Naturisten dreigen met rechter Tot je enkels in het water Hommelesteam wordt Probleem Interventie Team laatste Goes rekent erop dat Middelburg afspraak over theater nakomt Woongoed wil boetesysteem voor studenten RA Federatie wil dat Veere verbod op naaktrecreatie op Neeltje Jans terugdraait Zoveel regen was ook niet de bedoeling ronde verkoop! Zindelijk editie Walcheren edactie: 0113-315649 pzc.nl ■redactie@pzc.nl ostbus 31,4460 AA Goes rivertentie-exploitatie: -en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0114-372770; ationaal: 020-4562500. nsdag 5 juli 2005 ■wNadia Berkelder MIDDELBURG - Woningcorpo ratie Woongoed wil een boete- yslcem invoeren voor studen- m die zich niet aan de regels ouden. Op die manier moet de verlast die studenten in het Ba- jjnhof in Middelburg veroorza- en beter beheersbaar worden jmaakt. 3e woningcorporatie kan nu vernig meer doen dan studenten aanspreken op hun gedrag. De Roosevelt Academy hanteert wel al een soort boetesysteem voor mensen die zich misdragen of die onvoldoende studieresul taten behalen. Woongoed wil een systeem waarbij elke over treding van bewoners van het Bagijnhof wordt bijgehouden. Dat zei R. Studulski van Woon goed gisteren tijdens een bijeen komst met omwonenden van het Bagijnhof. Vanaf komend studiejaar wor den alle kamers aan het Bagijn hof bewoond door studenten van de Academy. Woongoed ver wacht de overlast op die manier beter te kunnen beheersen, om dat de Academy de middelen heeft om op te treden tegen be woners die de regels overtreden. Woongoed zelf heeft geen moge lijkheid om mensen uit hun ka mer te zetten omdat de bewo ners een huurcontract hebben. Tijdens het afgelopen studiejaar woonden er in het complex ook studenten van de Hogeschool Zeeland en jongeren die niet stu deerden. De Roosevelt Academy heeft, tot verontwaardiging van de omwonenden, altijd gezegd dat die groepen de overlast ver oorzaakten. Het nachtelijk toezicht door een particulier beveiligingsbedrijf wordt uitgebreid naar het Rog geveenhuis. Daar komen, vanaf half augustus ook studenten te wonen. Volgens Studulski blijft het toezicht nodig, 'om de wede met de buurt te bewaren'. Een deel van het groepje bewoners dat bij de bijeenkomst aanwezig was, gaf aan nog regelmatig ge luidsoverlast te ervaren, een an der zei dat het de laatste tijd rus tig is. Woongoed heeft twee stu denten die regelmatig overlast veroorzaken een kamer in het Roggeveenhuis aangeboden. De nieuwe lichting studenten wordt vanaf half augustus ver wacht. Dit jaar wil Woongoed vanaf het begin meer nadruk leg gen op het naleven van de re- gels. Clementie voor zakenman oorMaurits Sep DEELTJE JANS - De Naturis- cn Federatie Nederland (NFN) isl van de gemeente Veere dat iet verbod op naaktrecreatie op celtje Jans wordt opgeheven, ebeurt dat niet, dan stapt de FN naar de rechter. De natu- stenorganisatie schrijft dat in in brief aan de gemeente. feere heeft in mei een bord ge- laatst op het strand van Neel- |je Jans om duidelijk te maken at bloot recreëren daar niet is tegestaan. Volgens de naturis- worden zij echter al bijna PHILIPPINE - Vorige week draaiden op verschil lende plaatsen nog berege- ningsinstallaties; een beet je regen konden de boeren wel gebruiken, maar zo'n plens als gisteren was ook weer niet de bedoeling. ZLTO-bestuurder en akker bouwer J. van Waes uit Philippine vindt het nog te vroeg om van een ramp te spreken, maar duidelijk is volgens hem wel dat de overvloedige regenval van gisteren voor schade zorgt. Met name bij gewassen die in ruggen worden geteeld, zoals aardappels, wortels en witlof. „Cruciaal is hoe lang het water in de voren blijft staan. Als dat langer dan 24 uur is, is het funest voorde gewassen." Maar ook voor producten als vlas en graszaad kan de overvloedige regen scha delijk zijn. Van Waes: „Veel vlas is door de regen platgeslagen en je moet maar afwachten of het nog overeind komt en voor gras zaad dat al een tijdje gemaaid was, is het af wachten of de regen het zaad er niet uitgespoeld heeft." Los van de hoeveelheid was ook de manier waarop de regen neerplensde niet wht een remedie tegen de droogte. Van Waes: „Als de regen met zoveel geweld naar beneden komt, slaat de grond meteen dicht. Daardoor blijft het water erop staan in plaats van dat het in de bodem trekt." reet aan de openbare weg ligt, als