Lewedorp kan afrit A58 vergeten PZC Southpark wil elk jaar maatje groter Lekker weer zand tussen de tenen Scheppingsverhaal hoort zeker in biologielessen thuis Betere aansluiting Heinkenszand heeft voorrang Muziekconcert in Oud-Sabbinge I agenda Gewonden AAZET bil Man komt om bij ongeval Gewonden bij vechtpartij Auto botst tegen wand van tunnel Vechtpartij op de Markt jnnnr Harmen van der Werf LEWEDORP - Lewedorp kan de aanleg van een eigen op- en afrit naar de rijksweg A58 voor lopig vergeten. De gemeente Bor- seie zet alle kaarten eerst op een betere ontsluiting van Heinkens- zand. Sinds de A58 in 1970-'71 in ge bruik is genomen, is het stukken rustiger geworden in Lewedorp. Het doorgaand verkeer tussen Vlissingen en Bergen op Zoom komt niet meer door de dorps- j kern. Toch heeft Lewedorp nog I met verkeersoverlast te maken. Vrachtwagens voor fritesfa- briek McCain rijden door de kern en met mooi weer is het druk fnet automobilisten die het Veerse Meer of vliegveld Mid den-Zeeland bezoeken. Volgens de dorpsraad moet dit verande ren. Dat kan door de aanleg van een op- en afrit bij Lewedorp in de A58. Ook Arnemuiden is daarbij gebaat, aldus vice-voor- zitterA. Raas. Rijkswaterstaat is niet dol op extra op- en afritten vanwege de verkeersveiligheid en omdat die de doorstroming van het ver teer zouden belemmeren, weet laas. Toch bestaat er volgens lem in de nabije toekomst een nogelijkheid om aan de wens van de dorpsraad te voldoen. De iloeweg naar de Westerschelde- lunnel wordt over een aantal ja ren verdubbeld. De functie van de A58 kan dan veranderen, stelt hij zich voor, door het door gaande verkeer van en naar Wal- 'OUD-SABBINGE - Muziekvere niging Advendo uit Wolphaarts- dijk geeft morgenavond een con cert op de Ring in Oud-Sabbin- be fanfare onder leiding van feirk Verholle treedt op en ook |e slagwerkgroep van Advendo. 'Het evenement begint om half Echt. STREEKACTIVITEITE N IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: IEINKENSZAND - Achter de Hervorm- le kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil lersclub, 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; laai Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be- vegen voor carapatiënten; (RUININGEIM - Zwembad Den Inkel, 9,00-19,30 uur: Aquajogging; |9,30-20.00 uur: Aquarobics; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym- lastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 3.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 'ERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, |0.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uun Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. cheren met een mooie vloeiende aansluiting bij Heinkenszand via de Sloeweg en de Bernhard- weg te leiden. Als de A58 zo aan betekenis verliest, is het moge lijk Lewedorp direct op die weg aan te sluiten. De dorpsraad heeft dan zijn zin. Provincie-ambtenaar J. Bakx be- MIDDELBURG - Naar het Southparkfestival in Middel burg kun je rustig de kinderen meenemen. Of de hond. Het mu ziekfestival op het Meiveldpark wil laagdrempelig zijn. Zater dag was de tweede editie van het muziekfestival. Het publiek was gemeleerd: oud, jong, blank, donker. En dat is de bedoeling, zegt organisator Ruud Heerschop. „In Middelburg Zuid wonen mensen met allerlei verschillen de culturele achtergronden. Die willen we bij elkaar brengen." Dat lukt door geen entree te hef fen, door de afwisselende pro grammering en door hapjes uit vestigt dat er sprake van is ge weest de functie van de A58 te wijzigen, maar, meldt hij,, dat spoor heeft de provincie inmid dels verlaten. De Sloeweg wordt verdubbeld en dat is het. Het doorgaand verkeer van en naar Walcheren zal de A58 blijven ge bruiken. alle werelddelen aan te bieden. Er was Nederlandstalige pop (Kitsch en Scwar) reggae (Tap- harheejl) en Soul (Boaz Black the Soul Patrol). Op het kleine podium werden demonstraties streetdance