De Kunstwei biedt workshops aan Consument mijdt Marconigebied Goes Stillere vliegtuigen in ruil voor vaste springplaatsen Lunchen met de premier Privacy en eigen regie sleutelbegrippen in debat ouderenzorg en architectuur Tehuis De Tiende helpt weeshuis in Durban Koffieshop moet leeftijd klant controleren VLISSINGEN - Premier Balkenende lunchte gistermiddag op de tweede dag van zijn werkbezoek aan Zeeland met vmbo-leerlingen van de scholengemeenschap Schei- demon d in Vlissingen. Omdat de lessen al zijn gestopt vanwege de zomervakantie waren zo'n vijftien leerlingen speciaal naar school gekomen om met de minister-presi dent te praten. foto Ed Oudenaarden ANP donderdag 7 juli 2005 door Frank Balkenende GOES - Ondernemers aan de Marconistraat in Goes verliezen omzet omdat door wegwerk zaamheden de meubelboulevard slecht of soms bijna niet bereik baar is. De Edisonstraat, die momenteel opnieuw wordt ingericht, werd twee weken geleden afgesloten nadat een vrouw zwaargewond was geraakt bij een aanrijding met een vrachtwagen. De Marco nistraat is op sommige delen van de dag dicht vanwege de aanleg van een rotonde op de kruising met de Willem Barentz- straat. Vooral gisteren was de meubelboulevard daardoor am per bereikbaar. De chaos wordt in de hand gewerkt door het één richtingsverkeer in zowel de Edisonstraat als de Marconi straat. Nogal wat bestuurders die over de Ringbaan-West ko men, kunnen alleen via de Zuid- vlietstraat hun weg vervolgen. Ze gaan zoeken in de wijk om naar de meubelboulevard te ko men. Sommige dolgeworden be stuurders rijden tegen het één richtingsverkeer in. Directeur J. Paauwe van Sas Paauwe Meubelen vindt de si tuatie 'werkelijk absurd'. „Bij de eerste fase van de herinrich ting van de Marconistraat heb ben ze 's nachts geteerd, wat ik een goede oplossing vond. Nu is er geen doorkomen aan, mensen zoeken zich suf. Er wordt ge woon niet aan de winkeliers ge dacht. Kijk nou naar super markt Jumbo, die is vandaag niet te bereiken. Ze nemen niet eens de moeite om een plastic zak over het inrijverbodsbord te trekken. Het is schandalig." Assistent-filiaalmanager van de Jumbo, S. Veenstra, zegt dat de de wegwerkzaamheden en af sluitingen de afgelopen weken tot omzetverlies hebben geleid. „Toen de Edisonstraat was afge sloten, was het niet te doen. Die week was bar. Ik moet wel zeg gen dat het weer ook een rol speelt. Tja, en vandaag is het een drama. Ze plakken de bor den niet af en dat zou wel moe ten, want alles is hier éénrich tingsverkeer." Bouwmarkt Gam ma schat de omzetderving j veertig procent. Bedrijfslef D. van Hof ten van meubels Trendhopper vindt de init» bij klanten nog erger dan beetje omzetverlies. Gemeentelijk projectleider J,( Jonge begrijpt niet waaromjj tomobilisten de Ringbaan-^ richting Edisonstraat neme „Bij het Tiendenplein staands delijke omleidingsborden. moeten rechtdoor rijden ends de M. A. de Ruijterlaan pal ken." Volgens De Jonge is het mees leed vandaag geleden, als den tonde in de Marconistraat ldai is. Studie naar buitendijkse fietspaden MIDDELBURG - Vertegenwo» digers van provincie, gemeen) en waterschappen spraken gisp ren in de Middelburgse abj over het nieuwe Actieplan Fit) Gedeputeerde Poppelaars vinj dat er de komende jaren veelg daan moet worden om het (ia sen te bevorderen. Hij riep dep meente en waterschappen q om ook ambitieus aan de slagi gaan. Vooral de grotere steóa moeten flink wat uit de kast la len om het fietsen nog aantrel keiijker te maken. De gedeputeerde beloofde od, dat nog eens goed gekekg wordt of het verzet van de pro vincie tegen de aanleg van bi tendijkse fietspaden wel a reëel is. Hij zou het prachtig\is den als fietsers over de gehs lengte langs de boorden vani Westerschelde