Apotheek gaat terug naar natuur Dolhuys Haarlem vertelt geschiedenis psychiatrie PZC PZC Zomerperikelen op het spreekuur J Natuurgenezers en reguliere artsen leren van elkaar 4 juli 1955 maandag 4 juli 2005 Kruidengeneeskunde zit nog min of meer in het verdomhoekje. Velen vin den het, gebruik van planten in thee en zalfjes vaag en ouderwets. Toch grijpt de consument vaker terug naar de na tuur. En met succes, merken de krui denwinkels. Want wat moetje als de zo veelste antibioticakuur niet werkt? door Pauline Weseman UTRECHT - Na een blik op de lange rekken medicijnen bij de apotheek, is het nauwelijks voor te stellen dat de mens nog maar een halve eeuw gele den, bij ziekte grotendeels aangewezen was op kruiden. Er waren inmiddels onder meer morfi ne en aspirine voor pijnbestrijding en digoxine voor hartproblemen uitgevon den. Maar weinigen weten dat die ge neesmiddelen in de basis ook afkom stig zijn van planten, vertelt dr. Van den Berg, kruidendeskundige aan de Universiteit Utrecht. Wolfskers werd gebruikt tegen overma tig maagzuur. In de Renaissance in Ita lië druppelden vrouwen wolfskers in hun ogen om mooie grote ogen te krij gen. In de jaren vijftig vond volgens Van den Berg in de reguliere geneeskun de een omslag plaats van de medicinale plant naar chemische verbindingen. De geneesmiddelenindustrie haalde werk zame stoffen uit planten, bewerkte die, maakte ze na of maakte puur chemi sche stoffen. Deze middelen wonnen het vertrouwen van de consument. „De ze medicijnen waren gemakkelijker in te nemen en te doseren. En je was niet meer afhankelijk van een goede of slechte zomer." De kruiden raakten in het alternatieve circuit. Nog steeds botert het niet echt tussen de natuurgenezers en de regulie re artsen. Toch lijken ze meer naar elkaar toe te groeien en van elkaar te leren, merkt Van den Berg: „De kruidengeneeskun de werkt ook meer met kleurige pillen in handige doordrukstrips. Dat spreekt de klant meer aan. Je ziet de farmaceu tische industrie terugkeren naar de na tuur. Bijvoorbeeld omdat antibiotica of chemische middelen tegen malaria niet afdoende meer blijken De natuur biedt zo veel werkzame stoffen die onmoge lijk na te maken zijn in een laborato rium. .Nog maar vijf procent van de 300.000 plantensoorten is onderzocht." Zo onderzoekt Van den Berg een soort Geheime kruidenmengsels staan in de rekken bij Abraham Mostert. gaas met honing waardoor brandwon den en slecht genezende wonden van diabetici sneller genezen. Deze ontwik keling wordt door de reguliere genees kunde met interesse gevolgd. Ook de consument krijgt meer interes se voor kruiden. Natuurwinkel Erica in Utrecht bijvoorbeeld, merkt een toe loop van klanten sinds begin dit jaar...Ze zoeken natuurlijke wegen om te herstellen of genezen," zegt een me dewerkster. Ze schrijft dat deels toe aan de toegenomen media-aandacht voor kruiden, voeding en vitamines. Bij voorbeeld over magnesium na hersentu- moraanvallen of vitamine B12 bij de mentie. „Mensen zoeken het na op inter net, vragen hun arts ernaar." Ook Thea Kooijman van de ruim dertig jaar oude kruidenzaak Abraham Mostert merkt dat mensen de laatste jaren meer terug grijpen naar natuurlijke producten. „Ze willen 'al die chemische rommel' zoals ze dat noemen, niet meer. Ook om dat ze vaak niet weten wat erin zit. Ook horen we vaker dat huisartsen ad viseren: Ga maar eens naar Abraham Mostert, want ik heb niets meer voor je." Dan zijn kruiden een laatste redmid del. Mensen die lijden aan een blaasont steking die maar niet overgaat, kunnen baat hebben bij veenbessen of een ge heim kruidenmengsel van Mostert. Veel belangstelling is er voor middelen tegen verkoudheid, hooikoorts, slechte stoelgang, lage weerstand, gewrichtspij nen, hoge bloeddruk (mengsel met ma retak) en een hoog cholesterolgehalte (knoflook en visolie). Nadeel is, vindt Kooijman, de hoge prijs van de producten, die niet ver goed worden, terwijl ze net zo goed wer ken als reguliere middelen. „Voor oude ren met alleen AOW is dat niet op te brengen." Hallucineren Door de matige erkenning schort het aan expertise, goede wetgeving en regis tratie van kruiden, vindt kruidendes kundige Van den Berg: „Nootmuskaat valt nu onder de warenwet, terwijl er elk jaar wel een gezin aan het