Bezwaren tegen vrijetijdscentrum PZC PZC Fun op de olliebox en quarterpipe Hulpverleningsdag valt in de smaak Te weinig geld voor onderhoud wegen en groen Omwonenden vrezen verkeersoverlast Scheppingsverhaal wel in biologieles Motorrijders treffen eikaar in Axel Aazet maandag 4 juli 2005 li Lr Euqène Verstraeten PERNEUZEN - Twee omwonen- maken bezwaar tegen de van een vrijetijdscentrum ji de Terncuzense Koegorspol- ler, Zij wezen voor onaanvaard bare overlast. h het'leisurecenter' is onder an- iere een overdekte skipiste voor den. Burgemeester en wethou- willen het centrum moge- ijk maken via een versnelde van het bestem (artikel-19-procedu- f. van Buren uit de Dommel- traat wijst er op dat hij zo'n ;250 meter van de beoogde loca le woont. Er van uitgaande dat vrijetijdscentrum 450.000 be oekers per jaar trekt, komt Van op een gemiddeld aantal vierhonderd auto's per dag. merendeel van de bezoekers ook nog in de avonduren n'in het weekend, is zijn ver pachting. Het gevolg is geluidso- erlast en afname van de ver- iêersveiligheid. het besluit om een leisure- te bouwen, is het volgens e bezwaarmaker niet mogelijk ontwikkelingen in de Koe- in voldoende mate te verzien. „Het lijkt er veeleer p dat het onderhavige besluit ikel wordt genomen om tot fanfare-diploma INT JANSTEEN - Fanfare St. in heeft het opleidingsjaar af floten met het uitreiken van ploma's aan twintig jeugdige erlingen. et gaat om diverse opleidings- ,veaus voor blaasinstrumenten percussie. Voorzitter J. van van St. Jan noemde het re- iltaat bij de uitreiking in oefen- Den Bombardon een goe- basis voor de toekomst. Jouden Schoen oor C-junior 1EUW-NAMEN - C-junior inja Bleijenberg heeft de Gou- n Schoen gewonnen van de jgdafdeling van voetbalclub ilsterloo uit Nieuw-Namen. uitreiking vond zaterdaga nd plaats tijdens een druk be- chte ouderavond in De Kau- Het klassement wordt jaar- ks opgemaakt aan de hand n onder meer sportiviteit, trai- igsopkomst en deelname aan adactiviteiten. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.I Kipelle -Tel. 0113-331 bezorgklachten: 1800-0231231 )p maandag t/m vrijdag ge- de openingstijden; tot 12.00 uur Villem Alexanderlaan 45 'ostbus 145 1530 AC terimeuzen "el; 0115-645769 :ax: 0115-645742 redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) de Frel lené van Stee rits Bakker (sport) laudeloo 16 'ostbus 62 560 AB hulst el: (0114)372776 (0114)372771 redhulst@pzc.nl iheila van Doorsselaer centrale redactie 28 31 460 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 -mail: redactie@pzc.nl mternet ww.pzc.nl -mail: web@pzc.nl een snelle realisatie van het leisurecenter te komen, waarbij de belangen van de omwonen den van de Koegorspolder op volstrekt onvoldoende wijze- in beschouwing worden geno men", schrijft hij. Ook G. Meima uit de Ferleman- straat maakt bezwaar. Hij wijst er eveneens op dat de komst van het centrum zal leiden tot meer verkeer, met name in het week end. „Het weekend is nu juist een rustige periode qua verkeers drukte", schrijft hij. „Gezien het feit dat er op deze locatie een discotheek is voorzien, bete kent dit dat de verkeersoverlast zich zal uitstrekken tot de zeer late/vroege uren." Ook Meima zegt een integrale visie op de Koegorspolder te missen. Hij vindt dan ook dat de gemeente de herziening van het plan bui tengebied ten behoeve van het leisurecenter moet intrekken. door Harmen van der Werf GOES - Het scheppingsverhaal hoort ook in de biologieles sen thuis, vindt docent biologie A. Bastiaanse van het reformato rische Calvijn College in Goes. Niet alles in het leven is volgens hem op natuurwetenschappelij ke basis verklaarbaar. Of het scheppingsverhaal in de biologielessen op middelbare scholen moet worden behan deld, is vorige week aangekaart door D66-Kamerlid B. Bakker. Hij wil er vanaf. Het scheppings verhaal kan, stelde hij voor, in godsdienst- of geschiedenisles sen aan de orde komen, maar niet in biologielessen. Bakker reageerde op een betoog van minister Van der