PZC Armstrong kleineert concurrentie Federer blaast Roddick omver tour de trance 8» Venus Williams uit de schaduw van haar zusje V3^'^ Gele-truidrager Zabriskie waant zich tijdens eerste Tourdagen in wonderland Xz)- OPEL ZOMERCHECK De snelste etappe naar je vakantie! neut».. frvww.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7peuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 4 juli 2005 dnnr Frits Bakker j LES ESSARTS - De Tour is ver trokken en Lance Armstrong (heeft hem nu al bijna gewon- j nen. Het eerste geel was zater- i dag nog wel voor David Zabris- kie, zijn voormalige knecht, j maar in het spel van de groten «as er maar één onbetwiste win- naar. Op het parkoers van de tijdrit naar Noirmoutier werd Jan Ull rich (11e op 1.08) gedeklasseerd en liepen Basso (op 1,26), Menchov (1.55). Klöden (1.59), Heras (2.20) en Mayo (3.15) wel haast al onherstelbare schade op. De coup van David Zabriskie, even magistraal als onverwacht, verhinderde op dag één een vol maakte machtsgreep van de Tourheerser. Twee tellen scheid den Armstrong aan de finish van de snelste tijd. Dat verschil bleef een dag later in stand in de vlakke etappe van Challans naar Les Essarts. die werd ge wonnen door Tom Boonen, voor Thor Hushovd en Robbie Mc Ewen. David Zabriskie, 26 jaar jong, uit Salt Lake City, prof sinds 2001, mag in de volgende dagen met de ploeg van CSC het ge wicht van de koers dragen. Hij wal dat doen in eenvoud, want hij is en blijft een helper van [van Basso in het vervolg van de Tour. Het scenario is ideaal voor Arm strong, die in het klassement mooi in de schaduw blijft en al leen op Bodrogi. Vinokourov, lincapie. Landis en Cancellara ininder dan minuut voorsprong heeft. Haase verliest [juniorenfïnale LONDEN - Robin Haase kreeg -een bruine, houten klok als prijs. Een lelijk ding, voor een rottige plaats: de tweede. nog een sprankje hoop over. Voor wie nog twijfels had over de vorm en de ambities van Ann- strong was het zaterdag de rit van de waarheid. „Hij komt van een andere planeet", zei Ivan Basso met een mengeling van be wondering en berusting. David Zabriskie reed in de tijdrit een onvoorstelbaar gemid delde (54.676 per uur), Arm strong bleef er maar een fractie achter. Het was de snelste tijdrit ooit uit de historie van de Tour na die van Greg Lemond in 1989 (54.545 over 24,5 kilome ter van Versailles naar Parijs) en Chris Boardman in 1994 bij de proloog in Lille (55.152 over 7.2 kilometer). De ovennacht van de Amerikanen in de tijdrit was groot. Vier eindigden bij de eerste tien. Het komt niet als geremd door twee zware valpar tijen. „Twee jaar geleden reed ik op training frontaal op een au to. Ik brak mijn linker been en linker arm." En een jaar later, in een koers in Califomië, werd hij na een val per helikopter af gevoerd „Het heeft me weer maanden gekost om te herstel len." Bjarne Riis. het brein ach ter CSC, kon de hardrijder vorig jaar overhalen om naar zijn team te komen. „Ik heb het vak geleerd bij Armstrong, maar het werd tijd voor een overstap", verzekerde hij. Zabriskie had al een respectabel palmares opge bouwd: derde in Parijs-Nice vo rig jaar, kampioen tijdrijden in Amerika, vijfde op het WK tijdrijden en winnaar van een Vuelta-etappe. De transfer naar de Deense ploeg van Riis heeft hem het ver trouwen gegeven dat hij nog veel meer kan. Zaterdag was hij de beste van de Tour, beter dan Lance Armstrong. Hij weet het alleen zelf nog niet zo goed. Op de huldiging na zijn overwin ning keek hij zijn ogen uit. Za briskie in wonderland. Hij trok op de dag voor de start het shirt over zijn hoofd toen hem werd gevraagd over zijn transfer naar CSC. „Ik ben een aardige jongen en zij zijn ook al lemaal aardige jongens", zei hij met een verlegen lachje in een half gevulde perszaal. Zaterdag stond er een hele batterij came ra's op hem gericht en droomde hij zachtjes weg in een wereld van roem en succes. „Het is ver bazend, het is ongelooflijk, is dit de Tour, of droom ik?" Pe Nederlandse tennisser (18) werd zaterdag in de finale van het jeugdtoernooi van Wimble don met 6-4 en 6-3 verslagen door Jeremy Chardy. De Frans man (ook 18) serveerde te goed en sloeg te hard, terwijl de servi ce van Haase juist haperde op de belangrijke momenten. „Hij ramde me soms helemaal weg", zei Haase na afloop. Hij ver zuchtte: „Het is jammer. Ik had hier graag willen winnen. Er gaat niets boven een Wimble don-titel." Toch kon Haase tevreden zijn: hij was de eerste