BC Onenigheid over aanpak water Vrees voor fiasco Toonbeeld We krijgen er een gratis zwembad voor terug Ledeltheater richt zich voornamelijk op filmhuisfilms w laatste m Ult- -1 verkoop! Hulst broedt op alternatief rioolstelsel in Clinge 1 ronde Zindelijk Redactie: 0113-315649 ivww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl 'ostbus 31,4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: Jnnrd- en Midden-Zeeland: 0113-315520; peuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. Jinsdag 5 juli 2005 editie Zeeuws-Vlaanderen for Sheila van Doorsselaer CLINGE - Bewoners van het noordelijke deel van de 's-Gra- rfenstraat in Clinge voelen zich rde dupe van de actie van bewo- iers van de Kennedylaan. Die ïillen geen maatregelen tegen wateroverlast in de plantsoenen ïoor hun deur. foor de tweede keer in een week staat de 's-Gravenstraat er hoogte van Zeegat blank loor de overvloedige regenval. )mdat het noordelijke gedeelte m Clinge lager ligt dan het ge iled bij de grens, heeft het be- in van de 's-Gravenstraat de neeste overlast. De gemeente [ulst is al lange tijd bekend met le problemen en heeft een aan- al maanden geleden maatrege- én aangekondigd. wil Hulst in de Kenne- ylaan, halverwege de 's-Gra- mstraat, zogenaamde wadi's inleggen. Dat zijn met gras be- roeide greppels waar het regen- ater afkomstig van daken en regen langzaam in de bodem zakken en afgevoerd kan rorden. uim vijftig bewoners van de ïennedylaan en omgeving 'illen de wadi's niet. Ze vinden gevaarlijk voor kinderen om- lat een laag water in de grep- els kan blijven staan. Ze fezen daarnaast dat de afwa- ïing met zal werken en dat zij iet de brokken komen te zitten. )e omwonenden dreigen naar [e rechter te gaan als de ge- ïeente de aanleg van wadi's oorzet. le bewoners nabij Zeegat vin- niet terecht. „Wij zitten eet natte voeten en daar moet ewoon wat aan gebeuren", zegt Zoveel regen was ook niet de bedoeling PHILIPPINE - Vorige week draaiden op verschil lende plaatsen nog berege- ningsinstallaties; een beet je regen konden de boeren wel gebruiken, maar zo'n plens als gisteren was ook weer niet de bedoeling. ZLTO-bestuurder en akker bouwer J. van Waes uit Philippine vindt het nog te vroeg om van een ramp te spreken, maar duidelijk is volgens hem wel dat de overvloedige regenval van gisteren voor schade zorgt. Met name bij gewassen die m ruggen worden geteeld, 's aardappels, wortels en witlof. „Cruciaal is hoe het water in de voren blijft staan. Als dat langer dan 24 uur is, is het funest voor de gewassen." Maar ook voor producten als vlas en graszaad kan de overvloedige regen scha delijk zijn. Van Waes: «Veel vlas is door de regen platgeslagen en je moet maar afwachten of het nog overeind komt en voor gras zaad dat al een tijdje gemaaid was, is het af wachten of de regen het zaad er niet uitgespoeld heeft." Los van de hoeveelheid was ook de manier waarop de regen neerplensde niet echt een remedie tegen de droogte. Van Waes: „Als de regen met zoveel geweld naar beneden komt. slaat de grond meteen dicht. Daardoor blijft het water erop staan in plaats van dat het in de bodem trekt." J. de Vilder, bewoner van de 's-Gravenstraat. „Het water stond tot halverwege de stoep en het kwam bij ons tot net bij de voordeur. De brandweer was 's middags nog bezig met pom pen." Een andere bewoner zegt vol af schuw dat hij „de drollen voor bij zag drijven." Omdat de meerderheid van de fracties in de Hulster gemeente raad vindt dat 'de stem van de meerderheid van het volk moet gelden', hebben de Hulster amb tenaren een alternatief bedacht om de wateroverlast in Clinge te bestrijden. „In het alternatief zijn de wadi's van de baan", zegt J. Raanhuis van het team ci viele techniek