EU wil auto goedkoper maken Zalm neemt tophypotheken onder vuur PZC Premier onthult eigen portret in Goese museum ir.de france 'ommissaris Kovacs stelt voor om hoge BPM geleidelijk af te schaffen Vurig toneel aan vooravond G8-top fï£*~ =«£2 Gebruik van erectiepillen toegenomen 19° 113° W 4 Wisselvallig Wolkenvelden, vanmiddag ook af en toe zonen verder enkele (stevige) buien. Maxima 19 graden en matige westenwind. 247e jaargang no. 157 woensdag 6 juli 2005 os nummer 1,25 PZC Joossê Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel, 0118-601273 KMHMHHÜ toTon van Lierop STRAATSBURG - De prij zen van nieuwe auto's in Ne derland zullen fors dalen als Europees commissaris Kovacs (Belastingen) zijn zin krijgt. Hij wil de hoge in- ichrijvingsbelastingen voor nieuwe auto's, zoals de BPM van 43 procent in Ne- lerland, tussen 2006 en 2016 geleidelijk afschaffen. nruil daarvoor kunnen EU-lid- italen het verlies compenseren floor langzaamaan de wegenbe lasting te verhogen, n een gisteren in Straatsburg epresenteerd plan wil Kovacs itrder het gebruik van schone ulo's promoten door vanaf 010 de helft van de wegenbelas- ing te baseren op de uitstoot fan giftig koolstofdioxide (CO2) loor personenwagens. Daarvoor I Kovacs het Europees stre- om een auto per kilometer iet meer dan 120 gram CO2 uit laten stoten, hanteren als ba- isgrondslag. laamaast vraagt de Hongaarse urocommissans om het ophef- en van de dubbele belastbaar- eidvan nieuwe auto's. Momen- eel gebeurt het nog dat EU-bur- ;ers die in de ene lidstaat een lieuwe auto kopen in eigen land iog eens belast worden. Kovacs egt de afgelopen maanden 'hon- lerden klachtenbrieven van Eu- opese burgers' te hebben gehad iver dit onderwerp. Om hen te ompenseren, denkt Kovacs ook Akkoord over vroegpensioen ambtenaren DEN HAAG - Werkgevers en rakbonden voor overheidsperso neel hebben gisteren een ak koord gesloten over een nieuwe regeling voor het vroegpen sioen, je regeling zal gelden voor de ingeveer één miljoen werkne- nersbij het Rijk, de provincies mde gemeenten. Het is een ver- ranging van het huidige prepen- aoen voor overheidspersoneel. !en nieuw vroegpensioen is no- bgomdat het kabinet de belas- ingvriendelijke spaarmogelijk- leden hiertoe schrapt. Tot dusver kunnen ambtenaren ip 62-jarige leefijd stoppen met (eiken met behoud van 70 pro ent van het laatstverdiende oon. In de toekomst wordt het dor werknemers bij onderwijs n overheid mogelijk om tussen 2 jaar en twee maanden en 62 aar en vier maanden uit te tre- len. Bel is de verwachting dat lang liet alle werknemers hiervan ge- ruik willen maken. ANP aan een speciaal fonds. De Euro pese ministers van Financiën moeten nog instemmen met het voorstel. Dat zal niet zonder slag of stoot gebeuren. Zestien van de 25 EU-lidstaten kennen een inschrijvingsbelasting. In Denemarken ligt deze het hoogst met 180 procent bovenop de nieuwwaarde, met een maxi mum van omgerekend 16.000 eu ro. Kovacs erkent dat het moei lijk zal zijn unanimiteit te ver krijgen. „Mijn plan zal mis schien niet populair zijn bij de Deense minister van Financiën, maar wel bij de Deense burger. Binnenmarkt De hoge verschillen tussen in schrijvingsbelastingen leiden er ook toe dat autoproducenten in sommige landen lagere catalo gusprijzen hanteren, om toch nog enige verkoop te kunnen ga randeren. Door die verschillen op te hef fen, denkt Kovacs de Europese binnenmarkt ook beter te laten functioneren. Deze hapert mo menteel nog flink. Een Nederlan der die bijvoorbeeld in België een goedkopere nieuwe auto