Met corruptie blijft de armoede Ik heb meer plezier sinds ik internetbankier Zambia wil af van doofpot en strijkstok PZC (gratis met Mijn Postbank.nl) Afrika is niet te helpen als leiders deel van hulp in eigen zak steken Papieren dinsdag 5 juli 2005 jj door Manoah Esipisu LUSAKA - De Zambiaanse pre sident Levy Mwanawasa hoopt met een groots opgezette an ti-corruptie campagne genoeg kiezers voor zich te winnen om volgend jaar herkozen te wor den. Maar die campagne kost hem mogelijk voor die tijd de kop. Mwanawasa heeft met zijn cam pagne het vertrouwen van wes terse leiders en financiële insti tuten teruggewonnen. Dit jaar werd het land bijna vier miljard dollar aan schulden kwijtge scholden door de Wereldbank en het IMF. Ook donoren heb ben miljoenen dollars in het ver armde Afrikaanse land ge pompt, dat een goed alternatief is geworden voor buurlanden als Zimbabwe en de Democrati sche Republiek Congo waar gro te wanorde heerst. Maar zijn campagne heeft Mwa nawasa ook de nodige vijanden opgeleverd, zoals voormalig pre sident Frederick Chiluba. Chiluba's frauduleuze praktij ken worden nauwgezet onder zocht en ook veel zijn voormali ge medewerkers staan in de schijnwerpers. Maar vice-presi dent Nevers Mumba werd de laan uitgestuurd toen die Mwa nawasa's eigen praktijken wilde laten onderzoeken. Chiluba schoof in 2001 Mwana wasa naar voren als presidents kandidaat, toen een poging de grondwet te wijzigen waardoor hij een derde termijn kon die nen, mislukte. Hij noemt de an ti-corruptiecampagne van zijn opvolger een politieke vendetta. Farce „Deze zogenaamde anti-corrup- tiecampagne is een farce. In vier jaar tijd heeft de regering Mwa nawasa slechts één persoon ver oordeeld. Bovendien weigert hij in te gaan op mijn beschuldigin gen over corruptie binnen de ei gen partij", zegt Mumba. Het Hooggerechtshof van Zamba wees onlangs de aanklacht a! dat Mwanawasa in 2001 doo: fraude aan de macht zou zijn ge komen. Hoewel men stelde dal er ook staatsgeld voor zijn ver- kiezingscampagne is gebruiki, vond de rechter dat niet genoeg om de verkiezingen ongeldig te verklaren. De anti-corruptiecampagui kwam vorige maand zwaar on- der vuur te liggen toen Mwans- wasa's bondgenoot Kashiwa Bu- laya, die er door onderzoeken van beschuldigd is geld vooi aids-medicijnen in eigen zakt; hebben gestoken, werd vrijge. sproken. „Alleen al het feit dat men den zaak in de doofpot probeerde tt stoppen zegt genoeg over de toe wijding van de regering om cor ruptie te bestrijden", meent All- red Chanda, president van di Zambiaanse tak van de interna tionale corruptiewaakhooii Transparency International, Door strenge fiscale regeling® heeft Mwanawasa op verscheide ne gebieden jarenlang weinig geld kunnen uitgeven. Ambtena ren hebben de laatste jaren ge® salarisverhoging gehad en dok toren en verplegend personeel vertrekken massaal naai Zuid-Afrika, Groot-B rittannii of de Verenigde Staten voor be ter betaalde banen. De president heeft wel veel geld losgekregen van donoren om de infrastructuur te verbeteren en voor de hervorming van hei staatselektriciteitsbedrijf Zes- co, waardoor er minder stroom storingen zijn. In de koper- s kobaltindustrie is fors geïnves teerd en er zullen veel nieuwe banen bijkomen. Mwanawasa zal hier zeker op wijzen tijdens de verkiezings campagnes. „De president heek zich toegelegd op het bestrijd® van corruptie en ondanks alle beperkingen, groeit de econo mie van Zambia", zegt Vemoi Mwaanga, secretaris-generaal van regeringspartij MMD. RTR ruptie de ontwikkeling van het continent nooit van de grond komt. Binnen samenwerkings verbanden als de Afrikaanse Unie staat het onderwerp hoog op de agenda. In verscheidene landen worden politici voor cor ruptie aangeklaagd. Voormalig vice-president Jacob Zuma van Zuid-Afrika is een goed voor beeld. Despoten Maar helaas is dit nog altijd meer uitzondering dan regel. En veelbelovende leiders als Muse veni (Oeganda), Kagame (Rwan da), Zenawi (Ethiopië) en Afe- werki (Eritrea), die voor Afri ka's renaissance hadden moeten zorgen, hebben inmiddels aange toond niet onder te doen voor de despoten die ze vervingen. Bo vendien hebben ze alle vier gro te sommen geld in overbodige oorlogen gepompt. Als de han del in de wereld op de schop moet, dient die in wapens boven aan de lijst te staan. Afrikanen zijn cynisch over een snelle om mezwaai. Wel dringen ze er bij de G8-leiders op aan meer aan dacht te richten op het beëindi gen van corruptie. Ze putten eni ge hoop uit het feit dat miljoe nen mensen door Live8 wereld wijd hebben getoond begaan te zijn met hun lot. De eigen politi ci zouden zich daardoor eigen lijk niet langer kunnen permitte ren de ogen te sluiten, of ande ren de schuld voor alle binnen landse misère in de schoenen te schuiven. De reactie van een Afrikaanse vrouw na afloop van Live8 vatte het gevoelen op het continent goed samen: „Het is een schande dat het rijke Wes ten te weinig hulp geeft, maar het is een nog veel grotere schan de dat, als het geld dan eindelijk komt, leiders