De zeester repareert zichzelf mms Met vis leuren was zwaar werk Kiek aoles zit d'r helukkig nog an Nieuwe raadkaart De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. Wie geluk heeft en goed kijkt, kan mooie din gen vinden op het strand. Schelpen bijvoorbeeld zijn er te kust en te keur. Maar er kan meer liggen, zoals haaientanden of zeesterren. In Zeeland komt de Gewone Zeester voor in De Grevelin- gen, de Oosterschelde en de Noordzee. In de Wester- schelde alleen in het weste lijk deel. Een ienkele keer kiek ik nog wè es in ouwe fotoboeken. Ik moe eerlijk zeie da zö'n kort weerzien mee je verleden best indruk maekt. Je zie 'oma' wi trug in de vurm van dat knappe meisje, wi ao je 't vier vö uut je sloffen liep en je zit wi ohe in ohe mee di joen, Wi a 'oma' toen verliefd op wier. Hin dudelijker voorbeeld van 't knaohen van de tand van de tied dan ouwe foto boeken. Je vraeh je eihen soms naebie af, of je 't echt heweest bin op die foto. Helukkig moe iedereên d'r an hlove en dat merrek je 't beste ao je wi es mensen tehen komt, die ao je jaeren nie hezien eit. 't Is a eêl wat a ze joe nog herken- ne. En je vindt het nie zö leuk, as ze niks bekends mi in je zie. En noe weet ik wè, dat het 't be- langriekste is d'ao je nog hoed hezond bin. Mè toch... As je kleinkind naebie in een deuke leit van 't lachen bie 't zien van opa en oma op een Sparta uut de jaeren zestig omdat oma d'r aer zö stom zit en opa zömè een stropdasse an eit en dat 't liekt of 'n een pruuke op eit mee een scheiding d'r in, dan weet je wè oe laete of 't is, a kieke die twi mensen nog zö helukkig de we reld van zö'n veertig jaer helé in. Dan bin jie oud an 't oren. Kiek aoles zit d'r helukkig nog an, mè 't éne deêl is wat ver kleurd, 't andere naehenoeg ver- dwene, sommihe dêlen bin hröter of breêër hore en andere wi uuthezakt. Kortom, 't mooi ste is t'r bie de meêste toch af en de lach van zö'n kind is di des te meer een bewies van. Sieraoden Het draehen van sieraoden is ies van eeuwen oud. Mee houd en zilver ebbe vee rieke mensen d'r eihen aoltied behange. En dien gen deu je neuze of j'n oren dou- we is eus nie ies alleên van deze tied. Het lei wè af, aol dat he- hlinster, a bluuft het spreek woord: 'A dreaht dat mens een gouwe rieng, het bluuf toch nog een lillijk dieng' een waerheid as een koe. En of een piercing deu je lippen, wideu je alleên nog mê slissend kan praote, ie mand echt mooier maekt, bluuf vö mien eêl duuster. Je kan je hezicht ook mee van aoles beschildere of plamure, a moe je zö ies ook niet overdrie- ve. En ao je het echt nie mi an kan zieë, bin d'r ook nog dok ters, die a stikken van je neuze, j'n oren, je bosten of je billen weg kunne aele, of d'r bie doe. De reclame laet ons ook nog vee belovende en weinig gevende zalfjes en olietjes zie. Mè een eêl modern middel om de tand van de tied een bitje tehen t'ouwen, is de tatoe! En di wou 'k het noe nog es mee julder over ebbe. Vroeher weare 't alleên stoere manspersonen, die op d'r aere- men aolerlei schilderwerrek an liete brienge. En nie alleê di, mè dat zag je pas as ze nie vee hoed an aode. De tatoe was vö sterke mannen, de neptatoes vö huus. Die kreeg en krieg je bie chips of kauwhom. Tehenwoordig is 't overheslohe nè de wouwen. Die werreke, zö as op zövee hebieden, vee heraf- fineerder. Kleine fihuurtjes op d'r enkel, d'r schouwer of d'r buuk. Je kan 't pas hoed zie