van de gemeente. „We gaan het probleem dan op lossen door een gescheiden riole ringssysteem aan te leggen. Het water wordt dan via die pijpen versneld afgevoerd naar een sloot bij de Frans Halsstraat die Waterschap Zeeuws-Vlaande ren daarvoor nog moet verbre den." Vertraging Deze oplossing komt dicht in de buurt van het alternatief dat de bewoners van de Kennedylaan een paar weken geleden zelf voorstelden. Zij opteerden voor een vijver waarin het water ge loosd kan worden. De ambtena rij kiest niet voor een vijver, maar voor een te verbreden sloot. Dit alternatief kost de ge meente wel 150.000 euro méér dan de aanleg van de wadi's, waar 1,6 miljoen euro mee ge moeid is. Burgemeester en wethouders van Hulst moeten nog een beslis sing nemen over het voorstel van de ambtenarij. Omdat Hulst zwaar in de financiële proble men zit. is het niet ondenkbaar dat het college alsnog kiest voor de wadi's. De rioleringswerkzaamheden in Clinge waren oorspronkelijk voorzien in de maanden augus tus en september. Door de be zwaren van de bewoners van de Kennedylaan is nu een vertra ging van enkele maanden opge lopen. Dat betekent dat de uitvoering wordt verschoven naar dit na jaar. VVD steunt visie ondernemers TERNEUZEN - Het kortparkeren op de Markt in Temeu- zen moet worden uitgebreid. Daarvoor pleit de Terneuzen- se VVD-fractie in de algemene beschouwingen bij het ge meentelijk beleidsplan 2005-2009. De libei'alen stellen zich daarbij achter het standpunt van de ondernemers. B en W opperen in hun parkeemota juist om een einde te maken aan het parkeren op de Markt. De WD vindt ook dat parkeren onderaan de Scheldedijk mogelijk moet blij ven voor personeel en ondernemers uit de binnenstad. Het parkeerterrein nabij de koffieshops Checkpoint en Miami moet volgens de WD betaald parkeren worden. Verder pleit de fractie voor een oplossing voor de parkeer- problematiek van de watersporters. Vlonder slecht bereikbaar BRESKENS - De vlonder in de jachthaven van Breskens en de nieuwe loopsteiger in de Westerschelde bij Hoofd plaat zijn slecht toegankelijk voor mensen met een functiebeperking. Dat concludeert de Stichting Werk groep West-Zeeuws-Vlaanderen Gehandicaptenbeleid (SWWG). In een brief aan de gemeente Sluis laat de werk groep weten dat op beide plaatsen niet of nauwelijks reke ning is gehouden met mensen met een lichamelijke handi cap. „In de vlonder in Breskens is halverwege een afstap aangebracht. Daardoor is het voor rolstoelgebruikers en mensen die slecht ter been zijn niet mogelijk het einde van de vlonder te bereiken en daar even op de bank te zit ten om te genieten van het uitzicht", schrijft L. Vroon van de commissie Toegankelijkheid van SWWG. Ook het re cent vernieuwde platform in de Westerschelde bij Hoofd plaat is volgens de commissie een niet te nemen hinder nis. Zij pleit daarom voor een onderzoek naar te nemen maatregelen. Daarbij zijn volgens SWWG niet alleen men sen met een functiebeperking gebaat, maar ook mensen met kinderwagens, bolderkarren en ander rollend materi aal. Clementie voor zakenman MIDDELBURG - Een inwoner van Burgh-Haamstede (50) mag vanaf volgende week weer autorijden. Hij is al ruim vier maanden zijn rijbewijs kwijt omdat hij eind fe bruari, met veel te veel drank op. naar zijn bedrijf reed omdat personeel er niet in slaagde het alarm aan te zet ten. De man werd aangehouden, moest blazen en vervol gens zijn rijbewijs inleveren. Hij vertelde politierechter M. Meeuwisse dat hij het zonder rijbewijs niet lang kan bolwerken en failliet dreigt te gaan. De Middelburgse po litierechter wilde dat niet en volgde dan ook de eis van of ficier van justitie H. den Hartog om hem te veroordelen tot een onvoorwaardelijke rijontzegging