De Tour kan niet verder groeien Na het juichen wordt het weer stil PZC tow de franc® Ieder dorpsplein heeft een fanfare Franse wielerronde is groot geworden dankzij krantenradio en tv Van kilometer tot kilometer Terèse van Lare oefent haar Frans tijdens de Tour dinsdag 5 juli 2005 door Frits Bakker TOURS - Messieurs, mesdames, hier is de winnaar van vandaag. Tien minuten na de sprint ver schijnt Tom Boonen op een groot scherm in de perszaal. Twintig keer zichtbaar op klei nere tv's door heel de ruimte. Mi crofoon in de hand en vragen maar. Matthieu Desplats, de persatta ché, kijkt in de zaal wie het woord wil. De interviews wor den op afstand gedaan. Tom Boonen aan de finish, in een van de wagens van de Tour, de ver slaggevers met zo'n vijfhonderd man, zoals zondag in de Vendée, in een snikhete perszaal. Twee ijskasten met koud water van de sponsor dienen als ver frissing. Klein asbakje op tafel voor de rokers. De driftige Co lombiaanse reporter, die zeker vijftig kilo te zwaar is voor zijn korte beentjes en heel wat rook wolken wegblaast onder het tik ken van zijn verhaal, is vandaag geveld. Het meisje van de pers zaal zag het aankomen. Ze heeft nog gewapperd met een hand doek, maar er was geen redden aan. Voordat hij zijn laatste re gels getikt heeft, valt hij als een blok van zijn stoel. Kwartiertje uitblazen op het grasveld buiten de zaal en gewoon verder tik ken. Zo gaat dat in de Tour. Plas Het perscentrum in de stressige uren na de finish. De kleine Belg, van een net zo kleine krant, is toe aan een stop, maar de tijd dringt. En de Belgen heb ben een winnaar. Met de deur wijd open, z'n mobieltje aan het rechteroor, doet hij zijn plas. „Heb jij Boonen gesproken? Wat heeft hij gezegd?" Philippe Sudres ziet er in zijn zweterige kostuum ook al niet uit vandaag. De perschef moet dit jaar nog even wennen. Zijn voorganger, John Lelangue, is vorig jaar gestopt, omdat hij ma nager kon worden van het prof team van Phonak. Maar ook zon der hem draaien de persen ge woon door. Sudres: „De Tour is zo groot ge- De reclamekaravaan brengt enthousiasme bij het publiek, voordat het peloton voorbijkomt. foto Frits Bakker door Frits Bakker TOURS - Drie bochten naar rechts, een scherpe draai naar links en dan gaat het recht door naar de finish. De weg is breed genoeg om er een pelo ton massaal doorheen te laten sprinten. Dat zijn ook de ei sen van de Tour aan een finishplaats. Van een rotonde of vluchtheuvel meer of min der ligt niemand wakker. Als het maar niet te dicht bij de eindstreep is. Zo maar een etappe, zo maar een parkoers. Zonder klimme- tjes, net als op de Zeeuwse we gen, maar wel door dat ty pisch Franse landschap. Klei ne, bochtige wegen onderweg door een gele gloed van zonne bloemen of langs kilometers lange korenvelden. En ook ty pisch Frans: als de Tour voor bijkomt, rukt heel de familie uit. Tafels vol met wijn, cham pagne, stokbroden en kazen. Zwaaien naar de reclamewa gens, juichen naar het pelo ton. Zondag of werkdag, het maakt allemaal niet uit. De Tour is heilig, iedereen is vrij. Ze scharen zich met duizen den langs het parkoers, in de dorpen en op het platteland. „Vive le Tour", staat er op honderden spandoeken langs de weg. Op ieder dorpsplein speelt een fanfare. Wie van de Tour houdt, heeft zijn huis of de hele straat versierd. 