PZC Albert II opent Deurganckdok BBA schrikt van verlies concessies OESO slaat alarm over terreurpolis Dikke onvoldoende voor Balkenende 22 Haven van Antwerpen zet in op verdere groei containeroverslag jEeonomie nog sterker ekrompen Lekker uitblazen tussen Kapels eiken en Domburgs grenen Friese boeren krijgen geld na muizenplaag Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl Éenail:redactie 8pzc.nl Ksbus3l,«60AAGoes Mvertentie-exploitatie: JS en Midden-Zeeland: 0113-315520; ZMUWS-Vlaanderen: 0114-372770; iSwaal: 020-4562500 donderdag 7 juli 2005 Werken in winkel minder leuk Hnnr Wout Bareman DOEL - Het Deurganckdok op de linkeroever van de Schelde bij het dorp Doel tilt de haven van Antwerpen naar de belang rijke status van tweede haven van Europa, na Rotterdam, en de vierde haven van de wereld. De havenbaronnen spreken van een mijlpaal; de dorpsbewoners van Doel spraken gisteren voor de zoveelste maal over een zwar te dag. Havenschepen L. Delwaide be cijferde gisteren in zijn toe spraak bij de ingebruikname van de eerste fase van het im mense dok dat Antwerpen vorig aarmeer dan zes miljoen contai ners met in totaal 68 miljoen aan goederen verwerkte. Goed voor bijna de helft van de totale >oederenstroom in de haven. Daar komen in 2007, als het .Deurganckdok volledig benut irordt, nog eens zes tot zeven miljoen containers bij. Hoe die 'worden afgevoerd? Nu nog gaat 64 procent per vrachtwagen, 28 procent per binnenschip en acht procent per spoor. Tegen 2008 wordt dat omgezet in 40 procent wegvervoer. 40 procent per schip en 20 procent per spoor. Binnenvaart /ooral Promotie Binnenvaart baanderen speelt in op de ver- vachte congestie rond Antwer- ien.de komende jaren. De bin- lenvaartorganisatie gaat ervan lil dat zeker de helft van de con- amers per binnenschip kan wor- len doorgevoerd, mits op korte ermijn 180 miljoen euro wordt jeïnvesteerd in het modernise- van de waterwegen en slui- )EN HAAG - De Nederlandse conomie is in de eerste drie naandeu van dit jaar nog iets neer gekrompen dan aanvanke- ijk gemeld. Half mei publiceer- Sehet CBS cijfers waaruit bleek dal de krimp 0,3 procent be- Iroeg, ten opzichte van het laat- ite kwartaal van 2004. Gisteren ipresenteerde nieuwe bereke- lingen van het CBS wijzen op en krimp van een half procent. fooral de bestedingen van huis- loudens en de overheid waren leinerdan aanvankelijk was be ekend, Bovendien bleken be- rijven in het eerste kwartaal un voorraden verder te hebben iggebracht. Daarentegen viel e daling van de export per sal- o iets minder ongunstig uit. an in de eerste berekeningen, Idus het CBS. Iet is voor het eerst sinds 2003 t de Nederlandse economie is krompen Nu de cijfers extra genvallen, houden economen bedrijven hun hart vast. ocht ook het tweede kwartaal ffl 2005, waarvan de cijfers enkele weken beschikbaar omen. duiden op economische nmp. dan zit Nederland offici al een recessie (twee achter volgende kwartalen van eco- «nische krimp). Het kabinet aat onder grote druk om maat delen te nemen waardoor het ïtrouwen van de consument Mdt hersteld. GPD Voor het spoor worden plannen uitgewerkt voor een tweede spoortunnel (naast die van de Kennedytunnel), parallel aan de Liefkenshoektunnel Die kost 700 miljoen en kan in 2011 klaar zijn. Tot die tijd kan het verkeer van de linkeroever op de aan- en afvoerwegen rekenen op een heus infarct. Koning Albert II opende de nieu we containerhaven door, onder het oog van meer dan duizend genodigden, het startsein te ge ven voor een spetterend vuur werk aan de overzijde van het containerdok. Kort tevoren had de Vlaamse mi nister K. Peeters van Ruimte aangekondigd dat er studie