PZC Compromis voor de Speye Basiliek heeft eigen wapen Molenstraatfeesten brengen weer leven in het dorp B en W gaan toch plan brede school Biervliet bekijken Bibliotheek blijft in cultureel centrum, educatief deel in brede school Man komt om biJ ongeval 2 1 Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 juli 2005 Protest bij eerste vaart zomerveer editie Zeeuws-Vlaanderen Skaters uit Sas bepleiten eigen stekkie 5AS VAN GENT - De skatende jeugd uit Sas van Gent wil iraag een eigen skatebaan en multifunctioneel speelveld andere activiteiten in de Stichting Welzijn, Jonge- ■enPlaSa en de Stadsraad Sas /an Gent proberen de jongeren iaarbij te helpen. een ontmoeting in de Ro- tussen de jongeren en ver- egenwoordigers van de Stads- ■aad, Stichting Welzijn en Jon- 'erenPlaSa bleek opnieuw, dat skaters zoeken naar een 'ei- stekkie'. En ook dat er een plek moet komen voor ac- 'iviteiten voor de niet-skatende jugd. )p dit moment kunnen de ska- jongeren nergens echt hun tonen, omdat ze óf wor- weggestuurd of door ande en worden weggepest, ïjdens de bijeenkomst werd de mgeren gewraagd wat voor ac- viteiten ze willen, waar ze die en welke andere voorzie er nog gewenst zijn in as. „Ze kwamen zelf met goede leeën over activiteiten en met ikele lokaties die zeker nader orden onderzocht", aldus A. ereecken van Stichting Wel- jn. ok F. Dumez, die namens de adsraad contacten met de jon azen onderhoudt, is positief: was een vruchtbare avond aarbij duidelijk de grote be aan een eigen plek bij de ngeren naar boven kwam, aar die was ons wel al be- ;nd." De stadsraad vindt ook er voor jeugd tussen 14 en jaar veel te weinig te beleven inSasvan Gent. „Daar willen ij ons nu volledig voor gaan in- itten, door mét de jongeren de aneente te benaderen en plan- uit te werken." lelvin Witte int Axelse 'uut van Gies IEL - Axelaar Meivin Witte eft gistermiddag de lustrum- itie van de 'Puut van Gies' ge Dit stukje Axels volks- speelde zich met 38 af op het terras van Ié 't Amstelhoekje. wil dat Jan van (Gijs) de uitvinder is. Van- dat men ook wel praat over Puut van Jan van Gies'. oeger baatte hij in Axel een :el annex café uit. Het spel be at uit vierkante houten bak t gaten en daar bovenop de (kikker). De kunst is om van de metalen schijven in wijd opengesperde bek van kikker te mikken. Dat levert meeste punten op: 2000 per kgegooide munt. eindigde in de finale met punten exact gelijk met nlc Groothaert, maar gooide de barrage uiteindelijk het igste aantal punten. Daar- lukte het hem eindelijk om titel en bijbehorende trofee- naar huis te nemen. Vo- jaar was Witte er ook al iitbij, maar toen werd hij in allerlaatste worpenserie ge- Johan Maan. 14.00 uur begon het festijn volle terras in de Noord at. De deelnemers wierpen vier keer tien schijfjes. Van 18 deelnemers gingen er acht maar de finaleronde, Maan, de winnaar van vo- jaar, kon zijn titel vanwege kzaamheden niet verdedi- en Jeroen van de Velde, die wee edities had gewonnen, d in de voorrondes uitgescha- 5e Open Axels Kampioen- ip Puut van Gies werd afge- m met een optreden van zan- Marcel de Rooij. door Euqène Verstraeten SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Terneu- zen kiezen voor de gulden mid denweg in de kwestie rond de verbouwing van cultureel cen trum de Speye en de realisatie van een brede school in Sas van Gent. In plaats van één komen er twee bibliotheken. De huidige biblio theek blijft in de Speye en het' educatieve deel van de biblio theek wordt opgenomen in de nieuwe brede school. Daarmee voert het college de motie van de gemeenteraad uit, die heeft gezegd dat de biblio theek in de Speye moet blijven. Anderzijds kan ook tegemoet worden