Albanië wacht nog in spanning PZC Ook misdaden tegen Serviërs Srebrenica erkend Afghaanse burgers gedood bij aanval VS op kamp Taliban Khadaffi noemt hulp aan Afrika vernederend Vooral Zuidoost-Europa kampt met gevolgen overvloedige regen ORAlioM parlementsverkiezing nek-aan-nekrace van onze redactie buitenland KABOEL - Zeventien burgers, onder wie vrouwen en kinderen, zijn vrijdag gedood bij een Ame rikaans bombardement in ooste lijk Afghanistan. De gouverneur van de oostelijke Afghaanse pro vincie Kunar, Assadullah Wafa, heeft dat gisteren gezegd. De Amerikaanse bommenwer pers bestookten een kampement van de Taliban, de extremis tische groep die het grootste deel van Afghanistan in zijn macht had tot de Amerikaanse inval eind 2001. Ook een aantal Taliban-strijders zou zijn omge komen. Het Amerikaanse leger erkende gisteren in een verkla ring dat door het bombarde ment ook de levens van een on bekend aantal onschuldige men sen verloren is gegaan. Het leger heeft in een schriftelijke verkla ring spijt betuigt over 'het ver lies van onschuldige levens'. De BBC meldde gisteravond dat twee leden van een Amerikaan se commando-eenheid die sinds dinsdag in de provincie Kunar wordt vermist, dood zijn. Vol gens de bronnen waar de BBC zich op faseert, is een derde commando in veiligheid ge bracht en is het lot van een een vierde commando onbekend. De nieuwszender CNN meldde zon dag al dat Amerikaanse militai ren één commando hadden ge vonden. Het leger wil de berich ten vooralsnog niet bevestigen. „We geven geen commentaar op Advertentie 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' VEILING zaterdag 9 juli in de Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur o.a. fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Kijkdagen: vrij. 8 juli -15.00 tot 20.00 uur zat. 9 juli -10.00 tot 11.30 uur Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl lopende operaties", aldus een le- gerwoordvoerder. De militairen maakten deel uit van een verkenningseenheid die slaags was geraakt met strijders van de Taliban. Zij vroegen vori ge week dinsdag om verster king. Dat was de laatste maal de er contact met hen is geweest. De versterking arriveerde per helikopter. Maar die werd neer geschoten, waarbij zestien Ame rikanen omkwamen. Niet eerder verloor het Amerikaanse leger in Afghanistan op één dag zo veel mensen. ANP/AFP Nasa torpedeert komeet Tempel 1 PASADENA - Een Amerikaans ruimteprojectiel is gisteren vol gens plan ingeslagen op de ko meet Tempel 1. De ruimtevaart organisatie Nasa hoopt met ope ratie Deep Impact meer te we ten te komen over het materiaal waar de kern van de komeet uit bestaat. Aan het experiment zijn jaren van voorbereiding voorafgegaan. Nasa-functionarissen zeiden dat de komeet precies op de vooraf bepaalde plek belandde. Alle informatie en doorkomen de gegevens moeten nog worden onderzocht en dat kan maanden duren. Wel zijn de eerste beel den al binnengekomen, gemaakt door de sonde Deep Impact. De foto toont een helverlichte uit barsting. De komeet Tempel 1 bevond zich op 133,6 miljoen ki lometer van de aarde. Het is voor het eerst dat een door de mens gefabriceerd voorwerp de ruimte is ingestuurd om moed willig op een hemelüchaam te botsen. Een 'impactor' deed het verwoes tende werk. Dit projectiel, ter grootte van een ijskast, 350 kilo zwaar en versterkt met koper, botste tegen Tempel 1. Beide ob jecten bewogen toen zeker tien keer sneller dan afgevuurde ko gels. Op 500 kilometer afstand zweefde de ruimtesonde Deep Impact, volgepakt