Zeeuwen voelen zich veiliger aiiiii iqur.de france circus Schotland kreunt onder het G8- Olieprijs schiet naar nieuwe recordhoogte Spelen 2012 naar Londen Titanick opent Straatfestival met Titanic Bevolking tevredener over optreden politie 21 Pinochet mag worden vervolgd Bush fietst agent omver Herkauwers van zand 5e ETAPPE ALG. KLASSEMENT 1.Armstrong 2. Hincapie 3. Voigt 73. Dekker 13.45.12 0.55 I:04 4.05 (Advertentie) WAO wordt WIA. Wat betekent dat voor u? www.werkennaarvermogen.nl Buien Vrij veel bewolking en geregeld buien, soms met onweer. !47e jaargang no. 158 Honderdag 7 juli 2005 |0S nummer €1,25 Water en klimaat: zandzakken bij de hand Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzn.nl van onze redactie economie NEW YORK - De prijs voor een vat ruwe olie heeft gisteravond een nieuw record bereikt. Tij dens de termijnhandel in New York moest voor een vat ruwe olie in augustus 61,35 dollar worden betaald. Het vorige re cord dateert van 27 juni, toen het plafond op 60,95 dollar lag. Twee tropische stormen in het Caribisch gebied en de Golf van Mexico veroorzaakten onrust on der handelaren. De tropische storm Cindy zorgde er voor dat in de zuidelijke staat Lousiana elektriciteitscentrales en raffina derijen uitvielen. Het voorraad- niveau kwam daardoor al onder druk te staan. Een volgende storm, Dennis, dreigt nog meer ongemak met zich mee te brengen. Dennis lijkt zich te ontwikkelen tot een orkaan, die behoorlijke schade kan toebrengen aan de olie- en gasvelden voor de zuidkust van de Verenigde Staten. Hande laren keken met spanning uit naar vandaag. Dan publiceert de Amerikaanse overheid haar wekelijkse schat ting van beschikbare olievoorra den. Vallen die tegen, dan kan de olieprijs nog wel eens verder oplopen.Verlichting kan komen van de Opec (Organisatie van Olie-Exporterende Landen). Maar binnen het oliekartel strandde vorige week overleg over een verdere verhoging van het productieplafond van het kartel met 500.000 vaten per dag. Vooral Iran vindt dat zo'n verhoging nog even kan wach ten. Op 15 juni besloten de Opec-ministers al het plafond met 500.000 vaten te verhogen tot 28 miljoen vaten per dag, maar dat had toen geen druk kend effect op de prijzen omdat de feitelijke productie al iets groter was. De Opec hield toen al de mogelijkheid open van een verdere verhoging met 500.000 vaten. ANP/RTR (Advertentie) nor Emile Calon JOES - De Zeeuwse bevol- [jng vindt dat de politie leeds beter werk aflevert. )e provincie is volgens hen reiliger geworden. Er wordt Hinder gestolen en minder mvoners zijn het slachtof- er geworden van een aanrij- ling of bedreiging. ferder vinden de Zeeuwen dat Ie politie zich vaker laat zien en H)k meer optreedt en ingrijpt lan voorheen. Dit alles blijkt lit de Politiemonitor Bevolking '005 die de ministers J. Remkes Binnenlandse Zaken) en J. Don- ïer (Justitie) gisteren naar de \veede Kamer stuurden. )e monitor is een jaarlijks on- lerzoek waarbij duizend Zeeuw- ji ondervraagd worden over al- >rlei zaken die te maken heb- len met politie, veiligheid en ïiligheidsgevoel. Uit het rap- ort blijkt dat hij het bij het ichte eind heeft. Het laat zien at de Zeeland niet alleen een luk veiliger is dan de meeste an- lere Nederlandse regio's. Ook Dont het aan dat ten opzichte fan de afgelopen jaren de pro- incie steeds veiliger wordt, eeuwen voelen nog steeds niet a noodzaak van het extra bevei- gen van de eigen woning, de Monitor is ook gevraagd aar het leefklimaat in de uurt. Daaruit blijkt dat het ;ootste probleem hondenpoep i, een probleem waar de politie iels mee van doen heeft. Te hard rijden door de buurt wordt ook als een fiks probleem ge zien. Volgens vier procent van de Zeeuwen is er vaak sprake van drugsoverlast en dronken mensen op straat. Twee procent vindt dat geweld vaak voorkomt en één procent meent dat er vaak sprake is van bedreiging en mensen op straat met grote regelmaat lastig