PZC Irak erkent martelen door leger en politie Nervositeit over dure olie groeit tmmmrn t Chirac verwacht akkoord over klimaat bij G8 Deep Impact vuurt met succes projectiel af op komeet Tempel Ministerie zou leiding geven aan doodseskaders Vermeende leider Al Qaeda in Saoedi-Arabië gedood Scillonians woedend op Charles Gsm-verbod in vliegtuigen verdwijnt Aanslag op Turkse trein eist zes levens Nederlanders gewond door treinongeval maandag 4 juli 2005 van onze redactie buitenland BAGDAD- De Iraakse regering heeft het afgelopen weekeinde erkend dat eenheden van poli tie en leger soms overgaan tot marteling en onwettige gevan genhouding bij het aanpakken van opstandelingen in het land. „Deze dingen gebeuren", zei een woordvoerder van pre mier Jaafari.Maar hij voegde er aan toe dat de regering dit niet goedkeurt of aanmoedigt. De Britse krant de Observer meldde het bestaan van doodses kaders en geheime martelcen tra. die actief zouden zijn onder toezicht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Volgens de woordvoerder doet nieuwe regering er alles aan om politieagenten en militairen ervan te doordringen dat zij de mensenrechten moeten respecte- rren. Hij voegde er aan toe dat decen- van gewelddadigheden de Iraakse samenleving wreder heb ben gemaakt. Bovendien vor men juist politie en leger de laat ste maanden bijna onafgebro- ken het doelwit van aanslagen. .Dit weekeinde alleen al kwa men ruim dertig politiemensen om door bomaanslagen. Het mi- 'msterie van Binnenlandse Za ken ontkende overigens elke be trokkenheid bij martelpraktij ken. Brandwonden De Observer schreef gisteren dat het foto's had gezien van ge vangen en gedode opstandelin- n, van wie de lichamen brand wonden vertoonden, sporen van wurging en in sommige gevallen gebroken ledematen. Gevangenen zouden aan de ar- !men zijn opgehangen, geslagen, onderworpen aan elektrische schokken en seksueel zijn mis bruikt. Volgens de krant bestaat er een netwerk van geheime mar- LONDEN - De bewoners van de Britse Scilly-eilanden zijn woe dend op prins Charles, die via zijn hertogdom Cornwall in de vakantichuizen-business op de eilanden is gestapt. De Scillo nians, zoals de eilandbewoners genoemd willen worden, zijn het er niet mee eens dat de hui zen - die al eeuwenlang eigen van het hertogdom zijn - niet meer beschikbaar zijn voor normale bewoning omdat er al een gebrek aan woonruimte is. Het bedrijf van Charles - de Du- chv of Cornwall - heeft een wo ning laten opknappen die werd gebruikt door onderwijzers op I St Marv, het grootste eiland. I Nu is het huis voor 2300 euro per week te huur voor toeristen. De woede van de bewoners wordt aangewakkerd door het feit dat de opdracht voor de face- I lift van het huis naar een zus van Charles' echtgenote Camilla is gegaan en niet naar een plaat selijke interieurontwerper. Mike Brown, de voorzitter van de vereniging van pachters van het hertogdom Cornwall, zei dat ;hi] de vakantiehuizenplannen van de prins onbehoorlijk vindt. De afgelopen decennia zijn veel woningen op St. Mary verkocht en het hertogdom heeft er nu °og 330 van de 1150 in eigen dom Op de andere eilanden heeft het hertogdom nog alle on roerend goed in eigendom. 