kunnen rijd» Tot nu toe kan dat niet oven omdat gevreesd wordt voor ve storing van het vogelleven. De gedeputeerde liet verder w ten dat gemeenten vaker bij i provincie aan moeten kloppe voor geld voor verkeersveilij heidslessen op basisscholen e voor het uitvoeren van verkeen veiligheidsscans. „Er is geld bi schikbaar, maar het blijft li) gen." door Martijn de Koninp MIDDELBURG - Ouderen die zorg nodig hebben, moeten in de toekomst kunnen kiezen op wel ke manier ze willen wonen. Pri vacy en het kunnen voeren van de regie in eigen huis zijn daar bij belangrijke begrippen. Alle sprekers op een debat over ouderenzorg en architectuur gis teren in Middelburg waren het daar gisteren wel over eens. Maar over de vraag of senioren daarbij in grote of kleine aantal len dicht bij elkaar moeten wo nen, liepen de meningen uiteen. Op de door de stichting Het Zeeuwse Gezicht georganiseerde bijeenkomst pleitte gedeputeer de G. van Heukelom (SGP, wel zijn) pleitte voor spreiding en kleinschaligheid. „Ik vind het be langrijk dat ouderen in hun ei gen, vertrouwde omgeving kun nen blijven wonen wanneer ze zorgbehoevend worden. Je moet mensen uit verschillende dorpen niet bij elkaar willen steken in een groot complex in de dichtst bijzijnde stad. Ouderen moeten zelf kunnen kiezen waar ze wo nen, en in welke mate ze van zorg gebruik willen maken." Architecten Hij gaf aan daarbij een belangrij ke rol voor architecten te zien. „Met behulp van een creatieve geest en moderne technologie moeten die erin kunnen slagen originele en praktische woonvor men te ontwerpen. Maar die wo ningen moeten niet alleen vóór de ouderen worden gemaakt, maar vooral ook samen mét hen." De Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA, wonen en wel zijn) was het daarmee eens. Hij wees erop dat de gemeente Mid delburg ambitieuze plannen heeft om diverse woonvormen voor ouderen te creëren. „We doen dat in samenspraak met een grote groep toekomstige be woners." De Vries zei duidelijk te merken dat de zorgcentra zoals die nu be staan, eigenlijk niet meer vol doen. „De oudere van de toe komst heeft veel meer eisen op het gebied van bijvoorbeeld pri vacy dan die van nu. Mensen wil len een eigen stekje hebben, ook als ze veel zorg nodig hebben. In de nieuwe opzet moet de ver pleegkundige gewoon aanbellen, ook al komt hij meerdere keren per dag langs." De Vries atten deerde eveneens op het belang van goede architectonische plan nen. „Ook mensen die zorg krij gen, willen het idee hebben dat ze nog veel zelfstandig kunnen doen. Ze willen zoveel mogelijk blijven leven als ieder ander. Daarom ook moet hun huis het uiterlijk van een doorsnee wo ning hebben. Je mag aan een ge bouw eigenlijk niet zien dat er zorg geleverd wordt." Kenmerkend aan de nieuwe Mid delburgse seniorenwoningen is, dat ze in kleine groepjes bij el kaar staan. De Vries: „Er komen nooit meer dan pakweg vijftien ouderen in de buurt van elkaar te wonen. Daardoor büjven men sen contact houden met hun om geving: ze moeten de wijk wel in. Bovendien kun je door de spreiding mensen in of vlakbij hun vorig huis onderbrengen." Architect P. Maas van architec tenbureau RDH had op het ge bied van die kleinschaligheid een heel andere mening. „Ik pleit ervoor meer ouderen in de buurt van elkaar onder te bren gen. Dan is het mogelijk om di verse voorzieningen bij de senio renwoningen te realiseren. Je kunt daarbij denken aan de meest uiteenlopende zaken: een apotheek, een huisarts, restau rants, winkels, en ga zo maar door." Volgens wethouder De Vries zijn al die extra voorzieningen onge wenst. „Op die manier zien de ouderen alleen elkaar nog. Bo vendien is de komst van nieuwe faciliteiten vaak onnodig: die zijn bijna altijd al in de wijk aan