en capoeira gegeven en er waren activiteiten voor kinderen. Hoosbui Vorig jaar werd het festival ge plaagd door een hoosbui. Deze keer bleef het nagenoeg droog. „Het aantal bezoekers lag daar door hoger dan vorig jaar", denkt Heerschop. „Ik denk dat er ongeveer drieduizend mensen zijn geweest. We hopen nu dat het festival naamsbekendheid gaat krijgen." Het Southparkfestival moet elk De gemeente Middelburg is, ver telt Bakx, wel bezig met een ont- sluitingsweg voor het oostelijk deel van Arnemuiden en daar mee voor het Veerse Meer en vliegveld Midden-Zeeland. Die weg moet over of onder de spoor lijn komen en aansluiten op de provinciale weg die parallel aan de A58 loopt. Het verkeer kan vervolgens via de oprit vlakbij het benzinestation bij Arnemui den de A58 op. Lewedorp is daarmee nauwe lijks geholpen. Vrachtverkeer voor McCain blijft dan in elk ge val door het dorp rijden. Het komt er dus op aan of er toch een op- en afrit in de A58 kan komen. De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ver keer) ziet dat vooralsnog som ber in. Borsele richt zich eerst op een betere aansluiting van Heinkenszand op de A58. „En", weet Vermue-Vermue, „dat is al moeilijk genoeg." door Harmen van der Werf GOES - Het scheppingsverhaal hoort ook in de biologielessen thuis, vindt docent biologie A. Bastiaanse van het reformato rische Calvijn College in Goes. Niet alles in het leven is volgens hem op natuurwetenschappelij ke basis verklaarbaar. Of het scheppingsverhaal in de biologielessen op de middelbare scholen moet worden behan deld, is vorige week aangekaart door D66-Kamerlid B. Bakker. Hij wil er vanaf. Het scheppings verhaal kan, stelde hij voor, in godsdienst- of geschiedenisles sen aan de orde komen, maar niet in biologielessen. Bakker reageerde op een betoog van mi nister Van der Hoeven die een ontmoeting had gehad met de natuurkundige C. Dekker, win naar van de Spinoza-prijs. Hij is aanhanger van de 'intelligent design'-gedachte. Deze gedach te die vooral in de Verenigde Staten populair is, houdt in dat een ontwerp in de natuur aanwe zig lijkt te zijn. Van der Hoeven was enthou siast en opperde dat de 'intelli gent design'-gedachte een brug kan slaan tussen geloofsrichtin gen, tussen christendom, joden dom en islam. Dit zou kunnen te rugkeren in het onderwijs. Dat was tegen het zere been van D66'er Bakker. Hij pleitte van de weeromstuit voor het schrap pen van het scheppingsverhaal uit biologielessen. Cultuurhistorie Biologiedocent Bastiaanse heeft de discussie gevolgd. Hij heeft er geen goed gevoel aan overge houden. „Het lijkt erop alsof een politieke partij zich tot doel heeft gesteld onze joods-christe lijke traditie uit de wereld te hel pen, waarmee voorbij wordt ge gaan aan honderden jaren cul tuurhistorie." Het pleidooi van D66 doet hem ook nogal dogmatisch aan. „Het scheppingsverhaal wordt ter dis cussie gesteld, omdat het een ir rationeel verhaal zou zijn. Dat is het echter niet. Het is een bo- venrationeel verhaal. Het stijgt ons verstand te boven, het gaat niet tegen ons verstand in. Want hoe dan ook, of het nu over het scheppingsverhaal of over de evolutietheorie gaat, zonder ge loof kom je nergens. Iedere we tenschapper gaat uit van bepaal de geloofsopvattingen. Hij moet er bijvoorbeeld op vertrouwen dat het doen van onderzoek, het doen van metingen, op basis van zijn zintuigen betrouwbare ken nis oplevert. Het is bovendien een illusie om te denken dat al leen wetenschap ware kennis op levert. Niet alleen de dingen die wij met ons verstand kunnen be redeneren, zijn waar. Wie daar anders over denkt, overschat de natuurwetenschap. De natuur wetenschap heeft veel kennis op geleverd, maar vertelt helemaal niets over de zin van het leven en maakt mensen uiteindelijk niet echt gelukkig." Evolutie Bastiaanse schuift de evolutie theorie overigens niet helemaal terzijde, omdat die haaks zop staan op het scheppingsverhaal, dat God