Nederlandse Fingen ooit in de finale in Lon en. GPD ;Weer wereldtitel dressuurruiter Minderhoud VERDEN - Hans-Peter Minder houd is voor de vierde keer we reldkampioen dressuur voor jon ge paarden geworden. De ruiter, die afkomstig is uit Westkapelle, greep in het Duitse Verden de titel bij de zesjarige paarden. Met Florencio 2 liet hij een onuitwisbare indruk achter. De jury noemde de in Duitsland gefokte hengst een bewegings- kunstenaar. De cijfers logen er niet om: Florencio kreeg een 10 voor de galop, voor de draf een 9-8, voor de stap een 9.5, voor souplesse een 8.6 en voor de tota le indruk een 9.5. Daarmee kwam de gemiddelde score op 9.48: goed voor het goud. Florencio is een hele goeie", meldde de 31-jarige Minder houd gisteren. „Hij krijgt nu gen poosje vakantie en dan hoop ik komend seizoen met hem de hchte toer te rijden. Ik hoop dat hij ooit klaar is voor de Grand Prix." Ook vorig jaar werd Minder houd wereldkampioen met Flo rencio, Daarvoor greep hij twee keer de titel met de KW- PN-hengst Rubels (in 2002 en 2003). Minderhoud kwam in Ver- den met drie paarden aan de Start. Bij de vijfjarigen werd dekhengst Tango na de zege in de kleine finale tiende in de gro tefinale met 7,78%. Bij de zesja- ngen kwam hij aan de start met Sensation. De merrie werd in de kleine finale zevende met 7.64%. Het meest besproken moment van het eerste Tourweekend speelde zich zaterdag af op een paar kilometer voor de finish van de tijdrit. Op weg naar de fi nale reed Armstrong in zijn rit mische gevecht tegen de tijd voorbij zijn grote concurrent Ul lrich. Het moet een verbijsteren de ervaring zijn geweest voor de Duitser óm als gevleugelde tijdrijder iyieer dan een volle mi nuut te vprspelen in een race van nog gden twintig kilometer. Vrije val De Tour is ér nog niet door be slist, maar de mentale tik is hard aangekomen. De moraal van Ullrich is al gedeukt, de vrije val van Klöden en Mayo al ingezet eri alleen voor Basso, Landis en: Vinokourov blijft er een volslagen verrassing dat Za briskie zo snel tegen de klok kon rijden. De jonge Ameri kaan, die zijn eerste Tour de France rijdt, won in de Vuelta al een rit na een monstervlucht over honderdzestig kilometer en in de Giro van dit jaar de tijdrit van 41 kilometer in Florence. Zijn vorige vier profjaren, als knecht van Armstrong, waren niet onopvallend, maar werden Meer over deTOUR oo de PZC-sile: www.MC.nl Lance Armstrong kent tijdens de tijdrit geen genade met zijn grote concurrent Jan Ullrich. Hij achterhaalt de Duitser en gaat hem voorbij. kwam ook niet eens de illusie dat hij zou winnen. Na afloop boog hij moedeloos het hoofd: „Op dit moment heb ik erg veel zin in een biertje. Roger is nog beter geworden dan hij al was. Ik denk dat ik hem maar eens moet slaan, misschien helpt dat!" Zenuwachtig Federer lachte om die woorden. „Op 4-3 in de laatste set begon ik te denken: hoe zal het zijn als ik die beker zo vasthoud en hoe ga ik reageren? Meteen dacht ik: nee, nee, niet aan denken, doorspelen! Ik werd in de laatste game ontzettend ze nuwachtig, mijn arm trilde. Dat zie je niet aan mij? Nee, ik heb een pokerface." De winnaar rolde na zijn zege over het in middels verdorde gras van het centre court. Hij had het waargemaakt en dat voelde als een bevrijding. Twee weken lang waren alle camera's op hem gericht. Hij deed aan het hele circus mee, zoals van de tweevoudig kampioen verwacht werd. Kalm en vriendelijk deelde hij handtekeningen uit en werkte mee aan reportages. En hij ontkende niet een keer dat hij de beste tennisser is van deze ge neratie. Het maakte hem niet arrogant, slechts realistisch. „Vroeger verloor ik wedstrijden die ik moest winnen. Nu win ik wedstrijden die ik moet verliezen. Ik vraag me wel eens af wat ik goed heb ge daan in mijn leven, waarom kan ik dit?" Een appartementje in de wijk Wimble don was deze weken het onderkomen van koning Federer en zijn vriendin Mir- ka. Ze draaide elke dag een wasje, kook te en regelde zijn zaken. Ze zijn wars van overdreven fratsen of sterallures. Fede rer is een gewoon mens, met een enorm talent. Roddick: „Ik heb wel eens tegen hem gezegd: ik wou dat ik je kon haten, maar je bent te aardig. Nee, ik kan niets negatiefs over hem vertellen, als ik dat wel zou doen zou het uit jaloezie zijn." Pete Sampras Kan hij nog beter? Roddick denk van wel en Federer hoopt van wel. „Mijn derde ti tel voelt heel speciaal. Het ging makkelij ker dan vorig jaar. Ik kan nog niet gelo ven dat ik