Stabiliteit is het sleutelwoord PZC Fado maakt onthaasting los LCF wil verbod UMTS-masten op openbare gebouwen 17 Ziekenhuis Goes moet kostenbewust werken Film by the Sea toont film naar boek van Mazzantini Optredens en workshops bij showcase Kunstbende Vlaamse variant van festijn Dichter aan Huis Muziekfestival in kerk en op plein in Nisse dinsdag 5 juli 2005 1 Hnnr Claudia Sondervan GOES - De Oosterschei deziekenhuizen moeten bedrijfsmatiger en kostenbe- 2 H1ist werken. De vernieuwbouwplan- 1 nen van het Goese ziekenhuis worden 1 afgestemd met Ziekenhuis Walcheren. Dat heeft de nieuwe Raad van Bestuur Ivan de Oosterscheldeziekenliuizen voor nu op de agenda staan. De komende vier jaar willen voorzitter H. Simons en 0. Bouhuys een netwerk bouwen van zorg tussen ziekenhuizen en andere zorgverleners. Bouhuys wil de bedrijfsvoering van het ziekenhuis moderniserën. „Scherper sturen", stelt hij zelf. „De financiële po sitie is niet sterk, maar ook niet zwak. Aan de exploitatiekant moet hard ge sleuteld worden. Op grond van de juis te cijfers moeten we doelen stellen en die ook nastreven. Er moet een sterker kostenbewustzijn komen. De reserves zijn positief, maar het is geen dikke plus.'' Bouhuys verwacht geen finan ciële dilemma's voor de zorg. „Je kan je wel afvragen wie wat overal doet", zegt Simons. „Wat kost het om in de weekeinden twee huizen volledig open te houden? Welke activiteiten kun nen we bundelen om betere zorg te ver krijgen, of het nu om neurologie of or thopedie gaat. We kunnen de patiënt vriendelijkheid en het zorgniveau sa men verbeteren met bijvoorbeeld een centraal afsprakensysteem en consul ten boeken via internet." Oud-staatsse cretaris voor gezondheidszorg Simons noemt de vernieuwing van de Zeeuwse gezondheidszorg „één van de belang rijkste redenen om naar Zeeland te ko men". „De schaal van Zeeland biedt unieke kansen om de ideale zorgstructuur te .organiseren. Hier zijn niet zoveel zor gaanbieders dat ze elkaar zwaar becon curreren. Hier heb je geweldige kans op een goed netwerk waarin de vier as pecten van zorg geregeld worden: spoedeisende hulp en huisartsenposten voor de acute zorg, de zorgketen voor de chronisch zieken, de klinieken voor de planbare zorg en topklinische zorg voor de complexe zorg", schetst Sim- ions. Voorkeurskliniek Zeeland zou een orthopedische voor keurskliniek voor CZ kunnen hebben, vindt Simons. „We zijn in staat om een kliniek voor nieuwe heupen en knieën O. Bouhuys (1) en H. Simons van de Raad van Bestuur van de Oosterscheldeziekenliuizen. in te richten. Het zou van de gekke zijn als de Zeeuwse bevolking daarvoor naar Brabant of Rotterdam zou moe ten." Het oud-lid van de 'commissie- Vier hout' die een jaar geleden voor de pro vincie Zeeland een toekomstplan uitzet te voor de Zeeuwse ziekenhuiszorg, is als ziekenhuisbestuurder vastberaden om die visie zo ver mogelijk door te voe ren: vergaande samenwerking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen en andere zorgpartners, zodat Zeeland kwalita tief hoogwaardige medische zorg be houdt. De Oosterscheldeziekenliuizen én Zie kenhuis Walcheren zetten daartoe bin nenkort de stap tot een bestuurlijke fu sie. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen blijft daar voorlopig nog buiten, omdat de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen hun banden met Vlaamse ziekenhuiszorg voorrang geven, Jammer, vinden Sim ons en Bouhuys. Bouhuys en Simons hebben een aanstel ling voor vier jaar. „Ik vind een tijdelij ke aanstelling beter dan dat er zoveel interimmanagers in de zorg werkzaam zijn al nu in het land het geval is", stelt Simons. „Het is in het belang van de be stuurder zelf en van de Raad van Toe zicht om na een tijd elk de afweging te maken of ze samen verder willen." De nieuwe Raad van Bestuur gaat voor stabiliteit. Simons: „Na een periode met zövëel interims, zowel aan de top als dieper in de organisatie, is dat goed voor het zelfsvertrouwen van een orga nisatie met heel behoorlijke kwalitei ten. Er breekt een nieuwe toekomst aan voor ziekenhuizen, huisartsen, ver