Woonvorm moet vrije keus zijn M Sluisenaren even gast in eigen stad PZC Paarse krokodil moet school uit Gemeenten kijken naar samenwerking bij sociale zaken Parkeersituatie Zoutestraat in Hulst blijft ongewijzigd Privacy en eigen regie sleutelbegrippen in debat ouderenzorg en architectuur donderdag 7 juli 2005 door Martijn de Koning MIDDELBURG - Ouderen die zorg nodig hebben, moeten in de toekomst kunnen kiezen op wel ke manier ze willen wonen. Pri vacy en het kunnen voeren van de regie in eigen huis zijn daar bij belangrijke begrippen. Alle sprekers op een debat over ouderenzorg en architectuur gis teren in Middelburg waren het daar gisteren wel over eens. Maar over de vraag of senioren daarbij in grote of kleine aantal len dicht bij elkaar moeten wo nen, liepen de meningen uiteen. Op de door de stichting Het Zeeuwse Gezicht georgani seerde bijeenkomst pleitte gede puteerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) pleitte voor sprei ding en kleinschaligheid. „Ik vind het belangrijk dat ouderen in hun eigen, vertrouwde omge ving kunnen blijven wonen wan neer ze zorgbehoevend worden. Je moet mensen uit verschillen de dorpen niet bij elkaar willen steken in een groot complex in de dichtstbijzijnde stad. Oude ren moeten zelf kunnen kiezen waar ze wonen, en in welke ma te ze van zorg gebruik willen ma ken. Architecten Hij gaf aan daarbij een belang rijke rol voor architecten te zien. „Met behulp van een crea tieve geest en moderne technolo gie moeten die erin kunnen sla gen originele en praktische woonvormen te ontwerpen. Maar die woningen moeten niet alleen vóór de ouderen worden gemaakt, maar vooral ook sa men mét hen." De Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA, wonen en welzijn) was het daarmee eens. Hij wees erop dat de gemeente Middelburg ambitieuze plannen heeft om diverse woonvormen voor ouderen te creëren. „We doen dat in samenspraak met een grote groep toekomstige be woners." De Vries zei duidelijk te merken dat de zorgcentra zoals die nu bestaan, eigenlijk niet meer vol- Samenwerking gemeenten met waterschap voordelig door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Samenwerking tussen de drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en het wa terschap blijkt mogelijk op een groot aantal terreinen en levert kwaliteitsverbetering en finan ciële voordelen op. Dit blijkt uit een vervolgrappor tage van diverse werkgroepen aan de Stuurgroep Samenwer king Zeeuws-Vlaamse Overhe den. Hoe de samenwerking ge stalte kan krijgen wordt nu ver der door de werkgroepen onder zocht. In april hebben de werkgroepen de eerste resultaten van het sa- menwerkingsonderzoek aan de stuurgroep voorgelegd. Deze re sultaten waren bemoedigend. Eind juni kwam de Stuurgroep Samenwerking Zeeuws-Vlaam se Overheden opnieuw bijeen om de voortgang van het samen- werkingsonderzoek tussen het waterschap en de drie gemeen ten te bespx'eken. Het onderzoek richt zich op ver schillende beleidsvelden, zoals centrale inkoop, gladheidbestrij ding, gezamenlijke dienst be heer en onderhoud, handhaving, belastingheffing en -invorde ring. Voor elk beleidsveld be staat een aparte werkgroep met een bestuurder en een ambtelijk vertegenwoordiger afkomstig uit elk van de organisaties. Standaard worden de rappor tages van de werkgroepen voor afgaand aan de stuurgroepverga dering ook besproken met de on dernemingsraden van de organi saties. Hun mening wordt dan meege nomen in de stuurgroepvergade ring. Daarnaast is er een werkgroep Visievorming geformeerd. De stuurgroep ging akkoord met het voorstel van de werkgroep om een extern bureau in te scha kelen. Overval OOST-SOUBURG - Een 21-jari- ge man uit Vlissingen is woens dagochtend bij de draaibrug in Oost-Souburg