irukke weg levert veel risico's op Naturisten dreigen met rechter De droogtrommel draait overuren Gemeente ligt met provincie in de clinch over subsidie laatste M Ult- verkoop! Rampenplan Schouwen-Duiveland brengt gevaarlijke situaties in kaart x ronde Zindelijk ■edactie: 0113-315649 iww.pzc.nl Cmaitredactie@pzc.nl Joslbcs 314460 AA Goes irivertentie-exploitatie: Lord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Bfifiuws-Vlaanderen: 0114-372770; nationaal: 020-4562500. Binsdag 5 juli 2005 editie Schouwen-Duiveland jfnnrPiet Kleemans felERIKZEE - Elders is het de Industrie die risico's met zich ieebrcngl, maar op Schou- Iven-Duiveland zijn het de voor- Si in de zomer overvolle twee- jaanswegen die het meeste ge- laar opleveren. Dat blijkt uit de oveel regen as ook niet de bedoeling 'HILIPPINE - Vorige week Iraaiden op verschillende plaat- en nog beregeningsinstallaties; :en beetje regen konden de boe- wel gebruiken, maar zo'n liens als gisteren was ook weer iet de bedoeling. iLTO-bestuurder en akkerbou- J. van Waes uit Philippine iindt het nog te vroeg om van en ramp te spreken, maar dui- elijk is volgens hem wel dat de rervloedige regenval van giste- in voor schade zorgt. Met na bij gewassen die in ruggen orden geteeld, zoals aardap- ils, wortels en witlof. „Cru is hoe lang het water in de iren blijft staan. Als dat lan- ;r dan 24 uur is, is het funest lorde gewassen." aar ook voor producten als as en graszaad kan de over- loedige regen erg schadelijk jn. an Waes: „Veel vlas is door de ;gen platgeslagen en je moet iaar afwachten of het nog over- nd komt en voor graszaad dat een tijdje gemaaid was, is het fwachten of de regen het zaad :niet uitgespoeld heeft." zogeheten risico-analyse, onder deel van het onlangs gereed ge komen rampenplan. Die risico-analyse is een belang rijk onderdeel van het rampen plan. Per gebied wordt op een rij gezet wat het meeste risico oplevert. De meeste risico's op Schouwen-Duiveland leveren het wegverkeer en de waterre creatie op. Het water speelt op Schouwen-Duiveland een grote rol. De Schouwse wateren zijn bijzonder populair bij water sporters en dat geeft veel drukte op het water. Met alle risico's van dien. Een andere factor van belang wordt gevormd door de tweebaanswegen. Deze zijn in de zomer vaak overvol en dat maakt de kans op ongelukken re latief groot. Ook het risico van natuurbranden dient, zo blijkt uit de risico-analyse, niet uitge vlakt te worden. Genoemd wor den het kwetsbare duingebied en de domaniale bossen bij Nieuw-Haamstede. Ook de aanwezigheid van een vliegveld brengt gevaren met zich mee. In de buurt van een vliegveld is de kans op een vliegtuigongeval het grootst. Het zweefvliegveld bij het Schouwen-Duivelandse Nieuw- Haamstede geeft risico's, maar veel minder dan die aan vlieg veld Midden-Zeeland kleven. Voor wat betreft bedrijven valt het op het voormalige eiland wel mee met de risico's. Ver spreid over Zeeland zitten achttien bedrijven die forse ri sico's opleveren. Deze bedrij ven vallen onder het Besluit Rampen en Zware Ongevallen (BRZO), Schouwen-Duiveland kent echter geen BRZO-bedrij- ven. Het gemeentelijk rampenplan is feitelijk - oneerbiedig gezegd - een lijst van wie wat moet doen als er een ernstig verkeerson geluk gebeurt of zich een ramp van andere aard vol trekt. Waarbij het uitgangs punt is dat de burgemeester in dat soort situaties het oppei'be- vel voert. Voor verschillende si tuaties gelden uiteenlopende sce nario's. Is de ramp beperkt van omvang - bijvoorbeeld een verkeersonge luk - dan wordt door politie, brandweer en ambulancemen sen ter plaatse overlegd en een strategie uitgestippeld. Hetgeen de treffende naam 'motorkap- overleg' heeft meegekregen. Gaat het om een ramp van gro ter omvang dan wordt een spe ciaal team geformeerd, zoals het Coördinatieteam Plaats Inci dent. En zo is er een hele trits op maat gesneden teams met nauw omschreventaken, die aan de hand van strikte procedures aan het werk gaan in geval van een calamiteit. Op jeugdcamping Duin en Strand in Scharendijke viel de wateroverlast in tegenstelling tot de rest van de provincie mee. RUIN1NGEN - Na twee keer epasseerd te zijn voor een op- racht, heeft het aannemersbe- rijf Reimerswaal BV uit Krui- ingen er schoon genoeg van. 