Lobby mosseik week op Wadden PZC Plaatwerkerij maakt spel onderdanig SP'ers voeren actie in Goes Zomerkunsten in Aardenburg toe aan eerste lustrum 13 Meuwe stichting wil herhaling scenario kokkelvisserij voorkomen Opnieuw geding om Ierse mossel kunst Programma Straatfestival Vlissingen donderdag 7 juli 2005 ïoorRenéHoonhorst oil PHILIPPINE - De Waddenzee moet beschikbaar blijven voor de mosselkweek. Mosselvissers en handelaars mogen in geen ge val net als de kokkelvissers bin nen een paar maanden door de politiek voor een voldongen feit ÏJifordcn gesteld. De stichting Vrienden van de Mossel maakt rich daar sterk voor. Voorzitter C. van Liere kondig- - De juridische strijd over de Ierse mossel krijgt morgen (vrijdag) een vervolg bij de Raad van State. Centraal staat de vraag of de mossel een ge vaar is voor het eigen leven in deOosterschelde. De Oosterschelde levert nog maar mondjesmaat mosselzaad Zeeuwse vissers trekken al nnaar de Waddenzee, maar iok vaker richting Ierse zee. Ze vissen daar het zaad op om het vervolgens te verzaaien op de Waddenzee. Het ministerie van [landbouw, Visserij en Natuur leer heeft daarvoor toestem ming gegeven. De Faunabescherming, de Vo- dsbescherming en de Zeeuwse {ilieufederatie wezen dat de mossel allerlei ziektes met ach meebrengt. De tegenstan ders tekenden bezwaar aan bij dvan State tegen de afge ven vergunningen. Door de ge maakte bezwaren is de eerdere ^stemming van minister Veer- jschorst. De 31 mossel- swekers lijken een redelijke rans te maken opnieuw toestem ming te krijgen. In april oordeel de de Raad van State al dat on- ïde bewezen was dat de ritgezaaide mosselen nadelige gevolgen hebben voor de Ooster- chelde. de de oprichting van de stich ting gisteren aan tijdens de jaarlijkse mossel wijnproeverij in Philippine. Van Liere, voor zitter van Zevibel (Zeeuwse Vis serij Belangen) en burgemeester van Noord-Beveland, stelde dat de mosselkwekers zich bedreigd voelen door hetgeen de kok kelvisserij vorig jaar overkwam. Om politiek tot overeen stemming te komen over gaswin ning in de Waddenzee werden de belangen van de kokkelvis sers met een pennenstreek uitge wist. Om zo'n zelfde scenario voor de mosselkweek in de Waddenzee te voorkomen, verenigen kwe kers, handelaren en - op een la ter tijdstip - restaurateurs zich in de stichting Vrienden van de Mossel. Elke mosselliefhebber kan vriend van de mossel worden door 7,50 euro aan de stichting over te maken. Voor dat bedrag krijgt de vriend ook nog een mosselpan. De Vrienden van de Mossel presenteren zich zaterdag 16 juli tijdens de Vis serij dagen van Bruinisse voor het eerst. Tegen die tijd moet alle informatie ook op de websi te www.mosselen.nl te vinden zijn. Ingenomen De Philippiense mosselrestaura teurs waren gisteren ingenomen met het initiatief van visserij voorman Van Liere. De Wadden zee is een essentieel kweekge- bied voor het instandhouden van de echte, in de Oosterschel de verwaterde, Zeeuwse mossel. De restaurateurs benadrukten nog eens dat de Zeeuwse mossel een seizoensproduct is. Sommi ge handelaren mogen proberen het seizoen te verlengen door Ca nadese mosselen in te voeren, maar die kunnen niet tippen aan de kwaliteit van de Zeeuw se. „Ze zijn droog en brokkelig en missen het zilte van de Zeeuwse mossel. Laat de natuur gewoon zijn gang gaan en laat u niet ver leiden om in mei of juni mosse len te eten"betoogde restaura teur en mosselkenner F. Wisker- ke. VALT II ÖAUj| ÖE yyV v/ONDEKI •mv|2,ET Zo'n twintig SP-leden en een paar sympathisanten van GroenLinks liepen gisteren een protesttocht van het Goese station naar het UWV-kantoor. