Raad kiest voor knelpunten Zuid PZC PZC Een mens is nooit te oud om te leren Al 60 jaar een bijzondere band Vraagtekens bij positieve bestemming bedrijf Grintweg Randweg Wilhelminadorp bij veel fracties ook hoog op lijstje .Aazet 13 ^nnr Rob Paardekam GOES - Vrijwel alle partijen in de Goese gemeenteraad hebben Goes-Zuid als hoogste op hun prioriteitenlijstje staan als het gaat om het aanpakken van ver keersknelpunten. Dat bleek gis teren tijdens de vergadering van de commissi? grondgebied. Daarmee volgen ze het advies van bureau Ligtermoet Part ners. Die lichtte alle ideeën uit het Gemeentelijk Verkeers- en Fiasco dreigt voor instituut culturele vorming TERNEUZEN - Er dreigt een fiasco voor Toonbeeld, het Ter- neuzense instituut voor beelden de en muzikale vorming. Die vrees spreekt de fractie van GroenLinks uit in de algemene beschouwingen bij het gemeen telijk beleidsplan 2005-2009. J)e fractie wijst erop dat er voor de reorganisatie van Toonbeeld nog 170 volwassen cursisten wa ren en dat er daar nu nog maar 48 van over zijn. Vooralsnog is er volgens Groen Links geen aanwijzing dat die neergaande trend zich zal wijzi gen. De partij kondigt voor de raadsvergadering van donder dag dan ook een motie aan, waarin B en W wordt gevraagd ben en ander degelijk te onder zoeken en eventueel beleidsbij stellingen te doen. „We zijn van mening dat een volwassen cur sistenaanbod van essentieel be lang is voor een gezonde ontwik keling van1- het kunstenonder- wijs in deze gemeente", betoogt GroenLinks. Vervoersplan (GWP) door om tot de conclusie te komen dat de problematiek in Goes-Zuid het grootst is. De aanleg van een zui delijke ontsluitingsweg, een gro tere rotonde bij de Van Hertum- weg en een tunnel onder het spoor in diezelfde straat dienen voor een betere doorstroming van het verkeer te zorgen. Nu is het tijdens de spitsuren vaak aanschuiven in grote delen van Goes-Zuid. Een andere prioriteit die door veel partijen werd genoemd, is GOES - Zestig jaar huwelijk heeft een enorme band gesmeed. „Ze zetten geen stap zonder el kaar buiten de deur", zegt doch ter Tineke over haar vader en moeder. „Mooi om te zien." Jan Plubrecht de Baar (91) en zijn vrouw Maria Adriana de Baar-Hopmans (86) vierden gis teren hun diamanten bruiloft. Zonder al te veel poespas, want hoewel ze nog goed uit de voe ten kunnen, gaan ze geestelijk wel achteruit. Maria is van geboorte een Haag se, terwijl Jan in 's-Heer Arends- kerké het levenslicht zag. In die laatste plaats heeft het echtpaar ook lang gewoond. Nu zijn ze ge lukkig in een aanleunwoning van het Gasthuis in Goes. Veel Goesenaren zullen Jan ken nen van het Shell-benzinesta- tion aan de Van de Spiegel straat dat nog steeds zijn naam draagt. „Hij heeft dat vanaf de het aanpakken van de proble matiek in de dorpen Wilhel minadorp en Wolphaartsdijk, waar veel verkeer door de ker nen raast. Vooral D66 hamerde erop om de dorpen nu eens voorrang te geven boven de stad. Ook andere fracties heb ben een randweg bij Wilhelmina dorp hoog op hun lijstje staan. Verder werd het verbeteren van de fietsvoorzieningen vaak ge noemd. Bijvoorbeeld het aan leggen van een fietstunnel bij de ingang van de Goese Polder grond toe opgebouwd", zegt dochter Tineke. „Het was hard werken." Ondertussen zorgde Maria thuis voor de vier doch ters. Geen van die vier wilde het benzinestation overnemen en daarom is dat overgegaan in an dere handen. Er zijn inmiddels ook zes kleinkinderen, Het echtpaar brengt zijn dagen tegenwoordig rustig door. Elke zondag gaan ze nog naar de ka tholieke kerk en verder genieten ze van de natuur. „Elke woens dag, als ik naar ze toe ga, zorg ik dat de klapstoeltjes in de au to liggen, zodat we met de auto ergens heen kunnen rijden", zegt Ineke, de enige dochter die nog in Nederland woont. Dat de anderen de weide wereld in zijn getrokken, hebben ze een beetje van hun ouders. Ineke: „Die heb ben heel wat van de wereld ge zien en zijn met de camper heel Europa doorgereisd. Spanje was hun favoriete land. In Santiago de Compostela zijn ze vaak ge weest." ter hoogte van de Troelstralaan. De problematiek in Goes-Oost staat bij alle fracties dan weer heel laag op het lijstje. Het gaat dan onder meer om het verbin den van