Dekker geeft de ploeg weer kleur Nieuwe bezems vegen schoon bij Phonak Wauters plakt er een jaar aan vast Boonen roemt Dekker en hekelt Petacchi Flecha biedt zichzelf aan bij de Raboploeg 19 Aanvaller verovert bolletjestrui en is enige echte leider van Rabo CSC staat op scherp voor de ploegentijdrit dinsdag 5 juli 2005 TOURS - Tom Boonen stampte ook gisteren in Tours weer hard naar de ritzege in de Tour de France. De man die net zo makkelijk voorjaarsklassiekers wint als massaspurts deed dat op een voor hem ideale locatie: die van de najaarsklassieker Parijs-Tours. „Het is altijd mooier om te winnen op een plek met historie", zei de kop man van Quick Step na zijn tweede zege. Omdat Hushovd niet verder kwam dan de negende plaats en McEwen werd teruggezet, deed Boonen ook goede zaken in de strijd om de groene trui. Boo nen: „De deklassering is aan de ene kant goed voor mijn klasse ring, maar ik heb ook te doen met Robbie. Soms moet je je kop of schouder erin zetten om niet te vallen." Volgens de jury was dat gisteren niet het geval. Die oordeelde dat McEwen wraak nam op O'Grady nadat die zijn tegenstander met een breed ge maakte elleboog had gehinderd. „Die overtreding was minder ernstig dan wat McEwen deed", verklaarde de jury het feit dat O'Grady niet werd gestraft. Boonen had geen ellebogen of kopstoten nodig om zijn wiel als eerste over de meet te drukken. Soeverein is de manier waarop hij en zijn ploeg de eerste twee echte ritten doorkwamen. „Ik ben een stuk kalmer en zelfver zekerder dan vorig jaar", ver klaarde hij. „Ik heb een pak meer ervaring. Ik heb een Tour achter de rug, won twee grote klassiekers. Ik was vrij zeker dat ik hier zou meedoen voor de zeges. Vorig jaar was het anders dan je in eerste instantie denkt. Het komt in de sprints aan op beslissingen die je in een fractie van een seconde neemt. Die be slissingen zijn nu vaak goed." Boonen was onder de indruk van Erik Dekker, die de rit kleurde. „Hij is een aparte hè. Op 125 kilometer voor de streep gingen we al op kop rijden. Dat doen we anders nooit zo vroeg. Alleen als Dekker meezit in de ontsnapping. We hadden al snel door hoe goed hij was, dus moch ten we geen risico nemen." Minder te spreken is Boonen over Petacchi, de Italiaanse sprinter die de Tour mijdt om dat hij alles wil zetten op het WK in Madrid. „Ik vind het niet kunnen dat een sprinter van hoog niveau wegblijft." Daar mee kreeg Petacchi gisteren van Boonen een tikkie. Net als al die anderen die er wel waren. GPD TOURS - Het zinde Erik Dek ker niets dat er de laatste tijd een negatieve sfeer ontstond rond de Raboploeg. „Rónd de ploeg hè. De sfeer in de ploeg is prima." Het waren de fletse laatste maanden die bij de boze buiten wereld meer en meer de vraag opriepen of Rabo voor het derde jaar achtereen op een ramp- Tour afstevende. „Je kunt lang discussiëren of dat terecht was of niet, maar ik wilde vandaag de goede sfeer terugbrengen rond het team." Dekker koos de etappe naar Tours, waar hij vorig seizoen op onnavolgbare wijze de klassie ker Parijs-Tours won, uit om de ploeg weer kleur te geven. Op zulke momenten blijkt ook weer wie de echte leider is in de ploeg als de nood aan de man is. Dekker viel aan na 27 kilo meter. Hij kreeg Bertogliati (Saunier Duval) en Portal (AG2R) mee. Het peloton gunde hen niet meer dan vijf minuten voorsprong. Dekker: „Ik ging voor de ritzege, maar toen me duidelijk werd dat dat er niet in zat, ging ik voor de bolletjes- tmi." Daartoe moest hij tot twee keer toe als eerste boven komen op de laatste twee colletjes van de dag, gelegen op 51 en 33 kilome ter van de finish. Dekker zou Dekker niet zijn als hem dat met lukte. Ondanks de tegen in sputterende jacht van Bouy- j TOURS - Het verdedigen van David Zabriskie's gele trui is j hooguit een extra motivatie. Voor CSC-teambaas Bjarne Riis staat er meer op het spel in