koopt, kan deze alleen invoeren na betaling van BPM en het doorlopen van veel bureaucrati sche procedures. Belasting Een in België gekochte auto is al leen vrij in te voeren als de eige naar minstens 180 dagen over de grens heeft gewoond.De orga nisatie van Europese autoprodu- GLENEAGLES - Overlevenden van de massaslachtingen in Darfoer kijken toe hoe in een toneelstuk over de vernietiging van hun dorpen door Janjaweed-milities hutten in vlammen opgaan. Het toneelstuk werd gisteren opgevoerd vlakbij Gleneagles, door James McGoniqal DEN HAAG - Minister Zalm (Fi nanciën) gaat na de zomervakan tie praten met banken en verze keraars over de verstrekking van tophypotheken. Hij deelt de zorgen van Wellink, de president van de Nederland- sche Bank, dat gezinnen in pro blemen kunnen komen als zij leningen voor hun woning heb ben gesloten die of veel hoger zijn dan de exëcutiewaarde van het huis, of erg hoog zijn in rela tie tot hun inkomen. In ant woord op Kamervragen van de PvdA-fractie zegt Zalm dat de inwerkingtreding van de Wet fi nanciële dienstverlening WFD in het najaar al een handvat biedt voor beperking van deze hoge leningen. Hypotheekver strekkers krijgen dan extra ver plichtingen om hypotheekaan vragers te wijzen op risico's. Bo vendien krijgen zij een zorg plicht om zogenaamde overkre- ditering bij consumenten tegen te gaan. De combinatie in de ja ren negentig van lage rente en stijgende inkomens, heeft vol gens Zalm geleid tot een forse stijging van de huizenprijzen. Omdat de waarde van het onder pand steeg, waren banken be reid extra hoge leningen te ver strekken. Als de omstandighe den kantelen (hogere rente, rem doorIngrid Huibers GOES - Minister-president Bal kenende heeft gistermiddag bij de heropening van het Histo risch Museum De Bevelanden in Goes een portret van zich zelf onthuld. Het schilderij gemaakt door Sam Drukker krijgt in het mu seum een plekje naast een schil derij van Isaac Fransen van de Putte (1822- 1902), de eerste Zeeuwse minister-president. Balkenende haalde in zijn toe spraak herinneringen op aan de tijd dat hij met zijn klas het museum bezocht, dat toen het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland heette. "Het was toen niet veel meer dan een oudheidkamer met tachtig vrijwel identieke pij penkoppen, een verschoten vaandel van de schutterij en wat potscherven", somde hij op. „Dat kon ons jongeren niet echt boeien." Balkenende toonde zich ingeno men met de gedaantewisseling die het museum heeft onder gaan. Veel meer dan vroeger, probeert het museum nu een doorlopend verhaal te vertel len. Dat verhaal telt evenveel hoofdstukken als er museumza len zijn. Het succesverhaal van de landaanwinning wordt ge koppeld aan de tragedie van de verdronken dorpen en de be roemde schuttersstukken heb ben een plekje gekregen in de zaal waar de verdediging van stad en land wordt getoond. Mooi is ook dat het Beleg van Goes (1572) tot een soort strip verhaal is samengebald. Óp ruim twintig uitsneden van an tieke kaarten wordt de strijd tussen de Geuzen en de Span jaarden in beeld gebracht. Premier Balkenende bij zijn portret in het Historisch Museum De Bevelanden. Naast hem museumdi recteur G. Heerebout. foto Willem Mieras De oude somber ogende vitri nes hebben in het fris geschil derde gebouw plaatsgemaakt voor nieuwe, gekleurde uitstal- blokken, foto's, film- en televi sieschermen en een compleet nagebouwd verdronken dorp. pagina 15 jongeren enthousiast centen ACEA stemt op hoofdlij nen in met het voorstel van Ko vacs. „Wij zijn altijd