Het Tourdorp is een fenomeen Tom Boonen rijdt al in het groen tour - de trance j Val renner verstoort Cor Jansens liefde voor Tour de France Jonge Belg wint sprint voor de sterke mannen maandag 4 juli 2005 19 Tweede rit van kilometer tot kilometer LES ESSARTS - Met 189 renners vertrekt het pelo ton in Challans voor de tweede etappe, de eerste rit in lijn van deze Tour. De etappe is 181.5 kilometer lang, met finish in Les Es- arts. De Amerikaan David Zabriskie, winnaar van de eerste etappe, start in het geel. 13 km: De eerste aanvallen. Onder impuls van Joost Posthuma ontstaat een kop groep van veertien renners. II km: eerste tussensprint: '1 Hunter (ZAf), 2. Weg- mann (Dui), 3. Gilbert (Bel). 21 km: Vooraan blijven nog tier renners over: de Hon gaar Bodrogi, de Fransen Voeckler en Calzati en de Spanjaard Canada. 30 kin: Het viertal heeft 1.30 voorsprong. 69,5 km: tweede tussen sprint: 1. Bodrogi, 2. Voeck- ler, 3, Calzati. 99,5 km: De voorsprong van de vier bereikt het maximum' 4.15. 150 km; derde tussen sprint: 1. Bodrogi, 2. Calza- .0,3. Canada. 161 km: Bodrogi kan het tempo bergop niet volgen. |65 km: eerste doorkomst krgldassement: 1. Voeck- 'er.2- Canada, 3. Calzati. 16/ km: Peloton grijpt Bod- m 113 km: Erik Dekker valt ft, hij krijgt de Fransman "a Cnïz mee. Hij komt niet *5. 115,5 km: De drie koplo pers worden ingelopen. '131,5 km: De Belg Tom Boonen wint de massas- Pnnt. De Noor Hushovd wordt tweede, de Austra- McEwen derde. Beste jlederlander is Gerben j-öwik, op de 33e plaats, (wonen krijgt de groene Voeckler heeft de bol letjestrui. David Zabriskie behoudt de gele trui. ANP Tom Boonen is alles en iedereen te machtig. Inclusief zijn grootste concurrenten Thor Hushovd (rechts naast hem) en Robbie McEwen (links van hem), foto Eric Gaillard/RTR Voor een glimp van Sheryl Crow, een knipbeurt, een oester en een wijntje door Frits Bakker FROMENTINE - Krantje me neer, met alles over de Tour? Of wilt u eerst proeven van on ze heerlijke oesters? Op het po dium, in het Tourdorp in de Vendee, verwelkomt Jean Ma rie Leblanc de plaatselijke grootheden, maar niemand heeft er aandacht voor. Het is voor de genodigden, de spon sors vooral een run op de kra men met Franse kazen, rode wijn, pannekoeken met gesmol ten kaas en zeebanket. Het Tourdorp is een fenomeen. Raymond Poulidor vertelt er vanachter zijn krantje dat het in zijn tijd nog niet bestond. „Ik stapte vanuit de auto op de fiets en reed naar de start." Ber nard Hinault, die twintig jaar geleden zijn laatste Tour won, kan het zich ook niet herinne ren. De twee Franse legendes lopen er nu wel elke dag rond. Voor een handtekening of om op de foto te gaan met de dame (of vriendin) van de bankier, de slager of de oesterboer. „Het dorp is eigenlijk bedoeld voor de renners", vertelt Poulidor. „Ze komen er even praten, een kop koffie drinken, een kaasje in de achterzak steken. Maar het is vooral ook een verzamel plaats geworden voor sponsors en gasten in de Tour." Al ste ken de renners voor de start van een etappe ook nog wel even hun hoofd binnen. Op Armstrong na dan, die niet on gehinderd over straat kan fiet sen. Mickael Hinault, de dertigjari ge zoon van Bernard, voert er de regie. Het is zijn eerste jaar als burgemeester van het Tour- dorp. Dat is hem ook wel aan te zien ook. „Op zo'n eerste dag van de Tour loopt alles nog Mickaël Hinault, zoon van de vijfvoudig Tourwinnaar, is begonnen aan zijn eerste Ronde van Frank rijk als burgemeester van het Tourdorp. foto René Schrier niet zo soepel", verontschul digt hij zich in Fromentine voor de start van de openings etappe. Puntdaken Het Village Départ, zoals het dorp onder de volgers heet, is van ver herkenbaar aan de wit te puntdaken die de ruimte markeren. Meestal is het dorp gebouwd op een pleintje, dicht bij de start van een etappe. Jean Marie Leblanc verricht twee tot drie uur voor de start de opening in het bijzijn van de plaatselijke burgemeester, de wethouders en de hoogste in rang van het departement. Daarna stormt alles met een kaart rond de nek, streng ge controleerd aan de ingang, naar binnen. Krantenjongens