's-Gravenpolder kan uitbreiden PZC PZC Blootvoets dansen in de wei Tiende helpt weeshuis in Durban 11 Dorp mag sprong maken naar overkant doorgaande weg naar Kapelle Toekomstvisie Lewedorp is gemeente te ambitieus donderdag 7 juli 2005 LpnrHflrmen van der Werf 'S-GRAVENPOLDER - Uitbrei ding van 's-Gravenpolder over de doorgaande weg van 's-Gra venpolder richting Kapelle, aan de noordkant van het dorp, be hoort tot de mogelijkheden. Voordat 's Gravenpolder de in sprong over de weg (tan maken, moeten wel eerst alle andere nieuwbouwlocaties i jj, en bij het dorp zijn benut óf ilgevallen. Dit bleek begin deze op een door zeventig a I tachtig bewoners bezochte 'jaarvergadering van de dorps raad 's-Gravenpolder. Uitbrei ding in 's-Gravenpolder-West, het gebied ten westen van de Schuitvveg, ligt met name moei lijk Geurcirkel De geurcirkel roncl een verderop j gelegen uienfabriek moet eerst I veranderen om in 's-Gravenpol- der-West woningbouw mogelijk I te maken. Als de wijk er komt, grenst die aan de westkant aan de doorgaande weg 's-Graven polder richting Ovezande. Om geluidsoverlast tegen te gaan, beeft de provincie zich bereid verklaard de maximum-snel heid op de weg terug te brengen Serie intieme zomerconcerten in Tholen THOLEN - Organist-klavecinist Jan de Viet verzorgt deze zomer opnieuw een serie zaterdagmid- dagmiddageoncerten in het voor malige stadhuis in Tholen. In het laat-gotische stadhuis slaat een beroemd en zeldzaam secretaire-orgel, waarop De Viet op 16 en 30 juli een concert geeft. Op 20 augustus begeleidt hij Heieen Troost op blokfluit en op 10 september Henjo Schot op violoncello. De intieme concertjes, die gratis toegankelijk zijn, beginnen tel kensom 14.30 uur. Ringpromotie BURGH-HAAMSTEDE - Vanaf vandaag beginnen de jaarlijkse ringpromotiedagen in Haamste de weer. Iedere donderdag, tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags, is de Ring van Haam sléde bezet door marktkramen met uiteenlopende koopwaar. Daarnaast worden kinderrom- melmarkten gehouden en treden er artiesten op. De ringpromotie dagen beginnen vandaag en du ren tot en met donderdag 25 au gustus (Advertentie) Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) bgrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van honderd naar tachtig kilo meter per uur. 's-Gravenpolder wacht al jaren, sinds 1994-'95, op nieuwbouw van enige omvang. „Er komt weer leven in de brouwerij", al dus penningmeester A. Walhout van de dorpsraad. Voor 2006-2007 staan zo'n zestig wo ningen op de rol. Rondom sport hal De Zwake komt huisvesting voor ouderen en ruimte voor ver pleeghuiszorg. Aan de Zaaidijk zijn vijf landhuizen gepland. De derde nieuwbouwlocatie voor vrijstaande en twee-onder-één kapwoningen is An den Diek. An den Diek is de plek waar mo menteel nog de openbare en christelijke basisscholen en de tennisbanen zijn. Voor de scho len wordt bij De Zwake gewerkt aan nieuwbouw. De tennisba nen gaan naar de Zaaidijk. Op de hoek Nazareth-Langeweg is een complex met vierentwin tig appartementen gepland. Dat zal waarschijnlijk niet eerder dan in 2008 klaar zijn, omdat al le procedures nog moeten wor den doorlopen. Kritiek was te horen op de hoogte van het ge bouw op de hoek Nazareth-Lan geweg. Daar wordt nog naar ge keken. Het nieuwe complex is bestemd voor ouderen en gehandicapten. Woningcorporatie R B Wonen laat het bouwen en werkt daar voor samen met reformatorisch verzorgingshuis Rehoboth in Goes en stichting gehandicap ten gereformeerde gemeenten Si- loah. Siloah biedt begeleide huisvesting aan verstandelijk ge handicapten en heeft in 's-Gra venpolder een vestiging aan de Hazelaarstraat, de woonlocatie De Beukelaar. Starterswoningen Op de dorpsraadvergadering kwam ook aan de orde of er in 's-Gravenpolder behoefte be staat aan starterswoningen. Die bleek aanwezig, maar zulke goedkopere koopwoningen zijn vaak alleen financieel haalbaar als ze onderdeel uitmaken van een grote wijk, bijvoorbeeld in de te realiseren nieuwbouw over de weg van 's-Gravenpolder naar Kapelle. Van de zijde van de gemeente Borsele en woning corporatie R B Wonen werd gesteld dat starters op de wo ningmarkt zeker zo gebaat zijn bij de projecten voor oude renhuisvesting, omdat daardoor elders huizen vrijkomen. AAZET KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nl Kapelle -Tel. 0113-33fl»ft Organisator Marjan van Dijke (links) met twee van haar workshopleiders Marie-Louise Brand en Laurens Suurmond. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Je kunt er leren lachen, een Keltische cirkel lopen om dichter bij jezelf te komen, op een didge- ridoo blazen of gewoon de geit aaien. Vijf weken lang biedt De Kunstwei in Wolphaartsdijk tal van workshops tij dens de Zomerweken. Kampeerders die op zoek zijn naar een creatieve en spiri tuele vakantie kunnen hun bivak aan de Perponcherpolderweg opslaan in de wei van Marjan van Dijke. De één hectare grote tuin is eigenlijk het begin van het creatieve centrum De Kunstwei. Marjan geeft al langer 'groe ne' workshops in een atelier aan huis, waarbij cursisten leuke dingen vlechten van wilgentenen. Daarnaast volgt ze een opleiding lichaamswerk en levens kunst, die haar tot diepere bewustwor ding moet brengen. „Ik ben op zoek naar een rijker leven." Ze droomt al jaren van een festival en die wens kan uitkomen nu de wei is in geplant met inheemse boomsoorten en bloemen. Er is meer wat het oog prik kelt. Een diepe drinkput, een flinke vliedberg, een wilgenhut en een barbe cueplaats die door strandpalen uit de wind wordt gehouden. In een circusach tig huisje op wielen schuilt een geit voor de regen en twintig passen verder nodigt een Keltische cirkel van gevloch ten wilgentenen uit tot een aardende, maar vandaag natte, ommegang. De alu minium buizen van de trampoline deto neren een beetje in deze organische am biance. Van 10 juli tot 12 augustus is deze rust gevende wei, omgeven door vlakke ak kers en groene dijken, het verblijf voor gasten van de Zomerweken. Er is volop ruimte voor tenten, maar van Marjan mogen caravans ook het terrein op. „Groepen, families, schoolkampen, al les is mogelijk en iedereen is welkom. We hebben weekarrangementen, maar ook dagprogramma's en workshops voor kinderen. De Zomerweken zijn wel bedoeld voor mensen die respect hebben voor zichzelf, elkaar en de na tuur." Dauwschilderen Het programma is gevarieerd, 's Mor gens kan het ontwaken diepgang krij gen door meditatie-oefeningen. Daarna kunnen gasten workshops volgen. Er zijn er vier per dag. Het dauwschilde ren begint om half zeven bij het krieken van de dag. Dan zijn de schaduwen zacht en zingen de vogels, wat de perfec te sfeer voor aquarelleren schijnt te zijn. Mandala's tekenen kan ook. De cursist vult intuïtief een cirkel in en wordt zich zo bewust van zijn eigen blokkades en patronen. Er is ook een workshop realistisch tekenen, die wordt gegeven door een interieurarchi- tecte. Verder kunnen bezoekers zich uit leven met het paletmes (schilderen) of pottenbakken met de hand. Een beetje durf is nodig om een torso (via een af druk) van je lijf te laten maken, die daarna kan worden beschilderd. De workshop dansen en zingen vanuit je hart werkt ontspannend voor lichaam en geest, stelt Marjan. Wie er geen genoeg van kan krijgen, kiest voor een scala aan dansen, zoals Indiaanse dans, oerdans, heilige dans en meditatie ve dans. De natuur is hierbij de inspira tiebron. Zo zullen gasten bij zonsop gang of maanlicht blootsvoets op het gras dansen. Wie de hersens wil laten kraken, doet mee met de workshop creatief denken, waarin wordt gebrainstormd, geobser veerd en gemediteerd. Voor de handen is er het speksteen bewerken, boetseren en meubels maken. Bij dat laatste ont moet de cursist Marie-Lottise Brand uit Wolphaartsdijk. „Ik ben docent beelden de vakken en heb gewerkt als meubel maker. Met afvalhout gaan we meubels of speelgoed maken, maar zonder elek- foto Willem Mieras trisch gereedschap. Het gaat erom dat je de energie voelt als je zaagt, zo krijg je binding met wat je schept." Didgeridoo Laurens Suurmond uit Wissenkerke, werkzaam bij het Zeeuws Biologisch Museum, wijdt gasten in in de magie van de didgeridoo, het blaasinstrument waarmee Aboriginals in Australië con tact zoeken met de aarde en hun voorou ders. „Ik leg wat uit over de geschiede nis van het instrument en ga mensen niet alleen leren spelen, maar vooral le ren luisteren naar hun omgeving, waar uit ze een verhaal kunnen putten. Ik kan bijvoorbeeld een wandeling met mijn hond vertalen naar mijn didge ridoo." 