Nederland leunt op alleenstaanden Tieners VS geven zich op Aruba over aan seks, drugs en drank US^ Q89 Europa heeft echte leiders nodig PZC Londen dankzij Blair spekkoper in olympische race Overheid melkt ruggengraat van samenleving te veel uit donderdag 7 juli 2005 Het schoolgeld luordt. met in gang van 1 september afge schaft. Het kabinet besloot hier toe om de lasten van de midden inkomens te verlichten. De lage re inkomensgroepen worden al op andere manieren tegemoetge komen. De nieuwe regeling gaal echter ten koste van de alleen staanden, die zelf lang niet al tijd over een hoog inkon\en be schikken en wel mee moeten be talen. door Lenie de Zwaan Lastenverlaging voor gezin nen met middeninkomens moet de lage score in de peilin gen van het kabinet-Balkenen de en de coalitiepartijen opkrik ken. Om die groep te paaien worden de lasten voor gezinnen met middeninkomens verlicht. Zij hebben het meest geleden onder de lastenverhogingen, heet het. Per september zal daarom het schoolgeld voor leer lingen van 16 en 17 jaar worden afgeschaft. Wij hebben het echter wél over mensen met inkomens van 30.000 tot 60.000 euro - 66.000 tot 132.000 ouderwetse guldens - niet bepaald lage inkomens. Er zijn wel andere groepen te noemen die eerder aanspraak op ondersteuning kunnen maken. Het achterblijven van uitkerin gen, de hogere lasten voor wo nen en energie en de hogere ei gen bijdragen hebben vooral een bres geslagen in de beste dingsmogelijkheden van de lage inkomensgroepen. De voedsel- banken vormen daarvan een be schamend voorbeeld. te gast Van alleenstaanden wordt verwacht dat zij opdraaien voor de kosten die anderen maken en voor maatregelen waar zij geen profijt van hebben. foto Jacques Zorgman/GPD Vooral alleenstaanden hebben het nodige voor de kiezen ge had. Uit de jaarlijkse draag krachtoverzichten blijken al leenstaanden er van jaar op jaar het meest op achteruit of het minst op vooruit te gaan. Van hen wordt in steeds grotere ma te verwacht dat zij opdraaien voor de kosten die anderen ver oorzaken en voor maatregelen waar zij geen profijt van heb ben. Solidariteit heet dat dan. Daarbij wordt ook uit het oog verloren dat alleenstaanden het met één inkomen moeten doen, terwijl voor hen de lasten even hoog of hoger zijn dan voor part ners. Zo wordt er door de Vereni ging Eigen Huis en van de kant van makelaars op gewezen dat het voor alleenstaanden finan cieel moeilijk is een eigen wo ning te verwerven. Misbruik Solidariteit is op zich een goede zaak, maar deze wordt mis- bxiiikt om gezinnen ten koste van alleenstaanden te bevoorde len. De opgelegde solidariteit heeft de eigenaardige vorm van her verdeling van inkomen op grond van leefvorm, niet op basis van inkomen. Via het stelsel van belastingen en sociale zekerheid vindt over heveling van inkomen plaats van alleenstaanden naar gezin nen die het vaak veel beter heb ben dan zijzelf. Alleenstaanden worden via ho gere belastingtarieven zwaarder belast op grond van het alleen staand zijn, niet omdat zij een hoger inkomen hebben. Zij beta len mee aan partnerpensioenen zonder dat zij daar zelf profijt van hebben. In het nieuwe zorg stelsel dat per 1 januari volgend jaar wordt ingevoerd moeten al leenstaanden, ook voor rijke ouders, via de fiscus gaan mee betalen aan de gratis medeverze kering van kinderen tot 18 jaar. Het is uitermate vreemd dat er geen beroep op solidariteit wordt gedaan van rijke gezin nen ten behoeve van gezinnen die het minder goed hebben. Er is duidelijk en in toenemende mate sprake van verkeerd ge richte solidariteit die niets te maken heeft met de sterkste schouders die de zwaarste las ten dragen. Meebetalen door de samenleving aan de kosten van opvoeding en onderwijs van kin deren is prima, maar daaraan is een grens. Het ongericht sluizen van financiële voordelen naar gezinnen gaat ten koste van an dere groepen. Wat *je