PZC Veere gaat op zoek naar geld y Het station zal weer fatsoenlijk zijn Nieuw klimrek voor peuterspeelzalen Fracties dragen suggesties aan voor bezuinigingen Gemeente juicht plan Cinecity toe Windscherm bijna gereed Lesgeld Bdactie: 0113-315649 „ww.pzc.nl E.mail:redactie@pzc.nl Postbus31B460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 8 juli 2005 editie Walcheren Hnnr Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Veere gaat er alles aan doen om de begroting van 2006 sluitend te krijgen. De raad heeft daar voor gisteravond een aantal sug gesties gedaan. Hoeveel er pre cies bezuinigd moet worden, is nog onbekend. Dat wordt duide lijk als het Rijk een beslissing heeft genomen over het afschaf fen van het gebruikersdeel van de onroerend zaakbelasting. Het is de eerste keer dat er in de voorjaarsnota van Veere twee scenario's zijn opgenomen. Af hankelijk van wat het Rijk be slist over de ozb, houdt Veere in 2006 iets meer dan een ton over of komt ze bijna vier ton te kort. In 2007 ontstaat er een tekort dat kan oplopen tot mogelijk 1,4 miljoen in 2009. „Dat wij als gevolg van besluite loosheid in Den Haag, rekening moeten houden met twee sce nario's, is eigenlijk ongehoord", zei P. Overmeen van de WD. „Het ozb-verhaal hangt als een zwaard van Damocles boven on ze Veerse hoofden." De WD wil de gisteren, evenals de PvdA/GroenLinks, geen sugges ties doen voor bezuinigingen of voor het schrappen van plan nen. „Dat gaat ons nu om twee redenen te ver", zei Overmeen. „In de eerste plaats kunnen we daar altijd nog over praten als de financiële situatie duidelij ker is geworden. Maar meer nog willen we dit overlaten aan de volgende raad die komend jaar gekozen wordt." Andere fracties kwamen wel met concrete voorstellen. „Het getuigt niet van verantwoorde lijkheidsbesef als we zouden zeg gen: zoek het maar uit", zei K. Houmes van de SGP. „Wij wil len daar nu al voor meedenken en we zijn bereid dat ook na de verkiezingen te doen." Houmes stelde voor het plan voor een kringloopwinkel bij de milieustraat af te schaffen, de bijdragen aan de VW en de Stichting Strandexploitatie Wal cheren nog eens goed tegen het licht te houden en de evenemen tencoördinator af te schaffen. Ook kan er in Zoutelande par- keergeld worden gevraagd en mag de subsidie aan het Zeeuy/s Biologisch Museum worden af gebouwd. De ChristenUnie stelde voor de vergoeding voor de raadsleden met tien procent terug te bren gen. „Het levert misschien niet veel geld op, maar het is wel een signaal naar onze inwoners toe",, zei A. Maris. W. Bartels van Dorpsbelangen en Toerisme Veere opperde fors te bezuini gen op de brandweer. Verder vonden alle fracties dat er zeer voorzichtig moet worden omge- Belager wil nog dertig jaar door met slachtoffer MIDDELBURG - Ze had haar slapende echtgenoot met een me talen deegroller op zijn hoofd ge slagen, daarom zat de 50-jarige Temeuzense gisteren tegenover de rechter in Middelburg. „Ik was ongerust en kreeg hem niet wakker", zei de vrouw. Het idee ontstond nadat de huisarts weigerde te komen omdat hij na re ervaringen had met de man. Daarop werd de vrouw, die lijdt aan waanideeën, bang voor haai man. Toen hij plots weer over eind kwam, sloeg ze hem neer. „Ik had niet de opzet hem dood te slaan want ik hou heel veel van hem. We zijn dertig jaar ge trouwd en we willen er nog eens dertig halen." De officier van justitie gelaste een opname van een jaar in een psychiatrisch zie- jkenhuis. De rechtbank nam de eis over en liet het daarbij. VLISSINGEN - Cinecity wil aan de zijkant van de bioscoop op het plein uitbreiden