de ploegentijdrit van vandaag. De Deense oud-Tourwinnaar: „Het wordt een prestigestrijd." HetToscaanse Lucca is het oord waar CSC in het vroege voor jaar altijd zijn tenten opslaat. Op Spartaanse wijze wordt ge traind, hetgeen de laatste jaren telkens resulteerde in spectacu laire resultaten op een moment dat veel ploegen nog uit hun winterslaap moeten ontwaken. Maar in het mooie Italiaanse land kan het 's avonds aan tafel ook heel gezellig zijn en werkt I Riis aan de hechte eenheid die zijn ploeg zo kenmerkt, j „Winnen is voor ons extreem be- j langrijk", zegt Riis, als hij voor- j uitkijkt naar de ploegentijdrit van Tours naar Blois over ruim 61 kilometer. „Het voor elkaar willen werken is één van de be- j langrijkste waarden in de ploeg. Ons imago berust erop. We heb ben dan ook altijd goede rijders gehad voor deze discipline. Dit jaar gaf de ploegentijdrit ook de doorslag in de keuze voor de ne gende renner. Het ging tussen Luke Roberts en Jakob Piil. Het werd Roberts, van hem ver wacht ik een serieuze bijdrage." CSC trainde vorige week twee keer op het parkoers dat vol- gens Dirk Demol, assis tent-ploegleider van Discovery Channel, extreem vlak is. „Voor- al op het middenstuk langs de Loire, met nieuw asfalt, worden enorme snelheden bereikt." Outsider De ploeg van Armstrong verken de het traject dit voorjaar met enkele renners. De ploegleiding ging gisteravond per auto nog eens het traject inspecteren. De outsider voor de winst is het Zwitserse Phonak. De Baskische wielerploeg Eus- kaltel vertrekt vandaag als eer ste in de ploegentijdrit. De man nen in het oranje starten om tien voor half drie. De Rabop loeg vertrekt 55 minuten later voor hun tijdrit. Discovery Channel, met zesvoudig win naar Lance Armstrong in de ge lederen, kreeg de starttijd van vijf voor vier. De formatie van de Amerikaanse geletruidrager David Zabriskie start om vier uur precies. ANP gues, de ploeg van bergklasse- mentleider Voeckler. Dekker had zijn daad gesteld, de trui gepakt en daarmee de druk op de ploeg grotendeels weggenomen. De ritzege, die in de sprint naar Tom Boonen ging, interesseerde de voor malige winnaar van de wereld beker toen eigenlijk niet zo veel meer. „Het was met de blik op oneindig doorrijden naar de finish. Op de televisie zal het er ongetwijfeld spannend hebben uitgezien, maar dat was het niet. Je weet dat je nor maal gesproken teruggepakt wordt." Natuurlijk zei hij ge dacht te hebben aan Pa rijs-Tours van afgelopen najaar. „Toen leek het ook onmogelijk voorop te blijven en lukte het toch. Je houdt je er een beetje aan vast, maar dat was in feite een heel andere wedstrijd. Een klassieker op het einde van het seizoen. De benen waren wel hetzelfde." Lang maalde hij niet om het feit dat hij en Portal op twee kilometer van de meet wa ren bijgehaald. „Ik hield vanaf halfkoers geen rekening meer met de zege. Met drie man ben je met te weinig in zo'n ontsnap ping. Met drie Erik Dekkers was het mogelijk wel gelukt." Stoere woorden van een man die ook een signaal had afgege ven aan zijn ploeggenoten. „Je moet in de wedstrijd zien te ko men. Dat lukt je niet door met zijn allen achterin te rijden en te zeggen: het wordt toch niks vandaag. Met deze bolletjestrui in de ploeg kun je in een positie ve spiraal terechtkomen." Zaterdag reageerde Dekker nog nors op zijn rijden in de tijdrit. „Maar dat had er niet mee te ma ken dat ik bang was dat het weer een Tour van niks zou wor den. De Tour van vorig jaar (waarin de ploeg niets won) was zo slecht trouwens niet. Toen za ten we ook enkele keren in een ontsnapping. Alleen lukte het niet er iets mee te doen. Zater dag had ik de hoop door een goe de tijdrit later deze week de gele trui te pakken. Je moet iets heb ben om voor te rijden. We moe ten nu niet alleen proberen een rit te winnen, we móeten een rit zien te winnen." De bolletjestrui die