PvdA tegen nieuw woonwagenkamp Dat spaarpotje met oranje deksel! PZC PZC Mosselen houden van droog en kruidig 11 Terneuzense fractie wil bewoners onderbrengen in bestaande centra Cafébaas boos over weigering wallenterras Rechtbank gelast nader onderzoek ernstig ongeval AAZET donderdag 7 juli 2005 Funène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet geen nieuwe woonwagencentra meer aanleg en en de huidige locaties ook niet uitbreiden. Woonwagenbe woners moeten worden onderge bracht op de bestaande centra of in woonhuizen. De PvdA-fractie stelt dat voor in de algemene beschouwingen bij het gemeentelijk beleidsplan 2005-2009. Dit naar aanleiding van de discussie over het woon wagencentrum in Sas van Gent. Het centrum aan de Twee- kwartsweg moet verdwijnen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl vanwege de vestiging van alco holproducent Nedalco. Burge meester en wethouders hebben een locatie in de Vrijstraat aan gewezen, maar daartegen zijn de omwonenden in de wijk St. Albert in het geweer gekomen. Ook de Terneuzense politiek is verdeeld. De PvdA-fractie wijst erop dat de Woonwagenwet enkele jaren geleden is afgeschaft en daar mee ook de bijzonder status voor de woonwagenbewoners. „De wetgever had hiermee voor ogen, geen bijzondere inspan ning meer te verrichten in het kader van het aanleggen van woonwagencentra. Wij vindén dat aansluiting gezocht moet worden bij de geest van dit be leid en serieus in de plannen meegenomen moet worden geen woonwagencentra meer aan te leggen, maar daar waar geen aansluiting is aan bestaande woonlocaties een uitsterfcon structie toe te passen. Met een stimuleringsregeling kan volgens de PvdA een ver snelde werking ontstaan. „We reserveren nu bijna één miljoen euro voor verplaatsing. Dit is naar vérhouding van de proble matiek niet verantwoord. Op de bestaande woonwagen centra moet volgens de PvdA een actief beleid gevoerd wor den om standplaatsen te verko pen en de bewoners de mogelijk heid te geven permanente wonin gen te bouwen. „De zogenaamd verrijdbare villa's geven aan dat dit ook een woonwens van de huidige bewoners is." Ook andere fracties gaan in op de woonwagenproblematiek. De SGP pleit voor een 'voorzichtige keuze' voor een eventuele nieu we woonwagenlocatie met een 'redelijk' draagvlak bij de bewo ners, de WD adviseert om geen 'onnodige energie' meer te stop pen in de locatie Vrijstraat en de LCF vindt dat de gemeente de bestaande woonwagenstand plaats ongemoeid moet laten. De fractie pleit voor een geluids wal. Plet CDA vindt juist dat de huidige locatie moet worden ge saneerd. De nieuwe plaats voor een woonwagencentrum hoeft wat het CDA betreft niet nood zakelijk de locatie ten noorden van de wijk St. Albert te zijn. HULST - De uitbater van café De Kroon in Hulst, P. de Cau- wer, is boos op de gemeente om dat hij geen wallenterras achter zijn café mag plaatsen. Hij vindt dat die beslissing op mis verstanden berust en dat hij te snel 'nee' op rekest heeft gekre- fen, De Cauwer diende weken gele den zijn aanvraag in. Het colle gevan burgemeester en wethou ders volgde echter het ambtelijk advies: verzoek afwijzen. De Kleine Bagijnestraat, waar De Kroon is gevestigd, is volgens het college voornamelijk een woongebied en overlast voor de buurt moet worden voorkomen. Daarnaast zijn de wallen eigen domvan de gemeente. De Cauwer zegt dat hij na de af wijzing van de gemeente nog een gesprek met burgemeester J. F.Mulder heeft gehad en dat die juist positief tegenover de plan nen stond. Mulder: „Plet is inder daad een sympathiek plan, maar het moet wel uitvoerbaar enjifridisch mogelijk zijn en dat is het nu niet. Als er in de toe komst nieuwe inzichten komen, dan zijn we bereid nog eens naar de aanvraag te kijken." Jubileum van wagenbouwers KLOOSTERZANDE - De wa genbouwersvereniging de Prut sers luidt zaterdag 16 juli het ju bileumjaar ter gelegenheid van het 11-jarig bestaan in met een zon- zee - en beach party in café In den Dwaes. Er zijn onder meer een zwembad, cocktailbar en zandstrand. De sfeer wordt verder gezet met tropische hits. Vanaf 21 uur. Zomermarkt GRAAUW - De dorpsraad Graauw verzorgt zaterdag 30 juli een zomermarkt. Vanaf 10.00 uur tot 16.00 uur stallen enkele tientallen deelnemers hun producten uit in kraampjes