PZC Pleidooi voor volksraadpleging Landje apart in verf verhuist naar Toonbeeld bulthaup Cliëntenraad voelt zich opzij gezet D&T eist helderheid over raadhuis Aardenburg Dreumesland op schoolreis bij Antonius Oppositiepartij D&T wil dat bewoners zich uitspreken over Sluis aan Zee Hypotheken Verzekeringen Pensioenen Redactie: 0113-315649 1 yfliyw.pzc.nl E-mailredact.e@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-31: Ks-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 7 juli 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen sale Onze showroom keu kens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. Slabbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes Zo kunnen leerlingen kunstzin nige vorming direct zien waar hun opleiding toe kan leiden. (Advertentie) déDRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Menu uit Mexico met maissoep, enchillades en ananas €12.50 of€io,oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 886 Exposities Grafiek en zo i.s.m. CBK Zeeland NO Magazine i.s.m. Zeeuws Museum Sieb Posthuma Rintje Hans Heeren Verstilde Wereld Markt 511 Middelburg T0118 886 886 www.de-drvkkery.nl Tijdelijk toilet in Cadzand-Bad CADZAND-BAD - In Cadzand-Bad wordt naast het VW-kantoor tijdelijk een openbaar toilet geplaatst. Het Sluise college van burgemeester en wethouders stemde gisteren in met een verzoek van de dorpsraad en winke liers. Klanten maken nu nog dikwijls gebruik van sanitai re voorzieningen in hun winkels. De locatie naast het VW-kantoor is gekozen, omdat hier eenvoudig gebruik gemaakt kan worden van de aanwezige nuts-voorzienin- gen. Het toilet wordt op dinsdag 12 juli geplaatst en blijft staan tot vrijdag 2 september. Het gebruik is gratis. Leerkracht prijst actie badmeester KLOOSTERZANDE - De zwemwedstrijd voor leerlingen van de basisscholen in de gemeente Hulst is afgelopen woensdag wel degelijk terecht afgelast. Leerkracht I. de Caluwé van groep7/8 van de Sandeschool in Kloosterzan- de reageert daarmee op de kritiek op het besluit om de wedstrijd niet door te laten gaan omdat het te slecht weer was. Desalniettemin mochten de scholen die dat wilden toch gratis gebruik maken van het zwembad, zodat elke school voor zich uit kon maken of de kinderen mochten zwemmen. „De kinderen van onze school zijn dus ook gaan zwem men, maar hadden het wel degelijk koud", zegt De Ca luwé. „Wij hebben de kinderen de mogelijkheid geboden om na een tijdje zwemmen zelf te bepalen wanneer ze zich wilden omkleden. In tegenstelling tot een aantal col lega's. Er zat namelijk een aantal kinderen huilend in het zwembad, met zelfs buikpijn, hoofdpijn en blauwe lippen van de kou. Lekker aankleden was volgens hun lerares geen optie." De onderwijzeres van de school uit Klooster- zande neemt het op voor de badmeester. „Ik ben het to taal niet eens met de negatieve houding ten opzicht van de badmeester. Hij heeft ons zeer vriendelijk ontvangen, alle scholen een alternatief geboden en zelfs achtergrond muziek aangezet." CDA Terneuzen kiest Van Waes TERNEUZEN - Het CDA in Terneuzen heeft wethouder A. van Waes aangewezen als kandidaat-lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2006. De voor dracht is unaniem. Met dit besluit wil het patijbestuuri het streven naar continuïteit gestalte geven en zijn ver trouwen en waardering in Van Waes uitspreken. De voordracht wordt op 14 november behandeld tijdens de algemene najaarsvergadering van de CD A-afdeling in Terneuzen. Van Waes is woonachtig in Zuiddorpe. Hij trad in 2003 aan als wethouder van de gemeente