Belgische opa kan het nog steeds m Strijd en gezelligheid gaan hand in hand PZC Jacques Schuit gevangen in ploegtactiek Parkoerswachten ontnemen Babijn podiumplaats 23 Sa derde plaats in Zuiddorpe wint Patrick van Hoolandt (42) ronde in Kruiningen maandag 4 juli 2005 jnnrRauke Boersma KRUININGEN - Al ver voor het einde van de wielerkoers voor amateurs A leek er geen twijfel over te bestaan wie er in Krui ningen zou winnen. Jacques Schuit was vanaf de start de man die het meest imponeerde. Maar de sterke Arnemuidenaar moest de zege zaterdag laten aan een ploeggenoot, Middelbur ger Tjitte van den Buys. Het had er twee ronden voor het einde alle schijn van dat Schuit zijn krachten had verbruikt. Van den Buys, Andy van Loon (Hoogerheide) en Michel Rom- mers (Kruiningen) ontvluchtten de kopgroep van vijf, waarna Goesenaar Rein-Jan Elenbaas en Schuit het antwoord schul dig bleven en niet in staat leken het gat nog dicht te rijden. Lé ken, want Schuit had nog wel degelijk de macht om naar vo ren te rijden. Maar de wielrenner uit Amemui- den, die de hele race de aanstich ter was van vluchtpogingen of er op zijn minst bij was betrok ken, deed dat niet. Tot zicht- en hoorbaar ongenoegen van Elen baas. „Maar ik ga toch niet rij den als ik van voren twee ploeg maats (Van den Buys en Van Loon) heb? Dat moet hij toch be grijpen?", zo maakte Schuit dui delijk dat zijn Goese collega ten onrechte klaagde. Schuit kon geen kant op, maar liet in de laatste meters nog iets van zijn imposante kracht zien. De Arnemuidenaar zette aan voor de eindsprint, passeerde pardoes zijn ploegmaat Van Loon en werd derde achter Van den Buys en Rommers. „Ik zette aan voor de vierde plek, maar Andy reed al min of meer uit en deed helemaal niets meer", liet Jacques Schuit een grijns van oor tot oor zien. „Tja, toen ging ik hem alsnog voorbij. Sneu voor hem, maar ik kan moeilijk gaan inhouden, toch?" Nee, dat kon inderdaad niet. Dat had Jacques Schuit twee ronden eerder immers ook al ge daan. Gedwongen. Omdat de sterkste man in de wedstrijd ge vangen zat in de ploegtactiek. IrinorBauke Boersma KRUININGEN - De ingewijden wisten het natuurlijk wel. Maar een wieleroutfit verhult nog wel eens wat. Dus was er verba zing bij de gemiddelde bezoeker van de wielerronde van Kruinin gen, toen de winnaar zaterdaga vond even na negen uur zijn helm afzette. De Belg Patrick van Hoolandt bleek een heuse Een weinig vleiende typering, dat is waar. Maar de Gentenaar kon er mee leven. Want staand naast de 19-jarige nummer twee Roy de Waal en de derde man het podium Gerwin de Regt (25), viel natuurlijk vooral Van Hoolandts leeftijd op. „Ja, ja, ik ben echt 42 jaar", lachte de Belg alle verbazing én bewonde- j. „Maar ik ben fysiek en mentaal tiptop in orde. Daar- kan ik nog steeds winnen. Al moet ik zeggen dat zoiets me in België niet snel zal lukken. Ik mee, maar het niveau ligt te l om meer dan de helft van de koers op kop te rijden." In Kruiningen kon dat wel. Van Hoolandt kneep er samen met Brabander Roy de Waal vlot tus senuit en het duo werd nimmer teruggepakt. Terwijl de Belg met alleen op een voor wielren ners vergevorderde leeftijd is, maar ook net terug is van een itical van twee jaar. „Ik had 't twee jaar terug een beetje i", zei Van Hoolandt, die zeven keer Belgisch baankam- pioen werd en meerdere zesdaag sen reed. „Fysiek was er geen probleem, maar ik was mentaal moe. Ik wilde eens wat anders, Hexagon heerst bij Pavo Cup in Vrouwenpolder IdoorLucien Roelandt VROUWENPOLDER - Thamar Kwcistra eiste tijdens de compe titie om de Pavo Cup de hoofd rol op met overwinningen van Hexagons Radetsky (vierjari gen) en Hexagon's Truppa (vijf jarigen). De tweelingzusjes Chantal en Jessica Nijpjes en de