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Zo'n twintig SP-leden en een paar sympathisanten van GroenLinks lie pen gisteren eeiLprotesttocht van het Goe se station naar het UWV-kantoor aan de Piet Heinstraat. „Het aantal mensen dat steun heeft betuigd, is groter dan het aan tal dat ook echt meeloopt", zei Janco Dees van de organiserende SP-afdeling uit Ter- neuzen. Een als Paus uitgedoste SP'er ging voorop in de tocht. De socialisten noemden het een bedevaart, omdat de UWV de laatste tijd voor veel wonderbaarlijke genezingen zou zorgen. Op een spandoek viel dat ook te lezen: Lourdes valt in het niet, als je de UWV-wonderen ziet. De actie was een uiting van onvrede over de herkeuringen die veel WAO'ers moeten ondergaan. Het bevalt de SP allerminst dat veel mensen die in het verleden wer den afgekeurd nu ineens wel in staat wor den geacht om te werken. De SP maakte de regiomanager van het UWV gisteren geen verwijten. „Het is niet uw schuld", zei de 'Paus'. „U heeft de wonderen die het kabinet van u verwacht ook maar uit te voeren. We hopen echter dat u wel een beetje menselijkheid zult betrachten, want die is in Den Haag ver te zoeken." De regiomanager, die van de actievoerders een Geus-penning kreeg, bevestigde dat zijn instantie het beleid dient uit te voe ren. Hij beloofde dat op een menselijke en zorgvuldige manier te zullen doen. „En ik zal uw boodschap doorgeven aan de poli tiek, want daar hoort hij uiteindelijk thuis." Onenigheid over Waddenfonds DEN HAAG - De Raad voor de Wadden adviseert minis ter Dekker van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) de nadeelcompensatie aan de mechanische kokkelvisserij niet uit het Waddenfonds te betalen. Twee weken geleden besloot het kabinet dat juist wel te doen. Het Waddenfonds is in het leven geroepen, nadat het kabinet vorig jaar besloot in het Waddengebied naar gas te boren. In totaal is 800 miljoen euro beschikbaar voor het versterken van de waarden van de Waddenzee. Volgens de Raad voor de Wadden gaat het om extra geld en zou de uitkoop van de kokkelsector uit reguliere bud getten moeten worden betaald. De mechanische kokkel- - visserij is sinds begin dit jaar verboden, na een uitspraak- van de Raad van State op basis van Europese milieuricht*- lijnen. In Yerseke heeft dat geleid tot eenentachtig ontsla gen. Het is nog niet bekend hoeveel geld beschikbaar komt voor de compensatie van de kokkelsector. Eerste Aziatische studenten klaar VLISSINGEN - De eerste Aziatische studenten van de Ho geschool Zeeland (HZ) studeren vrijdag af. Het gaat om negentien Chinese en Vietnamese studenten die de oplei- - ding International Business and Management Studies heb ben gevolgd. Vier jaar geleden kwamen zij naar Vlissin- gen. Inmiddels telt de HZ driehonderd Aziatische studen ten in deze studierichting. Volgend jaar ontvangen de eer ste Aziatische studenten Informatica hun diploma. In to taal studeren aan de HZ vierhonderdvijftig Aziatische stu denten. Gewonde bij botsing vrachtwagen STELLENDAM - Een 26-jarige vrachtwagenchauffeur uit Kruiningen heeft dinsdagavond op de Plaringvlietdam een ernstig ongeluk veroorzaakt. De bestuurder botste te gen één van de twee auto's die stilstonden voor de neerge- laten slagbomen voor de brug. Daarbij raakte een 82-jari- ge man uit Schiedam zwaargewond. De vrachtwagen be landde, ondanks krachtig remmen, deels op de auto van de Schiedammer, die daardoor klem kwam te zitten tegen de vangrail. Het slachtoffer moest door de bx-andweer met behulp van een kraan en lier uit het wrak worden ge haald. Hij is met ernstig been- en bekkenletsel overge bracht naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. De vrachtwagenchauffer is aangehouden en voor verhoor overgebracht naar het politiebureau. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. De technische ongevallendienst stelt een na der onderzoek in naar de precieze oorzaak van het onge luk. Pony uit sloot gered KERKWERVE - De brandweer heeft gisteren aan de Taa- ijersweg bij Kerkwerve een pony gered. Het dier was in een ondiepe sloot gelopen en kon daar niet op eigen kracht uitkomen. Ook pogingen van de eigenaar de pony omhoog te helpen, liepen op niets uit. Op het moment dat de brandweer te hulp kwam, was het dier al 'behoorlijk moe', aldus officier van dienst J. Juffermans. De pony had volgens hem zo'n twee uur in de sloot gelegen, maai hield er zo op het eerste gezicht niets aan over. Met be hulp van slangen onder de buik, werd de pony weer in het weiland gehesen. Tentoonstelling in twee delen in kerk Hengstdijk HENGSTDIJK - In de Cathari- nakerk in Hengstdijk kunnen kunstliefhebbers deze maand een speciale expositie be zoeken. Alle werken zijn ge maakt door Zeeuwse kunste naars. De expositie is in twee delen ge splitst. De eerste tentoonstelling omvat werk van de schilders groep Vogelwaarde (Ria Sponse- lee, Marie Geus, Riet Verassel, Bertha van Damme, Yvonne Val- ent, Ria Maas en Tilly Lambert), schilderijen van Arie Rommers en Nel van der Meij en een selec tie van een schildersgroep uit Philippine, onder wie Wil van Arenthals, Mia Valcks, Suus Sol, Luci Notschaele, Truus van Nieuwenhuizen en Bea Jurriëns. Op 15 juli worden andere wer ken neergehangen. Dan zijn er schilderijen en vooral aquarel len te zien van leerlingen van Henk Bisschop uit Wemeldinge. Trekpleisters gedurende de gehe le maand zijn de schilderijen die samen 'De Vier Jaargetijden' vormen, geschilderd door Sies van Dorsselaer. Deze doeken zijn onlangs gerestaureerd en hebben jarenlang in het gelijkna mige café in Lamswaarde gehan gen. Achter in de kerk zijn ook nog il lustraties te zien, die Marie Jose Neve maakte van organisch ma teriaal bij haar boek Lieske. De expositie kan dagelijks beke ken worden tussen 14.00 en 17.00 uur. Concerten in Manhuistuin GOES - In de Manhuistuin aan de Zusterstraat in Goes worden aanstaande zondag en zondag 17 juli twee Manhuistuinconcer- ten gehouden. Het eerste wordt verzorgd door muziekvereniging Oosterland Fanfare onder leiding van Ca thy Kotoun en duurt van 12.30 tot 13.30 uur. Op 17 juli is het de beurt aan fanfare Sint Caecilia uit 's-Hee- renhoek, die wordt geleid door Anja Sinke. Het tijdstip is het zelfde. Bij slecht weer worden de con certen verplaatst naar de RK Maria Magdalenakerk, eveneens aan de Zusterstraat. door Raymond de Frel AARDENBURG - De culturele week Aardenburgse Zomerkun sten beleeft dit jaar zijn eerste lustrum. De vijfde editie van het evenement begint vrijdag 15 juli en dompelt de kikkerstad tot en met zondag 24 juli onder in poë zie, kunst en muziek. De opening wordt vrijdagavond om 19.00 uur van een officieel tintje voorzien in de Heilige Ma ria Hemelvaartkerk in de West straat. Zo zorgt trompettist Wibo Bakker voor de muzikale aftrap en houdt voorzitter Jan Pleijte van de Stichting Cultu reel Aardenburg een toespraak. Jan Peter Kakebeeke laat zijn voordracht 'Breng het onder woorden' vervolgens begeleiden door organist Arie Lensen. André van der Veeke belicht de plaats van handelen in zijn ge dicht Aardenburg. Wethouder Leen Wille