PZC Van Aartsen is woest op Cohen Leraarsvak wordt leuker, maar niet beter betaald Geldkraan dicht voor uitgeprocedeerde jonge asielzoekers l Auto's vakantiegangers nog even gratis nagekeken OPROEP 3 Politie houdt asociale Franse wegpiraten aan Burgemeester zou te weinig hebben gedaan om Verdonk te beschermen Hirsi Ali wil enquête naar beveiliging Patatje in het wit naandag 4 juli 2005 fran onze redactie binnenland koTTKRDAM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in Rotterdam twee asociale weggebruikers aangehouden. )e Fransmannen hadden na een ingeval de inzittenden van de andere auto gedreigd met een vuurwapen. Vervolgens reden zij opzettelijk meermalen tegen de auto aan van een vrouw uit Utrecht met drie kinderen De vrouw was getuige van de eerde re aanrijding. Op de Tjalklaan waren twee auto's op elkaar ge botst. Daarna ontstond onenig heid tussen inzittenden van bei de voertuigen. De 40-jarige Utrechtse zag dit, maar zij reed verder. De Fransen gingen ech ter achter haar aan. Op de Gies- senweg botsten zij tegen de auto van de vrouw. Zij reed uit schrik de rijksweg A20 op, maar zij werd opnieuw gevolgd door de 23-jarige Franse bestuurder. Die reed nog enkele malen tegen de wagen aan. Toen hij naast de Utrechtse ging rijden, en weer tegen haar aanbotste, verloor hij de macht over het stuur en belandde tegen de vangrail. Een inzittende werd hierbij uit de wagen geslingerd en raakte zwaargewond. De vrouw en de kinderen bleven ongedeerd. De politie hield de bestuurder en een 22-jarige inzittende aan. Zij zitten vast. De automobilist had te veel gedronken. ANP Branden eisen drie levens DORDRECHT - Door drie branden zijn dit weekeinde in totaal drie mensen om het leven gekomen. In Dordrecht stierf een 61-jarige vrouw zaterdagmiddag door brand in een woning aan de Waterman. De brand begon vermoede lijk in een slaapkamer waar het slachtoffer zich bevond. Een man overleed zaterdagavond door een brand in een vakantiehuis aan de Kleine Heistraat in Wemhout. In het Brabantse vakantieoord logeren veel Poolse werknemers. Het stoffelijk overschot werd ontdekt toen de brand was geblust. De identiteit van de man was onbekend. De Haagse politie vond gistermiddag een stoffelijk over schot in een woning aan De Zuidwal waar brand was uit gebroken. De oorzaak van de brand was onbekend. ANP Schot jager velt hardloper ASSEN - Een 55-jarige hardloper uit Steenwijk is zater dagmiddag in een bos bij Vledder gewond geraakt door een kogel uit het geweer van een jager. De 59-jarige jager uit Vledder is zware mishandeling ten laste gelegd. De hardloper was aanspreekbaar en is overgebracht naar het ziekenhuis in Meppel. De kogel heeft waarschijnlijk eerst iets anders geraakt en daarna de hardloper. De schutter behoorde tot een groep jagers die bezig was geweren in te schieten. De kogel had wel inmiddels snelheid verloren waardoor hij vermoede lijk niet diep in het hoofd doordrong. ANP Politie vindt inbreker in kofferbak EINDHOVEN - Agenten van de politie in Eindhoven trof fen gisterenochtend een verdachte van een inbraak aan in de kofferbak van een auto die zij hadden meegenomen naar het bureau. Dat gebeurde na een inbraakpoging bij een bedrijf aan de Aalsterweg. Rond vier uur kreeg de politie een melding van de in braak. Ter plekke konden agenten een 24-jarige Roemeen aanhouden. Een tweede verdachte wist te ontkomen. Die werd rond half zes ontdekt in de kofferbak. ANP Bende verdacht van 300 misdrijven HEERLEN - De politie in Zuicl-Limburg verdenkt een jeugdbende van driehonderd misdrijven. De afgelopen maanden hield de politie acht jongeren aan, in de leeftijd van 15 tot 18 jaar, uit de omgeving van Schinveld. Zij zou den