Erik Dekker gisteren veroverde op de Franse volksheld Voeckler moet de rest van de ploeg het vertrouwen ge ven dat dat ook kan. Karsten Kroon bijvoorbeeld. Plij riep hardop de bergtrui te gaan vero veren in de eerste week, maar het is Dekker die laat zien dat het daarbij op daden aankomt. Een gretige Dekker vooral. „Het had niet uitgemaakt wie van ons deze spiraal doorbroken had. Maar als er dan toch ie mand de bergtrui moet dragen, ben ik het liever zelf." GPD Erik Dekker hoopt dat de Raboploeg door het veroveren van de bolletjestrui in een positieve spiraal terechtkomt. Manager John Lelangue zet in op overwinning in de ploegentijdrit door Edward Swier TOURS - John Lelangue voelt zich als een kind in een speel goedwinkel. Blij, hebberig, daar door soms ook wat verward. De Tour is zijn speeltje. Al jaren. „Het was heel emotioneel terug te keren. Toen ik Jean-Marie weer zag, schoot ik haast vol." De afgelopen tien edities stond de 34-jarige Belg aan de zijde van Tourbaas Leblanc, de laat ste jaren als adjunct-directeur. Nu is hij 'te gast' in de ronde. Met zijn Phonak-ploeg. „Vroe ger regelde ik negentig procent van mijn werkzaamheden in de maanden voorafgaand aan de Tour. Nu moet veel op het laat ste moment. Dat brengt toch iets meer stress mee." Vandaag is het helemaal spits uur voor de teammanager van de Zwitserse formatie. De ploe gentijdrit brengt, voor het perso neel van een wielerploeg, altijd veel extra werk met zich mee. De speciale tijdritfietsen vragen op het laatste moment vaak nog bijstelling van remmen, zadel en dichte wielen. Bij Phonak heb ben de coureurs, in tegenstelling tot veel andere teams, al vanaf de winter de beschikking over een op maat gemaakt karretje van zo'n 25.000 euro. Maar het mag wat kosten. Phonak - dat vorig jaar in de ploegentijdrit pechgeval op pechgeval kende - zet voor vandaag hoog in. Vorige week woensdag ver kende het gezelschap het traject tussen Tours en Blois. „Een maal. Vaker was niet nodig. Het is vrijwel een rechte lijn, zonder veel problemen." Het als lastig omschreven klimmetje bleek niet meer dan drie procent om hoog te lopen. „Dat stelt niks voor." De afgelopen maanden werd op de tekentafel en in de ploeglei derswagen nagedacht over de ideale formatie. Winst in de Ron de van Catalonië en de tweede plek in de Pro Tour-ploegen tijdrit van Eindhoven bieden perspectief voor Phonak, dat met CSC en Discovery Channel de favorietenrol draagt. „We hebben er de mannen voor. Lelangue wil vooral goed scoren om Santiago Botero, Floyd Lan- sr deTOUR op de PZC-sit dis en Oscar Pereiro een duwtje richting het podium in Parijs te geven. Maar ook omdat het in de strijd om het ploegenklasse- ment en de tussenstand in de Pro Tour kostbare (tijd)winst kan opleveren. Phonak is er overigens in de Pro Tour vooral bij dankzij Lelan gue. De Zwitserse ploeg van multimiljonair Andy Rihs, die steenrijk werd door de fabrica ge van onder meer gehoortoestel- len, maakte eind 2004 roerige tij den door. Tyler Hamilton werd betrapt op dopinggebruik en hij was niet de eerste Phonak-ren- ner. De wereldwielerbond UCI had ernstige twijfels over de mo- Dat de Zwitserse wielerploeg Phonak van onder meer Santiago Botero (rechts) er in de Pro Tour bij is, is vooral te danken aan de Belgische manager John Lelangue. foto Wouter Borre/GPD rele waarden bij de ploeg. Ten einde een plek in de Pro Tour te kunnen veroveren, was een gro te schoonmaak noodzaak. De rennersstal werd schoongeveegd en ook bestuurlijk ging de be zem er doorheen. Urs Freuler ging, John Lelangue kwam. „We zijn, kun je wel zeggen, opnieuw begonnen." Lelangue, type ideale schoon zoon, had bij Tourorganisator ASO als adjunct-directeur een zeer innige band met Jean-Ma rie Leblanc. Dat maakt dat de Phonak-ploeg nu niet alleen bin nen de UCI, maar ook bij de machtigste ronde wel wat pot ten kan breken. In