gekomen aan de wens vanuit het onderwijs om een bi bliotheek bij de brede school on der te brengen. Het schoolbe stuur heeft gedreigd deelname aan de brede school te zullen 'heroverwegen', als er geen bibli otheek komt. De gemeente heeft inmiddels de financiële cijfers van de verschil lende varianten globaal op een rij gezet. De Speye verbouwen en daarin de sociaal-culturele activiteiten en de bibliotheek on derbrengen kost 3,8 miljoen eu ro. Dat bedrag geldt ook voor nieuwbouw. De Speye verbou wen voor alleen sociaal-culture le activiteiten kost 1,9 miljoen euro. De brede school kost 3,8 miljoen euro en met de biblio theek erbij 4,9 miljoen euro. Worden er ook nog eens de so ciaal-culturele activiteiten in on der gebracht, dan komt het kos tenplaatje op 7,3 miljoen euro. Clusteren B en W hebben nu besloten de sociaal-culturele activiteiten zo veel als wensehjk te clusteren in de Speye. Daarbij gaat het colle ge er van uit dat de huidige acti viteiten in de Roselaer naar de Speye verhuizen. De Roselaer wordt dan door de gemeente op gekocht. De bibliotheek wordt ook 'zoveel als wensehjk' onder gebracht in de Speye en het edu catieve deel dus in de brede school. Voordat de gemeenteraad een definitief voorstel krijgt om het benodigde geld beschikbaar te stehen, willen B en W het pro gramma van eisen en de kosten ramingen nog aan 'kritische be schouwing' onderwerpen. Rubberlaarzen in de aanbieding op de rommelmarkt in Kloosterzande. KLOOSTERZANDE - Ondanks het miezerige weer stroomde de kleurrijk versierde Clooster- straat in Kloosterzander zater dag toch langzaam vol voor de jaarlijkse Molenstraatfeesten, die de kermis omlijsten. Burgemeester J.F. Mulder open de het tweedaags festijn door een grote kartonnen doos open te knippen, waaruit ballonnen de lucht invlogen. Het publiek kon terecht bij ruim veertig kraampjes waar ambulante handelaren hun wa ren aanprezen. Verder was er een rommelmarkt en pikten ver enigingen met vaak ludieke ac ties een graantje mee. Zo kon den bezoekers hun agressie kwijt in de kraam van carnavals vereniging de Zuipcilinders, waar oude televisieschermen en flessen kapotgegooid mochten worden. Kinderen konden een spuitgast diploma verdienen door met een brandweerslang bordjes om te spuiten. De allerjongste jeugd kwam aan haar trekken met een zweefmolentje, springkussens en ballonnenclowns. Leden van de Dow Onderwatersport Vere niging doken met belangstellen den een duikcontainer in. De scheepsmodelbouwgroep Enter prise showde marineschepen en de tuningclub Zeeland pronkte met haar auto's. Zaterdagavond klonk op podia bij de horeca hve muziek van on der meer the Sweet Lord Ani mals, Dexter en Suck on This. Gisteren werd het programma van de eerste dag onder ideale weersomstandigheden aange vuld met extra kramen en activi teiten. Wie wil, kon een rondvlucht ma ken met een helikopter. De Bel gische Elvis Presley kreeg bij De Kastanje veel bijval en op de terrasjes met live muziek was het dringen. P. Ferket, voorzitter van het or ganisatiecomité was na afloop een tevreden man. „Kloosterzan de bruiste weer even. De laatste jaren vloeide het leven steeds meer weg uit de gemeenschap. Nu zie je de mensen weer buiten komen, ook uit het dorp zelf. Voor ons een extra stimulans om volgend jaar van de Molen straatfeesten weer een waardig evenement te maken." Vandaag wordt de kermis afge sloten met een schieting in de Reizende Man, vanaf 14.30 uur. Rapenburg viert kermis VOGELWAARDE - Rapenburg viert van zaterdag 9 tot en met maandag 11 juli kermis. De activiteiten concentreren zich in en rondom café 't Karr- wiel. Zaterdag begint hier om 14.00 uur een gaaibolwedstrijd. 