pleeghuizen en thuiszorg. Dat vraagt om professionele overdracht tussen zorgverleners. Wij kunnen daarin een nuttige rol spelen." Internist Het ziekenhuis wil zijn opleidingsfunc tie uitbreiden. Recent kreeg het zieken huis erkenning als praktijkopleidings plaats voor de vervolgopleiding kinder/kraamverpleegkundige. „Dat is een prestatie voor een middelgroot, re gionaal ziekenhuis als dit", vindt Bou huys. De maatschap Interne geneeskun de wil de opleiding tot internist naar Goes halen. Om in aanmerking te ko men voor de opleidingsvisitatie werken er sinds januari twee agnio-internisten en twee agnio-chirurgen. Agnio bete kent arts-geneeskundige niet in oplei ding. Olav Bouhuys (1957) is van oorsprong foto Willem Mieras anaesthesieverpleegkundige. Hij specia liseerde zich in traumatologie en spoed eisende hulp. Hij ontwikkelde zich tot opleider, studeerde organisatiekunde en was de laatste vijf jaar directeur be drijfsvoering in het Academisch zieken huis Utrecht voor de cluster radiologie, radiotherapie en nucleaire geneeskun de. Hans Simons (1947) was als staatsecre taris voor gezondheidszorg in het kabi net Lubbers III (1989 - 1994) actief in de vernieuwing van het zorgstelsel. Zijn plan voor een basisziektekosten verzekering met inkomensafhankelijke premie haalde het echter niet. Sinds 2001 was hij voorzitter van de Raad van Bestuur van het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn, een ad vies- en informatieorgaan voor de zorg sector. SP zoekt wonderen op in Goes TERNEUZEN - De afdeling Temeuzen van cle Socialis tische Partij houdt morgen een 'bedevaart' naar het kan toor van uitkeringsinstantie UWV in Goes. „Vanwege de vele 'wonderbaarlijke genezingen' die er schijnen plaats te vinden", stelt de SP. Om 13.00 uur vertrekt men vanaf het NS-station in Goes en de optocht gaat dan naar het UWV- kantoor. De actie wordt gevoerd vanwege de onvre de over het feit dat WAO-uitkeringsgerechtigden als ge volg van het kabinetsbeleid herkeurd moeten worden. Vol gens veel strengere regels. „Mensen die waren afgekeurd, worden nu ineens goedgekeurd. Ze zouden dan ineens werk kunnen doen waarvoor ze niet zijn opgeleid en waar ze geen enkele ervaring mee hebben en waar in veel geval len geen vacatures voor zijn. Op deze manier dreigt voor veel mensen een uitzichtloze situatie in de bijstand", be toogt de SP. Ook de manier waarop de herkeuringen plaats moeten vinden vindt de SP een schande. „Zo is er het schrijnende geval van een patiënt die kanker heeft en ondanks schriftelijke verklaringen van de behandelende dokters dat zij nog slechts zeven maanden te leven heeft, toch de reis naar Goes moet maken om herkeurd te wor den." De SP afdeling Terneuzen heeft ervoor gekozen de ze actie in Goes te laten plaatsvinden omdat veel Temeu- zense WAO'ers naar Goes moeten om zich te laten herkeu- GroenLinks wil kunst op straat TERNEUZEN - GroenLinks Terneuzen wil dat er een ge meentelijk opdrachtenbeleid komt voor beeldende kunst op straten en pleinen. Exposities zijn belangrijk om ken nis te nemen van wat er gebeurt, vindt de fractie. „Maar het zijn etalages. Pas als kunst permanent straten en plei nen verovert, neemt het deel aan onze omgeving". Groen Links meent dat het mogelijk moet zijn hier structureel, praktisch, betaalbaar en kwalitatief vorm aan te geven. Injectiespuit en pillen gevonden BRESKENS - Een vierjarige kleuter heeft zaterdagavond in De Hullustraat in Breskens een injectiespuit en een pil- lenstrip gevonden. Het jochie was op een grasveld tussen twee huizen aan het spelen, toen hij zijn moeder verraste door een spuit met injectienaald op de tuintafel te leggen. „We zijn vervolgens gaan kijken en troffen in het zand ook nog een strip pillen aan. We vermoeden dat het om medicijnen gaat", aldus moeder A. Steijaert. De spuit werd in de afvalcontainer gegooid. Steijaert schakelde gis teren de politie in, die poolshoogte zal nemen. „Als we nog iets vinden, halen we het natuurlijk meteen weg", al dus een politiewoordvoerster. Zwaargewonde bij ongeluk BRUINISSE - Een zestienjarige