Pleidooi voor restauratie station flJSË PZC Blootvoets dansen in de wei Naar Thailand toe gaan, is het beste Tïazet Vlissingen schakelt financieel adviseur in Cinecity wil aantal filmzalen verhogen 1 Koffieshop had leeftijd klant beter moeten controleren Middelburg vindt uitstraling monument een provinciehoofdstad onwaardig donderdag 7 juli 2005 wil dooij^adiaBerkelder MIDDELBURG - De uitbater van Koffieshop Sixty-Two in Middelburg is verantwoordelijk voorliet feit dat een minderjari ge er drugs heeft gekocht. Dat stelt de rechter in de uitleg bij de afwijzing van het het ver- zoek van de eigenaar om de kof- fieshop open te mogen houden. De rechter deed de uitspraak twee weken geleden De gemeente heeft besloten dat de koffieshop drie maanden dicht moet, omdat in april van dit jaar voor de tweede keer in vijf jaar drugs waren verkocht aan een minderjarige. De jongen die in april werd betrapt had zijn identiteitsbewijs vervalst en heeft dat ook toegegeven. De koffieshop voerde dat tij dens de rechtszaak als argu ment aan om sluiting te voorko men. Volgens de rechter dient een kof fieshophouder maatregelen te nemen om te voorkomen dat mensen met een vals identiteits bewijs softdrugs kopen. Van een koffieshop kan volgens de rech ter worden verwacht dat het identiteitsbewijs bij elk bezoek aan de shop nauwkeurig wordt gecontroleerd. En dan mag ook worden verwacht dat 'primitie ve vervalsingen' eruit worden ge haald. „In dit geval is niet vast komen te staan dat het ging om een andere dan een primitieve vervalsing." Ook het argument dat de open bare orde in het geding is wanneer er nog maar één kof fieshop in Middelburg open is, wijst de rechter van de hand. De gemeente gaat over de openbare orde en die moet daarom die af weging maken, oordeelt de rech ter. Sixty-Two moet drie maanden dicht. Hnnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het station in Middelburg moet snel worden opgeknapt. Het gemeentebe stuur van Middelburg dringt in een brief aan de Nederlandse Spoorwegen aan op een restau ratie van het monumentale ge bouw Het station heeft een 'uitstra ling die een monument in een provinciehoofdstad onwaardig is', stelt de gemeente in de brief. „Een restauratie is hard nodig", jicht wethouder H. Kool-Blok land toe. „Het gebouw moet aan één kant zelfs gestut worden. Ze ker gezien alle verbeteringen in het gebied rondom het station, vinden we het hoog tijd dat het station zelf ook wordt aange pakt," Vijf jaar geleden kwam de NS met een plan voor een restaura tie van het pand dat op de rijks monumentenlijst staat. Raam- en deuropeningen die in de loop der tijd zijn dichtgemetseld, zou den weer opnieuw worden aan gebracht. Het systeemplafond zou eruit gehaald worden en de fietsenstalling in de zijvleugel van het gebouw zou worden ge restaureerd. „Om redenen die alleen bij de NS bekend zijn, is die restaura tie niet doorgegaan", aldus Kool. „Dat zal wel met bezuini gingen te maken hebben." Aan gezien de medewerkers op het stadhuis moeite hadden om de juiste persoon bij de NS te pak ken te krijgen, is besloten om een brief te sturen. De kosten van de restauratie werden destijds geschat op ze ven miljoen gulden (ruim 3,1 agenda Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl miljoen euro). De gemeente en het Rijk zouden een bijdrage moeten leveren. Kool zegt nu dat ze niet van plan is óm mee te betalen. „Het gebouw is eigen dom van de NS." De wethouder belooft dat nog dit jaar iets wordt gedaan aan de geparkeerde fietsen rond het station. Die zorgen voor veel