Autisme Woonvorm moet vrije keus zijn ■for PZC Pleidooi voor restauratie station Dertig ton mosselen van de dijk WAO? Geef mij Hem maar een geschikte baad aanbieding Tuincentrum Wagenaar leven in een wereld die je niet begrijpt Lunchen met de premier Rechtbank gelast nader onderzoek ernstig ongeval Privacy en eigen regie sleutelbegrippen in debat ouderenzorg en architectuur ANGO maak(t) beter leven mogelijk! donderdag 7 juli 2005 Hibiscus syriacus Verkrijgbaar in diverse soorten en kleuren. Potmaat 17 cm. 's Heer Hendrikskinderendijk 117 Telefoon 0113-223359 Goes I door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het station in Middelburg moet snel worden opgeknapt. Het gemeentebe stuur van Middelburg dringt in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen aan op een restau ratie van het monumentale ge bouw. Het station heeft een 'uitstra ling die een monument in een provinciehoofdstad onwaardig is', stelt de gemeente in de brief. „Een restauratie is hard nodig", licht wethouder H. Kool-Blok land toe. „Het gebouw moet aan één kant zelfs gestut worden. Ze ker gezien alle verbeteringen in het gebied rondom het station, vinden we het hoog tijd dat het station zelf wordt aangepakt." Vijf jaar geleden kwam de NS met een plan voor een restaura tie van het pand dat op de rijks monumentenlijst staat. Raam- en deuropeningen die in de loop der tijd zijn dichtgemetseld, zou den weer opnieuw worden aan gebracht. Het systeemplafond zou eruit gehaald worden en de fietsenstalling in de zijvleugel van het gebouw zou worden ge restaureerd. „Om redenen die alleen bij de NS bekend zijn, is die restaura tie niet doorgegaan", aldus Kool. „Dat zal wel met bezuini gingen te maken hebben." Aan gezien de medewerkers op het stadhuis moeite hadden om de juiste persoon bij de NS te pak ken te krijgen, is besloten om een brief te sturen. De kosten van de restauratie werden destijds geschat op ze ven miljoen gulden (ruim 3,1 miljoen euro). De gemeente en het Rijk zouden een bijdrage moeten leveren. Kool zegt nu dat ze niet van plan is om mee te betalen. „Het gebouw is eigen dom van de NS." De wethouder belooft dat nog dit jaar iets wordt gedaan aan de geparkeerde fietsen rond het station. Die zorgen voor veel overlast. „We hebben voor vol gend jaar geld gereserveerd voor extra fietsenstallingen", zegt Kool. „We proberen dat naar voren te halen omdat we er het liefst dit jaar nog mee willen beginnen." Ook over de fietspar keerplaatsen moet worden over legd, met ProRail, het bedrijf dat het spoor beheert. „Er moet duidelijk zijn wie wat precies be taalt en waar de stallingen pre cies moeten komen." Wel duide lijk is dat er zicht is op een twee de lift bij het station. Nu is alleen het perron aan de kant van de stad met een lift te bereiken. doe de test op www.hebikcopd.nl Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daaróm de NVA, Biithoven: giro 479 Tel. 0900-AUTlSME (0900-288 47 63) €.0,25 p/mln. Nederlandse j Vereniging voor Autisme www.autisme-nva.nl YERSEKE - In Yerseke is gistermiddag rond half vier een met der- lig ton mosselen geladen vrachtwagen de Molendijk afgereden. Toen de truck Yerseke verliet, raakte deze door nog onbekende oorzaak van de weg. De chauffeur probeerde wagen nog uit de drassige berm op de rijbaan te krijgen maar slaagde hier niet in. De wagen reed de dijk af en belandde op zijn zij, op het lager gele gen gedeelte van de Molendijk. De bestuurder bleef ongedeerd. Vanwege het ongeval, het overbrengen van de lading en het ber gen van de vrachtwagen werd de Molendijk tijdelijk afgesloten voor het verkeer. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Premier Balkenende lunchte gistermiddag op de tweede dag van zijn werkbezoek aan Zeeland met vmbo-leerlingen van de scholengemeenschap Schel- demond in Vlissingen. Omdat de lessen al zijn gestopt vanwege de zomervakantie waren zo'n vijftien leerlingen speciaal naar school gekomen om met de minister-presi dent te praten. foto Ed Oudenaarden ANP door Anita Janse MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft gisteren nader onderzoek gelast inzake een auto-ongeluk met dodelijke afloop. Tegen een 23-jarige man uit We- meldinge was 1,5 jaar cel geëist omdat hij aan de handrem van de auto zou hebben getrokken waardoor die in de slip raakte en crashte. Daarbij kwam een van de inzittenden om het leven en een ander raakte ernstig ge wond. Het ongeluk vond plaats in november 2003 op de Trac- taatweg in Terneuzen. De ver dachte zegt zich niets van het on geluk te herinneren. De raadsman van de verdachte, advocaat E. Smit, beweerde dat bij het onderzoek was uitgegaan van de veronderstelling dat er inderdaad aan de handrem was getrokken, zoals de bestuurster had verklaard. De raadsman trok in zijn verweer de conclu sie dat het onderzoek verschil lende gaten vertoonde. Zo was na het ongeval de positie van de Cinecity wil aantal filmzalen uitbreiden VLISSINGEN - Cinecity in Vlis singen wil het aantal filmzalen uitbreiden. De directie voert daarover gesprekken met de ge meente Vlissingen en onder meer het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat bevestigde wethouder L. Poppe-de Looff (onder meer Ruimtelijke Ordéning en Cul tuur) gisteravond in de commis sievergadering grondgebied naar aanleiding van vragen uit de commissie. „De bioscoop heeft enige tijd geleden het ver zoek gedaan om te groeien", zei de wethouder. De uitbreidings mogelijkheden aan de Spuikom- weg en achter de boulevard in Vlissingen worden nu onder zocht. Het waterschap is bij het overleg betrokken omdat Cineci ty in een dijklichaam is ge bouwd. Poppe-de Looff deeldë' nog mee dat het overleg in een afrondende fase is. handrem niet gecontroleerde advocaat had alternatieve scena rio's geschetst waarin zijn clièc geen enkele rol speelde. Daarb betrok hij de these dat de stuurster zelf veroorzaakstt kon zijn. Die veronderstelln baseerde hij op onderzoek vs het NFI, waaruit bleek dat; ook andere oorzaken mogelij waren. De rechtbank stelde éi advocaat en daarmee dia cliënt in het gelijk. Omdat veel wagen onbeantwoord zij; heeft de rechtbank het onder, zoek heropend. Als getuigen zul, len de politiemensen die te plaatse waren worden opgeroë pen, evenals de bestuurstere een ingenieur van het NFI. War- neer de zaak opnieuw voorkom is nog niet bekend. Studie naar buitendijkse fietspaden MIDDELBURG - Vertegemvwr digers van provincie, gemeenii en waterschappen spraken gist ren in de Middelburgse abij over het nieuwe Actieplan Fieti Gedeputeerde Poppelaars vind dat er de komende jaren veelgf. daan moet worden om het. fit sen te bevorderen. Hij riep deg;. meente en waterschappen of om ook ambitieus aan de slagu gaan. Vooral de grotere stede moeten flink wat uit de kast ha., len om het fietsen nog aantrek! keiijker te maken. De gedeputeerde beloofde ooi dat nog eens goed gekekei, wordt of het verzet van de pro vincie tegen de aanleg van bit tendijkse fietspaden wel reëel is. Hij zou het prachtig ste den als fietsers over de gehé lengte langs de boorden van 4 Westerschelde kunnen rijde Tot nu toe kan dat niet overt] omdat gevreesd wordt voor ver storing van het vogelleven. De gedeputeerde liet verder we ten da.t geraee.nt.en vaker bij d< provincie aan moeten kloppa voor geld voor verkeersveilig heidslessen op basisscholen e voor het uitvoeren van verkeers veiligheidsscans. „Er is geld be schikbaar, maar het blijft lig- door Martijn de