de één geeft, wordt bij de ander wegge haald. De fractieleider van het CDA, Verhagen, spreekt over ge zinnen met een middeninkomen als 'de ruggengraat van de sa menleving'. Een groep die zo af hankelijk is van de ondersteu- ning van in het bijzonder alleen staanden, kan moeilijk als rug gengraat van de samenleving worden beschouwd. Die kwalifi catie komt eerder aan de alleen staanden toe. Het kabinet wil het spaarloon vrijgeven ter ondersteuning van de koopkracht. Minister Zalm van Financiën rekende voor dat dit een eenmalige bestedingsim puls geeft. De economische groei valt 0,2 procent op jaarba sis hoger uit als van de vrijla ting van het spaarloon een mil jard euro wordt uitgegeven. De overheid kan beter een miljard besteden aan de groepen men sen die werkelijk in de knoop zit ten. Dat zou een blijvende beste dingsimpuls met een extra eco nomische groei van 0,2 procent opleveren. Deze solidaire daad kan ons waarden- en normenka binet betalen van het extra geld dat de sterk gestegen olie- en gasprijzen de staatskas opleve ren. Een stelsel van minimum- voorzieningen dat een behoor lijk bestaansminimum garan- deei't is goed voor de economie. Het budget wordt namelijk voor namelijk besteed aan de basisbe hoeften op de binnenlandse markt: De geschiedenis toont aan dat een gelijkmatige verde ling van inkomens met een goed stelsel van sociale zekerheid de welvaart bevordert. De overheid wil de kloof tussen politiek en burger verkleinen. Een eerste voorwaarde daar voor is dat partij- en coalitiebe langen ondergeschikt worden ge maakt aan het algemeen belang. Daarin past een eerlijk en recht vaardig beleid met als uitgangs punt dat de overheid er is voor alle burgers. GPD Drs L. de Zwaan is voorzitter van de Stichting Centrum Indivi du en Samenleving (Cisa) door Wilko Voordouw De stad waar Fanny Blan- kers-Koen in 1948 furo re maakte wordt in 2012 op nieuw Olympisch. Londen won, tot verrassing van ve len, gisteren de Olympische biedrace van het favoriet ge achte Parijs. De overwinning van de Engelsen dompelde Frankrijk in diepe rouw. President Chirac hoorde de voor hem vernietigende bood schap in het vliegtuig, op weg naar het Schotse Gleneagles. Vanuit Frans oogpunt gezien liep alles in Singapore tot de laatste stemronde zoals ver wacht. Moskou, New York en Madrid werden bij de eerste drie stemmingen opzij gezet. De twee overgebleven kandi daten, Londen en Parijs ble ven over in de IOC,-koker. Uit eindelijk stemden 104 leden van het IOC. Londen kreeg 54 stemmen, Parijs 50. Tot aan het congres in Singapore was het IOC diep onder de indruk van de Paiïjse campagne. De plannen waren goed door dacht en de geboortestad van de grondlegger van de spelen, baron de Coubertin leek meer dan Londen recht te hebben op de editie 2012. Zowel Lon den als Parijs hadden ieder al twee keer de spelen georgani seerd: Londen in 1908 en 1948, Parijs in 1900 en 1924. Parijs meende dus de oudste rechten te kunnen claimen. Daar kwam bij dat de specia le evalutatiecommissie met louter lovende woorden uit Parijs was tei'uggekomen, ter wijl er bij Londen nog wat vraagtekens bleven staan, on danks een begroting van 15 miljard euro - tegen 4,2 mil jard euro voor Parijs. Het gro te verschil in de begrotingen kan worden verklaard door het feit dat in Londen nog veel infrastructuur moet wor den aangelegd, terwijl in Pa rijs tachtig procent van de sta dions al bestaat. De Engelsen wrijven zich in de handen Hun economie krijgt een for. se injectie. Geschat wordt dal er voor de komende jarea 70.000 banen worden ge. creëerd als gevolg van de Loo. dense spelen. Deceptie De deceptie in Frankrijk nu zo groot dat het zelfs vraag is of Parijs in de komen de jaren nog mee zal doen aan een bieding voor Olympische Spelen. „We zijn diep teleur gesteld," zo verklaarde Philip, pe Baudillon van het Franse organisatiecomité. „Wedaefe. j ten