vernielingen, brandstichtingen en diefstallen hebben gepleegd in Schinveld en Brunssum. De politie verklaarde gisteren dat de verdachten onge veer honderd zaken hebben bekend zoals het in brand ste ken van auto's, coniferen, afvalcontainers, heide en hooi balen, een caravan, een jachthut en een bouwkeet. Verder vernielden zij auto's, bushokjes en telefooncellen. ANP Vuurtorenwachters terug op post SCHIERMONNIKOOG - De vuurtorenwachters van Schiermonnikoog keren na de zomer terug op him post. Sinds december vorig jaar werken zij in een noodvoorzie ning naast de toren. In de toren was namelijk een verhoog de concentratie kwik gemeten. De toren is na reiniging nu kwikvrij, aldus Rijkswater staat. Voordat de wachters terugkeren worden nog venti latoren aangebracht en wordt de airco aangepast. ANP door Merel van Leeuwen DEN HAAG - Het ministerie van Justitie zal de betaling van leefgeld aan jonge asielzoekers stopzetten. Het gaat om vierdui zend jong volwassenen die uitge procedeerd zijn en terug moeten naar het land van herkomst. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) zal de op dracht voor het ministerie uit voeren, zo lichtte woordvoerder M. Slaager van het COA zater dag toe. Medewerkers van het COA zijn speciaal opgeleid om met de uit geprocedeerde asielzoekers drie gesprekken te voeren. Volgens Slaager worden de jongeren daarin geholpen en voorbereid op hun terugkeer. Het gaat vol gens hem om asielzoekers die niet eerder bij het COA in beeld zijn geweest, maar altijd onder toezicht hebben gestaan van voogdij-instelling Nidos. Het Nidos kreeg via het ministe rie leefgeld voor deze alleen staande minderjarige asielzoe kers (ama's), die tot hun acht tiende in Nederland mogen blij ven. Het leefgeld liep na hun achttiende jaar door, omdat niet zeker was of zij een verblijfssta tus zouden krijgen of niet. Sinds de invoering van de nieu we Vreemdelingenwet is die re geling veranderd en worden jon ge asielzoekers vanaf hun acht tiende als volwassenen behan deld. Onder de vierduizend be trokkenen zijn mensen van eind twintig die al jaren in Neder land zijn. Slaager schat dat on geveer de helft valt onder het project terugkeer De andere helft moet zelf of met hulp van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) voor terug keer zorgen. Wethouder J. Spekman van Utrecht heeft een boze brief over de zaak geschreven aan de Tweede Kamer. Hij vreest dat een deel van de jongeren in de il legaliteit belandt. ANP Advertentie door Eric Wendel ■nlschaWillems PEN HAAG - WD-leider Van Aartsen is boos op burgemeester Cohen van Amsterdam. Cohen Wu te weinig hebben gedaan om het minister Verdonk (WD) lijdag mogelijk te maken een trans te leggen tijdens de slaver- lüjhcrdenking. „De openbare or- in Amsterdam is zo ver ge daald dat een lid van het kabi net daar haar werk niet meer kan doen", zei Van Aartsen gis teren. Meer dan duizend mensen pro- esteerden vrijdag met gejoel, ge- ichreeuw en gefluit tegen de lanwezigheid van Verdonk, die freemdelingenzaken en Integra le in haar portefeuille heeft. Het publiek maakte zoveel la- H'aai dat de toespraak van de mi nster vrijwel niet te horen was. )e mensen protesteerden tegen 'het rechtse beleid van deporta tie en discriminatie'. Toen Verdonk een krans wilde eggen bij het Nationaal Slaver- mijmonument in het Oosterpark, herd haar de weg versperd. Daarop vertrok zij, maar werd faj nog wel uitgejouwd De Suri naamse gemeenschap in Amster dam had afgelopen week opge roepen tot het lawaaiprotest. LVan tevoren wist je dat het een fchaos zou worden, dan moet je Lok voldoende maatregelen ne- 'jmen. Dat is niet gebeurd en Ver- Honk heeft men moederziel al- jeen laten vertrekken", stelt "wan Aartsen. Vlam