'Jaja' (Jalabert) is nog altijd waanzinnig populair, al rijdt hij nu geen meter meer met de fiets. En kom niet aan Ri chard Virenque, de vroegere dopingzondaar. Die wordt ge koesterd als een held. Ze moe ten het nu met wat minder doen, de Fransen. Maar de kleine Thomas Voeckler is aardig op weg de nieuwe ve dette te worden. Veel Neder-1 landse vlaggen en veel Ra-1 bo-oranje is er nog niet, in de- J ze eerste dagen van de Tom: ij Dat komt straks wel, als de eerste bergen opdoemen. Niet dat de Boogerds of de Dek kers daar de dans zullen lei den, maar sinds Theunisse, Rooks en Winnen is die tradi- 1 tie in stand gebleven. Wat nu nog overheerst, zijn de petten met de bolletjes van j Thomas Voeckler. En het schreeuwende rose van T-Mo- j bile, van de Duitsers die te gen beter weten in maar blij ven hopen op een Tourzege van Der Jan. worden dankzij de kranten, de radio en tv. Dat zullen we nooit uit het oog verliezen. We willen garanties geven dat iedereen goed kan werken, dat de media niets tekortkomen. Alle bazen van de Tour, van Henri Desgran- ges tot Jean Marie Leblanc, zijn zelf ook ooit journalist geweest. Dat heeft ervoor gezorgd dat er tussen de Tour en de media een eeuwige relatie is opgebloeid. We kunnen niet zonder elkaar." Matthieu Desplats, die het recht streekse contact met de pers on derhoudt, bekent: „Veel groter kan de Tour niet meer worden. Twaalfhonderd journalisten, zo als we nu hebben, en nog eens duizend technici, dat is het abso lute maximum. We willen met de Tour ook in kleine dorpen blijven komen, En een perszaal kan niet meer groter dan hij nu is. Het zit echt hélemaal vol. Bo vendien moeten we ook nog ie dereen een plaats geven om zo dicht mogelijk bij de finish te parkeren. Je kan niet verlangen dat de mensen met camera's, lap tops en tassen kilometers moe ten lopen om te werken. Voor het centrum, met zijn vijf honderd werkplekken, is negen honderd vierkante meter ruimte nodig. „Het gebeurt wel eens in de bergen", zegt Dudres, „dat we verder weg zitten van de fi nish. Op de Mont Ventoux is he lemaal niks. Dan duurt het uren voordat iedereen van de berg af is. Daar houden we rekening mee met de tijd, We doen de start vroeger, zodat er na aan komst ook meer tijd is voor de pers." De perszaal in de Tour is voor de schrijvende journalisten. De tv en de radio zijn mobiel of werken vanuit de communi catiewagen aan de finish. In de perszaal, meestal een sporthal (zoals zondag) of congres centrum (gisteren in Tours), wer ken gemiddeld vijfhonderd jour nalisten tijdens en na een etap pe. Philip Sudres: „Wij zorgen ervoor dat er tv's staan, voor het videoscherm en voor alle in formatie over de koers. De plaatselijke organisatie in de fi nishplaats moet de rest verzor gen. Zij moeten de zaal inrich ten, met 500 tafels en stoelen, voor de electriciteit zorgen en voor het buffet. Dat laatste is niet verplicht, maar ze doen het overal. Elke stad of dorp wil zijn specialiteiten laten proe ven." Drie tot vier uur tikken moet genoeg zijn voor het verslag van de rit. Daarna wordt het centrum leeggehaald, „We slui ten om acht uur af, reizen naai de volgende finishplaats en bouwen de zaak daar weer op." De Tour gaat verder, elke dag. En het mediapark reist mee. Matthieu Desplats: „Twaalfhonderd journalisten, zoals we nu hebben, en nog eens duizend technici, dat is het absolute maximum. Het zit echt hélemaal vol." foto Frits Bakker TOURS - In Tours starten alle 189 renners voor de derde Tour-etappe van La Chataigne- raie over 212,5 kilometer naar Tours. De etappe is vlak, op drie bergjes van de 4e categorie na. Onderweg zijn er drie tussen- sprints, De Amerikaan Zabris- kie rijdt in de gele trui. 4 km: Gilbert (Bel) eerste aanval ler. 6 km: Brochard (Fra) en Eisel (Oos) in achtervolging. 8 km: Brochard en Eisel terugge pakt door peloton. Voorsprong Gilbert 30 seconden. 15 km: Gilbert terug in peloton. 20 km: Aanval Brochard, Voeckler (Fra) en Wegmann (Dui). 22 km: Doorkomst op Cöte de Pouzogues (4e cat): 1. Weg mann, 2. Voeckler, 3. Brochard. Vluchters in afdaling ingehaald door peloton. 26 km: Kopgroep met Erik Dek ker (Ned), Portal (Fra) en Ber- togliati (Zwi). 29 km: Eerste tussensprint: 1. Dekker, 2. Bertogliati, 3. Por tal. 39 km: Trio leiders 2.30 voor. 58 km: Voorsprong kopgroep 3.55. 79 km: Tweede tussensprint: 1. Portal, 2. Bertogliati, 3. Dekker. Achterstand peloton 4.50. 93 km: Bij ravitaillering voor sprong 5.20. 