wordt verricht naar de aanleg van een tweede sluis voor de Waaslandhaven. Die haven is nu alleen bereikbaar via de Kal- losluis. De nieuwe sluis is ge pland aan de zuidzijde van het Deurganckdok. Peeters wees er op dat met de in gebruikname van dat dok de grenzen voor de haven van Ant werpen nog niet zijn bereikt. Hij zinspeelde op de aanleg van hét nog grotere Saeftingedok pal ten zuiden van de kerncen trales van Doel. Dat dok zou er uiterlijk in 2012 moeten liggen. Verdieping Schelde Zowel Delwaide als Peeters en Vlaams premier Y. Leterme spra ken de verwachting uit dat uiter lijk in 2007 wordt begonnen met de verdere verdieping van de Westerschelde naar 13,50 meter. Delwaide: „Dat komt ongetwij feld voor elkaar, want de betrek kingen met onze Nederlandse vrienden zijn in jaren niet zo goed geweest als nu.In dat ver band stipte hij ook de IJzeren Rijn aan. „Nu de arbiters van het Arbitragehof hebben gespro ken, verwacht ik dat er snel schot in dit dossier komt. Neder land moet de spoorverbinding op haar grondgebied terugbren gen in de staat waarin die tot 1991 verkeerde. En wij doen de rest." Premier Leterme op zijn beurt beloofde dat niet alleen de toe gankelijkheid van de Antwerpse haven de volle aandacht ver dient, maar dat de Vlaamse rege ring ook de toegang tot de ha vens van Gent en Zeebrugge zeer belangrijk vindt. Volgend jaar juli wordt het eindadvies verwacht over een nieuwe zee sluis in Terneuzen, gevolgd door een beslissing van de Vlaamse en Nederlandse regering, pagina 23 Antwerpen kijkt uit naar Saeftingedok René dc C'rom (links) en Hans Clarijs (rechts) aan het werk. door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - In het begin van de week hebben ze een hectische baan in het onderwijs; aan het eind van de week blazen ze uit tussen het hout. René de Crom en Hans Clarijs zijn elke donderdag en vrijdag te vinden in De Druuskop in Wolphaartsdijk. Van je hobby je werk maken, wie wil dat niet? Clarijs en De Crom hebben dat met De Druuskop gedaan. Hun baan in het onderwijs ervaren ze als best intens en daarom vinden ze het heerlijk om aan het eind van de week in hun loods aan de Sportweg even tot rust te ko men. Niet door op hun gat te zitten, maar door dingen te doen die ze leuk vinden. Officieel heet het een restauratie-ate lier - meubels worden opgeknapt en stoelen opnieuw gestoffeerd - maar de twee vrienden maken ook nieuwe meu bels. „Van echt Zeeuws hout", bena drukt De Crom. „Dat hout van de bouw- handel trekt hartstikke snel krom, dus daarom zijn we zelf maar gaan zoeken naar goed hout Clarijs; „Het water schap kent ons inmiddels en belt wel eens als ze ergens bomen rooien. Of wij er iets mee kunnen doen." Dat kunnen ze meestal wel. Zo komt het dat er in de loods inmiddels grote hoeveelheden Kapels eiken, Domburgs grenen en wat al niet meer ligt te dro gen. Dat drogen is heel belangrijk en dat weet met iedereen. „Er kwam eens een foto Willem Mieras vrouw die een meubelstuk wilde heb ben uit de boom die in haar tuin stond", vertelt De Crom. „Toen we zeiden dat ze dan wel één of twee jaar moest wach ten, schrok ze even. Maar ja, zo lang moet het echt drogen." De Wolphaartsdijkers zijn trots op de meubels die ze maken. Ze gruwelen bij een tafel of kast van de Ikea. „Dit is nog echt het ambachtelijke werk", zegt Cla rijs. „Je weet bovendien zeker dat je iets unieks krijgt, want we maken nooit twee keer hetzelfde." van onze redactie economie DEN BOSCH - Het personeel van de BBA is geschrokken van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant om geen van de vijf openbaarver- voerconcessies aan de Brabant se vervoerder te gunnen. GS besloten