Speech wethouder valt verkeerd PZC PZC Transformatorhuisje wacht op herstel Eensgezindheid ontbreekt in college Provincie ontvouwt plannen fietspad 13 Strandexploitanten vinden dat gemeente te veel eer neemt voor blauwe vlaggen Een mens is nooit te oud om te leren AAZET bij nader inzien "Hnnr Euaène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzen- se WD-fractie weet het zeker, - over een groot aantal onderwer pen bestaat geen overeenstem ming binnen het college van bur gemeester en wethouders en bij de collegepartijen onderling. 'De VVD-fractie zegt dat in de al- Ibeschouwingen bij het dinsdag 5 juli 2005 IgCIUCUC O-J 'gemeentelijke beleidsplan voor ,-de komende jaren. Dit naar aanleiding van het feit dat de gemeente de jaarreke ning 2004 afsluit met een posi tief saldo van meer dan 1,1 mil joen euro. Dat komt omdat een aantal besluiten nog niet is uit gevoerd. „Belangrijke beslui ten", betoogt de VVD-fractie. „Veelal reeds genomen door de vorige gemeenteraden. Db liberalen noemen de westelij ke stadsrand, de kop van de Noordstraat, het Schuttershofge- bied, Vitaal Sas, de Scheldebou- levard, brede scholen en cultuur beleid. „Het verbaast ons dus niet, dat ook de jaarrekening 2004 sluit met een voordelig sal do. zo kunnen wij het ook. Het grootste probleem binnen deze raadsperiode is: het niet tot uit voering brengen van genomen besluiten." Afschuwelijk Voor de volgende raadsperiode (2006-2010) is de realisering van de tweede fase van de Schelde- boulevard voor de WD een be langrijk punt in de onderhande lingen over het raadsprogram- ma, kondigt de fractie nu al aan. ook willen de liberalen dat B en W eindelijk eens met een plan komen voor de Scheldekade. De verwilderde, 'afschuwelijke' bos schage moet verdwijnen, maar er moet wel iets anders komen dan alleen maar méér parkeer plaatsen. De WD ziet al aanko men dat alle fractie voor de vol gende raadsperiode weer zullen pleiten voor het behoud van de zwembaden in de kernen. De fractie wijst erop dat er op korte termijn groot onderhoud nodig is. „Als we het behoud van de zwembaden serieus nemen, dan zullen daarvoor financiële mid delen gereserveerd moeten wor den." De WD wil daarover het liefst nog in deze raadsperiode een voorstel van het college krij gen. fdoor Raymond de Frel CADZAND - De Vereniging van Strandexploitanten West- Zeeuws-Vlaanderen vindt dat wethouder L. Kamphuis zich te veel op de borst klopt voor het binnenhalen van zes blauwe vlaggen voor strandgedeeltes in de gemeente Sluis. IDe blauwe vlag, een internatio naal kwaliteitskeurmerk, werd vorige maand met een officieel tintje binnengehaald in Groede. Wethouder Kamphuis hees daar de eerste vlag. Hij hield daar ook een speech, maar die viel niet in goede aarde bij de strand exploitanten, zo laten zij het col lege van burgemeester en wet houders in een brief weten. „In zijn speech en persberichten die over de blauwe vlag zijn ver schenen klopt de wethouder zich op de borst, omdat hij dit _toeh maar met de gemeente tSluis heeft gerealiseerd. Welis- ,waar met medewerking van de paviljoenhouders, maar dat werd slechts terloops gemeld. De wethouder vergeet mis schien dat het de Vereniging van Strandexploitanten is ge weest die het verhaal heeft aan gekaart in navolging van de Stichting Frisse Neuzen Aan- jaagteam", schrijft voorzitter I.Bonneveld-Van Liere. „Het komt nu op ons over dat alle ini tiatieven uit uw koker komen en dat wij dankbaar moeten zijn dat de gemeente Sluis onze 'stranden heeft voorgedragen. Dat zijn wij ook, maar wij ho pen dat u niet vergeet dat de kos- agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: nedtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ten voor deze vlag op ons bordje liggen." De strandexploitanten vinden dus dat Kamphuis teveel met de eer strijkt. Bovendien waren zij verbaasd over een idee