de hemel en de aarde heeft geschapen. Hij maakt een onderscheid tussen de macro- en micro-evolutie. „Voor de ma cro-evolutietheorie, dat uit één- celligen alle vormen van leven zijn ontstaan, zijn heel weinig bewijzen. Dat soorten kunnen veranderen, zoals de micro-evo lutietheorie aangeeft, is wel voorstelbaar. Ik heb daar geen moeite mee." In de biologielessen op het Cal vijn College komt dit allemaal aan de orde, met als centraal uit gangspunt het christelijke ge loof. Het scheppingsverhaal én de evolutietheorieën komen aan bod en zo hoort het ook volgens Bastiaanse. BRUINISSE - Een 61-jarige au tomobilist uit Lith en zijn 74-ja- rige passagiere zijn gistermid dag met diverse verwondingen opgenomen in het ziekenhuis na een aanrijding op de N59 ter hoogte van Bruinisse. Een 71-jarige man uit de ge meente Maasdriel verleende rond kwart over vier 's middags geen voorrang aan de man uit Lith, toen hij de N59 op wilde rijden. De auto van de 71-jarige werd geraakt in de flank. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Nadia Berkelder (Advertentie) NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 50% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports, Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren jaar groter worden. „Nu al ko- kant van het kanaal. We willen delburgse Parkpop willen wor men heel wat mensen uit de stad het steeds een beetje professione- den? In de toekomst misschien kijken, mensen van de andere Ier aanpakken. Of we het Mid- wel." Het Southparkfestival in het Middelburgse Meiveldpark wil laagdrempelig zijn. foto Lex de Meester maandag 4 juli 2005 TERNEUZEN - Een 35-jarige Terneuzenaar is gistermid dag verongelukt op de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen. Door onbekende oorzaak reed de man rond kwart over één frontaal tegen een boom aan. Hij kwam daarbij direct om het leven. De brandweer heeft de man uit de auto moeten knippen. Een getuige die de klap hoorde en de dijk opliep, zag op korte afstand van het ongeval een kleine donkere auto rij den in de richting van de Reuzenhoek. De politie wil in contact komen met de bestuurder van deze auto, omdat die mogelijk iets meer heeft gezien van de fatale aanrij ding. De Domburgse Reddingsbrigade gaf bij de opening van de post op het Banjaardstrand direct een demonstratie. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - De Domburgse Red dingsbrigade is terug op het strand. Niet bij Domburg en Oostkapelle, maar sinds zaterdag op het Banjaardstrand op de kop van Noord-Beveland. Voorzit ter Cor de Jonge heeft er zin in. „We hebben weer zand tussen de tenen. Eén jaar heeft de Domburgse Reddings brigade het zonder een strand moet stel len. De club vrijwilligers was na jaren niet meer welkom bij Domburg en Oost kapelle. De gemeente Veere had de strandbewaking overgedragen aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren en die wilde de bewaking van de stran den uitvoeren met beroepskrachten. De Jonge: „Voor onze leden is dat niks. Een groot aantal werkt. Als ze als strand- wacht worden betaald, komen ze met de belasting in de knoei." De Domburgse Reddingsbrigade stond met lege handen, tot de gemeente Noord-Beveland in beeld kwam. Die wilde wel een permanente strandbewa king op het Banjaardstrand. Een strand paviljoenhouder hield wel een oogje in het zeil, maar die heeft ook andere din gen te doen. Zo is het gekomen dat de Domburgse Reddingsbrigade mét de Goese Reddingsbrigade een Noord-Be- velands strand bewaakt. Vanaf begin juli tot begin september, elke dag van 11.00 tot 19.00 uur. „Of zoveel eerder of later als nodig is", vertelt strandwacht Barry van Bommel zondagmiddag, „Een aantal mensen van ons slaapt toch bij de strandbewakingspost." Van Bommel komt uit Hardinxveld- Giessendam. Strandbewaking is voor hem 'een soort vakantie'. Hij is niet de enige van buiten de provincie. Voorzit ter De Jonge weet dat er ook leden uit