beeld als of ze koeien melken. Het levex't. een fraai visueel hoorspel op. De situatie verergert alleen maar als de zus, die eerder al de uiers verruilde voor een muziek- carrière, met haar gladde vxdend terugkeert. Het zijn allemaal de zelfde ingrediënten als bij een klucht, met al zijn kolder en flauwiteiten. Kooiboys neigt soms ook in die richting, maar Weet er steeds op veilige afstand van te blijven. Dat is vooral te danken aan het spel van de acteurs. Zij hebben nauwelijks tekst, maar elke be weging, elk gebaar is raak en veelzeggend. De spelers tx-ekken je onvermijdelijk het verhaal in, dat steeds wordt gerelativeerd door een flinke dosis humor. Een mooie rol is er voor de va der, die gx-otendeels onzichtbaar blijft maar vooxddurend nadruk kelijk aanwezig is. Dat geldt ook voor de muziek van Dyzack (Erik Hofland), die zo verweven is met het verbaal, dat die nau welijks nog afzonderlijk opvalt maar toch - of juist daax'door - van grote betekenis is. De verwachte onttakeling blijft niet uit, in een finale die even groots als gx-otesk is, waarbij de droom van de bi'oers definitief in duigen valt. Programma Straatfestival VLISSINGEN - Op de derde dag van het Straatfestival Vlis singen is vanavond de eerste reeks voorstellingen van Dans theater Telder te zien. De groep treedt vanaf 19.30 uur (laatste voorstelling om 22.30 uur) om het uur op bij de Oranje molen. Daar staat een groot vo gelnest, waarin zich drie dan sers bevinden. Bezoekers moe ten met een ladder naar boven klimmen om de vooi-stelling te kunnen zien. In de oude plaatwerkerij van scheepswerf De Schelde gaat om 21.30 uur Schakels van De Werf in première, een menge ling van dans, muziek, film en spel. In de Spuikom is, zowel om 19.00 als om 22.15 uur, de voorstelling Kooiboys van thea tergroep Vis a Vis. In de muziektent op het Bel- lamypark brengt JW Roy Ameri kaanse x-ootsmuziek, al zingt hij tegenwoordig ook in het Bra bants. In het voorprogramma staat The Watchman, ofwel Ad van Meurs. Aanvang: 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17