op strange, wan opvalle doet het. Zoude ze aol beseffe, da ze mee die vlinder op d'r beên en die slange op d'r rik ook 't be- jaerd'uus in moete? Vieheblad Ik zag van de zeumer op strange een meid mee een hroöt, zwart vieheblad op d'r kont. Vee te hroöt vö mooi. Kiek mensen, en dan hae mien fantasie drek aan 't werrek, di kan 'k niks an doe. Ik dienke dan, dat het bie die meid 'overheschilderd' is. Dat er eest een arte inhebrand is mee de letters: for eber John. En dat het uuthehaen is meè John en da Philip noe nie iedere keer over z'n voorhanger wil vrieve. Zö'n hroöt vieheblad is dan een uut- komst! Ik bluuve zö'n tatoe een hevaer- lijk sieraod vinde, wan je kan toch nie overal vieheblaeren lae te anbrienge. Neem noe dat vrouwtje van een paer strand- kotjes verder bie mien op stran ge. Vorig jaer waere d'r twi hrappi- ge dolfijntjes rond d'r naevel te zien. Die keke verleidelijk de we reld in. 't Was echt een lust vö j'n ohen, wan ze zag t'r verder ook eêl hoed uut. Eihelijk waere die dolfijntjes hlad nie nódig, mè hoed, het ao wat! Ik ao ze eêl de winter nie hezie, mè vorige weke waere me wi ao- lebei op strange. En of de dol fijntjes d'r mee te maeken aode, weet ik nie, mè zelfs mien man- neohen zaehe a drek, da ze a 'verscheiene maenden onderwe- he' was. Ze wou toch d'r bikini nog anou- we, zag ik, wan iedereên mocht 't wete, da ze moeder wier. En de hröze anstaende vaoder vond, da ze in deze positie nog fotogeniek henoeg was... Di stapte ze, mee d'r buuk nè vo ren, nè de zeê toe. Ik kon 't nie laete om ze toch wat beter te be- kieken. En jawel net wat a 'k docht. Mee 't dikker oren van d'r buuk waere de dolfijntjes twi hröte walvissen hore, die be schermend rond het onhebore kind zwomme. Toen docht ik wi an mien foto boeken. As die noe es laeter mee d'r naeheslacht in fotoboeken kiekt (a die d'r dan nog bin dan dienk'ik dat er ook nog wè es helache za ore. En da ze dan wè es wille wete oe of 't er voor- staet mee die dieren op d'r buuk. Of zoude't ook vieheblae ren hore weze...? Frans van der Heijde dinsdag 5 juli 2005 25 De zeester behoort tot de familie van de stekelhuidigen. foto Marco Faasse zichtbaar. Tussen de wieren zit ten vaak krabben. Noordzee krabben en Strandkrabben. Soms tref je opeens een zeester aan, de Gewone Zeester. Meest al een, maar een enkele keer vind je heel veel zeesterren tege lijk, zoals een paar jaar geleden op het strand bij Groede. Hon derden, op een golfbreker tus sen het wier. Met de juiste aflan dige wind en de zeestroming over de goede laag in de bodem van de zee spoelen ze aan. De Gewone Zeesterren komen voor in de Atlantische Oceaan, Het Kanaal, de Noordzee, de Westelijke Oostzee en de Middel landse Zee. In Zeeland zijn ze te vinden in De Grevelingen, de Oosterschelde en de Noordzee. In de Westerschelde alleen in het westelijk deel. Skelet De Latijnse naam voor de Gewo ne Zeester is Asterius Rubens, wat zoveel betekent als rode ster. Zeesterren behoren tot de familie van de stekelhuidigen. De leden van deze familie heb ben een onderhuids skelet dat is opgebouwd uit talrijke kalk- plaatjes. Sommige van deze kalkplaatjes dragen de stekels. De buisvoetjes zijn gevuld met vloeistof en verbonden met een inwendig watervaatstelsel. Dat werkt als een soort hydraulisch systeem. De voetjes kunnen enorm veel kracht zetten en de schelp van bijvoorbeeld een mos sel opentrekken. Een