'envijl het bedrijf alle papieren etjes op orde had, ging de op- racht van het ministerie van .andbouw, Natuur en Visserij -NV) in beide gevallen naar en concurrent die zijn zaken iet op orde zou hebben. e laatste keer had Reimers- eaal bv ingeschreven op een lus om landbouwdammen op falcheren te vervangen. Ze had aarbij netjes een eigen verkla- ing bijgevoegd, zoals de bouw- gelgeving vereist. In die eigen ii'klaring belooft de bouwon- erneming dat hij de benodigde ïrgunningen bezit, dat hij fi- ancieel gezond is en dat hij vol- oende ervaring heeft met ande- projecten. Groot was dan ook verontwaardiging bij het be- rijf toen de opdracht naar een incurrent ging die bij de in lijving geen eigen verklaring id meegezonden. Eerder was !n klus in Serooskerke ook al aan een bedrijf dat de apieren volgens Reimerswaal 'niet op orde had. et bedrijf uit Kruiningen had NV daar toen op aangesproken A het ministerie beloofde ook eterschap. Nadat de klus op Salcheren toch weer aan haar bij Federatie wil dat Veere verbod op naaktrecreatie op Neeltje Jans terugdraait voorzieningenrechter in Den dat het werk aan de dam- Ein op Walcheren toch aan ar gegund zou worden. De jjndsadvocaat meende echter het ministerie de vrijheid om zelf te bepalen met wel- ze in zee gaat. rechter doet over een week Rspraak. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle SCHARENDIJKE - De matrassen zijn doorweekt, evenals de handdoeken, slaapzakken en rondslingerende kle dingstukken. Hoewel de wateroverlast na de wolkbreuk op Schouwen-Duive land meeviel, zijn er vakantiegangers die dit niet snel zullen vergeten. „We hebben nog één droog hoekje en daar hebben we geslapen. Maar we zijn positief: the show must go on." Lau rens, Niels en Koen uit Didam staan sinds zaterdag op jongerencamping Duin en Strand in Scharendijke en zijn niet van plan hun vakantie te laten be derven. Een stel jongens uit Breda heeft het slechter getroffen. Daar stortte 's nachts de voortent in en het water ver nielde hun radio. „Het lijkt hier wel een vluchtelingenkamp, maar gelukkig ko men ze vanmiddag zeilen brengen voor extra bescherming. Deze tent lijkt wel een exemplaar uit de tijd van Napo leon", grapt er één. Dat veel spullen van de jonge camping- gasten doorweekt zijn, ligt voorna melijk aan hun oude materieel, legt Thea van Baarle van camping Duin en Strand uit. „Ze nemen tenten mee die van zolder komen en na de vakantie eigenlijk direct de container inkun- nen." Grote problemen zijn er nog niet ge weest. „Maar de droogtrommels draaien overuren", zegt Van Baarle. Dat de ca'mpingvelden niet onder water staan heeft te maken met de verticuteer- drain die is aangelegd. „We hebben ga ten gemaakt en die met zand opgevuld zodat het water makkelijk wegloopt en de velden lopen ook schuin af, dus daar hebben we gelukkig geen problemen mee", aldus Johan van Baarle van Duin en Strand. Hulptroepen Een groep jongeren uit Reewijk heeft 's morgens de hulptroepen al ingeroe pen. Omdat hun eigen tenten zo volgelo pen zijn, hebben ze een campingtent even verderop gehuurd. De ouders, die met de boot in Herkingen liggen, had den 's morgens alles al verhuisd. „Nu moeten we nog naar het dorp om lucht bedden te kopen, want de matrassen hebben zich volgezogen met water", al dus moeder Marit Dost. „Overdag zit ten we dus hier en we slapen in de ande re tent", zegt zoon Jorn. Juist omdat het zo gezellig is op het veld van de vakan tiegangers, die allemaal sinds zaterdag op Duin en Strand staan. Het gewone campingleven gaat gewoon door, regen of geen regen. Met een para plu loopt iedereen naar de douches en als je het positief bekijkt zijn slippers niet eens nodig. En wat gaat iedereen doen nu het geen stranweer is? De jongens uit Didam weten het in ieder geval al wel. Vanmiddag gaan we naar de kroeg of- zo, in ieder geval ergens waar het droog door Maurits Sep NEELTJE JANS - De