overlast. Reizigers hebben soms moeite om het perron te berei ken. „We hebben voor volgend jaar geld gereserveerd voor extra fietsenstallingen", zegt Kool. „We proberen dat naar vo ren te halen omdat we er het liefst dit jaar nog mee willen be ginnen." Ook over de fietspar keerplaatsen moet worden over legd, met ProRail, het bedrijf dat het spoor beheert. „Er moet duidelijk zijn wie wat precies be taalt en waar de stallingen pre cies moeten komen." Wel duide lijk is dat er zicht is op een twee de lift bij het station. Nu is alleen het perron aan de kant van de stad met een lift te bereiken. I STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Dorpsplein, 18.45 uur: Miniconcert brassband jeugd Apollo; DOMBURG - 't Groentje, 19.45 uur: Mi niconcert door brassband jeugd van Apollo, GRIJPSKERKE Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Wandelkerk, 13.30 uur Middelburgs kerkenpad, wande lingonder leiding van een gids langs di verse kerken; kerken onder de Lange Jan, 15.00 - 15,30 uur: miniconcert; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; Oostkerk, 12.30 - 13.00 uur: pauzecon- 00ST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran- jepletn 41. 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; VlISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+ yoga; Wi|kcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie; Z0UTELANDE - Muziektent, Langst raat, 20.00 uur: zomerconcert christe lijke muziekvereniging Luctor et Emer- Organisator Marjan van Dijke (links) met twee van haar workshopleiders Marie-Louise Brand en Laurens Suurmond. door Frank Balkenende WOLPHAARTSDIJK - Je kunt er leren lachen, een Keltische cirkel lopen om dichter bij jezelf te komen, een didge- ridoo bespelen of gewoon de geit aaien. Vijf weken lang biedt De Kunstwei in Wolphaartsdijk tal van workshops tij dens de Zomerweken. Kampeerders die op zoek zijn naar een creatieve en spiri tuele vakantie kunnen hun bivak aan de Perponcherpolderweg opslaan in de wei van Marjan van Dijke. De één hectare grote tuin is eigenlijk het begin van het creatieve centrum De Kunst wei, Marjan geeft al langer 'groe ne' workshops in een atelier aan huis, waarbij cursisten leuke dingen vlechten van wilgentenen. Daarnaast volgt ze een opleiding lichaamswei-k en levens kunst, die haar tot diepere bewustwor ding moet brengen. „Ik ben op zoek naar een rijker leven." Ze droomt al jaren van een festival en die wens kan uitkomen nu de wei is in geplant met inheemse boomsoorten en bloemen. Er is meer wat het oog prik kelt. Een diepe drinkput, een flinke vliedberg, een wilgenhut en een barbe cueplaats die door strandpalen uit de wind wordt gehouden. In een circusach tig huisje op wielen schuilt een geit voor de regen en twintig passen verder nodigt een Keltische cirkel van gevloch ten wilgentenen uit tot een aardende, maar vandaag natte, ommegang. De alu minium buizen van de trampoline deto neren een beetje in deze organische am biance. Van 10 juli tot 12 augustus is deze rust gevende wei, omgeven door blakke ak kers en groene dijken, het verblijf voor gasten van de Zomerweken. Er is volop ruimte voor tenten, maar van Marjan mogen caravans ook het terrein op. „Groepen, families, schoolkampen, al les is mogelijk en iedereen welkom. We hebben weekarrangementen, maar ook dagprogramma's en workshops voor kinderen. De Zomerweken zijn wel be doeld voor mensen die respect hebben voor zichzelf, elkaar en de natuur." Het programma is gevarieerd, 's Mor gens kan het ontwaken diepgang krij gen door meditatie-oefeningen. Daarna