Niemand mag nog weg van Blind PZC Van Gaal zoekt niet naar rehabilitatie Hoek bekert thuis vay3 ,n\ tegen Eindhoven Oud-voorzitter waarschuwt voor dode paarden op Spelen 21 Ajax-trainer dekt zich in in de voorbereiding Ouder dan Ajax De snelste etappe naar je vakantie! dinsdag 5 juli 2005 AMSTERDAM - Trainer Danny Blind formuleerde gisteren de doelstellingen voor het nieuwe seizoen: Ajax moet toetreden tot i; het hoofdtoernooi van de Cham- pions League en de landstitel winnen. Behalve een korte voor- ii uitblik op het nieuwe seizoen «I oaf Blind ook drie nieuwe spe ll fers een Ajax-shirt. Markus Rosenberg, Edgar Ma- nucharyan en Olaf Lindenbergh werden officieel gepresenteerd n de Arena. Blind toonde zich I tevreden, maar ook gereser veerd. „De nieuwe spelers zijn een versterking of kunnen dat in de toekomst worden. Rosen berg en Manucharyan komen uit een tweespitsensysteem. Je moet inschatten hoe ze het in i het Ajax-systeem doen. Rosen- I berg is in principe centrumspits I en Manucharyan kan in meerde re posities in de aanval uit de voeten. Lindenbergh kan spelen als linkshalf, controlerende mid- denvelder, centrale verdediger i en linksachter." Vier keepers I Hoewel Ryan Babel, Urby Ema il nuelson, Kenneth Vermeer, Hedwiges Maduro, Hatem Tra- belsi en Angelos Charisteas zich pas over twee weken bij de groep melden, heeft Blind nu al een grote spelersgroep. Als ieder een is aangehaakt, werkt de trai ner met 28 spelers, onder wie vier keepers. Begin augustus wil Blind de groep terugbrengen, al zei hij niet tot welk aantal. Blind zei ten minste drie keepers in de A-selectie te hou den. Waarschijnlijk valt Bogdan Lobont buiten de boot. Hoewel Blind alle spelers aan boord wenst te houden, sluit hij niet uit dat er alsnog enkele spe lers bij Ajax vertrekken. Om echter te voorkomen dat hij aan het einde van de transferdeadli ne van 1 september voor verras singen komt te staan, houdt Blind ook spelers bij Ajax voor wie hij op dit moment geen per spectief ziet. Pas als duidelijk is dat de beste spelers niet worden weggekocht, komen spelers die lager in de hiërarchie staan in aanmerking voor verhuur. De transferregels laten dat toe. Op die manier wil Blind zich indek ken tegen de farce van vorig sei zoen, waarbij Zlatan Ibrahimo- vic werd weggekocht en diens vervanger Arouna Koné werd af gekeurd. De eerste doelstelling, kwalifica tie voor het hoofdtoernooi van de Champions League, kan Ajax al snel halen. In augustus spelen de Amsterdammers een play-off tegen een tegenstander die pas op 29 juli bekend zal worden. De voorbereidingstijd is vrij kort, maar dat vindt Blind geen probleem. „We hebben ruim een maand de tijd en dat moet vol staan." Ajax heeft nog steeds geen op volger gevonden voor de zwaar geblesseerde linksachter Max well, op wie Blind pas na de win terstop rekent. „We hebben en kele kandidaten op het oog, maar we zijn niet de enige. Met Julien Escudé, Thomas Vermae- len, Urby Emanuelson en Lin denbergh hebben we goede Nog een N'Kufo bij FC Twente ENSCHEDE - Bij FC Twente, L dat gisteren met de voorberei- 3' ding op het seizoen is begonnen, traint de komende weken een tweede N'Kufo mee. Het gaat om Yannick, de 18-jari- ge broei1 van Blaise. Het Zwitser se talent, oorspronkelijk afkom stig uit Congo, speelde tot dus ver bij Stade Lausanne in de jeugd. Na de proefperiode be slist Twente of hij voor een con tract in aanmerking komt. ANP AMSTERDAM - Ze stond al op de wereld, toen de voetbalclub Ajax nog niet eens bestond. Mevrouw Jo van Schaick, met haar 107 jaar de op één na oudste vrouw in Nederland, kwam gisteren kijken hoe de jonkies van het 105-jarige Ajax het deden op de eerste training van het nieuwe seizoen. Trainer Danny Blind verwelkomde de Amstelveense voor de training met een vriendelijk woordje. foto Hans van Weel/GPD noodverbanden