Israëlische Raz Nitzani maak ten in Vrouwenpolder de over- ing van de Hexagon-stal uit Schore compleet. Zweistra was reserve voor het WK voor jonge paarden. De paarden van alle geselecteerden bleken echter fit. Dat betekende voor de amazone uit Schore niet de begeerde trip naar het Duitse Verden, maar een uitstapje vlak bij huis. In Vrouwenpolder be wees Zweistra met de vijfjarige gon's Truppa dat ze klaar was voor een eventuele in valbeurt op het WK. Zij stuur de de donkere vos-ruin met 76 punten naar het oranje erelint en een plaats in de halve finale van de Pavo Cup. Zweistra was een maatje te groot voor stalge- noot Raz Nitzani. De Israëlische ilde met de zwarte ruin Hexagon's Truman, evenals Truppa een zoon van Hexago's Rubiquil, de tweede plaats (67,5). stra: „Het was zonde dat ik voor het WK net buiten de boot wel. Truppa is een heel goed rd, met drie heel sterke gan- en veel souplesse in het lijf. Vooreen jong paard kan hij ook al erg veel. Het is een paard met potentie. Dus zie ik perspectief voor het WK van volgend jaar." Met de hengst Hexagon's Radets ky heeft Zweistra nog een troef. Bij de vierjarigen werd ze met dé bruine Hexagon's Rubiquil zoon eerste met 76 punten. Bo vendien plaatste ze zich voor de tolve finale om de Pavo Cup. frveistra bleef haar pupil Chan- Nijpjes, met haar nieuwe aanwinst U'Ve Got It, twee pun ten voor. Chantals tweelingzus jessica eindigde met de op de lQk- en africhtingstal van Leu- van Lieren in Schore in trai ning staande zwarte hengst dtah, met 73 punten op de .fraaie derde plaats. Met de ge deeld vierde plek, in het zadel van Hexagon's Update (69 pun- !|®n), onderstreepte Thamar Zweistra haar én Hexagons 'Overheersende dressuurrol op de KWPN-dag in Vrouwenpol der, een sociaal leven opbouwen." Dat deed hij via een baan in de horeca („ik heb twee jaar ge vierd"), maar het wielerbloed kroop bij de Gentenaar waar het niet gaan kon. Bovendien dij de zijn ooit zo pezige lijf hier en daar nogal uit en dat zinde de Gentenaar allerminst. „Ik be gon enkele maanden terug weer te fietsen, aanvankelijk slechts met de bedoeling om de wieler toerist uit te hangen. Maar het ging zo goed dat van het een al snel het ander kwam." Zoals twee weken terug de der de plaats in de Ronde van Zuid dorpe. En zaterdag dus de zege in Kruiningen. Waarbij in het laatste geval, zo erkende de ka lende Belg met het doorleefde gezicht, de weersomstandighe den hem en zijn vluchtgezel de helpende hand toestaken. Half weg koers behaagde het Piuvius om het peloton te geselen en op de al snel kletsnatte Kruiningse klinkers gaven de achtervolgers steeds meer terrein prijs. „Het is met dit weer veel makkelijker met zijn tweetjes een bocht door te komen dan met een groep", prees Patrick van Hoolandt zich gelukkig met de ingreep van ho gerhand. En de uiteindelijke nummer drie, Gerwin de Regt: „Het was angstig in de groep, er waren ook behoorlijk veel val partijen door de gladheid." Betwisten In de slotfase droogde het weg dek wel weer op, maar dat was te laat om te voorkomen dat De Waal en Van Hoolandt elkaar de zege zouden betwisten. Nou ja, betwisten? Tot een serieuze, spectaculaire eindsprint in het centrum van Kruiningen kwam het niet eens. Omdat de jonge Brabander zich al bij voorbaat bij een nederlaag neerlegde. „Een kilometer voor de aan komst zei hij (Roy de Waal) al dat hij niet meer kon en dat de zege voor mij was", schudde Van Hoolandt zijn hoofd uit on begrip. „Ik was tot op het laatst op mijn hoede, je weet immers nooit wat zo'n jongen dan toch nog flikt. Maar wat mij zo ver baast, is dat je zoiets zegt." Het is, zo denkt de Belg, ook één van de redenen waarom hij als 42-jarige nog steeds wieler koersen kan winnen. „De jonge generatie