Terneu zen. Hij was ook al lijsttrekker bij de verkiezingen voor de eerste raad van deze fusiegemeente in november 2002. Voordien was Van Waes drie periodes wethouder van de voormalige gemeente Axel. (Advertentie) door Mark van Assen TERNEUZEN - De cliënten raad van ZorgSaam vindt dat ze terzijde wordt geschoven als het gaat over de toekomst van de zie kenhuiszorg in Zeeuws-Vlaande- ren. „Wij zijn te kritisch", zegt een boze K. de Rijk uit Aarden burg, die optreedt als spreek buis van de cliëntenraad. „Ze willen ons er niet bij hebben." De cliëntenraad van ZorgSaam, de koepel van instellingen in de Zeeuws-Vlaamse gezondheids zorg waartoe ook ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoort, is vooral gekant tegen de plannen voor een nieuw 'high-tech' zie kenhuis in midden-Zeeland, zo als die onlangs naar voren zijn gebracht door een 'commissie van wijzen'. Zij vreest niet al leen een afkalving van voorzie ningen in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook een beperking van de eigen zeggenschap over de in richting van het Temeuzense zie kenhuis. „Let wel: wij zijn perti nent niet tegen een intensieve sa menwerking van de Zeeuwse zie kenhuizen", zegt De Rijk. De cliëntenraad heeft haar twij fels en kritiek naar eigen zeggen naar voren gebracht bij de com missie-Vierhout, die het plan voor de toekomst van de provin ciale ziekenhuiszorg heeft opge steld. „Maar daar kregen we slechts kleinerende antwoorden. We werden niet serieus geno men." Ook laakt de raad het ge brek aan openheid over de plan nen. Juist vanwege die kritische op stelling wordt de cliëntenraad nu buitenspel gezet, meent De Rijk. Zo is de raad niet vertegen woordigd in de klankbordgroep die regelmatig van gedachten wisselt over de plannen. Daarin zitten onder meer de raden van bestuur van de ziekenhuizen, en kele gedeputeerden, vertegen woordigers van de medische sta ven van de ziekenhuizen en een vertegenwoordiger van Klaver blad (de koepel van patiënten verenigingen). De Rijk: „Dat is toch te zot voor woorden. Wij vertegenwoordi gen 110.000 Zeeuws-Vlamingen en we mogen niet meepraten over zoiets belangrijks! Volgens J. Francke, senior be leidsmedewerker Curatieve Zorg van de provincie, is er ech ter geen vuiltje aan de lucht. „Er is geen van sprake van dat de cliëntenraad wordt geweerd uit de klankbordgroep omdat ze te kritisch is. Maar je kunt er ge woon niet iedereen bij hebben. Dan wordt het te veel. De stem van de patiënt wordt gehoord via Klaverblad, en die van de ziekenhuizen via de raden van bestuur. Dus waarom dan nog de cliëntenraad erbij?" De Rijk is niet onder de indruk. „Als dat zo is, dan weten ze niet waar ze het over hebben. Klaver blad is er alleen voor de patiën ten, wij zijn er voor iedereen. Veel breder, dus. Wij praten bij voorbeeld mee over zaken als openingstijden van het zieken huis." Francke zegt ook niet op de hoogte te zijn van de gevoelens van de cliëntenraad. „Als het echt zo diep zit, dan moeten ze maar eens komen praten met ons." Nekletsel ZIERIKZEE - Een 45-jange vrouw uit Nieuwerkerk is giste ren tegen het middaguur ge wond geraakt toen ze stond te wachten voor de verkeerslich ten op de N59 bij Zierikzee. Haar auto werd van achteren aangereden door een 32-jarige automobilist uit Weesp. De vrouw is met nekletsel overge bracht naar het ziekenhuis. zeeuwse almanak Encyclopedie Advertentie, gezien op inter- staat; slechts 400 euro of elk net: Te koop aangeboden: goed bod. Complete set Brittanica Ency- Ik ben vorige week getrouwd, clopedie; 32-delig; in perfecte dat wijf weet