hallucine ren slaat na een overdosis nootmuskaat door het eten. En wie weet dat de mooie monnikskap een zeer giftige Onderzoek naar sterfte allochtonei ROTTERDAM - Allochtonen in Nederland worden geiJ deld even oud als autochtone Nederlanders, ofschoon] levensverwachting in de landen van herkomst doorga! een stuk lager ligt dan in Nederland. Verder is het zo dat oudere allochtonen minder vaakst! ven aan kanker, hart- en vaatziekten en longziekten a autochtone Nederlanders. Allochtone jongeren sterven! ker dan allochtonen als gevolg van infectieziekten, oncj vallen of geweld. Dit constateert V. Bos (Erasmus MC, Rotterdam) in ji proefschrift waarop zij donderdag promoveerde. GPD 1 foto Marnix Schmidt/GPD plant is?" Universitair onderwijs in kruidengeneeskunde en medicinale planten is er in tegenstelling tot veel an dere landen als Duitsland en Frankrijk nauwelijks in Nederland. Voorzichtigheid is geboden bij kruiden. Erica vraagt daarom standaard of de klant een arts heeft geraadpleegd. Zo niet, dan verwijst zij daar eerst naar door. Want te veel kruiden kunnen schade of bijwerkingen opleveren. Te veel zoet hout verhoogt de bloeddruk. Sint-jans- kruid kan naast depressies de werking van de anticonceptiepil wegnemen. Net als grapefruit trouwens. Dus daarom niet dagelijks eten, raadt Van den Berg aan. Toch handig om te weten. GPD Middel tegen Kahler blijkt effectit BOSTON - Voor het eerst in 25 jaar is er een nieuwI neesmiddel tegen de ziekte van Kahler, een slecht behd delbare vorm van beenmergkanker. Het middel bortezomib, een antilichaam dat de activity remt van bepaalde eiwitafbrekende celstructuren, blij effectiever dan de tot nu toe gebruikelijke behandel! schrijft P. Richardson (Dana-Farber Cancer Institil Boston) in het medisch tijdschrift New England Jou!, of Medicine op grond van een onderzoek onder 669 pats ten. GPD Hartpatiënt niet gebaat bij visolie PORTLAND - Anders dan gedacht lijkt visolie (rijkaJ. zogeheten omega-3 meervoudig verzadigde vetzura geen gunstig effect te hebben op het tegengaan van la tritmestoornissen. Dit constateert M. Raitt (Oregon Health and Science la versity, Portland) in het medisch tijdschrift Jaraal grond van een onderzoek onder 200 mensen die vanwtf hartritmestoornissen een geïmplanteerde defibrillai dróegen. Twee jaar lang een dagelijkse dosis visolie (1,8 gram)ki het aantal keren dat de defibrillator in werking moest'a men niet verminderen. GPD Onthouding verbetert sperma TEL AVTV - De kwaliteit van het sperma is bij mannen het hoogst na ongeveer zeven dagen onthouc van seksuele activiteit. Na tien dag^n onthouding ne de kwaliteit af. Bij mannen met vruchtbaarheidsproblemen is de kwal teit van het sperma evenwel het hoogst na 1 dag ont" ding. Na twee dagen onthouding neemt bij hen de ki tiet al weer af. Dit meldt E. Levitas (Ben-Gurion universiteit, Beer-Si va) in het vakblad Fertility and Sterility op grond vano derzoek aan 9000 spermamonsters. GPD Foliumzuur tegen Alzheimer WAGENINGEN - Dagelijks foliumzuur (800 eenhedl slikken verbetert bij ouderen het geheugen, het vermoa nieuwe informatie te verwerken en de spiercoórdinatiej Dit stelde J. Durga van de Wageningen Universiteit! dens de Alzheimer's Association International Confer! ce on Dementia Prevention in Washington. De conclusj werden getrokken op op grond van een onderzoek onoj 818 ouderen (50 - 70 jaar). GPD door Marieke van Schie Marian, een studente, laat haar benen zien. „Ik heb plekjes op mijn be nen. Ze jeuken, ik kan er niet van slapen." Een heleboel kleine rode plekjes, tot net aan de knie. In het studenten huis waar zij woont blijken poezen graag geziene gasten. „Waarschijnlijk zijn het vlooienpikken", leg ik uit. Als een poes of hond met het warme weer niet op zijn ge bruikelijke plek verblijft, dan zoeken de vlooien een andere gastheer. Zij springen en ko- I men niet hoger dan de knie Schoonmaken en je huisdier voorzien van een vlooienband of druppeltjes in de nek, dan ben je er vanaf. En tegen de jeuk een verkoelend zalfje. Al les te krijgen bij de drogist. Meneer Koman heeft ook plekken, maar dan op zijn rug. Het jeukt wat, maar het doet eerder pijn. Ik zie bultjes en roodheid aan een kant van de wervelkolom. „U heeft gor delroos", zeg ik. Gordelroos