in de pan Cohen zegt te betreuren dat Ver- iflonk geen krans kon leggen, maar hij weerlegt de kritiek van pan Aartsen. „Bij de harden ing drie jaar geleden was er veel gedoe, omdat mensen ach ter hekken moesten staan. Daar om hebben we besloten geen hekken te plaatsen." Gezien de gevoeligheid van de komst van Verdonk wilde hij ook niet veel agenten op de plaats van de her denking hebben. „Bij een gewel dige politiemacht was de vlam helemaal in de pan geslagen." In de omgeving was volgens Co- hen voldoende politie op de been om in te grijpen als dat no dig mocht zijn. Ook de Mobiele Eenheid was even verderop pa raat. Cohen laat nog uitzoeken hoe het kon dat aanwezigen niet ge maand werden om ruimte te ma ken voor de kranslegging door de bewindsvrouw. „De veilig heid van Verdonk is geen secon de in gevaar geweest", aldus de burgemeester. „En zij heeft van a tot z ha Ar verhaal kunnen hou den. Maar je kunt mensen niet verbieden dat ze het niet eens zijn met haar beleid." De WD in Amsterdam sluit zich aan bij de kritiek van Van Aartsen. „Er waren maar heel weinig geüniformeerde agen ten", verklaarde fractievoorzit ter E. van der Burg gisteren. Cohen had gewoon voor vol doende agenten moeten zorgen, die een haag konden vormen toen Verdonk de krans wilde neerleggen. Ik ben het volstrekt oneens met de conclusie van Co- hen dat mensen hebben kunnen demonstreren en de minister haar verhaal heeft kunnen hou den." De WD, coalitiepartij in het Amsterdamse college, zal Co- hen donderdag 'stevig aanspre ken' tijdens een commissieverga dering over openbare orde en veiligheid. „Ik hoop dat op 4 mei volgend jaar voldoende poli tie op de been is, zodat vertegen woordigers van de regering ge woon hun kransen kunnen neer leggen", aldus Van der Burg. ANP BRENG OPLAADBARE WERK EN HAAG - Het WD-Twee- •Kamerlid Hirsi Ali wil een larlementaire enquête naar het 'steem van persoonsbeveili- ling in Nederland. In een inter view met Het Parool hekelde zij iterdag de bestaande regels •aarbij nationale politici van Ie overheid beveiliging krijgen, inaar opinieleiders afhankelijk ijn van lokale autoriteiten. Het kan niet anders. Straks omt moord nummer drie. En an beginnen we de hele riedel 'an voren af aan", zegt Hirsi di. ij heeft het voorstel nog niet be- proken met haar fractie. De arlementaire enquête zou moe- en beginnen na de rechtszaak egenMohammed B.. de vermoe- elijke moordenaar van cineast ftieo van Gogh. Die begint vol lende week maandag. Van maakte samen met Hirsi di de controversiële film Sub- mssion. ANP DUIVEN - In Midden-Nederland is zaterdag de zomervakantie begonnen waardoor veel landgenoten er op uit trekken. Om zeker te zijn van een veilige auto, konden vakantie gangers langs de snelweg bij Duiven, Venlo en Dordrecht, terecht voor gratis controle en advies door de ANWB. politie en douane. Medewerkers van de ANWB verrichtten een snelle controle. Daarbij werd gekeken naar de motor, verlichting, bandenspanning en het vloeistofniveau. foto David van Dam/ANP Metropolis trekt tienduizenden ROTTERDAM - Zeventigdui zend mensen hebben gisteren het gratis festival Metropolis in het Rotterdamse Zuiderpark be zocht. Op verschillende podia traden bands op als Mando Diao. The Dears en The Cribs. Metropolis vond voor de zeven tiende keer plaats. De eerste edi tie was in 1988. Het festival pro grammeert vaak minder beken de bands. Meestal staan die op het punt door te breken. Zoals indertijd Smashing Pumpkins en The Prodigy. ANP door FroukeTamsma DEN HAAG - Minister Van der Hoeven van Onderwijs wil het leraarsvak leuker maken, maar niet beter betalen. Door leraren in spe meer kansen te geven zich te ontwikkelen, hoopt zij tot 2012 bijna vijftigduizend