aan de dorpsstraat. Daarnaast worden er ambachtelijke- en streekproducten gepresenteerd. Onder de meer dan honderd aanwezigen was ook voormalig sportcommentator Rik De Saedeleer (links). door René Hoonhorst PHILIPPINE - „Ach, Joop Zoetemelk was ook tevreden met een tweede plek." De Terneuzense burgemeester Jan Lo- nink is niet teleurgesteld dat de door hem uitverkoren wijn niet tot winnaar is gelu-oond. Als ideale compagnon van een maaltje mosselen was de Muré uit Rouffach waarschijnlijk toch iets te zoet, oordeelde de burgervader zelf al. Om vervolgens te onthullen: „Maar ja, ik ben 's morgens nu eenmaal iets zoe ter ingesteld." De prominentenproeverij voor de mos selwijn van Philippine is vaak vóór het middaguur al beslecht. Gelukkig zijn niet alle proevers met hun zoete been uit bed gestapt. Dat de winnende wijn uit de Elzas komt, staat tevoren vast, omdat de Philippiense restaurateurs met wijndeskundigen eerder uitmaak ten dat de pinot blancs uit die streek het best bij mosselen passen. Maar wijnkenner en proeverijsomme- lier Etiënne van Steenberghe had eer der al gezegd dat de beste wijnen 'droog' dienen te zijn. De frisheid van het edele vocht dat het schelpdier vlot jes de maag in laat glijden, mag niet worden aangetast door restsuikers. Als de wijn daarnaast een ietwat kruidige afdronk heeft, is hij de perfecte metge zel voor mosselen. Het is deze keer net of het wijnlatijn geen geheimen kent voor de proevers. Want de winnende wijn - een pihot blanc uit het sinds 1639 furore maken de huis van Plugel uit Riquewihr - lijkt bij herkeuring aan alle gevraagde kwali ficaties te voldoen. Van Steenberghe is uitermate blij met cle winnaar. De afgelopen drie jaar werd telkens een wijn van Joseph Cat- tin winnaar van de proeverij. „En hoe wel dat natuurlijk duidt op kwaliteit van het betreffende huis, zouden kwade tongen kunnen beweren dat het doorge stoken kaart is. Ik feliciteer de mossel restaurateurs dan ook met de exellente keus voor een kwaliteitswijn van een an der huis." Bij de traditionele mosselmaaltijd na de proeverij kwam overigens de winnende wijn van vorig jaar nog eens op tafel. De voorraden van de net gekozen win naar moesten tenslotte nog worden aan gevuld. Hoewel sommige bestuurders en prominenten al meer dan een decen nium de proeverij opluisteren, gaven ve len onder het genot van de Cattin grif toe dat het ze niet zoveel uitmaakt welk vocht de maaltijd begeleid. De mosse len zelf zijn de attractie én de traktatie van Philippine. Veel oud-sporters kwamen de afgelo pen jaren naar het mosseldorp. Oud-doelman Jean-Marie Pfaff en een keur aan wielrenners als GeVrie Knete- mann, Jan Janssen, Cees Priem en Rini Wagtmans wisten de weg in het verle den te vinden. Deze keer nam Johan de Muynck, win naar van de Ronde van Italië in 1978, de honneurs waar. Maar de fameuze voor malig sportverslaggever Rik de Saede leer ziet geen link tussen mosselen en wielrennen. „Er zijn zielen die de mosse len niet believen, maar zeker in Vlaan deren weten velen dit edele gerecht te waarderen." De sinds vorig jaar redelijk opgeknapte - 'hoewel ik niet meer zo rap ben als Tom Boonen' - De Saedeleer (82) liet zich de zeevruchten goed smaken. Lo- foto Camile Schelstraete gisch want de bodemmossel is welis waar niet groot, maar heeft al een vlees percentage van 26 tot 28. De restaurateurs hebben moeten wach ten op de bodemmossel, omdat het rela tief koude voorjaar de hangmosselen niet eerder op smaak bracht. „En de zil te smaak van in de Oosterschelde verwa terde mossels is nu eenmaal niet te over treffen", stelde restaurateur Frank Wis- kerke nog maar eens ten overvloede vast. Net zoals Philippine niet te overtreffen is als plaats om de schelpdieren te savoureren. Vandaar dat voorzitter Cees van Liere van Zevibel - 'Philippi ne is the place to be voor mosseleters' - al dan niet gewezen, bestuurders, oud-sporters, vertegenwoordigers van allerlei goed met de mossel te combine ren producten en velen cüe ergens bij (willen) horen telkenjare bij de mossel- proeverij zijn te vinden. Marie-Cecile Moerdijk wist als met boekweit en as perges grootgebrachte Zuiddorpse al hoe de meeste zondagen van het jaar doorgebracht moeten worden. In het door haar aan de vergetelheid ontrukte 'Engelse' gedicht