dinsdag om in zee te gaan met Arriva/Taxicentrale Renesse, Connexxion en Her mes. De provincie licht de BBA vandaag in over de motieven. Daarna beslist de BBA mogelijk het besluit aan te vechten. In Brabant waren vijf conces sies te verdelen. BBA, die als eni ge op alle vijf had aanbesteed, vist overal achter het net. GS verdelen de vijf concessies voor de komende zes jaar onder Con nexxion (Midden- en West-Bra bant), Hermes (Noord-Oost-Bra- bant en Meierij) en Arriva Touring/Taxicentrale Renesse (sneldienst Breda-Utrecht) Onder de ruim 1100 werkne mers van de BBA leeft het ge voel dat de uitsluiting te maken heeft met onvervulde verwach tingen bij de provincie toen het bedrijf in 2001 werd verkocht aan het Franse CGEA/Vivendi. Een van de eisen die de provin cie toen aan de concessie ver bond was dat het vervoer werd vernieuwd. BBA snoeide echter fors in de dienstverlening. Con nexxion en Hermes zijn wette lijk verplicht de werknemers die per 1 januari volgend jaar bij de BBA hun baan verliezen, tegen dezelfde arbeidsvoorwaarden in dienst te nemen. ANP Jalverwege de rit van het tweede jAlkabinet-Balkenende wordt het tijd de tussenbalans op economisch ter- j Kin op te maken. Uitgangspunt vor- JBen de doelstellingen van het kabinet regeerakkoord. Men mag hopen dat hel kabinet deze doelstellingen han- kertals meetlat voor zijn effectiviteit. flkzal mij beperken tot vier thema's j*ahet kabinetsbeleid: 1. sociale zeker- k'd: 2. gezondheidszorg; 3. bureaucra- |>fen(de)regulering: 4. innovatie en "liseconomie. Als een echte school- 'Ier zal ik op deze vier deelgebie- «nook rapportcijfers uitdelen. Auereerst de sociale zekerheid. Ten 'anzien van dit dossier had het kabinet 'lz|jn aantreden ambitieuze voorne- "ens- Vorig jaar is fors ingezet op de Perking van prepensioen en vut. Na ^demonstratie van 200.000 prepen- sionado's en pre-vutters op het Amster damse Museumplein werd de aanvanke lijk ingezette reginieverandering al weer verlaten. Dit kwam de geloofwaar digheid van het kabinet niet ten goede. Op het gebied van de stroomlijning van de WAO en WW werden recent wel suc cessen geboekt. De oplossing voor de WAO verdient echter geen schoon heidsprijs. De vraag is in hoeverre de hybride uitvoering er toe zal leiden dat de goede risico's door de private verze keraars zullen worden gedekt, en dat de slechte risico's door het publieke UWV en dus door de overheid zullen worden gedragen. Mijn rapportcijfer voor de sociale zekerheid is al met al een onvoldoende: een vijf. Met de gezondheidszorg gaat het wat beter. Dat komt door de duidelijke lijn van minister Hoogervorst om meer vraagsturing en prikkels te introduce ren in een sector die lot voor kort een dirigistische aanbodsturing kende. Dat specialisten, ziekenhuizen en andere zorginstellingen tot meer efficiëntie worden gedwongen, was hard nodig, gegeven de kostenexplosie tijdens het tweede kabinet-Kok. Waar gehakt wordt, vallen spaanders. Een voorbeeld is het conflict met de huisartsen. Zij verzorgen voor minder dan 5 procent van het zorgbudget meer dan 95 pro cent van de productie in deze sector. Mijn rapportcijfer voor de gezondheids zorg is een krappe voldoende: een zesje. De vermindering van bureaucratie en regelgeving schiet nauwelijks op. Dit staat in schril contrast met de belofte van minister Zalm dal de regelgeving voor het bedrijfsleven (waarom niet ook voor de burger?) aan het einde van de kabinetsperiode met 25 procent zal zijn gedaald. Deze doelstelling wordt hij lange na niet gehaald. Sterker nog, in zijn eerste advies toont de Raad van Economische Adviseurs (REA) aan dat de hoeveelheid regelgeving juist is toe genomen. De