's Avonds spelen The Dot Com'ers tijdens een feestavond. Zondag is er weer gaaibollen en een schieting op de liggende wip, Om 16.00 uur begint een ka- raokefeest, Maandag is er een af sluitend feest met d.j Sander. (Advertentie) ii i i/i 11 j Via Lm-kLWm I PZC 1 I spaar zegel I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. door Jeanette Vergouwen HULST - Zeventig jaar geleden kreeg de Willibrorduskerk in Hulst de erenaam basiliek. Gis teren onthulde bisschop Mus- kens een heraldisch wapen en een oorkonde. Dit gebeurde tijdens de eucharis tieviering van 10.30 uur. Naast het rood-gele conopeum (paraplu) en het tintinnabulum (bel) heeft de Willibrordusbasi- liek nu ook een derde ereteken: een eigen wapen met oorkonde. Nederland telt twintig basilie ken, het merendeel bezit een der gelijk wapen. A. de Bakker vroeg het wapen aan en dit ver zoek is door de Hoge Raad van de Adel goedgekeurd. Darop is een wapen ontworpen. P. Hamelink gaf er gisteren uit leg bij. Het bovenste deel toont, in sabel gekruist, een conopeum van goud en een tintinnabulum. Deze staan op alle wapens die aan een basiliek zijn toegekend. De onderste helft bestaat uit twee delen: rechts de leeuw die ook in het wapen van Hulst staat en aan de linkerkant heb ben de afbeeldingen alles te ma ken met de H. Willibroi'dus, de aartsbisschop van de Friezen, Het devies op het rode wapen schild luidt: In Dei Nomine Feli- citer (Gelukkig in Gods naam), een uit de mond van Willibror- dus genoteerde uitdrukking. Wapen en oorkonde hangen nu aan de rechterpilaar voor het hoofdaltaar. De definitieve plaats in de basiliek moet nog bepaald worden. In de namiddag verzorgden gid sen van het WV een rondlei ding en was er een kleine ten toonstelling te zien van kerkelij ke gewaden. Heel wat mensen maakten van de gelegenheid ge bruik om hun kennis over de ba siliek uit te breiden. Pastor W. Tobee hangt de oor konde op, terwijl bisschop Mus- kens toekijkt. foto Camile Schelstraete TERNEUZEN - Een 35-jarige Temeuzenaar is gistermid dag verongelukt op de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen. Door onbekende oorzaak reed de man rond kwart over één frontaal tegen een boom. De brandweer heeft de man uit de auto geknipt. Een getuige die de klap hoorde en de dijk opliep, zag op korte afstand van het ongeval een klei ne donkere auto rijden, richting de Reuzenhoek. De poli tie wil in contact komen met de bestuurder van deze auto, omdat die mogelijk iets meer heeft gezien. Aanhouding na steekpartij Clinge CLINGE - Een 22-jarige man uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond half één aangehouden op het Woes tijneplein in Clinge. Hij wordt ervan verdacht een 29-jari- ge man uit Genk (België) te hebben neergestoken. De Belg is met steekwonden in zijn borst opgenomen in het zieken huis in Gent. De Hulstenaar zit nog vast. Over de oorzaak van de steekpartij zijn nog geen details bekendgemaakt. Politie bekeurt vissers SLUISKIL - De politie heeft zaterdagavond in Sluiskil en Hoek gecontroleerd of vissers de visserijwetgeving goed naleven. Zeven mensen werden bekeurd. Ze bleken met le vend aas te vissen of misten een vergunning of visakte. De controle vond in Sluiskil plaats ter hoogte van de N252 en de Oostkade, en in Hoek ter hoogte van de Herbert H. Domweg en de Lovenweg. Auto botst tegen wand van tunnel BORSSELE - Een automobiliste (53) uit Terneuzen is za terdagmiddag even na twaalf uur tegen een wand van de Westerscheldetunnel gebotst. Het ongeluk gebeurde in de tunnelbuis richting Zeeuws-Vlaandei-en. De politie ver moedt dat haar aanhanger te zwaar beladen was met be- tonklinkers. Bij de afdaling in de tunnel is daardoor de aanhanger