Zesduizend doden door terrorisme PZC Europarlement wil quota voor vrouwen in Turkse politiek Hof van Beroep schrapt immuniteit van Pinochet Schroder haalt hard uit naar Lafontaine Meeste slachtoffers in Irak Al Qaeda dreigt diplomaat te doden Op zoek naar een veilig heenkomen Na regen komt zonneschijn donderdag 7 juli 2005 »anonze redactie buitenland WASHINGTON - Vorig jaar zijn wereldwijd 3129 terreuraan slagen gepleegd, waarbij 6060 mensen zijn omgekomen en 16.091 gewond raakten. In de he le wereld zijn toen bovendien 6282 mensen in gijzeling geno men. Dat meldt het Amerikaan se anti-terrorismecentrum NCTC, een instelling die vorig jaar door de Amerikaanse rege ring is opgezet om alle informa tie van de inlichtingendiensten over terrorisme te analyseren. Ruim een derde van alle aansla gen vond plaats in het Mid den-Oosten en Zuid-Azië. De meeste terreuracties vonden vo rig jaar in Irak plaats: 866, waar bij 2708 mensen werden gedood, 6711 gewond en 222 ontvoerd werden. Daarin zijn niet de aan vallen van opstandelingen op Amerikaanse troepen in Irak op genomen. Die worden niet als terrorisme beschouwd, maar als oorlogsdaden. Het begrip 'terro risme' staat volgens het NCTC voor 'politiek geweld met voor bedachten rade tegen burgers en niet-strijdende partijen, met inbegrip van politie-eenheden en militairen die geen gevechts- taken uitvoeren'. Definitie De cijfers zijn opvallend, omdat de Amerikaanse regering enkele maanden geleden nog sprak van 'slechts' 651 terreuracties in 2004. Dit is volgens het NCTC het gevolg van een nieuwe defi nitie van terrorisme, waaronder nu alle soorten internationale maar ook binnenlandse acties worden begrepen, en alle soor ten verwondingen of beschadi gingen die daarvan het gevolg zijn. Tot nog toe bleven acties Rel in EP rond kleindochter van Mussolini STRAATSBURG - In het Euro pees Parlement in Straatsburg is gistermiddag een incident ont staan rond het Italiaanse EP-lid Alessandra Mussolini, klein dochter van de ex-dictator Beni to Mussolini. Zij nam het niet dat een dag eer dei' afgevaardigden van de ex treemrechtse Lega Nord tijdens een bezoek van de Italiaanse pre sident Ciampi aan het parle ment konden zwaaien met de vlag van Padania, de vrije repu bliek die zij willen oprichten in het noorden van Italië. Uit woede daarover vroeg de sterk voor Italiaanse eenheid pleitende Mussolini, verkozen voorde onafhankelijke extreem rechtse Lista Mussolini, giste ren het woord. Toen EP-voorzit ter Borrell dat weigerde, omdat Mussolini niet de juiste procedu res volgde, beende zij met een Italiaanse vlag in de hand rich ting Mario Borghezio, de leider van de Lega Nord in het euro parlement. Vervolgens wilde zij de vlag rond Borghezio drape ren. Daarbij kon een klein hand gemeen net voorkomen worden. Onder luid protest nam de klein dochter van Mussolini daarop haarplaats weer in. Dinsdag hadden de vier EP-le- den van de Lega Nord luid om de oprichting van het vrije Pada nia geroepen, toen Ciampi het voltallige Europees Parlement toespraak. Daarbij zwaaiden zij ook met hun eigen vlag en scan deerden zij de naam van hun partijleider Umberto Bossi. La ter werden dê vier Lega-leden door bodes van het EP de zaal uitgezet. Mussolini vond dat de Lega-leden al eerder uit de zaal verwijderd hadden moeten wor den. ANP die het gevolg waren van puur binnenlandse aangelegenheden buiten de telling. Volgens directeur John Breiman van het NCTC is de omvang van het terrorisme in de wereld tot nog toe altijd te laag voorge steld. GPD/RTR van onze redactie buitenland DUBAI - De