99 km: Ploegen Quickstep en Da- vitamon-Lotto helpen CSC bij achtervolging. 115 km: Verschil naar 4.05 137 km: Derde tussensprint: 1. Bertogliati, 2. Dekker, 3. Portal. Voorsprong kopgroep 2.50. 162 km: Doorkomst op Cöte de Chinon (4e cat): 1. Dekker, 2. Bertogliati, 3. Portal. Voor sprong geslonken tot 1.45. 180 km: Doorkomst op Cöte de la Taconnière (4e cat): 1. Dek ker, 2. Bertogliati, 3. Portal. Pe loton op 1.20, Dekken nieuwe lei der in bergklassement. 200 km: Bertogliati lost uit kop groep en valt terug in peloton. Dekker uitgeroepen tot strijdlus- tigste renner. 209 km: Dekker en Portal terug gepakt door peloton. 210 km: Demarrage Cancellara (Zwi). 211,5 km: Cancellara terugge haald. 212,5 km: Groenetruidrager Boo nen (Bel) wint derde etappe in massasprint voor Wrolich (Oos) en McEwen (Aus). Posthuma beste Nederlander: 23e. Zabris- kie behoudt de gele trui. ANP door René Schrier LA CHATAIGNERAIE - Dui zenden mensen staan maandag morgen in het dorpje La Chataigneraie. Een klein dorpje ja, met 2840 inwoners én een im mens slachthuis. Want daar staat het om bekend: diepgevro ren vlees. Die mensen komen voor het vertrek van de Tour de France-etappe La Chataigne- raie-Tours. Een evenement waar veel wielerliefhebbers uit de omgeving wekenlang naar toeleven. Het wordt gezien als een van de hoogtepunten uit de geschiedenis van het dorp. Een half uur nadat de laatste renner de dorpskern verlaat, is het centrum van het dorp zo goed als leeg. Plet is één uur. De inwoners maken zich op voor de middagmaaltijd. Daarna zal La Chataigneraie weer geruime tijd wegdommelen in afwachting van de viering van de nationale feestdag op 14 juli. En daaruit blijkt hoe relatief al les is. Wekenlang loopt de span ning op. De verwachtingen zijn hooggespannen, want de Tour komt naar het dorp. Lokale be stuurders zullen het ongetwij feld over een 'majeure' gebeurte nis hebben gehad, die belang rijk is voor de plaatselijke econo mie. Maar je moet over veel ver beelding beschikken om te con stateren dat de economie van het dorp hier blijvend veel van meeneemt. Een half uur na de start is er in het centrum dus nauwelijks nog iets van de Tour te merken. En wie van die vele miljoenen tele visiekijkers zal zich over een half jaar nog de naam La Chataigneraie herinneren, laat staan uitspreken. Winkels In verband met de beschikbare ruimte zijn de start, de techni sche zone en het Tourdorp bui ten La Chataigneraie opge bouwd. Daar staan dan ook de meeste mensen. In het dorp langs de route is het druk, maar niet overdreven. Lang niet alle winkels hebben hun deuren opengedaan om te profiteren van de aanwezigheid van de extra bezoekers. De kappers zaak staat te koop. Als de renners het dorp binnen rijden zien ze links een kasteel en rechts in een straatje een uit de kluiten gewassen begrafenis onderneming. De omvang van het bedrijf zal wel met de gemid- Maandenlang leefde het dorp La Chataigneraie toe naar de Tourstart. foto René Schrier delde leeftijd van de inwoners te maken hebben. Eén van de restaurants heeft duidelijk wél op de doortocht van de Tour in gespeeld. Met grote letters heeft de uitbater 'Lundi Ouvert', maandag geopend, op een bord geschreven. Dat is kennelijk niet de gewoonte. Maar ook staat aangegeven dat de zaak maandagavond gewoon gesloten is. Het moet niet te gek worden met die Tour. Petje De tijdschriftenhandel speelt eveneens in op het wielerevene- ment. Voor de zaak staat een kraampje van de grootste Fran se krant, in oplage, het regiona le dagblad Ouest France. Voor drie euro kun je een petje en de krant kopen. Daar weer naast doet de uitba ter van bar snack Le Commerce goede zaken. Het is er duidelijk veel drukker dan normaal op een maandag. En dat zint de vas te gasten op leeftijd niet hele maal. Mopperig zitten ze aan de bar met hun wijntje of pastis. Hun tafeltjes zijn ingenomen en nu moeten ze zich behelpen met een kruk. Al snel keren ze huis