Zorgen over verkeer naar manege PZC PZC Van waardin, winkelier tot kapper Een mens is nooit te oud om te Ieren <13 Bewoners Nieuw- en Sint Joosland vragen aandacht voor effect van uitbreiding Winkeldief aangehouden Bedrijf Kruiningen klaagt ministerie aan AAZET dinsdag 5 juli 2005 jnnrMaurits Sep NIEUW- EN SINT JOOSLAND Niet de hal voor paardensport- ^venmentcn zelf maar het ver der dat misschien door het dorp zal rijden en de mogelijke parkeerproblemen baren de in woners van Nieuw- en Sint Joos land zorgen. De gemeente zal Cliniclowns krijgen •6000 euro MIDDELBURG - De Clini clowns hebben van de Middel burgse basisschool Acaciahof een cheque gekregen van 4000 Of eigenlijk twee cheques van euro, want het geld is bij eengebracht door de leerlingen van de twee locaties van de school aan de Generaal Hake- will Smithlaan en de Zuidsin- Een fancyfair bracht nog fens 2000 euro op. Pauzeconcerten in de Oostkerk MIDDELBURG - In de Oost- kerk in Middelburg worden van donderdag tot en met donder- u 25 augustus de wekelijkse pauzeconcerten gehouden. Die. vinden elke donderdag ilaats van 12.30 tot 13.00 uur. Op 7 juli is Bram Beekman, de vaste organist van de Oostkerk, de eerste in de rij die een half uur op het De Rijckere-orgel uit 1783 zal spelen, Daarna spelen Henk van Putten uit Nieuw-Be- jerland (14 juli), Gerben Mou- rik uit Hendrik-Ido-Ambacht (21 juli), Jonathan Kooman uit Tiel (28 juli), Gerard van de We- ge uit Terneuzen (4 augustus), Lydia Bechtum uit Kapelle (11 augustus), Wouter van der Wilt uit Kapelle (18 augustus) en het laatste concert wordt weer gege ven door Bram Beekman (25 au- Zomerconcerten in Zoutelande en Veere ZOUTELANDE - De christe lijke muziekvereniging Luctor ct Emergo geeft donderdag het eerste zomerconcert van dit jaar. Dat wordt gegeven in de muziek tent aan de Langstraat in Zoute lande. Zowel de drumband als de fanfare treedt op. Het con cert begint om 20.00 uur. Muziekvereniging Veere's Ger- noegen uit Veere en harmo nie-orkest Voorwaarts uit Kou- dekerke geven een dag later een zomerconcert in de Grote Kerk Veere. Dat concert begint om 19.30 uur. De zomerconcerten in Zoutelan de en Veere zijn gratis te beluis teren. Bezorgklachten: 3-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Eax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl daar maatregelen tegen nemen, beloofde wethouder H. Kool- Blokland. Het plan van De Kroo Ruiter sport in Nieuw- en Sint Joos land voor uitbreiding van de ma nege met een hal voor grote hip pische evenementen is gister avond aan de bewoners van het dorp gepresenteerd. De grootste zorg betrof de toename van het verkeer, zeker als dat ook nog eens door het dorp zal komen. De meeste bezoekers zullen im mers via de A58 naar Nieuw- en Sint Joosland komen en de ma nege van De Kroo ligt in dat ge val aan de andere zijde van het dorp. En het is nu al vaak zo druk met ander verkeer, dat ook nog eens te hard door het dorp rijdt. „Het dorp moet bevrijd blijven van al die trailers", rea geerde Kool-Blokland. M. de Kroo zei dat bezoekers om geleid worden via de A58 naai de afslag Middelburg en dan richting de Westerscheldetun- nel. Zij worden dan bij de eerste toegang tot het Sloegebied, ter hoogte van Cobelfret, via het viaduct naar de manege verwe zen. Mensen die toch bij Arne- muiden de snelweg verlaten, worden via bordjes om het dorp heen geleid. Vaste bezoekers die nu door het dorp komen en de nieuwe route niet kennen, wor den via flyers daarover geïnfor meerd, beloofde De Kroo. Omwonenden vrezen ook dat het bij hen erg druk zal worden met geparkeerde auto's. Volgens De Kroo kunnen alle vrachtwa gens en trailers