PZC Scholenvereniging ligt dwars Natres kleurt plein Zierikzee groen Christelijk Basisonderwijs hekelt Borselse truc om scholen te behouden Goes richt volksontbijt en volksfeest aan Actie tegen slecht rijgedrag Van der Straaten kan in Hansweert op nieuwe plek Taxi maandag 4 juli 2005 Protest bij eerste vaart zomerveer editie Bevelanden-Tholen rlnorMieke van der Jaqt BORSSELE - De Vereniging voor Christelijk Basisonderwijs Borsele (VCBB) is het niet eens met de manier waarop de ge meente Borsele probeert in elk van de vijftien Borselse kernen een basisschool in stand te hou den. De gemeenteraad heeft on langs in meerderheid besloten daarvoor veel geld uit te geven. Vanwege de regelgeving in Den Haag: minimale aftanden tussen basisscholen en minimale tota len voor het aantal openbare ves tigingen, moest daarvoor een in gewikkelde manoeuvre plaats vinden. De reformatorische school in Borsele, die krap zit, krijgt een nieuwe school in het dorp. De openbare school kan dan verhuizen en net ver genoeg van de school in Nieuwdorp ko men te zitten. Een andere oplossing: het slui- iten van de openbare school in Nieuwdorp, is volgens de raad niet mogelijk. Weliswaar is er nog een christelijke school in Nieuwdorp, maar het totale aan- jtal leerlingen van het openbaar (Onderwijs zou daarmee te laag worden en dat zou weer scholen jn andere kernen in gevaar bren- Belastingen Omdat de gemeente daarvoor de Ibalasting moet verhogen, is de VCBB het er niet mee eens. Bo vendien denkt de christelijke club dat het een te zwaar beslag leggen op de middelen die voor onderwijshuisvesting be- zijn. De VCBB vindt dat de gemeente de bevoegdheid van onderwijs- voor alle scholen misbruikt om een openbare school in stand te houden, ter wijl die openbare school niet de laatste in een kern is. Om die re den wil de vereniging geen in stemming verlenen aan het huis vestingsprogramma voor 2006. De houding van de VCBB is op merkelijk omdat een paar jaar geleden de ouders van leerlin gen van beide scholen in Nieuw dorp - de christelijke en de open bare - erop hebben aangedron- den de scholen samen te voegen. Volgens de gemeente Borsele kon dat vanwege het beeld in de hele gemeente alleen onder open bare paraplu. Bestuurlijk werd dat pad afgesloten omdat de VCBB bang was voor identiteits verlies. Ook het christelijk onderwijs in Borsele kampt met leerlingen- verlies en met de dreiging in to tale aantallen onder het recht op het bestaande aantal scholen te zakken. Sluiting van een christelijke school zou echter niet automatisch betekenen dat een kern zonder school komt te zitten. Van de vier scholen die onder het bestuur van de VCBB vallen, is alleen de bloeiende Re genboog in Hoedekenskerke de laatste school in het dorp. Plan voor grote hal voor paardensport INW- EN ST JOOSLAND - Ten zuiden van Nieuw- en Sint Joos- land komt een grote hal voor paardensportevenementen. De initiatiefnemer, De Kroo ruiter sport, wil er grote hippische eve nementen houden. „Het is de bedoeling een hal te bouwen die bestemd is voor gro te evenementen", vertelt M. de Kroo. „In Midden-Zeeland is nu geen goede accommodatie voor indoor paardensportevenemen ten. Met deze hal komt de ge meente Middelburg hippisch centraal op de kaart te staan." Voordat de gemeenteraad over het plan beslist, wordt een infor matiebijeenkomst gehouden voor omwonenden. De hal is bedoeld voor spring-, dressuur- en menwedstrijden. Daarvoor zijn grote afmetin gen noodzakelijk", zegt De Kroo. „De hal die we willen bou wen voldoet aan de eisen van de FEI (de wereld paardensportor ganisatie, red)." De hal in Nieuwland wordt ongeveer 75 meter lang en dertig meter 1. „Dat soort hallen zijn er niet centraal in Zeeland." Het organiseren van paardensport evenementen wordt volgens De Kroo steeds lastiger. „Voor wed strijden heb je een speciale vloer nodig. In de Zeelandhal len, waar Indoor Zeeland wordt gehouden, ligt een betonnen vloer. Voor de wedstrijden moet daar een andere vloer overheen worden gelegd. Bovendien wil len ruiters tegenwoordig niet meer buiten inrijden. Onze be staande hal kan daar in de toe- it voor worden gebruikt." De Kroo zegt dat het niet zijn be doeling is Indoor. Zeeland naar Nieuwland te halen. „Dat is aan de organisatie zelf." Meer dan negenhonderd Goesenaren genoten zaterdagochtend van het ontbijt op de Grote Markt. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Een schot in de roos, dat was het volksontbijt zater dagmorgen op de Grote Markt in Goes. Meer dan negenhon derd Goesenaren lieten zich de broodjes, koffie, thee, eieren en worstjes goed smaken. „Heer lijk en gezellig", zeiden Nico en Nellie Eversdijk bij het verlaten van de dis. „Volgend jaar weer doen." Vier uur 's ochtends waren me dewerkers van Hotel Goes en Jumbo al aan de slag op de markt. Zij moesten alle tafels van borden, vorken, messen en etenswaren voorzien. Om half negen moesten ze zeker klaar zijn voor de eerste ronde eters. Die kwamen allemaal op tijd op dagen. Ze hadden er zin in. Zo ook burgemeester Dick van der Zaag. Hij gebruikte voor deze éne keer het woordje 'uniek'. Het was hem gegund. Goes viert tenslotte maar één keer het 600-jarig bestaan als stad. „Vroeg, half negen zaterdagmor gen?" Corrie Bosschaart uit Wil- helminadorp moest even lachen. „Voor mij is dit laat. Ik ontbijt gewoonlijk om zeven uur, half acht." Over de maaltijd was ze dik tevreden. „Het is echt prima verzorgd." Hanno Jager uit Goes had zich een week geleden aangemeld en kon nog komen. „Anders was er geloot." Hij is enthousiast over het idee. „Je ontmoet andere mensen. Het is een gezellige af wisseling. Wethouders en raadsleden, ze waren er allemaal. Ze liepen met thee, koffie en gekookte ei tjes langs de overdekte markt kramen. Zo bedienden zij letter lijk het volk. Tegen twaalf uur zat het erop, het volksontbijt. Nico en Nellie Eversdijk trok ken de stad in. „Overal is wat doen, hé." Het 600 jaar stad Goes-schouwspel Rogier en de Zeven Plagen had eindelijk niet te kampen met regen. Het Goese kinderkoor Lichterlaaie zong nog eens het eigen loflied op Goes. Het Zeeuws Orkest speel de. De markt was steeds bom vol. Goes beleefde afgelopen weekeinde niet alleen een volks ontbijt, maar ook een volks- door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het was geen alledaags gezicht op het Zie- rikzeese Havenplein. Veel groen, stampende laarzen en fan faremuziek. Twintig reservemili tairen, waarvan elf afkomstig uit Zeeland, legden zaterdag in de openbaarheid hun eed of be lofte af van gehoorzaamheid en trouw. Tot tevredenheid van veel toe schouwers én van loco-burge meester A. Croné van de gemeen te Schouwen-Duiveland. „We la ten ons graag een dag door de natres 'bezetten'." Roland de Lange (20) uit Nieuwerkerk maakt er sinds zaterdag offici eel deel van uit. De Nationale Reserve (Natres) is een onder deel van de Koninklijke Land macht. De Lange is er min of meer mee groot gebracht. Zijn vader was een reservemilitair, zijn broer is het nog steeds. „Het leek mij ook heel erg leuk (Advertentie) r I V PZC spaar zegel 2 Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. om militair te zijn, maar niet fulltime." Dus sloot De Lange zich bij de Natres aan. In eerste instantie in combinatie met een iet-opleiding. Volgend jaar hoopt de Nieuwerkerker echter de politieschool te kunnen gaan doen. Het is het grote kenmerk van reservemilitairen: zij combi neren hun werk danwel oplei ding met een parttime bestaan als militair. De Koninklijke Landmacht kiest er bewust voor hun beëdi ging in de openbaarheid te laten plaatsvinden, om mensen de kans te geven mee te genieten. In de provincie waar veel van de reservemilitairen wonen en wer