Lichte daling van huizenprijzen Morres wacht op betere tijden MM» Akkerbouw lijdt onder regen Veiliger op de fiets met de klepspiegel Gemeenten zoeken wegen om logopedie bij GGD te houden 15 Vooral in Zeeuws-Vlaander en worden huizen goedkoper vrijdag 8 juli 2005 swb Rol) Heijens vond de achteruitkijkspie gel voor op de fiets uit. foto Camile Schelstraete door Jeanette Vergouwen HULST - Samen met zijn vrouw fiets Rob Heijens bijna 4000 kilometer per jaar. Om hun veiligheid op de weg te verbeteren, ontwikkelde Heijens iets om achteruit te kunnen kijken: de klep spiegel. „Veel fietsers gaan af op het geluid, maar je hoort niet altijd dat achter je een auto rijdt. Achterom kijken is dus een noodzaak. Voor oudere mensen is het draaien van het hoofd echter niet zo gemakkelijk en dus is de achteruit kijkspiegel belangrijk. Maar als je daar in kijkt zit er altijd wel een lichaams deel, vooral de elleboog, in de weg. Met deze uitvinding heeft de fietser een on belemmerd zicht op alles wat achter hem gebeurt. Alle bewegingen kun je zien en op een kruispunt, als je linksaf moet, is dat heel comfortabel", legt Hei jens (77) uit. Hij laat zien dat hij op een gewone plas tic zonneklep een constructie heeft be vestigd met een spiegel. Zowel het fra me als de spiegel is verstelbaar en een simpele blik in de spiegel geeft een beeld van meer dan vijftig meter achter je- Eenvoudig Volgens Heijens is het dragen van deze klep met spiegel veilig en eenvoudig. Iedereen kan dit op zijn hoofd zetten en het materiaal hoeft niet veel te kos ten. „Ik ben al een paar jaar bezig met het uitvinden van deze achteruitkijkspie gel voor fietsers. Zelf rijd ik er al een jaar mee. Ik heb een tijdje gesukkeld met de hechting van het apparaat op de klep en met een simpele ingreep is dat euvel nu overwonnen. Eigenlijk zou iedere fietser dit moeten dragen. Wel zo veilig." Heijens is een techneut en heeft al heel wat uitgevon den, vaak gewoon voor eigen gemak, maar over wat hij nu uitgevonden heeft zou hij best met iemand willen praten die er iets in ziet. „Ik zou graag zien dat deze klepspiegel in productie genomen wordt, liefst met een fietsmerk op de klep. Ik wacht af, of zo iemand zich meldt." Jnnr Jeffrey Kutterink GOES - Huizen zijn in Zeeland liet afgelopen kwartaal goedko per geworden. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen zijn de prij zen flink omlaag gegaan (-7,4 procent). Boven de Westerschel de is de daling minimaal (-0,2 procent). Daarmee groeit de tweedeling op de Zeeuwse hui zenmarkt. Dat blijkt uit kwartaalcijfers van makelaarsvereniging NVM. Gemiddeld kost een huis nu 143.000 euro in Zeeuws-Vlaan- deren en 205.000 euro in de rest van de provincie. Ondanks dat Zeeuwse wonin de afgelopen jaren meer waard zijn geworden, liggen prijzen nog onder het landelijk gemiddelde van 224.000 euro. In het tweede kwartaal zijn in Zeeuws-Vlaanderen 141 wonin- B„i verkocht, tegenover 349 in de rest van Zeeland. Tussen-, hoek- en vrijstaande woningen werden in april, mei en juni het meest verkocht. Tegenovergesteld Vergeleken met een jaar geleden zijn de huizenprijzen boven de Westerschelde met 4,4 procent gestegen (tegenover 3,8 procent landelijk). In Zeeuws-Vlaande ren is juist de tegenovergestelde ontwikkeling zichtbaar. Daar woningen met 1,2 procent in waarde gedaald. Daarmee groeit de tweedeling op de Zeeuwse huizenmarkt. De prijzen boven de Westerschelde kruipen langzaam naar het lan delijk gemiddelde, terwijl de prijzen in Zeeuws-Vlaanderen zich in tegenovergestelde- rich ting ontwikkelen. Landelijk is de prijs van een wo ning in het tweede kwartaal met 1,7 procent gestegen in vergel ijking met de eerste drie maan den van 2005. Huizenbezitters in Zuid-Lim burg profiteerden het afgelopen kwartaal, het meest van een prijsstijging. Na een prijsdaling in het eerste kwartaal werd een woning daar in de afgelopen drie maanden gemiddeld 5,1 pro cent duurder. Nog