Lachen versterkt immuunstelsel PZC Eerste Duitse Lachschool kweekt gelukkige, gezonde mensen Bevallen Z0MERV00RDEEL mm Viel \Jtoluunp Heer Bommel en de Grote Onthaler puzzel Casper Hobbes recept Quiche met worteltjes weer Qk maandag 4 juli 2005 door Wierd Puk Ho-ho-ha-ha-ha, roepen acht vrouwen en één man luid, terwijl ze op blote voeten door elkaar lopen en in hun han den klappen in een halletzaaltje in Berlijn. Dan kondigt lach-yo- ga-therapeute Susanne Maier ademhalings- en strekoefenin gen aan. Het is tijd voor een nieuwe vorm: de 'Herinnerings- lach'. „Sla met je vlakke hand op je voorhoofd, zo van: hé, mij schiet een leuke herinnering te binnen. En lachen maar!" De groep volgt enthousiast Maiers voor beeld. 'Klets', op het voorhoofd en er klinken opnieuw lach salvo's door de kleine ruimte. Verder gaat het weer: „Ho-ho-ha-ha-ha. Offensief Sinds enkele weken wordt er ge lachen op de Eerste Berlijnse Lachschool, gevestigd in een kleine villa in het uiterste noor den van de Duitse hoofdstad. Van hieruit moet een lachoffen- sief voor het hele land worden ingezet. Duitsland lijdt name lijk onder massale werkloosheid en economische misère. Chroni sche stress tast de gezondheid en het levensgeluk van miljoe nen Duitsers aan. weet Maier stellig. „De angst om je baan te verliezen is groot. De mensen zijn bedrukt en hebben geen re den meer om te lachen." Vandaar de nogal excentriek aandoende lachopleiding, die door een Indiase arts werd ont wikkeld en volgens de docente best door het ziekenfonds mag worden vergoed. Want lachen is gezond. „Bij het lachen gebruik je zeker tachtig spieren. Er wor den positieve stoffen aange maakt, die het immuunstelsel versterken. Sinds ik veel lach, ben ik veel minder vaak verkou den." Duitsers staan niet bekend als het vrolijkste volk op aarde. En hun pogingen tot humor vallen bij, laten we zeggen. Britten of Nederlanders niet bijster in de smaak. „Nederlanders zullen het wel weer typisch Duits vin den, dat wij moeten leren om te lachen", veronderstelt Maier. „Nou, dat is dan maar zo. Ieder volk heeft zijn eigenaardighe den." Hildegard Stuber (72) is de oudste in het gezelschap. „Ik ben weduwe en kom graag on der de mensen. Bovendien hou ik van lachen. Maar in het dage lijks leven heb ik er niet veel aanleiding voor. Hier steek je el kaar aan. Eentje krijgt de slap pe lach en de rest volgt. We la chen om niets." Lichtheid Om jezelf lachen, je problemen weglachen, ze in een fictieve bal lon stoppen en die laten opstij gen, je problemen achterna la chen: zo wil Susanne Maier ver krampte Duitsers een gevoel van lichtheid bijbrengen. De be- groetingslach, de in-intensi- teit-toenemende lach, de Harley Davidson-lach ('Doe maar net alsof je op een motor zit en rijdt de vrijheid tegemoet!') en de van-hart-tot-hart-laeh geven aan dat het cursusuur voldoen de varianten heeft te bieden. Je ziet bij de deelnemers de 'blokkades' wegstromen. Na een tijdje staat iedereen gegaran deerd zwetend te schuddebui- De Eerste Duitse Lachschool in Berlijn leert Duitsers weer lachen. Ziekenfondsen betalen zelfs voor de cursussen, simpelweg omdat veel lachen gezondere mensen oplevert. foto David Heerde/GPD ken van het lachen. Hildegard Stuber wist met een zakdoek de lachtranen uit haar ogen, ande ren nemen tussen het lachen door snel een slok mineraalwa ter: zo'n Duitse lachcursus is best intensief. „De eerste keer voelde ik me wel wat opgelaten", bekent Ka- tharina Indlekofer (32). „Maar dat kwam ook doordat ik nog niemand