Gewone Zeester heeft meestal een doorsnee van vijf tot vijftien centimeter, met uit schieters naar meer dan veertig centimeter, en heeft vijf armen. In elk van de vijf armen zit een gelijke set organen. Als een zees ter een van zijn armen kwijt raakt, repareert hij zichzelf als het ware. De arm groeit op nieuw aan en de zeester is weer als nieuw. Hierin zijn de zeester ren, ten opzichte van de andere leden van de familie stekelhuidi gen, uniek. Aan het onderlichaam bevinden zich per arm vier rijen voetjes met zuignapjes. Die gebruikt hij volop. De zeester houdt zich hiermee vast op de bodem en kan zich er mee voortbewegen. Daarnaast gebruikt hij de zuig nappen bij het vergaren van voedsel. De kleur van Gewone Zeester ren varieert van lichtbruin naar roze tot paars. De onderkant is meestal crèmekleurig. Ze heb ben kleine witte stekels. De zee sterren leven op de zandbodem en op steenachtige bodems. De jonge zeesterretjes leven van zee pokken en gaan later op jacht naar weekdieren. De mossel is hun voornaamste voedsel, maar ze eten ook slakken, kleine zee-egels, heremietkreeften en krabben. De zeester gaat op de schelp van zijn prooi zitten en dan begint een strijd die enkele uren kan duren. Met zijn zuignapjes pro beert de zeester de kleppen open te trekken, maar de mossel probeert uit alle macht zijn schelp gesloten te houden. Dit gaat net zolang door tot het weekdier moe wordt en de strijd op moet geven. Dan laat de zees ter zijn maag, tussen de schalen door, in de schelp zakken. De prooi wordt met spijsverterings sappen bedekt, zacht gemaakt en verdwijnt direct in de zeester- renmaag. Joke Sanderse Het strand biedt een grote variëteit aan schelpen: Oes ter- en mosselschelpen, krukels (alikruiken), muiltjes, tafelmes heften, gewone boormossels en gewone strandschelpen. Maar er liggen ook dode kwallen, stuk ken van krabben, een rugschild van een inktvis en verlaten huis jes van wulken. Voor de meeu wen is er genoeg om hun kostje bij elkaar te scharrelen. Op sommige stranden zijn bij zondere dingen te vinden. Haaientanden bijvoorbeeld. Geen parelwitte tanden, maar zwarte fossiele haaientanden. Fossiele haaientanden zijn te vinden langs de Zeeuws Vlaam se kust, van Cadzand tot Groe de. Ook bij de Kaloot op Zuid- Beveland worden regelmatig fos siele resten gevonden, waaron der haaientanden. Deze tanden zijn ongeveer zes miljoen jaar oud. Haaien heb ben nogal wat tanden. Mensen wisselen één keer en daar moe ten ze het de rest van hun leven mee doen. Bij haaien is dat een heel ander verhaal. Die hebben enkele rijen reserve tanden staan. Sommige haaien hebben zelfs drie of vier rijen. Ze verslij ten dan ook een paar duizend tanden tijdens hun haaienleven. Een haaientand gaat twee we ken mee en wordt dan vervan gen door een tand uit de rij er achter. Die schuift gewoon een plaats naar voren. In de ondiepe plassen op het strand zijn kleine garnaaltjes te zien. Ze zwermden razendsnel •en-zijn bijna doorzichtig en on Haaientanden zijn ondermeer langs de kust van Zeeuws-Vlaanderen te vinden. foto Peter Nicolai De raadkaart van vorige week leek wel op een schil derijtje, maar het was toch echt een ingekleurde foto uit 1903. J. Joosse uit Grijpskerke is een van de (vele) inzenders die de juiste oplossing aandraagt. „Het Arnekanaal bij Arnemuiden. Op 't oat, ofwel het havenhoofd. De foto is van van na 1873, toen is het