nooit hebben in Nederland zoveel woningen te koop ge staan als in de afgelopen maan den. De makelaars van branche vereniging NVM hadden halver wege mei bijna 82.150 huizen in de aanbieding (14 procent meer dan een jaar ervoor). Een x'e- cord, aldus NVM-voorzitter O. Smit. Ten opzichte van het eerste kwartaal nam het aanbod met 8 procent toe, tot 82.100 huizen. Volgens de makelaarsvereniging komt dat doordat er meer wonin gen te koop werden gezet. Van een stagnatie in de verkoop is volgens de NVM geen sprake. „Nog nooit zijn er zoveel wonin gen via de NVM aangeboden en verkocht", aldus Smit. De NVM heeft een marktaan deel van circa tweederde en re gistreert ruim dertig jaar de ont wikkelingen op de woning markt. De NVM vreest niet dat het gro te aanbod de huizenprijzen on der druk zet. Voorzitter Smit: „De mensen die hun huis in de verkoop zetten, verschijnen zelf ook als kopers op de markt. We houden dus een goed even wicht." De makelaars verwachten dat de huizenprijzen de rest van het jaar 'licht zullen stijgen'. „Ik verwacht geen schokken in het derde en vierde kwartaal", al dus de NVM-voorzitter. Hij houdt daarom vast aan zijn eer dere voorspelling dat de prijsstij ging over heel 2005 iets boven cle inflatie zal liggen. Echtpaar vast in watertoren AXEL - Echt gevaarlijk of spannend was het niet, be seft het Terneuzense echt paar achteraf. Maar toch voelden de echtelieden zich niet echt op hun gemak toen ze gistermiddag een uur opgesloten zaten in de watertoren van hun geboor testad Axel. Ze waren in de namiddag uit jeugdsentiment naar de watertoren gegaan, omdat ze zich opeens realiseerden dat ze nog nooit vanuit de toren over Axel en omge ving hadden uitgekeken. De vrijwilligers die de to ren open houden voor be zoekers waren hen echter vergeten, zodat het stel er om half vijf achter kwam dat het opgesloten was. Een telefoon in het kantoor tje bood niet direct uit komst, omdat de politie mensen achter alarmnum mer 112 het te druk had den. Het alarm loeide bin nen oorverdovend, maar werd buiten de watertoi'en kennelijk door niemand ge hoord, Tegen half zes arri veerde iemand die over de beveiliging ging. Een beetje laat en niet zo als het hoort, vindt burge meester J. Lonink van Ter- neuzen. „We zoeken uit hoe het kon gebeuren en ne men vervolgens maatrege len om een volgende keer uit te sluiten." Consumenten houden de hand op de knip en de gevolgen zijn bij Morres voelbaar. foto Camile Schelstraete Neerwaartse spiraal bedrijf grotendeels gevolg van economische recessie door Harold de Puysseleijr HULST - Jarenlang was Morres een winstgevend meubelbedrijf, met een uitstraling die Hulst lan delijk en tot in Frans Vlaande ren bekendheid gaf. Sinds een aantal jaren zit de klad er ech ter flink in. Voor de vierde keer in evenzoveel jaren gaan er ar beidsplaatsen verloren. Uit de openbare, bij de Kamer van Koophandel gedeponeerde jaarrekeningen van het bedrijf blijkt, dat Morres aan het einde van de jaren negentig al in de ro de cijfei's terechtkwam. Voor die tijd kende het bedrijf vrijwel uitsluitend groei. Zo liet de jaarrekening in 1998 nog een winst van grofweg negen ton in euro's zien. Dat jaar vond welis waar een reorganisatie plaats, maar die ging nog niet gepaard met gedwongen ontslagen. Het jaar erna kwam de financiële ommekeer en' sloot het meubel bedrijf de boeken met een ver lies van 2,3 miljoen euro. Ook de omzetten liepen terug; zo'n 89 miljoen euro in 1999, te genover 80 miljoen in 2003. Vo rig jaar bedroeg de omzet vol gens directeur T. Koopmans 85 miljoen euro en sloot het bedrijf af met 'licht verlies'. Om de on derneming weer winstgevend te maken, ontkwam de directie in 2001 voor het eerst sinds de op richting in 1909 niet aan ge dwongen ontslagen. Ontslagen De leiding kondigde dat jaar een reorganisatie aan, waarbij 90 van de 580 arbeidsplaatsen kwamen te vervallen. Het aan tal gedwongen ontslagen bleef toen beperkt