kende. Nu vind ik het heerlijk. Lachen lucht echt op." Katharina is psychologe en sinds een half jaar een van Duitslands vijf miljoen werklo- Zwanger. Het overkomt de beste. Ook in Chi na. In China is zwanger worden zelfs zo suc cesvol dat het land het hoogste aantal inwoners ter wereld heeft. Met zoveel mensen om ons heen zou een kleine van ons niet zo opvallen, dachten mijn vrouw en ik. Verkeerd gedacht. Want je mag als buitenlander zwanger worden en zelfs, in tegenstelling tot je Chinese buren, een elftal stichten. Niet dat je er als buitenlander makkelijk kunt zwangeren en bevallen, want Peking biedt een beperkt aantal ziekenhuizen waar je terecht kunt. Onze eerste keus was het Peking Union met een aparte vleugel voor niet-Chinezen en partijka der. Leuk, dachten we nog. Vlak bij de Verboden Stad en het Plein van de Hemelse Vrede en dus in het centrum van Peking, dus in het centrum van China en derhalve in het centrum van de we reld. Een betere plek voor het begin van een nieuw leven is moeilijk te vinden. De behandelend arts was uiterst bekwaam, zeer ervaren en sprak het Engels zoals zij dat leerde voor haar afstuderen in 1952 aan de toenmalige St. John's Universiteit te Shanghai. Maar de on mogelijkheid om afspraken voor een consult te (Advertentie) standplaats Peking maken begon toch wel vervelend te worden. Wachttijden van drie tot vier uur waren niet on gebruikelijk, de onderzoeken vaak onpersoon lijk en eerst naar de kassa om te betalen. We hebben het even aangekeken, maar dit was toch niet zoals we ons de zwangerschap hadden voorgesteld. Daarnaast leken sommige adviezen wel erg bizar: niet zwemmen, yoga is zeer scha delijk voor het ongeboren kind en de vrouw kan het beste plat op bed blijven. Vier uur wachten om tien minuten te mogen praten met de arts en een op het verkeerde moment afgenomen test de den de deur dicht. En dan? Het Beijing United was de optie. Een ziekenhuis waar 'de kamer gelijk hotelkamers zijn waar bij wijze van spreken de gin-tonic wordt gebracht en asbakken worden geleegd', zoals een vriend het zei. Wij mannen bevallen niet en stellen soms vreemde prioriteiten. Een tweede optie was het Sino-Japanese Friendship Hospital, maar de beroerde vriend schap tussen beide landen op dit moment boe zemt weinig vertrouwen in. En de vader mag niet bij de bevalling zijn. Onacceptabel. Het werd het American-Smo geworden, een pri- vé-kliniek die in maart de deuren opende. We hadden intussen al iets gehoord over de toe nemende populariteit van keizersneden. Zieken huizen vinden dat best. Het betekent minder rechtszaken voor medische ongelukken, het le vert meer geld op en ouders vragen er om. Soms omdat de carrière er zo niet echt onder hoeft te lijden, maar vooral omdat de pijn wordt ge vreesd en omdat er niets fout mag gaan met het enige kind dat mensen mogen krijgen. In een van de ziekenhuizen in Peking komt zeventig procent van de kinderen met een keizersnee ter wereld. De baby verkeerde in stuitligging en was zeer vasthoudend. Dokter Ji, afgestudeerd in Shang hai in 1995 aan wat vroeger de St. John's Univer- Boston Sportfiets 28" Comfortabel door de verende voorvork en zadelpen. Shimano rol- lerbrakes, 7 versnellin-l gen Shimano Nexus, naafdynamo en vele luxe onderdelen, waar onder het AXA slot met Diefstal Preventie Chip Gazelle r-&~\ U BESPAART 100 MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118 - 613187 www.pietvoskamp.nl Horizontaal: 5. Familie van een stormvogel op de kerktoren? (8); 6. Toonde overeenkomst