Lichte toename faillissementen PZC Kunst voor Tanzaniaans kinderziekenhuis Als u het met een WAO-er wil proberen, krijgt u van ons drie maanden de ruimte. Drie bedrijven meer op de fles 15 Thermphos versterkt positie in de markt Ambtenaar te voorbarig over aanpassing parallelweg Absdale Glaskunst basiliek vertaald i mm •mm imu ia i m A êmm 4 m a/phw mr Watersnoodmuseum geeft beeld verdronken dorpen Nieuwe getuigen in hoger beroep eerwraak dinsdag 5 juli 2005 (JOES - I» de eerste helft van dit jaar zijn 86 Zeeuwse bedrij ven failliet gegaan. Dat zijn er drie meer dan in dezelfde perio de van het vorig jaar. Verwacht wordt dat dit jaar in het hele land 10.000 bedrijven kopje on der gaan, waardoor 100.000 ba nen verdwijnen. Jjjafi blijkt uit cijfers van Gray- don Nederland uit Amsterdam. Dit bedrijf is gespecialiseerd in bedrijfs- en kredietinformatie. In heel Nederland gingen in het lerste half jaar 5018 bedrijven indeiuit; 10 procent meer dan in de eerste helft van 2004. Daar- iaast maakten 7790 particulie- en en eenmanszaken gebruik een schuldsanering, even eens 10 procent meer dan een jaar geleden. Door de faillisse menten zijn circa 60.000 arbeids plaatsen verloren gegaan, aldus Graydon. In Zeeland is de schade beperkt, net als in Flevoland - eveneens een stijging van 4 procent - en Noord-Brabant (+2 procent). Drenthe was de enige provincie waar het aantal bedrijven dat onderuit ging, gelijk bleef (144 ondernemingen failliet). De stijgingen waren het grootst in Friesland (136 bedrijven: +28 procent), Gelderland (617 bedrij ven; +23 procent) en Groningen (183 bedrijven; +18 procent). „Een kwart van de stijging wordt veroorzaakt door starten de bedrijven die in het eerste jaar van het bestaan al onderuit gaan", verklaart faillissements onderzoeker R. Blom de toena me. Volgens Blom valt het aan- floor Jeffrey Kutterink iSINGEN - Omnisal (100 jchter van Thermphos Interna- [onal in Vlissingen) neemt een [deling over van CWP in het Juitse Wittenberg. Het gaat om ge productiedivisie van speciale [staten. [ade aankoop van Rhodia's Eu- ipese speciale fosfaten activi- iten vorig jaar, is de transactie ïi versterking van Thermphos itemational op de markt van pecjale fosfaten. Die worden ge prikt, in onder andere voe- genees-, schoonmaak- en rater- en metaalbehandelings- ïiddelen. Als gevolg van de vername worden 43 personeels- iden overgeplaatst naar Omni- Thermphos International is een van 's werelds leidende produ centen van elementaire fosfor, fosforderivaten, speciale fosfa ten en fosforzuur. Productieves tigingen staan in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Argenti nië en China. Wereldwijd wer ken er 1150 mensen. In 2004 be droeg de omzet 355 miljoen eu ro. Thermphos nam reeds in 2001 de speciale fosfaten activiteiten van CWP over (sodium, potas sium en ammonium fosfaten). Tussen 2001 en 2005 heeft CWP de fosfaten voor Thermphos ge produceerd onder een exclusie ve overeenkomst. Thermphos In ternational heeft gisteren aange kondigd dat er definitieve over eenkomst is gesloten om de fos faatproductie over te nemen. tal faillissementen hoger uit dan verwacht, onder andere omdat in 2004 veel eenmansbedrijfjes werden opgericht. „De overheid laat al sinds 2001 steeds meer vestigingseisen schieten, zodat in feite iedereen een eigen be drijfje kan beginnen. Dat zie je dus korte tijd later terug in de statistieken van faillissemen ten." Waarom Zeeland er verhou dingsgewijs goed vanaf komt, weet hij niet. De grootste klap pen vallen in de dienstverle ning, de handel en de bouw. Gestaag In 1994 werden 4000 faillisse menten