met drie filmzalen. Die zouden plaats moeten bieden aan vierhonderd tot vijfhonderd bezoekers. S. Hardeman, bedrijfsleider van de Vlissingse bioscoop, zegt dat de plannen nog in een beginsta dium verkeren. „Maar het is een wens. We weten na zes jaar Cine city zeker dat er voldoende ani mo voor films in Zeeland is." Cinecity moet met de gemeente Vlissingen en het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de tafel om de uitbreiding voor elkaar te krijgen, De nieuwbouw vindt plaats op een dijklichaam, waar voor het waterschap toestem ming moet geven. Cinecity heeft al met beide instanties overleg gevoerd. Wethouder L. Pop- pe-de Looff: „We denken inmid- i mee met Cinecity wat de mogelijkheden zijn en welke ver gunningen verkregen moeten worden. Het initiatief juichen we toe." Hardeman zegt dat er inmiddels een schetsontwerp is gemaakt voor de uitbreiding. „Het bouw- 1 plan is nog niet definitief vastge- steld. Maar als we gaan bou wen, willen we ook tegelijk de binnenkant verfraaien en verbe teren. Er zal bijvoorbeeld een extra toiletgroep bijkomen." Om aan te geven dat Cinecity met verwacht dat het een te groot financieel risico neemt door uit te breiden, zegt Harde man: „Cinecity heeft nu zeven zalen met in totaal 1200 zitplaat sen. Het afgelopen weekeinde was een recordweekeinde met maarliefst 14.000bezoekers." 'Jaarlijks trekt Cinecity circa 400.000 bezoekers. „Het filmfes tival draagt ongeveer met acht tot tien procent bij aan dit to taal." Hoor het filmfestival wordt bo vendien de gang naar de film net hele jaar door vergemakke- bjkt. „Die indruk hebben we. He maanden na het filmfestival blijft het aangenaam druk." Ook is door het filmfestival aan bet licht gekomen dat de alterna tieve film, die normaal alleen in filmhuizen gedraaid wordt, het m Vlissingen ook goed doet. dSén keer in de twee weken bie- n .we ,in de aanloop naar het filmfestival een film aan, die buiten de categorie van de grote Hollywood-producties valt. De zaal is altijd uitverkocht. Middelburg heeft miljoenen uitgetrokken om het stationsgebied op te knappen, maar het station zelf wacht nog steeds op een opknapbeurt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Middelburg kan de NS niet be reiken, en de spoorwegen kun nen de brief van de gemeente niet vinden. Maar waar het om draait, zal gebeuren, en snel: het station wordt na de zomer opge knapt. Het gemeentebestuur stoort zich aan het station. Miljoenen heeft de stad uitgetrokken om het stationsgebied op te knap pen, maar uitgerekend het sta tion zelf ziet er niet uit. 'Een uit straling die een monument in een provinciehoofdstad onwaar dig is', menen B en W. Een restauratie is hard nodig, zei wethouder H. Kool-Blok land gisteren in de PZC. Die komt er ook, reageert woord voerder S. Hoen van de Neder landse Spoorwegen, en wel na de zomervakantie. Althans, geen volledige restauratie, wel een grondige opknapbeurt. „De restauratie die een aantal jaren geleden gepland stond, is inderdaad niet doorgegaan. Van wege een bezuiniging. Zo een voudig is het gewoon. Maar die bezuiniging konden we destijds niet zien aankomen", zegt Hoen. Het station ziet er daardoor nu niet zo fijn uit, geeft hij toe. „Maar we zullen het weer fat soenlijk maken. Het komt in de buurt van het fatsoenlijke sta tion dat de gemeente graag wil. We gaan het schilderen. De scheuren in de muren gaan we herstellen. Die zijn ontstaan bij het slaan van een damwand voor de bouw van de eerste lift. Vanwege die scheuren staat er ook stutwerk. Dat gaat weg." De NS gaan nu ook de tweede lift bouwen. Gevaar voor