dat we konden winnea maar het is ons niet gelukt.' Minister van sportzak» Jean-Francois Lamour zs: 1 zijn wereld instorten. „AlscÜ1 we in een afgrond vallen." Voor Londen was het de eer- ste keer dat de stad zich kan- i dideerde. En 'het is metee; bingo. Het Britse succes wordt toegeschreven aar vooral een man: Tony Blair. De Engelse premier heef: zich, alvorens gastheer te wor den voor de G8-bijeenkoms in Gleneagles, twee dage lang in Singapore de benes uit het lijf gelopen om met zo veel mogelijk leden van hel IOC te spreken. In zijn kiel zog liepen prinses Anne, de Londense bui'gemeester Ke; Livingstone, en de voorzitter van het biedingscomité, Se bastian Coe. Blair ontpopt zich middels een videobood schap als sportmissionaréj „In onze visie gaan miljoenen jonge mensen meedoen aar sport en hun leven zal er I» ter uitzien. Wij in Londen kunnen dat laten gebeuren. C kunt op ons i'ekenen. Ieder een die een belofte heeft ge daan is bereid deze ook na te komen." De Franse president Chirac bepei'kte zijn lobbyro! tot aanwezig zijn bij de pre sentatie en dat was niet ge noeg. GPD De op Aruba vermiste Ameri kaanse tiener Natalee Holloway wordt in de media neergezet als een keurig, onschuldig, conser vatief meisje van achttien dat op schoolreisje ging. Geen meis je dat op Aruba de beest zou uit hangen. Maar is dat wel realis tisch? Want Aruba is het Lloret de Mar voor Amerikaanse jonge ren. „Dat zij stomdronken uit de nachtclub kwam hoor je al leen hier op het eiland. door Nina Jurna Arubanen weten het: maande lijks komen duizenden Ame rikaanse jongeren naar het ei land voor seks, drugs en drank. Op Aruba mag je, in tegenstel ling tot thuis in Amerika, al op je zestiende drinken en voor een jointje beland je niet in de ge vangenis. „Hier doen ze alles wat zij thuis niet mogen en zeker niet kun nen", vertelt Gijs van 't Huilen- aar. Hij is manager van enkele bars en nachtclubs, zoals van Moomba Beach, een populaire strandtent pal naast het hotel Holliday Inn, waar Natalee Hol loway logeerde. De 'uitspattingen' van Neder landse jongeren in Spaanse bad plaatsen als Lloret de Mar of Ibi- za is niets vergeleken met wat de Amerikaanse tieners op Aru ba uitvreten, meent hij. Van 'tHullenaar heeft tijdens zijn horecaloopbaan op het eiland al heel wat toeristen uit verschil lende landen meegemaakt. De Amerikanen zijn volgens hem het ergst. „Zij kennen geen gren zen. Zij gaan helemaal los. Zij drinken abnormaal veel, zij blo wen en gebruiken vaak ook meer drugs. Ook de meiden. Die zijn misschien nog wel erger dan de jongens. Zij flirten met de barkeepers en komen vragen om gratis drank. 'Als we niets hoeven te betalen, dan zetten we je tent op stelten en maken we een leuk feestje' zeggen ze dan. Ik heb meegemaakt dat ze hier staan te dansen op de bar en zich soms zelfs uitkleden." In Amei'ika mogen jongeren pas vanaf hun 21ste verjaardag alco hol drinken en tot die tijd ko men zij ook geen bar binnen. Op Aruba gelden de veel soepelere Nederlandse regels. „De jonge Amerikanen komen niet gewoon gezellig de bar binnen om wat te drinken, nee, zij willen stom dronken worden. Soms leggen zij gewoon een pakketje dollars op de bar en zeggen: geef me iets voor dit geld waar ik zo snel mogelijk dronken van word." In de zaak van de vermiste Nata lee Holloway werd Van 't Hui lenaar ook verhoord. „Deze bar is pal naast het Holliday Inn dus grote kans dat zij. hier is ge weest. Maar ik heb haar niet be wust gezien. Het weekeinde van Natalee's verdwijning hadden we hier een soulbeachfestival en was het stampvol." Tegenover de politie en ook in een live uitzending van de Ame rikaanse televisiezender Fox heeft Van 't Hullenaar de reputa tie van de Amerikaanse jeugd niet onder stoelen of banken ge stoken. „Heel wat Amerikaanse ouders weten waarschijnlijk niet wat hun kinderen hier op Aruba allemaal uitspoken. Zij geven