de auto gaan voortduwen. De automobiliste verloor de macht over het stuur en raakte de tunnelwand. Auto en aanhanger kwamen achterstevoren in de tunnel tot stilstand. De Terneuzense is naar een ziekenhuis over gebracht, maar zij hoefde niet te worden opgenomen. Vechtpartij in Renesse beboet RENESSE - Een 20-jarige man uit Montfóort is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse aangehouden wegens mishandeling. De man dacht dat hij eerder op de avond geslagen was door een 19-jarige jongen uit Strijen, en gaf deze persoon daarom enkele klappen en schoppen. Nadat hij een boete had betaald, mocht hij gaan. foto Camile Schelstraete door Euqène Verstraeten BIERVLIET - De gemeente Ter neuzen gaat de mogelijkheden onderzoeken om in Biervliet een brede school te realiseren. Burgemeester en wethouders schrijven dat aan de gemeente raad. Het college zwicht daar mee voor de wens van de meer derheid van de gemeenteraad, die zich aftekende tijdens de commi ssievergaderi ngen Daar hield de werkgroep 'Bier vliet een Maatje Groter' een plei dooi voor een brede school. De werkgroep had kritiek op het voornemen van B en W om geld te stoppen in de verbouwing van de basisscholen De Komme en De Maatjes. De bouwkundige staat van beide gebouwen is be labberd. Daarom vindt de werk groep het beter om een brede school te ontwikkelen. De leef baarheid van het dorp zou daar mee een grote dienst worden be wezen. De werkgroep heeft een plan uit gewerkt dat zonodig ook voorge financierd kan worden. Tot nu toe hielden B en W ech ter de boot af. Het college schermde met het argument dat er in het raadsprogramma niet wordt gesproken over een brede school in Biervliet. WD-fractievoorzitter P. Broek- huysen kondigde vrijdag aan dat zijn fractie komende donder dag tijdens de raadsvergadering een motie zal indienen. Dat hoeft dus niet meer, nu het colle ge de brede school in Biervliet toch wil oppakken. B en W schrijven dat ze 'ver heugd' hebben vernomen dat een deel van de raad ook initia tieven steunt voor brede scholen in andere kernen dan waai'voor al pilotprojecten zijn aangewe zen. „Wij hebben de suggestie die gedaan is in de raadscommis sie bestuur en middelen om armd, en zullen op korte termijn het initiatief nemen om de moge lijkheden om te komen tot een brede school in Biervliet, nader te onderzoeken." Honderdste lid voor wandelclub TERNEUZEN - Ruim driehon derd wandelaars gingen zater dag op pad door de omgeving van Terneuzen tijdens de 18e Neuzenwandeltocht. De tocht werd georganiseerd door wandelsportvereniging Zel den Rust. De wandelaars kon den kiezen voor vier afstanden: 35, 21,15 of 7 kilopmeter. De langste tocht voerde de Bel gische en Nederlandse wande laars onder andere over de Wes- terscheldedijk en door de groe ne randen van Terneuzen. Voor zeiden Rust had de Neuzen-" tocht nog een speciaal tintje. Tij dens de dag bleek zich het hon derdste lid van de wandelclub te hebben aangemeld: B. Meijer- van Kuijk. zeeuwse almanak Taxi Die markante Zeeuw droeg het taxivervoer jaren gelede7i al een warm hart toe. En nu was het weer zo'n avond van gezellige uren iri de kroeg. Al les wees erop dat het weer vroeg in de ochtend zou ivor- den, zoals dat altijd ging. Aangezien het op den duur vast een beetje uit de hand zou lopen, werd er alvast een taxi besteld. Maar toen die arriveerde, had de Icroegganger nog lang geen zin om naar huis te gaan Om de taxichauffeur niet te leur te stellen, liep hij toch naar de wagen. Maar instap pen deed hij niet. Hij zette zijn schoenen in de auto en zei: „Zo, breng die eerst maar naar m'n huis. Daarna kom je mij maar opha len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37