Naturis ten Federatie Nederland (NFN) (Advertentie) I PZC I spaar zegel I 3 Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m!3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. eist van de gemeente Veere dat het verbod op naaktrecreatie op Neeltje Jans wordt opgeheven. Gebeurt dat niet, dan stapt de NFN naar de rechter. De natu- ristenorganisatie schrijft dat in een brief aan de gemeente. Cliniclowns MIDDELBURG - De Clini clowns hebben van de Middel burgse basisschool Acaciahof een cheque gekregen van 4000 euro. Of eigenlijk twee cheques van 2000 euro, want het geld is bijeengebracht door de leerlin gen van de twee locaties van de school aan de Generaal Hake- will Smithlaan en de Zuidsin gel. Een fancy-fair bracht nog eens 2000 euro op. Veere heeft in mei een bord ge plaatst op het strand van Neel tje Jans om duidelijk te maken dat bloot recreëren daar niet is toegestaan. Volgens de naturis ten worden zij echter al bijna twintig jaar gedoogd. De NFN vindt dat Veere met die gedoogsituatie duidelijk maakt dat het strand geschikt is voor naaktrecreatie. Het ligt bo vendien niet vlakbij de openba re weg. De gemeente mag naaktrecreatie verbieden op plekken die daarvoor niet ge schikt zijn, maar het bewuste strand van Neeltje Jans valt daar dus niet onder, redeneert de NFN. De federatie wijst er tevens op dat volgens de minister van Jus titie een strand geschikt is voor naaktrecreatie als het niet di rect aan de openbare weg ligt, als naaktrecreanten op een strand in de meerderheid zijn temidden van geklede strandgas- ten die bovendien in meer derheid geen bezwaar hebben te gen de naaktrecreatie, of wan neer het tijdstip en de omstan digheden zodanig zijn dat het lo gisch is dat bloot wordt gere- creëerd. Intrekken Al deze overwegingen zijn vol gens de NFN van toepassing op Neeltje Jans. Daarom moet de gemeente het verbod intrekken, stelt de organisatie. In een begeleidende brief aan het college van B en W van Veere vraagt de NFN het ge meentebestuur in te gaan op de ze argumenten, en niet slechts te verwijzen naar de landelijke wetgeving en het verbod op naaktrecreatie dat daaruit volgt. De NFN verwijt het gemeentebe stuur tevens onzorgvuldig te zijn omgegaan met de belangen van de naaktrecreanten. Deze groep strandgasten is namelijk niet vertegenwoordigd in de Kwaliteitskring die zich met re creatie heeft beziggehouden. An dere maatschappelijke organisa ties zijn door de gemeente wel uitgenodigd. Als de gemeente overlast van seksuele aard wil tegengaan op de stranden, dan vindt zij de NFN aan haar zijde, merkt de organisatie op. 'Om kwalitatief goed (naakt) te kun nen recreëren, dient seksuele overlast voorkomen en zonodig bestreden te worden.' Bedrijf klaagt ministerie aan na nislopen order Projectmeubilering Zeeland ravenpolderseweg 37- Góes 06 117304 777 Geld voor Huize Fleuroja BRUINISSE - De inmiddels gebruikel ijke laatste dag van de Bruse Golf dagen, waarin wordt gespeeld voor een goed doel, heeft dit jaar 3585 euro opgeleverd. Het geld gaat naar Huize Fleuroja in Zierikzee. In dit huis worden vier meervoudig gehandicapte volwassenen opgevanggen en verzorgd. Fleuroja is een particuliere instelling, opge zet door de ouders van de bewoners. De actie was opgezet door de Ladies Circle Schouwen-Duiveland, in samenwer king met de Bruse vissers. Clementie voor zakenman MIDDELBURG - Een inwoner van Burgh-Haamstede (50) mag vanaf volgende week weer autorijden. Hij is al ruim vier maanden zijn rijbewijs kwijt, omclat hij eind fe bruari met veel te veel drank op naar zijn bedrijf reed om dat personeel er niet in slaagde het alarm aan te zetten. ,,Ik dacht er niet bij na." De man werd aangehouden, moest blazen en vervolgens zijn rijbewijs inleveren. Hij vertelde politierechter M. Meeuwisse dat hij zonder rijbe wijs het niet lang kan bolwerken en failliet dreigt te gaan. De Middelburgse politierechter wilde dat niet en volgde dan ook de eis van officier van justitie H. den Hartog om hem te veroordelen tot een onvoorwaardelijke rijontzeg ging van 4,5 maand en een voorwaardelijke ontzegging