wezig." Rechtbank gelast nader onderzoek ernstig ongeval MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren nader onderzoek gelast inzake een auto-ongeluk met dodelijke afloop. Tegen een 23-jarige man uit We- meldinge was 1,5 jaar cel geëist omdat hij aan de handrem van de auto zou hebben getrokken waardoor die in de slip raakte en crashte. Daarbij kwam een van de inzittenden om het leven en een ander raakte ernstig ge wond. Het ongeluk vond plaats in november 2003 op de Trac- taatweg in Terneuzen. De ver dachte zegt zich niets van het on geluk te herinneren. De raadsman van de verdachte, advocaat E. Smit, beweerde dat bij het onderzoek was uitgegaan van de veronderstelling dat er inderdaad aan de handrem was getrokken, zoals de bestuurster had verklaard. De raadsman trok in zijn verweer de conclu sie dat het onderzoek verschil lende gaten vertoonde. Zo was na het ongeval de positie van de handrem niet gecontroleerd. De advocaat had alternatieve scena rio's geschetst waarin zijn cliënt geen enkele rol speelde. Daarbij betrok hij de these dat de be stuurster zelf veroorzaakster kon zijn. Die veronderstelling baseerde hij op onderzoek van het NFI, waaruit bleek dat er ook andere oorzaken mogelijk waren. De rechtbank stelde de advocaat en daarmee diens cliënt in het gelijk. Omdat te veel vragen onbeantwoord zijn, heeft de rechtbank het onder zoek heropend. Als getuigen zul len de politiemensen die ter plaatse waren worden opgeroe pen, evenals de bestuurster en eèn ingenieur van het NFI. Wan neer de zaak opnieuw voorkomt is nog niet bekend. Open kerk Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - De Grote Kerk van Haamstede is vanaf 14 juli iedere donderdag open voor publiek. In de kerk hangen tekeningen van kinde ren van de basisscholen in Burgh-Haamstede. De tekenin gen gaan over het leven, geloven en werken van David. Naast de expositie staan in de kerk kra men met handwerken en boeken en wordt het orgel bespeeld. De kerk is open tussen 10.00 en 17.00 uur. door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Het Paracen trum op Vliegveld Midden-Zee land heeft permanente spring plaatsen nodig voordat het kan investeren in stillere vliegtui gen. Maar die permanente springplaatsen krijgt het pas als er niet meer wordt geklaagd over geluidsoverlast. „We moe ten uitkijken dat we niet in een vicieuze cirkel belanden", waar schuwt directeur P. Geysen van Vliegveld Midden-Zeeland. De gemeente Goes heeft de para chutisten drie plaatsen gegeven waar ze mogen springen: twee ten zuidoosten en één ten noord oosten van het vliegveld. Het zijn tijdelijke locaties. Over een jaar worden de ervaringen geë valueerd. Dan moet blijken of er klachten van overlast zijn ge weest, hoeveel dat er waren en hoe ernstig. Afhankelijk daar van worden de springplaatsen eventueel definitief. In de vergadering van de com missie 28 voor de luchtvaart, die zich bezighoudt met milieu en veiligheid op en rond het vlieg veld bij Arnemuiden, waar schuwde vliegvelddirecteur Gey sen gisteren voor een viciej cirkel. „Wij kunnen ons wel li den in de tijdelijkheid van dea locaties, maar het Paracentral heeft ook behoefte aan perma nente springlocaties, omdat lie dan investeringen kan doe voor de lange termijn. Denkaa: geluidsarmere vliegtuigen." Stillere vliegtuigen waren led juist een voorwaarde vooree andere locatie, merkte de Mid delburgse wethouder A. van I Westeinde op. Zijn Goesecc" ga S. van 't Westeinde bevestig de dat eerst moet blijken of 05 de nu toegekende locaties 4 overlast beperkt blijft. „Er» ook al heel veel gedaan", rea geerde Geysen. „Ook al is da! niet altijd duidelijk zichtbaar.' Commissievoorzitter J. Suur- mond - in het dagelijks leveng deputeerde voor milieu - deelde de visie van Geysen dat er ge situatie moet ontstaan waaiö partijen op elkaar wachten..If drong er bij de Goese wethoa- der op aan dat er ook een eii: moet komen aan de tijdelijkheid van de springlocaties. 