docen ten extra aan te trekken. Van der Hoeven heeft samen met de universiteiten en hoge scholen een ambitieus plan uit gewerkt om het impopulaire le raarsvak geliefder te maken. Als er niets gebeurt, dan is er vol gens de minister in 2012 op ba sisscholen, in het voortgezet on derwijs én middelbaar beroeps onderwijs een groot lerarente kort. Tussen 2006 en 2012 stude ren er weliswaar zo'n 64.000 af, maar door de vergrijzing zeggen de komende jaren velen het on derwijs vaarwel, zodat er 110.000 docenten nodig zijn. Van der Hoeven is niet van zins de salarissen op te krikken. Car rièreperspectieven en ont plooiingsmogelijkheden moeten het vak aantrekkelijker maken, niet het geld. werken met universiteiten. Zij kunnen bijvoorbeeld samen on derzoek doen naar taalachter stand bij kinderen. Ook zouden zo meer promovendi enthou siast kunnen worden gemaakt voor het leraarschap. Kleinere klassen Tweede-Kamerlid Hamer (Pv dA) vindt dat het plan van Van der Hoeven tekort schiet. Docen ten horen volgens haar veel meer te verdienen. En ook in de scholen zelf moet veel verande ren. „Je kunt jonge mensen al leen voor dit vak behouden als de omstandigheden in klassen verbeteren." Tijd aan de leerlin gen kunnen besteden is daarbij volgens het Kamerlid het belang rijkst. De minister moet wat haar betreft dan ook meer werk maken van klassenverkleining. En er moet ondersteunend perso neel bij. „Er vallen nu alleen maar conciërges weg." Bij de Fontys Hogescholen in het zuiden van het land wordt geëxperimenteerd met een eenja rige lerarenopleiding voor reeds afgestudeerden. Omdat de stu denten al een vak hebben ge leerd kan de nadruk liggen op het lesgeven zelf en hoe leerlin gen begeleid moeten worden. De snelle opleiding is geschikt voor studenten die pas later aan een baan in het onderwijs zijn gaan denken. Bij de universiteiten be staat zo'n verkorte lerarenoplei ding al langer. GPD Andere baan Het lerarentekort is het grootst in het voortgezet onderwijs en het middelbaar beroepsonder wijs (mbo). Daar komen jaar lijks drieduizend nieuwe docen ten voor de klas in plaats van de benodigde zevenduizend. Ook het aantal mensen dat eerst eeri andere baan heeft en later als nog voor het leraarsvak kiest, valt volgens de minister tegen. Sinds 2000 waren het er slechts 3500. Dus moet het vak spannender worden. Dat kan volgens Van der Hoeven door basis- en mid delbare scholen te laten samen- AMSTERDAM - Dansliefhebbers eten in de nacht van zaterdag op zondag een patatje tijdens de Sensation White. Bijna veertigduizend, in het wit geklede, dansliefhebbers vermaken zich op dit dansfestijn in een uitverkochte Amsterdam Arena. foto Kick Smeets/ANP Blokker heeft in de vaderdagfolder van week 23 (geldig vanaf 6 juni 2005) een oplaadbare werk lamp aangeboden met een verkoopprijs van Tot onze spijt is gebleken dat door een productiefout een aantal van deze werklampen niet voldoet aan de eisen die wij aan onze producten stellen. In sommige gevallen kan lekkage van de accu voorkomen. Het betreft de werk lamp met de barcode 8716201311198. Wij vragen dan ook alle klanten die dit artikel na 6 juni 2005 hebben gekocht, dit zo spoedig mogelijk naar de winkel terug te brengen. Ons advies aan u is de werk lamp niet meer te gebruiken. U krijgt van ons onmiddel lijk het aankoopbedrag terug als u de werklamp inlevert. Ook als de aankoopbon niet meer in uw bezit is. Wij bieden onze oprechte excuses aan voor dit ongemak. Voor eventuele vragen kunt u bellen met onze klanten service: 020-5683426. □QBQQQD HvN K02.IE.S Zi)N zo EfLfi NOG NIET Z£ AAA kEW 2.0N TEplNGHERRIE AL? ZE HW VA/EEJ< ÓOEn/wflkEAy LAMP TERUG NAAR DE WINKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3