Iraakse tak van terreurnetwerk Al Qaeda zegt in een verklaring op internet de ontvoerde Egyptische am bassadeur te zullen doden. Eer der op de dag vertoonde de groepering een aantal identi teitsdocumenten van de Egyp tische diplomaat Ihab el She- rif ter illustratie dat hij in hun handen is. „De sjaria-rechtbank van Al Qaeda in Irak heeft besloten de afvallige, de ambassadeur van Egypte, die bondgenoot is van joden en christenen, over te dragen aan de moedjahi- deen (moslimstrijders) om hem te doden", aldus de tekst op internet. Of de verklaring authentiek is, is niet bekend. De Al Qaeda-tak in Irak, die geleid wordt door de Jordaan se terrorist Abu Musab al Zarqawi, heeft in het verleden diverse gijzelaars gedood. Voor zover bekend zijn geen ei sen gesteld. In de internet ver klaring wordt verder gesteld dat 'de despoot van Egypte (president Mubarak) de groot ste ongelovige is van de Arabi sche despoten en zeer wreed is tegenover moslims'. „De dag is voor ons gekomen om namens onze broeders en de islam wraak te nemen op de despo ten van Egypte en hun be schermheren." De 51-jarige di plomaat El Sherif werd zater dagavond in Bagdad ontvoerd. Hij stond op het punt aan de slag te gaan als de eerste Ara bische ambassadeur in het Irak. El Sherif diende eerder in Tel Aviv en Damascus. Tij dens zijn politicologie-studie aan de Sorbonne-universiteit in Parijs specialiseerde hij zich in militante islamitische bewegingen. Al Zarqawi heeft overigens een vleugel opge richt, die de sjiitische militie Badr Brigade moet bevechten. Dat blijkt uit een geluidsband die aan Al Zarqawi is toege schreven. De Badr Brigade vocht vanuit Iran tegen Sad dam Hoessein. Na het omver wei-pen van Saddam zou de mi litie soennieten in Irak terrori seren. GPD/RTR/ANP Partij Berisha wint Albanese verkiezingen TIRANA - De oppositionele De mocratische Partij (DP) van ex-president Berisha heeft de zondag in Albanië gehouden par lementsverkiezingen gewonnen. De DP won 55 van de honderd direct te kiezen zetels. De rege rende Socialistische Partij van premier Fatos Nano mag 42 par lementariërs leveren, de rest van de zetels gaat naar drie klei ne partijen. De DP haalt geen absolute meerderheid. Van de overige indirect te kiezen veer tig zetels gaan er 21 naar de link se partijen en negentien naar het rechtse kamp. De centrum rechtse DP kondigde eerder al aan met de kleine Republikeinse Partij een coalitie te willen vor men. ANP/DPA MACHATSJKALA - Burgers zoeken een veilig heenkomen als Russische militairen het vuur dreigen te openen op opstandelingen in Machatsjkala, de hoofstad van Dage stan. De gewelddadigheden in de deelrepubliek nemen met de maand toe, ondanks het feit dat de Russen zeggen gisteren een belangrijke leider van een groep opstande lingen te hebben gedood. Het zou gaan om Rasoel Makasjaripov, de voorman van Ja- door Pattrick Selbach SANTIAGO - Het Hof van Be roep in de Chileense hoofdstad Santiago heeft gisteren de juridi sche onschendbaarheid opgehe ven van ex-dictator Augusto Pi nochet. De uitspraak maakt het moge lijk om de 89-jarige te vervolgen voor zijn betrokkenheid bij de zogeheten Operatie Colombo, Uit angst voor Poetin geen geld voor oppositie MOSKOU - Het Russische za kenleven heeft diep gesneden in de bijdragen aan politieke par tijen die gekant zijn tegen presi dent Vladimir Poetin. De zakenlieden doen dit uit vrees dat hen en hun bedrijven hetzelfde lot beschoren zal zijn als Michaïl Chordokovski. Dat meldden verschillende mana gers. Chordokovski was een van de grootste financiers van de po litieke