hun zoon of dochter 300 dollar mee en ik durf te wedden dat het voornamelijk opgaat aan drank." Hypocriet Hij vindt het hypociriet net te doen alsof het hier allemaal zo netjes aan toe gaat, hoe vrese lijk het ook is dat het meisje wordt vermist. „Maar dat zij stomdronken uit de nachtclub kwam, dat hoor je wel hier op het eiland, maar lees je niet in de Amerikaanse pers. Natuurlijk zeggen alle ouders: zulke dingen doet mijn dochter niet. Maar dat zeiden mijn ouders vroeger ook over mij." GPD Amerikaanse toeristen verma ken zich op Aruba. foto Harmen de Jong/GPD Het Europese project, dat wil zeg gen de langzame verdere integra tie van de Eux-opese Unie, ligt stil. Dat is het gevolg van de overduidelijke uit slag van de referenda in Frankrijk en Nederland. Eventuele ratificatie van het Constitutioneel Verdrag in andere Europese landen heeft geen zin meer. Dit onderdeel van het integratieproces is morsdood. Het ziet er naar uit dat deze crisis zal leiden tot een langdurige stagnatie van het Europese project. Daarna zijn er twee mogelijkheden: of de stagnatie leidt tot een langzame desintegratie van de Europese Unie of het integratie proces wordt opgepakt nadat een aan tal structurele problemen zijn opgelost. Tegenstanders van verdere integratie zijn bijzonder tevreden met het resul taat van de twee referenda. Zij menen dat er geen enkele behoefte is aan ver dere integratie en dat er zelfs goede ar gumenten zijn om de Brusselse bureau cratie van een deel van zijn macht te be roven. Zij zijn de Britse visie toegedaan dat de Europese Unie niet veel meer hoeft te zijn dan een ruim toegeruste douane-unie. Over een eventuele uit- breiding van de unie zijn de aanhan gers van de Britse visie het niet eens. Sommigen moeten niets van verdere uitbreiding hebben, anderen hebben niets tegen uitbreiding, juist omdat zij de unie zien als een zeer beperkt samen werkingsverband. Voorstanders van het Europese project zien in de huidige crisis grote gevaren. Nu gebleken is hoe onpopulair de verde re integratie en uitbreiding van de unie is bij een aanzienlijk deel van het Euro pese electoraat, ligt het voor de hand dat gebrek aan populariteit uit te bui ten ten behoeve van electoraal gewin. In Nederland hebben Geert Wilders en de Socialistische Partij laten zien wat de mogelijkheden zijn. Zeker is in ieder geval dat als de vooiigang van het Eu ropese project ook in de toekomst af hankelijk zal zijn van referenda met ve tomacht in de 25 lidstaten, het project nu al dood is. Als dat het geval is, dan doen we er verstandig aan nu ook reeds maatregelen te treffen om de gevolgen van het onvermijdelijke desintegratie proces op te vangen. Er is immers altijd wel een lidstaat waar de kiezers het referendum zullen gebruiken om hun vage angsten en poli tieke onlustgevoelens af te reageren. De hoofdoorzaak van de huidige Euro pese exisis is niet het Europese integra tieproject, hoezeer de tegenstanders dat ook zouden wensen, maar de om vangrijke structurele problemen waai de Franse, de Duitse en de Italiaanse economie mee worstelen. Als de Fi-anse economie de laatste vijf jaar met ruim drie procent per jaar was gegroeid en het Franse werkloosheidspercentage zou ergens tussen de 4 en 5 procent heb ben gelegen, dan zouden de Fransen voor het Constitutioneel Verdrag heb ben gestemd. Dat de Nederlanders te gen hebben gestemd heeft slechts ten dele economische oorzaken, aangezien de Nederlandse economie er structu reel veel beter aan toe is dan de Franse, de Duitse of de Italiaanse economie. Ne derland verkeert echter in een soort na tionale depressie en heeft bovendien een uiterst impopulaire ï-egering. Zowel Frankrijk, Duitsland als Italië zullen een aantal sociale en economi sche arrangementen ingiijpend moeten hervormen, willen er weer redelijke groeimogelijkheden ontstaan. In Duits land is een voorzichtig begin gemaakt