kanaal geopend in verband met de aanleg van de spoorweg over het Sloe." Te zien is de kade waar visleur- sters de viskorven schuren, al dus Joosse. „Aan de kade wordt een turfschip gelost. Het lijkt met een giek of voorloper van een kraan te gebeuren. De tur ven werden geteld door de ge meentebode. Die moest dus op zijn tellen passen. Op de achter grond de scheepswerf van Meer man, die pas voor één euro is ver kocht aan de gemeente Middel burg." Volgens T. Poortvliet uit Kle- verskerke is de vrouw in kleder dracht bij het water Jaon Schroevers. „Zij werkte bij een visvrouw, Jaon Grootjans-Mar- teijn en had oppas over drie kin deren van haar voor een kwartje per week. Links op de foto staan vier huisjes, bewoond door Gil de (voddenkoopman), H. Boone (schoenmaker), oom en tante J. Bliek (schilder) en twee onge de achtergrond bij scheepswerf Meerman. „Deze zogenaamde kaapstander werd gebruikt voor het uit het water trekken, hetzij door mankracht of paarden kracht, van een schip op de slee helling. Bijna twee eeuwen lang zijn er op de werf hoogaarzen ge bouwd voor de vissers in de wij de omtrek. De hoogaarzen van Meerman waren beroemd om hun goede vorm en snelle vaart." De vissersvrouwen die poseren voor de fotograaf moesten hard werken voor weinig geld, meldt C. F. Stevense uit Middelburg. „Ze moesten met hun juk en manden eerst met het overzet veer van veerman La Soe naar de overkant van de Arne, kosten twee cent, en dan dwars door de weilanden en akkers over zeven bruggetjes naar de stad. Iedere leurster had haar eigen wijk in de stad, dus geen concurrentie. Armoe was troef, op de vissers schepen stond niet voor niets ARM." Rinus Antonisse De winnaars van de waardebon nen zijn: J. Janse, Nieuw- en Sint-Joos- land, K. van de Gruiter, Arne muiden en J. de Reiger, Arne muiden. een juk op hun schouders ven ten in Goes, Middelburg Vlis- singen en soms tot in Brabant." W. Goedhart uit Arnemuiden schrijft dat de oudere man (in streekdracht) op de foto Bentje de Quellerij heette. J. J. Bliek uit Goes speelde in zijn jonge ja ren veel op de kaai. „Mijn groot ouders woonden in het hoekhuis op de Zuidwal. Dit huis is afge broken en op de hoek is nu de fri- teszaak de Krab. Vroeger, maar later dan op de foto, was er op de kaai nog een weegbrug voor de wagens met suikerbieten die in schepen aan de loswal wer den geladen." C. P. Fase uit Sint-Annaland at tendeert op de kromme mast, op trouwde dames (Stiene en Line). Hoe ik dit allemaal weet? Jaon Schroevers trouwde en werd me vrouw Krijger-Schroevers. Zij is later mijn schoonmoeder ge worden." H. M. de Troije uit Arnemuiden wijst erop dat het deel van de ka de waar de mensen staan, aange duid werd als de zaete (nu Mo lendijk). Op de site van de histo rische vereniging Arnemuiden (www.arnehistorie.com) staat de foto onder de naam 'kade met turfschip in 1903.' W. P. Woittiez-Zegwerd vestigt de aandacht op de geblokte visman den op de foto, typerend voor Ar nemuiden. „De vrouwen gingen met twee van deze manden aan Uit de collectie van Hans Lindenbergh op nieuw een ingekleurde foto. De vraag is: om welke buurtschap gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 9 juli worden gestuurd naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 30, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van goede oplossingen worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25