naakterecreanten op een strand in de meerderheid zijn temidden van geklede strandgas- ten die bovendien in meer derheid geen bezwaar hebben te gen de naaktrecreatie, of wan neer het tijdstip en de omstan digheden zodanig zijn dat het lo gisch is dat bloot wordt gere- creëerd. Al deze overwegingen zijn vol gens de NFN van toepassing op Neeltje Jans. Daarom moet de gemeente het verbod intrekken, stelt de organisatie. In een begeleidende brief aan het college van B en W van Veere vraagt de NFN het ge meentebestuur in te gaan op de ze argumenten, en niet slechts te verwijzen naar de landelijke wetgeving en het verbod op naaktrecreatie dat daaruit volgt. De NFN verwijt het gemeentebe stuur tevens onzorgvuldig te zijn omgegaan met de belangen van de naaktrecreanten. Deze groep strandgasten is namelijk niet vertegenwoordigd in de Kwaliteitskring die zich met re creatie heeft beziggehouden. An dere maatschappelijke organisa ties zijn door de gemeente wel Je NFN vindt dat Veere met die ioogsituatie duidelijk maakt at het strand geschikt is voor aaktrecreatie. Het ligt boven- ien niet vlakbij de openbare eg. De gemeente mag naaktre- eatie verbieden op plekken ie daarvoor niet geschikt zijn, naar het bewuste strand van Geeltje Jans valt daar dus niet ader, redeneert de NFN. )e federatie wijst er tevens op it volgens de minister van Jus- Itie een strand geschikt is voor aaktrecreatie als het niet di- De brandweer pompt water weg in de Middenhofsingel in Oost-Souburg. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Het is dat haar zoon tje naar het toilet moest. Anders had Els Geluk pas 's ochtends ontdekt dat haar huis was ondergelopen. „De plassen kwa men in golven onder de voordeur door." De hele rij huizen in de Oost-Souburgse Middenhofsingel is getroffen. Bij één van de woningen moest de politie de deur openbreken om de brandweer binnen te laten. Ook de ouders van Els, die twee huizen verderop wonen, hadden last van het water. „Ik stapte er van de trap tot mijn enkels in", zegt haar moeder. Haar vader is boos. „We hebben dit al zo vaak gehad en de gemeente doet niets. Het is niet voor niets dat er in Souburg een lo kale partij is opgericht. En die gaan vol gende keer nog veel meer zetels krijgen." Het steekt hem dat er vooral in de stad wordt geïnvesteerd. „De Nieuwendijk in Vlissingen is opgeknapt, nu gaan ze be ginnen aan dat plein bij het Arsenaal en dan nog het gedoe in de Spuistraat. Sou burg is maar een aanhangsel van Vlissin gen." Hij laat de brandgang zien, achter het huis. Die lijkt op een wild stromende rivier. „Het Oranjeplein ligt hoger en het Koopmansvoetpad ook. Wij zitten hier in een soort put." Drukke dag De familie Geluk moet de laminaatvloer eruit halen. „Er zit water onder", zegt Martin. „En dat is vies water, dat komt uit het riool. Die vloer gaat er vandaag nog uit." Een schade-expert van de verze kering is aangeschoven. Ja, hij heeft een drukke dag, beaamt hij. „Met de verzeke ringsmaatschappij ben ik blij", zegt Els. „Maar in de gemeente Vlissingen ben ik teleurgesteld. Bij de gemeente zijn geen klachten uit de Middenhofsingel bekend, laat een woord voerder weten. „Een medewerker van ons is net wezen kijken. De huizen in de straat staan dertig centimeter lager dan de stoep. Wat misschien nog helpt is een hogere drempel bij de voordeur aanbren gen." Aan de overkant van de straat zuigt de brandweer het water uit de gang van me vrouw Dingemanse. „Ik heb niet zo veel schade", zegt ze. „Er staan wel kasten, dus misschien trekt het water nog wel op." Ook de buurman van cle familie Ge luk kan nog niet overzien hoe groot de schade is. „De parketvloer is nat gewor den. Ik weet niet of die nog gaat wer ken." De mat uit de gang hangt over het hek van de tuin. „De gemeente heeft rio lering aan de achterkant gelegd. Maar het helpt allemaal niets." De ouders van Els Geluk zijn de hele nacht wakker ge weest. „We hebben van drie uur tot ne gen uur gedweild." De etenswaren in de kelderkast hebben ze moeten weggooien. Tot overmaat van ramp is de wasmachi ne ook nog stuk. „Ik zette hem aan en ik hoorde een grote knal", zegt mevrouw. „Wist ik dat er nog water in zat?" „We hebben deze keer nog geluk gehad", zegt haar man. „Een paar jaar terug had den we nog houten vloeren. Toen liep de hele kruipruimte vol. De houten balken waren helemaal verrot. Daarna