Hoeven die een ontmoeting had gehad met de natuurkundige C. Dek ker, winnaar van de Spino- za-prijs. Hij is aanhanger van de 'intelligent design'-gedachte. Deze gedachte houdt in dat een ontwerp in de natuur aanwezig lijkt te zijn. Van der Hoeven was enthousiast en opperde dat de 'intelligent design'-gedachte een brug kan slaan tussen ge loofsrichtingen, tussen christen dom, jodendom en islam. Dit zou kunnen terugkeren in het onderwijs. Dat was tegen het zere been van D66'er Bakker. Hij pleitte van de weeromstuit voor het schrap pen van het scheppingsverhaal uit biologielessen. Biologiedocent Bastiaanse heeft de discussie gevolgd. Hij heeft er geen goed gevoel aan overge houden. „Het lijkt erop alsof een politieke partij zich tot doel heeft gesteld onze joods-christe lijke traditie uit de wereld te hel pen, waarmee voorbij wordt ge gaan aan hondei'den jaren cul tuurhistorie. "Het pleidooi van D66 doet hem ook nogal dogma tisch aan. „Het scheppingsver haal wordt ter discussie gesteld, omdat het een irrationeel ver haal zou zijn. Dat is het niet. Het is een bovenrationeel ver haal. Het stijgt ons verstand te boven, het gaat niet tegen ons verstand in. Want hoe dan ook, zonder geloof kom je nergens. Ie dere wetenschapper gaat uit van bepaalde geloofsopvattin gen. Hij moet er bijvoorbeeld op vertrouwen dat het doen van me tingen op basis van zijn zintui gen, betrouwbare kennis ople vert. Het is bovendien een illu sie om te denken dat alleen we tenschap ware kennis oplevert. Niet alleen de dingen die wij met ons verstand kunnen berede neren, zijn waar. :kiinu '.NL Stijn (met doek) en Zoe Schelfout (met de trekker) maken de skatebaan in Koewacht droog voor gebruik. door Gino van den Broecke KOEWACHT - Trots waren ze wel, de groep jeugdige skaters uit Koewacht. Nadat eerst de toestellen waren droog gemaakt met een trekker en een hand doek, konden ze zaterdagochtend hun skateboard-kunsten laten zien. Einde lijk konden ze hun trucs doen op echte toestellen, wat toch leuker en vooral vei liger is dan gewoon op straat. Onder het toeziend oog van dorpsraadle den en enkele ouders ging de lokale ska- tejeugd heen en weer op de mini-ramp, de olliebox, de halve piramide en de quarterpipe die zijn geplaatst op de zon neweide van het openluchtzwembad. Vooral Timmythy van Laere (15), Yan- nick Verbiest (14), Jeffrey Bronk (15) en Joeri Drijdijk (16) hebben zich sterk ge maakt voor de skatevoorziening op him dorp. Op 16 oktober 2003 boden ze handtekeningen aan de dorpsraad aan, en in februari 2004 ook aan het Terneu- zense college van burgemeester en wet houders. Na ruim anderhalf jaar voorbereidend werk, tal van toetsingen en onderzoe ken zagen ze deze week hun grote wens in vervulling gaan. Het enthousiasme droop eraf en dat ging niet helemaal zonder kleerscheuren. Vanaf donderdag konden de jongeren al op het terrein om de net geplaatste toestellen te testen, maar dat liep voor Joeri niet helemaal zoals gepland. Gips „Ik was-als eerste bij de baan, maar kon ook als eerste naar het ziekenhuis. Er is iets gebroken onder mijn duim", zegt hij, terwijl hij het blauwe gips om de on derarm laat zien. Óok de 11-jarige Milan van Gaever laat een verband zien om zijn pols. „Ik ben ook lekker op mijn plaat gegaan, maar bij mij is het gelukkig 'maar' ge kneusd", zegt hij tot hilariteit van de vijftien anderen. De skatebaan heeft een omvang van vijf tien bij vijfentwintig rr/eter. Rondom het terrein is een twee meter hoge om heining geplaatst met een hek dat 's avonds op slot gaat. Het poortje en de laatste meters van het hekwerk wai'en zaterdag tot ontevredenheid van de dorpsraad nog niet afgewerkt. Een tele foontje naar de hekwerkleverancier gaf de garantie, dat die laatste werkzaamhe den vandaag worden afgerond. „Het mag absoluut geen hangplek wor den, daarom moeten het hekwerk en die poort zo snel mogelijk worden gedaan. We hebben er lang voor gewerkt en het foto Camile Schelstraete moet niet door een klein groepje onwel willende