met de noodzakelijke hervormingen, maar in Frankrijk en Italië helemaal niet. Die hervormingen zullen niet aan genaam zijn, aangezien allerlei aantrek kelijke verwoi-ven rechten, zoals zeer vroege pensionering en koi-te werkwe ken, verloren zullen gaan. De verlei ding ter rechter- en linkerzijde zal ze ker groot zijn om de EU deels de schuld te geven van de economische proble men en tijdelijk soelaas te zoeken in klein-nationalistische oplossingen. Denk in dit verband aan de Italiaanse lire-nostalgie. Voor de EU zou dat een ramp zijn. Zolang er in deze drie grote naties spra ke is van politieke en economische stag natie, zal het Europese project geen en kele voortgang maken en zelfs serieus bedreigd worden door links en rechts populisme. Wij moeten maar hopen dat Chirac, Schroder en Berlusconi, alle drie totaal versleten en machteloze poli tieke leiders, zullen worden vei-vangen door werkelijk inspirerende en daad- ki-achtige politici. Hoe dan ook zal de Europese integratie jaren stil liggen. Juist in deze penibele omstandigheden heeft de Europese Unie een ideaal no dig, dat het struikelende integratiepro ces op de been kan houden. Dat ideaal kan niet anders zijn dan een werkelijk federaal Europa. Anders dan altijd wordt beweerd is er geen enkele prakti sche hindernis voor zo'n federale con structie. Dat er grote culturele en poli tieke verschillen zijn in Europa zegt niet zoveel. Die zijn er in de Verenigde Staten ook. Dat neemt niet weg dat een fedex-aal Europa zich op afzienbare ter mijn niet laat realiseren. Dat is echter niét zo erg, het gaat er nu juist om dat er een perspectief is. Dat dat perspec tief veel meer is dan een hersenschim, bewijst het succes van de Europese inte gratie in de afgelopen halve eeuw. Maarten van Kossem 7 juli 1955 VULKAAN - De Etna werkt. Kokende lava is tot op tien me ter van de rand van één van de kraters gestegen. Deskundigen vrezen voor een uitbarsting, waardoor een 2000 meter lager gelegen dorp bedreigd zou wor den. ZUURSTOF - Aan de grote verkeersweg in Hamburg-Han nover is een zuurstof-pompsta- tion ingericht voor vermoeide automobilisten. Dit omdat on derzoek heeft uitgewezen dat vele verkeersongevallen recht streeks te herleiden zijn tot ver giftiging door koolmonoxide- KENTEKENPLATEN - Dep:-! litie wijst erop dat het een mis] vatting is te denken, dat da provinciale nummerbewijzes nu al moeten worden verval gen door kentekenplaten. Ds! is pas in de loop van volgend jaar het geval. TANDARTS - Deze maand krijgen de eerste leerlingenèl zes jaar achtereen de school-! tandarts hebben bezocht, ee saneringskaart, Op 7 april 1949 werd de Stichting School tandverzorging' West Zee» sc'h-Vlaanderen in het leven ge roepen, de eerste in Zeeland es een van de eerste in het land. Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 1460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 Email: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-m, pzc.nl Opening kantoren: Maandag l/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro permaand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60.25 per jaar. 222.50 C 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen! uitsluitend schriftelijk, 1 maarfd voorhal einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoem overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertontiewezon. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag; van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax' (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooroiv. (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante rlionstan enpr"- ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gcselec'^f de derden. Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kuntudlt schriftelijk m zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot til* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4