hebben we een betonnen vloer genomen en over al plavuizen gelegd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Wanneer komt het hommelesteam nou?" Die op merking krijgen de Vlissingse (Advertentie) r I PZC 1 I spaar zegel 3 I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25, 29 juni en 2 juli in de PZC. burgemeester A. van Dok-van Weele en projectleider N. Tordoff vaak te horen. „Maar het is geen team dat duidelijk zichtbaar door de wijken loopt en met vertoon orde op zaken stelt als een Batman." De naam hommelesteam is, om verwarring te voorkomen, dan ook recentelijk veranderd in Pro bleem Interventie Team (PIT). Het PIT analyseert een pro bleem, brengt het in kaart en gaat systematisch aan het werk. „De analyse is tijdrovend, maar die tijd win je terug doordat de kern van het probleem bloot wordt gelegd", zegt Tordoff. Van Dok-van Weele: „Plet net rond de groep die overlast ver oorzaakt wordt kleiner, zodat de oorzaak doelgerichter bestre den kan worden." Het PIT is momenteel in Ster- kenburg actief. Al een jaar of vier botst een groep jongeren met bewoners. Er is al veel ge probeerd om de rust weer te la ten keren in de wijk, maar na pe riodes van relatieve rust, laaide de onvrede telkens weer op. Het PIT probeert nu de twee groepen bij elkaar te krijgen. Plet team heeft contacten gelegè met ongeveer dertig jongeren, variërend in leeftijd van 8 tot 25 jaar, en een tiental ouders en ouderen. „Eerst moeten we pro beren om het vertrouwen terug te winnen. Vertrouwen in de ge meente, in instanties en in el kaar. Volgende stap is dat er voor eikaars gedrag begrip ge kweekt moet worden en dat er afspraken gemaakt worden." Het PIT staat geen 'softe' aan pak voor. Tordoff: „Integendeel zelfs, er is een verschil tussen hinderlijk aanvaardbaar gedrag en crimineel gedrag. Criminelen dragen we over aan bijvoor beeld de politie en ook de jeugd hulpverlening wordt erbij be trokken." De aanpak moet leiden tot een veiliger Vlissingse samenleving. In het PIT zit een vaste afvaardi ging van de gemeente, de poli tie, de welzijnsorganisatie Palla dium en woningcorporatie I'Es- caut. De groep wordt uitgebreid met specialisten. Dat kunnen maatschappelijk werkers, bewo- nersgroepen of de schoolleiding zijn. De kennis die het team opdoet in Sterkenburg wordt gebruikt om elders in Vlissingen misstan den sneller te signaleren en aan te pakken. „We hoeven niet elke keer het wiel uit te vinden", merkt Van Dok-van Weele. „De methode dwingt ons om een probleem in kaart te brengen en om het van verschillende kanten te bekij ken. De vragenlijst wordt staps gewijs afgewerkt, waarna aan de oplossing van het probleem wordt gewerkt." (Advertentie) MIDDELBURG - Een inwoner van Burgh-Haamstede (50) mag vanaf volgende week weer autorijden. Hij is al ruim vier maanden zijn rijbewijs kwijt omdat hij eind fe bruari, met veel te veel drank op, naar zijn bedrijf reed omdat personeel er niet in slaagde het alarm aan te zet ten. ,,Ik dacht er niet bij na." De man werd aangehouden, moest blazen en vervolgens zijn rijbewijs inleveren. Hij vertelde politierechter M, Meeuwisse dat hij zonder rijbewijs het niet lang kan bol werken en failliet dreigt te gaan. De Middelburgse politie rechter wilde dat niet en volgde dan ook de eis van offi cier van justitie H. den Hartog om hem te veroordelen tot een onvoorwaardelijke rijontzegging van 4,5 maanden en een voorwaardelijke ontzegging van 2,5 maanden. Daar naast moet de man ook nog eens 800 euro aan de staat overmaken. Gereedschap gestolen Als de gemeente overlast van seksuele aard wil tegengaan op de stranden, dan vindt zij de NFN aan haar zijde, merkt de or ganisatie op. 'Om kwalitatief goed (naakt) te kunnen recreë ren, dient seksuele overlast voor komen en zonodig bestreden te worden.' MIDDELBURG - Van een bouwterrein aan de Sint Pieter straat in Middelburg is afgelopen weekeinde gereedschap gestolen. Het gereedschap heeft een waarde van meer dan vijfhonderd euro. Daarnaast werd een ladder meegeno men, In een bedrijfspand aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen werd tussen vrijdagmiddag en maandagoch tend ingebroken. Hier is kleding en gereedschap gestolen. Winkeldief aangehouden MIDDELBURG - In een winkel aan de Langeviele in Mid delburg is een 28-jarige Middelburger aangehouden. De man had een zwembroek, ter waarde