op zijn terrein staan. Ook bezoekers kunnen daar parkeren. Eventueel wor den afspraken gemaakt met be drijven in het Sloegebied, zoals Scheldepoort, om mensen daar te laten parkeren en met busjes naar de manege te vervoeren. Per jaar zullen drie, hooguit vier grote paardensportevene menten bij De Kroo plaatsvin den, zei de ondernemer. Op de clinic met Anky van Grunsven kwamen tweeduizend mensen af. Volgens hem is dat heel veel en zullen bij de meeste interna tionale hippische wedstrijden veel minder of nauwelijks toe schouwers aanwezig zijn. De Kroo stelde bovendien met nadruk dat het niet de bedoe ling is om veel meer paardrijles sen of wedstrijden te gaan hou den. De nieuwe hal is bedoeld voor de wedstrijden die er toch al worden gehouden en een paar meer, de oude hal kan door de ruiters gebruikt worden om in te rijden. Dat hoeven ze dan niet meer buiten te doen. „Het gaat ons om de kwaliteit, we gaan niet veel meer doen dan nu." De paardensportliefhebbers die er gisteravond ook waren, bra ken een lans voor de hal en de sport. Een bewoonster gaf toe dat veel opmerkingen over ver keer en parkeren te maken heb ben met klachten die al veel lan ger in het dorp bestaan en nu sa menvallen met het initiatief van De Kroo. Dat biedt in ieder ge val de kans nu alles nog eens goed aan te pakken, constateer de Kool-Blokland. KOUDEKERKE - Bij een bedrijf aan de Galg'eweg in Koudekerke is gistermiddag een 47-jarige Vlissinger aan gehouden op verdenking van diefstal. De man zou boeken hebben weggenomen ter waarde van enkele euro's. Na ver hoor is de man weer in vrijheid gesteld. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Marleen Vaders (zittend) en Ingrid Leeftink werken en wonen in 't is in het Gouden Hert. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bellamypark 13 doet het door de eeuwen heen goed bij zaken vrouwen. Die conclusie trekken de eige naresse van het pand, Ingrid Leeftink, en de huurster van de benedenverdie ping Marleen Vaders. Vaders opent don derdag de kapperswinkel HaarZaak. „Als je naar de geschiedenis van dit pand kijkt, kan het alleen maar goed gaan met de kapperszaak", zegt Leef tink. De gevelsteen midden op het rijksmonu ment schittert, zelfs bij slecht weer. Ruim twee jaar geleden was dat wel an ders toen de nieuwe eigenaren begon nen aan een ingrijpende opknapbeurt van nummer 13. Leeftink wilde graag in een huis met een geschiedenis wonen en haar man wilde graag verhuizen van Middelburg naar Vlissingen. „We beke ken het huis en wisten direct al dat het dit pand zou worden. We wisten ook dat we het binnenste buiten moesten ke ren om het naar onze zin te maken. We hebben het gedaan, maar ik wil nooit meer zo'n verbouwing meemaken." Hun spaarcenten zijn op, maar het eind resultaat vergoedt veel. „Ik vind wel dat de gemeente meer actie kan onder nemen om particulieren te ondersteu nen bij zo'n klus. Het is toch prachtig dat dit pand in ere is hersteld. Soms moet je wel erg lang wachten op een ver gunning." Toen schilders de buitenkant opknap ten, stuitten ze op een gevelsteen. „De schilder vroeg of hij de steen weer kaal mocht maken om te zien hoe de afbeel ding er in werkelijkheid uitzag. De .steen zat verstopt onder vier, vijf dikke lagen verf. Wat er tevoorschijn kwam, was boven verwachting mooi en er kwa men zelfs sporen van goud te voor schijn. Voormalige eigenaren hadden er een soort lachend hert van gemaakt en de werkelijkheid daarmee geweld aan gedaan." Ook met de tekst was iets vreemds aan de hand. Er was lang vanuit gegaan dat er Het Oude Hert stond. „Tot er een oude Zeeuwse vrouw voorbijliep en in 't Zeeuws hardop las: 't is in