gaan eerst op zoek naar de kranten, met een beminnelijke lach uitgedeeld door de missen van de Tour. Bij de kramen duikelen ze over elkaar heen. Alles is voor niks, dus het is proppen. Voor een oester uit de streek staan ze zonder gêne minstens tien keer in de rij. Een wijntje gaat er op de vroege morgen ook al in. En er glijden de vreemdste com binaties naar binnen, zoals ge bakken ham met ananas. Mickaël Hinault, zelf nooit ge koerst, alleen met snelle auto's gereden, rekent voor dat het Tourdorp duizend bezoekers per dag krijgt. Het klontert allemaal samen, in twee, drie uur tijd, want als de koers vertrokken is, gaan de poorten dicht. Dan wordt het Tourdorp razendsnel afgebro ken, in vrachtwagens geladen en naar de volgende startplaats gereden. „We bouwen het in vijf uur op", zegt Hinault. „Dat ge beurt altijd in de nacht voor de start. Ik blijf er zelf een uurtje bij, omdat ik in de vroege mor gen weer al moet opdraven." Het village kan variëren in om vang, afhankelijk van het plein waar het wordt opgetrokken. De gemiddelde lengte is drie honderd meter, de breedte vijf tig meter. Binnen staan 51 stands, onder meer gehuurd door de koffiemakers van Grand Mère ('un tour d'un bon café'), de bonbons van Haribo, het gokkantoor van PMU en de horloges van Festina. „De vijf tig huurders, die er een dikke prijs voor betalen, staan er de hele Tour", legt Hinault uit. „Daarnaast is er in elke start plaats ruimte voor twee stands die een specialiteit uit de streek serveren. Hier in de Ven dee zijn dat de oesters. Dat is een service van de Tour, zonder dat ze er voor moeten betalen." Op zo'n morgen voor de start is er een podium voor interviews. Zaterdag was Richard Viren- que een van de prominente gas ten, gisteren mocht Sheryl Crow, de vriendin van Arm strong, er flaneren. Koffie Theo de Rooij, manager van Ra bobank, heeft als renner nog net de komst van het Tourdorp meegemaakt. „Wij vonden het eerst maar niks, totdat je er kof fie van Colombia kon krijgen. Daar gingen we voor de start al tijd even langs voor een bakje." De meeste renners maken ook nu nog een rondje door het dorp. Al is het maar voor een ochtendkus van de meisjes van de gele trui of een snelle knip beurt bij de kapper. Duizend bezoekers per dag, goed voor zo'n vijfduizend oesters, wegge spoeld met honderden liters wijn. De Tour heeft zijn dorp, zijn eigen burgemeester en zijn eigen cultuur gekregen. Vals gerucht rond Armstrong LES ESSARTS - De Tour was nog niet gestart of er wa ren alweer valse geruchten rond Lance Armstrong. De Amerikaan, drie keer gecontroleerd in drie dagen, deed voor de start van de eerste tijdrit niet mee aan de war- ming-up van de ploeg. In de Torn- gingen onmiddellijk ver halen dat Armstrong positief was bevonden en onmiddel lijk was vertrokken. Johan Bruyneel, zijn ploegleider, werd gek gebeld. ,,Ik ben na vijf telefoontjes gestopt met ontkennen, want het was een absurd gerucht." Snelheidsrecord voor Zabriskie NOIRMOUTIER-EN-L'ILE - De Amerikaan David Za briskie heeft zaterdag in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk een snelheidsrecord gevestigd. De renner van CSC reed over negentien kilometer gemiddeld 54,68 kilometer per uur. Nooit ging een tijdrit in de Tour snel ler. De Amerikaan Greg Lemond had tot nu toe het re cord in handen. Hij ontfutselde in 1989 in de slotetappe van Versailles naar Parijs Laurent Fignon de Tourwinst door gemiddeld 54,54 kilometer per uur te fietsen. Een proloog, beduidend korter in afstand, ging wel eens snel ler in de Tour. De Brit Chris Boardman legde in 1994 7,2 kilometer af met een gemiddelde van 55,152. Zabriskie kreeg zaterdagavond als de leider in de Tour na de eerste tijdrit een warm onthaal van zijn ploeggenoten. Ze hadden in het hotel op hem gewacht, applaudisseer den toen hij binnenkwam en schoven daarna pas aan ta fel voor het avondeten. De avond werd afgesloten met een klein feestje binnen de ploeg, die ook in de breedte succes vol was in de openingsetappe. Behalve Zabriskie eindig den ook Jens Voigt en Bobby Julich bij de eerste elf. Desillusie voor Iban Mayo