Dorpsraad blij met nieuwe ruimte Hulpverleningsdag valt in de smaak Merrie Rea is echte publiekstrekker PZC PZC Wonderdokter voor het laatst in Brouwershaven Gemeente stelt geld beschikbaar voor ontmoetingsruimte in Nieuwerkerk agenda AAZET j De politie heeft gisteravond tien I motorrijders bij op- en afritten naar de Oude Rijksweg in 's-Heer Arendskerke aangespro ken op hun rijgedrag; de be stuurders zouden asociaal rij den. Belediging i&ffl maandag 4 juli 2005 1 1 I Hoor Esme Soesman NIEUWERKERK - Nieuwer kerk krijgt een goede ontmoe tingsruimte ter vervanging van het dorpshuis dat verkocht wordt. De Schouwen-Duiveland- se politiek heeft unaniem aange geven voldoende middelen be schikbaar te willen stellen om een 'adequaat' alternatief te rea liseren. Dorpsraadvoorzitter J. Prins is hartstikke blij met deze toezegging. Aan de belofte is geen financieel STREEKACTIVITEITEN Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW. AAZET. Kapelle - Tel. 0113-33) Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE 'Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl plafond verbonden. Een door de gemeentelijke politiek unaniem gesteunde motie stelt letterlijk dat er een alternatieve, adequa te ontmoetingsruimte ter vervan ging van het dorpshuis zal wor den gezocht en 'dat daarvoor uit de herontwikkelingsgelden vol doende middelen beschikbaar zullen worden gesteld'. De mo tie werd eind vorige week, tij dens de gemeenteraadsvergade ring, ingediend door het CDA. Een adequate ontmoetingsruim te is een plek waar alle activitei ten voor alle mensen van jong tot oud moeten kunnen plaats vinden, zet Prins zijn visie op de belofte desgevraagd uiteen. Het eerder geopperde gebruik van de gemeenschapsruimte van se niorenwooncomplex Steen- zwaenshof sluit die invulling al bij voorbaat uit. Los van de be perkte omvang van die ruimte is het ondoenlijk om de kinderdis co of de oefenavond van de mu ziekvereniging bij de senioren onder dak te brengen, schetst Prins. Een adequate ontmoe tingsruimte betekent in zijn ogen bovendien dat het qua om vang passend moet zijn bij de grootte van de kern en bij de ac tiviteiten die in Nieuwerkerk plaatsvinden, Een locatie voor deze ontmoetingsplek moet te vinden zijn, denkt Prins. Tij dens de raadsvergadering gooi de de dorpsraadvoorzitter in zijn pleidooi voor een goede ge meenschapsvoorziening in Nieu werkerk al een balletje op over het voormalig motelterrein; in de volksmond aangeduid als het gat van Nieuwerkerk. Prins uitte als inspreker zijn be droefdheid - en die van de dorps gemeenschap - over de gang van zaken met betrekking tot het Nieuwerkerkse dorpshuis. Geld dat eerder gereserveerd was voor renovatie van het dorps huis, kreeg via de verdeling res tant stads- en 'dorpsvernieu wing opeens de bestemming aan pak musea mee: het gaat om een bedrag van bijna 450.000 euro. De dorpsraadvoorzitter riep de gemeenteraadsleden op die knoop niet door te hakken. Leef baar Schouwen-Duiveland, Alert!, ChristenUnie, Groen- Links en Lijst Raats reageerden in eerste instantie met een amen dement waarin gesteld wordt vierenhalve ton te reserveren om een gemeenschapsruimte in Nieuwerkerk te realiseren. Dit plan werd ingetrokken voor de motie van het CDA, die uiteinde lijk door alle fracties onder steund werd. Er komt een nieuwe gemeen schapsruimte in Nieuwerkerk. Die oplossing zal gefinancierd worden met geld dat met de her ontwikkeling van de huidige dorpshuislocatie wordt ver diend. Politie spreekt motorrijders aan op rijgedrag •s heer arendskerke - Het ging om een politieactie naar aanleiding van klachten van omwonenden van de omge ving Oude Rijksweg in 's-Heer (rendskerke en Eindewege. De lolitie stelde een onderzoek in naar het volgens omwonenden isociale rijgedrag van de motor ijders. Die zouden veel geluids- iverlast veroorzaken door de ip- en afritten van de Oude Rijksweg op een 'sportieve' ma- ïier op en af te rijden. De tien notorrijders werden gisteren door de politie aangesproken op lun gedrag. De politie hoopt dat de klachten over overlast met dit soort acties kan worden verminderd. ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: sie Openbare Ruimte over lortambacht 11 en beleid begraaf- 1ENESSE - Een 25-jarige Rot ierdammer heeft in de nacht van zaterdag op zondag vijftig iuro mogen betalen voor het be- edigen van twee politieagenten. De man schold de agenten uit lie rond drie uur 's nachts een lersonenauto controleerde op le Oude Moolweg in Renesse. De man werd opgepakt en mee ïaar het bureau genomen, waar lij een schikking aangeboden neeg. Na betaling mocht de Rot- erdam het bureau weer verla- r.ny Een kettingbotsing wordt nagebootst tijdens de hulpverleningsdag in Burgh-Haamstede. door Esme Soesman BURGH-HAAMSTEDE - Vijf auto's op rij, al dan niet ondersteboven. Met een kettingbotsing, compleet met brand en bekneld zittende slachtoffers, wordt de eerste editie van de Hulpverleningsdag Schouwen-Duiveland uitgeluid. Een dag voor herhaling vatbaar, is zaterdag het veelgehoorde commentaar. Mede-or ganisator en speaker R. van de Werf horst van de brandweer Schouwen-Dui veland schat dat er over de hele dag ge nomen een kleine vijfduizend bezoekers naar het hulpverleningsspektakel zijn komen kijken. Te zien is er voor hen genoeg, te beleven ook. Een water lekkend gevaarte blijkt opeens een chemicaliën uitstotende stel lage te zijn. Twee in beschermende pak ken gestoken mannen'voeren het pu bliek de decontaminatie unit in, spe ciaal bedoeld voor de radiologische of chemische ontsmetting van burgers. Ar- win van de Zande, ooit begonnen bij de jeugdbrandweer Westerschouwen en nu officier gevaarlijke stoffen bij de regio Haaglanden, loodst het publiek door de tenten richting douche. Per uur kunnen er in de unit, waarvan er maar zes in Ne derland zijn, 50 tot 80 personen worden behandeld. Voor 250 personen ligt er in een container vervangende kleding klaar. Nog zo'n futuristisch aandoend gevaarte dat de aandacht trekt: het brandweervoertuig van de vliegbasis in Woensdrecht. Aan de overkant van het terrein heeft de Koninklijke Landmacht - de hulp post van het 101 genie bataljon uit We- zep - een veldhospitaal ingericht. Ser geant V. van den Berg legt uit welke 'prio' waar wordt neergezet om duide lijkheid en vaart in de hulpverlening te brengen. Het is één van de aantrekke lijkheden van deze grootschalige hulp verleningsdag, stelt ambulanceverpleeg- kundige H. Kloet van de ambulance post Zierikzee later vast. „Het is leuk om die dingen eens samen te oefenen en te merken dat zij onder die groene vlag hetzelfde doen als wij in onze fluoresce rende pakken.Minstens zo prettig vindt Kloet het om met het publiek over haar geliefde vak te kletsen. „In dit vak heb je altijd haast en heb je geen tijd om dingen uit te leggen. Nu kun je eens wagen beantwoorden en laten zien wat we doen en waarom." Dat geldt niet alleen voor de ambulan ce. Vele hulpverleners, uit heel de Bene lux, zijn present en dragen een steentje bij aan de demonstraties die informa tief bedoeld zijn, maar wel showelemen ten bevatten. Zoals de muziek waarmee de communicatie tussen hulpverlenen de diensten een filmisch tintje aangeme ten krijgt. Omdat het echter om echte oefeningen gaat en het publiek doorlo pend wordt bijgepraat over de handel - foto Dirk-Jan Gjeltema wijze van de betrokken hulpverleners, zit er niet altijd evenveel vaart in de show. Te genieten valt er echter genoeg, zoals van de demonstraties van de Red dingshonden Werkgroep Zeeland. Tus sen de middag zijn er natte demo's red ding en brandbestrijding op het water bij de KNRM-reddingspost op Neeltje Jans. K. Meulblok en M. Grootveld van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Schouwen zijn allerminst aan het oefe nen als ze een jongen bepleisteren die een snee heeft opgelopen in zijn voet. Nee, sensationele hulpverlening hebben ze nog niet hoeven bieden. Maar het is natuurlijk wel 'top' dat je met zoveel or ganisaties samen kunt oefenen, zegt Grootveld. „Je hebt tenslotte allemaal dezelfde afwijking. Je zit allemaal er gens op te wachten." Hoewel de eerste editie van dit grootschalige - logistiek tot ih de puntjes geregelde - evenement nog moet worden