tot slechts een handvol. De meeste medewer kers konden weer aan de slag bij de huurders van de vrijko mende ruimte als gevolg van de herstructurering van het be drijf. Bij de presentatie van het plan om het bedrijf weer gezond te maken, stak de directie de hand in eigen boezem. Meubelboule vards zijn in de loop der jaren als paddestoelen uit de grond ge schoten, een ontwikkeling die Morres tenminste schromelijk heeft onderschat. Daarom volgde Morres de con currentie; het bedrijf opende fili alen in Deventer en Zaanstad; de meubelwinkel in Hulst krijgt met aan de branche gelieerde winkels meer de uitstraling van een woonboulevard. Die koers wijziging was niet afdoende om het tij te keren, want ook op de decoratieafdeling (4) en de afde lingen automatisering en marke ting (13) zijn mensen overbodig. Directeur Koopmans zei toen nog optimistisch, 'dat er voorlo pig niet meer banen bij Morres verdwijnen'. „Maar ik heb he laas geen glazen bol om in de toekomst te kijken", haastte hij zich eraan toe te voegen. Die uitspraak is een half jaar la ter bewaarheid gebleken, nu Morres zich gedwongen ziet het bedrijf opnieuw in te krimpen. Ditmaal verdwijnen er zestig ba nen. De neerwaartse spiraal waarin het bedrijf zich al jaren lang bevindt, houdt volgens Koopmans voor een belangrijk deel verband met de economi sche recessie. Marktaandeel B. cle Lege van FNV Bondgeno ten onderschrijft die visie. Vol gens hem moet Morres snijden in de organisatie en kosten be sparen om de strijd met de con currentie aan te kunnen. „Er is geen sprake van een noodsitua- door Ben Jansen GOES - De akkerbouw in Zee land heeft de afgelopen dagen om sommige plaatsen fikse scha de opgelopen door de zware re genbuien. Vooral aan de kust van Walcheren, Schouwen-Dui- voland en Wcst-Zeeuws-Vlaan- tlcien vrezen boeren voor een aanzienlijk deel van hun oogst. Dat geldt voornamelijk voor aardappelen en graszaad. Onder '«eer in Zuid-Beveland is woens dagavond en -nacht op sommige U'tbedrijven hagelschade ont staan. Aardappelplanten kunnen niet alleen slecht tegen te veel vocht, ze krijgen ook snel last van zuurstofgebrek dat optreedt wanneer de bodem geheel is Achtgeslagen. Dat heeft zich op veel aardappelpercelen voorge- daan, met rotte knollen als ge volg. J. Vos, die een akkerbouwbe drijf heeft aan de noordkant van Vlissingen, dacht tot woens dagavond dat ongeveer 10 pro cent van zijn 28 hectare grote aardappelareaal ernstige schade had opgelopen door de regen buien van eerder deze week. Gis termorgen kwam er nog eens 25 millimeter regen bij. Verdubbeld Vos: „Ik weet niet hoe groot de schade nu is. Misschien wel ver dubbeld. Daar valt pas over een paar dagen meer over te zeg gen." Door de grote hoeveelheden neerslag en ook door het tame lijk trage begin van het groei seizoen heeft het er de schijn van dat de aardappeloogst dit jaar minder overvloedig zal zijn dat die van vorig jaar, toen bijna ideale teeltomstandighe den voor een zeer hoge op brengst per hectare zorgden en als gevolg daarvan voor slechte prijzen. Vos: „De prijzen kunnen dit jaar wel wat hoger uitvallen, maar het is de vraag of dat veel uitmaakt. De meeste aardappel telers hebben contracten geslo ten voor een deel van hun are aal. Dat betekent: leveren voor de afgesproken prijs. Je moet dan maar afwachten of de nog aardappelen overhoudt die te gen de marktprijs zijn af te zet ten." De hoge vochtigheid en de tame lijk lage temperaturen leveren een situatie op waaronder de aardappelschimmelziekte phy- tophtora kan toeslaan. Aardappeltelers zijn gewend bij besmettingen in de omgeving en bij voor deze ziekte gunstige weersomstandigheden hun plan ten preventief te spuiten. Nu kunnen ze in veel gevallen nau welijks met een veldspuit het land op. Daarom heeft het waterschap Zeeuwse Eilanden gisteren een gedoogbeschikking afgegeven voor aardappeltelers op Wal cheren en in het gedeelte van Schouwen-Duiveland ten wes ten