overvallen door twee jonge mannen. Hij werd be dreigd met een vuurwapen en moest zijn portemonnee en gsm afgeven. Daarna gingen de over vallers ervandoor. Het slachtof fer bleef ongedeex-d. doen. „De oudere van de toe komst heeft veel meer eisen op het gebied van bijvoorbeeld pri vacy dan die van nu. Mensen wil len een eigen stekje hebben, ook als ze veel zorg nodig hebben. In de nieuwe opzet moet de ver pleegkundige gewoon aanbel len, ook al komt hij meerdere ke ren per dag langs." De Vries attendeerde eveneens op het belang van goede archi tectonische plannen. „Ook men sen die zorg krijgen, willen het idee hebben dat ze nog veel zelf standig kunnen doen. Ze willen zoveel mogelijk blijven leven als ieder ander. Daarom ook moet hun huis het uiterlijk van een doorsnee woning hebben. Je mag aan een gebouw eigenlijk niet zien dat er zorg geleverd wordt." Kenmerkend aan de nieuwe Mid delburgse seniorenwoningen is, dat ze in kleine groepjes bij el kaar staan. Contact De Vries: „Er komen nooit meer dan pakweg vijftien ouderen in de buurt van elkaar te wonen. Daardoor blijven mensen con tact houden met hun omgeving: ze moeten de wijk wel in. Boven dien kun je door de spreiding mensen in of vlakbij hun vorig huis onderbrengen." Architect P. Maas van architec tenbureau RDH had op het ge bied van die kleinschaligheid een heel andere mening. „Ik pleit ervoor meer ouderen in de buurt van elkaar onder te bren gen. Dan is het mogelijk om di verse voorzieningen bij de senio renwoningen te realiseren. Je kunt daarbij denken aan de meest uiteenlopende zaken: een apotheek, een huisarts, restau rants, winkels, en ga zo maar door." Volgens wethouder De Vries zijn al die extra voorzieningen ongewenst. „Op die manier zien de ouderen alleen elkaar nog. Bovendien is de komst van nieu we faciliteiten vaak onnodig: die zijn bijna altijd al in de wijk aanwezig." Cees Gelens neemt afscheid van de Sint Jozefschool in Hengstdijk. door Edy de Witte HENGSTDIJK - „Handelingsplannen, rugzakjes, leerlinggebonden finan ciering, de lumpsum financiering, het bouwen aan een adaptieve school, het dyslexie protocol..." Directeur Cees Gelens van de Sint Jozefschool uit Hengstdijk doet zomaar een kleine greep uit de vernieuwingen die de laat ste jaren het onderwijsveld zijn binnen gedrongen. Dat rxiet alle vei'nieuwingen ook verbe teringen zijn, is Gelens meer dan duide lijk geworden. „Vooral de bureaucratie, zeg maar de paarse krokodil, die mede is binnengeslopen breekt me wel eens op. Maar straks kan ik dit allemaal van me afzetten." Vanaf morgen maakt Ge lens op 61-jarige leeftijd gebi'uik van de VUT- regeling. Dertien jaar heeft hij het voortouw genomen op het schooltje in Hengstdijk. De directeur heeft de school al die tijd in rustig vaarwater ge houden. En rust is voor Gelens de basis om kwa- liteitsonderwijs te leveren. „De wereld is al een draaimolen. Kinderen moeten weten waar ze aan toe zijn. Regelmaat gekoppeld aan respect en discipline. Als randverschijnselen de overhand krij gen gaan de leerlingen ook stuiteren." De in Roosendaal geboren Gelens volg de de ondei-wijzersopleiding bij de broeders van Sint Louis in Ouden bosch. Deze kweekschool was destijds letterlijk de kweekvijver voor toekom stige leerkrachten uit West-Brabant en Zeeland. In 1964 kon hij direct aan de slag op de Sint Willibrordschool in Terneuzen. Na twaalf jaar stapte de meester over naai de Zeemeeuw in dezelfde plaats. Hier stond hij als leerkracht zestien jaar voor diverse groepen. Mede om niet vast te roesten, solliciteerde Gelens naar de vacature van directeur in Hengstdijk. „Nieuwe collega's, ander lesmethodes en pai-ticiperen in verschil lende schoolculturen werken echt ver frissend." Het kleine schooltje