Robbie McEwen eindelijk foutloos Passie brengt Londen de Spelen 2Öfe w 099 Boonen schat spurt verkeerd in en wordt geklopt Teun van Zalm is Zeeuwse Levitan -LONDON- donderdag 7 juli 2005 17 Rabo's rijden op pannenkoeken MONTARGIS - Het is een soort bijgeloof van Erik Dek ker, maar de rest van de ploeg doet er graag aan mee. De Rabobank rijdt in de Tour op pannenkoekenJacob Bergs- ma, perschef: ,,We sturen naar ieder hotel van de Tour van tevoren een mailtje. Dat we 's morgens bij het ontbijt versgebakken pannenkoeken willen." De voorkeur stamt uit het jaar dat Erik Dekker drie etappes won in de Tour. De hardrijder van de Rabobank stapt nu niet meer op de fiets zonder zijn favoriete ontbijt. Zaballa geeft als eerste op CHAMBORD - De Spaanse wielrenner Constantino Za balla is de eerste uitvaller in de Ronde van Frankrijk van dit jaar. De renner van Saunier Duval stapte gisteren af aan het begin van de vijfde etappe, van Chambord naar Montargis. ANP Steven de Jongh naar Quick-Step MONTARGIS - Steven de Jongh rijdt de komende twee seizoenen voor het Belgische Quick-Step. De sprinter van Rabobank heeft een mondeling akkoord bereikt over een 2-jarig contract, zo bevestigde teammanager Patrick Lef- evere. gisteren in Montargis na de aankomst van de vijfde etappe van de Tour. De Jongh uitte onlangs na afloop van het Nederlands kampioenschap kritiek op de ploegleiding van Rabobank, die hij een gebrek aan steun verweet. Toen liet hij al we ten een transfer niet uit te sluiten. „Toch heeft deze over stap niets te maken met het verloop van het NK", zei hij woensdag. „Ik word bij Quick-Step gekoppeld aan Tom Boonen, voor wie ik in de sprint nuttig werk kan doen. Op die manier hoop ik me volgend jaar in de Tourselectie te rijden." Wat de Ronde van Frankrijk betreft zat De Jongh bij Ra bobank op een dood spoor. „Dat heb ik Theo (de Rooij, manager) ook gezegd. Zij gaan met andere ambities naai de Tour, mikken alles op het klassement. Daar heb ik trou wens alle begrip voor." De Jongh begon zijn loopbaan in 1995 bij TVM, sinds 2000 maakte hij deel uit van de Ra- bo-ploeg. Vorig jaar won hij Kuurne-Brussel-Kuurne, het jaar ervoor de E3-Prijs. Lefevere, die eveneens overeenstemming bereikte met de Belg Kevin van Impe, ziet in De Jongh een welkome ver sterking. „Steven kan de spurt aantrekken voor Tom, maar er zijn zeker ook koersen waarin hij zijn eigen plan kan trekken." De Jongh weet wel waar zijn kansen lig gen. „In koersen als de Omloop Het Volk, de E3-Prijs, mis schien Gent-Wevelgem. ANP Theo de Rooij alsnog geëerd CHAMBORD - Rabobank-manager Theo de Rooij is gis terochtend voor de start van de vijfde etappe van de Tour de France gehuldigd. De Rooij ontving de Medaille de la Reconnaissance. De voormalig renner en ploegleider is be zig aan zijn 23e Tour. Normaal gesproken worden Tourvolgers bij hun twintig ste editie gehuldigd door Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc. Een dergelijke ceremonie was drie jaar terug ook voorzien, maar op een dusdanig vroeg tijdstip gepland dat De Rooij verstek moest laten gaan. Leblanc deed cle huldiging, geassisteerd door ceremonie meester Bernard Hinault, gisteren alsnog. GPD MONTARGIS - Foutjes. Ze wor den gemaakt op het allerhoogste niveau. Ook in de Tour. Tom I Boonen leek een zelfverzekerd i spurtkanon, die zijn turbodijen steeds op het juiste moment in stelling bracht. Gisteren zat hij er echter met zijn timing even naast. Lik ging te laat", zei de renner zelf. Hij ging te vroeg, dacht izijn teambaas. Robbie McEwen iwas er als de kippen bij om zijn al veel eerder verwachte ritzege binnen te halen. „Als je twee keer een foutje maakt, kun je Boonen niet klop pen", keek McEwens ploegmaat Leon van Bon terug op de beide Jerdere nederlagen. Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl Boonen en McEwen verliezen kennelijk alleen als ze zelf een foutje maken. Daarom was het volgens Van Bon logisch dat de hele ploeg na de twee nederla gen voor hem is blijven werken. „Hij heeft eerder dit jaar laten zien dat hij één van de snelste spurters van de wereld is. Dan moest het vroeg of laat ook hier een keer lukken", zei de Neder lander van Davitamon-Lotto. McEwen gaf de afgelopen dagen nooit de indruk bang te zijn van de snelheid van Boonen. „Hij wint, omdat ik de eerste keer de elf er niet op kreeg, iemand had mijn d'erailleur aangereden", al dus de Australiër. „De tweede keer hinderde O'Grady me en had ik alle energie nodig om overeind te blijven." Matrassen Dat incident kreeg gisteren een aardig staartje. Het pr-bureau van Boonens co-sponsor Inner- Melchers wint vijfde rit Giro CASTIGLIONE - Mirjam Mei- jchers heeft gisteren de vijfde j etappe in de Ronde van Italië ivoor vrouwen gewonnen. De Nederlandse wielrenster ara- veerde in Castiglione solo aan de finish, Ze hield een voor sprong van 8 seconden over op het peloton. Melchers sprong 5 [kilometer voor de streep weg uit jeen kopgroepje van negen ren tiers. De acht anderen werden nog ingelopen, Melchers niet fineer. Mede dankzij de 10 bonifi catieseconden steeg de kop- van het Buiten- [poort-Flexpointteam naar de derde plaats in het klassement. De Zwitserse Nicole Brandli leidt, met 8 seconden voor sprong op Somarriba en 28 se conden op Melchers. ANP NAC-speler Zonneveld met de schrik vrij BREDA - Mike Zonneveld wordt niet geschorst wegens het gebruik van het verboden mid del salbutamol. De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft de mid denvelder van NAC Breda giste ren vrijgesproken nadat hij eer der een schikkingsvoorstel van zes maanden schorsing kreeg omdat hij Ventolin had ge bruikt, een middel tegen astma. gebruikt het middel, de verboden stof salbutamol oevat, al sinds zijn jeugd. Nadat ie KNVB vorig seizoen de stren gere internationale dopingre- overnam, moest echter ex dispensatie worden aan voor het gebruik van ie neusspray. NAC Breda vroeg die dispensa- ae, mede door technische proble op de website van het NeCe- (Nederlands centrum voor te laat Ie KNVB laat weten dat NAC Zonneveld duidelijk hadden zijn dat ze in overtre- hng waren op het moment van dopingcontrole en dat een for- e straf op zijn plaats was ge veest. iat de voetballer van de Breda- e c'ub toch is vrijgesproken, te maken met procedure- ^et formulier met be- king tot het urinemonster is ;'el frist ingevuld. Daarnaast 'opten de zegelnummers niet de nummers die op het for stonden. ANP getic (een fabrikant van matras sen) had de finishfoto in Tours als basis genomen voor een hu moristisch bedoelde advertentie in de Franse krant l'Equipe. Bij Boonen staat het woord uitge rust afgedrukt, bij McEwen, die zijn hoofd op cle schouder van O'Grady heeft, het woord 'ver moeid'. Oftewel: het