EEUWSE COURA Herstel aftrekbaarheid huisonderhoud bepleit PZC Slavernij monument in Middelburg onthuld Rocksterren zetten Afrika voor even op de kaart france \1KB vraagt regering om impuls voor economie Frankrijk en VS hebben samen antiterreurbasis Ook prominente CDA'ers kraken imago Balkenende lezen we zeeuws Af en toe zon 'Vanochtend diverse buien, lokaal veel regen. Vanmiddag meest droog en af toe zon. Maxima rond 19 graden. 47e jaargang no. 155 wandag4 juli 2005 is nummer 1,25 Federer voltooit trilogie nor James McGonigal IELFT - Het onderhoud an de eigen woning moet teer aftrekbaar worden oor de belasting. Dat is de belste manier om de Neder- indse economie een beste- jngsimpuls te geven. kt standpunt zal L. Hermans, [jorzitter van MKB Nederland, önderdag inbrengen tijdens et uitgestelde Voorjaarsover- g tussen het kabinet en de bomaamste werkgevers- en ferknemersorganisaties. 1KB Nederland is de werkge- Bsorganisatie voor bedrijven K 250 personeelsleden. Her- lans is het gepraat over het ge- fek aan vertrouwen in de eco- Bniezat. Hij meent dat het ka- feet nu snel iets praktisch loet doen ter stimulering van E consumptieve bestedingen, [et is cruciaal voor het herstel tm de economie dat de consu lent de euro's weer laat rollen, let de terugkeer van een fiscale ftrek van onderhoudskosten an de eigen woning snijdt het les aan twee kanten, stelt MKB lederland: huiseigenaren kutt en meteen uitrekenen wat der- llijke uitgaven voor hun porte- ibnnee betekenen, via de jaar- jjkse afrekening met de Belas- tngdienst, of zelfs via de vooraf- Appositie claimt vinst in Albanië ÏRANA - Geen geweld en een ige opkomst hebben de parle- entsvcrkiezingen van gisteren Albanië gekenmerkt. De eer- e betrouwbare uitslagen wor- En pas vandaag verwacht. is een peiling zou opposi- leider Berisha met een kleine iorsprong gewonnen hebben, ne peiling, de eerste in haar port in Albanië, wordt als niet Eg betrouwbaar gezien, indanks claimde Berisha gis- m al de overwinning. Ook de [erende socialisten riepen tot winnaars uit. President )isiu waarschuwde voor zulke irbarige claims omdat die men leiden tot geweld en be- mldigingen van fraude, wan- t blijkt dat de werkelijke uit- toch anders uitpakt. In de iepeilingen vóór de verkie- igen had Berisha een lichte irsprong op de regerende so- ilisten. 'kiezingen zijn in Albanië in |t verleden altijd gekenmerkt por geweld, onregelmatighe id en fraude. po goed verloop van deze parle- fentsverkiezingen is voor het leine Balkanland dan ook [aast van groter belang dan de plag. GPD trek. Bedrijven kunnen op hun beurt rekenen op een stroom aan onderhoudsopdrachten, va riërend van schilderwerk tot re paratie aan de riolering. Het plan van MKB kost de schat kist bruto een miljard euro per jaar. Daar staan volgens de bere keningen van deze werkgevers organisatie extra belastingin komsten tegenover van ten min ste een half miljard euro per jaar (vooral uit de btw). Een bijkomend voordeel van de terugkeer van een aftrekpost voor eigen woningonderhoud is dat het grijze en zwarte circuit in hoge mate wordt 'gewit' - om dat de fiscus nu eenmaal bon nen wil zien. Het witten van het zwarte en grijze klus werk levert de over heid aanvullende extra inkom sten op. Per saldo hoeft deze sti mulering van de economie vol gens MKB Nederland dus niet zo heel veel te kosten, terwijl de positieve gevolgen ervan vol gens de organisatie snel merk baar zullen zijn. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - In de strijd tegen terrorisme werken de Verenigde Staten en Frank rijk al jaren op een bijzonde re manier samen. Zij beschik ken in Parijs over een uiterst geheim antiterreurcentrum. Dat meldde gisteren de Ameri kaanse krant Washington Post. Het is de eerste keer dat het bestaan van een dergelij ke instelling in de openbaar heid komt. Het centrum met de code naam Alliance Base analy seert de internationale bewe gingen van terreurverdach ten. Ook ontwikkelt de basis ope raties om terroristen te be spioneren, aan te houden of uit te schakelen. Volgens de Washington Post is de Alliance Base in 2002 op gezet door de Amerikaanse in lichtingendienst CIA en diens Franse tegenhanger. Het dag blad baseert zich op bronnen binnen Amerikaanse en Euro pese geheime diensten Noch de CIA, noch de Franse autoriteiten wilden reageren. ANP Bob Geldof staat in het Londense Hyde Park op het podium met Birhan Woldu. De Ethiopische vrouw werd in 1985 dankzij Live Aid gered van de hongerdood. van onze redactie buitenland LONDEN - Een miljoen mensen heeft zaterdag op vier continen ten popconcerten bijgewoond die tot doel hadden de leiders van de rijkste landen op te roe pen een eind te maken aan de ar moede in de wereld, en in het bij zonder in Afrika. Nog eens twee miljard mensen keken via tv en internet naar het grootste simul tane popconcert aller tijden. Woensdag komen de leiders van de G8 - de groep van zeven rijk ste landen plus Rusland - in het Schotse Gleneagles bijeen om zich onder leiding van de Britse premier Blair te beraden over het schuldenprobleem van de ar me landen, de armoede in Afri ka en uitbreiding van de ontwik kelingshulp. Dan zal ook blij ken of de boodschap van de or ganisatoren van Live 8-popster- ren Bob Geldof en Bono is aan- Ruim 26 miljoen mensen stuur den zaterdag sms'jes waarin zij hun steun voor de actie uitspra ken. In Edinburg, niet ver van Gleneagles, deden tweehonderd duizend mensen mee aan een 'Maak armoede geschiede- nis'-betoging. Het grootste Live 8-concert was in Hyde Park in Londen, waar tweehonderddui zend mensen luisterden naar on der anderen Paul McCartney, Bono, Madonna, Elton John, Pink Floyd en The Who. Er wa ren ook concerten in Tokio, Jo hannesburg, Moskou, Parijs, Ro me, Berlijn en New York. Twintig jaar geleden organiseer de Geldof ook al een wereldwij de popmanifestatie tegen de hon ger - Live Aid, die toen 80 mil joen euro opleverde - maar vol gens de Britse zanger is er sinds dien te weinig gebeurd. In Afrika ging Live 8 goeddeels ongemerkt voorbij. In Johannes burg, waar oud-president Man dela sprak, kwamen slechts acht duizend mensen opdagen. De meesten wisten niet wie Bob Geldof is en vroegen zich af waarom geen Afrikaanse arties ten waren te horen. „Rock heeft Afrika even op de voorpagina's en televisiescher men gezet, maar wie denkt dat rock en hulp genoeg zijn om Afrika ook maar een stap voor uit te helpen, droomt", schreef de Italiaanse krant Corriere del- la Sera in een commentaar. Toch riepen juist de Afrikaanse leiders de rijke landen op hen te helpen in de strijd tegen honger, ziekte en oorlog. Dat gebeurde in een verklaring aan de voora vond van de conferentie van de leiders van de 53 landen van de Afrikaanse Unie, die vandaag begint in de Libische stad Syrte. De Keniase minister van Buiten landse Zaken Chirau Ali Mwak- were zei dat het besluit van de ministers van Financiën van de G8, vorige maand, om een flink deel van de schuld van de arm ste landen kwijt te schelden, niet ver genoeg gaat. Ook eisen de Afrikaanse landen opheffing van handelsbarrières die hen verhinderen toegang te krijgen tot westerse markten. GPD/RTR pagina 5 nervositeit over dure olie Chirac verwacht akkoord over klimaat door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeland heeft een monument ter herinnering aan de slavernij. Het beeld, een ontwerp van kunstenares H. Bo- gaers, staat op de Balans. Zater dag werd het onthuld. „Wow, heel mooi", mompelde een groepje vrouwen in traditio nele Surinaamse kleding na de onthulling. „Grantangi" (Dank jewel). Vooral de tekst aan de voet van het beeld („Aan de kin deren, de gemeenschap, de toe komst, van de voorouders") viel in goede aarde. Na de onthul- Bezoekers laten zich na de ont hulling vereeuwigen bij het mo nument in Middelburg ter herin nering aan de slavernij. foto Lex de Meester ling liepen de vrouwen rondjes om het monument. Ze sprenkel den water tegen het beeld. „Als dank aan mijn