oorzaak hiervan is dat het aantal regelproducenten op ministeries nauwelijks afneemt. Ondanks de goede bedoelingen van de nieuw aangetreden minister Pechtold is mijn rapportcijfer zwaar onvoldoende: een vier. Bij de stimulering van innovatie en de kenniseconomie ontstaat eveneens het beeld van doormodderen. Zelfs met de extra bedragen die in het Paasakkoord voor dit doel zijn uitgetrokken, blijven de uitgaven voor (hoger) onderwijs en onderzoek slechts een fooi. Bij het Innovatieplatform (IP) wordt hard gewerkt, maar de politieke verta ling van alle mooie voorstellen wil maar niet lukken. Bovendien is het IP principieel verkeerd opgezet door. MKB klaagt over dure telefoongids DELFT - Werkgeversorganisatie MKB-Nederland zal een klacht indienen bij de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMa) over het gedrag van De Telefoongids BV. Dat bedrijf zou zich als monopolist schuldig maken aan machtsmisbruik door ondernemers op te zadelen met een prijsverhoging die kunnen oplopen tot meer dan 45 pro cent. De koepelorganisatie van middelgrote en kleine bedrijven meldde gisteren dat er tientallen klachten zijn binnenge komen. Ondernemers wezen erop dat de tarieven voor een prominente vermelding met 15 procent stegen (van 269 naar 314 euro), terwijl de vermelding van een internet adres 20 procent duurder werd (van 109 naar 133 euro). De basisvermelding is in een jaar tijd liefst 46,6 procent duurder geworden en kost nu 88 euro. De werkgeversorganisatie wil dat de NMa De Telefoon gids BV terugfluit en opdracht geeft om nieuwe, lagere ta rieven vast te stellen. De twee kemphanen voerden al gesprekken met elkaar over de kwestie, maar die hebben niet het door MKB Ne derland gewenste resultaat opgeleverd. ANP Kwart miljoen auto's hergebruikt AMSTERDAM - Demontagebedrijven van Auto Recy cling Nederland (ARN) hebben vorig jaar 250.495 au towrakken uit elkaar gehaald voor hergebruik. Ruim 85 procent van de automaterialen kan (bewerkt) opnieuw ge bruikt worden, meldde branchevereniging Rai gisteren in zijn blad Rai Voorrang. Het aantal gesloopte auto's voor recycling is met 6 pro cent gedaald ten opzichte van 2003. Dat komt volgens ARN doordat meer afgedankte auto's de grens over gaan voor een tweede leven in het buitenland. Ook gebruiken Nederlanders hun auto's zelf verder op. De gemiddelde leeftijd van een autowrak steeg van 14,9 jaar in 2003 naar 15,3 jaar in 2004. De recyclingbranche streeft ernaar in 2007 95 procent van de materialen uit autowrakken opnieuw te gebrui ken. ANP Passagier duurder uit bij Martinair SCHIPHOL - Passagiers moeten vanaf 15 augustus meer betalen voor een intercontinentale vlucht van Martinair. De luchtvaartmaatschappij verhoogt per die datum de brandstof toeslag met 5 euro tot 15 euro per enkele reis. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. De heffing moet bij het inchecken op Schiphol worden be taald. Op Europese vluchten wordt geen toeslag inge voerd, omdat die reeds in de pakketprijs van de touropera tors is verwerkt. KLM verhoogde maandag de brandstof heffing voor langeafstandsvluchten met 14 euro tot 40 eu ro per enkele reis. ANP naast de relevante ministers, de 'cap tains of industry' en andere winnaars te benoemen en niet de uitdagers. De keuze voor sleutelgebieden van innova tie doet denken aan de 'oude' industrie politiek. Wie zegt dat deze innovatieno tabelen het beter weten dan de markt? Ook hiervoor een zware onvoldoende: een vier. Het is essentieel dat het kabinet zich in de tweede helft van zijn termijn concen treert op de terreinen met de onvoldoen des. Dit zijn de dossiers die uiteindelijk bepalen of de 'leerling' overgaat