wordt veroorzaakt door het herpes-zostervirus. Het komt aan het licht bij een dip in de weerstand. We hebben antivi- rale medicijnen, die zijn al leen maar nodig als de pa tiënt erg ziek is. Tegen de pijn geef ik een pijnstillende zalf. die hij een paar keer per dag moet aanbrengen. En het sig naal is duidelijk, wat gas te rug nemen om zijn weerstand op te peppen. Dan komt Jan Peter ..Ikheb gordelroos in mijn hezen", zegt hij. Aan twee kanten smetplekken in de lies. Pre cies waar zijn ondergoed knelt. „Je hebt gelukkig geen gordelroos. Het zit aan beide kanten, en de localisatie is kenmerkend voor een erythrasma, een smetplek in de lies", leg ik uit. „Dat komt veel bij mannen voor, vooral bij warm weer. Reinigen met jodiumwasvloeistof en een an- tibacteriële zalf. Wel volhou den en luchtig kleden." „Ik voel me duizelig bij het opstaan", zegt mevrouw Van der Zande. Zij is 65, heeft last van hoge bloeddruk en ge bruikt daarvoor medicatie. In de loop van de morgen wordt het minder en na de lunch voelt zij zich opknappen. De bloeddruk is net mooi. Vroe ger wilden we de bovendruk hebben op honderd, plus de leeftijd, Maar die tijd is voor bij. Nu mag die maximaal 140 boven, met 85 onder zijn. Van der Zande gebruikt ta bletten, die neemt zij bij het ontbijt in. „Neem de tablet ten voortaan maar in bij het avondeten", stel ik voor. De warmte draagt extra bij aan de duizeligheid, een kopje bouillon tussen de middag zal u goed doen. Het belangrijk ste is dat de tabletten in com binatie met de ochtendmaal tijd te veel bloed onttrekken aan de hersenen, waardoor u zich duizelig voelt." Als laatste op het ochtend spreekuur zie ik mevrouw Van der Burg (80). „Ik zie het even niet meer zitten. Mijn kinderen gaan allemaal tege lijk weg, deze zomer. Ik reis niet meer, heb ik trouwens nooit graag gedaan. Ik lig het liefst in mijn eigen bed. Met zes kinderen zou je hopen dat ze samen afspreken wie er weg gaat. en wie er voor mij in de buurt blijft. Maar nee, zij gaan hun gang. Het gevolg is dat ik opzie tegen de zo mer." Van der Burg is goed gezond. Zij heeft een kring met vrien dinnen om zich heen, die zij regelmatig ziet. Ook zij zijn deze zomer thuis, terwijl de jongere generatie op vakantie gaat. „Tegen dit probleem helpt geen pil. Zoek wat gezel ligheid bij elkaar, dan vliegen de weken om. De kinderen vergeten u niet." Zij lacht wat en kan het weer relative ren. GPD M. van Schie is huisarts Het gesprek valt nog steeds even stil als je zegt dat je een psychiater bezoekt. Wat is eigenlijk normaal? Ben je wel zo normaal als je denkt dat je bent? Of ben je rijp voor het gesticht? Een kijkje in voorma lig gekkenhuis - en nu museum - 'het Dolhuys' in Haarlem. door Pauline Weseman HAARLEM - Wie nu een alcoho list wordt genoemd, werd vroe ger voor gek versleten en door zijn familie gedumpt bij het dol huis, het vroegere gekkenhuis. Waar je - als je echt door het dol le heen was - in een dolcel werd gestopt. Dat betekende eenzame opsluiting in een stikdonker hok je. Om pas echt gek van te wor den. Wilde je dochter niet met de partner trouwen die jij voor haar had uitgezocht? Hup, dan moest het eigenwijze kreng maar een jaartje afkoelen in het verbeterhuis, een mildere vorm van het gekkenhuis. In Den Bosch werd in 1442 het eerste dolhuis van Nederland ge opend, daarna volgde Utrecht, in 1461. Het Dolhuys in Haarlem is sinds eind januari ingericht als een gekkenmuseum. Een tentoonstel ling die speelt met de gedachte dat de waanzin wellicht in elk mens huist. Want de grens tus sen gek en normaal is diffuus, zegt historicus en Dolhuys-con- servator Floris Mulder. Gandhi Hoor de verhalen van mensen die op een dag wakker werden en dachten dat ze God waren, of een reïncarnatie van Gandhi. Ooit toch hele normale mensen, volgens de norm dan. Bekend is, zegt Mulder, dat een op de vijf mensen rijp is voor be handeling in de geestelijke ge zondheidszorg. Dat geeft te den ken. Zolang de mens bestaat, is gepoogd krankzinnigheid te be teugelen. De humorale genees kunde deelde de mens in naar lichaamsvocht, zoals het warm bloedige sanguinische of het zwartgallige melancholische type. Waanzin was een disba lans in het vocht die moest her stellen, door aderlating of na tuurgeneeskunde. De psychia trie