kan gewoon veel min der hebben dan mijn lichting", stelde 'opa' Van Hoolandt. „Wij hebben in de slotfase van een koers ook pijn in de poten, maar daar moet je doorheen. Afzien. En je zeker nóóit neerleggen bij een nederlaag. Dan verzin je maar een list. Maar opgeven? Dat komt in het woordenboek van mijn generatie niet voor." pagina 24 niet zo fraai, maar wel begrijpelijk door Ron de Waal ZIERIKZEE - Een unieke samenwerking van verschillende watersportverenigin gen lijkt ook dit jaar weer garant te staan voor het slagen van de Deltaweek. Voor de 35e keer werd dit weekeinde het startsein gegeven voor het grootste meer daagse zeilevenement van Zuid-West Ne derland. Ruim 150 zeiljachten en meer dan 800 zeilers strijden deze week om de hoogste plaatsen in de diverse klassen. Een bonte verzameling jachten deed de jachthaven van Zierikzee zaterdagavond bijna uitpuilen. De 150 deelnemers waar op de organisatie van de Deltaweek mini maal rekende, waren ook daadwerkelijk naar Zierikzee gereisd. En dat stemde tot grote tevredenheid. „Het hadden er zelfs nog meer kunnen zijn", benadrukte Ma rieke Leenhouts van het organisatiecomi té. „Helaas zijn de J-sportboten afwezig, maar dat heeft alles te maken met het WK van dit weekeinde in Medemblik." Toch blijkt de unieke combinatie van het vaarwater en de gezelligheid van de Del taweek ook dit jaar weer garant te staan voor een goed gevuld deelnemersveld. Op het water wordt er op het scherp van de snede gestreden, terwijl aan de wal gezel ligheid troef is. „Het gaat er inderdaad vrij fanatiek aan toe", beaamde Marius Akkermans uit Sint-Annaland, die al zo'n twintig jaar meedoet aan de Delta week. „Het zijn leuke wedstrijdjes, die niet al te lang zijn. Vooral de combinatie van stroom en wind die op deze wateren duidelijk aanwezig is, maakt het boeiend. Je ziet dat mensen die niet be kend zijn op de Oosterschelde daar aan moeten wennen. En dat is misschien wel een beetje in het voordeel van de Zeeuw se zeilers", lachte hij. Eenmaal aan wal gaat de knop om voor Akkermans, die uitkomt in de ORC4- klasse. „Dan is het gezelligheid troef. Je kan eigenlijk wel spreken voor een jaar lijks terugkerende reünie." Net als Akkermans zijn er veel deelne mers die alleen in het weekeinde mee doen aan de wedstrijden en de doorde weekse races van de Deltaweek laten De Deltaweek kent een deelnemersveld van ruim 150 zeiljachten en meer dan 800 zeilers. schieten. „Dat komt omdat veel deelne mers doordeweeks gewoon moeten wer ken. Toch verwacht ik ook op die dagen zo'n vijftig jachten op het water", ver klaarde Marieke Leenhouts. Sociale contacten Ook Jan Bos, schipper van de Vrijbuiter, is één van de deelnemers die alleen dit weekeinde aan de start verscheen. „Hoe wel ik vrijwel geen wedstrijden vaar, wil ik dit weekeinde niet missen. De sociale contacten bijhouden, hoort erbij", zei hij met een schuin oog naar een bont gezel schap bemanningsleden. „Arnold, die daar druk zit te tekenen, woont al jaren in Noorwegen, maar komt ieder jaar te rug voor de Deltaweek. En Arthur Over- gaauw kwam op goed geluk uit Brabant naar Zierikzee." „Voor de 26e keer", verduidelijkte Over- gaauw. „Ik wist vooraf niet waar ik zou zeilen, maar er is altijd wel een plekje." Ondertussen verliep de eerste wedstrijd dag goed en werd de Deltaweek officieel geopend door Cees van Liere, voorzitter van ZeViBel en burgemeester van de ge meente Noord-Beveland. „We hebben lekker gevaren", vertelde schipper Hu- bregtse van de Flin uit Scharendijke. „De baanlengte was goed, met mooie lan ge rakken erin. Vandaag hebben we tij dens de wedstrijden zelfs bruinvissen ge zien, heel bijzonder." Op de eerste wedstrijddag was er direct sprake van Zeeuws succes. Noordwind Tweede