dat hij tijdens de de inhuldiging van de vlag opperde. Kamphuis gaf aan slaaphuisjes op het strand te wil len realiseren. „Een proefballonnetje dat wordt opgelaten zonder de di rect betrokkenen te informeren. Want wie zorgt er voor de stroom- en watervoorzieningen en de handhaving van de orde op het strand? Is er onderzoek gedaan naar de vraag naar dit soort faciliteiten? En hoe zit het met de zeshonderdmetergrens voor bebouwing en uitbating, komt die ineens op losse schroe ven te staan? Misschien kan de gemeente eerst zorgen dat de onthaalparkings langs de kust gereed zijn, compleet met douches en toiletten. Dat is al enkele jaren geleden beloofd, maar ze zijn tot op heden nog niet gerealiseerd. Wij denken dat hier eerder behoefte aan is dan aan huisjes op het strand", aldus Bonneveld-Van Liere. Kamphuis is logischerwijs niet blij met de brief. „Ik moet ze misschien gedeeltelijk gelijk ge ven, maar de administratieve procedure is echt door de ge meente Sluis opgestart. Los daarvan is het niet mijn bedoe ling geweest de strandexploitan ten te passeren. Ik vind het dan ook jammer dat er niet recht streeks met mij contact is ge zocht. Ik hoop dat na een goed gesprek alle kou uit de lucht is", aldus Kamphuis. Hij benadrukt dat de gemeente werkt aan kwalitatief betere stranden, maar dat de realisatie vooral een kwestie van geld en prioriteiten is. Ook de verbazing over het slaaphuisjes-idee be treurt hij. Kamphuis: „Een wet houder droomt toch ook wei eens? Ik weet ook nog helemaal niet waar we die huisjes zouden kunnen zetten. Ik heb ook niet over die 600-meter-regel nage dacht, maar er moet langs onze dertien kilometer lange kust vast een plekje te vinden zijn. Ik denk ook echt niet aan honder den huisjes, we moeten klein be ginnen. Op Walcheren kan dit, dus waarom niet bij ons? Overi gens ben ik op mijn beurt ver baasd over het vele aantal posi tieve reacties van inwoners op dit idee. Er zijn al mensen ge weest die vroegen waar ze er eentje konden kopen. Daarom wil ik serieus onderzoeken of slaaphuisjes in onze gemeente haalbaar zijn." .volksdansen, zingen en biljarten; - GRAAUW - Café Van Grol, 18.30 uur: Wandelvierdaagse; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; 19.00 uur- Zangkoor; HOEK - De Lovenhoek, 13.30 uur: Kaar ten competitie bieden, handwerken, jo- HULST - De Lieve, 10.00 uur: Volksdan sen; 13.30 uur: Prijskaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.45 uur. Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderen- koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT -15.30 uur: Crea club entechnika 10; SINT - JANSTEEN - De Warande, 19.00 uur: Jaarvergadering Rabobank; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur: Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9 30 uur. Yoga; 't Schelpenhoekje, 15.00 -18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint: VOGELWAARDE - 't Gelaag. 13.30 uur. Kaarten: WESTDORPE - Concordia, 13.30 16.30 uur. KBO koersbal. Het elektriciteitshuisje aan de Spoorweg in Westdorpe is zeldzaam omdat zijn vorm nergens in de streek voorkwam. door René Hoonhorst WESTDORPE - Op het eerste gezicht is het niet meer dan een vervallen schuur tje. Een onooglijk kotje, rijp voor de sloop. Maar op de hoek van de Graaf Jansdijk en de Spoorweg in Westdorpe staat een cultuur-historisch snoepje, een pandje dat koste wat kost bewaard moet blijven. Het hokje is één van de oudste transfor matorhuisjes, die in de provincie te vin den zijn. Het huisje is weliswaar geen Rijksmonument, maar bijzonder genoeg om voor het nageslacht te bewaren. Vindt niet alleen de Westdorpse heem kundige Maurice Kindt, maar ook de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en de Stichting Landschapsbeheer Zee land, De SCEZ wijdt in haar jongste uit gave van Zeeuws Erfgoed een pagina aan het transformatorhuisje en doet - mede op voorspraak van Kindt - een be roep op de bevolking van Westdorpe en de gemeente Terneuzen om het voorma lige elektriciteitsstationnetje te behou den. De SLZ heeft al geldelijke steun toege zegd. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland wil 2500 euro bijdragen als de gemeente genegen is de overige kosten van een opknapbeurt te dragen. Het da gelijks bestuur van Terneuzen denkt er nog over na. Voor Maurice Kindt is het geen vraag of het de moeite waard is om het transformatorhuisje op te knappen. „Hoewel Zeeuws-Vlaanderen een rijke industriële geschiedenis heeft, is er niet al te veel industrieel erfgoed over. Naast restanten van drie voormalige bierbrouwerijen moet Westdorpe het transformatorhuisje koesteren. Ondergronds Kindt heeft de geschiedenis van het elektriciteitsstation uitgeplozen. De Provinciale Zeeuwse Elektriciteit Maat schappij Zeeland (PZEM) bouwde tus sen 1921 en 1923 een grote centrale bij Westdorpe. Het transformatorhuisje op de kruising Spoorweg-Graaf Jansdijk verdeelde de stroom vlak na de opening van de centrale over de aansluitingen in het dorp. Het station was een groot mo del met ondergrondse kabelaansluiting en onderscheidde zich daarmee van de 'hoogtoren-transformatorstations' die de bovengrondse kabels in de polders bijelkaar brachten. Mooie exemplaren van die hoogtorens zijn bijvoorbeeld de nog immer door Delta gebruikte, on langs opgeknapte, transformatorsta tions bij Philippine (Kasteelstraat) en Clinge (Zeeweg). Het transformatorhuisje in Westdorpe is nog zeldzamer, omdat de vorm van het huisje nergens anders in de streek voorkomt. Het station heeft zijn bijzon dere uiterlijk te danken aan architect Abel Antoon Kok. De in Dordrecht ge boren Amsterdammer bouwde de cen trale bij Westdorpe en het stationnetje in het dorp. Kok had zich eerder in Am sterdam al een voorstander getoond van art deco, de sobere stijl die begin vorige eeuw als reactie op de uitbundige Ju- foto Camile Schelstraete gendstil opgang deed. Sandra Dobbe laar van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland wijst erop dat het oude transformatorhuisje juist een aantal aantrekkelijke tierelantijntjes heeft. Het puntdakje en de sierrand onder het dak geven het vierkante station iets fri vools. Ook de latei boven de deur maakt het gebouwtje speciaal. Die stenen steunbalk, de handgemaakte deuren en het hang- en sluitwerk zijn wel geheel versleten. Het met nieuw materiaal in originele staat brengen van het transformator huisje wordt door SLZ op een kleine tien mille geraamd. Een paar duizend euro meer dan de gemeente eerder ver wachtte, weet burgemeester Jan Lo- nink. Hij is met wethouder van cultuur Sien de Mol-Marcusse voorstander van het behoud van cultureel erfgoed. „Maar we hebben nog geen offertes ge zien en moeten er nog in het college over spreken." Absolute zekerheid over het rondkomen van de financiering is er dus nog niet, maar Sandra Dobbelaar hoopt dat het oude transformatorhuisje nog dit jaar in volle glorie herrijst. door Ingrid Huibers GOES - Het is wel goed om de boel daarboven een beetje aan de gang te houden, vindt Miep de Vroed (80). Ze bezoekt deze week met veel plezier de zomer school voor vijftigplussers van het Centrum voor Vorming en Training in Goes. De cursisten maken deze week kennis met allerlei Zeeuwse ge schriften. Zo gaan ze naar een toneelvoorstelling in Zeeuws dialect, bezoeken ze het Zeeuws Archief in Middelburg en moe ten ze zelf een verhaal schrij ven. De theorielessen vinden plaats in het ROC-gebouw. De Vroed staat maandagmiddag om twee uur op scherp. Tijdens het college van de Walcherse schrijver Jan Zwemer over de opkomst en ondergang van Zeeuwse kranten en nieuwsbla den tussen 1930 en 2000, zit ze verwoed te schrijven. „Het is altijd leuk om weer wat te leren", vindt De Vroed. „Het