PZC LSD in de bres voor dorpsraden Muziekles voor jong en oud E, md Natres kleurt Havenplein groen Scheppingsverhaal hoort in biologieles PZC Brandweer oefent in Haamstede Partij dient initiatiefvoorstel in om communicatie te verbeteren Vechtpartij in Renesse zeeuwse almanak Taxi „edactie: 0113-315649 www.pzc.nl F-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 juli 2005 waarin opgenomen j de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 13 editie Schouwen-Duiveland Man komt om bij ongeval HnnrEsme Soesman ZIERIKZEE - Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) gaat zich inzetten voor een betere ver- i: standhouding tussen de gemeen- te Schouwen-Duiveland en de diverse stads- en dorpsraden. De raadsfractie werkt aan een initiatiefvoorstel om het weder zijds functioneren te verbete ren. LSD wil dat in nauw over leg met deze raden doen. Met een aantal stellingen wor den stads- en dorpsraden geprik keld na te denken over een even tuele betere opzet. Zo wil LSD onder meer de discussie aan gaan over de verkiezing van de leden, die daarmee een breed maatschappelijk draagvlak zou den genieten. Ook het fungeren als gespreks partner voor de gemeente bij de interactieve ontwikkeling van 'uitvoeringsplannen die daadwer kelijk op een bepaalde kern be trekking hebben, komt aan de orde. Of moeten de raden meer 'body' krijgen door ze advies- j commissie te maken van de ge meenteraad danwel college van i burgemeester en wethouders, waagt LSD zich af. De fractie kaart verder onder meer commu nicatieprotocollen en scholings budgetten aan. Kernen Ook verplichte interactieve plan ontwikkeling, voor zover plan nen specifiek op een bepaalde kern betrekking hebben, maakt deel uit van de stellingen die idoor LSD aan de stadsraad Brouwershaven en de dorpsra den in de diverse kernen wor den gepresenteerd. De bedoeling is al deze raden Uitbreiding van Duinoord stap dichterbij doorEsme Soesman voor afzonderlijke evaluatie- en discussieavonden bijeen te roe pen. Op grond van de gesprek ken wil LSD een nieuwe veror dening stads- en dorpsraden, sa menstellen en een notitie waar in staat hoe er om gegaan moet worden met de stads- en dorps raden in de diverse kernen. Na verwerking van commentaar van de dorpsraadleden wordt de boel in de vorm van een initia tiefvoorstel gegoten. Opnieuw krijgen stads- en dorpsraden de gelegenheid hun licht over de stukken te laten schijnen. Pas daarna zal het inititatiefvoor- stel daadwerkelijk aan de ge meenteraad worden presen- teerd. Aanleiding voor het plan van de fractie LSD om een initiatief voorstel over dit onderwerp in te dienen zijn signalen dat het niet altijd 'vlekkeloos' verloopt tussen gemeente en dorpsraden. Eerder dit jaar stapte de voltalli ge dorpsraad van Bruinisse op, omdat ze zich niet serieus geno men voelde door de gemeente. Ook andere dorpsraden lieten weten gefrustreerd te zijn. Dat heeft er eind april toe geleid dat in een gezamenlijk overleg nieu we afspraken zijn gemaakt. LSD gaat nu nog een stapje ver der en wil komen tot voorstellen waarmee het gemeentelijk be leid verder kan worden aange past. WESTENSCHOUWEN - De uit breiding van Zeelandcamping Duinoord in Westenschouwen is met het in gang zetten van de be- stemmingsplanmatige procedu re weer een stap dichterbij. Om wille van kwaliteitsverbetering krijgt de camping aan de Steen weg een dependance aan de Wes- terseweg. Over acht jaar moet een groot deel van de verande ringen zijn gerealiseerd. Om het huidige 4,14 hectare gro te campingterrein te kunnen ver beteren is meer ruimte nodig. Daarvoor wordt een groot aan tal eenheden uitgeplaatst naar een 4,4 hectare grote dependan ce aan de Westerseweg. Duin oord telt 255 standplaatsen en zal er, na uitvoering van de plan nen, in totaal met twee groeien. Op het 'oude' terrein is nu spra ke van 130 toeristische stand plaatsen, 95 seizoensplaatsen, 30 permanente standplaatsen en enkele zomerwoningen en appar tementen in de schuur. De be doeling is dat deze aantallen te ruggebracht worden