jeugd worden verpest. Dat wil len we voorkomen", aldus dorpsraad voorzitter G. Baert. Binnenkort zal er een gesprek plaatsvin den tussen de dorpsraad en de ouders van jongeren die in het verleden her haaldelijk voor overlast zorgden. „We moeten het met elkaar doen en we ho pen dat iedereen dat ook inziet." De skatebaan, waar een kostenplaatje aanhangt van ruim 50.000 euro, is be taald door Vitaal Platteland, de gemeen te Terneuzen, het VSB-fonds. Rabo bank, Woongoed en Dow. „Het is ge daan zonder geld uit de gemeenschap; het was nog een hele om het plaatje rond te krijgen. Maar het is gelukt en daar zijn wij en ook de jeugd iedereen zeer dankbaar voor", zei F. van Wae- sberghe, die namens de dorpsraad de motor was achter het project. Binnenkort zal de lokale skatejeugd een T-shirtactie beginnen om zelf ook nog een steentje bij te dragen. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Vijf auto's op rij, al dan niet onder steboven. Met een kettingbot sing, compleet met brand en be kneld zittende slachtoffers, wordt de eerste editie van de Hulpverleningsdag Schouwen- Duiveland uitgeluid. Een dag die voor herhaling vatbaar is, luidt zaterdag het veelgehoorde commentaar. Medeorganisator en speaker R. van de Werfhorst van de brandweer Schou- wen-Duiveland schat dat er een kleine vijfduizend bezoekers naar het hulpverleningsspekta kel zijn komen kijken. Drankrijdster betrapt CLINGE - De politie heeft gis termiddag even voor drie uur een 57-jarige vrouw uit de ge meente Hulst betrapt op rijden onder invloed. De vrouw moest een blaastest ondergaan waaruit bleek dat zij te veel had gedronken. Haar rij bewijs werd ingenomen, omdat zij meer dan drie maal zoveel had gedronken als is toegestaan. Ook kreeg zij een dagvaarding. Te zien is er voor hen genoeg, te beleven ook. Een water lekkend gevaarte blijkt opeens een che micaliën uitstotende stellage te zijn. Twee in beschermende pak ken gestoken mannen voeren het publiek de decontaminatie unit in, speciaal bedoeld voor de radiologische of chemische ont smetting van burgers. Arwin van de Zande, ooit begonnen bij de jeugdbrandweer Wester- schouwen en nu officier gevaar lijke stoffen bij de regio Haag landen, loodst het publiek door de. tenten richting douche. Per uur kunnen er in de unit, waar van er maar zes in Nederland zijn, 50 tot 80 personen worden behandeld. Voor 250 personen ligt er in een container vervan gende kleding klaar. Nog zo'n futuristisch aandoend gevaarte dat de aandacht trekt: het brandweervoertuig van de vlieg basis in Woensdrecht. Aan de overkant van het terrein heeft de Koninklijke Land macht - de hulppost van het 101 genie bataljon uit Wezep - een veldhospitaal ingericht. Ser geant V. van den Berg legt uit welke 'prio' waar wordt neerge zet om duidelijkheid en vaart in de hulpverlening te brengen. Het is één van de aantrekkelijk heden van deze grootschalige hulpverleningsdag, stelt ambu- lanceverpleegkundige H. Kloet van de ambulancepost Zierikzee later vast. „Het is leuk om die dingen eens samen te oefenen en te merken dat zij onder die groe ne vlag hetzelfde doen als wij in onze fluorescerende pakken." Minstens zo prettig vindt Kloet het om met het publiek over haar geliefde vak te kletsen. „In dit vak heb je altijd haast en heb je geen tijd om dingen uit te leggen. Nu kun je eens wagen beantwoorden en laten zien wat we doen en waarom." Muziek Dat geldt niet alleen voor de am bulance. Vele hulpverleners, uit heel de Benelux, zijn present en dragen een steentje bij aan de demonstraties die informatief bedoeld zijn, maar wel showele menten bevatten. Zoals de mu ziek waarmee de communicatie tussen hulpverlenende diensten een filmisch tintje aangemeten krijgt. Omdat het echter om ech te oefeningen gaat en het pu bliek doorlopend wordt bijge praat over de handelwijze van de betrokken hulpverleners, zit er niet altijd evenveel vaart in de show. Te genieten valt er ech ter genoeg, zoals van de demon straties van de Reddingshonden Werkgroep