van Zonnemaire om in een strook van veertièn meter vanaf de rand van de sloot met spuit- vliegtuigen of -helikopters ge wasbeschermingsmiddelen te la ten aanbrengen. Boeren in deze gebieden hoeven .het water schap er alleen maar van in ken nis te stellen wanneer ze dat wil len doen. Akkerbouwers die graszaad te len en kort voor de periode van regen hebben gemaaid, maken zich zorgen of er nog wel wat te dorsen valt. Ze vrezen dat het zaad al aan het kiemen is ge gaan. Graan is op sommige plaatsen platgeregend. Gemeenten hekelen asielbeleid DEN HAAG - De Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) heeft totaal geen vertrouwen meer in het tei'ugkeer- beleid van het ministerie van Justitie. Steeds vaker wor den Zeeuwse gemeenten geconfronteerd met de problema tiek van uitgeprocedeerde asielzoekers die op straat wor den gezet. Dat is in strijd met de 'sluitende aanpak' die minister Ver donk (WD, Vreemdelingenzaken en Integratie) is over eengekomen met de Tweecje Kamer. „De gemeenten rest niets meer dan de in hun ogen maatschappelijke plicht te vervullen om opnieuw voor de nodige noodopvang te zor gen", schrijft de VZG in een brief aan de Kamerleden. Op hen wordt een 'dringend beroep' gedaan de verantwoorde lijke minister te houden aan de met de Kamer gemaakte afspraken. Grensarbeiders niet achtergesteld DEN HAAG - Grensai'beiders hebben dezelfde mogelijk heden voor kinderopvang als ieder ander in Nederland. Dat antwoordt minister De Geus (CDA, Sociale Zaken) op vragen van de CD A-Kamerleden Koomen en Sm i 1de. Ouders die in Nederland wonen en in België werken kun nen gebruik maken van alle mogelijkheden die de in ja nuari van kracht geworden Wet kinderopvang biedt, onge acht of de kinderopvang nu in Nederland of België plaats vindt. Ook Belgen die legaal in Nederland werken, kunnen hier een tegemoetkoming krijgen in de kosten voor kinderop vang. De Stichting Grensarbeid had cle problematiek van de kinderopvang bij de Kamerleden aangekaart. Het pro bleem zou zich vooral in Zeeuws-Vlaanderen voordoen. In België werken 2500 Zeeuws-Vlamingen. In Zeeuws-Vlaanderen werken 2000 Belgen. Gemeente helpt GGD niet aan geld ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is niet bereid het tekort van de Jeugdgezondheidszorg op te los sen. Omdat de gemeente over is gegaan tot bezuinigingen is ook de GGD-Zeeland gekort op hun budget. De jeugdgezondheidszorg, een onderdeel van de GGD, heeft daardoor een tekort van een kleine 100.000 euro op gebouwd. Voor 2005 is het probleem opgelost met rijks- geld, maar voor 2006 wordt nog naar een oplossing ge zocht. De GGD-Zeeland vraagt de gemeenten om hulp, maar de gemeente Schouwen-Duiveland zegt die niet te kunnen bieden. Ze raadt de jeugdgezondheidszorg daar om aan om andere middelen vrij te maken of toch te bezui nigen. Branje op historische tjalk ZIERIKZEE - Op de historische tjalk Walrus uit Amster dam heeft gistermiddag een klein brandje gewoed. De tjalk ligt afgemeerd in de Museumhaven in Zierikzee. De brand is ontstaan in de buurt van de motor, door kortslui ting in een stroomverdeler. Doordat de bedrading was gaan smeulen was er sprake van flinke rookontwikkeling. De brand is ontdekt door een voorbijganger, die de rook uit het schterschip zag komen. De schipper was op dat mo ment niet aanwezig. Hoe groot de schade is, is niet be kend. De brand trok veel bekijks van het winkelend pu bliek. tie", zegt De Lege. „Het vooxdbe- staan van het bedrijf staat zeker niet op het spel. Maar het is zaak dat de directie nu een goed perspectief neerzet om het marktaandeel van het bedrijf te kunnen behouden." Pas als het beter gaat met de eco nomie en het vertrouwen van de consument toeneemt, kan Mor res weer hopen op een ouder wets volle winkel. Vooralsnog is het echter heel wat minder druk aan cle kassa's, een gegeven dat de meeste personeelsleden al was opgevallen. Voor burgemeester J.F. Mulder was het