of niet. Mijn advies aan het kabinet: neem een welverdiende vakantie en denk zeer goed na over een offensieve agen da voor de laatste twee kabinetsjaren. Dan kan de 'leerling' misschien alsnog overgaan bij het opmaken van de eind- balans. Sylvester Eijffinger van onze redactie economie PARIJS - Vier jaar na de aansla gen van 11 september 2001 zijn veel landen en bedrijven nog on voldoende verzekerd tegen terro risme. Een grootscheepse aan val zoals die op de Twin Towers in New York kan daardoor cata strofale economische gevolgen hebben. Daarvoor heeft de Orga nisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) gewaarschuwd in een rapport. De OESO, een denktank van der tig industrielanden die zich met economische vraagstukken be zighoudt, stelt dat veel onderne mingen hun terreurverzekerin- gen nog niet op orde hebben. Bo vendien zijn veel verzekeraars nauwelijks in staal voldoende dekking te bieden. De OESO vreest dat een volgende aanslag tussen de 50 en 250 miljard dol lar aan verliezen kan opleveren. „Er zijn nog steeds tekortkomin gen in de verzekeringen. Onder die omstandigheden kunnen de sociale en economische gevol gen van een grote aanslag veel groter zijn dan die op 11 septem ber 2001", aldus de OESO. Die aanval was met 31,7 miljard dol lar aan verzekeringsschade de duurste in de geschiedenis. De organisatie stelt dat onge veer de helft van alle Ameri kaanse bedrijven een soort ter- reurverzekering heeft afgeslo ten. In Duitsland geldt dit voor slechts 3 procent van alle onder nemingen. De OESO is van me ning dat sommige landen een dergelijke verzekering verplicht zouden moeten stellen. In het rapport wordt bovendien geconcludeerd dat terroristen meer de nadruk zijn gaan leg gen op het veroorzaken van een zo groot mogelijk aantal slacht offers. Daarvoor moet het ge bruik van chemische, biologi sche of zelfs nucleaire wapens niet worden uitgesloten. „Die mogelijkheid is een nieuwe en immense dreiging", aldus de OESO. De organisatie wijst op de hou ding van verzekeraars die zeg gen dat een aanslag met massa vernietigingswapens niet te ver zekeren valt. De OESO wil dat overheden en bedrijfsleven sa men daarvoor een oplossing zoe ken. In Nederland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Spanje hebben de overheden een compensatieregeling voor een eventuele aanval met massa vernietigingswapens. ANP/AFP DORDRECHT - Ongeveer drie honderd Friese boeren uit het ge bied tussen Sneek en Lemmer krijgen in totaal 2,6 miljoen eu ro van het Faunafonds als ver goeding voor de schade die een muizenplaag in 2004 aanrichtte. De schadeloosstelling is eenma lig omdat de plaag de boeren on verwacht trof en het de ergste in dertig jaar was, meldde secreta ris H. Revoort van het Fauna fonds in Dordrecht gisteren. De veldmuizen en bosmuizen vraten de wortels van het gras aan, waardoor het doodging. Per boer is er twintig tot vijftig hectare grasland vernield. De veldmuis en bosmuis zijn be schermde dieren. Boeren kun nen echter bij de provinciebestu ren aankloppen voor een vergun ning om ze met gif te bestrijden. „Alle schade door muizen na 1 maart 2005 vergoeden we niet, want we hebben de boeren de mogelijkheid van een provincia le ontheffing onder de aandacht gebracht", liet Revoort gisteren weten. De 2,6 miljoen euro voor de mui- zenschade is relatief een groot bedrag. Voor 2004 zal namelijk naast de muizenschade 3,5 mil joen euro voor reguliere gewas- schade door vossen, reeën en an dere dieren aan boeren worden uitgekeerd. In voorgaande jaren schommelde het totaal uitge keerde bedrag tussen de 3 en 4 miljoen euro. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21