de Valckeslotlaan op de Ringbaan om het vele verkeer door de wijk tegen te gaan. On der meer de VVD vindt dit soort plannen zelfs helemaal overbo dig. S. Heijning noemde het vreemd dat het onderzoeksbu reau Goes-Oost hoger op de lijst heeft gezet dan een randweg bij Wilhelminadorp. „De bewoners van Goes-Oost hebben nauwe lijks klachten, terwijl de bewo ners van Wilhelminadorp wel massaal klagen over het vele ver keer." Budget Wethouder 't Hart zei dat het college zich kan vinden in het bovenaan plaatsen van de pro blematiek in Goes-Zuid. Hij stel de echter wel dat de daar te ne men maatregelen de komende tien jaar weieens al het budget kunnen opslokken. Andere maatregelen die ook hoog op de prioriteitenlijstjes van de partijen staan, komen op die manier toch pas over hele lange tijd aan de beurt, 't Hart: „Tenzij de gemeenteraad besluit om meer geld voor verkeer uit te trekken." Daarover deed nog geen enkele fractie een uit spraak. Het college gaat, nu ze de prioriteiten van de raadsfrac ties kent, een concreet plan op stellen, zodat het GWP over een paar maanden definitief vastgesteld kan worden. door Rob Paardekam YERSEKE - De provincie dreigt een deel van het nieuwe bestem mingsplan voor de bebouwde kom van Yerseke af te keuren. De provinciale subcommissie voor gemeentelijke plannen ad viseert Gedeputeerde Staten (GS) om niet akkoord te gaan met de positieve bestemming van een bedrijf aan de Grint weg. De gemeente ziet zelf ook in dat de bedrijven en de woningen aan de Grintweg elkaar in de weg zitten. Daarom kunnen er geen nieuwe bedrijven komen. De ondernemers die er zitten, mogen wel blijven. Zo ook het pallet- en kistenbedrijf van Van der Jagt. Omwonenden hebben daar bezwaar tegen aangete kend. Volgens de subcommissie heeft de gemeente zelf gesteld dat het bedrijf zich nooit aan de Grint weg had mogen vestigen. Dat het er desondanks al jaren zit, betekent volgens de provinciale commissie niet automatisch dat het zomaar een positieve bestem ming kan krijgen. Ze stelt dat Stadswandeling door Goes GOES - Deze en volgende maand verzorgen stadsgidsen twee keer per week gratis stads wandelingen door het historisch centrum van Goes. De wandelin gen, die in het teken staan van Goes 600, beginnen elke dins dag en vrijdag om 14.00 en 15.00 uur bij de nieuwe VW aan de Singelstraat. Open huis bij popkoor KRUININGEN - Popkoor Seasi de Rendez-Vous houdt van avond open huis in Ons Dorps huis in Kruiningen. Er rijn optredens van het koor en verschillende koorleden heb ben grappige stukjes voorbe reid. Het koor hoopt vooral wat nieuwe mannen over te kunnen halen om in het koor te komen zingen. De avond begint om 19.30 en duurt tot 22.00 uur. de gemeente onvoldoende heeft onderzocht of de bestaande si tuatie uit zowel planologisch als milieuhygiënisch oogpunt accep tabel is. Zeker nu de milieuver gunning van het bedrijf tot twee keer toe is geschorst door de rechter moet de gemeente vol gens de commissie beter uitleg gen waarom ze het verantwoord vindt dat de onderneming een positieve bestemming krijgt. De omwonenden krijgen van de commissie ook gelijk in hun vi sie dat er sprake is van visuele hinder. De gemeente zegt dat dit wordt voorkomen door een maximale opslaghoogte van zes meter op te nemen, maar vol gens de commissie is dat een hoogte die wel degelijk ais hin derlijk beschouwd kan worden. Op woensdag 13 juli krijgen zo wel de gemeente als de bezwaar makers de kans om hun stand punt voor de hoorcommissie be stemmingsplannen van de pro vincie nog eens toe te lichten. Daarna nemen Gedeputeerde Staten een besluit. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudiskerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichtiging; Markiezenhof, 13.00-16.30 uur; Roofvo gelshow; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur; Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder, Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiénten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur; Senïorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE - De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Wel- farewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur; Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; OUD-SABBINGE - Ring, 19.30 uur. zo- merconcert Advendo Wolphaartsdijk. WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur; Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) i/r»7iiNPM7nwwERIN,vi ET.NJ. ?