geëvalueerd, toont Van de Werfhorst zich enthousiast over herhaling. „Mogelijk over een jaar of vier, vijf." door Andrea Bolle NOORDWELLE - „Doet dat nou geen pijn?" Met vertrokken gezichten staan wat toeschou wers bij trekpaard Rea te kij ken. Hoefsmid Frans de Vrieze kapt en vijlt en smelt nieuwe ij zers onder de hoeven van de mer rie. Dat laatste verspreidt een geur waar veel mensen van ach teruit deinzen en waar de eige naar van Rea, Rens Vermeer, maar om moet lachen. „Dit voelt precies hetzelfde als wan neer je je eigen nagels knipt, hoor." Elke twee jaar organiseren de in woners van Noordwelle het eve nement 'Noordwelle Avond/ tuurlijk' en ook zaterdag kwa men er veel bezoekers op het eve nement af. Behalve de demon stratie van de hoefsmid, was er een snuffelmarkt en een rad van avontuur. Ook kon men leger voertuigen bekijken, een vlucht met een helikopter maken en op het kerkorgel spelen. Om kwart voor twee stond D. van de Schraaf uit Kapelle-Bie- zelinge al bij de Corneliuskerk te wachten, een kwartier te vroeg. Al ruim dertig jaar is hij Hoefsmid Frans de Vrieze voorziet trekpaarden van nieuwe ijzers in Noordwelle. organist van de Christelijk Gere formeerde kerk in zijn woon plaats. „Maar ik kan geen noot lezen", lachtr hij. „Ik beluister de mu ziek een paar keer van een cd en foto Dirk-Jan Gjeltema als je de wijze ervan dan kent, gaat de rest vanzelf." Regelma tig bezoekt hij een orgels- peel-in, maar er zijn nog twee kerken die hij als favoriet op zijn lijstje heeft staan. „Het lijkt me zo mooi om op het orgel van de Maria Magdalena Kerk in Goes te spelen, maar daar mag je nooit op. Hetzelfde geldt voor de kerk van Brouwershaven." Muziekboeken Uiteindelijk wordt gevraagd wie er wil spelen en vol enthousi asme beklimt Van de Schraaf de trap naar het orgel. Even wordt er raar gekeken als hij vertelt dat hij zijn muziekboeken niet vergeten is, maar ze niet nodig heeft. Zijn familie beneden kijkt vervolgens vol trots als de eerste tonen uit het orgel komen. Ondertussen laat trekpaard Rea haar derde voet beslaan en ze lijkt er nog behoorlijk rustig on der. „Toch is ze redelijk ongedul dig", zegt Vermeer. „Maar het is wel een echte publiekstrekker. Zes, zeven keer per jaar moeten deze paarden 'gedaan' worden, dus dan kun je het net zo goed hier doen. Dan ziet iedereen hoe het werkt." Dan stapt er weer een vrouw op Vermeer af: „Doet dat nou echt geen pijn?" Ruim 1100 euro voor Lesotho SCHERPENISSE - Ruim 1100 euro voor een thuiszorg project in het Afrikaanse staatje Lesotho. Dat is de op brengst van de fancy-fair en lesmarathon van de Ooster- scheldeschool uit Scherpenisse. Het geld, om pi-ecies te zijn 1167 euro, is gisteren overhandigd aan een delegatie van de christelijke hulpvei'leningsorganisatie Doi-cas. Nadat de fancy fair donderdagmiddag veel publiek trok, was het de beui't aan groep 7 en 8 van de Oosterschei de- school. Zij moesten de hele nacht doorwerken om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor Lesotho. De nachtles be stond onder meer uit rekenles, begi'ijpend lezen, spoil en spel en pannenkoeken eten. Om half acht 's ochtends werd een welverdiend ontbijt ge serveerd. Een uurtje later zat de marathon erop en kon den de ouders hun kroost ophalen. De leexlingen haalden bijna zevenhonderd euro op, de rest kwam uit de op brengst van de fancy-fair. Het thuiszorgproject helpt zwaar zieke volwassenen en kinderen. Man deelt kopstoot uit MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee mannen verhoord die betrokken wa ren bij een vechtpartij. De ene man, een 22-jarige Middel burger, deelde een kopstoot uit aan de ander, een 24-jari- ge Vlissinger. Die probeerde op zijn beurt de Middelbur ger met een slot te slaan. De Vlissinger raakte gewond aan zijn neus. Beide mannen hebben aangifte gedaan. Aanrijding in Bruinisse BRUINISSE - Op de N59, ter hoogte van Bruinisse, heeft gisteren een verkeersongeval plaatsgevonden. Een 71-jarige man uit de gemeente Maasdriel verleende geen vooiTang aan een 61-jarige automobilist uit Lith, toen hij de N59 op wilde rijden. De auto van de 71-jailge werd