nam alleen de karakteraan duiding over. In de achttiende eeuw werd de oorzaak van waanzin gezocht in afmetingen en uitstulpingen (wiskundeknobbel) van herse nen. In religies duidt waanzin vaak op bezetenheid. Bij christenen door de duivel, in het Surinaam se winti door geesten van voor ouders en in de islam door dj- inns (demonen) die moeten wor den uitgedreven. „Soms met suc ces," weet Mulder. „Deze uitdrij vingen worden vaker in deze multiculturele samenleving ge signaleerd en daarom nu bedis cussieerd in de psychiatrie." Psychiater Sigmund Freud zorg de in de negentiende eeuw voor een omslag met zijn opvatting dat elk mens neuroses, com plexen en verborgen lades heeft en dat praten veel oplost. Pas vanaf 1800 ontstond de psy chiatrie en kwamen er behande lingen voor psychiatrische pa tiënten. Dwangstoelen zijn in middels uit den boze, maar het duurde 700 jaar - tot de afgelo pen jaren tachtig - voor de in bossen weggestopte gekken on der 'normale' burgers kwamen te wonen. Schizofrenie, psychose of de pressie noemen we geen waan zin meer, maar afwijkingen in de hersenen die met medicijnen redelijk te behandelen zijn. Het bizarre is dat er altijd gek ken zijn omarmd en ontweken. Gekoesterd zijn dorpsgekken als Malle Babbe in Haarlem, nar ren aan het hof en de doorgesla gen kunstenaars Vincent van Gogh en Gerrit Achterberg. „Sommige gekken werden als wijs gezien, omdat niemand snapte wat ze zeiden," zegt Mul der. Taboe Tegelijk worden bijvoorbeeld ernstig gestoorde verslaafde daklozen ontweken, Hoe dat komt, weet Mulder niet. „Mis schien omdat zij als anoniem le ger worden gezien. Ik merk dat de tolerantie jegens extreme krankzinnigen afneemt, wel licht door het verharde politieke klimaat. Het taboe op gekte be staat nog steeds. Het gesprek valt toch even stil als je vertelt dat je een psychiater bezoekt. Dat blijft iets engs." Het Dolhuys aan de Schotersin gel 2 in Haarlem is van woens dag tot en met zaterdag open van 10 tot 17 uur. GPD www.hetdolhuys.nl HUURPRIJZEN - De regering wil de huren voor voor-oorlog- se huizen met vijf procent ver hogen. Dit omdat er nu een ga pend gat van zo'n achtenhalf procent ligt tussen tarieven voor woningen van voor en van na de oorlog. Van vele zij den lijken de verschillende fracties zich te kunnen vinden in het voorstel. SOCIOLOOG - Gedeputeerde Staten van Zeeland willen een socioloog inhuren die in kaart moet brengen hoe het gesteld is met de sociale verhoudingen op Tholen Zo moet een beter inzicht ontstaan van de noden die op dit eiland heersen. Me de herverkaveling ter plaats in het vooruitzicht is dit ir zicht hard nodig, menen GS RACE - Het Amerikaans jacht Carina II is als eerr. over de finish gegaan in transatlantische race van Ne* port, Rhode Island, naar Ma: strand in Zweden. De Cara II legde de tocht af in 20 en 8 uur. Winst is voor Carir II echter nog niet zeker zien de tijd verrekend wore met lengte van de boot en 05 pervlakte van het zeil, zijn nog vaartuigen met kansent de winst onderweg. Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (ad|unct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail. redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax (0118)493009 E-mail redwalch pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. 10115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhul8l@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail redzzee @pzc.nl Opening kantoren: Maandag Om vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web epzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschri|ving acceptgiro per maand 19.95 n.v.t per kwartaal 58.00 60,25 per jaar €222 50 226.50 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schrifteli|k, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax 10114)372771 Business to Business/Onroerend gord Tel: (076)5312277 Fax (076)5312274 Internet: www.pzc nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdoi aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand d (abonnementenladmimstratie en om u te (laten) Informeren over voor i ducten van de titels en de werkmaatschappiien van Wegener of door de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt clan kunt u dit sch zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4