achter de hand." Overigens heeft Maxwell zich gisteren wel al gemeld in Amsterdam. Als Ajax volgende week op trainingskamp gaat in De Lutte, keert de Braziliaan te rug naar zijn vaderland voor ver der herstel. Aanvoerder Blind maakt deze week bekend wie de aanvoerder van Ajax wordt. Ook de lijst met rug nummers wordt binnenkort ge publiceerd. Op de trainings broekjes waren gisteren echter al cijfers zichtbaar. Zo speelde keeper Maarten Stekelenburg met nummer één, Steven Pie- naar met nummer tien en We sley Sneijder met nummer achttien. „Maar die cijfers zeggen niks over het elftal dat ik in mijn hoofd heb", aldus Blind. GPD AZ kiest nu wel voor Brands als voetbaldirecteur ALKMAAR - Twee weken na het vertrek van Martin van Geel heeft AZ een nieuwe directeur voetbalzaken aangesteld. Mar cel Brands, nu nog algemeen di recteur van RKC, ziet de over gang naar Alkmaar als een logi sche stap in zijn carrière. „Het is absoluut een promotie." De 43-jarige oud-voetballer komt per 1 september naar Alk maar. Tot die tijd rondt hij zijn werkzaamheden in Waalwijk af. Brands paste perfect in de pro fielschets die bestuur en directie na het plotseling vertrek van Van Geel naar Ajax moest op stellen. Met name AZ-voorzitter Dirk Scheringa was Brands, die drie jaar geleden al kandidaat was maar de functie toen aan Van Geel moest laten, niet vergeten. De nieuwe directeur voetbalza ken stond daarom, nog boven Ronald Spelbos, op de eerste plaats van de kandidatenlijst. GPD Roland Garros hoofddoel Federer LONDEN - Na zijn derde Wimbledontriomf op rij heeft Roger Federer zich een nieuw hoofddoel gesteld. De Zwit ser wil de Open Franse tenniskampioenschappen in Pa rijs op zijn erelijst zetten. Het grandslam op het gravel van Roland Garros is het enige nog ontbrekende. „Ik héb laten zien dat ik de drie andere kan winnen als ik mij goed voel en goed speel", zei hij, „in Parijs heb ik mijzelf pas één kans gegeven. Dit jaar." Federer kreeg in de halve finale op Roland Garros klop van de latere winnaar, de 19-jarige Spanjaard Rafael Nadal. Eerder was de aanvoer der van de wereldranglijst nooit voorbij de vierde ronde gekomen. Federer zei voor het speciale doel zijn wedstrijd schema aan te passen en in elk geval meer toernooien op gravel te spelen. ANP/RTR Bogtstra kiest vijf tennissers AMERSFOORT - Captain Tjerk Bogtstra heeft vijf tennis sers geselecteerd voor de kwartfinale Daviscup tegen Slo wakije. Het zijn Melle van Gemerden, Dennis van Schep pingen, Raemon Sluiter, Rogier Wassen en Peter Wessels, De wedstrijd wordt gespeeld van 15 tot 17 jidi in Bratisla va. Bogtstra heeft ook veteraan Paul Haarhuis aan de ploeg toegevoegd. Tot een uur voor de loting zou hij hem als speler kunnen inzetten. De kans daarop is echter maar één op honderd. ANP Spaanse prijs lonkt voor Cruijff MADRID - De prestigieuze Asturië Prijs voor sport ligt in het verschiet voor Johan Cruijff en de andere voetballe gendes Alfredo di Stefano, Pele, Diego Maradona en Franz Beckenbauer. Verschillende juryleden hebben voor gesteld in september een gezamenlijke award uit te rei ken aan de voetbalsterren. Volgens een woordvoerder van de Austurië Foundation kan het eerbetoon aan de geschie denis van het voetbal op grote steun rekenen. Aan de awards is een bedrag van 50.000 euro verbonden. ANP/AFP Drie nieuwe spelers Liverpool LIVERPOOL - Naast Boudewijn Zenden heeft Liverpool maandag nog drie andere nieuwelingen gepresenteerd. De Spaanse doelman Jose Reina, zijn landgenoot Antonio Barragan en de Chileen Mark Gonzales tekenden een con tract bij de winnaar van de Champions League. Er is wel onduidelijkheid onstaan over de toekomst van Steven Gerrard bij de club. De aanvoerder heeft de onderhande lingen over een nieuw contract afgebroken. Zijn huidige verbintenis loopt nog door tot medio 2007. ANP/RTR Nieuwelingen