oppositie, maar heeft die steun moeten bekopen met ne gen jaar cel en ontmanteling van zijn Yukos-concern door het Kremlin. GPD/RTR een actie van de geheime politie in Chili in 1975 die aan 119 ver meende linkse tegenstanders van Pinochet het leven kostte. Pinochet was in augustus vorig jaar al zijn onschendbaarheid ontnomen voor de vervolging wegens 'Operatie Condor'. Dat was een geheim samenwerkings verband in de jaren zeventig tus sen de inlichtingendiensten van enkele totalitaire regimes in La- tijns-Amerika. Doel ervan was linkse tegenstanders uit de weg te ruimen. Pinochet werd juist afgelopen maandag naar een militair zie kenhuis in Santiago gebracht. De 89-jarige onderging er 'routi ne-onderzoeken'. Vorige maand werd Pinochet ook al opgeno men kort voordat het hof zich over de zaaJc-Colombo wilde bui gen. Tot dusver heeft Pinochet, tus sen 1973 en 1990 aan de macht in Chili, alle pogingen hem te vervolgen afgewend. Hij liet steeds zijn zwakke gezondheid en geestelijke gesteldheid aan voeren als redenen om niet voor een rechter te kunnen verschij nen. Zo wist Pinochet vorige maand vervolging in de Condor zaak te voorkomen, omdat de rechters vonden dat hij te oud en te zwak was om een proces te De advocaten van de ex-dicta- len aanvoeren dat Pinochet te een rechtszaak boven het hoofd tor hebben al gezegd ook in de zwak is. wegens financiële fraude tijdens Colombo-zaak opnieuw te zul- De ex-couppleger hangt nog wel zijn bewindANP/EFE V" -V- - v- - DUSHAN - Chinese jongetjes spelen in een gedeeltelijk opgedroogde rivier in de zuidwestelijke Chinese provincie Guizhou. Na de overstromingen heeft het zuiden van China de laatste week te maken met een hittegolf, die droogte en elcktriciteitstekorten veroorzaakt. foto RTR doorTon van Lierop STRAATSBURG - Het Euro- Pees Parlement wil dat er quota komen voor het aantal vrouwen in de Turkse politiek. Momen kel is slechts 4,4 procent van de 'eden van het Turkse nationale Parlement vrouw. In de regiona- i Parlementen bedraagt dit slechts 1,0 procent. Een grotere deelname van vrou wen aan het politieke proces dient ook één van de belang- "Jkste onderwerpen te zijn bij de onderhandelingen met Tur nover EU-lidmaatschap. Een ■«eerderheid van 573 leden van het EP was het daarover gis teren eens met PvdA-europar- lementariër Bozkurt, die namens het parlement rappor teert over vrouwenrechten in Turkije. Bozkurt stelde gisteren dat de druk van haar rapportage al werkt, voordat het parlement daarmee formeel instemde. Bin nen de Turkse regeringspartij AKP zijn al gesprekken gaande over een quotaregeling. Bozkurt toonde zich erg opgeto gen over de brede steun voor haar voorstellen. Volgens haar heeft Europees commissaris Rehn (uitbreiding) ook al aangegeven dat vrouwen rechten bovenaan de agenda voor de gesprekken met Ankara komen te staan. Het EP zal wel jaarlijks blijven rapporteren over vrouwenrechten in Turkije. Optimistisch De PvdA-politica is over het al gemeen 'kritisch, maar optimis tisch' over de positie van de Turkse vrouw. „Vrouwenrech ten zijn belangrijk. Turkije be grijpt dit en zal dit waarma ken. Toch moet er nog veel gebeuren, bijvoorbeeld bij de financiële on dersteuning van organisaties voor vrouwenrechten, de op vang van mishandelde vrouwen en het verstrekken van opleidin gen. De Duitse socialistische eu roparlementariër Gröner, die zich bezighoudt met vrouwen rechten in bredere zin, wees er samen met Bozkurt op dat de wetgeving vaak al wel is aange past, maar dat de praktijk nog weerbarstig is. „Ondanks een verbod zijn ere moorden op vrouwen