's Avonds is ook veel te beleven. Lach- meditatie voor wie het verleerd is, tai chi (Chinese bewegingsleer), een Kelti sche bomencursus, gelaatskunde, kaart- leggen of een trommel fabriceren. Marjan van Dijke heeft al redelijk wat aanmeldingen binnen. „We hebben een website, folders verspreid en staan in de Recreatiekrant, Natuurlijk gaat ook veel reclame via vrienden en kennissen. Ik hoop dat de Zomerweken aanslaan, dan kunnen we volgend jaar een tweede editie houden, want het is wel ons doel er een jaarlijks terugkerend evenement van te maken." Meer informatie is te vinden op www.dekunstwei. nl door Mieke van der Jaqt GOES - Ze leefden al ontzet tend mee, de kinderen van de woongroep van gezinsvervan gend tehuis De Tiende in Goes. Groepsleidster Petra Otto had al verteld over het weeshuis in het Zuid-Afrikaanse Durban, waar ze vrijwilligerswerk had gedaan. Toen dat weeshuis kort geleden getroffen werd door een brand waarbij alles verloren ging, werd al snel het idee gebo ren om helpen. Maar hoe? Welnu, door ieder te laten doen waar hij goed in is. Gisteren was de aangewezen dag waarop het moest gebeuren. De deuren van De Tiende gingen open en de visite werd ontvangen met lekkers, muziek, gedichten, spel letjes en een rommelmarkt. Al les tegen betaling, uiteraard, want in Durban komen ze alles tekort. Petra Otto: „Niet alleen het ge bouw ging verloren maar het weinige wat ze hadden aan me dicijnen, kleding, en meubels. Het is een huis dat alleen be staat bij de gratie van vrijwilli gers en giften van kerken. Er is dus heel veel geld nodig, wat wij hier niet kunnen inzamelen. Maar we proberen allemaal ons steentje bij te dragen: de kinde ren van de woongroep net zo goed als die van de afdeling kort verblijf en de logeerafdeling. Ook de ouders hebben goed ge holpen." Zo kon het gebeuren dat het gis terenmiddag loeidruk was op De Tiende. De een beheerde het knuffelaanbod van de rommel markt, de ander speelde scheids rechter bij het taf el voetbalspel. Judith Zuidweg speelde op het orgel en Rik Meijers droeg ge dichten voor. Intussen werden lekkere broden, cakes en pan nenkoeken verkocht. Als het geld is geteld wordt de hele bruto opbrengst overge maakt naar Zuid-Afrika. De kin deren van De Tiende blijven, via Petra Otto, contact houden met het weeshuis in Durban. Taakstraffen voor snelkraak Goes MIDDELBURG - Voor een snelkraak in de Goese binnen stad zijn gisteren drie mannen door de Middelburgse poli tierechter B. Doorewaard veroordeeld tot taakstraffen. De mannen, afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen, brachten in de nacht van 16 juni dit jaar een bezoek aan Goes waarbij ze een snelkraak pleegden bij Ritel aan de Korte Kerkstraat. Een 20-jarige verdachte uit Schiedam speelde de hoofdrol. ITij had de ruit ingegooid en de etala ge geleegd. Dat deed hij in samenwerking met een 20-jari- ge verdachte uit Vlaardingen. Een derde persoon (31) had het stel opgepikt met zijn auto. De drie gingen ervandoor met een videocamera, een fotocamera en mobiele tele foons. De politie die net iets te. laat ter plaatse was, had het nummerbord van de inbrekers genoteerd, zodat ze als nog gearresteerd konden worden. De hoofdverdachte hoorde 3,5 maand celstraf eisen. De rechter veroordeelde hem tot 240 uur werkstraf. De medepleger kreeg 180 uur. De chauffeur kreeg een taakstraf van 100 uur. Vragen over leeg scherm TERNEUZEN - De Terneuzense fractie van GroenLinks vraagt zich af waarom het kunstwerk op het Scheldetheal ter nog steeds niet werkt. Het matrixscherm van het beeldschermproject is al enige tijd geïnstalleerd, maar er is nog niets op te zien. „Klopt het dat een verschil van mea ning met de directie van het theater over de hoeveelheid theaterreclame en de vertoning van het kunstwerk zelf een van cle oorzaken is van de blanco toestand van het ma'- trixscherm", wil P. Clijsen weten in schriftelijke vragen. „Indien zo, is het fonds om dit kunstwerk te realiseren dan niet bedoeld voor het kunstwerk", vraagt Clijsen zich af. „Of heeft het theater bijgedragen in de realisatiekos- ten, zodanig dat een claim op het gebruik hiervan terecht is?" Clijsen vraagt zich ook af of het kunstwerk über haupt wel voor reclamedoeleinden gebruikt mag worden. Overigens zegt Clijsen begrepen te hebben dat er ook tech nische problemen waren met het scherm. Nekletsel na aanrijding ZIERIKZEE - Een 45-jarige vrouw uit Nieuwerkerk is gis teren tegen het middaguur gewond geraakt. De vrou\y stond te wachten voor de verkeerslichten op de N59 bij Zierikzee toen haar auto van achteren werd aangereden door een 32-jarige automobilist uit Weesp. De Nieuwer*- kerkse is met nekletsel overgebracht naar het ziekenhuis.