van enkele tiental len euro's, tussen zijn kleding gestopt. Toen hij de winkel wilde verlaten, ging het alarm af. Rond vier uur werd de man aangehouden. Na verhoor is hij weer heengezonden. Hij mag zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. Definitief ontwerp gemeentehuis SINT-MAARTENSDIJK - Burgemeester en wethouders van Tholen hebben het definitieve ontwerp voor het nieu we gemeentehuis in Tholen-stad vastgesteld. Van grote veranderingen ten opzichte van het eerdere plan is geen sprake. Het aantal parkeerplaatsen wordt wel uitgebreid nu duidelijk is dat ook het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) in het gebouw wordt gevestigd. Verder is er ge schoven in de grootte van enkele ruimten en hebben de houten spanten aan de voor- en achtergevels volgens het college meer 'body' gekregen. Nu het ontwerp definitief is vastgesteld, kan de bouwvergunning worden aange vraagd. Dat gebeurt vermoedelijk is september. De aanbe steding vindt dan begin volgend jaar plaats. Als vertragin gen uitblijven kan de bouw in mei 2006 beginnen. door Maurits Sep MIDDELBURG - De gemeente Goes verwacht dat Middelburg alle afspraken over het A-thea- ter nakomt. Goes nam genoegen met minder voorzieningen en personeel in De Mythe, omdat gebruikgemaakt kan worden van het nieuwe theater in Mid delburg. „Dat loopt geen gevaar als Mid delburg het theater versobert, maar het kan niet zo zijn dat ba sisafspraken niet worden nage komen", zegt de Goese wethou der van cultuur C. Linssen. Hij 'waarschuwt' niemand, maar 're kent erop dat ze de afspraken nakomen'. Voorzitter H. Kole van de Stich ting Stadsschouwburg en Con certzalen Middelburg (SSCM), uitbater van het Middelburgse theater, waarschuwde de ge meenteraad van Middelburg vo rige week dat claims uit Goes dreigen als te veel voorzienin gen uit het A-theater worden ge schrapt. Van claims is nu abso luut geen sprake, zegt Linssen. Het college van B en W van Goes heeft de theaterperikelen in Middelburg ook niet eens be sproken. Maar het klopt wel, be aamt Linssen, dat er afspraken zijn gemaakt en dat Goes daar aan onverkort vasthoudt. De Mythe beschikt bijvoorbeeld niet over een volwaardige keu ken, maar over een keuken waar aangeleverde gerechten afge werkt kunnen worden. Die ge rechten moeten uit Middelburg komen. De huidige schouwburg beschikt namelijk wel over een volwaardige keuken en bij de bouw van De Mythe hebben de gemeenten afgesproken dat ook het A-theater een volwaardige keuken krijgt. „Wij hebben be wust geen volwaardige keuken omdat die al in Middelburg was en komt", zegt Linssen. Ook is volgens de Goese wethou der afgesproken dat er één ma nagement komt, één ploeg voor de horeca, één ploeg voor de techniek en dat de programme ring voor beide theaters op el kaar wordt afgestemd. „Er is ja renlang intensief contact ge weest over de wederzijdse inves teringen en plannen. Linssen volgt de problemen in Middelburg goed en tot op he den heeft hij geen signalen ont vangen dat de oude afspraken geweld zullen worden aange daan. „En geen bericht goed be richt zal ik maar zeggen." Hij zal dan ook voorlopig geen contact opnemen met zijn colle ga A. van 't Westeinde. „Wij trekken samen op in de stich ting Theater Exploitatie Zee land, dus de contacten zijn goed. Daarbij, de problemen in Middelburg zijn zo groot, die wens je niemand toe, dus die laat ik voorlopig de verantwoor delijkheid van Middelburg zelf. Anderzijds heeft de voorzitter van de SSCM, Kole, gelijk: Mid delburg is niet in de positie over alles volledig zelf te beslissen." Toen Goes even zonder theater zat heeft Goes 'de verplichtin gen aan Middelburg voldaan', zegt Linssen. „Ik reken op een wederzijdse behandeling." zeeuwse almanak Op dat kantoor in Goes zijn de discussies weer in alle he vigheid losgebarsten over wie nu vlotter zijn in hun ontwik keling: meisjes of jongens. Ze ker nu één van de collega's voor de tweede maal vader is geworden. Hij is al de trotse papa van een dochter. Afgelopen week meldde hij op kantoor het ultieme bewijs dat jongens vlotter zijn in het zindelijk worden. Met een overwinnaarsblik kwam hij binnen. Zoonlief, slechts een paar dagen oud, had het potje nu al gevonden. Met een krachtig boogje had hij ge plast. Rechtstreeks in het pot je met billencrème.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11