van 4,5 maanden en een voorwaardelijke ontzegging van 2,5 maanden. Daarnaast moet de man 800 euro aan de staat overmaken. Voor de tweede keer in een week tijd staat aan het begin van de Gravenstraat de weg onder water. Volgens een bewoner drijven de drollen voorbij. foto Albert Seghers door Raymond de Frel door Jan van Zuilen RETRANCHEMENT - Het lijkt wel op water naar zee dragen, wat de brandweer maandagmor gen op camping De Zwinhoeve in Retranchement aan het doen is: water wegpompen terwijl de regen nog met bakken uit de he mel valt. Op de camping is geen droog plekje meer te vinden. De weini ge campinggasten die zich in de stromende regen buiten wagen, doen dat óf met laarzen aan, óf op blote voeten. „We komen hier al 33 jaar, maar zo erg als dit hebben we nog nooit meege maakt", verzucht een echtpaar onder een grote paraplu. Het paar is op weg naar kennissen op een ander deel van de cam ping; „Koffie drinken, iets an ders kun je met dit weer toch niet doen." Een andere trouwe campinggast ziet een lichtpunt je. „We moesten dit jaar hon derd euro meer betalen voor een jaarplaats. Gelukkig krijgen we daar nu een gratis zwembad voor terug." Zolang hun caravans zelf niet onder water komen te staan, kunnen de meeste camping- gasten nog wel leven met het on gemak. „Ach, het hoort ook een beetje bij kamperen", zegt een man die op zijn blote voeten on der de luifel van zijn caravan Een campinggast van de Zwinhoeve in Retranchement houdt haar voeten nog even droog. foto Camile Schelstraete naar de neergutsende regen staat te kijken. Hij is in afwach ting van de terugkomst van zijn vriend, die met de auto om broodjes is. Camping De Zwin hoeve ligt in het uiterste westen van West- Zeeuws-Vlaanderen. Dat is samen met de omgeving van Biervliet deze dag de natste plek van heel Zeeuws-Vlaande ren. Maar ook elders in Zeeuws-Vlaanderen blijft de overvloedige regenval niet zon der gevolgen. De brandweer is al vanaf twee uur 's nachts in touw om her en der, in eerste in stantie vooral in Oostburg, on dergelopen kelders leeg te pom pen en mensen te helpen met het dweilen van de vloer van hun woonkamer of winkel. Dat leidt tot schrijnende taferelen, zoals aan de Markt in Oostburg waar een pas begonnen hotelhouder zijn zaak onder water ziet stro men. Kledingstukken In de Oude Kerkstraat in Sluis ontdekt het winkelpersoneel pas bij aanvang werktijd dat hun winkels blank staan. Ook hier springt de brandweer bij, bijvoorbeeld bij Unique Fashi on, waar het regenwater zo'n tien centimeter hoog stond. „Ge lukkig net niet hoog genoeg om de kleding te beschadigen. Nu zijn maar een of twee kleding stukken nat geworden", zeggen de winkeldames D. Oostdam en L. Bogaart. Veel tijd om lang bij de dingen stil te staan hebben ze niet. Al snel neemt het dagelijkse leven weer zijn loop en dat betekent in Sluis winkelen en nog eens winkelen. „Wat moet je anders met dit weer", zegt een man, ter wijl zijn vrouw in de kledingrek ken naar een uitverkoopvoor deeltje zoekt. OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg vaart op filmgebied voortaan een nieuwe koers. De theater- annex bioscoopvoorzie ning richt zich voortaan meer op de zogenaamde 'betere film', oftewel rolprenten die vooral in filmhuizen worden gedraaid. De commerciële bioscoopfilms verdwijnen niet helemaal uit het aanbod, maar algemeen coor dinator J. Bolsius van het Ledel theater zweert bij een nieuwe aanpak, die veel weg heeft van de non-commerciële werkwijze van filmhuizen. „We hebben in juni proefgedraaid met filmhuis producties. Dat leverde een for se toename van het bezoeker saantal op. Hadden we voor heen weekenden met vijftien be zoekers op drie voorstellingen, vorige maand waren dat er ge middeld 