matras maakte in Tours het verschil. Bij Quick Step, de ploeg van Boonen, waren ze niet blij met de advertentie. Bang dat die van onze sportredactie SINGAPORE - De passie bij de presentatie voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2012 heeft volgens Erica Terpstra de doorslag gegeven in de keuze voor Londen. „Ze hebben daarin zoveel meer gege ven dan Parijs", zei de voorzit ter van NOCNSF vanuit Singa pore. „Het was zo overweldigend goed met die jonge sporters en die filosofie daarachter. Het is voor hen een buitenkans om een droom te kunnen verwezenlij ken. Ik denk daarom ook dat de IOC-leden emotioneel gestemd hebben." Terpstra had aanvankelijk een lichte voorkeur voor Parijs, maar ook zij was na de prestatie van Londen om. „Ik ben er heel erg blij mee." Het was voor Terpstra ook een belangrijke les in het onderzoek rond een mogelijke Nederlandse Stemming was nek-aan-nekrace SINGAPORE - In de beslissen de fase kreeg Londen op het IOC-congres vier stemmen meer dan Parijs, 54-50. De Britse hoofdstad was boven dien van de eerste ronde af be ter dan de Franse kandidaat. Op vallend was wel dat Madrid in de tweede ronde met 32 de mees te stemmen kreeg, maar daarna afviel. De stemming werd be slist met het kleinste verschil sinds de toewijzing van de Spe len van 2000. Sydney kreeg toen in Monaco twee stemmen meer dan Peking. ANP 12 3 4 22 27 39 54 21 25 33 50 20 32 31 - 19 16 - - 15 - - - McEwen extra zou prikkelen of provoceren. Teambaas Patrick Lefevere adviseerde hem niet te plaatsen of op zijn minst het woordje 'vermoeid' bij McEwen weg te halen. Dat gebeurde niet. Tom Boonen bood gisteren, on derweg naar finishplaats Mon targis, al zijn excuses aan McE wen aan en na de finish had Lef evere zoiets van: zie je wat er nu gebeurt? Hij was er van over tuigd dat de Australiër kracht had geput uit de scoringsdrift van zijn co-sponsor. Foutje dus.Robbie McEwen kon er na de etappe wel om lachen. „Ik heb me geen moment gestoord aan die advertentie. Ik vond hem eigenlijk wel grappig." Of het hem extra gemotiveerd had? „Ik geloof het niet." Of de deklassering van maan dag hem extra gemotiveerd had? „Nee, ook dat niet. Daar denk je allemaal niet aan in de laatste tweehonderd meter. Ik wilde al leen laten zien dat ik een van de snels ten ben en ik wilde mijn ploeg belonen voor het vele werk dat de afgelopen dagen verricht is. Je moet weten dat on derweg naar hier deze aankomst wel honderd keer döor mijn hoofd is gegaan. Steeds zag ik me langs de linkerkant van Boo nen aangaan en winnen. Dat heb ik nog nooit eerder gehad. Het kwam nog helemaal uit ook." Dit keer maakte hij dus geen foutjes. Boonen (en zijn team) voor een keertje wel. De renner dacht dat door enkele bijna-crashes in het peloton zijn ritme verstoord was. „Ik moest een keer spurten om weer aan te sluiten. Zodoende kon ik mijn sprint niet op tijd inzetten." Lef evere zag echter een ander fout je. „Tot Zanini van kop af kwam, ging alles nog goed. Toen was de aflossing van Trenti niet krachtig genoeg en moest Tom te vroeg uit zijn wiel komen, waardoor Robbie de kans kreeg hem te passeren." GPD De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 5 Teun van Zalm, organisator van wie lerwedstrijden op Schou- wen-Duiveland. door Rudy Booqert BURGH-HAAMSTEDE - Meer dan de helft van zijn leven orga niseert Teun van Zalm al