plaats voor Daniel Ward OORDEGEM - Daniel Ward is bij de Buyle Memorial in het Belgische Oordegem tweede geworden op de 200 me ter. De atleet uit Hulst realiseerde een tijd van 21.18 se conden. De zege ging naar Guus Hoogmoed, in 20.84. Alex Ward werd in de series van de 100 meter vierde (10.94) en haalde hiermee de finale niet. Michiel Willaert kwam op de 100 meter tot een tijd van 10.95. De sprinter uit Clinge deed ook nog mee aan de 200 meter en kwam op die afstand tot een tijd van 21.92 seconden. Gregory Sedoc plaatste zich in Oordegem voor het WK in augustus in Helsinki. Op de 110 meter horden voldeed hij met een tijd van 13,62 aan het vereiste vormbehoud. Door zijn deelname aan de Olympische Spelen vorig jaar in Athene was Sedoc al voorgeselecteerd voor de WK. Dubbele zege Stokman in Eeklo EEKLO - Stefan Stokman uit Goes heeft bij atletiekwed strijden in het Belgische Eeklo twee overwinningen bin nengesleept. Bij het discuswerpen was de atleet van AV'56 de sterkste met een persoonlijk record van 33 me ter en 29 centimeter. Ook tijdens het kogelstoten (12.06) was de eerste plaats voor Stokman. Het speerwerpen le verde met 32.67 nog een tweede plaats op en met 20.02 werd hij vierde op het onderdeel kogelslingeren. Zeeuwen lopen marathon Brugge BRUGGE - In een benauwde warmte hebben verschillen de Zeeuwse atleten gisteren de Guldensporenmarathon van Brugge volbracht. Marius Besuyen van het Walcherse Dynamica eindigde in 3 uur 14 minuten en 58 seconden. Zijn clubgenoot John Guequièrre, die niet geheel fit start te, klokte 3.46.08. Het was zijn veertigste marathon. Wielerclub Middelkamp twaalfde GOES - De wielrenners van Theo Middelkamp zijn in de finale van de clubcompetitie op de twaalfde plaats geëin digd. In Friesland werd de ploeg door pech achtervolgd. Dirk van Dam uit Goes gleed in de finale op het door re gen spekglad geworden wegdek onderuit en liep daarbij een forse knieblessure op. John van de Vreede werd in de eindfase achteruitgeworpen door een lekke band. Wilco Jonker had kansen op de zege, maar werd vijfhonderd me ter voor de finish door zijn achtervolgers ingelopen. Hij werd vijftiende. Jacco Ringelberg finishte als 43e. Dennis Raadtgever uit Kapelle, die uitkomt voor de Zuid-Hol landse formatie Delta, finishte als 38e. Matige prestaties Zeeuwse zeilers GOES - In het eerste weekeinde van de Deltaweek zijn maar weinig Zeeuwse zeilers in de prijzen gevallen. De deelnemers streden zaterdag en gisteren voornamelijk op de Oosterschelde in de buurt van de Zeelandbrug. Len- nard van Oeveren verdiende door goed zeilwerk op beide dagen de Boomerangbeker in de klasse IMS 2. ORC-schip- per Arjan Zwart kreeg de Vento Volente wisselbeker. De uit Zierikzee afkomstige Zwart vaart in Waterzooi. Tij dens de wedstrijden van gisteren waren er nog een paar Zeeuwse succesjes te noteren. In de ORC-4 won Roy van Aller uit Breskens. In de IMS-2 bleek Hans de Waal de beste zeiler. Hij bleef gisteren Van Oeveren voor. De Belg Patrick van Hoolandt werd in de laatste kilometer van de wielerronde van Kruiningen niet meer bedreigd door de moegestreden Roy de Waal. foto Willem Mieras Deltaweek is een jaarlijks terugkerende reünie voor zeilers foto Dirk-Jan Gjeltema van schipper Van Aller uit Breskens won in de ORC-4 klasse, Xanadu van schip per Van Oeveren uit Heinkenszand won in de IMS-2 klasse. En Farwin van schip per Vleugel uit Yerseke was de beste bij de ongemeten schepen. Komende week maken de deelnemers een toer langs de verschillende zeilclubs in Sint-Annaland, Yerseke en Colijnsplaat, waar zondag 10 juli de Deltaweek wordt afgesloten. Voordat de strijd in de ver schillende klassen op het water weer in al le hevigheid zal losbarsten, lagen de jach