uitgesproken. Sindsdien is het aantal gestaag opgelopen. In 2004 werden 9460 bedrijven en bedrijfjes failliet verklaard. Blom: „Dit cijfer vertroebelt het werkelijke beeld. Ondernemers die niet hebben gekozen voor een juridische vorm als een BV, maar handelen voor eigen reke ning en risico, worden niet fail liet verklaard, maar vallen on der de wet schuldsanering na tuurlijke personen. Maar in een kwart van alle gevallen is dat ei genlijk ook een bedrijfsfaillisse- ment." Volgens een voorzichtige in schatting is in ongeveer acht procent van de faillissementen fraude in het spel, zegt Blom. „Ik denk dat er veel meer fraude is." In fraudegevallen ligt het ge middelde schadebedrag met 500.000 euro ruim twee keer zo hoog als in reguliere faillisse menten. Dit jaar zullen, zo voor spelt Blom, naar schatting 10.000 bedrijven failliet gaan (vorig jaar waren dat er 9460)._ Voor 16.500 mensen,, waarvan een kwart ondernemers, komen in een regeling voor schuldsane ring terecht. In totaal gaan 100.000 arbeidsplaatsen verlo ren. De financiële schade van faillissementen loopt op tot 3,8 miljard euro. joor Gino van den Broecke ABSDALE - De aanpassing van liel tracé van de noordelijke pa rallelweg bij Absdale is nog ver te van zeker. „We hebben er bij lerieputeerde Staten gisteren ver gesproken en we willen odi eerst kijken of er andere varianten mogelijk zijn", ver klaarde gedeputeerde T. Poppel- *s kondigde ambtenaar provincie R. van Grun- lingen aan, dat er was gekozen 'oor het aankopen en slopen fan twee woningen om zo het tracé parallel ten noorden van eAbsdaalseweg aan te kunnen eggen. iedeputeerde Poppelaars gaf chteraan, dat de uitspraak van ijn ambtenaar 'ietwat te voorbarig was'. De aankoop van de twee woningen en de even tuele aanleg van een rotonde loopt volgens Poppelaars be hoorlijk in de papieren. Plet zou gaan om een bedrag van 2,5 mil joen euro. In 2007 voorziet de provincie een tekort van 14 miljoen euro, dus is het volgens Poppelaars bittere noodzaak om 'tegenwoor dig op de centjes te letten'. Goedkoper Poppelaars: „We willen daarom eerst kijken of er toch niet een goedkopere variant bestaat, waarbij van bestaande infra structuur gebruik kan worden gemaakt. Dat gaan we de ko mende tijd driftig bekijken en onderzoeken." Kort na de zomerperiode moet meer duidelijkheid zijn over de uitgewerkte alternatieven, die goedkoper moeten zijn dan het laatste plan. „En als dat allemaal duidelijk is zal het college van Gedeputeer de Staten een besluit nemen", al dus Poppelaars. Het is nog dus allerminst zeker dat de parallelweg evenwijdig aan de Absdaalseweg wordt aan gelegd en zodoende de bewoners aan de Stellestraat en de Plat- tendijk zullen worden ontlast. „Het is wellicht verkeerstech nisch de beste optie, maar finan cieel zeer zeker niet en dat is toch ook een afweging waard", zei de gedeputeerde. De noordelijke parallelweg is de ontbrekende schakel in verkeers- veiligheidsproject De Ruit. De weg is opgenomen in het meerja renprogramma infrastructuur van de provincie. """SÜBKr 31 Een van de beschreven glas-in-loodramen: De opdracht van Hulst aan Maria uit 1960. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer HULST - De gebrandschilder de ramen in de Willibrordusba- siliek in Hulst vertellen de ge schiedenis van het godshuis en Het Land van Hulst. Het ont cijferen van de symboliek is niet altijd eenvoudig. Piet Ha melink en George Sponselee hebben daarom de glaskunst in de basiliek in woorden ver taald in een gidsje. Echt oude ramen heeft de basi liek niet. In 1645 is na zware beschietingen de stad overge gaan van Spaanse in Staatse (Noord-Nederlandse) handen. De Willibrordus was toen niet veel meer dan een puinhoop. Alle ramen in het schip van de basiliek zijn aangebracht tij dens de restauratieperiode van 1931 tot 1935. Ze zijn ont worpen door de Limburgse gla zenier Joep Nicolas. Ook de ramen in de transepten en de kapellen zijn, met uitzon dering van één, gemaakt door Nicolas. Voor de ontwerpen werd hij sterk gestuurd door het kerkbestuur en met name door burgemeester-kerkmees- ter Truffino. De wapenspreuken en andere teksten in de ramen, konden in de 'Gids voor de Ramen van de Basiliek van de Heilige Wil librordus in Hulst"' soms letter lijk worden vertaald. Vaker moesten de spreuken vrij geïn terpreteerd worden. „Omdat er sprake was van potjeslatijn, of nog erger", aldus Sponselee 'en Hamelink. In de koorkerk behoren drie ra men, waaronder het zogenaam de Willibrordusraam, tot de oudste in de basiliek. Ze zijn allen' ontworpen door de Ant werpse kunstenaar E. Tancke en zijn geplaatst in 1892. In het gidsje staan 33 ramen beschreven. Naast de voorstel ling van het raam, wordt ook de symboliek uitgelegd en wordt verteld wie het raam ge schonken heeft en soms ook hoeveel het heeft gekost. Gegoede burgers en boeren schonken immers vaak een raam aan de basiliek. De na men van de weldoeners wer den in het raam verwerkt. Een voorbeeld hiervan is het raam in de zuidkapel: De Op dracht van Hulst aan Maria. Dit moderne raam stamt uit de beginperiode van deken An- tonius Koopmans (1955-1970) en is geplaatst voor 1960. Het raam was een geschenk aan de ken Petrus Rops (1922-1949). Hij is in het raam ook afge beeld. Achter hem staat de be volking van Hulst en op de ach tergrond is de basiliek te zien. Het raam, geschonken door de familie Baert, is ook geschon ken uit dankbaarheid dat Hulst in de oorlog gespaard bleef. De gids is verkrijgbaar in cle boekhandels in Hulst. door Claudia Sondervan SOES - De basisvoorzieningen lijn er al voor het kinderzieken- ïuis in Tanzania, waar de Goese kinderarts Piet de Haas en zijn [iouw Olga sinds begin dit jaar (Perken. Tienduizend euro voor raken als bedden, gordijnen, ipeeltuin en kliniekbenodigdhe- len droeg de Goese dermatologe da Vermeiden daaraan bij met ie verkoop van prentbriefkaar- jpivan de schilderijen van haar [verleden man, Rob Cornel. Suizend pakjes van acht kaai en a twaalf euro zijn al ver- jocht door de stichting Cornel Bgaleku Children's Centre, [oornamelijk binnen het net- jferk van vrienden en collega's Pn Vermeiden en De Haas. (oor de verkoop van de tweede keks van duizend spreekt Ver heiden het publiek aan. Via het Nterscheldeziekenhuis, de [ebsite van het kindercentrum, bkele winkels en door aan te jaken bij evenementen als 600 Par Goes en de schaapsscheer- psfeesten in Nisse. p stichting blijft zoeken naar ponsorgeld, want het 'verlang- pie' dat De Haas recent uit tanzania stuurde is nog lang ge- oeg- Er is onder meer geld no- P Voor keukeninrichting, on- ierwijzers voor de school, voor transport en voor de veestapel. Die moet voedsel voor het cen trum leveren en tegelijk de kin deren de kunst van dierenverzor- ging bijbrengen. Honderd wees kinderen van nul tot acht jaar kunnen er leven, leren en beter worden, als de gebouwen af zijn. Tot die tijd houdt De Haas weke lijks spreekuur in een naburige kliniek en werken hij en Olga aan de voorbereidingen van het centrum, oostelijk van de berg Kilimanjaro in het noorden van Tanzania. Binnenhuisarchitect en kunst schilder Rob Cornel overleed in 2002. Zijn weduwe besloot de ge schilderde nalatenschap van Cornel te gebruiken tot steun voor het