met gemiddeld zo'n veertig leerlingen maakte het werk niet makkelijker. Gelens: „Het lesgeven aan drie gi-oepen tegelijk was nieuw voor me. Als directeur bekommerde ik me om de jeugd uit de groepen 6 tot en met 8. Organisatietalent, flexibiliteit en vooral cx-eativiteit zijn dan belangrijk. De leerlingen van een kleine school zijn vaak eerder zelfstandig doordat de leer kracht zijn aandacht moeten verdelen. Dat is vaak een mooie opstap voor het vervolgonderwijs." Lariekoek Nu iedereen het er over heeft, is het net of nonnen en waax-den helemaal nieuw zijn. Gelens: „Lariekoek natuurlijk. Le ren omgaan met elkaar en iets leren ac cepteren van een ander hebben al sinds foto Camile Schelstraete jaar en dag de aandacht in het onder wijs." Als directeur kwam Gelens vooral de laatste jaren wat verder van de kinde ren af te staan, omdat een schoolleider tegenwoordig meer manager is. Les ge ven, blijft echter het mooiste: vooal aan kinderen die het niet allemaal komt aan waaien. „Een kind met de nodige baga ge scoort toch wel goed. Een ondex-wijs- hart klopt pas echt als je het maximale weet te halen uit leerlingen die, krom gezegd, minder in huis hebben. Niet al leen kennis aanbrengen maar ook inspe len op de sociaal emotionele ontwikke ling van het kind. Dat is pas echt onder wijs geven." De leerlingen en leerkrachten nemen morgen feestelijk afscheid van hun di recteur. Ouders en kinderen drukken de meester de hand tijdens een officiële re ceptie van 14.00 tot 15.00 uur; vanaf 15.30 uur zijn andere belangstellenden welkom. door Raymond de Frel SLUIS - Ze laten de luxe met ge noegen tot zich komen, maar toch hadden ze liever gewoon thuis hun dagelijkse prakkie naar binnen gewerkt. Een pene trante rioollucht en kletsnatte muren en meubels maken zeven aanleunwoningen bij het Sluise woonzorgcentrum Rozenoord echter tot een onbewoonbare bende. Dus zijn de bewoners noodgedwongen voor even te gast in hun eigen stad. Het luxueuze hotel De Dikke van Dale aan de Sint An- nastraat in Sluis bood de gedu peerden de helpende hand, na dat hun woningen door de hevi ge regenval in de nacht van zon dag op maandag ten pi-ooi wa ren gevallen aan zes centimeter rioolwater. „Binnen een kwar tier stond alles blank. Er dreef van alles door de kamer. Van wc-papier tot kikkers", zegt be woonster Christianne de Mees ter. Haar man Johan hoorde een soort borrelend geluid, dat hij nog herkende van dx-ie jaar gele den. „Toen stond de boel ook on der water, maar niet zo erg als nu. Op last van de GGD, arts en burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis moesten we onze woningen verlaten. Om infectie- Het geëvacueerde echtpaar De Meester toast op de goede afloop in het restaurant van hotel De Dikke van Dale. foto Peter Nicolai gevaar voor te zijn en bovendien was cle stank niet te harden", vertelt hij. Zijn vrouw: „Ik heb geen goede reuk, maar toen ik gisteren ging kijken, viel ik bijna flauw door de stank." Locatiemanager Luc Weemaes van Rozenoord richtte zich tot alle verzekeraars van de gedu peerden, waarna hij bij verschil lende hotels aanklopte. „We kon den niet ovei-al terecht en boven dien had burgemeester Sala het liefst dat de bewoners bij elkaar in de buurt vertoeven", vertelt hij. Bewoonster Dagmar de Vla- minck waardeert die opvatting. „Door veel samen te zijn kun nen we er goed over babbelen. We zijn nu echt een steun voor elkaar." De bewoners proberen zich nu dus noodgedwongen te verma- ken in De Dikke van Dale, 's Ochtends is er een uitgebreid ontbijt en in de vroege avond schuiven de bewoners gezamen lijk aan een chique gedekte tafel aan voor het diner. Klassieke viool- en pianomuziek op de ach tergrond, een statige kandelaar op de eettafel, de bewoners ba den voor