nieu we scheuren is er niet, zegt Hoen, omdat er geen damwand meer geslagen hoeft te worden. Bovendien is de grond nu vol doende ingeklonken. Dat de gemeente de NS niet kon bereiken, snapt Hoen trouwens niet. „Dat vind ik moeilijk om te moeten lezen. We hebben altijd VLISSINGEN - Het windscherm nadert zijn voltooiing. Donderdag om 21.00 uur wordt het scherm, dat tussen de Sardijntoren en de Strandveste aan de Vlissingse boulevard is opgetrokken, officieel ge opend. Een halfuur later worden de 1500 lichtjes voor de eerste keer ontstoken. De verlichting is in het wegdek weggewerkt. Door het windscherm zullen er minder harde windvlagen zijn op de Kenau Hasselaarstraat en in de omgeving van de Leeuwentrap. De grote boog verleent het langzaam verkeer toegang tot de boulevard. Het scherm bestaat uit roestvrijstalen platen en zit vol windgaten. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek OOSTKAPELLE - De Stich ting Peuterspeelzalen Veere heeft van het Oranje Fonds 25.000 euro gekregen. Alle elf speelzalen krijgen daarvan een groot speeltoestel voor binnen of buiten. „Veel speeltoestellen zijn vo rig jaar na een inspectie afge keurd", vertelt D. van Belzen van de Stichting Peuterspeel zalen Veere. „Het waren glij banen of klimrekken waar van een aantal al 25 jaar oud was. Vroeger werden de toe stellen nauwelijks geïnspec teerd. Onze stichting bestaat nog maar twee jaar. Voor die tijd waren het allemaal afzon derlijke kleine organisaties met een eigen bestuur. Nu we één stichting zijn, willen we het professioneel aanpakken. We laten de toestellen voor taan jaarlijks inspecteren. Bo vendien kunnen we nu toestel len kopen die goed gecertifi ceerd zijn. Dat bestond 25 jaar geleden niet eens." De stichting vroeg subsidie aan bij Silvo Helping Hand. Dat is een project van Silvo (van de kruidenzakjes) in samen werking met het Oranje Fonds. „Van onze eigen begroting kunnen we zulke investerin gen niet doen", zegt Van Bel zen. „Gelukkig voor ons heeft Silvo Helping Hand dit jaar de peuterspeelzalen als onder werp genomen. We hebben de kinderen van al onze speelza len zelf dingen laten maken zoals tekeningen. Die hebben we gebundeld en opgestuurd. We zijn dolblij dat ons ver zoek helemaal is overgeno men." Ondergrond Wanneer de nieuwe toestellen worden geplaatst, is nog niet bekend. „Ik denk dat het nog wel een maand of twee kan duren", zegt Van Belzen. „Meestal is er een levertijd van zes tot acht weken. Bo vendien moet ook de onder grond nog worden aange past." Hiddink heeft selectie nog niet op orde sprongen met verhoging van de tarieven. Wethouder W. van Tatenhove zei blij te zijn dat de raad mee denkt over oplossingen. „Ik be schouw dat als een hart onder de riem. Samen moeten we er uit komen." Hij benadrukte nog dat de lastenverlichting voor de inwoners door afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb door moet gaan. „Daar hebben ze recht op. Alleen moet het Rijk wel zijn woord houden en de gemeenten goed compense ren." Cel geëist voor beramen overval MIDDELBURG - Tegen een 29-jarige man uit Goe§ is gis teren voor de Middelburgse rechtbank achttien maanden celstraf geëist. De man. werd op 22 februari dit jaar door de politie betrapt met een wapen. De Goesenaar verklaar de gretig dat hij een overval had beraamd waarvoor hij het wapen had geleend. Dat hij in staat was tot overval len, bleek uit het feit dat de man begin februari was bin nengedrongen in een Vlissingse woning waar hij samen met een andere man 130 euro had gestolen. Ook had de man zijn vriendin mishandeld. „Ik heb haar inderdaad ge