Zeeland. Tussen de middag zijn er natte demo's red ding en brandbestrijding op het water bij de KNRM-reddings- post op Neeltje Jans. K. Meulblok en M. Grootveld van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen zijn al lerminst aan het oefenen als ze een jongen bepleisteren die een snee heeft opgelopen in zijn voet. Nee, sensationele hulpver lening hebben ze nog niet hoe ven bieden. Maar het is natuur lijk wel 'top' dat je met zoveel organisaties samen kunt oefe nen, zegt Grootveld. „Je hebt tenslotte allemaal dezelfde af wijking. Je zit allemaal ergens op te wachten." Hoewel de eer ste editie van dit grootschalige evenement nog moet worden geë valueerd, toont Van de Werf horst zich enthousiast over her haling. „Mogelijk over een jaar of vier, vijf." agenda STREEKACTIVITEITEN axel - Gregoriuscentrum 13.30 uur: Biljarten; De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar- Schuttersterrein, 14.30 uur: Schieting op de staande wip; biervliet - Limousinehof familie Clae- ys, 19.00 uur: Wandeltocht Pyramide; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; heikant - T Heike, 13.15 uur? Koers bal en biljarten; 19.30 uur: Line dance; 20.00 uur: Badminton; hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; hulst - De Lieve, 10.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Jeu de boules, biljarten, yo ga; 15.00 uur: Muziek Oud Huist; kloosterzande - Woonzorgcen trum Antonius, 14.00 uur: Kaarten; Café De Reizende Man, 14.30 uur: Schie ting op de liggende wip; Hotel van Leuven, 19.30 uur: Kaarten; koewacht - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; ossenisse - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; sas van gent - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo; sint - jansteen - Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; terneuzen - De Veste, 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.30 uur: Country line dansen voor ge vorderden; Oude Veerhaven, 19.00 uur: Fietsen langs de Westerscheldedijk; westdorpe - Concordia, 13.30 - 15.30 uur: Solo dansen voor ouderen. AXEL - Motorclub MVC Rattlesnakes uit Axel hield afge lopen weekend haar tweede 'Snake Treffen'. Drie dagen lang konden motorliefhebbers elkaar op het terrein van de motorclub aan de Sportlaan ontmoeten. Het treffen stond daarnaast in het teken van het goede doel. De en treegelden gingen naar de Cliniclowns en dat leverde een bedrag op van 750 euro. Op het terrein stonden kraam pjes en er was een podium ingericht, waar zes bands zater dag optraden. Achter op het terrein stonden tentjes waar een dertigtal bikers kon overnachten. Tussen de optre- dens door was er ook nog een Bikershow, waar de motor-, rijders hun trots toonden aan de tweehonderd aanwezi gen. „Dit is de tweede keer dat we een treffen houden op ons terrein. De eerste keer was het eigenlijk een besloten motorfeest. Nu wilden we het allemaal wat toegankelij ker maken om toch een beetje de vooroordelen die er zijn over bikers weg te nemen", aldus E. Harding van The Rattlesnakes. Jonge vissers vieren jubileum TERNEUZEN - Met een feestelijke vis-spelmiddag en een barbecue hebben de jeugdleden van visvereniging Ontspanning Na Inspanning (ONI) zaterdag het tienjarig bestaan van de club gevierd. De jubilerende jeugdafde ling werd opgericht tijdens het vijftigjarig bestaan van de senioi'enafdeling van ONI in 1995. Om en rond viswater 'Ons Putje' aan bedrijventerrein Handelspoort voerden veertig jeugdige vissers allexiei opdrachten uit op het ge bied van viskennis en behendigheid. Zo kregen de jeugdleden uitleg over karpervissen, het ma ken van 'boelies' en binnen, bij het gebouw van de ZVU, was er een diavoorstelling waarbij vishei'kenning cen traal stond. Ook moesten ze met vuilniszakken zoveel mo gelijk zwerfvuil ophalen, kregen ze uitleg over vliegvis sen, plant- en waterdierherkenning en een spel met voer- techniekjes. Aan het eind van de middag was er voor ie dereen een aandenken. De dag werd afgesloten met een verloting