het Gouden Hert." In het Gouden Hert had rond 1580 waar din Tanneken het voor het zeggen. Een hert was vaak het uithangbord voor een herberg. „Ik heb nog niet kunnen ont dekken of zij getrouwd was, maar ik denk dat ze alleen woonde", zegt Leef tink. Leeftink raakte zo vertrouwd met Tanneken dat ze een beeld van haar heeft gevormd. „Een kloeke, stevige vi'ouw, die blosjes op haar wangen had en open en vriendelijk geweest moet zijn. Een zelfstandige vrouw ook, die het de dominee naar zijn zin kon ma ken, toen hij er lunchte met zijn Ant werpse collega. Maar ook een vrouw die de ruigere jongens in de toom kon hou den, als ze na een lange tocht op zee hier aan de Bierkaai (het huidige Bel lamypark, red) voet aan wal zetten." Trots In de boeken staat vermeld dat er 18 ok tober 1580 in Tannekens herberg de stadsrechten en de heerlijkheid van Vlis singen publiekelijk werden verkocht. De nieuwe bezitter was Prins Willem van Oranje. „Toch ook al weer iets om trots op te zijn." Tachtig jaar later betrok een ongehuw de vrouw van het bekende koopmansge- foto Lex de Meester slacht en rederfamilie Lampsins het hoekpand. Maeijken Lampsins verdien de veel geld met haar deelname in het handelsbedrijf. „In het archief van Utrecht zijn inboedelbeschrijvingen te ruggevonden uit die tijd. Gordijnen en meubels, die in het pand stonden zijn beschreven en ook de inrichting van de wijnkelder." In 1832 kocht Janneken van den Boog- aardt het huis. Nadat haar man op jon ge leeftijd was overleden, wilde zij met haar dochtertje een nieuw begin ma ken. Ze verhuisden van Aardenburg naar Vlissingen en werd winkelier. „Ik heb nog niet kunnen achterhalen welke producten ze verkocht, maar ook zij heeft niet stilgezeten. In het Gemeen tearchief van Vlissingen heb ik al veel gevonden. Janneken woonde hier nog maar net toen ze al twee huizen kon ko pen. Hier vlakbij Bellamypark nummer één en het Groenewoud 36." Marleen Vaders voegt HaarZaak aan het rijtje toe. „De stap van herberg naar kapperszaak is niet zo groot", zegt Leef tink en Vaders vult aan: „Ik schenk kof fie en thee en op donderdag en vrijdag ook een wijntje. Ik wil het mijn klanten naar hun zin maken. Het stimuleert me wel dat krachtige zakenvrouwen me zijn voorgegaan." door Ingrid Huibers GOES - Het is wel goed om de boel daarboven een beetje aan de gang te houden, vindt Miep de Vroed (80). Ze bezoekt deze agenda STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Lange Jan, 18.45 uur: beiaardconcert Eddy Marien; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00- 11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13,30 - 16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdansles- VRÓUWENPOLDER - Natuurgebied Oranjezon, 19.15 uur: Zomeravondwan deling i.s.m. Zeeuws Landschap. week met veel plezier de zomer school voor vijftigplussers van het Centrum voor Vorming en Training in Goes. De cursisten maken deze week kennis met allerlei Zeeuwse geschriften. Zo gaan ze naar een toneelvoorstelling in Zeeuws dialect, bezoeken ze het Zeeuws Archief in Middelburg en moe ten ze zelf een verhaal schrij ven. De theorielessen vinden plaats in het ROC-gebouw. De Vroed staat maandagmiddag om twee uur op scherp. Tijdens het college van de Walcherse schrijver Jan Zwemer over de opkomst en ondergang van Zeeuwse kranten en nieuwsbla den tussen 1930 en 2000, zit ze verwoed te schrijven. „Het is altijd leuk om weer wat te leren", vindt De Vroed. „Het maakt mij daarbij in principe niet uit welk onderwerp er be handeld wordt; ik vind alles in teressant." De Vroed, in haar eigen woor den: 'Een oud gebakkie, maar nog niet zuur', gaat al jaren naar