deze week flink schrik ken, toen hij het nieuws van de Morresdirectie te horen kreeg, „Heel vervelend uiteraard", zegt Mulder. „Laten we hopen dat de recessie niet te lang meer duurt. „Al dragen de aanslagen in Londen daar vast en zeker niet aan bij." Uien staan hier en daar ook in het water. Dit gewas is minder gevoelig voor rot dan de aard appel, al ligt hier ook het gevaar van schimmelziekten op de loer. Deukjes Verscheidene fruittelers op Zuid-Beveland hebben schade gemeld door hagelbuien woens dagavond en -nacht. Het ging over het: algemeen om vrij klei ne en lichte hagelstenen, die deukjes in de schil van appels en peren veroorzaakten. A. Slabbekoorn van de Fruitte lersorganisatie NFO in Zeeland heeft de indruk dat de beschadi gingen meevallen. „Zo lang de schil niet kapot is hoeft het niet desastreus te zijn. Aan de ande re kant: elke aantasting, hoe licht ook, heeft gevolgen voor de prijs, want de markt is veelei send." door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse gemeenten willen bekijken of de taak logo pedie van de GGD gespaard kan worden bij de bezuinigingen voor komend jaar. Een stroom brieven van scholen die proteste ren tegen het voorstel om de be geleiding van spraakontwikke- ling van leerlingen te schrap pen, laat de gemeenten niet on beroerd. Dat bleek gisteren bij de alge mene bestuursvergadering van de GGD Zeeland in Goes. De vergadering kende een onge woon grote belangstelling van GGD-medewerkers, die met bil jetten hun zorgen over de bezui nigingsdoelen kenbaar maak ten. „U zit hier toch in uw vrije tijd, en niet met. zovelen in de tijd van de baas", voegde voor zitter L. Poppe-de Looff hen toe. Budget De Gemeenschappelijke Gezond heids Dienst van de Zeeuwse ge meenten moet in 2006 drie ton bezuinigen, wil de dienst binnen het maximum van een half pro cent groei van het budget blij ven. Die norm heeft de Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten gesteld. De gemeente Reimerswaal is unaniem tegen bezuinigingen op logopedie, x-apporteerde bur gemeester J. Huisman. Voor Mid delburg kan logopedie zoxxder problemen verdwijnen, liet wet houder L. Luitwieler weten. Hulst ziet logopedie weer wel als GGD-basistaak, zei P. Wee- maes, tevens voorzitter van de bestuurscommissie jeugdgezond heidszorg. Er kan wel op de taak bezuinigd worden, vindt hij. De commissie wil uitzoeken wat de wet de GGD precies op legt in preventieve logopedie. Het nagaan van mogelijke taal stoornissen bij basisschoolleer lingen hoeft niet door een logo pedist gedaan te wox-den, dat ge beurt bij meer GGD's door ande ren, nuanceerde Weemaes. Hij wil daaimaast uitzoeken of cle GGD kosten voor behandeling van spraakstoornissen kan af wentelen op de zorgverzeke raars. Keuze Een meerheid van de gemeenten vroeg om alternatieve bespa-" ringsmogelijkheden om in de hex-fst een keuze te kunnen ma ken voor de begroting. „WeL licht zijn er zaken met minder maatschappelijke impact", sug gereerde wethouder J. Meulen- berg van Noord-Beveland. Er wordt niet enkel op taken be spaard, ook in cle ondersteuning aan mensen en administratie wordt gesneden, verzekerde GGD-directeur V. Slenter. „We zitten al op de grens van het aan vaardbare om de GGD te laten draaien", stelde hij. „Welkom bij de club", reageer de burgemeester Huisman. „Da,t geldt voor gemeenten ook. Misschien moet er nog meer be zuinigd wox-den, waax-schuwde wethouder A. van Opdorp (Bor- sele). De Sluise wethouder L. Kamp huis keek er positiever tegen aan. „Er staat nu voor vier ton aan bezuinigingsvoorstellen op het lijstje. Er moet drie ton be zuinigd worden, dus er is ruimte voor keuzes." (Advertentie) r v MBO S studeren aan de HZ in vlissingen? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Pedagogisch Hulpverlener en Sociaal Jurioisch Medewerker f I,Wij helpen je mensen helpen! Hogeschool fmj Zeeland f info@hz.nl www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15