met camera's en meetapparatuur. De sonde is in januari gelanceerd en deed er 173 dagen over om de 431 mil joen kilometer af te leggen naar Tempel 1. ANP Een demonstrante kust het schild van een politieagent tijdens een protestbijeenkomst in Edinburgh. van onze redactie buitenland SYRTE - De Libische leider Kadaffi heeft gisteren de Afrikaanse landen op geroepen meer samen te werken en meer als één blok aan te treden. Kadaf fi, gastheer op een top van de Afrikaan se Unie in zijn land, riep ook op tot ver zet tegen hulp uit het westen die zoveel voorwaarden bevat dat er sprake is van 'vernedering'. Op dat soort westerse hulp zit Afrika volgens de Libische lei der niet te wachten. Leiders van de 53 lidstaten van de Afri kaanse Unie (AU) zijn sinds gisteren in Syrte in Libië bijeen. Agendapunten op de tweedaagse bijeenkomst zijn onder meer de armoede en de uitbreiding van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Volgens de unie komen er ongeveer veer tig van de 53 staatshoofden. Afrika is het enige wereldddeel dat de afgelopen 25 jaar armer is geworden. Ongeveer driehonderd miljoen mensen moeten da gelijks rondkomen van minder dan een dollar per persoon. VN-topman Kofi An nan zei in zijn openingstoespraak dat landen de plicht hebben om de mensen te beschermen tegen volkerenmoord, oorlogsmisdaden en etnische zuiverin gen. Veel volken in Afrika vechten con flicten uit, zoals in Soedan waar in de provincie Darfoer sprake is van een hu manitaire ramp. Annan hekelde de 'tra ge, aarzelende en weinig betrokken' reactie van de internationale gemeen schap op de crisis in Darfper. De VN-chef lanceerde gisteren een Fonds voor de Democratie van de VN, dat lan den moet helpen bij het houden van ver kiezingen. Signaal „Een aantal lidstaten heeft al aangege ven mee te doen. Ik hoop dat meer vol gen", zei Annan. Hij prees het feit dat 'meer Afrikaanse landen dan ooit nu de mocratisch gekozen regeringen heb ben'. Verder willen de landen van de foto Geoff Caddick/EPA AU een signaal afgeven aan de G8 (de zeven grootste industrielanden en Rus land) die vanaf morgen een top in Schot land houden. Kadaffi nam daar in zijn rede alvast een voorschot op. De G8-top gaat gepaard met de grootste mobilisa tie van Britse politie ooit. Bijna 11.000 agenten moeten de beveiliging regelen van de bijeenkomst van regeringslei ders van de zeven rijkste industrielan den en Rusland. Gisteren kwam de poli tie al in actie tegen relschoppers. De politie vreesde dat anarchisten chaos in Edinburgh wilden veroorzaken tijdens het Carnaval voor Volledig Ge not. Zeker twee agenten raakten gister middag gewond. ANP/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Niet alleen Neder land, maar ook andere delen van Europa hebben afgelopen weekeinde en gisteren veel last ondervonden van zware on weersbuien en de daarmee ge paarde overvloedige neerslag. Rivieren liepen buiten hun oevers, huizen overstroomden, bruggen raakten beschadigd, straten kwamen blank te staan. Minstens twaalf mensen over leefden het natuurgeweld niet. Vooral Zuidoost-Europa werd zwaar getroffen door de slechte weersomstandigheden. De Bulgaarse autoriteiten rie pen gisteren in verscheidene re gio's de noodtoestand uit. De hoeveelheid neerslag die er de eerste dagen van juli viel, was meer dan wat er gemiddeld in een hele maand valt, aldus mete orologen. Het dodental in het Balkanland als gevolg van de he vige onweersbuien steeg tot vijf. Twee van de slachtoffers wei den afgelopen weekeinde getrof fen door bliksem. De anderen