voor stander geweest van een belas ting op het gebruik van een auto in plaats van het bezit", alzei een ACEA-woordvoerster giste ren. ACEA verwacht evenals Ko vacs dat een nieuw belastingstel sel de autoverkoop in Europa zal stimuleren. ANP CTOCTOCVnCTO V 1. Discovery Channel 1.10.39 Ai es ik 2. Team CSC 0.02 i 3. T-Mobile 0.35 'Z®-» y 12.Rabobank 2.48 f\ ,f: I i'ji ALG. KLASSEMENT 'tfwk M 1. Armstrong 9.59.12 (foto) 2. Hincapie 0.55 3, Voigt 1.04 H nm/iAiinnii ■Ki: 73. Dekker 4.05 zie pagina's 19 en 21 Mepr ovfir de TOUR op de PZC-site: www.p2c.nl Zierikzeese beeldentuin jubileert Schiphol wil geld zien van bouwers Schiphol gaat miljoenen euro's claimen bij acht bouwbe drijven die jarenlang ongeoorloofde afspraken over grote infrastructurele projecten op de luchthaven hebben ge maakt. De komende tijd moeten zeven ondernemingen op het matje komen. Het gaat om Ballast Nedam, KWS, Heijmans, Ooms, HBG, Koop Tjuchem, HBM en Dura Vermeer. Vakantie aan kust minder in trek De belangstelling voor een vakantie aan de Zeeuwse kust lijkt wat af te nemen. Duitsers, die nog altijd de grootste groep toeristen in Zeeland vormen, kiezen va ker voor goedkope vliegva kanties en onder Nederlan ders wordt een vakantie in een bosrijke omgeving steeds populair der, zo meldt het CBS. waar vandaag de G8-top begint. Veel van de overlevenden uit Darfoer is een asielaan vraag geweigerd door Groot-Brittannië, terwijl de Britse regering openlijk de rol van de Soedanese regering in de verschrikkingen erkent. foto Geoff Caddick/EPA Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten meningen: 4; Buiten land: 5 Economie: 7; Radio Televisie: 8; Zeeland: 11 13, 15, 16 en 17; sport: 19, 20 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29 en 31 op inkomens, dalende huizen prijzen), zouden mensen in pro blemen kunnen komen, is de re denering van Wellink, die zich meer zorgen maakt over de posi tie van de consument dan van die van de banken. Die kunnen volgens hem ook bij een dalende huizenmarkt wel een stootje heb ben. Het was lang gebruikelijk dat banken bij een hypotheek keken naar de executiewaarde van een huis: wat brengt het op bij ge dwongen verkoop, als de eige naar niet meer kan betalen. Door de lening op deze wijze te beperken zat er een rem op erg hoge hypotheken. GPD DEN HAAG - Het gebruik van erectiepillen neemt toe. In 2004 gingen middelen als Viagra en Cialis in de openbare apotheken 237.000 keer over de toonbank. Dat is dertien procent meer dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit cijfers van de stichting Farma ceutische kengetallen. Over een vemioedelijk even groot deel van de erectiepillen- markt bestaan geen officiële ge gevens. Omdat erectiepillen niet vergoed worden en veel mannen zich schamen voor problemen met hun penis, speelt een groot deel van de handel zich via inter net af. Ook wordt op sommige feesten in erectiepillen gehandeld. Ze worden dan na xtc of cocaïne ge nomen. GPD (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor gehad. I O Noteert u mij vt en geen proefabonnement telefoon: |posl)bankrekenmgnummer: n abonnement, e weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 19,95). I CD per kwartaal met automatische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222.50) Handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Kijk op wwwpzc nl/abonneren. bel giatis 0800 - 0Z3123! olstuur deze bon naai PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WB Goes siizmssnssssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1