nog aan de orde van de dag", stelde Gröner. „Weliswaar zitten er beduidend meer vrouwen in het manage ment van bedrijven en is 40 pro cent van de studenten aan uni versiteiten vrouw, tegelijkertijd is nog een kwart van de vrou wen op het platteland analfa beet." ANP Lang haar is een grondrecht SEOEL - Zuid-Koreaanse middelbare scholieren hebben eindelijk het recht verworven hun haar te laten groeien zoals zij dat willen. De mensenrechtencommissie in het land heeft gisteren bepaald dat regels waarbij scholen hun leerlingen dwingen hun haar te laten knippen, in strijd zijn met hun grondrechten. Er waren zelfs scholen waar de leraren in de klas eigen handig overgingen tot het knippen van te lang geacht haar van leerlingen. Die praktijk is van hogerhand veroor deeld. „De vrijheid van haarlengte is een grondrecht", al dus de commissie. En: „Het gedwongen knippen van het haar is een schending van mensenrechten." GPD/RTR Voetafdruk dinosaurus in Alaska ANCHORAGE - Een student van de universiteit van Alas ka heeft in het Denali National Park in Alaska de ver steende voetafdruk van een dinosaurus gevonden. A. Fio- rillo van het natuurhistorisch museum in Dallas zei giste ren dat de afdruk ongeveer 70 miljoen jaar oud is. Het is voor het eerst dat bewijs is gevonden dat in het bin nenland van Alaska dino's hebben geleefd. Uit de afdruk blijkt dat de dinosaurus drie tenen had. ANP/RTR/EFE Gezonde baby na dertien jaar kou SANTA ROSA - Een 45-jarige Amerikaanse is bevallen van een gezonde baby nadat bij haar een embryo was inge bracht dat dertien jaar lang ingevoren is geweest. De vrouw uit het Californische Santa Rosa onderging in 1991 een kunstmatige bevruchting. Zij en haar echtgenoot kon den op natuurlijke wijze geen kinderen krijgen. Zij kre gen een gezonde tweeling en lieten een deel van de be vruchte eitjes invriezen. Het nu geboren meisje is dus een drielingzusje van de in middels 13-jarige kinderen van het echtpaar. Hun arts verklaarde dat het bij zijn weten niet eerder is voorgeko men dat een ingevroren embryo na zo'n lange periode uit groeide tot een gezond kind. ANP/DPA Vliegtuig botst met kudde koeien PORT HARCOURT - Een vliegtuig van Air France is giste ren na de landing in het Nigeriaanse Port Harcourt in bot sing gekomen met een kudde koeien. De kudde op de lan dingsbaan werd zwaar getroffen maar niemand van de tweehonderd inzittenden van het toestel raakte gewond. Het luchthavenpersoneel had grote moeite de overlevende koeien bijeen te drijven en te verwijderen. ANP/AFP Consul Colombia rijdt fietser dood CALI - De Nederlandse honorair consul in Colombia heeft maandag een fietser doodgereden in zijn woon plaats Cali. Hij had volgens de politie te veel gedronken De honorair consul reed twee fietsers aan. Het tweede slachtoffer ligt nog in het ziekenhuis. Nederland heeft naast onder anderen 110 ambassades en 27 beroepsconsulaten, ook 360 honoraire consulaire pos ten. Honorair consuls zijn meestal particulieren uit het plaat selijke bedrijfsleven die als nevenfunctie onbezoldigd con sulaire taken voor het ministerie van Buitenlandse Zaken waarnemen. ANP maat Sjariat. Die groepering wordt verantwoordelijk gehouden voor een reeks aansla gen, zoals die vorige maand op een groep Russische elite-militairen. Tien van hen wer den gedood. Dagestan grenst aan Tsjetsjenië, de deelrepubliek waar al jaren een bloe dige strijd woedt tussen regeringstroepen en separatistische moslimstrijders. Ook Da- gestan is in de ogen van Moskou een broeinest van verzet, foto Sergej Rasoelov/RTR