waarts, met in hun handen een plastic zakje met folders van de reclamekaravaan. Als er steeds meer motoren en auto's voorbijkomen, loopt de spanning op. De renners moeten in aantocht zijn. Dan klinkt ap plaus. Het is bestemd voor de voorzitter van de Conseil Général van de Vendée, Philip pe de Villiers. Een soort commis saris van de koningin. Zijn hoofd steekt door het dak van de rode auto van de Tourdirec tie. De mensen kennen hem en klappen. Hij neemt het er duide lijk van. Het is al de derde dag dat hij met de Tourdirectie op stap is. Populairder zijn echter de renners van Bouygues Tele com. Een aantal van hen komt uit de streek, evenals hun mana ger. Zelfs de auto's van de meca niciens worden luid toegejuicht. Dan wordt het stil in het cen trum van La Chataigneraie. Om nu echter te zeggen dat de inwoners van het ene festijn naar het andere leven is schro melijk overdreven. Goed, ze pro fiteren van de Tourstart. Veel mensen hebben een vrije dag ge nomen en willen die op gepaste wijze doorbrengen. Zo worden na de drukte van de Tour met een de barbecue's in de voortuin tjes ontstoken. Folklore Ook op het veld naast het Tour dorp riekt een grote barbecue. Want als Fransen willen fees ten, kan dat niet zonder gegrild en vaak gecremeerd vlees. Dat feest op het veld hebben ze trou wens nog niet zo gek bekeken. Want vaak kunnen allerlei acti viteiten die zijn gekoppeld aan een-start of finish van een Tour etappe, alleen onder strikte voor waarden van de Tourorganisa tie worden gehouden. Het fes tijn op het grasveld is evenwel een plaatselijke aangelegenheid. Daar is bijvoorbeeld niet één ge likt Tourstandje met petjes of wielershirts te vinden. Er is vooral aandacht voor plaatselij ke producten, folklore en eten en drinken. Zoals het op zo'n ge legenheid nu eenmaal altijd gaat, compleet met consumptie bonnen. Het is duidelijk een feest van de eigen bevolking voor het eigen dorp. Er is zelfs geen televisiescherm waarop de verrichtingen van de renners te volgen zijn. De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie toeken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 3 Terèse van Lare uit Sluis. door Koen de Vries SLUIS - Als het even uitkomt zet Terèse van Lare de televisie aan om naar de Tour de France te kijken. Zoals gisteren. Tijdens het strij ken keek de veertienvoudig we reldkampioene triatlon en duat- lon met een schuin oog naar de verrichtingen van het peloton dat richting Tours reed. „Ik heb de tv op Frankrijk ge zet. Dan kan ik mijn Frans ook nog een beetje oefenen", vertel de de 56-jarige Sluise op het mo ment dat Erik Dekker met zijn twee vluchtmakkers een voor sprong van ruim vier minuten had. „De Fransen zijn heel positief over Dekker. Over het hele Ne derlandse wielrennen trouwens. Ze hebben het alleen nog niet over Michael Boogerd gehad." Het is niet zo dat Van Lare elke dag van begin tot eind kijkt. Maar als ze kijkt, borrelt de be wondering voor de renners on- Terèse van Lare. herroepelijk op. „Als ik een dag nadat ik een kwarttriatlon heb gedaan met een groepje mee fiets, dan heb ik het altijd moei lijk. Zware benen. Ik vind het verschrikkelijk knap wat die jongens dag in dag uit preste ren. De bewondering voor Lance Armstrong, die volgens Van La re onherroepelijk voor de zeven de keer zal winnen, is een beetj; Meer over deTOUR op de PZC-site: www.pt-'' gesleten. „Vroeger had ik veel bewondering voor die man. Wat hij allemaal heeft meege maakt... Maar hij is mijn type niet meer. Misschien zit ik er he lemaal naast, maar ik vind hem zo langzamerhand een beetje ar rogant worden. Hij is nauwe lijks benaderbaar. Als Tom Boo nen de Tour zou winnen, zou hij gewoon zichzelf blijven. Hij blijft vriendelijk, heeft sones. Die Voeckler vii wel een een dapper strijdertje. Hij gaat er voor, maar blijft zichzelf. Een leuk mannetje,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22