slagen, maar nu ga ik aan mezelf werken", beloofde hij de rechtbank. „Dat soort beloftes horen wij zo vaak", rea geerde de officier van justitie. Hij vroeg de man of hij con crete plannen had om zijn leven te beteren, maar daar kreeg hij geen duidelijk antwoord op. ,,U had allang le ring moeten trekken uit uw verleden", meende de officier. Het was namelijk niet de eerste keer dat de verdachte in aanraking kwam met justitie. Gehandicapte voorlopig cel in MIDDELBURG - De zaak van een 21-jarige man uit Zie- rikzee is gisteren door de Middelburgse rechtbank voor onbepaalde tijd aangehouden. In de verblijfplaats van de verdachte werden eind maart van dit jaar 76 xtc-pillen, veertien busjes traangas en een vuurwerkpistool met knal- en vuurwerkpatronen gevonden. Het betrof een uit de hand gelopen verzameling, verklaarde de man. Uit rap porten van deskundigen bleek dat de man licht verstande lijk gehandicapt is. Daarom achtte officier van justitie A. Flikweert hem verminderd toerekeningsvatbaar. „Ik zou een opname in een ziekenhuis voor licht verstandelijk ge handicapten adviseren, maar helaas is daar nu nog geen plaats", reageerde de officier. Omdat geen van de betrok ken partijen het wenselijk vond dat de man op straat kwam te staan, besloot de rechtbank de zaak aan te hou den tot er plaats voor hem is gevonden. Tot die tijd ver blijft de man in het huis van bewaring. Burgemeester Tholen tevreden SINT-MAARTENSDIJK - Burgemeester W. Nuis van Tho len heeft het burger jaarverslag over 2004 uitgebracht. Daarin kwijt hij zich van zijn wettelijke taak om de kwali teit van de dienstverlening in de gemeente te toetsen. Nuis is tevreden over de service die in het gemeentehuis van Tholen wordt geboden, al zijn er volop voorbereidin gen aan de gang om die te verbeteren. Een veelgehoorde klacht over de hoge rioolheffing pareert Nuis met de vast stelling dat Tholen een goed lange termijnplan voor de rio lering heeft gemaakt. Volgens hem zullen andere gemeen ten met snelle tariefstijgingen geconfronteerd worden waai' Tholen de tarieven in de hand kan houden. foto Ruben Oreel goede contacten. Bovendien heb ben ze een gids met al onze tele foonnummers." Op zijn beurt heeft Hoen trouwens de brief van de gemeente nog niet gevon den. „Maar ik weet ook niet of die al langer geleden is verzon den, of pas recent." Na de opknapbeurt wordt het station in goede conditie gehou den met regelmatig onderhoud, stelt Hoen. „Maar of die grote restauratie er ooit nog komt, ik heb geen idee. Het is steeds een geldkwestie." Tijdens de Super Summer eten de kids gratis mee. Alleen: hoe krijg je ze aan tafel? Er is zó veel te doen. Tja, je hebt de kinderen wel bij je, maar je hebt geen kind aan ze. Vraag naar de voorwaarden. entérParcs zeeuwse almanak Het besluit van minister Zalm alsnog akkoord te gaan met de afschaffing van het lesgeld voor zestien- en zeventienjari gen deed in dat Goese gezin een welgemeend gejuich weer klinken. Eindelijk eens een maatregel die het vertrouwen in de politiek opkrikt. Sommige leden van het gezin begonnen al druk te overleg gen aan welke plezierige uit gaven deze meevaller zou kun nen worden besteed. De va der, een zorgelijk type, liet daarentegen voor zijn geestes oog de posten passeren waar op nu iets minder hoefde te ivorden bezuinigd. De zestienjarige die de oor zaak van deze vreugde was, deed ook een duit in het zak je: „Nu kan eindelijk mijn zakgeld eens omhoog. BEL 0900 0802 120 cpm) OF GA NAAR WWW.CENTERPARCS.NL (Advertentie) BOEK NU EEN VAKANTIE VANAF 59 PP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11