van 2,5 maand. Daarnaast moet de man ook nog eens 800 euro aan de staat overmaken. Definitief ontwerp gemeentehuis SINT-MAARTENSDIJK - B en W van Tholen hebben het definitieve ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis in Tho- len-stad vastgesteld. Van grote veranderingen ten opzich te van het eerdere plan is geen sprake. Het aantal pal-keer plaatsen wordt wel uitgebreid nu duidelijk is dat ook het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in het gebouw wordt gevestigd. Nu het ontwerp definitief is vastgesteld, kan de bouwvergunning worden aangevraagd. Dat ge beurt vermoedelijk in september. De aanbesteding vindt dan begin volgend jaar plaats. Als vertragingen uitblij ven, kan de bouw in mei 2006 beginnen. Skatebaan in Scherpenisse geopend SCHERPENISSE - De Thoolse wethouder M. Velthuis heeft gisteren de nieuwe skatebaan op het Pluimpotter- rein in Scherpenisse officieel geopend. De jongeren uit het dorp hebben lang om een halfpipe gevraagd en begin dit jaar ging de gemeenteraad overstag. De eigenaar van het vlakbij gelegen benzinestation maakte nog bezwaar door te stellen dat hij overlast vreest, maar volgens de ge meente ligt er genoeg ruimte tussen de baan en zijn be drijf. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland ligt in de clinch met de provincie omtrent de hoogte van Leader-plus-sub- sidie. De twist betreft een be drag van ruim 8500 euro. De voorgeschiedenis van de one nigheid tussen de provincie en de gemeente gaat terug tot 2001. De gemeente investeerde dat jaar fors in de Entente Florale, de groen wedstrijd die het Schou wen-Duivelandse Dreischor uit eindelijk de titel Groenste dorp van Europa opleverde. Totaal 24.960 euro aan gemeen schapsgeld werd gestoken in promotie, groenbeheer en bege leiding. Ook stelde de gemeente zich garant voor een bedrag van ruim 9000 euro aan directe kos ten in verband met de groenwed- strijd. Die post omvatte onder meer een onderwijsproject, maar ook de jurypresentatie en de reis- en verblijfkosten van een delegatie uit Dreischor bij de finale van de groen wedstrijd in het Ierse Ennis. In 2003 werd de eindrekening van het project opgemaakt en kwam men uit op zo'n 28.000 eu ro. De provincie wil echter niet meer op tafel leggen dan 19.629 euro. Een verschil van 8500 eu ro. Een bedrag dat volgens de provincie onvoldoende onder bouwd is om voor subsidie in aanmerking te komen. En de re gels zijn, stelt een woordvoerder van de provincie, streng. Zeker als het om subsidies als de Lea der-plus subsidie gaat. „Wij wil len het bedrag gespecificeerd zien op factuurniveau." Vrij ver taald: de provincie wil eerst bon netjes en kwitanties zien. Maart dit jaar werd door de pro vincie het uit te keren subusidie- bedrag vastgesteld op genoemde 19.629 euro. Een beslissing waar de gemeente Schou wen-Duiveland het absoluut niet mee eens was. Tegen het be sluit van de provincie werd een bezwaarschrift ingediend. M. van den Berge van de ge meente Schouwen-Duiveland: „Wij zijn als gemeente van me ning dat we ook zonder 'bonne tjes' kunnen bewijzen dat het geld besteed is aan de Entente Florale. Het voldoet ons ins- ziens gewoon aan alle subsidie voorwaarden die de provincie er aan stelt." Het bezwaarschrift van de ge- mente tegen de beslissing van de provincie komt vanmiddag aan de orde tijdens de zitting van de adviescommissie be zwaarschriften. (Advertentie) Grote Marki 11-13 4461 AH Goes LJ Telefoon: 0113 227607 zeeuwse almanak Op dat kantoor in Goes zijn de discussies weer in alle he vigheid losgebarsten over wie nu vlotter zijn in hun ontwik keling: meisjes of jongens. Ze ker nu één van de collega's voor de tweede maal vader is geworden. Hij is al de trotse papa van een dochter. Afgelopen week meldde hij op kantoor het ultieme bewijs dat jongens vlotter zijn in het zindelijk worden. Met een overwinnaarsblik kwam hij binnen. Zoonlief, slechts een paar dagen oud, had het potje nu al gevonden. Met een krachtig boogje had hij ge plast. Rechtstreeks in het pot je met billencrème.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35