ken en waar de Natres ook een deel van haar taken heeft te ver vullen. De militairen maken deel uit van de Alpha en Bravo- compagnie van het dertigste Na tionale Reservebataljon. Dit ba taljon werkt in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. „Het is gevarieerd, je doet leuke dingen", probeert De Lange zijn roeping te verklaren. „Af en toe is het overleven, in een tentje bi vakkeren enzo. Voor het schie ten hoef je het niet te doen. Dat kan ik bij de schietvereniging op mijn dorp ook." De ceremonie intrigeerde aardig wat winkelend publiek. Vooraf gaand aan de beëdiging werden Het Havenplein in Zierikzee was zaterdag het decor voor een bijeenkomst van de Nationale Reserve, een onderdeel van de Koninklijke Landmacht. diverse medailles uitgereikt. Voor soldaat R. Scheffers was er het rode koord, vanwege zijn kordate optreden vorig jaar toen hij in Helmond een trein ongeval meemaakte. Naast De Lange werden O. Jansen uit Heinkenszand, L. Luiten en C. Westerbeke uit Middelburg, N. de Nooijer uit Vlissingen, A. Poppe en G. Verhage uit Oost- kapelle, M. Piiem uit Stavenis- foto Dirk-Jan Gjeltema se, H. Ridderhof uit Oud-Vosse- meer, A. Trouwborst en G. Wis se uit Kapelle beëdigd. Het di'umfanfare korps nationale re serve zorgde voor een muzikale noot. van onze regioredactie 'S-H.ARENDSKERKE - De poli tie heeft gisteravond tien motor rijders bij op- en afritten naar de Oude Rijksweg in 's-Heer Arendskerke aangesproken op hun rijgedrag; de bestuurders zouden asociaal rijden. Het ging om een politieactie naar aanleiding van klachten van omwonenden van de omge ving Oude Rijksweg in 's-Heer Arendskerke en Eindewege. De politie Zeeland stelde een onder zoek in naar het volgens omwo nenden asociale rijgedrag van de motorrijders. Die zouden veel geluidsoverlast veroorzaken door de op- en afrit ten van de Oude Rijksweg op een 'sportieve' manier op en af te rijden. De tien motorrijders werden gisteren door de politie aangesproken op hun gedrag en van de klachten op de hoogte ge bracht. De politie hoopt dat de klachten over overlast met dit soort acties kan worden vermin derd. Beveiliging speeltuin Heinkenszand HEINKENSZAND - Een beveiligingsbedrijf gaat toe zicht houden op speeltuin Buizerdhof in Heinkenszand. De gemeente Borsele heeft daartoe opdracht gegeven, na dat de dorpsraad daarom had gevraagd. Omwonenden klageh over jongeren die de speeltuin als hangplek gebruiken en die nogal luidruchtig zijn, rotzooi maken en ook spullen vernielen. Zulke problemen deden zich eerder voor in speeltuin Gan- zenhof in Heinkenszand. De inschakeling van een beveili gingsbedrijf en onder meer de mogelijkheid om mensen tussen 21.00 en 7.00 uur weg te sturen, liebben daar gehol pen. Zolang als het nodig is, is de gemeente van plan om extra toezicht te laten houden bij speeltuin Buizerdhof. Parkeren bij dorpshuis verbeteren KRUININGEN - De parkeersituatie rond het dorpshuis van Kruiningen en de ernaast gelegen Ichtuskerk moet dringend worden verbeterd. De PvdA-fractie in de Rei- mei'swaalse gemeenteraad heeft daarop aangedrongen in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Omwonenden onderwinden volgens de PvdA veel overlast van geparkeerde auto's, als er activiteiten in het dorps huis zijn. Ook de parkeeiwooi'zieningen voor fietsen zijn slecht. Geregeld wordt de doorgang voor voetgangers ge blokkeerd. De PvdA vraagt het college van B en W te on derzoeken hoe de parkeerruimte voor auto's en fietsen bij het dorpshuis kan worden uitgebreid. Vooraf zouden er al vast wegwijzers moeten komen die bezoekers verwijzen naar alternatieve parkeergelegenheid in omliggende stra ten. Ruim 1100 euro voor Lesotho SCHERPENISSE - Ruim 1100 euro voor een thuiszorg project in het Afrikaanse staatje Lesotho. Dat is de op brengst van de fancy fair en lesmarathon van de Ooster- scheldeschool