even in weelde. „Giste ren hebben we hier drie uur ge tafeld. Ik heb nog nooit zo lang aan tafel gezeten!", zegt Johan de Meester. Casino Zijn vrouw Christianne: „Ik ben nog even naar het casino bij het hotel geweest, gewoon om even mijn gedachten te verzetten. Weet je, het was een droom om- hier eens te logeren, want wij kunnen dit noxmaal gesproken niet betalen. Toch had ik liever thuis gezeten, want ik zit de he le tijd aan onze spulletjes te den ken." Het vaststellen van de schade en opknappen van hun woningen zal zeker nog een week duren. Weemaes schat dat de schade in de tienduizenden eux-o's loopt. Daax-bij rekent hij ook de gevol gen van een blikseminslag in Ro zenoord, waardoor vrijwel alle elektiïsche apparatuur uitviel. door Sheila van Doorsselaer HULST - De drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen zoeken sa menwerking op het gebied van sociale zaken. De gemeente Hulst wil het afwikkelen van uit keringen voor de hele regio rege len. Wel blijft in elk gemeente huis een loket. Een ambtelijke werkgroep, met daaxin afgevaardigden van de gemeenten Hulst, Sluis en Terneuzen, wil een onderzoek naar de intergemeentelijke sa menwerking bij sociale zaken. De ambtenarij hoopt op deze manier de samenwerking tussen de drie gemeenten te verbeteren en geld te kunnen besparen. Hoeveel financieel voordeel te behalen valt, moet het onder zoek uitwijzen. Het dagelijks bestuur van Hulst is al akkoox-d gegaan met het on derzoek, het wachten is nu op het fiat van de colleges van Sluis en Terneuzen. De gemeente Hulst wil graag het zogenaamde backoffice voor rekening nemen voor de drie ge meenten. Dat houdt onder meer in dat Hulst de administratie doet voor alle uit te betalen uit- kex-ingen in zowel Hulst, Sluis als Terneuzen. Wel behoudt elke gemeente een eigen frontoffice, oftewel, een loket. Intern Volgens de Hulster wethouder F. van Driessche is het de bedoe ling dat het onderzoek intern wordt ingesteld. „Mochten we er niet uitkomen, dan huren we een extern bureau in, maar lie ver niet." Het onderzoek moet uitwijzen of de samenwerking haalbaar is. Ook moet duidelijk worden hoe het op het gebied van personeel wordt opgelost. Mogelijk wer ken ambtenaren van Sluis en Terneuzen een paar dagen in Hulst, of krijgen ze een andere taak binnen de eigen organisa tie. Van Driessche: „We hebben hier nog geen ideeën over. Het onderzoek moet uitwijzen wat de beste optie is. Maar eerst moe ten we afwachten of Sluis e- Terneuzen het onderzoek ooi willen. Volgens Van Driessche is g voor de gemeentelijke herindf ling ook al gesproken over infc gemeentelijke samenwerking! het gebied van sociale zake- Toen ging het nog over zeveng* meenten. Door de hectiek dieèj herindeling met zich meebracfcij is de samenwerking op een lag? pitje gezet. Nu is het plan we> uit de kast gehaald. Van Driessche verwacht dato:! Sluis en Terneuzen zullen t stemmen met het ondex-zoei Wanneer de resultaten van J studie bekend zijn, kon Vg Driessche nog niet zeggen. Vlissinger krijgt vier maanden cel voor zware mishandeling MIDDELBURG - Een 23-jaria man uit Vlissingen is gistetèt door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot achtman; den cel voor het mishandeld van zijn vriendin. Van de acht maanden, werds hem vier maanden voorwaard: lijk opgelegd. De Vlissingerki in maart dit jaar zijn vriend meerdere malen met gebais vuist in de buik gestompt, waar door zij ernstig inwendig Iets opliep. Haar milt moest opera tief verwijderd worden. Uit medische verklaring blijkt dat er sprake moet aj van zeer ernstige mishand# wil dergelijk letsel volgen. Das om geloofde de rechtbank dt de man met opzet had g deld. Naast de celstraf kreeg deVlis singer een taakstraf van 240 in en-hij ..moei