en een barbecxxe. Feest Absdale druk bezocht ABSDALE - Het buurtschap Absdale vierde dit weekein de feest in en rondom de feesttent op het terrein van de fa-! milie Knoops aan de Riet en Wulfdijkweg. Het organise-, rende comité Buurtschap Absdale brengt daarmee de ter' ziele gegane kermis weer onder de aandacht. ,,Met suc ces", vindt bestuurslid J. Knoops „Vrijdagavond openden we sporfiêf met een levend tafelvoetbalspel. Maar liefst tien teams kwamen aan de aftrap. Zaterdag en zondag was er veel publiek bij het vermaak voor jong en oud. Zo creëer je in een kleine kern toch een ontmoetingssfeer. Dat is ook onze doelstelling." Aangemoedigd door een grote supportersschare maakten de deelnemende teams er vrijdagavond een spannende strijd van. De Huppies gingen uiteindelijk met de eer strij ken. SB A en de Fockers eindigden respectievelijk als tweede en derde bij het levend tafelvoetbal. Na afloop pakten de deelnemers flink uit in de tent, op muziek van dj. Werner. Zaterdagavond schoven xnim 150 belangstel lenden aan tafel voor de barbecue. Ook veel oud-inwo ners kwamen hiervoor tex'ug. Het kerrnisbal na de barbe cue kon dan ook niet meer kapot. Gisterenmiddag konden de kinderen zich veirnaken met diverse spelletjes, 's Avonds werd de kermis uur in de tent afgesloten met een kaarting en een bingo. door Harold de Puysseleijr HULST - De budgetten van de gemeente Hulst voor wegen en groen zijn te laag als de gemeen te het onderhoudsniveau op het huidige peil wil handhaven. Die conclusie trekt het raadge vend ingenieursbureau Arcadis na onderzoek in opdracht van de gemeente. Arcadis inventariseerde de staat van onderhoud van de wegen en het groen en koppelde daar mo gelijkheden aan voor nieuwe be- heerplannen. Wil de gemeente voor de bijna vijfhonderd straten en wegen op haar grondgebied het huidige onderhoudsniveau handhaven, dan kost dat de komende vier jaar gemiddeld 523.000 euro per jaar. Dat betekent dat het huidi ge ondei'houdsbudget van de ge meente volgens H. Eilering van Arcadis te laag is, omdat de ge meente 475.000 euro voor onder houd aan straten en wegen reser veert. Uit een inspectie van het advies- bui'eau is overigens gebleken, dat verreweg de meeste van de 1,3 miljoen vierkante meter we gen in de gemeente redelijk tot goed is. Slechts acht procent van de asfaltwegen scoort onder de landelijke nonjx voor onder houd. Voor de overige wegver hardingen, met uitzondering van de enkele betonwegen in de gemeente, ligt dat percentage op vier. Arcadis adviseert de gemeente een wegenfonds in het leven te roepen voor het onderhoud. Zet de gemeente in die pot ook geld opzij voor reconstructies en grootschalige vexwangingen, dan moet daar jaarlijks 1,8 mil joen eux'0 in zitten. De deskundigen onderwierpen ook het groen in de gemeente aan een onderzoek. Ook hier stelt Arcadis vast, dat Hulst meer geld nodig heeft voor het onderhoud dan daar nu voor is gereserveerd. De gemeente heeft onder anderq elfduizend bomen, 122.500 vier kante meter heestei's en iets meer dan een half miljoen vier kante meter gazon te onderhou den. In de gemeentebegi'oting voor dit jaar is daar alles bij el kaar 1,3 miljoen euro voor opge nomen. Eilering komt tot de re kensom dat de gemeente eigexi- lijk 1,9 miljoen uit moet trekkeh om ervoor te zorgen dat het openbaar groen er tiptop bij ligt. Voordeliger Een ambtenaar van de afdeling Openbare Werken tekent daar wel bij aan, dat Arcadis in haar berekeningen uit is gegaan van eenheidspxijzen voor onder houd, en dat de gemeente winst kan boeken door voordeliger contracten af te sluiten met be drijven die een gedeelte van het groenonderhoud voor hun reke ning nemen. De plannen die Arcadis heeft ge maakt, dienen slechts als licht lijn bij het maken van keuzes. „De vraag is uiteindelijk, hoe hoog de gemeente de lat wil leg gen wat betreft de staat van on- derhoud", aldus Eilering. (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 50% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39