geraakt in de flank. De bestuurder van de aangere- den auto, alsmede een 74-jarige passagiere uit Zierikzee, zijn opgenomen in het ziekenhuis. De man had een bloe ding in zijn longen en de vr-ouw diverse kneuzingen. Aanhouding na steekpartij Clinge CLINGE - Een 22-jarige man uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond half één aangehouden op het Woes tijneplein in Clinge. Hij wordt ervan verdacht een 29-jari- ge man uit Genk (België) te hebben neergestoken. De Belg is met steekwonden in zijn borst opgenomen in het zieken huis in Gent. De Hulstenaar zit nog vast. Over de ooi-zaak van de steekpartij zijn nog geen details bekendgemaakt. Vernieling van auto's en ruiten MIDDELBURG - Op een aantal plaatsen op Walcheren zijn afgelopen weekeinde auto's en ï-uiten vernield. Zater dagochtend hield de politie een 48-jarige man aan in ver band met de vernieling van de ruit van een voordeur van een woning aan de Buitenhove in Middelbui'g. De politie onderzoekt de vernieling van een autoruit en een ruit van een woning in Toutenbiu-g in Vlissingen op zaterdaga vond. Verder werd in de nacht van zatei-dag' op zondag de ruit van een bedrijf aan de Fort den Haakweg in Vrouwen polder vernield. Een nacht eerder wei-den auto's vernield in Oostkapelle en Vlissingen. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Overwel digende reacties van het pu bliek, in enthousiasme niet te stuiten spelers én een soepel draaiende organisatie. De Won derdokter liet zaterdagavond in Brouwershaven voor het aller laatst van zich horen. Volgens een voorlopige inschatting draait de productie, over twee speel jaren genomen, ongeveer quitte. In het eerste opvoeringsjaar werd rond de 8000 euro winst ge maakt. Eenzelfde bedrag maar dan in rode cijfers was het resul taat van dit speeljaar. Er wordt met een tweejaarlijkse begro ting gewerkt. Het tekort van dit jaar laat zich vooral verklaren door een tegenvallende kaartver koop, zegt voorzitter A. van der Wouden van de Stichting Histo rische Spelen Zierikzee. Het eerste jaar was volgeboekt. Dit jaar bleven er kaarten over. De slechte economie en - rond om de voorstellingen - wisselval lig weer kunnen daar mee te ma ken hebben, vermoedt Van der Wouden. Zeker na het slechte weer dat het publiek vorig jaar heeft moe ten trotseren om de voorstelling bij te wonen, nemen mensen het jaar daarop misschien wat min der risico. Los van de cijfers leken de loven de reacties die dit jaar klonken de geluiden van vorig jaar te overtreffen. Van der Wouden ziet dat onder meer als een ge volg van het steeds beter op el kaar ingespeeld raken van cast en crew. Lof was er ook voor de sfeervolle en gastvrije ontvangst van het publiek. „Daar is inder daad wel extra in geïnvesteerd. Mensen moeten het gevoel heb ben een avondje uit te zijn", al dus Van der Wouden. Regisseur en scriptschrijver C. Möhlmann blikt tevreden terug. Deze week volgt nog de evalua tie, maar in zijn hoofd hebben de Bruiden van Burgh de Won derdokter al van zijn troon ge stoten. Van de ongeveer hon derd spelers hebben er al 95 aan gegeven weer voor twee jaar mee te willen doen, schetst Möhlmann de 'gretigheid' van de betrokkenen. Het nieuwe stuk is drama pur sang, typeert hij. Noormannen De Bruiden van Burgh speelt zich af in 927, in de nadagen van de grote aanvallen door de Noormannen. Hoewel het al lang door de Deense koning is verboden, vallen er toch wat Vi kingen het oude Burgh binnen en wordt een groep maagden weggeroofd. De Bruiden van Burgh wordt de vijfde productie in rij van de Stichting Histori sche Spelen. Elke productie wordt twee achtereenvolgende jaren op een bijzondere locatie opgevoerd. De stichtingsvoorzitter ziet in fi nanciële zin veel kansen voor het volgend jaar op te voeren openluchtspel. De reconstructie van de - als decor fungerende - Karolingische ringwalburg is dan net voltooid en zal aan dacht genereren, vermoedt hij. Ook zijn de toeristen in de West hoek een aardig publiekspoten- tieel. Advertentie NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 50% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31