75. Voor de 'betere film' komen de mensen dus nog wel naar de bioscoop", zegt Bol sius. Volgens de coördinator is dat verklaarbaar. De commerciële producties richten zich volgens hem vooral op jongeren, maar die lieten het in Oostburg steeds meer afweten. „Ik denk dat dit komt doordat jongeren heel han dig zijn met de computer. Films die net in de bioscoop draaien, zijn al via internet te downloa den. Bovendien willen de jonge ren graag een film zien in een servicezaal. Die hebben wij niet. En die zullen er ook niet komen, want dat kost handenvol met geld", aldus Bolsius. Daarnaast het volgens de coördi nator ook het commerciële aan bod te wensen over. Bolsius: „We zullen nog wel van dit soort films blijven draaien, maar ik wil niet meer terug naar een situatie waann wij films ver tonen die drie of vier maanden oud zijn. Daar komt gewoon geen volk op af. Om het aanbod aantrekkelijk te houden, zullen we ook proberen een film maxi maal twee weken in ons theater te laten draaien." Starwars In de zomermaanden krijgt het commerciële circuit ruimte op vrijdag-, zaterdag- en zondag avond. Zo is deze week de nieuwste Starwars-film te zien. Op zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag wordt een kinder- of familiefilm gedraaid. De film huisproducties worden op maan dag- dinsdag en donderdaga vond en op zondagnamiddag ver toond. Deze week is dat de rolprent Amelie. r v I PZC 1 I spaar I zegel 3 I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orgmele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig De spaar kaarten staan op 25.29 juni en 2 juli in de PZC. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er dreigt een fiasco voor Toonbeeld, het Ter- neuzense instituut voor beelden de en muzikale vorming. Die vrees spreekt de fractie van GroenLinks uit in de algemene beschouwingen bij het gemeen telijk beleidsplan 2005-2009. De fractie wijst erop dat er voor de reorganisatie van Toonbeeld nog 170 volwassen cursisten wa ren en dat daar nu nog maar 48 van over zijn. Vooralsnog is er volgens Groen Links geen aanwijzing dat die neergaande trend zich zal wijzi gen. De partij kondigt voor de raadsvergadering van donder dag dan ook een motie aan, waarin B en W wordt gevraagd een en ander degelijk te onder zoeken en eventueel beleidsbij stellingen te doen. „We zijn van mening dat een vol wassen cursistenaanbod van es sentieel belang is voor een ge zonde ontwikkeling van het kun- stenonderwijs in deze gemeen te", betoogt GroenLinks. „We moeten niet vergeten dat Toon beeld ook vaak een familie-aan gelegenheid is." De fractie wijst erop dat veel volwassen cursisten nu op verge lijkbare cursussen in België zit ten. Verder zijn er aanbiedingen verschenen van particuliere mu- ziekcursussen die aanmerkelijk goedkoper zijn dan Toonbeeld die nu kan bieden. Voor Groen Links is er dus alle reden voor een tussentijdse evaluatie, die eind dit jaar aan de gemeente raad kan worden voorgelegd. De fractie zegt verder ook nieuwsgierig te zijn naar wat de bezuinigingsoperatie bij Toon beeld de gemeente uiteindelijk gekost heeft. zeeuwse almanak Op dat kantoor in Goes zijn de discussies over wie nu vlot ter zijn in hun ontwikkeling: meisjes of jongens, weer in al le hevigheid losgebarstenZe ker nu één van de collega's voor de tweede maal vader is geworden. Hij is al de trotse papa van een dochter. Afgelopen week meldde hij op kantoor het ultieme bewijs dat jongens vlotter zijn in het zindelijk worden. Met een overwinnaarsblik ktvam hij binnen. Zoonlief, slechts een paar dagen oudhad het potje nu al gevonden. Met een krachtig boogje had hij ge plast. Rechtstreeks in het pot je met billencrème.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43