verdronken. In het zuiden, van buurland Roe menië is de situatie niët veel be ter. Vier mensen verdronken af gelopen weekeinde in hun hui zen. Drie anderen werden getrof fen door bliksem. In het Europe se deel van Turkije hebben men sen eveneens te kampen met overvloedige regenval. Gisteren liepen na hevige slagregens bijna zeshonderd woningen en kantoren onder. Twee rivieren traden buiten hun oevers. We gen overstroomden waardoor een verkeerschaos ontstond in de twaalf miljoen inwoners tel lende stad. België en Noord-Frankrijk kre gen net als Nederland een gigan tische hoeveelheid water te ver werken. Slachtoffers vielen daarbij niet. Bij het Noord-Fran se Arras moesten gisteren vier campings worden ontruimd van wege hevig onweer. De ongeveer tweehonderd campinggasten zijn ondergebracht in sporthal len en gebouwen van gemeente lijke instellingen. Zware wolkbreuken hebben sommige wegen en spoorlijnen rondom Lille en in andere delen van de departementen Nord en Pas de Calais onbegaanbaar ge maakt. Op de snelwegen van Lil le naar Duinkerken en richting België stonden kilometerslange files. De brandweer kreeg duizenden meldingen van ondergelopen kelders en woningen. In Haze- brouck moesten dertig mensen worden geëvacueerd omdat het water in de straten tot borst hoogte stond. ANP/DPA dinsdag 5 juli 2005 5 Duitse dief laat zelfportret achter BERLIJN - Een Duitse dief heeft de politie flink gehol pen door op de plaats van het misdrijf foto's van zichzelf achter te laten. De man had een digitale camera gestolen in het Noord-Duitse Rendsburg, maakte er meteen wat foto's mee en ontdeed zich er daarna weer van. De politie vond het toestel, zag de foto's van een 17-jarige goede bekende van het korps en concludeerde dat alleen de dief van de camera die plaatjes kon hebben gemaakt. Volgens een politiewoordvoerder kon de dief bij aanhou- ding niets anders doen dan bekennen. ANP/RTR Gewonden bij busongeluk Bonn BONN - Bij een ongeluk met een passagiersbus bij de Duitse stad Bonn zijn gisteren 35 gewonden gevallen. Tien zijn er slecht aan toe, aldus de politie. De bus was onderweg van Bonn naar de stad Koblenz. De chauffeur verloor in een bocht de macht over het stuur. De bus sloeg om. De autoriteiten hebben zeker 150 hulp verleners ingeschakeld. ANP/AFP Vulkaaneruptie zeebodem Japan TOKIO - Onder de Stille Oceaan is het afgelopen weekein de een vulkaan tot uitbarsting gekomen. De Japanse kust wacht heeft dit gisteren gemeld. Ze waarschuwt schepen de plaats van de uitbarsting circa 1400 kilometer ten zui den van Tokio te mijden. Een 75 meter dikke kolom waterdamp rees tot een kilome ter hoogte boven de plek waar de vulkaan onder de oceaan uitbarstte. Het zeewater heeft er een geelbruine kleur gekregen, zo berichtte de kustwacht na luchtverken- ningen van het bevingsgebied. ANP/DPA Prins Albert erkent zoon MONACO - Kort voor zijn feestelijke troonsbestijging op 12 juli zou de Monegaskische prins Albert H publiekelijk willen erkennen dat hij een zoon heeft. Het Franse weekblad L'Express meldde gisteren dat het prinsdom een officiële verklaring klaar heeft liggen waar in prins Albert erkent de vader te zijn van het in augustus 2003 in Parijs geboren jongetje, Alexandre Eric Stépha- ne. Het is het kind van Albert en een Franse ex-stewardess van Togolese afkomst, Nicole Tossoukpe. De ouders heb ben een lange relatie achter de rug en voeren sindsdien een ingewikkelde juridische strijd over de status van het jongetje. ANP Turken arresteren vluchtelingen ANKARA - De Turkse