zomerschool. „We hebben wel eens een week over archi tectuur gehad en ook wel eens over de Oosterscheide; Je hoort eens wat en gaat erop uit met de bus. Aan het eind van de week is er een diner. Geweldig alle maal." „Ik ben begonnen met een opfriscursus van het ROC. Dat heb ik zó'n vijf jaar gedaan. Heel leuk, daar krijg je les in steeds weer andere onderwer pen. Dat zet je aan het denken hè", vertelt ze. „Maar na vijf jaar moest ik plaats maken en toen zijn we met een klein groepje voor ons zelf doox'gegaan. Elke week houdt iemand anders een ver haal. De één vertelt bijvoor- Ergernis over speech wethouder CADZAND - De Vereniging van Strandexploitanten West- Zeeuws-Vlaancleren vindt dat wethouder L. Kamp huis zich te veel op de borst klopt voor het binnenhalen van zes blauwe vlaggen voor strandgedeeltes in de ge meente Sluis. De blauwe vlag, een internationaal kwali teitskeurmerk, werd vorige maand met een officieel tintje binnengehaald in Groede. Wethouder Kamphuis hees daar de eerste vlag. Hij hiel,d daar ook een speech, maar die viel niet in goede aarde bij de strandexploitanten, zo laten zij het college van burge meester en wethouders in een brief weten. „In zijn speech en persberichten die over de blauwe vlag zijn verschenen klopt de wethouder zich op de borst, omdat hij dit toch maar met de gemeente Sluis heeft gerealiseerd. Welis waar met medewerking van de paviljoenhouders, maar dat werd slechts terloops gemeld. De wethouder vergeèt misschien dat het de Vereniging van Strandexploitanten is geweest die het verhaal heeft aangekaart in navolging van de Stichting Frisse Neuzen Aanjaagteam", schrijft voorzitter I. Bonneveld-Van Liere. Kamphuis is logischerwijs niet blij met de brief. „Ik moet ze misschien gedeeltelijk gelijk geven, maar de admini stratieve procedure is echt door de gemeente Sluis opge start. Los daarvan is het niet mijn bedoeling geweest de strandexploitanten te passei'en." Skatebaan Scherpenisse geopend SCHERPENISSE - De Thoolse wethouder M. Velthuis heeft gisteren de nieuwe skatebaan op het Pluimpotter- rein in Scherpenisse officieel geopend. De jongex-en uit het dorp hebben lang om een halfpipe ge vraagd en begin dit jaar ging de gemeenteraad overstag. De eigenaar van het vlakbij gelegen benzinestation maak te nog bezwaar door te stellen dat hij overlast vreest, maar volgens de gemeente ligt er genoeg nximte tussen de baan en zijn bediijf. Het college stelt dat er in het dorp geen veiligere plaats is. VVD steunt visie ondernemers TERNEUZEN - Het kortparkeren op de Markt in Tei'neu- zen moet worden uitgebloeid. Daarvoor pleit de Tei'neuzen- se WD-fractie in de algemene beschouwingen bij het ge meentelijk beleidsplan 2005-2009. De liberalen stellen zich daarbij achter het standpunt van de ondernemers. B en W opperen in hun pai'keernota juist om een einde te maken aan het pax'keren op de Mai'kt in Terneuzen. De WD vindt ook dat pax'keren onderaan de Scheldedijk mogelijk moet blijven voor personeel en ondernemers uit de binnenstad. Het parkeerterrein nabij de koffieshops Checkpoint en Miami moet volgens de WD betaald pai'kex'en worden. Verder pleit de fractie voor een oplossing voor de parkeer- pi'oblematiek van de watersportei's. Miep de Vroed luistert naar de Walcherse schrijver Jan Zwemer. foto Willem Mieras KRUININGEN - Na twee keer gepasseerd te zijn voor een op dracht, heeft het aannemersbe drijf Reimerswaal BV uit Krui ningen er schoon genoeg van. Terwijl het bedrijf alle papieren netjes op orde had, ging de op dracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) in beide gevallen naar een concurrent die zijn zaken niet op orde zou hebben. De