0p het eiland Bryher - waar slechts 77 mensen wonen - heeft het hertogdom ook al een huis aangemerkt als vakantiehuis na dat de bewoners te horen had den gekregen dat hun huurcon tract niet zou worden verlengd. Na een opknapbeurt is het huis voor 1500 euro per week te huur voor vakantiegangers. Ook op de andere Scilly-eilan den is een anti-Charlesstem- ■ning ontstaan. Op St. Agnes (89 inwoners) en twee naburige ei landjes heeft de Duchy onroe rend goed voor tien jaar te huur aangeboden via een advertentie 111 het glossy blad Country Life. De prijzen zijn zodanig dat de ei landbewoners die niet kunnen opbrengen. Een woordvoerder van prins Charles zei dat de eilandbewo ners de zaak overdrijven. Van de woningen die niet in het be- 21t van de prins zijn, wordt wel een kwart gebruikt als vakantie huis of tweede huis, zei hij. ANP telcentra. Bovendien zouden Britse en Amerikaanse hulpgel den alsmede wapens die voor de Iraakse politie zijn bestemd, te recht zijn gekomen bij eenheden die zich schuldig maken aan dit soort praktijken. Bezorgd De mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch kwam al eerder met waarschuwingen over misbruik van geweld door Iraakse veiligheidstroepen. Ook de regeringen van de VS en Groot-Brittannië hebben eerder hun zorg uitgesproken over het geweld door Iraakse troepen. De nieuwe Egyptische ambassa deur in Irak, Ihab el Sherif, is za terdag in de Iraakse hoofdstad door gewapende mannen ont voerd. El Sherif zou de eerste ambassa deur worden van een Arabisch land bij de door de Amerikanen gesteunde Iraakse regering. Vol gens bronnen in Irak is dat mo gelijk de reden voor de ontvoe ring. De gezant was even de deur uit gegaan om een krant te kopen toen hij werd klemgereden door twee auto's vol gewapende man nen, die hem meenamen. Over zijn lot is niets bekend. Zijn lege auto werd enkele stra ten van zijn woning aangetrof fen. El Sherif was al gezant in Bag dad, maar de Egyptische verte genwoordiging had sinds de val van het bewind van Saddam Hoessein geen echte ambassa deur meer. GPD/RTR van onze redactie buitenland DL'BAI - De vermeende leider van het terreurnetwerk Al Qae da in Saoedi-Arabië is gisteren tijdens een gewapende confron tatie met Saoedische veiligheid stroepen in Riyad doodgescho ten. Dat heeft het Saoedische mi nisterie van Binnenlandse Za ken bevestigd. Bij huiszoekingen in twee schuil plaatsen van extremisten in het oosten van de hoofdstad Riyad heeft de politie drie verdachten aangehouden. In de eerste wo ning trof de politie twee man nen aan die zich zonder verzet overgaven. In de tweede woning zaten Al Qaeda-topman Younis Mohammad Ibrahim al Hayyari en een handlanger. Zij schoten op de politie, die eveneens het vuur opende. Daardoor kwam Al Hayyari om het leven. De tweede man werd opgepakt. Bij de schietpartij zijn zes agenten licht gewond geraakt. Al Hayyari stond boven aan een lijst met de 36 meest gezochte terreurverdachten die het minis terie van Binnenlandse Zaken van het koninkrijk vorige week had gepubliceerd. Hij wordt ver dacht van het voorbereiden van aanslagen en van betrokkenheid bij gevechten met de politie De 36-jarige Marokkaan Al Hayyari woonde volgens de Sa oedische veiligheidsdienst sinds vijf jaar met zijn vrouw en zijn dochter in Saoedi-Arabië. Hij zou illegaal in het land zijn gebleven, nadat hij op pelgrims tocht in Mekka was geweest. Hij zou in Bosnië een militaire trai ning hebben ondergaan en over een Bosnisch paspoort beschik ken. ANP/AFP/DPA „«Ml twivfll***! Schroder (1), Chirac (m) en Poetin maken een wandeling over de boulevard in Svetlogorsk tijdens hun ontmoeting. van onze redactie buitenland SVETLOGORSK - De Franse president Chirac denkt dat op de G8-top een akkoord kan ko men over klimaatverandering. Dat heeft hij gisteren gezegd na overleg met de Russische presi dent Poetin en de Duitse bonds kanselier Schroder. De leiders van de zeven belang rijkste industrielanden en Rus land (G8) komen deze week van woensdag tot en met vrijdag