LES ESSARTS - De Spaanse klimmer Iban Mayo maakte in de Vendée net zo'n slechte Tourstart als vorig jaar in België. De kopman van Euskaltel werd 175e op 3.15 in de tijdrit naar Noirmoutier. „Ik ben ontgoocheld, maar nog niet verslagen", reageerde de coureur aan de finish. „Mijn terrein komt pas over een week. De vlakke etappes kun nen niet snel genoeg voorbij zijn." Engels langer bij Quick-Step CHALLANS - Addy Engels rijdt ook de komende twee jaar voor het Belgische Quick-Step. Teammanager Pa trick Lefevere heeft daarover overeenstemming bereikt met de 28-jarige wielrenner, zo bevestigde een woordvoer der van de ploeg zondag in Challans. Engels kreeg kort voor het begin van het lopende wielerseizoen een contract bij Quick-Step nadat hij door het wegvallen van de Bank- GiroLoterij-ploeg werkloos dreigde te worden. In de Ron de van Italië maakte de voormalig Rabo-renner dermate veel indruk dat een nieuw contract klaar lag. ANP Spanjaarden in de meerderheid LES ESSARTS - De Spaanse renners zijn in de Tour van dit jaar in de meerderheid. Ze zijn zaterdag in Fromenti ne gestart met 35 man, vijf meer dan de Fransen. Daarna komende Italianen met 27, de Duitsers met zestien, de Bel gen met elf en de Australiërs met tien. Uit Nederland en Amerika rijden negen renners mee. ANP De Tour de France is 's werelds grootste wielerspektakel en is momenteel bezig aan de 92e edi tie. Het evenement kent vele vol gers, in en buiten de koers. De PZC brengt drie weken lang tal van Tour-fanaten voor het voet licht. Vandaag in deel 2 Cor Jan sen uit Wemeldinge. door Koen de Vries WEMELDINGE - Vroeger was Cor Jansen een fanatiek Tour volger. Zodra de uitzending be gon, zette hij de radio aan en la ter, toen hij een tv had, de tv. Een verschrikkelijke smak die een renner vlak voor zijn neus maakte tijdens de Grote Bene- luxprijs in Eede temperde zijn enthousiasme. „Ik weet het niet zeker, maar volgens mij was die vent dood. Sindsdien durf ik niet meer naar wielerwedstrijden te gaan." Op nummer één staat bij Cor Jansen natuurlijk het scha ken. De 67-jarige inwoner van Wemeldinge schrijft sinds men senheugenis de schaakrubriek in de PZC en kent het bord met 64 velden en alles wat daarom heen gebeurt als zijn broekzak. Wielrennen kwam vele jaren op de tweede plaats. Dankzij het enthousiasme van zijn vader volgde hij de Tour vanaf de eer ste editie na de Tweede Wereld oorlog op de voet. „Wout Wagtmans werd mijn grote favoriet. Ik vond hem een fantastische renner. Volgens mij had hij de Tour kunnen win nen als hij serieuzer had ge leefd. En Jan Nolten misschien ook wel. Ik kan met het gevecht tussen Nolten en Coppi op de Puy de Dóme nog herinneren. Volgens mij was het 1952. Jan Cottaar gaf commentaar op de radio. Nolten lag op kop, maar plotseling was daar Coppi. Ge weldig spannend was dat." Een enkele keer zag Jansen de Tour voorbij komen. Toen hij nog in Zeeuws-Vlaanderen woonde, pakte hij de fiets als de Tour in de buurt was. Meestal viel dat tegen. Op de radio en tv was het spannender. Jansen: „Voor je het wist waren ze voor bij. Wat dat betreft waren wed strijden als de Grote Benelux- prijs in Eede veel mooier. Je zag Gerrit Schulte, Rick van Looy, Rik van Steenbergen en ik ge loof ook Stan Ockers daar steeds voorbij komen." Ook aan de Tourzeges van Jan Jansen en Joop Zoetemelk be waart Cor Jansen zoete herinne ringen. Maar het leukst vond de schaakfanaat in die tijd natuur lijk de match tussen Fischer en Spasski in 1972 in Reykjavik. Cor Jansen stond op een cam ping in Oostenrijk en 's mor gens vroeg ging het wereldont- vangertje aan. Na de reportage racete hij naar de dichtstbijzijn de kiosk om het nieuws ook in lettervorm te kunnen opzuigen. Van lieverlee is het vuurtje bij hem wat minder gaan branden „Ik volg het nog wel, maar niet fanatiek. Voor de Tour blijf ik niet meer thuis." En de Tourtoto? Jansen moet een beetje lachen. „Nee, daar doe ik niet aan mee. Ik zou niet weten wie ik zou moeten invul len." Cor Jansen (links) bezig met zijn grootste liefde: schaken. foto Lex de Meester frrAd Pertijs £S ESSARTS - Het is groen en lijft