kunnen gasten workshops volgen. Er zijn er vier per dag. Het dauwschilde ren begint om half zeven bij het krieken van de dag. Dan zijn de schaduwen zacht en zingen de vogels, wat de perfec te sfeer voor aquarelleren schijnt te zijn. Mandala's tekenen kan ook. De cursist vult intuïtief een cirkel in en wordt zich zo bewust'van zijn eigen blokkades en patronen. Er is ook een workshop realistisch tekenen, die wordt gegeven door een interieurarchi- tecte. Verder kunnen bezoekers zich uit leven met het paletmes (schilderen) of pottenbakken met de hand. Een beetje durf is nodig om een torso (via een af druk) van je lijf te laten maken, die daarna kan worden beschilderd. De workshop dansen en zingen vanuit je hart werkt ontspannend voor lichaam en geest, stelt Marjan. Wie er geen genoeg van kan krijgen, kiest voor een scala aan dansen, zoals Indiaanse dans, oerdans, heilige dans en meditatie ve dans. De natuur is hierbij cle inspira tiebron. Zo zullen gasten bij zonsop gang of maanlicht blootsvoets op het gras dansen. Wie de hersens wil laten kraken, doet mee met de workshop creatief denken, waarin wordt gebrainstormd, geobser veerd en gemediteerd. Voor de handen is er het speksteen bewerken, boetseren en meubels maken. Bij dat laatste ont moet de cursist Marie-Louise Brand uit Wolphaartsdijk. „Ik ben docent beelden de vakken en heb gewerkt als meubel maker. Met afvalhout gaan we meubels of speelgoed maken, maar zonder elek- foto Willem Mieras trisch gereedschap. Het gaat erom dat je de energie voelt als je zaagt, zo krijg je binding met wat je schept." Laurens Suurmond uit Wissenkerke, werkzaam bij het Zeeuws Biologisch Museum, wijdt gasten in in de magie van de didgeridoo, de blaaspijp waar mee Aboriginals in Australië contact zoeken met de aarde en hun voorou ders. „Ik leg wat uit over de geschiede nis van het instrument en ga mensen niet alleen leren spelen, maar vooral le ren luisteren naar hun omgeving, waar uit ze een verhaal kunnen putten. Ik kan bijvoorbeeld een wandeling met mijn hond vertalen naar mijn didge ridoo." 's Avonds is ook veel te beleven. Lach- meditatie voor wie het verleerd is, tai chi (Chinese bewegingsleer), een Kelti sche bomencursus, gelaatskunde, kaart- leggen of een trommel fabriceren. Marjan van Dijke heeft al redelijk wat aanmeldingen binnen. „We hebben een website, folders verspreid en staan in de Recreatiekrant, Natuurlijk gaat ook veel reclame via vrienden en kennissen. Ik hoop dat de Zomerweken aanslaan, dan kunnen we volgend jaar een tweede editie houden, want het is wel ons doel er een jaarlijks terugkerend evenement, van te maken." Meer informatie is te vinden op wwiv.dekunstwei.nl door Nadia Berkelder MELISKERKE - Op het strand bij Kao Lak in Thailand lagen vorige week nog herinneringen aan de tsunami: een slipper, een schepje. Volgens Anjo de Voogd uit Meliskerke wordt zowel in Thailand als Sri Lanka druk ge bouwd. „Maar ze zeggen dal het nog wel tien jaar kan duren voordat alles hersteld is." Ze is net terug van haar reis naar Sri Lanka en Thailand. De eerste periode heeft ze gewerkt bij de Stichting Wederopbouw Dorpen Sri Lanka, de laatste bij twee verschillende kindertehui zen in Thailand. De laatste week was ze aan de Thaise kust. De Voogd laat een foto zien van een familie in een armoedig huis. Zij krijgen geen hulp, ze zijn niet getroffen door de tsuna mi. „Het is schrijnend. De één krijgt een mooi stenen huis, de anderen blijven in de ellende zit ten." Voor de stichting van de Vlissin- ger Remi Lobbezoo in Sri Lan ka heeft ze vooral