maakt mij daarbij in principe niet uit welk onderwerp er be handeld wordt; ik vind alles in teressant." De Vroed, in haar eigen woor den: 'Een oud gebakkie, maar nog niet zuur', gaat al jaren naar zomerschool. „We hebben wel eens een week over architec tuur gehad en ook wel eens over de Oosterschelde; Je hoort eens wat en gaat erop uit met de bus, Aan het eind van de week is er een diner. Geweldig allemaal." „Ik ben begonnen met een opfriscursus van het ROC. Dat heb ik zo'n vijf jaar gedaan. Heel leuk, daar krijg je les in steeds weer andere onderwer pen. Dat zet je aan het denken hè", vertelt ze. „Maar na vijf jaar moest ik plaats maken en toen zijn we met een klein groepje voor ons zelf doorgegaan. Elke week houdt iemand anders een ver haal. De één vertelt bijvoor beeld over een reis die hij heeft gemaakt en een ander over zijn hobby. Ik ben er een stuk zelf verzekerder door geworden en durf nu veel beter mijn zegje te doen." Ook warme maaltijd in weekeinde KOEWACHT - Inwoners van Koewacht, Zuiddorpe en Overslag krijgen vanaf zaterdag 6 augustus warme maal tijden ook in de weekeinden thuisbezorgd. Het gaat om de mensen die gebruik maken van de warme-maaltijd- voorziening Tafeltje-Dek-Je. De maaltijden worden mo menteel van maandag tot en met vrijdag thuisbezorgd. In Axel krijgen de mensen de warme maaltijden echter al een paar jaar ook op zaterdag en zondag. „Dat slaat heel erg aan", zegt G. van Esch van de Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) in Axel. „Mede daarom hebben we in Koewacht een behoeftepeiling gedaan." Uit deze peiling blijkt de behoefte groot te zijn. Van Esch: „Die is voldoen de om met de bezorging van warme maaltijden in Koe wacht, Zuiddorpe en Overslag te beginnen." De maaltij den worden klaargemaakt in het verzorgingshuis de Lan ge Akkers in Koewacht. Vrijwilligers van de Stichting Welzijn voor Ouderen Axel brengen de maaltijden rond. Naturisten dreigen met rechter NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) eist van de gemeente Veere dat het verbod op naaktrecreatie op Neeltje Jans wordt opgeheven. Gebeurt dat niet, dan stapt de NFN naar de rechter. De naturisten organisatie schrijft dat in een brief aan de gemeente. Veere heeft in mei een bord geplaatst op het strand van Neeltje Jans om duidelijk te maken dat bloot recreëren daar niet is toegestaan. Volgens de naturisten worden zij echter al bijna twintig jaar gedoogd. Bedrijf klaagt ministerie aan KRUININGEN - Na twee keer gepasseerd te zijn voor een opdracht, heeft het aannemersbedrijf Reimerswaal BV uit Kruiningen er schoon genoeg van. Terwijl het be drijf alle papieren netjes op orde had, ging de opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) in beide gevallen naar een concurrent die zijn za ken niet op orde zou hebben. De laatste keer had Reimers waal bv ingeschreven op een klus om landbouwdammen op Walcheren te vervangen. Ze had daarbij netjes een zo genaamde eigen verklaring bijgevoegd, zoals de bouwre gelgeving vereist. Gisteren eiste het bedrijf bij de voorzie- ningenrechter in Den Haag dat het werk aan de dammen op Walcheren toch aan haar gegund zou worden. Volgens de onderneming laat de bouwregelgeving niet toe dat be drijven pas in een later stadium een verklaring indienen over de vergunningen, de financiële draagkracht en de werkervaring. De landsadvocaat vroeg de rechter tijdens het kort geding om in zijn uitspraak maar te bepalen wan neer bouwbedrijven met de eigen verklaring over de brug moet komen. De rechter doet over een week uitspraak. Nieuwe skatebaan Scherpenisse SCHERPENISSE - De Thoolse wethouder M Velthuis heeft gisteren de nieuwe skatebaan op. het Pluimpotter- rein in Scherpenisse officieel geopend. De jongeren uit het dorp hebben lang om een halfpipe gevraagd en begin dit jaar ging de gemeenteraad overstag. De eigenaar