eigen land ligt Phonak echter nog steeds on der vuur. Het schandaalblad Bliek doet zijn uiterste best da gelijks malheur uit Phonak-krin- gen boven water te toveren. Tij dens de Ronde van Zwitserland leidde het tot fikse aanvaringen. Lelangue: „Ach, wat moet ik nu zeggen over een krant die jaren na dato nog steeds komt met zo genaamde onthullingen over de dood van prinses Diana." Toch is sponsor Phonak het geëmmer mogelijk wel zat. Rihs heeft aangegeven dat zijn be drijf de afgelopen jaren voldoen de naamsbekendheid heeft opge bouwd en is, als eigenaar van de ploeg, op zoek naar een nieuwe geldschieter. Dat al twintig cou reurs een contract voor volgend jaar hebben getekend, zou kun nen betekenen dat Rihs iets ach ter de hand heeft. Lelangue maakt zich daar niet druk om. „Het is ook geen onder werp van gesprek onder de ren ners. Maar een goede prestatie in de ploegentijdrit is in de speurtocht naar een sponsor na tuurlijk wel welkom." GPD Dekker herkent Cancellara niet TOURS - De finale van de etappe van gisteren had veel weg van de waanzinnige finale van Parijs-Tours in okto ber vorig jaar. Erik Dekker werd toen na een lange vlucht ingelopen door de voorpost van het peloton. Met hen ging hij verder en de mannen die hem bijhaalden, liet hij ook weer achter zich. Gisteren leek hetzelfde te gebeuren toen Fabian Cancellara vanuit het peloton de sprong waagde naar Dekker. Dit keer pikte de Raborenner niet aan. Dekker: „Ik had niet in de gaten dat het Cancellara was.; Ik dacht dat Portal (de man met wie hij al 183 kilometer op kop reed) het weer probeerde. Toen ik eenmaal zag dat het Cancellara was, was het te laat om aan te pikken. Als ik het op tijd had gezien, dan was ik met hem meege gaan." Een foutje? „Ach, hij werd ook heel snel ingelo pen. Dus gelukkig heeft het niets uitgemaakt." GPD Lance Armstrong krijgt een boete TOURS - Lance Armstrong heeft gisteren in de Tour de France een boete van 65 euro gekregen. De Amerikaan te kende het presentieblad te laat. Armstrong heeft er een handje van om pas op het laatste ogenblik aan de start te verschijnen van de etappes in de Tour. Vorige week moest de zesvoudige winnaar als enige van de 189 deelnemers aan de 92e Tour een extra dopingtest ondergaan. ANP McEwen teruggezet naar plek 186 TOURS - De wedstrijdcommissarisen in de Ronde van Frankrijk hebben Robbie McEwen gisteren de derde plaats in de derde etappe afgenomen. Zij zetten de Austra liër, omdat hij van de rechte lijn afweek en ogenschijnlijk een kopstoot uitdeelde aan zijn landgenoot Stuart O'Gra dy, terug naar de laatste plaats in het peloton: 186e. De derde plaats achter de Belgische ritwinnaar Tom Boo nen en de als nummer twee gefinishte Peter Wrolich ging naar Stuart O'Grady, landgenoot van McEwen. ANP Rabobankvoorzitter staat vooraan TOURS - De prestaties van de Raboploeg tot op heden? Vraag het Bert Heemskerk, voorzitter van de Raad van Be stuur en hij noemt ze zonder schroom „.matig. In ieder ge val niet conform de triple A-status van de bank." Dat Erik Dekker gisteren na een langdurige vlucht de bol letjestrui veroverde, is volgens Heemskerk „een stap in de goede richting. De eerste van drie A's zullen we maar zeg gen." Het was de bedoeling dat Heemskerk pas vandaag de verrichtingen van Rabo in de Tour zou aanschouwen. Maar toen de hoge baas na aankomst op het vliegveld van Tours vernam dat Erik Dekker voorop reed, werd razend snel de weg lichting eindstreep ingeslagen. De altijd en thousiaste Heemskerk stond vooraan toen Dekker de bol- lentrui kreeg. „Jammer dat hij het net niet tot de streep kon volhouden. Heemskerk,' bijna tweeënhalf jaar aan het hoofd van de bank, bezocht niet eerder de Tour. Tijdens zijn eerste pu blieke optreden bij de wielerploeg kreeg Heemskerk de la chers op zijn hand door te roepen dat hij de Tour zou be zoeken als een renner van de ploeg in