jongen uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisteren zwaargewond geraakt bij een verkeersongeluk. De jongen reed met zijn brom mer over de Dorpsweg in Bruinisse toen hij door onbeken de oorzaak achterop een voor hem rijdende auto, be stuurd door een 45-jarige man uit dezelfde gemeente, botste. Een arts verleende eerste hulp. De traumahelikop ter werd naar de ongevalsplaats gedirigeerd, maar de jon gen werd uiteindelijk met een ambulance met spoed naar het Erasmus Medisch Centrum (voorheen Dijkzigt) in Rot terdam vervoerd. Over zijn toestand is niets bekend. kunst VLISSINGEN - In het kader van 'Film by the Sea door het jaar' wordt vanavond de film Don't move Non ti muovere vertoond. De voorstelling, in de Vlissingse bioscoop Cine Citv, begint om 19.00 uur. De film is gebaseerd op de ro man Won ti muovere van de Itali- aanse schrijfster Margaret Maz zantini. Het boek is ook in een Nederlandse vertaling versche nen, met als titel Ga niet weg. Het verhaal gaat over een vijf tienjarig meisje dat op haar scooter wordt aangereden. Per ambulance wordt ze ernstig ge wond vervoerdj naar het zieken huis waar haar vader chrirug is. Terwijl zijn dochter vecht voor haar leven, kan hij niets anders doen dan afwachten. Zijn angst en wanhoop brengen hem tot een biecht, waarin hij vertelt over de verborgen kant van zijn leven, getekend door een heime lijke verhouding met fatale ge volgen. De hoofdrollen worden gespeeld door Penelope Cruz, Sergio Cas- tellitto en Claudia Gerini. Caste- litto is ook de regisseur van het drama. Hij heeft bij zijn verfil ming naar eigen zeggen vooral geprobeerd 'de dunne lijn te vin den die goed van kwaad scheidt, rechtvaardigheid van onrecht'. „Om de overmeestering van een vrouw te verfilmen zonder ge weld en de misdadige zelfzuch tigheid van een man te verbeel den zonder hem te veroorde len." De volgende vertoning in 'Film by the Sea door het jaar' is dins dag 19 juli. Dan is Crustaces et coquillages te zien. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ter gelegen heid van het vijftienjarig be staan van de Kunstbende is zondag in en rond het Arse naaltheater in Vlissingen een 'showcase'. Behalve optre dens van bands, theater- en dansgroepen zijn er work shops toegespitst op straatcul tuur. De showcase is onderdeel van het programma van het Straatfestival Vlissingen, dat woensdagavond (22.15 uur) begint met de spectaculaire, gratis voorstelling Titanic op het Stadhuisplein en duurt tot en met zondag. De Kunstbende-manifestatie wordt om 14.00 uur geopend door ska- en reggaeband Tap- harheejl. Daarna zijn in het theater onder meer de win naars te zien van cle Zeeuwse voorronde van de talenten jacht, die twee maanden gele den in Vlissingen werd gehou den. Het gaat om het rapduo Prince of Riff D ive G (win naars categorie muziek), de breakdancegroep Rapid Eye Movement (dans) en Timmy Schuitvlot (theater). Ook tre den op: de populaire Vlissing se hiphopgroep 0118-Vier en Scwar, de banc! die in 2002 de beste was in de categorie mu ziek en onlangs nog winnaar werd van de landelijke talen tenjacht Stagemasters. Buiten draait alles om straat cultuur. Vladdie de Koning uit Vlissingen geeft een BMX-demonstratie, David Magee verzorgt een breakdan- ceworkshop en onder leiding van graffiti-artiest Martijn Prins wordt een levensgroot kunstwerk gemaakt met als ti tel 'Kattekwaad van de Straat'. De showcase, die gratis toe gankelijk is en duurt tot 18.00 uur, wordt gepresen teerd door Jeroen Naaktgebo ren van> de Woorddansers, het duo dat bekend is geworden door deelname aan poetry slams en dat vorig jaar de tweede prijs won bij het World Slampionship. De lan delijke finale van de Kunst bende is dit jaar op 15 okto ber, op het terrein van de Wes- tergasfabriek in Amsterdam. GENT - Het succesvolle Haagse festival Dichter aan Huis, waar- hij dichters in voor publiek opengestelde woonkamers poë- zie lezen, krijgt een Vlaams broertje in Gent. In Den Haag is het literaire festijn dit jaar op zaterdag 1 en zondag 2 oktober, In Gent wordt het zaterdag 15 en zondag 