kindercentrum in Tan zania. Het was de overeenkomst in naam die haar en haar vrien den Piet en Olga troffen: het Cor nel Ngaleku Kindercentrum is vernoemd naar de vader van de oprichter. Rob Cornel is bekend om zijn doeken met Friese paar den, de hobby die hij deelde met zijn vrouw. Voor de kaartense- rie koos zij echter uit zijn serie natuurbeelden: zinderende fla mingo's, groen verstild water, een uit het donker opdoemende Afrikaanse olifant. Begin komend jaar wil Vermei den zelf zien hoe het kindereen- Internetliefde niet beantwoord MIDDELBURG - De inwoner van Deventer dacht zijn grote liefde via internet gevonden te hebben in Vlissin gen. Na een rijkelijk met alcohol besprenkelde kennisma kingsavond dacht zij daar anders over en zette hem de deur uit. Ook weigerde ze een taxi te bellen noch hem de weg te wijzen naar het dichtstbijzijnde hotel. Het vroor die 8e februari van dit jaar ruim vijf graden zodat de De- ventenaar het alras zeer koud kreeg in zijn auto. Hij be sloot per voertuig op zoek te gaan naar een hotel maar kwam na een twintigtal meters al een politiepatrouille te gen. Gisteren verscheen de man (35) voor de Middelburg se politierechter M. Meeuwisse die wel een klein beetje be grip kon opbrengen voor de daad van de man. Deson danks liet ze hem weten dat dronken achter het stuur kruipen niet mag, ook niet als het vriest en je op zoek bent naar een slaapplaats. Ze veroordeelde hem conform de eis van officier van justitie H. clen Plartog tot een geld boete van 400 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. Eisen welstand op internet MIDDELBURG - Iedereen die een pand wil bouwen of verbouwen, moet rekening houden met welstandeisen. De gemeente Middelburg heeft die eisen sinds gisteren op in ternet staan. De welstandsnota van cle gemeente is te vin den via de webstite www.middelburg.nl. De gemeente hoopt op deze manier het welstandbeleid toegankelijker te maken. Onder de knop bouwen en wonen is tevens meer informatie te vinden over bouwvergunningen en sub sidiemogelijkheden voor monumenten. Werkstraf voor slaan vrouw MIDDELBURG - De Vlissingse voncl clat het afgelopen moest zijn met het geweld van haar man (36) tegen haar. Toen hij enige tijd terug dronken thuiskwam wist ze al hoe laat het was, accepteerde de eerste slagen en vluchtte vervolgens met haar jongste kind naar de politie. De man werd vervolgens opgepakt en bracht enkele dagen door in het politiecellenblok in Torentijd. Gisteren moest hij voor politierechter M. Meeuwisse ver schijnen. Hij beloofde beterschap en is reeds in gesprek met het ZCAD om een anti-alcoholcursus te volgen. De Middelburgse rechter veroordeelde hem conform de eis van officier van justitie H. den Hartog tot 28 uur werk straf. Daarnaast moet hij ook nog eens 28 uur werken om dat een voorwaardelijke celstraf, eerder opgelegd, werd' omgezet in een taakstraf. Huur voor amateurtoneel te hoog TERNEUZEN - De huur van het Scheldetheater in Ter- neuzen moet omlaag voor amateurgezelschappen uit de gemeente. Daarvoor pleit de fractie van GroenLinks. „Sinds het theater particulier geëxploiteerd wordt, is het nagenoeg onbetaalbaar geworden om bespeeld te worden door de meeste amateurgezelschappen in onze gemeen-" ten", schrijft de fractie in de algemene beschouwingen bij het gemeentelijk beleidsplan. „GroenLinks meent dat het theater, waar we als gemeente jaarlijks een half miljoen; euro voor neerleggen, voor en door cle burger gebruikt; moet kunnen worden op. een manier die niet meteen de he- le jaarlijkse contributie van die gezelschappen en vereni-* gingen in één voorstelling