-33j£53 KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.h Kapelle -Tel. 0113-3 Kermissolexrace in Heinkenszand - De kermis in Heinkenszand bereikt zondag middag 10 juli hoogtepunten met een solexrace, een demon stratie van minimotorracen en een optreden van de band Sur render. De solexrace begint om 14.30 uur. Aansluitend is het de beurt aan de mininiotoren. Een motor- Stunt staat ook op het program ma. Surrender geeft tot slot in onvervalst Zeeuws een show in een tent vlakbij café De Blauwe Reiger. De organisatie van het evene is in handen van de stich Evenementen Commissie De kermis in begint donder 8 juli en duurt tot en met 10 juli. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEIM Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Jan de Baar is nog steeds een bekende naam in Goes. Het Shell-benzinestation aan de Van de Spiegel straat draagt nog altijd zijn naam. foto Willem Mieras dinsdag 5 juli 2005 Miep de Vroed luistert samen met andere Leerlingen van de zomerschool naar de Walcherse schrijver Jan Zwemer door Ingrid Huibers GOES - Het is wel goed om de boel daarboven een beetje aan de gang te houden, vindt Miep de Vroed (80). Ze be zoekt deze week met veel plezier de zo merschool voor vijftigplussers van het Centrum voor Vorming en Training in Goes. De cursisten maken deze week kennis met allerlei Zeeuwse geschriften. Zo mo gen ze naar een toneelvoorstelling in Zeeuws dialect, bezoeken ze het Zeeuws Archief in Middelburg en moe ten ze zelf een verhaal schrijven. De theorielessen vinden plaats in het ROC-gebouw aan de Zusterstraat. De Vroed (fonkelend gouden brilmon tuur, bloes met vrolijk dessin) staat maandagmiddag om twee uur op scherp. Tijdens het college van de Wal cherse schrijver Jan Zwemer over de op komst en ondergang van Zeeuwse kran ten en nieuwsbladen tussen 1930 en 2000, zit ze verwoed te schrijven. „Het is altijd leuk om weer wat te le ren", vindt De Vroed. „Het maakt mij daarbij in principe niet uit welk onder werp er behandeld wordt; ik vind alles interessant." De Vroed, in haar eigen woorden: 'Een oud gebakkie, maar nog niet zuur', gaat al jaren naar zomerschool. „We hebben wel eens een week over architectuur ge had en ook wel eens over de Oosterschel- de; je hoort eens wat en gaat erop uit met de bus. Aan het eind van de week is er een diner, Heel geweldig allemaal." Na het exposé over de kranten dat Zwe mer zo goed en kwaad als het gaat in al gemeen beschaafd Nederlands houdt, schakelt hij over op Walchers dialect („Dat is niet zo ingewikkeld hoor, dat kunnen jullie best verstaan.") Meteen komt er vaart in zijn verhaal. Zwemer gunt de club van rond de der tig ouderen een kijkje in de keuken van een Zeeuwse schrijver. Zijn eerste boek verscheen in 1986. Landarbeiders „Ik heb de geschiedenis van de landar beiders op Noord-Walcheren opgete kend. Mooi werk. Ik ging met mijn bandrecorder langs de mensen en hun verhalen vormden de basis van mijn boek", vertelt hij. Zwemer vatte als mid delbare scholier al het plan op om over de landarbeiders te schrijven. Uiteinde lijk sloot hij zijn studie geschiedenis af met een scriptie over het onderwerp. „Mijn interesse voor de landarbeiders werd gewekt tijdens de verjaardagsvisi- te thuis. Mijn vader was de jongste van elf kinderen. Hij kwam uit een echt landarbeidersgezin. Als er dan iemand jarig was, zette mijn moeder alle stoe len in een kring en dan werden er de he le middag herinneringen opgehaald. Op zo'n moment kwam er zoveel emotie bo ven. Daar wilde ik wat mee doen." De Vroed geniet. Het voorstel om even pauze te houden, wimpelt ze resoluut weg. „Dan kunt u de helft niet vertel len, dat vind ik zonde" zegt ze. En dat is achteraf maar goed ook, want Zwe mer blijkt nog een paar prachtige anek dotes in petto te hebben. Zoals bijvoorbeeld over Piet Polderman uit Vrouwenpolder, wiens stropersherin neringen Zwemer optekende. „Hij ver telde me dat bij de Poldermans jaren lang een oude oom inwoonde. Een beet je een stugge, zonderlinge man. Na