veel speur werk verricht. Er moest worden uitgezocht of kinderen nog schoolspullen nodig hadden. Daarnaast heeft ze kinderen op gespoord die hun ouders hadden verloren bij de ramp. „Voor die kinderen wordt een sponsorpro ject begonnen. Mensen kunnen zo'n kind steunen voor negentig euro per jaar." Van de bijdrage, die vijf jaar moet worden be taald, kan het kind naar school. Daarnaast wordt geld opzij ge zet voor later, om te kunnen stu deren of om een bedrijfje te kun nen beginnen. „Verder heb ik in een kinderte huis gewerkt. Ik heb zelf geen projecten opgezet omdat mijn Engels niet goed genoeg was. In Thailand heeft ze op de val reep nog twee vissers kunnen helpen. „Ze hadden nieuwe bo ten gekregen, Toen ik er was, voer er een groot schip over hun. netten. Die waren helemaal ka pot. Dus heb ik ze aan nieuwe geholpen. Het is leuk om te kun nen geven." De nacht dat ze uit Sri Lanka zou vertrekken, brak er paniek uit. Na een nieuwe aardbeving voor de kust van Indonesië werd gewaarschuwd voor een vloed golf. „Het was raar. Mensen wa ren landinwaarts gevlucht. Ik heb mijn dichte schoenen aange trokken, zodat ik goed kon weg rennen. Verder was het afwach ten." De golf kwam niet. „Ik heb nog veel restanten ge zien, maar er werd ook druk ge bouwd. De ellende is dat men sen niets te doen hebben. Het beste wat mensen kunnen doen, is er naartoe gaan. Kom alsje blieft vakantie houden. Er is ge noeg te zien buiten de ellende, ook in Thailand." Bouwvergunning Badpaviljoen DOMBURG - Projectontwikkelaar Van Garderen en Dek ker kan over een paar dagen een bouwvergunning tege moet zien voor de bouw van appartementen bij het Badpa viljoen in Domburg. De gemeente mag de bouwvergun ning verlenen na een uitspraak van de rechtbank in Mid delburg en zal dat ook op korte termijn doen, zegt wethou der J. Bostelaar. Een inwoner van Domburg had bezwaar gemaakt tegen de uitbreiding. Zolang over die procedure nog geen besluit was genomen, mocht de projectontwikke laar niet bouwen. Met de restauratie van het Badpavil joen mocht hij al wel beginnen en dat is ook gebeurd. De rechtbank stelt vast dat de Domburger in zijn bezwaar waarschijnlijk niet ontvankelijk zal worden verklaard om dat hij te ver van het Badpaviljoen woont en er niet op uit kijkt. Om die reden hoeft de gemeente niet langer te wach ten met het verlenen van de bouwvergirnning. Dat bete kent dat de gemeente waarschijnlijk nog deze week een bouwvergunning verleent aan Van Garderen en Dekker. Dat wil echter niet zeggen dat de projectontwikkelaar dan meteen kan beginnen. De wet biedt belanghebbenden de mogelijkheid bezwaar te maken tegen een bouwvergun ning. Van Garderen en Dekker is nu bezig met de restau ratie van het Badpaviljoen, dat een monument is. Een deel van het oude hotel wordt verbouwd tot appartement, Daarvan worden er dertien gebouwd, aan de zeezijde van het Badpaviljoen. Automobilist rijdt door na botsing MIDDELBURG - Op de Oude Vlissingseweg in Middel- burg is gisterochtend een automobilist doorgereden na een aanrijding met een 13-jarig meisje uit Oost-Souburg. Het meisje fietste richting Groot Abeele en werd ter hoog te van het tuincentrum ingehaald door een donkere perso nenauto. Het voertuig stopte, reed achteruit en botste te gen de fiets van het meisje, dat met haar gezicht tegen het stuur kwam. De bestuurder van de auto stapte uit de auto en reed na een scheldpartij weg over de Reijersweg in de richting van de Torenweg. De fiets van het meisje raakte aan de voorzijde vernield.De politie zoekt getuigen. Kapelle scherpt