politie heeft gisteren in de Darda nelles de zeestraat tussen het Europese en het Aziatische deel van Turkije, een Oekraiens jacht onderschept met 55 Iraakse vluchtelingen aan boord. Dat berichtte het pers bureau Anatolië. De Irakezen waren in Istanboel aan boord gegaan en pro beerden illegaal de oversteek te maken naar EU-lid Grie kenland. Zij zijn gearresteerd en worden waarschijnlijk teruggestuurd naar hun geboorteland. De politie hield ook drie Oekraieners aan op verdenking van mensensmok kel. ANP/DPA Syrië houdt vermeende terroristen aan j DAMASCUS - Syrische veilig- hcidsdiensten hebben gisteren l twee vermeende terroristen aan- gehouden, meldde het staats- persbureau SANA. j De politie kwam op een berg bui- ten de hoofdstad Damascus in gevecht met een groep mensen, die gezocht werd wegens terreur daden. Enkelen van hen zouden voormalige lijfwachten van de a verdreven Iraakse president li Saddam Hoessein zijn. Bij de gevechten kwam een Syri sche politieagent om het leven. 'AWIAFP/RTR 'Harnas weigert deelname aan Palestijns kabinet i e GAZA-STAD - De radicale Pa- gi jestijnse groepering Harnas heeft een aanbod voor deelname aan de regering van president Mahmoud Abbas afgewezen. De Palestijnse leider wil met het jj vormen van een regering van na- i) tionale eenheid voorkomen dat ti er na de terugtrekking van het cl Israëlische leger uit de Ga- izastrook anarchie uitbreekt. Een woordvoerder van Harnas zei gisteren dat de vorming van een eenheidsregering 'op dit late moment niet zinvol is'. Volgens 'zegsman Mushir al Masri is het aanbod een truc van Abbas om de in juni geannuleerde parle mentsverkiezingen nog langer uitte stellen. President Mahmoud Abbas heeft Harnas en andere radicale Palestijnse bewegingen eind vo rige week gevraagd om deel te gaan uitmaken van zijn kabinet. ANP/AFP yannnze redactie buitenland TIRANA - De parlementsverkie zingen in Albanië zijn een nek-aan-nekrace. Volgens Alba nese media zou de oppositie aan de winnende hand zijn. Zondag avond eiste zowel de socialis tische regering als de democrati sche oppositie de overwinning op. Waarnemers bij het tellen van de stemmen zeiden gisteren ech ter dat nog geen van de partijen een beslissende voorsprong heeft genomen. Volgens voorzitter Hirian Celi- bashi van de centrale kiescom missie is de bevolking van het straatarme Balkanland de grote winnaar van de stembusgang, die zondag zonder noemens waardige incidenten verliep. In het verleden gingen verkiezin gen in het voorheen communisti sche land vrijwel altijd gepaard met geweld en grootschalige fraude. De verkiezingen in Alba nië voldeden slechts gedeeltelijk aan de internationale normen voor democratie, zo meldden de 410 verkiezingswaarnemers van de Raad van Europa, de OVSE en het Europees Parlement. De bevolking had echt wat te kiezen en kreeg een veelheid aan informatie. Maar de waarne mers constateerden nogal wat onjuiste procedures. De inkt die dubbelstemmen moest voorko men, werkte niet altijd goed. De keuze was niet voor iedereen ge heim en sommige kiezers wer den weggestuurd omdat hun naam niet op de kiezerslijsten stond. De verkiezingen waren dit jaar daarom maar een beetje beter geregeld dan vorige keren, concluderen de waarnemers. „Het systeem staat open voor misbruik", zei Doris Pack, lid van het Europees Parlement. OVSE-waarnemer Jorgen Grun- net vindt dat vertragingen en on zekerheid over de kiezerslijsten een ongeorganiseerde indruk maakten, 'hoewel weinig be schuldigingen over fraude hard gemaakt kunnen worden'. De