1 Van 't Westeinde zal Goes ove een jaar bepalen of één of mee springplaatsen definitief aange wezen kunnen worden. door Mieke van der Jaqt GOES - Ze leefden al ontzet tend mee, de kinderen van de woongroep van gezinsvervan gend tehuis De Tiende in Goes. Groepsleidster Petra Otto had al verteld over het weeshuis in het Zuid-Afrikaanse Durban, waar ze vrijwilligerswerk had gedaan. Toen dat weeshuis kort geleden getroffen werd door een brand waarbij alles verloren ging, werd al snel het idee gebo ren om te helpen. Maar hoe? Welnu, door ieder te laten doen waar hij goed in is. Gisteren was de aangewezen dag waarop het moest gebeuren. De deuren van De Tiende gin gen open en de visite werd ont vangen met lekkers, muziek, ge dichten, spelletjes en een rom melmarkt.. Alles tegen betaling, uiteraard, want in Durban b men ze alles tekort. Petra 0' „Niet alleen het gebouw verloren, maar ook het weinig wat ze hadden aan medicijn® kleding, en meubels. Het is ee huis dat alleen bestaat bij 4 gratie van vrijwilligers en gift® van kerken. Er is dus heel veel geld nodig wat wij hier niet kunnen inzamf len. Maar we proberen allen® ons steentje bij te dragen: de kb deren van de woongroep nel 1' goed als die van de afdelingko' verblijf en de logeerafdelicf Ook de ouders hebben goed ge holpen. Zo kon het gebeuren dat 1 terenmiddag loei druk was of De Tiende. Broden, cakes e pannenkoeken werden kocht. Als het geld is ge wordt de hele bruto opbreng overgemaakt naar Zuid-Afrik* door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Je kunt er leren lachen, een Keltische cirkel lopen om dichter bij je zelf te komen, een didgeridoo be spelen of gewoon de geit aaien. Vijf weken lang biedt De Kunst wei in Wolphaartsdijk tal van workshops tijdens de Zomerwe ken. Kampeerders die op zoek zijn naar een creatieve en spiri tuele vakantie kunnen hun bi vak aan de Perponcherpolder- weg opslaan in de wei van Mar jan van Dijke. De één hectare grote tuin is ei genlijk het begin van het creatie ve centrum De Kunstwei. Mar jan geeft al langer 'groene' work shops in een atelier aan huis,- waarbij cursisten leuke dingen vlechten van wilgentenen. Daar naast volgt ze een opleiding lichaamswerk en levenskunst, die haar tot diepere bewustwor ding moet brengen. „Ik ben op zoek naar een rijker leven." Ze droomt al jaren van een festi val en die wens kan uitkomen nu de wei is ingeplant met in heemse boomsoorten en bloe men. Er is meer wat het oog prikkelt. Een diepe drinkput, een flinke vliedberg, een wilgen hut en een barbecueplaats die door strandpalen uit de wind wordt gehouden. In een circus achtig huisje op wielen schuilt een geit voor de regen en twin tig passen verder nodigt een Kel tische cii'kel van gevlochten wil gentenen uit tot een aardende, maar vandaag natte, omme gang. De aluminium buizen van de trampoline detoneren een beetje in deze organische ambi ance. Tenten Van 10 juli tot 12 augustus is de ze rustgevende wei, omgeven door vlakke akkers en groene dijken, het verblijf voor gasten van de Zomerweken, Er is volop ruimte voor tenten, maar van Marjan mogen caravans ook het terrein op. „Groepen, families, schoolkampen, alles is mogelijk en iedereen welkom. We hebben weekarrangementen, maar ook dagprogramma's en workshops voor kinderen. De Zomerweken zijn wel bedoeld voor mensen die respect hebben voor zich zelf, elkaar en de natuur," Het programma is gevarieerd, 's Morgens kan het ontwaken diep gang krijgen door meditatie-oe feningen. Daarna kunnen gas ten workshops