voorouders", zei een vrouw. „Ze hebben zoveel voor ons gedaan." Water is genezend, legde een an der uit. Het sprenkelen is be doeld voor de voorouders en om de plek te zegenen. „Water is het mooiste dat we kunnen ge ven." Het beeld, samengesteld uit don kere en lichte zuilen, gescheiden door een rode streep, werd ont huld door zangeres Denise Jan- nah. „Met liefde en respect voor onze voorouders. Dat die liefde doorwerkt voor eeuwig en altijd en dat die ons bindt." Slavernij is een vergeten onder deel uit onze geschiedenis, zei initiatiefnemer F. Ralf. Er is veel aandacht voor de Tweede Wereldoorlog. „Maar over de sla- 1Zabriskie 20.51 2. Armstrong 0.02 3. Vinokourov 0.53 43. Knaven 1.50 zie pagina 17,18 en 19 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.p7c.nl Leraarsvak wordt spannender Minister Van der Hoeven (Onderwijs) heeft plannen om het leraarsvak spannen der te maken. Op die ma nier wil zij voorkomen dat het tekort aan leraren op loopt. Vooral in het voortge zet onderwijs en het vmbo is de toestand dramatisch. Een hoger salaris zit er ech ter niet in. PvdA-Kamerlid Hamer vindt dat het plan te- kort schiet. Geen dubbele weg Midden-Zeeland De Midden-Zeelandroute wordt niet verdubbeld; dat on derwerp is niet aan de orde voor Gedeputeerde Staten. Wel komt er een studie naar verdubbeling van de N59 tus sen Bruinisse en Hellegatsplein en zetten GS in op aanleg van de N57 (dammenroute) op Walcheren en op verdubbeling van de A4 (Zoomweg) tussen Din- teloord en Halsteren. I --.w£ Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 door Frouke Tamsma DEN HAAG - Sinds zijn aantre den drie jaar geleden kampt pre mier Balkenende met een imago foto EPA probleem. De kritiek kwam tot nog toe uit onverdachte hoek. Maar nu noemen ook prominen te CDA'ers hem 'een techno craat' en 'een steile calvinist'. De Maastrichtse CDA-burge- meester Leers riep Balkenende zaterdag op terug te treden als lijsttrekker als zijn media-optre den niet snel verbetert. Volgens oud-Kamerlid Hillen, partijstra teeg in de jaren negentig, is Bal kenende geen man die direct als leider herkend wordt. „Hij is een steile calvinist met een nei ging tot tobberigheid." Volgens Hillen heeft Balkenende wel als troef dat hij aardig kan overko men. „Veel politici vergeten dat zij eerst aardig gevonden moe ten worden voordat mensen naar hen willen luisteren." Bal kenende kan volgens Hillen een Reagan worden. Van die Ameri kaanse president werd gezegd dat hij geen talent en overwicht had, maar hij groeide uit tot sympathieke vaderfiguur. Leers mag de premier graag, maar 'door dat gepruts in Den Haag' kent hij bijna niets meer van hem terug. Balkenende regeert te technocratisch, vindt Leers, en het gevaar is groot dat het CDA na de verkiezingen in 2007 in de oppositie belandt. GPD (Advertentie) vernij, die tweehonderd jaar duurde, hoor en lees je bitter weinig." Volgens E. Campbell, voorzitter van het Nationaal Instituut Ne derlands slavernijverleden is het monument in Middelburg een teken van erkenning van het Zeeuws slavernijverleden. Zee land speelde een belangrijke rol in de slavenhandel en het cen trum van die handel lag op de Balans. Daar stond het pakhuis van de Middelburgsche Commercie Compagnie (MCC), de grootste Zeeuwse slavenhandelaar en in de Sint Jorisdoelen kwam het bestuur van de MCC bij elkaar. Bij het monument wordt voor taan jaarlijks de afschaffing van de slavernij, op 1 juli 1863, her dacht, tegelijkertijd met de na tionale herdenking in Amster dam. f O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 i (posljtarktBkeningnummer i Kijk op vMwpic.nl/abonneien. bel gratis I OSOO -0231231 ol stout dex bor, naai i P/C. afdeling lexrssenrce i Anhwonmumner 713. «60 VVS Goes Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen- O per maand met automatische incasso l€ 19.95 (U per jaar met autt 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland a u mtm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1