ten zaterdag vrijwel verlaten en gebroe derlijk naast elkaar in de Zierikzeese ha ven. De bemanning bezocht massaal het traditionele openingsfeest bij het Luitje, om samen de eerste dag te evalueren. door Sjaak Sinke OUD-GASTEL - Ronnie Ba bijn uit Terneuzen werd zater dag in Oud-Gastel een zekere podiumplaats door de neus ge boord. De parkoerswachten stuurden hem en zijn mede koplopers Richard de Groot en David Castro Iglesias tij dens het fietsen de verkeerde kant op. Babijn hield de wed strijd voor gezien, De Groot en Iglesias vervolgden met grote achterstand hun weg. Het zag er na 1500 meter zwemmen prima uit voor Ba bijn, die samen met Iglesias een voorsprong van zeker twee minuten had opge bouwd. Maar na luttele kilo meters fietsen, was het dus ge daan met de aspiraties van Ba bijn. De Terneuzenaar stapte zwaar teleurgesteld uit, maar verrichtte vervolgens nog wel een goede daad door zijn voor wiel uit te lenen aan een triat leet die ter plaatse lek reed. Vooraf had Babijn nog getwij feld of hij wel van start zou gaan in Oud-Gastel. Vorige week nog werd hij derde in de halve triatlon van Brasschaat en de vermoeidheid zat nog in de benen. Bovendien moest de tandarts hem vrijdaga vond met een wortelkanaalbe handeling van kiespijn afhel pen. „Ik had hier tweede kun nen worden", baalde Babijn, die als pleister op de wonde nog wel een kleine financiële vergoeding kreeg. Maar zijn klassement over drie jaar was meteen naar de galemiezen. „Je krijgt dan achteraf nog wel te horen dat iedere deelne mer verantwoordelijk is voor het afleggen van het juiste parkoers. Maar als de par- courswachten de weg zo onge veer blokkeren en de voorrij wagen ook al de fout ingaat, wat moet je dan?" Opmerkelijk is de wederop standing van Babijn na zijn blessure, die hij opliep bij een valpartij op zijn werk. Nare bijkomstigheid daarvan was dat tijdens zijn herstelperio de zijn contract afliep en hij nu zonder werk zit. „Ik heb in ieder geval genoeg tijd om te trainen en te rusten", zag Ba bijn er het positieve van in. Hij kan komende weken zijn gram halen bij wedstrijden in België en Frankrijk. De Spanjaard Iglesias, die in totaal tien kilometer te ver had gefietst, finishte uiteinde lijk nog op vijfde plaats met een achterstand van een klei ne zes minuten op de uiteinde lijke winnaar Bert Flier. Die pakte zijn vijfde zege in vijf wedstrijden (waaronder Krui ningen) dit jaar. De kersverse vader Anton Mol (Oud-Beijer- land), veroverde ondanks een geringe nachtrust de tweede Sterk lopen Remy Vasseur uit Vlissingen finishte nog net onder de twee uur en dat was goed voor de derde plaats. Die vero verde voornamelijk door zijn sterke lopen. Na veertig kilo meter fietsen lag hij nog in achtste positie. Bij de vrouwen ging de winst naar Yvonne van Vlerken (Krimpen aan de Lek). De ze ge van de Nederlands kam pioene kwam geen moment in gevaar en zij finishte na 2 uur 7 minuten en 1 seconde op de 16e plaats overall. Ruim voor Kjelle Hoeben (Eindhoven) en Bianca van den Kieboom (Schoten). In de bondswedstrijd, waar maar duizend meter werd ge zwommen, sleepte Mare Rie- mens uit Middelburg de eer ste plaats binnen in een tijd van 1 uur 59 minuten en 41 se conden. Hij had een voor sprong van vijf minuten op de nummer twee Marcel Beze- mer (Dordrecht). Veterane Terèse van Lare uit Sluis was in deze bondswed strijd alle vrouwen te snel af. Heel ontspannen en af een toe zelfs een grapje makend, leg de zij haar kilometers af. Na 2 uur 14 minuten en 40 secon den was de zege voor Van La- re. Ze eindigde een minuut voor Carla Spijkers uit Baren- drecht, die de afgelopen we ken steeds voor Van Lare was geëindigd. [$y £uqjUSt;'<llj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23