- Bootje gestolen BROUWERSHAVEN - Aan de Zuidwal in Brouwersha ven is een bootje gestolen. Het gaat om een polyester sloep met buitenboordmotor. De diefstal werd gepleegd tussen elf uur dinsdagavond en zeven uur woensdagoch tend. Vandalen vernielen bloembakken ZIERIKZEE - Vandalen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag vernielingen aangericht in Weststraat, Scheldestraat en Regenboogstraat in Zierikzee. De stra ten lagen bezaaid met stoeptegels, hekwerken waren om gegooid en bloemen waren uit bloembakken getrokken. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. door Harmen van der Werf LEWEDORP - De toekomstvisie die de dorpsraad Lewedorp eind vorig jaar presenteerde voor het eigen dorp, is het Borselse colle ge van B en W op een aantal ter reinen te hoog gegrepen. Zo hoeft Lewedorp niet te reke nen op een randweg aan de noordzijde van het dorp, op de komst van een station en uitbrei ding van het bedrijventerrein. Een randweg zou nodig zijn in verband met de herinrichting van de Postweg, de doorgaande weg door Lewedorp, tot dertig kilometerzone en om vracht- en Veerse Meer-verkeer uit het dorp te weren. Volgens het Bor selse college van B en W is een randweg 'vooralsnog geen op tie'. Het kost al moeite genoeg om voldoende centen bij elkaar te krijgen voor de herinrichting van de oude Postweg. De dorpsraad van Lewedorp wil ook graag dat de treinen weel bij het dorp stoppen. In een grijs verleden is daar sprake van ge weest. Het dagelijks bestuur van Borsele reageert nuchter op dit voorstel. Het verwijst naar 'recente ontwikkelingen op het Zeeuwse spoor', waardoor het 'niet voor de hand ligt bij Lewe dorp een station te openen'. De NS-dienstregeling, onder meer van de intercityverbinding Vlis- singen-Amsterdam, staat zoals bekend ter discussie. Aansluitend op het bestaande bedrijventerrein stelde de dorps raad voor om ruimte te maken voor 'schone bedrijvigheid'. Bor sele heeft daar echter weinig over te zeggen. Het gaat om grondgebied van de gemeente Goes. B en W van Borsele weten wel te melden dat van bedrijfs- uitbreiding bij Lewedorp geen sprake is in provinciale plannen en ook niet in regionale. Hoewel het dagelijks bestuur van Borsele laat doorschemeren de toekomstvisie van de Lewe- dorpse dorpsraad ambitieus te vinden, wordt er lovend over ge sproken. Uit de Leweatlas - zov als het stuk is gedoopt - worden ook elementen overgenomen. Zö zal er bij de herinrichting van de Postweg rekening worden ge houden met de centrumfunctie die een deel van die weg - bij het plein met de rooms-katholie- ke kerk en café De Goede Ver wachting - kan krijgen. Ook wordt serieus ingegaan op vragen over het verkeer naar het Veerse Meer dat door Lewer dorp komt. Een op- en afrit in rijksweg A58 bij Lewedorp zit er voorlopig niet in. In het kader van de nieuwe gebiedsvisie op het Veerse Meer én een brede studie naar de verkeerssituatie op Zuid-Beveland woi'dt dit pro bleem wel meegenomen. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Markiezenhof, 13.00-16.30 uur: Roofvo- gelshow; Wilhelminaveld, 19.30 uur: Muziekoptre- dens'; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Advertentie De bezoekers van De Tiende werden ontvangen met lekkers, muziek, gedichten, spelletjes en een rom melmarkt. Alles wel tegen betaling voor het goede doel in Durban. foto Willem Mieras studeren aan de HZ in vussingen? Dat kam im deeltijd! Ook MBO Sociaal Dienstverlener en Sociaal Juridisch Medewerker Wij helpem je memsem helpem! info@hz.nl www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29