tot 137 toe ristische standplaatsen, drie per manente standplaatsen en ne gen recreatiewoningen. Op het nieuwe terrein aan de Westerse weg is plaats voor maximaal 117 eenheden. De kwaliteitsverbetering heeft ook betrekking op de voorzienin gen op camping Duinoord. Op het huidige terrein komt een nieuwe receptie en wordt het sa- nitairgebouw gesloopt en op een centraal gelegen plek her bouwd. De bakkerswinkel in de wagenstal wordt opgewaar deerd tot koffie- en theebistro. Op de dependance wordt vlak bij de entree een gebouw in de vorm van een klassieke Schomy- se boerenschuur neergezet. Daarin is plaats voor de recep tie, een centrale sanitaire voor ziening en een recreatieruimte. Aan deze veranderingen is een lange procedure voorafgegaan. Al in de jaren tachtig werd een gemeentelijk stimuleringsplan voor kwaliteitsverbetering ge lanceerd. In 2013 moet het groot ste deel van de kwaliteitsslag van Zeelandcamping Duinoord zjjn uitgevoerd. Nu aan de orde zijn de eerste wijziging van het bestemmingsplan Hogeweg en de eerste uitwerking van het be stemmingsplan Buitengebied Oost. Vanaf eind vorige week lig gen deze plannen ter inzage. Het Havenplein in Zierikzee was zaterdag het decor voor een bijeenkomst van de Nationale Reserve, een onderdeel van de Koninklijke Landmacht. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het was geen alledaags gezicht op het Zie- rikzeese Havenplein. Veel groen, stampende laarzen en fanfaremuziek. Twintig reser vemilitairen, waarvan elf af komstig uit Zeeland, legden za terdag in de openbaarheid hun eed of belofte af van gehoor zaamheid en trouw. Tot tevre denheid van veel toeschouwers én van loco-burgemeester A. Croné van de gemeente Schou wen-Duiveland. „We laten ons graag een dag door de natres 'bezetten'." Roland de Lange (20) uit Nieu- werkerk maakt er sinds zater dag officieel deel van uit. De Nationale Reserve (Natres) is een onderdeel van de Koninklij ke Landmacht. De Lange is er min of meer mee groot ge bracht. Zijn vader was een re servemilitair, zijn broer is het nog steeds. „Het leek mij ook heel erg leuk om militair te zijn, maar niet fulltime." Dus sloot De Lange zich bij de Na tres aan. In eerste instantie in combinatie met een ict-oplei- ding. Volgend jaar hoopt de Nieuwerkerker echter de poli tieschool te kunnen gaan doen. Het is het grote kenmerk van reservemilitairen: zij combine ren hun werk danwel opleiding met een parttime bestaan als militair. Openbaarheid De Koninklijke Landmacht kiest er bewust voor hun beëdi ging in de openbaarheid te la ten plaatsvinden, om mensen de kans te geven mee te genie ten. In de provincie waar veel van de reservemilitairen wo nen en werken en waar de Na tres ook een deel van haar ta ken heeft te vervullen. De mili tairen maken deel uit van de Alpha en Bravocompagnie van het dertigste Nationale Reserve bataljon. Dit bataljon werkt in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. „Het is gevarieerd, je doet leuke dingen", probeert De Lange zijn roeping te ver klaren. „Af en toe is het overle ven, in een tentje bivakkeren enzo. Voor het schieten hoef je het niet te doen. Dat kan ik bij de schietvereniging op mijn dorp ook." Medailles De ceremonie intrigeerde aar dig wat winkelend publiek. Voorafgaand aan de beëdiging foto Dirk-Jah Gjeltema werden diverse medailles uitge reikt. Voor soldaat R. Scheffers was er het rode koord, vanwe ge zijn kordate optreden vorig jaar toen hij in Helmond een treinongeval meemaakte. Naast De Lange werden O. Jan sen uit Heinkenszand, L. Lui ten en C. Westerbeke uit Mid delburg, N. de Nooijer uit Vlis- singen, A. Poppe en G. Verhage uit Oostkapelle, M. Priem uit Stavenisse, H. Ridderhof uit Oud-Vossemeer, A. Trouw borst en G. Wisse uit Kapelle beëdigd. Het drumfanfare korps nationale reserve zorgde voor een muzikale noot. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Dwarsfluit, saxo foon, cello, gitaar en klarinet. De leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool bespelen allerlei instrumenten. Tijdens de vie ring van het vijftigjarig bestaan van de school vertoonden de leerlingen zaterdag in Zierikzee hun kunsten in de open lucht. Door heel Zeeland hebben de muziekscholen de afgelopen we ken hun jubileum gevierd, maar die in Zierikzee is toch wel een beetje uniek. „Wij hebben nog nooit een buiten-concert gege ven, alleen nog maar in zalen. Maar het loopt heel erg goed en gelukkig hebben we het weer mee", lacht regiodirecteur E. Jense. Tegenover de school, op het plein voor de Nieuwe Kerk, tre den elk kwartier andere musici op. Niet alleen klassieke muziek staat op het programma, ook brengt een bandje 'met jonge le den de popmuziek van Anouk ten gehore. Na een halve eeuw muziek school is er volgens gitaardo cent A. Jordans toch wel wat veranderd. In de zesentwintig jaar dat hij lesgeeft, heeft hij heel wat hypes zien komen en gaan. „Toen ik hier begon, was de blokfluit en het orgel heel po pulair en dat is met de ontkerke- Leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool brengen het slotlied ten gehore tijdens de viering van het-vijf tigjarig bestaan. foto Dirk-Jan Gjeltema lijking minder geworden. Ver volgens wilde iedereen saxofoon spelen omdat Candy Dulfer be kend werd en nu melden meer mensen zich aan voor gitaar en elektrische gitaarles dan we aan kunnen." Het mooiste van mu ziekles geven is niet de muziek op zich, maar het persoonlijke contact, vindt Jordans. Zowel jong als oud meldt zich bij hem aan en hij geniet van zowel klei ne als grote stappen vooruit. „Ik geef voor het twintigste jaar les aan een mevrouw die nu zeven tig is. Ze is ooit een jaar gestopt, maar kwam er al snel achter dat ze dit nodig had om bezig te blij ven. Dat vind ik mooi en je leert iemand zo goed kennen." Als de binnen- en buitenconcer ten erop zitten-, brengen de leer lingen nog een speciaal lied ten gehore. Speciaal voor het jubi leum heeft een van de docenten het nummer 'Ik wil een idol zijn' geschreven. Niet één keer, maar twee keer wordt het lied gezon gen, want het publiek moet toch echt meezingen. Vervolgens klinkt een lang slotapplaus van af het plein en de trappen van de Nieuwe Kerk, TERNEUZEN - Een 35-jarige Terneuzenaar is gistermid dag verongelukt op de Reuzenhoeksedijk in Temeuzen. Door onbekende oorzaak reed de man rond kwart over één frontaal tegen een boom aan. Hij kwam daarbij direct om het leven. De brandweer heeft de man uit de auto moe ten knippen. Een getuige die de klap hoorde en de dijk op liep, zag op korte afstand van het ongeval een kleine don kere auto rijden in de richting van de Reuzenhoek. De po litie wil in contact komen met de bestuurder van deze au to, omdat die mogelijk iets meer heeft gezien van de fata le aanrijding. Getuigen houden dief aan RENESSE - Bij een grote vecht partij aan de Hogezoom in Renesse zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillen de gewonden gevallen. Vijf Middelburgers in de leeftijd van 16 tot 21 jaar zijn aangehou den. Een 20-jarige man uit Leerdam en een 24-jarige man uit Kerk wijk zijn per ambulance overge bracht naar de huisartsenpost in Zierikzee. De 20-jarige liep onder meer die pe sneeën in zijn gezicht op, een gebroken neus en vermoedelijk een hersenschudding. De 24-jarige kreeg 16 hechtin gen in een snee in zijn achter hoofd. Ook hij hield aan de vechtpartij vermoedelijk een hersenschudding over. Verwondingen De andere jongens uit de groep van elf personen uit Leerdam, allen tussen de 17 en 20 jaar, lie pen diverse verwondingen op zo als een gebroken hand, sneetjes in het gezicht, een gebroken tand en blauwe plekken. De ruzie ontstond rond een uur of half een in een horecagelegen heid aan de Zoom. De gasten werden door portiers buitenge- zet, waarna er buiten flink is ge vochten. De aanleiding voor de vechtpar tij is onbekend. RENESSE - Twee getuigen uit Burgh-Haamstede, 21 en 19 jaar oud, hebben in de nacht van zaterdag op zondag een 33-jarige Duitse bromfietsendief aangehouden op de Roelandsweg in Renesse. De jongens hoorden de eigenaar van de brommer rond