bij SC Heerenveen HEERENVEEN - SC Heerenveen heeft de selectie giste ren uitgebreid met een Kroaat en een Italiaan. De 23-jari- ge Danijel Pranjic tekende voor drie jaar. Pranjic is af komstig van Dinamo Zagreb en inzetbaar op alle posities op links. De 19-jarige Alessandro Beccia heeft zich voor een jaar aan de Friese formatie verbonden met een optie in het contract voor nog twee jaar. Hij komt van het Itali aanse .Bassano, dat het afgelopen seizoen promoveerde naar de serie C. De linkspoot was al twee keer op stage bij Heerenveen. ANP Doornbos is serieuze optie bij Minardi S1TTARD - Er is een gerede kans dat over twee weken bij de i Grand Prix van Duitsland op het circuit van Hockenheim |f twee Nederlanders aan de start verschijnen van de Formule 1-race. En het zal in dat geval E; ook nog bij hetzelfde team zijn. Robert Doornbos staat op de no- j rainatie Patrick Friesacher bij Minardi op te volgen, mocht de Oostenrijker niet in staat, zijn voor het einde van de week het J resterende sponsorgeld voor de tweede seizoenhelft te betalen. Dit bevestigt Harrie Muermans, de geldschieter en vertrouwens- I man van de Rotterdamse cou- I reur. Doornbos is testcoureur bij Jordan en rijdt voor dit team I bij elke Grand Prix de derde au- I to op vrijdag. j Bij Minardi staat Christijan Al- J bers onder contract. Zijn positie bij het armlastige team is niet in gevaar. De Nederlander heeft I zijn sponsorgeld voor het hele seizoen al betaald. Dit geldt niet voor Friesacher, die dit jaar ver rassend werd gepresenteerd als tweede rijder. De Oostenrijker bleek van alle kandidaten voor het tweede stoeltje over het meeste geld te beschikken, maar het was niet voldoende voor een heel seizoen. De matige presta ties hebberi de geldschieters van Friesacher inmiddels aan het twijfelen gebracht. Minar- di-teambaas Paul Stoddart heeft de coureur tot het einde van deze week gegeven om als nog de naar verluidt twee mil joen euro te betalen voor de res terende races. Als Friesacher in gebreke blijft, is Doornbos vrij wel zeker zijn opvolger. Spon- sor Muermans is sinds twee jaar verbonden aan Minardi en de za kenman onderhoudt een vriend schappelijke band met Stod dart. „Robert als vervanger is een meer dan serieuze optie", zegt Muermans. „Het zou toch mooi zijn: een Formule 1-team met twee Nederlandse rijders." In dat geval zal Doornbos - om te wennen aan het weggedrag van de Minardi PS05 - volgende week in staat worden gesteld n°g voor de GP van Duitsland een testrit af te leggen. Een primeur zou een Formule 1-race met twee Nederlanders met zijn. In 1952 verschenen bij de Grand Prix van Nederland in 'andvoort Jan Flinterman (Ma- serati) en Dries van der Lof (Al- ta) aan de start. GPD door Ruud Ramler ALKMAAR - Bij de KNVB be leefde Louis van Gaal zijn groot ste teleurstelling. Met het ge dwongen afscheid in Barcelona had hij veel minder moeite. En toen hij zelf opstapte als tech nisch directeur van Ajax voelde hij vooral veel verdriet. Omdat mensen van wie hij het niet ver wachtte hem hadden laten val len. Maar gisteren, als trainer van AZ, kon Van Gaal weer spreken van een frisse start. En wat hem betreft zonder enige zucht naar rehabilitatie. „Want ik hoef niet op zoek naar waardering", zegt de nieuwe baas in Alkmaar. „Omdat ik weet dat die er altijd is geweest." Zijn laatste prijs, de Spaanse titel met Barcelona, stamt alweer uit 1999. Daarna stokte de succesreeks van de 53-jarige Amsterdammer. Die als bondscoach van Oranje had ingezet op de wereldtitel, maar onderweg naar het WK-eind- toernooi van 2002 strandde in Ierland. „Door allerlei oorza ken." Vervolgens veronderstel de hij duidelijke afspraken te hebben gemaakt in Barcelona, maar hij zag ze niet nagekomen. „Toen ik aan het karwei begon, werden me dingen beloofd. Bete re voetballers, bijvoorbeeld. Dat werd niet