van de gemeente Sluis sluit met een toespraak het officiële gedeelte in de ka tholieke kerk af. Overbrugging Daarna verplaatst het gezel schap zich onder aanvoering van de Koninklijke Muzieksocië- teit Aardenburgsche Fanfaren naar de Sint Baafskerk. Daar wordt de zomertentoonstelling Overbrugging van eeuwen ge opend. Kunstenaar Stijn Eij- broek exposeert bronzen beel den en Elly Mes draagt met een aantal schilderijen bij aan de tentoonstelling. Arjanne van de Bliek zorgt in de Sint Baafskerk voor een muzikaal intermezzo. Zaterdag 16 juli begint om 11.00 uur de beelden- en schilde rijenroute langs tuinen, kerken, galeries en openbare gebouwen. De routes zijn tot 24 juli dage lijks te volgen tussen 11.00 en 18.00 uur. Op zaterdag- en zondagmiddag is er vanaf 15.00 uur in de katho lieke kerk orgelspel door Arie Lensen. Vanaf 20.00 uur wordt in de Sint Baafskerk het dubbel concert Music and Friends ge houden. Ad van de Wege leidt dan een mix van zang-, muziek- en orkestuitvoeringen. Zondaga vond is er opnieuw een dubbel- optreden. Dan geeft het mannen koor Sint David's Minstrels uit' IJzendijke samen met hun be-' vriende collega's uit Wales vair het koor Cör Meibion De Cymru acte de présence. Op vrijdag 22 juli start om 14.30 uur de Dag van de Poëzie. Dich- tersgidsen geven rondleidingen en voordrachten langs verschil lende dichtroutes door de stad. In de Kerk van de Heilige Maria Hemelvaart leven dichters uit België en Nederland zich vanaf 20.00 uur uit met het thema Ge boeid. Zaterdag 23 juli wordt de Dag van de Muziek vervolgd. Om 19.30 uur wordt op de Markt het historisch spel Prins Henry Sje-: rif en Trijntje uit Sluis opge voerd. Het schouwspel werd in mei ook al in Sluis gespeeld ter gelegenheid van de vierhonderd- jarige handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Marokko. Om 21.00 uur is er op de Kaai plaats voor jazz- en rockmu ziek. De Westerschelde Big Band en The Treble Shooters zorgen daar voor een avondvul1 lend programma. Op de slotdag (zondag 24 juli) wordt om 10.00 uur een oecume nische dienst gehouden in de Sint Baafskerk. Daar is om 17.00 uur de slotbijeenkomst van Zomerkunsten. In aanloop naar de culturele week wordt za terdag 9 juli 'Muzen in Arcadia' gehouden. Belangstellenden kunnen tussen 13.30 en 18.00 uur per fiets een culturele route rond Aardenburg afleggen, met optredens van Rony Verbiest; het Zeeuws- Vlaams Kameror kest, balletgroep Petrella Lion en dichter André van der Veeké samen met mondharpspeler Phons Bakx. Schrijver Paul de Wispelaere verricht om 12.30 uur de opening in de Sint Baafs kerk, voorafgegaan door dans van Petrella Lion. Pek en glas 's Avonds, vanaf 19.30 uur, is dé boerderij van Etienne Buysse aan de Maagdenweg 1 in Draai- burg het decor voor de voorstel-* ling Pek en Glas van het opera gezelschap Xantippe, dat be staat uit drie sopranen en een pianist. Ook troubadour en caba retier Adrie Oosterling treedt op. VLISSINGEN - Op de tweede dag van het Straatfestival Vlis- sjngen is vandaag in het Dijk- theater vanaf 20.30 uur een avondvullend programma, on der de titel 'Straattheater op Zee'. Er zijn optredens van de Loco Loco Roadshow (dolle disco in clusief lachwekkende spelle tjes met het publiek), De Roa dies en wereldkampioen kunst fluiten Geert Chartrou. In de muziektent op het Bel- lamypark geven de symfoni sche powermetalband Xystus en de groep Epica (gothic me tal) vanaf 20.30 uur een con cert. Eveneens om 20.30 uur gaat de voorstelling Kooiboys van theatergroep Vis a Vis in première. De locatie is een boerderijtent in