bij een in het Schotse Gleneagles. „We hadden moeilijke discus sies en het lijkt erop, ik hoop het echt, dat we afkoersen op een akkoord", zei Chirac tijdens een gezamenlijkè persconferen tie met Schroder en Poetin in het Baltische Svetlogorsk. Klimaatverandering en hulp aan Afrika staan hoog op de JK-;- foto Peer Grimm/EPA agende tijdens de komende top van de G8. Vorige week zei presi dent Chirac nog 'niet optimis tisch' te zijn over de gesprekken over klimaatverandering. ANP/AFP door John Wanders LONDEN - Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Canada hebben het afgelopen weekein de aangedrongen op een interna tionaal gecoördineerde actie ge richt op het omlaag drijven van de torenhoge olieprijzen. De prijs van ruwe olie piekte vorige week op bijna 61 dollar per vat. De olieprijs is ook zeker ge spreksonderwerp voor de lei ders van de G8 (Verenigde Sta ten, Japan, Duitsland, Groot-Brittannië, Canada. Frankrijk, Italië en Rusland). Zij komen deze week bijeen in Schotland. Tijdens een bezoek aan 's we relds grootste exporteur van ru we olie, Saoedi-Arabië, onder streepte de Britse premier Blair dit weekeinde dat de Saoedi's - die 9,5 miljoen vaten olie per dag produceren - 'er binnen hun mogelijkheden alles aan doen' om de olieprijzen omlaag te krij gen. „De Saoedi's verhogen hun productie en doen wat zij kun nen. Wat wij zeker moeten stel len is dat wij ons uiterste best doen om de olieprijzen naar een MUNCHFN - Vanaf volgend jaar kunnen passagiers van Duit se luchtvaartmaatschappijen met hun eigen gsm telefoneren. Het verbod op het gebruik van het eigen mobieltje tijdens de vlucht verdwijnt. De Duitse autoriteiten passen de bestaande regeling aan. Het Duitse Centrum voor Lucht- en Ruimtevaart heeft tij dens tests aangetoond dat wer kende mobieltjes de elektronica aan boord niet storen. ANP meer acceptabel niveau te krij gen." Blair weet uiteraard dat de grote vraag naar olie dit stre ven ernstig bemoeilijkt. Initiatie ven van de Opec, het kartel van olieproducerende landen, in de zelfde richting hebben de op waartse prijstrend vooralsnog evenmin kunnen doorbreken. De hoge brandstofkosten die voortvloeien uit de prijsexplosie op de oliemarkt hebben in toene- Een aantal wagons is door de explosie ontspoord. foto Abdulkerim Kantarcioglu/EPA van onze redactie buitenland TUNCELI - Door een bomaan slag op een trein in het zuidoos ten van Turkije zijn zaterdag zes mensen om het leven geko men. Zeker vijftien inzittenden raakten gewond, onder wie drie ernstig. De meeste slachtoffers zouden spoorwegmedewerkers zijn. De trein bestond uit drie perso nen- en twaalf goederenwagons en vervoerde 45 passagiers en elf medewerkers van de spoor wegen. Enkele wagons ontspoor den. De autoriteiten meldden dat de bom kennelijk vlak naast de rails was geplaatst bij het sta tion van Suveren, op het traject tussen Elazig en Tatvan in de provincie Bingol. Het explosief is van afstand tot ontploffing ge bracht. Enkele honderden me ters verderop zijn nog meer ex plosieven op het spoor aange troffen. Die zijn onschadelijk ge maakt. Een tweede trein die naar de on- heilsplek reed om hulp te bie den, werd door onbekenden on der vuur genomen. Het is niet duidelijk of hierbij slachtoffers vielen. Wie achter de aanslag zit en wie de schoten hebben gelost, was gisteren nog niet duidelijk. Maar volgens de Turkse autori teiten gaat het vermoedelijk om aanhangers van de verboden Koerdische Arbeiderspartij (PKK). In het zuidoosten van het land groeit het aantal aansla gen door Koerdische rebellen en gewapende confrontaties met de Turkse strijdkrachten