waargemaakt. De se lectie was zelfs verzwakt. Toch konden we een clubrecord vesti gen in de Champions League." Verdrietig Dat hij als technisch directeur van Ajax ook veel eerder dan ge pland moest opstappen, noemt Van Gaal niet eens een teleur stelling. „Dat was alleen maar pijnlijk en verdrietig. Omdat het meer met de menselijke kant te maken had dan de professio- Louis van Gaal ging gisteren met veel energie aan de slag bij AZ. nele. En al helemaal niets met mijn functioneren. Want ze voe ren bij Ajax nu alles uit wat ik toen heb opgeschreven." Achter elk ontslag zit een ver haal, zei de nieuwe coach giste ren op zijn eerste werkdag bij AZ, waar hij bijna twintig jaar geleden nog werd weggestuurd. De herinneringen aan toen heeft hij grotendeels verdreven. Zegt de man die de Van Gaal van des tijds omschrijft als 'een trainer die gymnastiekles gaf'. „Een be ginneling in het ambt. Nu kom ik terug met een schat aan erva ring." Van Gaal beperkte zich gisteren vooral tot nagenoeg zwijgzaam observeren. Vol ambities, zei hij, had hij zich 's morgens in Alkmaar gemeld. Bij een club die zich ook onder zijn leiding moet kunnen kwalificeren voor foto Joop Boek/GPD Êui'opees voetbal. „Dat is al thans de doelstelling." Maar zon der directeur voetbalzaken Mar tin van Geel, die is vertrokken naar Ajax. „Een grote teleurstel ling", zegt Van Gaal. „Hij is toch mede de geestelijk vader van het succes. En op basis van zijn verhaal en uitgesproken am bities ben ik naar AZ geko men." Even werd de mogelijkheid ge opperd van een dubbelfunctie, trainer én directeur. Zoals Van Gaal bij al zijn vorige clubs im mers gewend was te werken. Maar dat zou 'thuis' niet wor den gewaardeerd, moest de coach bekennen. „Dat ik weer op het veld sta, is mijn ambitie. Er moet daarnaast wel tijd over blijven. En dat gebeurt niet als ik ook de verantwoordelijkhe den van een directeur moet dra gen." Nieuw Naast de filosofie van Van Geel was de samenstelling van de se lectie van AZ ook een van de re denen voor Van Gaal om in te stappen. Hij merkte dat er de laatste tijd flink werd getrok ken aan spelers. „Dat is niet nieuw. Dat was bij Ajax ook zo. En AZ is wat dat betreft een kleinere variant. Wij kunnen niet op tegen het buitenland." De insteek is de selectie zo veel mogelijk intact te houden. Wat Van Gaal betreft komt er geen uittocht van spelers. „Daarover zijn afspraken gemaakt. Het is ook een reden dat er hoge trans fersommen worden gevraagd. Als de aanbieding van een geïn teresseerde club niet hoog ge noeg is, dan praten we niet eens." Maar als er toch wordt ver kocht, fn geval van een aanzien lijke positieverbetering voor de betrokken speler, is de afspraak dat de opbrengst in nieuwe aan kopen mag worden geïnves teerd. Van Gaal zegt dat de filo sofie van de club dan wellicht geweld moet worden aange daan. „AZ wil zo veel mogelijk werken met Nederlandse spe lers. Maar Jan Kromkamp is de beste rechtsback van ons land. Als hij gaat, kunnen we hier de zelfde kwaliteit dus niet terug kopen." GPD door Erwin Tuil PEKING - Het besluit van het Internationaal Olympisch Comi té om de hippische onderdelen in 2008 in Hongkong af te wer ken, kan leiden tot dode paar den op het parcours. Die waar schuwing heeft de vroegere voor zitter van de Hongkongse Hippi sche Federatie, Tang Pui-tat, geuit. Vooral uit Europa inreizende dieren kunnen een doodklap krijgen van de hoge temperatu ren en hoge luchtvochtigheid. „Sommige paarden kunnen doodgaan, in het bijzonder bij afmattende onderdelen die springen en crosscountry combi neren", aldus Tang. De organisatie van Beijing 2008 had voorgesteld om Hongkong een deel van de spelen te geven om zo de eenheid van China te benadrukken. Officieel maakt de voormalige kroonkolonie deel uit van de Volksrepubliek, maar ze heeft een ruime mate van autonomie. Bovendien