wieler wedstrijden op Schouwen-Dui- veland. De naam van de 67-jari- ge wieleranimator is verweven met de rondes van Bruinisse en Burgh-Haamstede. Hoe zou de ze man, die midden in het wie lerleven staat, de Tour de Fran ce volgen? Zijn dorp heeft hem de nodige bijnamen opgespeld. Het gros kent hem als 'broenekel', dia lect voor brandnetel. Die geu zennaam dankt hij aan zijn grootvader die jarenlang een lu cratieve handel in brandnetel thee onderhield. Wielerliefheb- bers noemen hem 'Levitan', naar de Fransman die jarenlang Tourdirecteur was samen met Jacques Goddet. Of ze noemen hem 'Peter Post', naar het orga nisatorische brein achter de suc cesvolle Raleigh-wielerploeg. Hoe zou deze Jean-Marie Le blanc van Burgh-Haamstede de huidige Tour volgen? „Niet of nauwelijks'", zegt Van Zalm. „Ik geef niet zoveel om wielren nen. Pardon? De man die 35 jaar de Ronde van Bruinisse organiseer de, 25 jaar de Ronde van Burgh-Haamstede en eind jaren zestig ook nog een profkoers in Burgh-Haamstede arrangeerde, geeft niks om wielrennen? „Nee, eigenlijk niet. Het was een ongelukje dat ik erin rol de." Een ongelukje? „Eind jaren zes tig was dat. De organisator van destijds had verkering met een Portugese. Een paar dagen voor de koers was hij opeens weg, pleite. Zonder iets aan te kondi gen. Een paar andere jongens vroegen toen of ik wilde helpen. Zo is het gegaan. Ik heb het tien jaar gedaan, maar toen vond de gemeente dat ik het niet goed deed. Dan doe je het de komen de tien jaar toch lekker zelf, zei ik." Gevolg was dat de koers twaalf jaar niet werd gereden. „Rond 1990 heb ik het weer opgepakt. Niet omdat ik het wielrennen zo leuk vind. Van mijn eigen koersen zie ik meestal niks van de wedstrijd en naar andere wie lerrondes ga ik puur uit beleefd heid. Het gaat mij om het orga niseren, dat vind ik het leukste. Maar na dit jaar stop ik ermee. Het is mooi geweest." Zijn nieuwe vrije tijd zal hij niet in wielrennen stoppen. Van de huidige Tour heeft Van Zalm bijvoorbeeld nog nauwelijks iets gezien. Afgelopen zondag heeft hij gekeken, nadat de Wimbledon-tennisfinale was af gelopen. En eergisteren heeft hij nog een stukje van de ploe gentijdrit gezien. „Maar dat kwam doordat ik vroeg thuis was, omdat ik van m'n fiets was gevallen. Ik heb er absoluut geen hekel aan, maar ik blijf er niet voor thuis." Teun van Zalm foto Dirk-Jan Gjeltema Ronde Londen Parijs Madrid New York Moskou Robbie Mc Ewen wint dit keer de eindsprint, voor Tom Boonen (links). foto Wouter Borre/GPD VERENIGD KONINKRIJK Glasgow: Newcastle: voetbal schpfrdëhfmoder'ne vpkarftp (schermen/scbieten), j 7basketbalvolleybal (incjpor) Hockeycentrum: hockey j Olympisch Stadioni atletiek Walersportcentrum: zwemmen, synchroonzwe'mmen, schoonsprinpen, waterpolo (slalom) Manchester: voetbal a Birmingham: voetbar "LONDON IERLAND Weald Country Park: mountain bike Cardiff: voetbal. Velodrome wielrennen Weymouth en Portland: zeilen Olympisch dorp Wembley: ExCeE: gewiemsheffen, judo, worstelen, tafeltennis, boxen,ypekwondo Lord's Cricket' "Ground: handboogschieten Regent'sParkf^1 softbal, honkbal, wielrennen HydfParfcj^ Eton Dorni roeien, kano/kajak\ IS! UEU.'Docklands: Ij waterpolo Theems The Dome: ri 1 turnen, basketbal;-. ij gymnastiek (trampoline)- 3l Artillery i: schieten Greenwich Park: paardensport ritmische gymnastiek moderne vijfkamp kandidatuur