worden geval len. Vergeleken met de landelij ke cijfers zijn dat lagere percen tages. Volgens de Monitor voelt dit jaar dertien procent van de Zeeuwen zich wel eens onveilig. Het is voor het eerst in vele ja ren dat dat percentage onder de twintig ligt. Vorig jaar voelde nog 21 percentage zich wel eens onveilig. Twee procent voelt zich vaak on veilig. Vorig jaar was dat een paar promille meer. Vanaf 1999 neemt dat gevoel van 'vaak on veilig' wel gestaag af. Als men sen zich al onveilig voelen, komt dat vooral door rondhangende jongeren. Negen procent vreest dat soort groepen. Dertien pro cent van de Zeeuwen doet vaak 's avonds de deur niet meer open. Maar alles bij elkaar vin den de Zeeuwen dat hun provin cie veiliger is geworden. Vorig jaar vond 2,7 procent dat ze in een onveilige regio woonden. Nu is dat 2,1 procent, de laagste score in twaalf jaar. DEN HAAG/SINGAPORE - Niet de gedoodverfde win naar Parijs, maar Londen gaal dc Olympische Spelen van 2012 organiseren. Dat heeft het IOC gisteren in Singapore besloten. n erbornefb 1McEwen (foto) 3,46.00 2. Boonen z.t. 3. Hushovd z.t. 24. Löwik z.t. Het Chileense Hof van Beroep heeft gisteren de ju ridische onschendbaarheid opgeheven van ex-dictator Augusto Pinochet. De uit spraak maakt het mogelijk hem te vervolgen voor zijn betrokkenheid bij de Operatie Colombo. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8r meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 17,18 en 19; Economie: 21, 22 en 23 door Hetty van Rooij GLENEAGLES - Het gaat met een al mis. Om zeven uur 's mor gens strandt een bus vol journa listen in het centrum van Edin burgh, omdat zes matineuze de monstranten op de bumper gaan zitten. Het verkeer in de stad zit na een paar minuten muurvast. „Haal ons maar weg!", roepen de tieners uitdagend. De chauf feur zet zijn motor af, slaat zijn armen over elkaar en wacht. „Ik ben niet ingehuurd om de held uit te hangen en ook niet om tie ners met groen haar dood te rij den. Ik moet u naar de G8 bren gen, en als dat niet lukt dan lukt het maar niet." Drie uur later staat dezelfde bus stil bij een wegblokkade. De afstand tussen Edinburgh en het vijfsterren ho tel, waar de leiders van de rijk ste landen vergaderen, beslaat zestig kilometer, normaal am per een uurtje rijden. Maar niets is vandaag nonnaal in Schot land. Er zijn meer dan tiendui zend agenten op de been, de voornaamste wegen zijn afge zet, winkels zijn gesloten of heb ben de etalages dichtgetim merd; de omgeving van Gleneag- les is veranderd in een vesting. [O Noleen u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig loeslemrning voor automatischs incasso van dif bedrag van onderslaand rekeningnummer. gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: i CD per maand mei auiomaiische incasso 19.95) Dper kwartaal mat automatische incasso 58.00). Q per jaar mei automatische incasso 222.50). 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland Antwerpen versterkt rol door Edith Ramakers VLISSINGEN - De 24e editie van het Straatfestival van Vlissingen is gister avond op het Stadhuisplein indrukwek kend geopend door dc Duitse theater groep Titanick. Het publiek stond rijen dik en keek ge boeid naar de ondergang van het majestu euze passagiersschip Titanic. Aan het begin van het spektakelstuk leek er met de Titanic nog geen vuiltje aan de lucht. In de machinekamer werd hard ge werkt en in de keuken draaide een var ken aan 't spit. Vuurwerk begeleidde de vrolijke afvaart van het schip. Het lag goed op koers en de Titanic leek soms zelfs op te stijgen uit de golven. Maar de stemming veranderde tóen uit de voorsteven plots water spoot en een van de matrozen 'iceberg, iceberg' schreeuwde. Het licht doofde en het werd duidelijk dat hozen niet meer hielp. De verbeelding van de ondergang van het schip werd met visuele hoogstandjes en live-muziek bereikt. Nog tot en met zondag zijn er diverse optredens in de