toch alles beter. fW Raymond de Frel AARDENBURG - Dorpsbelan gen cn Toerisme (D&T) wil van het Sluise college van burge meester en wethouders duide lijkheid over de toekomst van het voormalige gemeentehuis aan de Markt in Aardenburg. De oppositiepartij stelt daarom vanavond tijdens de raadsverga dering vragen aan de gemeente bestuurders. „Wij hebben verno men dat eind juni een makelaar of projectontwikkelaar foto's heeft genomen van het raadhuis in Aardenburg. Zij zei dat het de bedoeling was er appartemen ten in te maken. Dit heeft weer tot onrust geleid in Aardenburg, zeker omdat het college'nog niet zo lang geleden met de hand op het hart heeft beloofd dat dit ze ker niet het geval zou zijn", ai- dus fractievoorzitter C. Bolijn. Zij vraagt het college daarom te bevestigen dat na de centrale huisvesting van het ambtelijk apparaat in Oostburg het stad huis in Aardenburg behouden blijft en wordt ingericht als mu seum. tOok eventuele andere diensten zouden bij de openbare functie van het gebouw passen, vindt Bolijn. Vorig jaar zorgde een uitspraak van wethouder L. Kamphuis over de mogelijke om vorming van het stadhuis tot ap partementencomplex voor op schudding in Aardenburg en om streken. Naast de oppositiepar tijen spraken ook de Vereniging Ondernemend Aardenburg en de stadsraad hun ongenoegen uit. In het startdocument van de gemeente staat dat het voormali ge stadhuis een functie krijgt, die aansluit bij de historie van de stad. Kamphuis gaf toen aan dat de gemeente daar naar streeft. Blijkt dat echter niet haalbaar, dan moeten alternatie ven worden overwogen, zo stel de hij. door Harold de Puysseleiir in Kloosterzande op schoolreisje. Ze Daarna kwamen ze in de recreatiezaal Ook de ouderen van het tehuis hadden maakten gisteren een uitstapje naar de op bezoek bij de bewoners van An- het uitstekend naar de zin. Mevrouw KLOOSTERZANDE - Net als vele ande- dierenweide op het terrein van woon- tonius om samen een drankje te nutti- P. Bilterijst zat bijvoorbeeld gezellig te re peuters in de regio gingen de kinde- zorgcentrum Antonius in Kloosterzan- gen, liedjes te zingen en spelletjes te spe- keuvelen met de 3-jarige Nikita, die bij ren van peuterspeelzaal Dreumesland de. len. haar op schoot zat. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel SLUIS - De Sluise oppositiepar- lij Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) wil dat de inwoners van de gemeente Sluis aangeven of zij voor of tegen voortgang van hel project Sluis aan Zee zijn. D&T pleit daarom voor een raadplegend referendum. D&T is vanaf het eerste moment al fel tegenstander van het idee om Sluis met de zee te verbin den. Het plan moet in combina tie met woningbouw het koop- toerisme in Sluis een impuls ge ven. Ten tijde van de laatste ge meenteraadsverkiezingen haal de de partij al alles uit dë kast om haar ongenoegen over het project te uiten. Nu vanavond tijdens de raadsvergadering in het Sluise belfort over de voort gang van een nieuwe variant wordt besloten, trekt de partij opnieuw hard aan de bel. Raads lid LiberBaarends dient een ini tiatiefvoorstel in om een raad plegend referendum te houden onder de bevolking van de ge meente Sluis. „Dat hebben we ook al eens ge opperd toen het eerste plan aan de orde was, maar dat werd inge trokken omdat, het onvoldoende financieel onderbouwd was. Maar wij hebben als politici toch altijd zo de mond vol van het 'beter luisteren naar de in woners'? Daar is dit een perfect voorbeeld van. Sluis aan Zee is een dermate ingrijpend project dat we nu de stem van de inwo ners