met een onwetende (4); 7. Niet goed om het koren te zuiveren (3); 8. Kleedruimte van recen te datum (8); 10. Zeuren als een rentmeester (7). Verticaal: 1. Sauna? (9); 2. Beweging van het hoofd die tot een breuk leidt (4); 3. Opschepperige mannequin? (9); 4. Betrekking om te trek ken (7); 9. Tooi voor de terugreis (4). In deze charadepuzzel zoeken we een woord dat bestaat uit vijf lettergrepen. Elke lettergreep én het woord zelf zijn hieronder min of meer cryptisch omschreven. Wat is het gezochte woord? De eerste: hecht 'ie? Integendeel! De tweede geeft de plaats aan De derde bepaalt je eigenschappen De vierde zie je niet zitten De vijfde brengt je naar een Duitse website En al met al toch geen aversie opwekkend woord Oplossingen van zaterdag: Kruiswoordraadsel: Horizontaal: 1. Lama; 4. niet; 7. os; 8. Fin; 10. go; 13. pierement; 16. nh; 17. me; 18. atol; 19. eega; 20. er; 22. re; 23. crinoline; 25. el; 27. opa; 29. es; 30. film; 31. luit. Verticaal: 1Loep; 2. as; 3. af; 4. nn; 5. eg; 6. toet; 9. idee; 11. gehorig; 12. temerig; 14. inter; 15. negen; 21. soep; 23. chef; 24. eest; 26. li; 27 om; 28. al; 29. ei. Door een technische fout was het vandaag niet mogelijk om een complete puzzel te plaatsen Doorloper: koge1genoegen ovenietentree relaasagesark prerapportage olieneptaidem rennereishalo agiotagenadat arenutopiaaai lateiokapimie Visitekaartje: kunsthandelaar Puzzelland.com Heer Bommel liet zich met een tevreden zucht op de zachte kussens neer en maakte een keuze uit de vele schotels, die het tafeltje sierden. „Het is allemaal heel eigenaardig", sprak hij genietend. „Met die rare Grote Onthaler en zo. Maar dit smaakt erg goed na die afmattende weg, die terugliep, zodat ik nergens terecht kon komen. Dat was vreemd, hoor!" „Ja", zei Tom Poes. „Méér dan vreemd. Hier zit iets achter, al zou ik niet weten wat. En het gezicht van die conducteur geeft me te denken." Heer Ollie liet een bovenmaats stuk meloen zakken, en keek hem een beetje ongerust aan. „Dat heb ik ook al gedacht", gaf hij toe. „Eerst meende ik dat ik droomde. Maar toen ik jou zag, merkte ik dat het bit- HET 19 HEET, HET 19 KLAM, OVERAL ZIJN \t\9ECTEH,ER9TAAT CmnWEKVE LICHTZIT VOL MET POLLEK. De quiche kan warm, lauwwarm of koud dienen als voor- of hoofdge recht. Voor quichevorm met doorsnee van 20-24 cm.: 350 gr. jonge (boswortel tjes geschrapt; zout; citroenpeper uit molen (Silvo); 5 plakjes (10 x 10 cm.) diepgevroren bladerdeeg; 1/2 eetl. bloem, gezeefd; 4 grote eieren; 2,5 dl slagroom; 75 gr. geraspte oude of overjarige Goudse kaas; 2 eetl. fijnge hakte (blad)peterselie; 1 eetl. melk; takjes peterselie voor garnering. Zet de worteltjes op met ruim kokend wa ter waaraan zout is toegevoegd. Neem na 6 min. de helft eruit en laat ze op een zeef uitlekken, afkoelen en opdrogen. Laat de rest nog 6-8 min. koken of tot ze gaar zijn. Laat ze uitlekken op een zeef of in een ver giet. Wrijf ze door een fijne zeef of ge bruik de foodprocessor om er puree van te maken. Hak, snijd of maal de korter ge kookte worteltjes zo fijn mogelijk. Het mag geen puree worden. Laat intussen de deegplakjes ontdooien (ca. 8 min.). Leg de plakjes op elkaar en rol ze op een met bloem bestoven werkvlak met een be bloemde deegroller uit tot een ronde deegplak (doorsnee 28 - 34 cm. Bekleed bodem en wand van een licht beboterde Zeeland: Ochtendbuien zen. „Ik pas helemaal In het plaatje", lacht ze. Huilen Lerares Susanne Maier heeft echter ook meegemaakt dat een cursiste onbedaarlijk begon te