de Spuikom. In de Sint Jacobskerk begint om 21.30 uur Mondo Leone van mu zikant Leon Giesen. Zijn muziek wordt onder steund door beelden en gastmu zikanten die op videoschermen verschijnen. Theatergroep de Werf speelt in loods van De Schelde door Edith Ramakers VLISSINGEN - Aan het uitein de van de plaatwerkerij luiste- rou enkele medewerkers van de Vlissingse werf De Schelde naar muziek uit een transistortje. Tweehonderd meter verderop, aan het begin ervan, lijkt het als of de radio op het podium staat waar jongeren repeteren voor de voorstelling Schakels van thea tergroep de Werf. „In zo'n enor me, indrukwekkende loods past ouderdanigheid", zegt artistiek leider Rob Maaskant. Het is voor de tweede keer dat er een jongerenproject is opge nomen in het programma van het Straatfestival Vlissingen. Circa zestig jongeren hebben kich aangemeld voor deze productie van De Werf: Scha kels. „We hebben vorig jaar bij de Oranjemolen een voorstelling gemaakt, die succesvol was. Het was slecht weer, maar niemand heeft zich daaraan gestoord. Ook het publiek niet. Dat we dit jaar onze theaterwerkplaats in deze indrukwekkende loods kunnen hebben, is een buiten kans." Wedstrijd Voor de artiesten is het niet een voudig om de strijd aan te gaan toet de loods. Tegen de ruimte van ongeveer 200 bij 40 bij 25 Older kan niemand opboksen. .iDie wedstrijd verlies je altijd. Je moet je hier gedragen als een gast, inspelen op de kansen en subtiel afrekenen met de onmo gelijkheden", vindt Maaskant. Voor de muzikanten valt die op wacht niet mee. De muziek moet 'een beetje herschreven worden'. „Als je dichtbij de mu zikanten staat, kunnen de ver schillende partijen nog wel on derscheiden worden. Maar op af stand gaan ze te veel in elkaar over. De muziek moet, om in vakjargon te spreken, meer opengemaakt worden." |0e muzikanten, de groep street- Muzikanten van theatergroep De Werf repeteren voor de voorstelling Schakels in de kolossale, zware plaatwerkerij van De Schelde. foto Ruben Oreel dancers, breakdancers, filmers en spelers hebben zich in work shops voorbereid op de voorstel ling. In de plaatwerkerij komen ze bij elkaar en wordt er één ge heel van gemaakt. „Ze hebben allemaal het volledige verhaal gekregen, maar deze week pas volgt de afstemming op elkaar." Het verhaal gaat over een jon gen, die buiten de groep valt en wil bewijzen dat hij niet anders is dan de anderen. „De jongen doet dat wel op een extreme ma nier. Dat wat er in de jongen om gaat, wordt in beeld gebracht, Die film wordt op dit moment gemonteerd." Droom De filmbeelden gaan over in de realiteit als van een droom in de werkelijkheid. „De uitwerking van de voorstelling doet daar door surrealistisch aan." Maaskant heeft zich voor het script laten beïnvloeden door de ruwe industriële omgeving van de plaatwerkerij. „Hier is jaren lang hard gewerkt. Dat merk je aan alles. Het is de rauwe, stoe re buitenkant van mens en ge bouw. Kom je dichterbij dan is het een stevige, maar kwetsbare buitenkant. Dat blijkt uit de ge sprekken die je met Scheldeme- dewerkers voert. Ze spreken met emotie over 'hun plaatwer kerij'. Die tegenstelling zit ook in Schakels." De Werf: Schakels: Spelers: 60 jon geren. Muziek Dies le Due; Dans: Gwendolyn Hilgersom; Film Rieks Soepenberg; Spelcoach: Koen Schyvens, Licht: Leon Kip perman, Geluid: Henk Tjoonk; Ar tistieke leiding: Rob Maaskant. Voorstelling: Vrijdag 8, zaterdag 9, zondag 10 jidi. Scheepswerf De Schelde, zware plaatwerkerijk, in gang Hellingbaan, aanvang 21.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39