sinds een jaar. ANP/RTR/AFP 'HET MIDDE1BURGS VEILINGHUIS' Spanje vreest aanslagen aan costa's MADRID - De Spaanse veiligheidsdiensten vrezen dat de Baskische terreurorganisatie ETA deze zomer aanslagen zal plegen in toeristenplaatsen. Zij zou daarmee willen proberen de Spaanse regering te dwingen tot onderhande lingen over een oplossing voor het conflict over meer auto nomie voor Baskenland. De krant El Mundo meldde gisteren op basis van bronnen binnen het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de ETA van plan zou zijn dit jaar meer aanslagen te plegen dan in voorgaande jaren. ANP/DPA Australië erkent rol bandiet Kelly SYDNEY - Australië heeft de plek waar de bandiet Ned Kelly zich 125 jaar geleden aan de politie moest overge ven, gisteren geplaatst op een lijst van het Australische erfgoed. Het stuk grond is 8 hectare groot en ligt in Glen- rowan in de zuidelijke deelstaat Victoria. Politiemensen schoten Kelly hier in juni 1880 in de benen en armen en konden hem daarna arresteren. De rest van zijn bende vond in het vuurgevecht met de politie de dood. In november dat jaar werd Kelly opgehangen voor de moord op drie politiemensen. De plaats van Kelly in de Australische geschiedenis is al decennialang een punt van discussie. Het debat spitst zich toe op de vraag of Kelly een held was omdat hij het Britse koloniale bestuur het vuur aan de schenen legde of dat hij een paardendief en moordenaar van politieagen ten was. ANP/AFP Bomaanslagen in hoofdstad Kosovo PRISTINA - Hoofdstad Pristina van de Servische provin cie Kosovo is zaterdagavond opgeschrikt door drie bomex plosies. Daardoor werden enkele voertuigen van de Vere nigde Naties verwoest. Er vielen geen gewonden. De eerste explosie deed zich voor bij de VN-missie in Kos ovo. Het Kosovaarse hoofdkantoor van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa was het twee de doelwit. Door de derde aanslag raakte het parlements gebouw in Kosovo beschadigd. ANP/AFP/DPA Meer rechten transseksuelen MADRID - Na de invoering van het homohuwelijk in Spanje wil de regering-Zapatero ook de rechten van trans seksuelen versterken. Na het zomerreces krijgt het parle ment een wetsontwerp voorgelegd dat beoogt een wijzi ging van de voornaam na geslachtsverandering gemakke lijker te maken. Verder bestudeert de regering de mogelijkheid om de kos ten van geslachtsverandering voor rekening van de staats- ziektekostenverzekering te laten komen. ANP/RTR/DPA Noodweer Roemenië en Bulgarije BOEKAREST - In Roemenië en Bulgarije zijn dit weekein de door noodweer en zware regenval zeker tien mensen om het leven gekomen. In het zuiden van Bulgarije kwa men vier mensen om toen zij getroffen werden door de bliksem. Hetzelfde overkwam twee mijnwerkers in het zuidwesten van Roemenië. Twee andere kompels raakten gewond. In de zuidelijke Roemeense regio Olt verdronken twee mannen en twee vrouwen. ANP/AFP mende mate schadelijke effec ten op de economieën in Euro pa, Japan en de Verenigde Sta ten, betoogden dit weekeinde in navolging van de Britse premier de regeringen van Frankrijk, Ca nada en Duitsland. „Ieder van ons maakt zich zorgen over de impact van de hoge olieprijzen op onze economieën", verwoord de Blair de nervositeit. Petrochemie Een ernstig probleem is dat de petrochemische industrie onvol doende vermogen heeft om ruwe olie te verwerken tot allerlei brandstoffen zoals stookolie, benzine, diesel en kerosine, nu de vraag daarnaar verder toe neemt. Vooral in de Verenigde Staten is er te weinig raffinagecapaciteit. Oliemaatschappijen - die mede dankzij de hoge olieprijzen enor