huilen. „Vaak gaat het toch om mensen die emotioneel bijna dood zijn Bij hen kan dan in zo'n uur ineens veel loskomen." Kwamen ernstige en vaak agres sief overkomende Duitse politi ci als Gerhard Schroder en An gela Merkel maar eens op cur sus, zegt Maier. „Die zijn zo ver zuurd." Nee, dan Maiers leerlingen. Na een uur lachen, liggen, lopen, klappen, strekken, blazen en ontspannen, gaan de handen ge zamenlijk de lucht in. „Wij zijn de gelukkigste mensen ter wereld!", klinkt het luid. „Wij zijn de grappigste mensen ter wereld! Wij zijn de gezond ste mensen ter wereld!Met een schouderklop nemen de cursis ten afscheid van elkaar. Leerling Hildegard Stuber is moe, maar voldaan. „Ik kan er weer helemaal tegen aan", zegt ze. GPD siteit was, adviseerde acupunctuur en traditione le medicijnen, yogaoefeningen, zwemmen en der gelijke. Het hielp niets. Baby vond het best en was hooguit bereid om de rug van links naar rechts te draaien. Keizersnee, zei onze arts. Nee, zeiden wij als Hollanders, natuurlijke bevalling als het even kan. Dat was een probleem want door de populaire keizersnee is veel medische kennis over natuur lijke bevallingen verdwenen. Wij hebben het ge luk gehad dat de kliniek een oud-legerarts dok ter Zhou in dienst heeft met ervaring met stuit- bevallingen. Geen arts die bevelen geeft en mijn vrouw behandelde alsof de zwangerschap de helft van haar geestelijke vermogens had wegge nomen. Integendeel. De natuurlijke bevalling is doorgegaan. Dokter Zhou wist precies wat zij deed en had minder dan elf uur na de eerste wee een wolk van een dochter in haar handen. De artsen hebben inmid dels een artikel geschreven in een medisch tijd schrift over de Nederlandse opvattingen over zwangerschap. Al was het maar omdat een Ne derlands kind niet onopgemerkt geboren kan worden in een Chinees ziekenhuis. Erwin Tuil De warme lucht van gisteren wordt Door: Grieta Spanned vandaag behoorlijk ruw verdreven. De neerslag die afgelopen nacht is binnen getrokken, houdt var. ochtend aan, met lokaal onweer. Dat resulteert her en der moga in wateroverlast, omdat er veel regen in korte tijd naar beneder kan komen. Daarbij trekt de westelijke wind aan en zal vanocha enige tijd krachtig zijn, 6 Beaufort, met kans op windstoten tijfe buien. Vanmiddag lijkt het zo goed als droog te zijn. De heftige buien vallen dan in de oostelijke helft van Nederland, terwijl he bij ons geleidelijk begint op te klaren. Daar waar we gisteren na op aangename temperaturen uit kwamen, is het vanmiddag -ni een frisse bries - erg koel, met een graad of 18 19. Vanavonds het behoorlijk helder, maar lokaal vormt zich nog wel een losse: aan onze Zeeuwse westkust. Morgen ziet er behoorlijk fraai uit staat minder wind en er is een mix van stapelwolken en flinkwa zon. De wind waait nog wel vanaf zee en vandaar dat het niet al te hevig opwarmt; de maxima schommelen rond 20 graden. Wie toch naar het strand wil. doet er goed aan om een wind scherm op te zetten. Uit de wind is de kracht van de juli- zon sterk genoeg om een zomers gevoel in stand te hou den. Woensdag en donderdag is de kans op een paar buien wat groter als de onstabiliteit wederom toeneemt. Richting het weekeinde lijkt er geleide lijk weer wat warmere lucht binnen te stromen en komen we 's middags boven 20 gra den uit. Of dat het begin is van een stabielere zomerperiode, dat is nog zeer de vraag. i?