laatste keer had Reimers waal bv ingeschreven op een klus om landbouwdammen op Walcheren te vei'vangen. Ze had daarbij netjes een zogenaamde eigen verklaring bijgevoegd, zo als de bouwregelgeving vereist. In die eigen verklai'ing belooft de bouwonderneming dat hij de benodigde vergunningen bezit, dat hij financieel gezond is, en dat hij voldoende ervaring heeft met andere projecten. Groot was dan ook de vei'ont- waardiging bij het Kruiningse bedrijf toen de opdracht begin dit jaar naar een concurrent ging die bij de inschrijving geen eigen vei'klaring had meegezon den. Het was niet de eerste keer dat dit gebeurde. Eei'der was een klus in Seroos- kerke ook al gegund aan een be- drijf dat de papieren volgens Reimerswaal bv niet op orde had. Het bedrijf uit Kruiningen had LNV daar toen op aange sproken, en het ministerie be loofde ook beterschap. Nadat de klus op Walchei'en toch weer aan haar neus was voorbij gegaan, was voor Rei merswaal bv de maat vol. Giste ren eiste zij bij de voorzieningen- rechter in Den Haag dat het wei'k aan de dammen op Walche ren toch aan haar gegund zou worden. Volgens de onderne ming laat de bouwregelgeving niet toe dat bedrijven pas in een later stadium een verklaring in dienen over de vergunningen, de financiële draagkracht en de werkervaring. Zeker niet nu de bouwregelgeving na de Bouw fraude verder is aangeschex-pt. De landsadvocaat meende ech ter dat het ministerie nog altijd de vrijheid heeft om zelf te bepa- (Advertentie) beeld over een reis die hij heeft gemaakt en een ander over zijn hobby. Ik ben er een stuk zelf verzekerder door geworden en durf nu veel beter mijn zegje te doen." Kn7IINFN 7nNWPR|N„ Ï.NIr KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.h Kapelle - Tel. 0113-33$ len met welke bedrijven ze in zee gaat, ook al hebben die de verklaring niet tijdig ingediend. Helemaal zeker van haar zaak was de raadsvrouw niet. Ze vroeg de rechter tijdens het kort geding om in zijn uitspraak maar te bepalen wanneer bouw bedrijven met de eigen verkla- ï'ing over de brug moet komen. De rechter doet over een week uitspraak. Fiasco dreigt voor instituut Toonbeeld TERNEUZEN - Er dreigt een fiasco voor Toonbeeld, het Ter- neuzense instituut voor beelden de en muzikale vorming. Die vrees spreekt de fractie van GroenLinks uit in de algemene beschouwingen bij het gemeen telijk beleidsplan 2005-2009. De fractie wijst erop dat er voor de ï'eorganisatie van Toonbeeld nog 170 volwassen cursisten wa ren en dat er daar nu nog maar 48 van over zijn. Vooralsnog is er volgens GroenLinks geen aan wijzing dat die neergaande trend zich zal wijzigen. De partij kondigt voor de raads vergadering van donderdag dan ook een motie aan, waar'in B en W wordt gevraagd een en ander degelijk te onderzoeken en even tueel beleidsbijstellingen te doen. „We zijn van mening dat een vol wassen cux'sistenaanbod van es sentieel belang is voor een ge zonde ontwikkeling van het kun- stenonderwijs in deze gemeen te", betoogt GroenLinks. „We moeten niet vergeten dat Toon beeld ook vaak een familie-aan gelegenheid is." De fractie wijst erop dat veel volwassen cursisten nu op verge lijkbare cursussen in België zit ten. Verder zijn er aanbiedingen verschenen van particuliere mu- ziekcursussen die aan merkel ij k goedkoper zijn dan Toonbeeld die nu kan bieden. Voor GroenLinks is er dus alle reden voor een tussentijdse eva luatie, die eind dit jaar aan de gemeenteraad kan worden voor gelegd. De fractie zegt verder ook nieuwsgierig te zijn naar wat de bezuinigingsoperatie bij Toonbeeld de gemeente uiteinde lijk gekost heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13