De Flierefluiter heet het: „Every sunday same stramien eating mussels in Philippine! door Maurits Sep MIDDELBURG - Oeps!! Was dat oranje destijds zó oranje? En kijk nou, een viewmaster. Die heb ik zelf al lang niet meer; weggegooid bij weer een verhui zing. Net als dat hoge spaarpot je van de rijkspostspaarbank. Met oranje dekseltje natuurlijk. Oud voelde ik me nog niet toen ik, 36 jaar jong, naar binnen liep bij de expositie 'My generat ion, 50 jaar jong in Zeeland' in het Zeeuws Archief. Maar ter plekke slaat het ouderdomsge- voel hard toe: je zou het een feest der herkenning kunnen noemen, maar ik herken wel erg veel. Zelfs als geboren Braban der. Volgens de tentoonstelling kwa men Zeeuwse jongeren met an dere gewoontes in aanraking toen ze, na de watersnoodramp, tijdelijk elders in het land ver bleven. Terug in Zeeland pro beerden ze aan die nieuwighe den vast te houden. En door de groeiende welvaart kon de jeugd zich meer veroorloven. Wat in de rest van Nederland in de jaren vijftig gebeurde, vol trok zich hier dan wel pas in de jaren zestig, maar ook Zeeland De expositie 'My generation, 50 jaar jong in Zeeland' in het Zeeuws Archief is nu te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. foto Lex de Meester ontdekte de Puch, de Zündapp, de rock 'n roll; ook hier werden jongerencentra opgericht (Midgard en Open de beuk in Middelburg, De Veste in Goes, Porgy Bess in Terneuzen), De bewijzen zijn te zien op de expo sitie in het Zeeuws Archief. De Zeeuwse band Johnny the Blue Jeans - te zien op Belgische tv-beelden van het programma Tienerklanken uit 1963 - zingt de klassieker van Eddy Cochran: C'mon everybody. Be schouw het maar als een aanspo ring om naar de tentoonstelling te komen. 'My generation 50 jaar jong in Zeeland' (van 7 juli tot en met 7 januari 2006) maakt deel uit van het gelijknamige project dat Scoop, het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bibliotheek hebben opgezet. Daarbij horen ook de exposities My generation deel I (1955-1975), van 30 augustus tot en met 29 oktober, en deel II (1975-2005), van 2 november tot en met 31 december, in de Zeeuwse Bibliotheek, de reizen de tentoonstelling Jong Zeeuws en de expositie Jong in de Scheldestad (3 oktober tot en met 4 november) in het Ge meentearchief in Vlissingen. Bij het project horen verder het boek Brommers, gitaren en spandoeken van Jan J.B. Kui pers over vijftig jaar Zeeuwse jeugd- en popcultuur en een mu- ziekproject met Marion van Iwaarden, dat een half jaar langs de Zeeuwse scholen trekt. Ook blikken Omroep Zeeland en het Filmtheater Schuttershof in Middelburg terug op een hal ve eeuw jongerencultuur in Zee land. Milieustraat mag langer blijven HULST - Gedeputeerde Staten hebben voor de tweede keer de gedoogbeschikking verlengd voor de milieustraat in Hulst. De milieustraat aan de Absdaalseweg mag nu ui terlijk tot januari 2006 geopend zijn. De verlenging van de gedoogbeschikking is nodig omdat het nieuwe gemeen telijke milieupark aan de Afrikaweg in Hulst nog niet af is. De oplevering is vertraagd omdat Hulst, na bezwaren van omliggende bedrijven, de inrichting van het milieu- park moest aanpassen. Bezwaren van een omwonende aan de Absdaalseweg tegen het langer openblijven van de milieustraat leggen GS grotendeels naast zich neer. Aan zijn huis zijn immers eerder al geluidsbeperkende maatre gelen aangebracht. Platenboek met muziek HULST - Met de uitvoering van de musical Music for Ever sloot de Zeeuwse Muziekschool regio Zeeuws-Vlaan- deren gisteravond het schooljaar af. De uitvoering was in Den Dullaert in Hulst en tijdens het voorprogramma tra den de eigen leerlingen op. De vioolklas en enkele solistis- ten op saxofoon, piano en keyboard. Na de pauze werd door de leerlingen uit het tweede jaar Music for Ever ge zongen en gespeeld, over Joris en Marloes die een oud ge7 schiedenisboek vinden. Elke plaat in het boek brengt de toehoorder in een andere tijdsperiode met eigen muziek. Zo was er muziek uit Middeleeuwen te horen, maar ook was er aandacht voor Bach, Mozart en Beethoven. Vragen over leeg scherm TERNEUZEN - De Terneuzense fractie van GroenLinks vraagt zich af waarom het kunstwerk op het Scheldethea- ter nog steeds niet werkt. Het matrixscherm van het beeldschermproject is al enige