het geel Parijs zou halen. „Maar dat duurde me te lang, zo lang kon ik het niet uithouden. Je zou kunnen zeggen dat ik heb gewacht tot we weer een trui hadden", aldus de bestuursvoorzit ter, die vandaag vanuit de auto aan de zijde van Erik Breukink de ploegentijdrit zal meebeleven. GPD foto Gero Breloer/EPA van onze sportredactie TOURS - De Raboploeg knoopt volgende week een gesprek aan met Juan Antonio Flecha over een transfer. De 27-jarige Span jaard van Fassa Bortolo heeft via zijn zaakwaarnemer contact opgenomen met de Nederlandse wielerformatie. Teammanager Theo de Rooij heeft bij die gelegenheid nog niet veel meer gedaan dan naar de vraagprijs van Flecha infor meren. „Of ik schrok van zijn sa lariseisen? Patrick Lefevere, van Quick Step, in ieder geval wel." Met andere woorden: Fle cha heeft zijn diensten aan meer ploegen aangeboden. „Het ge bruikelijke spel van zaakwaar nemers en renners. We zijn dan ook heel voorzichtig. Doen niet mee aan de prijsopdrijving." De Rooij erkent niettemin dat hij zeer gecharmeerd is van de Spaanse coureur, die vorig jaar het Kampioenschap van Zürich won en in 2003 een Touretappe pakte. Flecha is een renner die goed bij Rabo past. De Span jaard is een aanvaller pur sang. „Een renner die zich op velerlei parkoersen thuis voelt", aldus De Rooij. „Hij kan goed uit de voeten in de Belgische voorjaars klassiekers, maar speelt ook mee op geaccidenteerd terrein en kan een rit in de Tour win nen. Zondag mengde hij zich ook nog in de sprint. Hij heeft temperament." Na aanvankelijke huivering zijn ze bij de Nederlandse ploeg zeer in hun nopjes met Spaanse aan kopen. „Dat is ons heel goed be vallen", aldus Theo de Rooij. Met gevoel voor understate ment: „Freire en Horrillo zijn wel jongens waar je mee uit de voeten kunt." GPD door Edward Swier TOURS - Zijn ploeggenoten van Rabo staken de draak met hem, bij de start in La Chataigneraie. „Wat hoor ik Mare, nog vier jaar?", grapte Joost Posthuma. De 36-jarige Belg tekende zon dagavond laat bij voor nog een seizoen. In 2006 gaat hij zijn zes tiende jaar als prof in. De Tour rijdt hij voor de dertien de keer, hoewel dat niet zijn be doeling was. „In 2004 heb ik ge zegd: nooit meer. Daar heb ik van geleerd, dat zal ik niet meer doen. Maar ja, normaal gezien is dit toch echt mijn laatste." Door een val in het criterium van Made miste Wauters de Gi ro. Bovendien bleken anderen onvoldoende fit voor de Tour, waardoor hij alsnog in beeld kwam. „En als ze je nodig heb ben, zeg je geen nee. Het is geen hobby, maar ik ben gemotiveerd om het werk nog eens te doen." Dus laat hij zich deze weken veel zaken die hem niet aan staan welgevallen. „De ergernis sen moet je erbij pakken. Dat je na de finish onder de voet wordt gelopen, dat ze de broek van je lijf trekken, het is niet anders. En dat we vanmorgen een kwar tier in onze bus moesten blijven wachten voor we konden over steken, omdat de reclamekara vaan vertrok, ik zeg er niks meer van." Vandaag kan hij zijn hart opha len. In de ploegentijdrit tussen Tours en Blois steunt de ploeg op zijn schouders. „Misschien is dat een van de redenen dat ik er in de Tour steeds bij ben. Het ligt me, ik raak er niet meer van in de stress", aldus Wauters, die zich kan afficheren als 'een van de locomotieven'. Een ploegen tijdrit winnen, deed hij nooit. „Het is dan wel een Nederland se traditie, je wint niet zomaar de ploegentijdrit. De concurrenr tie is ook op dit terrein groter ge worden. De sport evolueert. Tien jaar terug had ik niet dur ven voorspellen dat na het eer ste weekeinde vier Amerikanen bij de eerste zes zouden staan." Na de collectieve chrono kruipt hij weer in zijn eigenlijke rol: kopman Denis Mentsjov door de openingsweek loodsen. „Denis begeeft zich niet makkelijk in het gewoel. Maar we slaan ons er wel doorheen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19