willen horen. Zij moeten zich nu maar uitspreken: door gaan of stoppen", zegt Baar- ends. Hij kreeg de voorbije dagen veel reacties van inwoners, die geen hoge pet op hebben van het Zwingeulproject. Daarbij werd onder andere teruggegrepen op oude verkiezingskreten als 'Sluis ligt toch al aan zee?', waarmee de link met de jachtha ven in Breskens wordt gelegd. Baarends: „Er was ook iemand die een referendum voorstelde, omdat hij zeker wist dat tachtig procent van de inwoners tegen Sluis aan Zee is. Het is natuur lijk allang bekend dat D&T niet in dit project gelooft, maar die overtuiging wordt nog eens ver sterkt door de leegstand in de ge meente Sluis. En dan te beden ken dat er al zoveel bouwplan nen zijn, zoals in en om de Eure- giotuinen in Oostburg." Verbaasd Baarends verbaasde zich giste ren over uitlatingen van de frac tievoorzitters van het CDA en WD/Gemeentebelangen in de krant. Zij gaven aan dat zij ver dere onderzoeken naar de haal baarheid van het project zullen steunen. „De meeste raadsleden uit de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg waren al voorstander, maar dat de Oost- burgse raadsleden dat nu ook zijn verwondert mij", aldus Baarends. Nieuw West en de PvdA geven vanavond pas aan of zij instem men met verder onderzoek. Doen zij dat, dan staat D&T op het politieke toneel alleen in haar opvatting. Baarends vindt desondanks niet dat een referen dum een soort 'redmiddel' is om steun te vinden voor een 'nee' te gen Sluis aan Zee. Baarends: „Het zou kunnen dat we poli tiek alleen staan, maar de inwo ners zullen dat onbegrijpelijk vinden." De raadsvergadering begint om 19.30 uur. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De eenhoorn van Oostburg, Reynaert de Vos uit Hulst, het belfort van Sluis, affakkelende Dowfabrieken aan de Schelde, paalhoofden aan het strand, paarden in een weitje en een visser aan een kreek. Dertig jaar geleden ving Karlo Martens de kleurrijke verscheidenheid van Zeeuws-Vlaanderen in een groot schilderij. Martens maakte het doek voor de kantine van de Terneuzense Philipsfabriek. De wand van het enorme schaftvertrek kon wel een kleurig kunstwerk gebrui ken, vonden de toenmalige Phi- lipswerknemer én de leiding van de lampenfabriek. Om uit te laten komen dat de lichtgigant werk verstrekte aan mensen uit de hele regio besloot Martens beelden, symbolen en gebouwen uit heel Zeeuws-Vlaanderen te vereeuwigen. Philips Lighting is in 2005 wat minder prominent aanwezig dan vroeger. Veel streekbewo- ners weten niet eens dat het be drijf nog immer werk biedt aan 180 mensen, overigens wel ruim duizend minder dan in 1975. Martens was dan ook bang dat zijn werk in de vergetelheid - of erger, in de vuilbak - zou belan den. Ploewel attente medewerkers zulk onheil voorkwamen, was Philips het met de kunstenaar eens. Dus overhandigde hoofd personeelszaken F. Kolijn het kleurrijke doek van het landje apart gisteren aan vertegen woordigers van de gemeente Ter neuzen. Martens is al decennia lang een enthousiast leerling, die intussen zelf alweer kenis overdraagt aan andere leerlin gen, van Toonbeeld. Wethouder C. de Mol-Marcusse (cultuur) was het dan ook roerend met Martens eens dat het trappen huis van het nieuwe Toonbeeld gebouw een perfecte plek voor het schilderij is. Kunstenaar K. Martens (midden) geeft uitleg over zijn werk aan wethouder C. de Mol-Marcusse (links) en Philipsman F. Kolijn. foto Camile Schelstraete RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel 01 I 8 - I 51 51 Thuis in...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35