tijd geïnstalleerd, maar er is nog niets op te zien. „Klopt het dat een verschil van me ning met de directie van het theater over de hoeveelheid theaterreclame en de vertoning van het kunstwerk zelf een van de oorzaken is van de blanco toestand van het ma trixscherm", wil P. Clijsen weten in schriftelijke vragen. „Indien zo, is het fonds om dit kunstwerk te realiseren dan niet bedoeld voor het kunstwerk", vraagt Clijsen zich af. „Of heeft het theater bijgedragen in de realisatiekos- ten, zodanig dat een claim op het gebruik hiervan terecht is?" Clijsen vraagt zich ook af of het kunstwerk über haupt wel voor reclamedoeleinden gebruikt mag worden. Overigens zegt hij begrepen te hebben dat er ook techni sche problemen waren met het scherm. D66 wenst onderzoek referenda TERNEUZEN - De Terneuzense D66-fractie wil dat bur gemeester en wethouders op korte termijn met een voor stel komen om het houden van referenda in de gemeente mogelijk te maken. De fractie zegt dat in de algemene be schouwingen over het gemeentelijk beleidsplan. D66 wil dat twee varianten onderzocht worden. Ten eer ste is dat het raadplegend referendum, waarbij de gemeen teraad! kan besluiten om een kwestie voor te leggen aan de bevolking. Het andere is het burgerreferendum, waar bij de bevolking zelf het initiatief kan nemen om een refe rendum te organiseren. „Belangrijk is dat de gemeente Terneuzen de inwoners betrekt bij belangrijke onderwer pen, hun serieus neemt en wet wat er onder hen leeft"! stelt D66. door Anita Janse het gelijk. Omdat te veel vragen onbeantwoord zijn, heeft de rechtbank het onderzoek hero^ pend. Als getuigen zullen de po^ litiemensen die ter plaatse war ren worden opgeroepen, evenals de bestuurster en een ingenieur van het NFI. Wanneer de zaak opnieuw voorkomt is nog niet •bekend. MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren nader onderzoek gelast inzake een auto-ongeluk met dodelijke afloop. Tegen een 23-jarige man uit We- meldinge was 1,5 jaar cel geëist omdat hij aan de handrem van de auto zou hebben getrokken waardoor die in de slip raakte en crashte. Daarbij kwam een van de inzittenden om het leven en een ander raakte ernstig ge wond. Het ongeluk vond plaats in november 2003 op de Trac- taatweg in Terneuzen. De ver dachte zegt zich niets van het on geluk te herinneren. De raadsman van de verdachte, advocaat E. Smit, beweerde dat bij het onderzoek was uitgegaan van de veronderstelling dat er inderdaad aan de handrem was getrokken, zoals de bestuurster had verklaard. De raadsman trok in zijn verweer de conclu sie dat het onderzoek verschil lende gaten vertoonde. Zo was na het ongeval de positie van de handrem niet gecontroleerd. De advocaat had alternatieve scena rio's geschetst waarin zijn cliënt geen enkele rol speelde. Daarbij betrok hij de these dat de be stuurster zelf veroorzaakster kon .zijn. Die veronderstelling baseerde hij op onderzoek van het NFI, waaruit bleek dat er ook andere oorzaken mogelijk waren. De rechtbank stelde de advo caat en daarmee diens cliënt in Advertentie agenda K07IINFN - 70NWERINvj ET. NL -33Q?$3 KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.lt Kapelle -Tel. 0113-3 STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uuf: Kaarten, biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten: 14.30 uur: Zang- CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBQ gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Café Van Grol, 18,30 uur: Wandelvierdaagse; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur; Volksdansen; 15.00 uur; Bin go; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00uur: Biljar ten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; De Blaauwe Hoeve, 19.00 uur; Bingo; KAPELLEBRUG - Kapel van Onze lieve Vrouw ter Eecken, 14,30 - 15.30 uur: Aanbidding; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; RETRANCHEMENT - Bezoekerscen trum Het Zwin, 10.00 uur: Excursie o.l.v. Zeeuws Landschap; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo. Advertentie olJ^TZeelar, •studeren aan de HZ in vlissingen? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Dienstverlener en Sociaal Juridisch Medewerker Wij helpen je mensen helpen! info@hz.nl www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37