zelfverzekerd op diverse janieren koersen winnen: Tom loonen. Na de Giro en de Ronde an Zwitserland leek het er ven op dal Robbie McEwen on- etwist de beste sprinter van de [fre|d is, maar gisteren in de jjste massaspurt van deze iiur de France, stampte de jon- f Belg op indrukwekkende wij- eiedereen naar huis. Eerste bergtrui coor Voeckler £S ESSARTS - Thomas Voeck- b draagt vandaag als eerste «uier in deze Ronde van Frank- jjkde bergtrui. De Franse ren- ier van Bouygues Telecom mmn gisteren in de tweede tappc als eerste boven op het nigeklimmetje van de dag. [oeckler bleef zijn medevluch- jjsDavid Canada, Sylvain Cal- [ti en Laszlo Bodrogi voor op Cóte du Lac de la Vouraie. t Fransman droeg vorig jaar Én anderhalve week het geel. «groeide toen uit tot een natio- ale volksheld van Frankrijk, lomas Voeckler is 26 jaar nu. zestienjarige kwam hij met rugzak overgevlogen van ique. In 1996 ontfermde -René Bemaudeau zich hem. „Bij mij staat één voorop: de mentaliteit", al- Bernaudeau. „Op de tweede lats komt de gezondheid en ia de klasse. Thomas is een ïermet exact dezelfde filoso- als ik. Hij is enorm sterk in Dat liet Voeckler vo- jaar in de etappe naar Pla- de Beille ook zien. Gelost ien zestig kilometer voor einde op de Col d'Agnes, ima terugkomen en de gele vervolgens redden op de itste klim. Bernaudeau: „Die 1de vuist, zijn lach. Gewei- Wellicht in deze Tour veelvuldig die vuist en die Voeckler lijkt de messen te hebben geslepen. „Natuurlijk is het lekker met een de eerste rit te winnen. Doe ik dat niet, dan komt iedereen me weer vragen wat er aan de hand is", kopte Boonen tijdens de gebruikelijke persconferentie van de winnaar de eerste vraag binnen. Het eerste doel van de man uit Balen is nu bereikt. Het tweede, de strijd om de winst in het puntenklassement, gaat nu beginnen. Gisteren kreeg hij al vast de eerste groene trui omge hangen. „En je kunt hem beter hebben, dan nog moeten verove ren. Ieder puntje is immers be langrijk." Tom Boonen is een - steeds zeld zamer wordende - allrounder. Eerst viel hij als neo-prof bij US Postal op als kasseienvreter. Daarna ging hij voor Quick Step dankzij een sterke sprint kleinere klassiekers (Gent-We- Meer over deTOUR op de PZC-site: www pzc.nl velgem, E3-Prijs, Scheldeprijs) winnen. Vervolgens bewees hij ook een massaspurt te kunnen winnen in de Tour (vorig jaar twee keer). En dit voorjaar pakte hij achter elkaar de hoofdprijs in de Ronde van Vlaanderen (solo) en Parijs-Roubaix (sprint van se lect groepje). Sterker „Sindsdien is me honderddui zend keer dezelfde vraag ge steld: ben je meer een sprinter of meer een klassiekercoureur." Hij is het allebei, luidde steeds het antwoord. „Je kunt niet zeg gen dat ik dit jaar op het ene vlak sterker ben geworden dan op het andere. Mijn algemene conditie is verbeterd en daar door ben ik zowel sterker gewor den in de klassiekers als in de massasprints." Aan dat laatste werd de afgelo pen maand toch nog even getwij feld. In Zwitserland kwam hij er immers niet aan te pas ten op zichte van McEwen. „Ach, daar was ik niet gemotiveerd voor de massasprints. De ploeg werkte daar voor Michael Rogers. Het was een trainingsweek voor mij. Ik voelde me die week zelfs be ter dan dat ik me vandaag voel de. Maar nu moest het gebeu ren. Dan zit je de hele dag af te zien en blijkt het op het einde toch te kunnen. Sprinters zijn rare kerels, wat dat betreft." Een pijnlijke tandontsteking op vrijdag gooide ook al geen roet in het eten. Van de zege van gis teren stond hij dus niet te kij ken. „Het was een sprint voor de sterke mannen. Ik trap twee tandjes groter dan Robbie. Dat wist ik van tevoren en dus is het geen verrassing." Ondertussen is het wel een aar dige opsteker voor zijn ploeg. „Dit geeft vertrouwen, ja." Vriend en helper Servais Kna- ven beaamde dat. „Vorig jaar moesten we even wachten op de eerste zege. Met Jeroen Blij le vens moesten we bij TVM ook vaak dagen wachten. Dit is de eerste keer voor mij dat het met een raak is. Zo is het perfect. Een beter begin kun je je niet voorstellen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19