van het vlakbij gelegen benzinestation maakte nog bezwaar door te stellen dat hij overlast vreest, maar volgens de ge meente ligt er genoeg ruimte tussen de baan en zijn be drijf. Het college stelt dat er in het dorp geen veiligere plaats is. door Gino van den Broecke KOEWACHT - De bevolking van Koewacht kreeg gister avond in gemeenschapscentrum De Vlaschaard in Koewacht de plannen voor een nieuw fiets pad van Koewacht naar Bonte koe uitgelegd. De provincie ont vouwde met uitgewerkte traject tekeningen, compositiefoto's en telgegevens voor een volle zaal haar plannen. Gedeputeerde T. Poppelaars, ambtenaar R. van Grunningen en tekenaar P. Sturm gaven uit leg over de mogelijkheden, loop routes en bijbehorende knelpun ten van het aan te leggen fiets pad. „We willen onze plannen ken baar maken en kijken of er draagvlak is onder de bevolking voor hetgeen wij voor ogen heb ben met het fietspad, wat de vei ligheid van de fietsers duidelijk moet en zal verbeteren", opende Poppelaars de avond. Vervolgens nam Van Grunnin gen het over en gaf uitleg over de uitgewerkte situatie en de af wegingen die daarbij zijn ge maakt. „Er zal om dit plan te realiseren bij mensen grond moeten wor den aangekocht. En dat zijn er vanwege de smalle weg best veel. Dat kan een risicofactor zijn voor het slagen van dit plan. Ook zullen er bomen moe ten worden gerooid, die door het smalle tracé niet direct kun nen worden hergeplant, wat ook een risicofactor kan zijn", zei Van Grunningen Na zijn uitleg stelden bewoners kritische vragen over hoe de weg precies ging lopen en het feit dat sommigen voorzagen dat de weg naar Bontekoe vogr automobilisten een nog grotere racebaan zou worden dan het nu al is. „Kunnen mijn kinderen dan nog wel veilig de deur uit, als de weg zo dicht langs mijn huis komt te liggen", vroeg iemand zich af. Op die vraag en alle andere vra gen kon inhoudelijk niet gede- (Advertentie) Miep de Vroed van de zomerschool luisteren naar de Walcherse schrijver Jan Zwemer. foto Willem Mieras r KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapclle - Tel. 0113-330333 tailleerd worden ingegaan. Het is immers een eerste plan. „We moesten ergens beginnen, want met een leeg vel papier aanko men werkt niet", reageerde Van Grunningen. Poppelaars toonde zich tevre den met de uitkomst van de avond en zei in het najaar nog maals terug te komen voor een avond, waarbij dan alle knelpun ten en kanttekeningen die bewo ners hadden geplaatst zouden zijn verwerkt. Ook gaf hij aan met de gemeen te in gesprek te gaan om het fietspad door te trekken binnen de bebouwde kom. Binnen het college van B en W in Terneuzen is die verlenging al besproken en staat men daar positief tegenover. „Wij zullen als gemeente ook daarin onze verantwoordelijkheid moeten nemen en dat gaan we zeker doen ook", aldus wethouder C. Lief ting. Het fietspad is geraamd op 1,5 miljoen euro en als het aan de provincie ligt, gaat de eerste schop in 2007 de grond in. Doopsgezinde kerk Aardenburg te bezichtigen ARDENBURG - De Doopsgezin de Kerk in Aardenburg is de he le maand juli elke maandag- en donderdagmiddag open voor be zichtiging. Tijdens de open middagen wor den boeken en kaarten ver kocht. Dat aanbod wordt uitge breid met onder andere cd's en snuisterijen tijdens het braderie- weekend van 9 en 10 juli. Op die dagen is de kerk open van 10.00 tot 17.00 uur. Op de open midda gen is dat van 13.30 tot 16.30. Dezelfde openingstijden, maar dan dagelijks, gelden in de Cul turele Week, van 16 tot 24 juli. In die week stelt Jannie Veraard uit Groede in de kerk schilde rijen tentoon. In de krant van dinsdag 28 juni werd ge meld dat een 22-jarige inwoner van Breskens is berecht voor het stelselma tig bestelen van vrienden. Het betreft echter een 22-jarige inwoner van Aar denburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45