het slachtoffer voorschot smartengeld betali van 4500 euro. Het was overigens niet de eerst keer dat de man zijn vriend! mishandelde. door Harold de Puysseleijr HULST- De gemeente Hulst neemt geen maatregelen tegen het parkeren in de omgeving van cafetaria 't Zoutvatje in de Zoutestraat in Hulst. Aan weerszijden van de straat wordt geparkeerd door bezoe kers van 't Zoutvatje, waardoor het autoverkeer in de straat bij tijd en wijle de nodige manoeu vres moet maken om elkaar on gehinderd doorgang te geven. De fractie van Progressief Hulst in de gemeentex-aad kaartte die problematiek enige tijd geleden aan bi] het college van burge meester en wethouders. Het college schaart zich echter achter het standpunt van de ver- keerscommissie, dat het beter is de situatie zoals die nu is, te handhaven. Dat betekent voor het doorgaan de verkeer wellicht enig onge mak, aan de andere kant voor komt het wel dat te hard door de Zoutestraat wordt gereden. Dat was een klacht die in het verleden wel eens door buurtbe- woners bij de gemeente is neei'- Voorrang De Zoutestraat is zo bx'eed dat die volgens de gemeente uitno digt tot harder rijden dan wette lijk is toegestaan. Door parke ren aan beide kanten van de straat toe te blijven staan, ont staat volgens het college een min of meer natuurlijke snel heidsremmer. Tegemoetkomen de auto's zijn zo immers ver plicht te stoppen en voorrang te geven aan de ander. B en W hebben ook over een aan tal andere verkeerssituaties in de gemeente een oordeel uitge- spx'oken. Zo is 'in het belang van de ver- keersveiligheid en het woonge not' besloten het gebied rond ba sisschool De Moerschans en het Reynaei-tcollege aan te duiden als dertig-kilometergebied. Om die maximumsnelheid af te dwingen zijn eigenlijk wegaan- passingen nodig. Daar heeft de gemeente echter geen geld voor, zodat voorals nog wordt volstaan met borden. Het college heeft dat aange kaart bij de wijkraad, die er nog haar standpunt over moet ge ven. Deze raad heeft de gemeen te ook gevraagd om maatregels te treffen in de Poorterslaan. B en W willen de bestaande si tuatie handhaven, omdat aar j passingen alleen maar uitnoé gen tot harder rijden. Handh} ving van de 'voorrang-vt rechts-regel' leidt er volgens gemeente toe, dat het verkeeris de Pooi'terslaan gedwongen ii zich aan de toegestane snelhei i te houden. Tenslotte neemt het dagelijksgc meentebestuur het advies j de verkeerscommissie over cc een stopverbod in te stellen la hoogte van Elzenstraat 2" in Vogelwaai'de. Niet alleen parkerende-, ma ook stilstaande auto's beien® ren daar namelijk een vlos j doorstroming van het verkeer. Terneuzen zegt bospaden aan te pakken AXEL - De gemeente Terneuxa gaat iets doen aan de wand# den in het Axelse bos, maar ha zullen zeker geen geplaveide w gen worden. Dat zegt wetlios der P. Hamelink in een reach op het pleidooi van de Axels L. de Visser. Hamelink bevestigt dat verte genwoordigers van de gemeeö j samen met De Visser een wande ling door het bos hebben ge maakt om te aanschouwen W er volgens de Axelse aan de ba' paden mankeert. Volgens Hantf link is het de gemeente wel dit delijk geworden dat inderd»' iets moet gebeui-en aan de f den in het bos. „Dat gaan ook doen, althans voor zoverU gaat om de paden in dat de van het bos dat op gemeen!? grond ligt. Maar het moeten 1 echte bospaden blijven, dus een enigszins natuurlijk karat ter", aldus Hamelink. Voor de paden in het nieuwe? deelte van het bos, dat aan? legd is door de Dienst Landeli; Gebied en beheerd wordt d?' Staatsbosbeheer, gaat de meente met deze instanties coa tact opnemen met het jverzoe of ook zij nog eens willen kip of ze de toegankelijkheid van paden kunnen verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38