me winsten boeken - hebben er sinds 1976 geen nieuwe raffina derij bijgebouwd. Mogelijk zul len er tijdens de komende top van de G8 voorstellen worden gedaan voor lastenverlichting en/of soepeler vergunningspro cedures voor maatschappijen die willen investeren in raffina derijen. GPD (Advertentie) door Jessica Smeenk WASHINGTON - Het Ameri kaanse ruimtevaartuig Deep Im pact heeft gisteren met succes een projectiel gelanceerd dat zich vanochtend met enorme snelheid in de komeet Tempel 1 moet boren. De enorme explosie moet een krater ter grootte van een voetbalstadion slaan in de komeet, die elke 5,5 jaar een el liptische baan om de zon maakt, en zo de kern van het hemelli chaam blootleggen. Wetenschappers hopen materi aal vrij te maken en te kunnen onderzoeken dat miljarden ja ren geleden is gevormd, toen het heelal nog jong was. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart dat een opzette lijke botsing in het heelal wordt georganiseerd. Het projectiel - de 'impactor' - raast nu met een snelheid van 37.000 kilometer per uur naar de komeet. Deskun digen gaan ervanuit dat de preci- sie-operatie zal lukken en dat de impactor vanochtend om 07.52 uur zijn doel zal raken. Die gebeurtenis wordt gevolgd door het moederschip Deep Im pact. dat ongeveer zo groot is als een auto. en dat is volgepakt met camera's en meetappara tuur die de onderzoekers op aar de van een schat aan informatie moeten voorzien. Terwijl het moederschip op veili ge afstand (500 kilometer) toe kijkt, doet de impactor het zwa re werk. Mug Wetenschappers verwachten dat de klap een regen van ijs en stof zal wegslaan van de opper vlakte van de komeet, zodat de kern zichtbaar wordt. Hoe groot de krater precies wordt, is af hankelijk van de dichtheid van de kern. Die verschilt per ko meet. De invloed van de botsing op de baan van Tempel 1 is vol gens wetenschappers te verwaar lozen. Die zou te vergelijken zijn met het effect van een mug die tegen een Boeing 747 vliegt Behalve de camera's aan boord van het moederschip Deep Im pact en de impactor zelf staan ook die van de ruimtetelescopen Hubble, Spitzer en Chandra van daag op Tempel 1 gericht. Of de inslag ook op aarde te zien zal zijn, met een gewone telescoop of het blote oog, hangt wederom af van de dichtheid van de kern van de komeet en daarmee de kracht van de explosie. De aardappelvormige komeet heeft een straal van 3 kilometer en bestaat vermoedelijk groten deels uit rotsachtig materiaal, ijs, kool- en waterstoffen. Vol gens projectleider Rick Gram- mier van de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie Nasa kan de missie van Deep Impact de we tenschap meer inzicht geven in de ontstaansgeschiedenis van ons zonnestelsel, en mogelijk ook van het leven op aarde. ANP/AFP/RTR WENEN - Door een treinonge val zaterdag in Oostenrijk zijn ook vijf Nederlanders gewond geraakt. Twee van hen meldden zich gisteren bij een medisch centrum. Van de drie die zaterdag naar het ziekenhuis moesten, mocht er een weer naar huis. In totaal vielen door de botsing tussen twee treinen twee doden en tien tallen gewonden. Volgens een woordvoerder van de ANWB hebben de Nederlandse gewon den flinke kneuzingen opgelo pen. Een heeft zijn neus gebro ken en is inmiddels geopereerd. Ook Duitsers, Britten, Oostenrij kers en een Italiaan raakten ge wond door het ongeval bij Bram- berg, in de buurt van Salzburg. Ruim twintig gewonden liggen nog in een ziekenhuis. Een van hen verkeert in kritieke toe stand. Twee Oostenrijkers, een conducteur en een passagier, kwamen om. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5