stad voor het straatfestival. foto Ruben Oreel pagina 13 theatergroep in loods De Schelde Het verrassende besluit werd door voorzitter Jac ques Rogge van het Interna tionaal Olympisch Comité bekendgemaakt. Tot op het laatste moment voerden de 'vijf kandidaatsteden (Pa rijs, Moskou, Londen, New York en Madrid) verbeten campagne. Politieke zwaar gewichten als de Russische president Vladimir Poetin, zijn Franse collega Jacques Chirac, de Spaanse konin gin Sofia, de Britse pre mier Tony Blair en de Ame rikaanse senator Hillary Clinton werden ingezet om hun stad te promoten. Tot de dag van de stem- 'tning leek Parijs een lichte voorsprong te hebben op Londen. Maar in de eindspurt van het organisa tiecomité onder leiding van Sebastian Coe, aangevuurd I door premier Blair en de Londense burgemeester Li vingstone, bleken de Engel sen overtuigender dan de Fransen. Vooral de aanwe zigheid van Blair, die twee dagen lang met tientallen leden van het IOC sprak, lijkt de doorslag te hebben gegeven. Londen organi seerde al tweemaal de spe len, in 1908 en 1948. Blair beloofde dat de Londense spelen exemplarisch zullen worden, „U kunt op ons re kenen. In onze visie gaan miljoenen jonge mensen meedoen aan sport en hun leven zal er beter uitzien. Wij in Londen kunnen dat laten gebeuren." GPD Pagina 4 Londen spekkoper Paginal 7 passie brengt Londen de Spelen „De nachtmerrie heeft ons be reikt", kopte een Schotse krant. Via een dichtgetimmerd, gebar ricadeerd en verschanst Aucher- arder, een dorpje vlakbij Gen- eagles, mochten vijfduizend an- ti-globalisten zich richting afzet ting begeven. Daar werden ze opgewacht door een ondoor dringbare muur van oproerpoli tie. Bob Geldof heeft maar één woord voor de manier waarop gemaskerde demonstranten de publiciteit op zichzelf richten. „Idioten." GPD GLENEAGLES - De Ameri kaanse president George W. Bush heeft zichzelf geen leuk verjaardagscadeautje gegeven. De eerste dag van zijn 59-ste le vensjaar, die hij in het Schotse Gleneagles viert, stapte hij op de fiets, reed een rondje rond het fraaie hotel en schepte daar bij een veiligheidsofficier. Bush had er volgens zijn woord voerder behoorlijk de gang in toen hij de dienstdoende veilig heidsman ramde. Het gevolg: presidentiële schaafwonden aan handen en armen, die werden verbonden door een arts van het Witte Huis. De schade aan de fiets was aanzienlijk. Maar on danks zijn blessures woonde Bush het door koningin Eliza beth aangeboden galadiner bij. GPD/RTR Acht kilometer omheining moet ongewenst bezoek op afstand houden. Bij Stirling hebben 3500 anti-globalisten de nacht doorgebracht op een kletsnatte camping. Als ze oprukken rich ting Gleneagles lopen ze vast op een muur van agenten. Wat volgt, is inmiddels een ver trouwd beeld: auto's, bloembak ken en verkeersborden die ver nield worden, ingegooide ruiten en tientallen arrestaties. „Laat Tony Blair wegblijven uit Schotland en zijn feestjes in En geland houden", moppert een pensionhoudster in Comrie. Schotland is boos, angstig en nerveus, en daar is alle reden voor. Al dagen zijn demonstran ten in en rond Gleneagles en Edinburgh in de weer om het de politie en de organisatie van de G8 zo moeilijk mogelijk te ma ken. Een demonstratie in het centrum van Edinburgh liep maandag volledig uit de hand. DRAAIBRUG - Veeboeren zijn welkom in West-Zeeuws-Vlaanderen, maar dan wel graag met de koeien buiten in de wei en niet het hele jaar door op stal. Wat dat betreft worden de loka le autoriteiten op hun wenken bediend door Tine ke van der Veeke uit Terneuzen en haar me- de-zandkunstenaars. De zandkoeien in een weitje bij de boerderij van de familie Buysse aan de Maagdenweg onder Draaibrug zijn gemaakt in het kader van het festival De Muzen in Arcadia, dat zaterdag in een wijde kring rond Aardenburg wordt gehouden. foto Camile Schelstraete pagina 13 zomerkunsten in Aardenburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1