zijn dood ontdekte de familie een grote, zwa- foto Willem Mieras re kist op zolder. Iedereen hoopte na tuurlijk dat er geld in zou zitten", ver telt Zwemer. „Maar het wachten was op de notaris, die met een koetsje uit Middelburg kwam, om de kist te ope nen. Piet had nog geholpen om de lood zware kist naar het midden van de zol der te schuiven, zodat de notaris erbij kon. Bleek er uiteindelijk een kwart mud tarwe in te zitten. Dat verhaal heb ik later weer in een boek gebruikt." Bovenkamer Na een uur wordt er toch even gepau zeerd, omdat sommige cursisten wat soezerig worden. Beneden in de kantine wil De Vroed best even uitleggen hoe ze haar bovenkamer in conditie houdt. „Ik ben begonnen met een opfriscursus van het ROC. Dat heb ik zo'n vijf jaar gedaan. Heel leuk, daar krijg je les in steeds weer andere onderwerpen. Dat zet je aan het denken hè", vertelt ze. „Maar na vijf jaar moest ik plaats ma ken en toen zijn we met een klein groep je voor onszelf doorgegaan. Elke week houdt iemand anders een verhaal. De één vertelt bijvoorbeeld over een reis die hij heeft gemaakt en een ander over zijn hobby. Ik ben er een stuk zelfverze kerder door geworden en durf nu veel beter mijn zegje te doen." Boetesysteem voor studenten MIDDELBURG - De Walcherse Woningcorporatie Woon- goed wil een boetesysteem invoeren voor studenten die zich niet aan de regels houden. Op die manier moet de overlast die studenten in het Bag'ijnhof in Middelburg ver oorzaken beter beheersbaar worden gemaakt. De woningcorporatie kan nu weinig meer doen dan stu? denten aanspreken op hun gedrag. De Roosevelt Aca demy hanteert wel al een soort boetesysteem voor mensen die zich misdragen of die onvoldoende studieresultaten behalen. Woongoed wil een systeem waarbij elke overtre ding van bewoners van het Bagijnhof wordt bijgehouden. Dat zei R. Studulski van Woongoed gisteren tijdens een bijeenkomst met omwonenden van het Bagijnhof. De nieuwe lichting studenten wordt vanaf half augustus verwacht. Dit jaar wil Woongoed vanaf het begin meer na druk leggen op het naleven van de regels. Naturisten eisen opheffen verbod NEELTJE JANS - De Naturisten Federatie Nederland (NFN) eist van de gemeente Veere dat het verbod op naaktrecreatie op Neeltje Jans wordt opgeheven. Gebeurt dat niet, dan stapt de NFN naar de rechter. De natux'isten- organisatie schrijft dat in een brief aan de gemeente. Veere heeft in mei een bord geplaatst op het strand van Neeltje Jans om duidelijk te maken dat bloot recreëren daar niet is toegestaan. Volgens de naturisten worden zij echter al bijna twintig jaar gedoogd. De gemeente mag naaktrecreatie verbieden op plekken die daarvoor niet geschikt zijn, maar het bewuste strand van Neeltje Jans valt daar dus niet onder, redeneert de NFN. Als de gemeente overlast van seksuele aard wil tegengaan op de stranden, dan vindt zij de NFN aan haar zijde, merkt de organisatie op. 'Om kwalitatief goed (naakt) te kunnen recreëren, dient seksuele overlast voorkomen én zonodig bestreden te worden.' Diefstal uit woning GOES - In een woning aan de Patijweg in Goes is maand- middag tussen een uur en half twee ingebroken. De dader(s) wist zich toegang tot de woning te verschaf fen door een ruit te breken. Uit de woning zijn een aantal sieraden weggenomen. De waarde van de gestolen goede ren is niet bekend. Parkeren op Markt uitbreiden TERNEUZEN - Het kortparkeren op de Markt in Terneu- zen moet worden uitgebreid. Daarvoor pleit de Terneuzen- se WD-fractie in de algemene beschouwingen bij het ge meentelijk beleidsplan 2005-2009. De democraten stellen zich daarbij achter het standpunt van de ondernemers, die ook voorstander zijn van het be houd van parkeermogelijkheden op de Markt. Burgemees ter en wethouders opperen in hun parkeernota juist om een einde te maken aan het parkeren op de Markt. De WD vindt ook dat parkeren onderaan de Scheldedijk mo gelijk moet blijven voor personeel en ondernemers uit de binnenstad. Het parkeerterrein nabij de koffieshops Checkpoint en Miami moet in de visie van de liberalen be taald parkeren worden. Verder pleit de fractie voor een oplossing voor de parkeex'problematiek van de waterspor ters. door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31