voor de Spelen in 2028. „We hebben vandaag gezien wat een enorme klus het zal zijni om het tegen andere kandidaten te moeten opnemen. Het is wel duidelijk dat het draagvlak heel groot moet zijn." Ook volgens Hein Verbruggen, Nederlands IOC-lid, zou de fraaie presentatie die de Londen- se delegatie kort voor de stem ming gaf wel eens de doorslag gegeven kunnen hebben bij de keuze voor die stad. „Ik weet niet wat er in de hoof den van de leden omgaat. Dat weet niemand. Wat ik wel weet is dat Londen het hier heel goed heeft gedaan." Mogelijk dat de laatste presenta tie de doorslag gaf. Verbruggen: Sportlocaties Olympische Spelen 2012 anp/alp „Die was zeer sterk, met voor malig atleet Sebastian Coe aan het hóófd. De sporters en de kin deren kwamen daarin naar vo ren." Zelf zei Verbruggen, hoofd van de coördinatie-commissie van Peking 2008, niet te zijn afge leid door de laatste presentatie. „Ik ben daarvoor totaal ongevoe lig. Ik ga uit van de feiten die in het 'bid' stonden vermeld. Maar iedereen moet zelf weten wat hij de doorslag laat geven." Marcel Sturkenboom, directeur Sport van NOCNSF, heeft een andere mening dan Terpstra en Verbruggen. „Londen heeft in zijn campagne de atleet centraal gesteld. Waarschijnlijk heeft dat de doorslag gegeven." „Op allerlei niveaus hebben ze de sporter eruit laten springen. Ik denk dat het de leden van het IOC heeft aangesproken." Charles van Commenée, tech nisch directeur van de sportkoe pel én Chef de Mission van de Nederlandse ploeg, denkt dat ook. „Frankrijk schoof bij zijn laatste presentatie president Chirac naar voren. Londen kwam met de fameuze hardlo per van weleer Sebastian Coe. Het is heel goed mogelijk dat dit het verschil heeft bepaald." Wel sprak Sturkenboom van een verrassing. „De meesten hadden toch op Parijs ingezet. Ik denk dat we hieruit lering moeten trekken. Dat het gaat om de atleet, dat de Spelen com pact en centraal moeten zijn. Zo als bekend zijn wij ons ook in de materie aan het verdiepen. We gaan dit proces uitgebreid bestu deren, maar het blijft moeilijk uit te vinden wat in de boezem van de IOC-leden omgaat." Respect Sturkenboom twijfelde er niet aan dat Parijs en Londen beide goede Olympische Spelen kun nen organiseren. „Van twee kanten was er een 'bid' dat breed gedragen werd en financieel goed was onder bouwd. Misschien dat het res pect dat Engeland heeft voor zijn sporter meespeelde. Boven dien heeft het land meer kennis van de Paralympics. Ik sluit ook zeker niet uit dat dit eveneens een rol heeft gespeeld." Voor Van Commenée heeft de toewijzing van Engeland iets speciaals. Hij werkte tot voor kort in het land, als technisch di recteur van de Britse atletiek- bond. „Ik keer terug naar mijn tweede vaderland en dat is na tuurlijk heel bijzonder. Wat een direct voordeel kan zijn is mijn uitgebreide netwerk daar, Maar voor elke sportliefhebber is dit prachtig. Wimbledon, Lord's, Wembley, het spreekt allemaal geweldig aan." Voor de Nederlandse sporter maakt het volgens Stur kenboom weinig uit. „Een voor deel voor ons is wel dat het dichtbij is. Dat betekent dat er meer supporters voor ons team zijn. Van Commenée: „Maar verder is het zwembad overal even lang en de hockeybal even zwaar. In dat opzicht zit er geen verschil tussen deze stad en bijvoorbeeld New York." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17