onder meer Zevenaar, Nijmegen en Apeldoorn komen. „Ze vinden het leuk om zo een deel van de vakantie door te brengen en ook nog iets te leren." De meeste vrijwilligers ko men wel uit Zeeland of hebben er ooit gewoond. Rode vlag Druk is anders, zaterdag en zondag op het Banjaardstrand. Met als opvallend element de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde. Die ligt als het ware binnen handbereik. Op het ge deelte van het strand het dichtst bij de kering wappert de rode vlag perma nent. Van Bommel: „Je kunt er wel een eindje het water inlopen, maar zwem men is riskant." Het is één van de nieuwigheden in ver gelijking met de stranden van Domburg en Oostkapelle. Wennen is zeker ook dat het Banjaardstrand niet zo'n naam heeft als dat van de mondaine bad plaats Domburg. Het schrikt de vrijwil ligers in elk geval niet af. Het strand- foto Willem Mieras wachtrooster is voor het overgrote deel al vol. Ook logisch, vindt Van Bommel. „We hebben een jaar lang bijna alleen in bin nenwater kunnen oefenen. Het is dan weer schitterend een eigen strand te mo gen hebben." In de EHBO-post zit iemand met een splinter in zijn voet. Het blijft zaterdag en zondag bij zulke kleinigheden. Het maakt Van Bommel niet zoveel uit. „Het wordt nog wel drukker. En dat het de eerste dagen niet zo druk is, is ook goed. Kunnen we lekker rustig aan be ginnen." De permanente strandbewaking op het Banjaardstrand is voorlopig voor één seizoen. Dit jaar is een proefjaar. De Jonge en Van Bommel hopen er het bes te van en verwachten dat ook. Wat er ook gebeurt, De Jonge denkt er niet aan de naam Domburgse Reddings brigade te veranderen in bijvoorbeeld Noord-Bevelandse Reddingsbrigade. „Dat we niet meer in Domburg en Oost kapelle aan het werk zijn, is al erg ge noeg. RENESSE - Bij een grote vechtpartij aan de Hogezoom in Renesse zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag verschil lende gewonden gevallen. Vijf Middelburgers in de leef tijd van 16 tot 21 jaar zijn aangehouden. Een 20-jarige man uit Leerdam en een 24-jarige man uit Kerkwijk zijn per ambulance overgebracht naar de huis artsenpost in Zierikzee. De 20-jarige liep onder meer diepe sneeën in zijn gezicht op, een gebroken neus en vermoedelijk een hersenschud ding. De 24-jarige kreeg 16 hechtingen in een snee in zijn ach terhoofd. Ook hij hield aan de vechtpartij vermoedelijk een hersenschudding over. De andere jongens uit de groep van elf personen uit Leer dam, allen tussen de 17 en 20 jaar, liepen diverse verwon dingen op zoals een gebroken hand, sneetjes in het gé- zicht, een gebroken tand en blauwe plekken. De ruzie ontstond rond een uur of half een in een horeca gelegenheid aan de Zoom. De gasten werden door por tiers buitengezet, waarna er buiten flink is gevochten. De aanleiding voor de vechtpartij is onbekend. BORSSELE - Een automobiliste (53) uit Terneuzen is za terdagmiddag even na twaalf uur tegen een wand van de Westerscheldetunnel gebotst. Het ongeluk gebeurde in de tunnelbuis richting Zeeuws-Vlaanderen. De politie vermoedt dat een aanhan ger achter de door vrouw bestuurde wagen te zwaar bela den was met betonklinkers. Bij de afdaling in de tunnel is daardoor de aanhanger de auto gaan voortduwen. De automobiliste verloor de macht over het stuur en raakte de tunnelwand. Auto en aanhanger draaiden en kwamen achterstevoren in de tun nel tot stilstand. Vanwege duizeligheid is de Terneuzense naar een zieken huis overgebracht, maar zij hoefde niet te worden opgeno- MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag twee mannen verhoord die betrokken wa ren bij een vechtpartij. De ene man, een 22-jarige Middel burger, deelde een kopstoot uit aan de ander, een 24-jari- ge Vlissinger. Die probeerde op zijn beurt de Middelbur ger met een fietsslot te slaan. De Vlissinger raakte ge wond aan zijn neus. Beide mannen hebben aangifte ge daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 27