kon China geen veterinaire voor zieningen leveren en de qua rantainemaatregelen niet ophef fen. Tang Pui-tat, die in 1988 deel nam aan de Olympische Spelen in Seoel, trad drie weken ge leden af na forse druk van de Hippische Federatie van Hongkong. Volgens de Federa tie en de beroemde Hongkong Jockey Club kunnen er voor zieningen worden getroffen waardoor de paarden minder last hebben van de warmte. De waarschuwing van Tang wordt niet serieus genomen. Er is een bedrag van bijna 120 miljoen euro uitgetrokken voor de extra faciliteiten. De Jockey Club wil een deel van het geld gebruiken om ventilatoren langs het parkoers te zetten. Tijdens de Spelen in Atlanta in 1996 ge beurde dat ook. Een gedeelte van de evenementen, zoals de dressuur, zou 's avonds kunnen worden afgewerkt als het min der arm is. De Jockey Club overweegt om dit jaar het raceseizoen in juli te laten doorlopen om ervaring op te doen. GPD door Karei Pleunis HOEK - Hoofdklasser Hoek be gint het KNVB-bekertoernooi thuis tegen eerstedivisionist FC Eindhoven. Gisteren werd ge loot voor de eerste ronde. Hoek wil het liefst op zaterdag 6 au gustus spelen. De KNVB kan Hoek echter ook verplichten om dinsdag 9 augus tus 's avonds te spelen. Dit heeft te maken met de plannen van SBS6. Het tv-station bezit de rechten van de bekerduels en zou dinsdag eventueel beelden van Hoek-Eindhoven kunnen brengen. In dat geval kan de KN VB het duel voor 9 augustus vaststellen. Hoek heeft dan echter verplich tingen in de Sloepoortcup. „Van daar een duidelijke voorkeur voor zaterdag 6 augustus", zegt secretaris Cas Braafhart van Hoek. Vandaag valt de beslis sing over de speeldag. Hoek wil van het thuisvoordeel profiteren, zegt de Belgische oe- fenmeester Eric Tetaert. „Het zijn mooie wedstrijden. Het pro bleem is dat die betaalde clubs echter al zo'n veertien dagen lan ger bezig zijn. Dat zal beteke nen dat wij het zestig, zeventig minuten kunnen volhouden en daarna zullen moeten terugval len op een goede organisatie." Toevallig zag Tetaert de tegen stander niet eens zo lang gele den nog aan het werk. „Ik was nieuwsgierig, ik wilde Roy Hen- driksen zien spelen. Vandaar dat ik bij Eindhoven-Helmond Sport was. Het werd 4-1 voor Eindhoven, maar dat zei me niet alles. Helmond Sport had zich een week eerder gekwalificeerd voor de na competitie." Tetaert noemt Eindhoven geen onoverwinnelijke tegenstander. „Als je er tien keer tegen speelt, verlies je misschien negen keer. Wij moeten gokken op die ene dag dat alles klopt." Van der Velde in hoofdtoernooi OOST-SOUBURG - Vanwege de overvloed aan regen, werd gisteren het programma van het Open Souburg-toernooi in de war geschopt. Pas in de middag konden de tennispartijen wor den hervat in het Racketcen trum in Vlissingen en later op de banen van Souburg én DOS. De partijen van negen uur 's och tends werden pas rond tweè uur 's middag afgewerkt. Dat weer hield Frederique van der Velde er niet van het hoofdtoernooi van het tweesterren nationale ranglijsttoernooi te bereiken. In de eerste ronde had de dertienja rige Kapelse een bye, in de twee de ronde rekende ze in twee sets af met Chantal Coolen: 7-5, 6-4. Van der Velde mag zich vanaf morgen meten met speelsters uit de top-200 van Nederland. Een geheel Zeeuws getinte wed strijd in de kwalificaties bij de vrouwen was die tussen Naomi Hillebrand en Sophie de Schep per. In die partij trok de vijftien jarige De Schepper uit Vogel waarde met tweemaal 6-4 aan het langste eind. Wint ze ook van Milou Israël winnen, dan speelt ze in het hoofdtoernooi. In het kwalificatietoernooi bij de mannen kon Jaimy Bish het nietbolwerken tegen Menno van der Zweep. Ferry Sonne- mans, ook DOS, kreeg een walk over van Bruce Corveleijn en speelt in de tweede ronde tegen Remi de Jager. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 21