Koning MIDDELBURG - Ouderen die zorg nodig hebben, moeten in de toekomst kunnen kiezen op wel ke manier ze willen wonen. Pri vacy en het kunnen voeren van de regie in eigen huis zijn daar bij belangrijke begrippen. Alle sprekers op een debat over ouderenzorg en architectuur gis teren in Middelburg waren het daar gisteren wel over eens. Maar over de vraag of senioren daarbij in grote of kleine aantal len dicht bij elkaar moeten wo nen, liepen de meningen uiteen. Op de door de stichting Het Zeeuwse Gezicht georgani seerde bijeenkomst pleitte gede puteerde G. van Heukelom (SGP, welzijn) pleitte voor sprei ding en kleinschaligheid. „Ik vind het belangrijk dat ouderen in hun eigen, vertrouwde omge ving kunnen blijven wonen wan neer ze zorgbehoevend worden. Je moet mensen uit verschillen de dorpen niet bij elkaar willen steken in een groot complex in de dichtstbijzijnde stad. Oude ren moeten zelf kunnen kiezen waar ze wonen, en in welke ma te ze van zorg gebruik willen ma ken." Architecten Hij gaf aan daarbij een belang rijke rol voor architecten te zien. „Met behulp van een crea tieve geest en moderne technolo gie moeten die erin kunnen sla gen originele en praktische woonvormen te ontwerpen. Maar die woningen moeten niet alleen vóór de ouderen worden gemaakt, maar vooral ook sa men mét hen." De Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA, wonen en wel zijn) was het daarmee eens. Hij wees erop dat de gemeente Mid delburg ambitieuze plannen heeft om diverse woonvormen voor ouderen te creëren. „We doen dat in samenspraak met een grote groep toekomstige be woners." De Vries zei duidelijk te merken dat de zorgcentra zoals die nu bestaan, eigenlijk niet meer vol doen. „De oudere van de toe komst heeft veel meer eisen op het gebied van bijvoorbeeld pri vacy dan die van nu. Mensen wil len een eigen stekje hebben, ook als ze veel zorg nodig hebben. In de nieuwe opzet moet de ver pleegkundige gewoon aanbel len, ook al komt hij meerdere ke ren per dag langs." De Vries attendeerde eveneens op het belang van goede archi tectonische plannen. „Ook men sen die zorg krijgen, willen het idee hebben dat ze nog veel zelf standig kunnen doen. Ze willen zoveel mogelijk blijven leven als ieder ander. Daarom ook moet hun huis het uiterlijk van een doorsnee woning hebben. Je mag aan een gebouw eigenlijk niet zien dat er zorg geleverd wordt." Kenmerkend aan de nieuwe Mid delburgse seniorenwoningen is, dat ze in kleine groepjes bij el kaar staan. De Vries; „Er komen nooit meer dan pakweg vijftien ouderen in de buurt van elkaar te wonen. Daardoor blijven men sen contact houden met hun om geving: ze moeten de wijk wel in. Bovendien kun je door de spreiding mensen in of vlakbij hun vorig huis onderbrengen." .Architect P. Maas van architec tenbureau RDI-I had op het ge bied van die kleinschaligheid een heel andere mening. „Ik pleit ervoor meer ouderen in de buurt van elkaar onder te bren gen. Dan is het mogelijk om di verse voorzieningen bij de senio renwoningen te realiseren. Je kunt daarbij denken aan de meest uiteenlopende zaken: een apotheek, een huisarts, restau rants, winkels, en ga zo maar door." Volgens wethouder De Vries zijn al die extra voorzie ningen ongewenst. „Op die ma nier zien de ouderen alleen el kaar nog. Bovendien is de komst van nieuwe faciliteiten vaak on nodig: die zijn bijna altijd al in de wijk aanwezig." "Ten onrechte zijn honderdduizen den arbeidsgehandicapten afge schreven. Zij kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen. Word ook lid van ANGO! (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer info) Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 www.ango.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 30