het zonder gêne in hun eigen zak steken. Nu ze de wereld in actie hebben gezien te gen armoede, mag je hopen dat ze zich eindelijk eens kapot schamen. Dat ze zich realiseren dat als hun mensen honger lij den of dood gaan aan makkelijk te genezen ziektes, dat niet aan anderen ligt, maar puur en al leen aan henzelf." GPD door Frans van den Houdt DEN HAAG - Was het maar zo eenvoudig; dat hoe meer hulp je aan arme landen geeft, hoe snel ler de armoede, de hongersnood, ziekten en andere noden de we reld uit zijn. De praktijk is weer barstiger. Zeker in Afrika. Recente onderzoeken van het In ternationaal Monetair Fonds ge ven duidelijk aan dat meer geld en meer handel niet automa tisch voor economische groei en welvaart zorgen. Afrika, waar de meeste arme landen ter we reld liggen, verlossen van armoe de is daarom een complexe zaak. Meer hulp, kwijtschelding van schulden en eerlijke handel, zijn allemaal dringend noodza kelijk om het leven van Afrika nen te verbeteren. Maar ook daarmee ben je er niet. Wat bovenal nodig is, zo bena drukken ontwikkelingsdeskun digen, is een mentaliteitsveran dering in Afrika zelf, te begin nen bij de leiders. Ook Afrika nen hameren daar op. „Zelfs als ze al onze schulden kwijtschel den, zelfs als ze Afrikaanse rege lingen bakken extra ontwikke lingshulp geven, zullen gewone Afrikanen er in de huidige situa tie niet van profiteren", meent een Keniaanse koffieboer. „Dat geld maakt alleen de corrupte leiders nog rijker, terwijl gewo ne Afrikanen nog tientallen ja ren bedelaars blijven." Zelfverrijking Politici zullen er van doordron gen moeten raken dat hulp niet bedoeld is voor zelfverrijking, maar voor het verbeteren van de levens van hun miljoenen crepe rende onderdanen. Dat als de Sommen geld van westerse dono ren straks flink groeien, dat niet bètekent dat ze een nog nieuwe re, luxere, grotere Mercedes kun nen kopen of nog extravagant- 'ère paleizen laten bouwen op land dat ze van arme boertjes hebben afgepakt. Ze dienen zich të realiseren dat hun positie in de eerste plaats bedoeld is voor de ontwikkeling van het land, de verbetering van de gezond Een moeder geeft kaas aan haar kinderen in Adjame, een krottenwijk bij de Ivoriaanse miljoenenstad Abidjan. Om de levensomstandighe den van miljoenen mensen te verbeteren is noodhulp niet toereikend. Belangrijker is dat Afrikaanse leiders wezenlijk anders moeten gaan opereren. De aanpak van corruptie en zelfverrijking van de regerende klasse moet daarbij voorop staan. foto Luc Cango/RTR heidszorg, het onderwijs, de in frastructuur. De leiders van de G8 (de zeven rijkste westerse landen en Rus land), zo benadrukt een andere Keniaan, dienen er daarom voor te zorgen dat als ze extra geld aan Afrika geven, dit ook te recht komt bij de mensen voor wie het is bedoeld. „Onze politi ci zijn egoïstisch, corrupt en ont beren zelfs patriottisme. Daar om moeten we steeds onze hand ophouden. Maar in een land als Kenia zou dat helemaal niet no dig hoeven zijn. Wij zijn geze gend en zouden heel goed voor onszelf kunnen zorgen als al het geld op de juist manier besteed werd." Terecht wordt er op gewezen dat voor corruptie twee partijen nodig zijn, naast een ontvangen de ook een gevende, die uiter aard even hard moet worden aangepakt. Soms komen gevers echter wel in een heel lastig par ket terecht. Zo stuiten organisa ties die buiten regeringen om di rect hulp proberen te bieden aan noodlijdende plattelandsbe woners, niet zelden op plaatselij ke bestuurders die al even hard hun best doen het lot van hun ar me buren te negeren als de lan delijke politci. Die bestuurders eisen smeergeld, anders geen drinkwaterproject. Gevolg is dat de procedure om het project te kunnen starten eindeloos wordt vertraagd, de hulporgani satie uiteindelijk toch door de knieën gaat en er veel minder geld gaat naar het project, dat daardoor waarschijnlijk nooit goed van de grond komt. De om slag in het denken van deze plaatselijke bestuurder moet er voor zorgen dat hij ervan door drongen raakt dat niet slechts één persoon, maar iedereen van een ontwikkelingsproject dient te profiteren. Het moet gezegd dat de laatste jaren ook bij Afri kaanse leiders het besef begint door te dringen dat zonder cor- (advertentie) Bankieren^* zonder W i (graas met mijn Postbank, nl) Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ING Zonder papieren je papieren doen, gooi die oude schoenen doos nu maar weg. Want met Mijn Postbank.nl kun je gemakkelijk en overzichtelijk je bankzaken regelen. Je hebt meteen inzage in je actuele saldo en je laatste bij- en afschrijvingen. En je kunt er mee betalen, overschrijven, sparen én beleggen. Met Mijn Postbank.nl kun je veilig intemetbankieren. Met je eigen toegangscode kun je eenvoudig in één keer inloggen en je hebt altijd en overal inzicht in je financiële situatie. 24 uur per dag, 7 dagen per week, waar en wanneer je maar wilt. Direct gratis aanvragen via postbank.nl of bel 0900 0933 5 cent p/m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 8