verkiezingen verliepen vrij vreedzaam. Toch waren er enke le gewelddadige incidenten. Bij een daarvan was een dode te be treuren. Dat werpt een schaduw op het proces, aldus de waarne mers in een gezamenlijke verkla ring. ANP/AFP/EFE/DPA van onze redactie buitenland SREBRENICA - In Srebrenica zijn oorlogsmisdaden tegen Ser viërs gepleegd, maar het ging (laarbij niet om volkerenmoord. Dit zei burgemeester Abdurah- nan Malkic van Srebrenica. Het ging om individuele misda den die niets te maken hadden met systematische en geplande moord en uitroeiing, aldus de burgervader. Hij ver-wees in te genstelling naar de volkeren- Advertentie) moord gepleegd op moslims in Srebrenica 'begaan door de staatsorganen van Joegoslavië en de Republiek Servië'. Malkic zei dat hij op 11 juli bij de tienjarige herdenking van de val van Srebrenica de Servische president Boris Tadic zal ont moeten. „Dat is de kans voor Servië om zijn mening over de zaak te geven en standpunten uit te wisselen met de Bosnische vertegenwoordigers. Het feit dat het Servische parlement geen resolutie over Srebrenica heeft aangenomen zegt genoeg over Servië als een staat dat het eigen verleden niet onder ogen kan zien." Een adviseur van de Servische premier Kostunica, Vladete Jan- kovic, heeft verklaard dat de Bosnisch Servische generaal Mladic, verantwoordelijk gehou den voor de genocide bij Srebr enica, binnenkort aan het Joego- slavië-Tribunaal wordt uitgele verd. Een datum noemde hij ech ter niet. De eerste minister was niet betrokken bij de bescher ming die Mladic tot in 2002 van het leger kreeg. Oric Voor het tribunaal is gisteren Naser Oric, de commandant van de moslimstrijders van Srebreni- bloedige overvallen op omliggen de Servische dorpen. Op 11 juli zullen in Potocari 610 de geïdentificeerde stoffelijke overschotten van slachtoffers van de genocide worden begra ven. Dit heeft FENA, het persbu reau van de moslim-Kroatische federatie binnen Bosnië, giste ren gemeld. In Potocari, naast het voormali ge hoofdkwartier van Dutchbat dat de massamoord niet kon voorkomen, is het herdenkings monument voor de volken- moord, evenals de begraafplaats voor de geïdentificeerde slacht offers. Tot nu toe zijn in Potoca ri 1327 vermoorde moslims be graven. DNA De afgelopen jaren is dankzij het gebruik van DNA-technie- ken vaart gekomen in het identi ficatieproces. Veel slachtoffers zijn door Bosnisch-Servische bulldozers in stukken gereten. Bij de herdenking van '10 jaar Srebrenica' worden op 11 juli in Potocari meer dan 50.000 men sen verwacht, aldus burgemees ter Malkic. Nederland zal worden verte genwoordigd door minister Ben Bot van Buitenlandse Zaken. GPD/ANP ca tijdens de Servische belege ring van de enclave, begonnen met zijn verdediging. Oric staats sinds oktober 2004 te recht voor het VN-hof in Den Haag. Hij wordt medeverantwoorde lijk gehouden voor moorden op Serviërs in de enclave en voor Een medewerker van een mortuarium in de Centraal-Bosnische stad Visoko merkt doodskisten met de namen van meer dan zeshonderd slachtoffers die omkwamen in het bloedbad in Srebrenica in dc zomer van 1995. De lijken werden opgegraven in het oosten van Bosnië en zullen op 11 juli worden herbegra ven tijdens de herdenking van 'tien jaar Srebrenica'. foto Danilo Krstanovic/RTR ALLERLAATSTE VOORSTELLINGEN! CIRQUE DU SOLEIL. t/m 10juli in Rotterdam - naast Ahoy' 10 EURO LAST MINUTE KORTING* Boek nü! Box Office OIO 410 49 05 0900 0233 cirquedusoleil.com v'aag naar de actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5