opslokt." door Marcel Modde OUWERKERK - Het Waters noodmuseum in Ouwerkerk staat van 14 juli tot 6 november nadrukkelijk stil bij de verdron ken dorpen van Schouwen-Dui- veland. In een wisseltentoonstel ling wordt een beeld geschetst van de eeuwig durende strijd van het eiland tegen het water. In de zevende eeuw werden cle eerste echte dijken aangelegd om het achterliggende land te beschermen tegen de woeste gol ven. De eerst bekende overstro ming vond plaatst in 838. De laatste grote watersnood was in 1953. In die tussenliggende pe riode zijn in de kuststrook vele dorpen gesticht en weer ten on der gegaan. De expositie in het Watersnood museum schetst die geschiede-! nis aan de hand van oude kaar ten, tekeningen, verhalen en tek sten. Daarbij wordt ook stilgestaan bij het achterwege laten van een serieuze wederopbouw van de* dorpen Capelle en Eikerzee na 1953. Het overzicht is samengesteld: door historicus J. Zwemer en vormgever R. de Nennie, in sa menwerking met de Stichting Cultureel Erfgoed. De tentoon stelling wordt afgesloten met de- herdenking van de Sint Fe-" lixvloed op 5 november 1530. De expositie wordt donderdag 14 juli om 16.00 uur officieel ge opend met een lezing van journa list-publicist Kees Slager. Het museum is toegankelijk van; dinsdag tot en met zondag van 13.00 tot 17.00 uur. trum voortgaat. „Vanuit de der- matologenvereniging is er een kennisuitwisseling met de uni versiteit van Moshi in Tanzania. Ik wil een congres daar combine ren met een bezoek aan het cen trum." Dat wordt vast meewer ken met De Haas, verwacht de Goese arts. „Er is daar veel hiv en aids met de huidziekten die daarbij horen. Voor mij is het in teressant te leren over de donke re huid." De kaarten zijn te vin den op de website wiow.ngale- kucentre. com en bij Gijzel Lijs tenmakerij te Kapelle en Gale rie de Praktijk in Wissenkerke. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG- Het Haagse ge rechtshof heeft nader getuigen verhoor gelast in de hoger be roepszaak van de 22-jarige Ha genaar die in oktober 2003 door de rechtbank in Middelburg tot twaalf jaar cel is veroordeeld wegens een eerwraakmoord. De verdachte ging in beroep te gen dat vonnis. Het slachtoffer van de Turkse eerwraak - een man die een buitenechtelijke re latie had met een zus van de ver oordeelde - werd op 22 decem ber 2002 dood aangetroffen bij de Grevelingendam in Bruinis- se. Hij zou een dag eerder in Den Plaag zijn vermoord. De va- der van de verdachte, die ook. veertien jaar had horen eisen, werd destijds vrijgesproken door cle rechtbank. Verdachtes raadsman mr. W. Ausma heeft hof gisteren ver zocht om twee getuigen te laten horen. Het gaat om een zwager van de verdachte en de moeder van die zwager. Andere getui gen zouden hebben verklaard dat zij bij die moeder thuis had den gehoord dat de zwager de schutter was geweest, en niet de verdachte. (Advertentie) Ida Vermeiden toont de kaarten die ten behoeve van het kinderziekenhuis worden verkocht. foto Willem Mieras Want we kunnen de uitkering in de proeftijd gewoon laten doorlopen. Zonder gezeur achteraf als het toch niet mocht lukken En zo zijn er nog veel meer speciale voorzieningen die het aannemen van een WAO-er aantrekkelijk maken voor ell^e werkgever. WAO-ers kunnen uw twijfels wegwerken Ga naar uwv.nl Wilt u vacatures melden of heeft u specifieke vragen over reïntegratie? Bel dan UWV Telefoon Werkgevers: 0900 - 92 95 (lokaal tarief) UWV verstrekt tijdelijk inkomen in het kader van wettelijke regelingen als de WW en de WAO. Maar koppelt dat altijd aar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15