16 oktober gehouden. r organisatie wordt nauw I samengewerkt met het Poëzie- cenlrum Gent. Het Vlaamse fes tival zal volgens dezelfde formu le worden opgezet als de Neder landse versie. In Gent zullen ech ter niet vijftig maar dertig dich ters optreden in evenzoveel woonkamers. Aan de Gentse versie doet een mengeling van Nederlandse en Vlaamse dichters mee, onder wie Benno Barnard, Serge van Duijnhoven, Stefan Hertmans, Geert Van Istendael, Ilja Leo nard Pfeij'ffer, Rob Schouten, Eva Gerlach, Erik Spinoy, Si mon Vinkenoog en Joost Zwa german. door Marius Roeting NISSE - Een van de aan spre kendste namen op het affiche van de tiende editie van Pastora le au Parvis in Nisse is die van de Portugees-Nederlandse l'ado- zangeres Monica Triga. Zij is ge boren in Nederland (1968), maar werd tweetalig opgevoed door haar Portugese ouders, die haar ook de liefde voor de mu ziek uit het moederland meega ven. Monica Triga omschrijft haar muziek als fado mundial om aan te geven dat ze zich niet beperkt tot de traditionele uitvoering van de fado. „Ik heb nooit gepre tendeerd om echte fado te spe len. Ik vermeng diverse stijlen met het sentiment van cle fado als basis. Zo zijn er invloeden uit de Kaapverdiaanse, Brazili aanse en zelfs Surinaamse mu ziek. Daarnaast integreer ik ele menten uit de Portugese folklo re. Portugese volksmuziek is bre der dan alleen de fado." Behalve de mengeling van stij len en invloeden is de bezetting waarin Triga haar fado mundial brengt niet als standaard te om schrijven. „Het publiek associ eert het geluid van de fado vaak met de Portugese gitaar. Die gebruiken wij niet. Ik heb het wel geprobeerd, maar ik vond dat het instrument geen meerwaarde gaf aan het uitein delijke geluid dat ik wilde berei ken. Je moet niet vasthouden om het vasthouden. Er zijn meer mogelijkheden'om de Portugese muziek te vertolken." „Wij heb ben een gewone gitaar, naast ac cordeon of piano en percussie. Dat laatste is in de fado onbe kend. Ik vind het prettig, want haast de gevoelige liedjes kun nen we ook uit de brand sprin gen en swingen. Ik zie het leven niet zo somber in als bijvoor beeld Amalia Rodrigues, de gro te fadozangeres van Portugal. Nog belangrijker dan het instru ment dat ze bespelen vind ik de input van de muzikanten. Ik ben geen solist met begeleiders, maar ik maak muziek met muzi kanten in een groep." In samen werking met Steve Teunis en Hans van Gelderen komen de composities tot stand. Monica Triga schrijft het merendeel van de teksten zelf. In het Portu gees. Ze is geen tegenstander van het zingen van de fado in het Nederlands, maar vindt het gewoonweg niet prettig. En het sentiment, het verlangen, de 'saudade', klinkt toch het beste in de taal waar de muzieksoort werd geboren. Monica Triga heeft een verkla ring voor het feit dat de fado in Nederland zo ongekend popu lair is. „Nedërland ligt net als Portugal aan zee, het is een land van zeevaarders. De herkenning van afscheid nemen, het verlan gen naar je thuis of geliefde is aanwezig. Maar soms zie ik het veel simpeler. De fado verbindt mensen. Het is een alternatief voor gejaagdheid, de onderlinge verwijdering. Fado maakt ont haasting los. Het is muziek die raakt." Monica Triga omschrijft haar muziek als fado mundial om aan te ge ven dat ze zich niet beperkt tot de traditionele uitvoering van de fa do. NISSE - Het muziekfestival Pastorale au Parvis beleeft vrijdag en zaterdag in Nisse de tiende editie. Het evenement begint vrijdagavond om half acht in de kerk van Nisse met een serie con certen. Cellisten Martijn Kooiman en Johan Spies brengen allereerst bewerkingen voor cello van Braziliaanse klassieke muziek, ge volgd door de Zeeuwse band Not James Dean, met onder anderen zanger/ gitarist Ja mes van cle Water, trompettist Rik Mol en bassist Hugo Dirkson. Zij brengen een spe ciaal Braziliaans programma met bossa's en samba's. De Braziliaanse muzikant Marcelo Godoy met zijn groep Musica Popular Brasi- leira sluit de vrijdagavond af. Pastorale au Parvis gaat zaterdagmiddag vanaf half drie door met pleinconcerten. Tot kwart voor twaalf 's avonds zijn er optredens van de djembégroep, Sphie en Anne Stokman (tweestemmige zang, saxofoon en piano), het jongerenorkest The Young Ones, de Bra bantse troubadour Gerard van Maasakkers en zijn Vaste Mannen, La Violetta (klassie ke en Balkanmuziek), singer-songwriter Chelsea Oostdijk en haar band, celliste Da- niella Ferdinand (romantisch licht- klas siek), Monica Triga (Portugese fado) en klez- mer door de Nederlandse band Mazzeltov. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet het rijksbeleid niet afwachten en de plaatsing van UMTS telefoonmasten op scholen, flats en andere massaal gebruikte gebouwen verbieden. Dat is de mening van de Terneu- zense LCF-fractie. In schriftelijke vragen betoogt Cees Freeke dat het voor de be volking van Terneuzen niet lan ger verantwoord is het rijksbe leid op dit punt te volgen. Lan delijk wórdt gewacht op de uit slag van nader wetenschappe lijk onderzoek naar de effecten van telefoonmasten. B en W van Terneuzen liet eind vorig jaar weten dat ze het rijksbeleid wil len volgen. Freeke wijst er op dat telecom- aanbieders het Rijk gezamenlijk miljarden euro's hebben betaald om op de UMTS-frequenties te mogen uitzenden. „Reeds op die grond zal de rijksoverheid niet erg objectief zijn en is de kans dat het onderzoek op de lange baan wordt geschoven in het ge heel niet denkbeeldig", aldus Freeke. Advies Het raadslid stelt dat B en W het probleem actief kunnen aan pakken door bij aanvragen ver gunningen voor UMTS-masten advies aan de GGD te vragen. Volgens Freeke hebben recent Nijmegen, Apeldoorn, Haarlem mermeer, Zwolle en Lelystad be sloten om niet meer aan de plaat sing van masten mee te werken, „dit is veelzeggend. Uw college zou daar eens inlichtingen kun nen inwinnen. Struisvogelpoli tiek is in dit verband funest." Freeke wijst op een Duits onder zoek waaruit blijkt dat mensen die binnen een straal van vier honderd meter van een GSM-mast wonen driemaal va ker kanker krijgen dan mensen die verder weg wonen. „Militai ren die bij de bediening van ge avanceerde wapens aan hoge concentraties hebben blootge staan, sterven vrijwel allen op tamelijk jonge leeftijd aan kan ker", weet Freeke. Volgens het raadslid is het ver band tussen stralingen kanker voldoende overtuigend aange toond. „Ik vestig er uw aan dacht op dat het verband tussen roken en kanker ook ten onrech te lang is ontkend. Uw college kan daarom niet werkloos toe zien en zich gemakshalve achter rijksbeleid verschuilen. Daarom moeten alle masten, om te begin nen, altijd verboden worden op scholen, flats en andere gebou wen waar veel mensen verblij ven. Tot vier jaar cel in zaak illegalenfraude MIDDELBURG - De rechtbank Den Haag, zitting houdende in Middelburg, heeft gisteren zes verdachten wegens illegalen- fraude veroordeeld tot straffen tussen vijftien maanden en vier jaar cel. De rechtbank achtte deelname aan een criminele or ganisatie, valsheid in geschrifte, oplichting en fraude bewezen, maar mensensmokkel niet. De zes gaven zich uit als een ad- vocatencollectief. Zij benader den illegalen, die niet in aanmer king kwamen voor een verblijfs vergunning, om voor veel geld een zogenaamde aanvraag tot verblijf in te dienen. De twee hoofdverdachten kre gen een gevangenisstraf van res pectievelijk vier jaar en 2,5 jaar. De enige echte advocaat, mag ook vijf jaar zijn ambt niet uitoe fenen. De anderen werden -veroordeeld tot straffen variërend van 26 tot 15 maanden cel. De zes verzonnen voor hun 'cliënten' verblijfsadressen en vroegen onder valse voorwendse len sofi-nummers aan. Door de lange tijd die de IND nodig heeft om tot een negatief oor deel te komen, konden vreemde lingen zo enkele maanden tot twee jaar legaal in Nederland verblijven. Met de transacties werden mil joenen verdiend. De rechtbank achtte de feiten bijzonder ern stig en maatschappelijk onaan vaardbaar. De eis van de offi cier van justitie om de twee hoofdverdachten direct na het vonnis in hechtenis te nemen, werd door de rechtbank verwor pen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17