| Maximumtemperatuur voor vundajg Minimumtemperatuur voor de komende nacjit Vooruitzichten weer dinsdag woensdag donderdag vri|dag max. 20° 19° 19° 21° min. 12° 14° 13° 13° wind ZW 4 W 4 NW 4 IMW 4 Zon vandaag op 5.33 onder 21 Maan vandaag op 3.01 onder 21. ©Toonder Studio's Nautisch bericht Er staat een vrij krachtige westelijke wind (5 Beaufort), metk; op windstoten. Het zicht is meest goed en het kustwater onge veer 20 graden. Waterstanden tere ernst was. Zouden we in de onderwereld terechtgeko men zijn, vraag ik mij af?" „In de onderwereld zijn geen machines", zei Tom Poes. „En ik heb zelf gemerkt, dat uw weg door machines bewogen werd. Ik weet wel zeker dat het hier niet deugt. We moeten weg, en misschien kunnen we die hefboomlorrie nemen, als we daar ongemerkt kunnen komen." „Eerst even rusten, hoor", mompelde heer Bommel, terwijl hij zich voldaan in de kussens liet zakken. „Na ai die koude en ontberingen moet men aan mijn tere gezondheid den ken." Tom Poes stond op en probeerde hem wakker te schudden, maar de uitgeputte heer sloot glimlachend de ogen en viel in een diepe slaap. maandag Hoog water Laag water 4 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 1.19 188 13.51 196 7.45 179 20.10 Terneuzen 1.39 212 14.15 219 8.09 189 20.35 Cadzand 0.55 175 13.29 182 7.25 172 19.50 Roompot Buiten 1.18 139 13.55 144 7.46 133 19.59 Roompot Binnen 2.35 121 15.05 125 8.35 122 21.09 Zierikzee 2.50 143 15.20 147 8.50 139 21.20 Krammersl. West 3.06 148 15.36 155 8.56 143 21.25 Hansweert 2.09 225 14.45 234 8.36 202 20.58 Stavenisse/Yers. 2.56 144 15.26 149 8.56 139 21.26 dinsdag Hoog water Laag water 5 juli uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 2.16 197 14.39 199 8.28 175 20.52 Terneuzen 2.28 221 14.59 223 8.55 184 21.17 Cadzand 1.45 184 14.15 185 8.05 168 20.29 Roompot Buiten 2.09 145 14.34 144 8.25 127 20.34 Roompot Binnen 3.30 128 15.50 126 9.35 115 21.54 Zierikzee 3.45 151 16.08 148 9.35 131 22.05 Krammersl. West 4.06 157 16.29 157 9.39 135 22.16 Hansweert 3.06 234 15.31 237 9.21 197 21.46 Stavenisse/Yers. 3.56 151 16.16 150 9.46 131 22.10 door Bill Watter son H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Zuidwaarts Hans Belterman quichevorm er mee. Prik met vork gaatjes in de deegbodem. Plaats de vorm daarna tot verder gebruik in de koelkast. Roer in een kom eieren, slagroom, de helft van de kaas en wortelpuree tot een egaal mengsel. Voeg zout en peper toe en roer de fijngemaakte worteltjes en de peterse lie er door. Schenk het eiermengsel in de vorm. Bestrooi de quiche met de rest van de geraspte kaas. Duw het deeg dat aan de wand boven de vulling uitsteekt naar beneden tot op het peil van de vulling. Be strijk de deegrand met een kwastje met melk. Plaats vorm midden in de tot 200 gr. C. voorverwarmde oven en laat de qui che in 35-40 min. goudbruin gaar bakken. O 1010 VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 4 At Terwijl het in eigen land behoorlijk wisselvallig is, kunnende liefhebbers van zon en warmte met een gerust hart zuidwaa* afreizen. Er vallen vandaag nog een paar pittige buien in Noordoost-Spanje, Griekenland en Turkije, maar de rest van week is het nagenoeg overal droog en zonnig in de landen de Middellandse Zee. De hitte in Spanje volhardt; het blijft veelal 30 tot 37 graden. De warme lucht die nu nog aanwezi> is in Duitsland en de Alpenlanden, die wordt verdreven. De Oostenrijkse dalen gaan van 30 gaden vanmiddag, naar 19 graden morgen. In Frankrijk was het gisteren de voorlop* laatste hete dag. De maximumwaarden maken er een 'vrije- van 31 naar 22 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 2