spijbelbeleid aan KAPELLE - Kinderen van de basisschool halen voor een reis buiten de schoolvakanties wordt vanaf het nieuwe schooljaar moeilijker in Kapelle. Alle scholen trekken in samenspraak met de gemeente de touwtjes aan. Zo zulleri ouders moeten aantonen met een werkgeversverklaring dat zij echt niet in de schoolvakanties op vakantie kun- nen. Het is volgens wethouder J. Herselman (VVD, onder wijs) goed dat hierin één lijn wordt getrokken op alle scholen in Kapelle. Ouders weten dan waar zij aan toe zijn en schooldirecties kunnen verwijzen naar de met de gemeente gemaakte afspraak. Buiten de schoolvakanties op reis gaan, is aantrekkelijk, omdat dit goedkoper is. Herselman weet dat alle Bevelandse gemeenten van plan zijn om met Kapelle vergelijkbare afspraken te maken. -i Nekletsel na aanrijding ZIERIKZEE - Een 45-jarige wouw uit Nieuwerkerk is gis teren tegen het middaguur gewond geraakt aan haar nek toen ze stond te wachten voor de verkeerslichten op dé N59 bij Zierikzee. Haar auto werd van achteren aangere den door een 32-jarige automobilist uit Weesp. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen wil voor een halfjaar een extern financieel adviseur aanstellen om orde op zaken te stellen. De tijdelijke medewerker krijgt de opdracht om maatregelen te treffen voor de bezuinigingsope ratie van 3,6 miljoen euro, waar mee de gemeente de komende ja ren moet afrekenen. Financieel wethouder P. van der Maden (WD) zegt dat hij als be stuurder ervoor moet zorgen dat de bezuinigingsoperatie slaagt en dat Vlissingen financieel weer gezond wordt. „Daarom ben ik blij met deze beslissing. De interim-manager kan zich louter aan die taak geven." Hij zegt dat de afdeling financi ën het met de lopende zaken al behoorlijk druk heeft. „De orga nisatie heeft geen ruimte om de ze opdracht er nog eens bij te ne men." De interim-manager kost geld. „Maar kosten gaan nog al-, tijd voor de baten", merkt Van der Maden op. „De interim moet op den duur zijn geld terugver dienen." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Cinecity in Vlis singen wil het aantal filmzalen uitbreiden. De directie voert daarover gesprekken met de ge meente Vlissingen en onder meer het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Dat bevestigde wethouder L. Poppe-de Looff gisteravond in de commissievergadering grond gebied naar aanleiding van vra gen uit de commissie. „De bio scoop heeft enige tijd geleden het verzoek gedaan om te (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.Nj Kapelle -Tel. 0113-330333 groeien", zei de wethouder. De uitbreidingsmogelijkheden aan de Spuikomweg en achter de boulevard in Vlissingen worden nu onderzocht. Het waterschap is bij het over leg betrokken omdat Cinecity in een dijklichaam is gebouwd. Poppe-de Looff deelde nog mee dat het overleg in een afronden de fase is. Autokraak OOST-SOUBURG - Uit een au to die geparkeerd stond aan de Nagelenburgsingel in Oost-Sou burg is tussen dinsdagavond ne gen uur en woensdagochtend acht uur ingebroken. Uit de au to is een radio-cd-speler met een waarde van enkele honder den euro's weggenomen. Het to tale schadebedrag is onbekend. (Advertentie) krijgt een mooi stenen :.r. ----- -■ Anjo de Voogd: „Hel is schrijnend. De één huis, de anderen blijven in de ellende zitten. Werker [SOSA] STUDEREN AAN DE HZ IN VlISSINGEN? Dat kan in deeltijd! Ook MBO Sociaal Dienstverlener en Sociaal Juridisch Medewerker u ff- Wij helpen je mensen helpen! Hogeschool wfj Zeeland f info@hz.nl www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11