van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse kanselier Gerhard Schroder heeft een ver nietigende aanval gelanceerd op zijn vroegere strijdmakker, oud-SPD-voorzitter Oskar La fontaine. Hij beschuldigt hem er van racistische gevoelens aan te wakkeren en een linkse splinter partij aan te voeren tegen de so ciaal-democraten. In een interview met het partij blad Vorwarts stelt Schroder dat de man die hem hielp kanse lier te worden, de SPD heeft be drogen door een samenwerkings verband aan te gaan met de vroe gere Oost-Duitse communisten, de PDS. Ook stelt hij dat het ge bruik door Lafontaine van racis- Geen gewonden uit Nederland bij bosbrand Fréjus FRÉJUS - Door de bos- en hei debranden in Zuid-Frankrijk zijn geen Nederlanders gewond geraakt. Ook hebben Nederland se vakantiegangers geen schade geleden. Dat meldde Mondial Assistance gisteren namens alle alarmcentrales. De alarmcentrales hebben de voorbije dagen een tiental tele foontjes ontvangen van Neder landse vakantiegangers en ver ontruste thuisblijvers. De vra gen gingen onder meer over eventueel vervangend onderko men. Gisteren hebben zij geen hulpvragen meer binnengekre gen. De zes geëvacueerde cam pings langs de Route de Bagnols in Puget Sur Argent (Fréjus) zijn weer bereikbaar, aldus Mon dial. De naar schatting 5000 geë vacueerde vakantievierders mochten dinsdagavond terugke ren naar hun camping. Spaanse brandweerlieden be streden gisteren een snel om zich heen grijpende bosbrand waardoor zeshonderd mensen in Castellbisbal nabij Barcelona kortstondig hun huis moesten verlaten. Dat meldden Spaanse media. Het vuur heeft al 250 hec tare bos in de as gelegd, veertien boerenbedrijven schade toege bracht en verscheidene mensen verwond. Het land kampt met de ergste droogteperiode in meer dan vijftig jaar. ANP/DPA tisch jargon om extreem-rechtse kiezers te trekken alarmerend is. „Wat buitengewoon veelzeg gend is, is dat de vroegere SPD-voorzitter niet alleen colla boreert met de PDS, maar er ook niet voor terugschrikt racis tische sentimenten te bespelen. Dat is een lijn die sociaal-demo craten nooit overschrijden", al dus Schroder. Aanvaringen „Als anderen die lijn wel over schrijden dan staan de so ciaal-democraten op en vechten voor tolerantie, openheid en ge rechtigheid", zegt Schroder in het interview met het blad dat naar alle 600.000 SPD-leden is verstuurd. Lafontaine, eens de favoriet van de linkervleugel van de SPD, verdween zes jaar geleden plot seling vrijwillig van het politie ke toneel. Op dat moment was hij niet alleen voorzitter van de partij, maar ook minister van Fi nanciën. Hij had genoeg van de aanvaringen met Schroder en trok zich verongelijkt terug in het Saarland. Lange tijd bleef het stil rond de flamboyante po liticus, maar nadat de kanselier in politiek zwaar weer terecht was gekomen, rook hij een nieu we kans. Bij de komende verkie zingen in september wil hij ten strijd trekken voor de tamelijk onsamenhangende kiezersge meenschap in Duitsland. In de ex-communistische PDS ziet hij een bondgenoot. Volgens de laatste peilingen zou deze combinatie op meer dan tien procent van de stemmen kunnen rekenen. GPD/RTR Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' VEILING zaterdag 9 juli in de I Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur lo.a. fraaie schilderijen, meubelen, I juwelen, grafiek, tegels, sieraden Kijkdagen: I vrij. 8 juli -15.00 tot 20.00 uur I zat. 9 juli -10.00 tot 11.30 uur I Register veilingmeester A. I. Verhage I 0118-627639/06-23360501 I www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5