uit Scherpenisse. Het geld, om precies te zijn 1167 euro, is gisteren overhandigd aan een delegatie van de christelijke hulpverleningsorganisatie Dorcas. Nadat de fancy fair donderdagmiddag veel publiek trok, was het de beurt aan groep 7 en 8 van de Oosterschelde- school. Zij moesten de hele nacht doorwerken om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor Lesotho. De nachtles be stond onder meer uit rekenles, begrijpend lezen, sport en spel en pannenkoeken eten. Om half acht 's ochtends werd een welverdiend ontbijt ge serveerd. Een uurtje later zat de marathon erop en kon den de ouders hun kroost ophalen. De leerlingen haalden bijna zevenhondei'd euro op, de rest kwam uit de op brengst van de fancyfair. Het thuiszorgproject helpt zwaar zieke volwassenen en kinderen. door Harmen van der Werf HANSWEERT - Aannemingsbe drijf Van der Straaten, dat nu aan de Werfdijk aan de Wester- schelde bij Hansweert zit, kan naar een nieuwe locatie bij het dorp. Wanneer dit zijn beslag krijgt, hangt volgens wethouder C. Knuijt (PvdA) af van de haal baarheid van een woningbouw project op de huidige plek van Van der Straaten. De PvdA in de Reimerswaalse gemeenteraad lanceerde okto ber vorig jaar het plan om aan de Westerschelde bij Hansweert een appartementencomplex en een jachthaven te maken. Hans- weert zou dan weer een directe binding met het water kunnen krijgen. Met de verlegging en de verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland is die binding minder geworden. Om het project te kunnen verwe zenlijken, was van begin af aan duidelijk dat zeker aannemings bedrijf Van der Straaten zou moeten meewerken. Die firma is gevestigd op de plek waar het waterfront is gedacht. Volgens wethouder Knuijt is het onder tussen zo ver dat Reimerswaal een andere locatie voor Van der Straaten op het oog heeft. Die bevindt zich dichtbij scheeps werf Reimerswaal, net buiten de sluizen in het Kanaal door Zuid-Beveland. Vierenhalve hec tare is daar beschikbaar, meldt Knuijt. Van der Straaten kan er dichtbij het varend materieel kwijt, wat het aannemingsbe drijf graag wil. Sti-uikelblok voor de verhuizing is de financiering. Het geld zal uit de ontwikkeling van het wa terfront moeten komen. Knuijt meldt dat er uit de markt belang stelling is voor het project. Jachthaven De gemeente heeft eerst ook nog toestemming van Rijkswater staat nodig, met name voor de jachthaven. Al te dicht bij de monding van het Kanaal door Zuid-Beveland mag die niet ko men vanwege de veiligheid. Knuijt: „De jachthaven moet waarschijnlijk iets ten westen van de locatie Van der Straaten komen. Dat kan." Op een tijdschema wil de wet houder zich niet vastpinnen, op één deel van het plan na: een strandje. Hij denkt dat dit er zo mer 2006 kan zijn. Drankrijdster betrapt CLINGE - De politie heeft gis termiddag even voor drie uur een 57-jarige vrouw uit de ge meente Hulst betrapt op rijden onder invloed. De vrouw moest een blaastest. ondergaan waaruit bleek dat zij te veel had gedronken. Haar rij bewijs werd ingenomen, omdat zij meer dan drie maal zoveel had gedronken als is toegestaan. Ook kreeg zij een dagvaarding. zeeuwse almanak Die markante Zeeuw droeg het taxivervoer jaren geleden al een warm hart toe. En nu was het weer zo'n avond van gezellige uren in de kroeg. Al les wees erop dat het weer vroeg in de ochtend zou wor den, zoals dat altijd ging. Aangezien het op den duur vast een beetje uit de hand zou lopen, werd er alvast een taxi besteld. Maar toen die arriveerde, had de kroegganger nog lang geen- zin om naar huis te gaan. Om de taxichauffeur niet te leur te stellen, liep hij toch naar de wagen. Maar instap pen deed hij niet. Hij zette zijn schoenen in de auto en zei: „Zo, breng die- eerst maar naar m'n huis. Daarna kom je mij maar opha len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25