volgen. Er zijn er Organisator Marjan van Dijke (links) met twee van haar workshopleiders, Marie-Louise Brand en Laurens Suurmond. foto Willem Mieras vier per dag. Het dauwschilde ren begint om half zeven bij het krieken van de dag. Dan zijn de schaduwen zacht en zingen de vogels, wat de perfecte sfeer voor aquarelleren schijnt te zijn. Mandala's tekenen kan ook. De cursist vult intuïtief een cirkel in en wordt zich zo be wust van zijn eigen blokkades en patronen. Er is ook een work shop realistisch tekenen, die wordt gegeven door een interi- eurarchitecte. Verder kunnen be- zoekers zich uitleven met het pa letmes (schilderen) of pottenbak ken met de hand. Een beetje durf is nodig om een torso (via een afdruk) van je lijf te laten maken, die daarna kan worden beschilderd. De workshop dansen en zingen vanuit je hart, werkt ontspan nend voor lichaam en geest, stelt Marjan. Wie er geen ge noeg van kan krijgen, kiest voor een scala aan dansen, zoals Indi aanse dans, oerdans, heilige dans en meditatieve dans. De na tuur is hierbij de inspiratiebron. Zo zullen gasten bij zonsopgang of maanlicht blootsvoets op het gras dansen. Wie de hersens wil laten kra ken, doet mee met de workshop creatief denken, waarin wordt gebrainstormd, geobserveerd en gemediteerd. Voor de handen is er het speksteen bewerken, boet seren en meubels maken. Bij dat laatste ontmoet de cursist Ma rie-Louise Brand uit Wol phaartsdijk. „Ik ben docent beel dende vakken en heb gewerkt als meubelmaker. Met afvalhout gaan we meubels of speelgoed maken, maar zonder elektrisch- gereedschap. Het gaat erom dat je de energie voelt als je zaagt, zo krijg je binding met wat je schept." Laurens Suurmond uit Wissen- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De uitbater van Koffieshop Sixty-Two in Middelburg is verantwoordelijk voor het feit dat een minderjari ge er drugs heeft gekocht. Dat stelt de rechter in de uitleg bij de afwijzing van het het ver zoek van de eigenaar om de kof- kerke, werkzaam bij het Zeeuws Biologisch Museum, wijdt gas ten in in de magie van de didge ridoo, de blaaspijp waarmee Aboriginals in Australië contact zoeken met de aarde en hun voorouders. „Ik leg wat uit over de geschiedenis van het instru ment en ga mensen niet alleen le ren spelen, maar vooral leren luisteren naar hun omgeving, waaruit ze een verhaal kunnen putten. Ik kan bijvoorbeeld een wandeling met mijn hond verta len naar mijn didgeridoo." 's Avonds is er ook veel te bele ven. Lachmeditatie voor wie het verleerd is, tai chi (Chinese be- fieshop open te mogen houden. De rechter deed de uitspraak twee weken geleden De gemeente heeft besloten dat de koffieshop drie maanden dicht moet, omdat in april van dit jaar voor de tweede keer in vijf jaar drugs waren verkocht aan een minderjarige. De jongen die in april wei'd betrapt had zijn identiteitsbewijs vervalst wegingsleer), een Keltische bo- mencursus, gelaatskunde, kaart- leggen of een trommel fabrice ren. Marjan van Dijke heeft al rede lijk wat aanmeldingen binnen. „We hebben een website, fol ders verspreid en staan in de Re creatiekrant, Natuurlijk gaat ook veel reclame via vrienden en kennissen. Ik hoop dat de Zo merweken aanslaan, dan kun nen we volgend jaar een tweede editie houden, want het is wel ons doel er een jaarlijks terugke rend evenement van te maken." Meer informatie is te vinden op www.dekunstwei.nl en heeft dat ook toegegeven. De koffieshop voerde dat tijdens de rechtszaak als argument aan om sluiting te voorkomen. Volgens de rechter dient een koffieshop houder maatregelen te nemen om te voorkomen dat mensen met een vals identiteitsbewijs softdrugs kopen. Sixty-Two moet drie maanden dicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34