vieren roepen dat zijn voertuig werd gestolen. De twee jongens gingen achter de dief aan en wisten de sleutels uit het contact te halen. De Duitser uit Brerell is aangehouden. Auto botst tegen wand van tunnel BORSSELE - Een automobiliste (53) uit Terneuzen is za terdagmiddag even na twaalf uur tegen een wand van de Westerscheldetunnel gebotst. Het ongeluk gebeurde in de tunnelbuis richting Zeeuws-Vlaanderen. De politie ver moedt dat een aanhanger achter de door de vrouw be stuurde wagen te zwaar beladen was met betonklinkers. Bij de afdaling in de tunnel is daardoor de aanhanger de auto gaan voortduwen. De automobiliste verloor de macht over het stuur en raakte de tunnelwand. Auto en aanhanger draaiden en kwamen achterstevoren in cle tun nel tot stilstand. Vanwege duizeligheid is de Terneuzense naar een ziekenhuis overgebracht, maar zij hoefde niet te worden opgenomen. Auto-inbraak in Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Op de Daleboutsweg in Burgh-Haamstede is zaterdag tussen 00.00 uur en 9.30 uur ingebroken in een geparkeerd staande auto. Uit de au to werd een radio en navigatiesysteem weggenomen. Brommers gestolen in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Uit een loods aan de Van Cittersweg in Arnemuiden zijn twee brommers gestolen: een donkerro de Sparta (type Happy) en een zilveren Batavus. De waar de van de brommers is niet precies bekend. pen, waarmee voorbij wordt ge gaan aan honderden jaren cul tuurhistorie." Het pleidooi van D66 doet hem ook nogal dogmatisch aan. „Het scheppingsverhaal wordt ter dis cussie gesteld, omdat het een ir rationeel verhaal zou zijn. Dat is het echter niet. Het is een bo- venrationeel verhaal. Het stijgt ons verstand te boven, het gaat niet tegen ons verstand in. Want hoe dan ook, of het nu over het scheppingsverhaal of over de evolutietheorie gaat, zonder ge loof kom je nergens. Iedere we tenschapper gaat uit van bepaal de geloofsopvattingen. Hij moet er bijvoorbeeld op vertrouwen dat het doen van onderzoek, het doen van metingen, op basis van zijn zintuigen betrouwbare ken nis oplevert. Het is bovendien een illusie om te denken dat al leen wetenschap ware kennis op levert. Niet alleen de dingen die wij met ons verstand kunnen be redeneren, zijn waar. door Harmen van der Werf GOES - Het scheppingsverhaal hoort ook in de biologielessen thuis, vindt docent biologie A. Bastiaanse van het reformato rische Calvijn College in Goes. Niet alles in het leven is volgens hem op natuurwetenschappelij ke basis verklaarbaar. Of het scheppingsverhaal in de biologielessen op de middelbare scholen moet worden behan deld, is vorige week aangekaart door D66-Kamerlid B. Bakker. Hij wil er vanaf. Het scheppings verhaal kan, stelde hij voor, in godsdienst- of geschiedenisles sen aan de orde komen, maar niet in biologielessen. B Biologiedocent Bastiaanse heeft de discussie gevolgd. Hij heeft er geen goed gevoel aan overge houden. „Het lijkt erop alsof een politieke partij zich tot doel heeft gesteld onze joods-christe lijke traditie uit de wereld te hel- (Advertentie) T PZC 1 spaar 1 zegel 1 2 Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop. Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de 1 krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar- j kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. Die markante Zeeuw droeg het taxivervoer jaren geleden al een warm hart toe. En nu was het weer zo'n avond van gezellige uren in de kroeg. Al les wees erop dat het weer vroeg in de ochtend zou wor den, zoals dat altijd ging. Aangezien het op den duur vast een beetje uit de hand zou lopen, werd er alvast een taxi besteld. Maar toen die arriveerde, had de kroegganger nog lang geen zin om naar huis te gaan. Om de taxichauffeur niet te leur te stellen, liep hij toch naar de wagen. Maar instap pen deed hij niet. Hij zette zijn schoenen in de auto en zei: „Zo, breng die- eerst maar naar m'n huis. Daarna kom je mij maar opha len."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29