in een rijtje sta met Pete Sam pras, hij was een van mijn favoriete spe lers. En ik hoop natuurlijk dat het niet stopt bij drie." Hij en Roddick liepen de lange weg terug. De vitrine in de grote hal was leeg. GPD de en beruchte spelers gingen hen voör. Ze liepen langs de lobby waar beroemde gasten zich verzamelden voordat ze de Royal Box ingingen. Het hoofd gebogen, de grote tennistas op de rug. Trappen op en trappen af. En dan door de grote hal, het ergste stuk van de wandeling. Want in de grote vitrine knipoogde de begeer de beker naar hen, wachtend op de nieu we winnaar. Roger Federer (23) legde zijn handen een paar uur later om de hals van het glan zende ding. Voor de derde keer achtereen alweer. De Zwitser is nu eenmaal de bes te tennisser ter wereld, zo liet hij giste ren ook weer zien. En dat kan je saai vin den, maar ook groots. Want zijn naam staat inmiddels in een prachtige rij na men. Federer strijdt om records met Rod Laver (won vier keer in Londen), Björn Borg (vijf keer), John Mc Enroe (drie keer) en Pete Sampras (zeven keer). Hij is al 36 wedstrijden op gras ongeslagen en staat daarmee op de tweede plaats achter Borg, die 41 zeges in successie boekte. Hij won gisteren ook nog eens 970.000 euro, maar dat deed er niet toe. Arme Andy Roddick (22). Voor de twee de keer haalde hij de finale van Wimble don en voor de tweede keer werd hij om ver geblazen door Federer. Hij speelde echt niet slecht, maar tegen Federer is al leen perfectie goed genoeg. Waarschijn lijk had Roddick voordat hij op de baan foto Dylan Martinez/RTR door Fard^u Wagenaar LONDEN] - Roger Federer huilde nadat hij het laatste punt in de finale had gesla gen. Waarom die tranen? Iedereen wist toch al lang dat hij Wimbledon voor de derde keer op rij zou winnen? Juist daar om, omdat de beste tennisser ter wereld de enige was die besefte dat hij ook maar een mens jis. Hij versloeg Andy Roddick in drie sets: 6-2, 7-6 en 6-4. De weg van de kleedkamer naar het cen tre court van Wimbledon is een kwelling. Roger Federer en Andy Roddick begaven zich gisteijen voor de tweede keer op rij samen over de historische route. Beken- Roger was groots in zijn finalewedstrijd tegen Andy Roddick. AutoTeam OPEL CHEVROLET &éOS Veilig op weg met de K maak nu uw afspraak op www.autoteam.nl BpVpjBRRI Boudewijn Zenden naar Liverpool LIVERPOOL - Boudewijn Zenden voetbalt komend sei zoen bij Liverpool. De 28-jarige middenvelder komt trans fervrij over van Middlesbrough, waar hij twee jaar speel de. Zenden ondertekent vandaag een contract bij de win naar van de Champions League. „Zenden heeft een medi sche keuring ondergaan. We hebben een akkoord met hem", aldus de woordvoerder van de club. Zenden speel de eerder bij Chelsea, Barcelona en PSV. Alonso wint GP van Frankrijk MAGNY-COURS - Fernando Alonso won gisteren de Gro te Prijs van Frankrijk. De Spaanse coureur van Renault leidde op Magnv-Cours van start tot finish. De Fin Kimi Raikkonen (McLaren) werd tweede, voor de Duitser Mi chael Schumacher (Ferrari). Met de zege verstevigde Alon so zijn leidende positie in de WK-stand. De Nederlander Christijan Albers haalde de finish niet. Hij vloog in de 40e ronde hard uit een bocht, maar bleef ongedeerd, pagina 20 Alonso herstelt orde na bandensoap 1200 dopingtests bij Spelen Turijn SINGAPORE - Tijdens de Olympische Winterspelen van Turijn zullen 1200 dopingtests worden uitgevoerd. Dat heeft het internationaal olympisch comité (IOC) gisteren bekendgemaakt. Het aantal controles neemt ten opzichte van de Spelen van Salt Lake City (2002) toe met 45 pro cent. Tijdens 'Turijn' moeten de atleten ook vooraf aange ven wie hun trainer en arts zijn. Het is voor het eerst dat olympiërs die informatie moeten geven. Argentinië tot 20 wereldkampioen UTRECHT - Argentinië is zaterdag voor de vijfde keer jeugdwereldkampioen geworden. De Zuid-Amerikaanse voetballers waren in Utrecht te sterk voor Nigeria: 2-1. Grote man was Messi, die twee keer een strafschop benut te. Namens Nigeria maakte Ogbuke in de 53e minuut 1-1. pagina 24 applaus voor Nigeria Lionel Lord op proef bij MVV GOES - Lionel Lord traint de komende tijd mee bij eerste- divisionist MW. De voetballer uit Vlissingen mag in Maastricht proberen een contract af te dwingen. Lord speelde afgelopen seizoen voor de Duitse club Sportfreun- de Siegen in de Regionalliga, maar zijn contract wer-d niet verlengd. Lionel Lord speelde eerder voor Heeren veen, Cambuur Leeuwarden en Dordrecht. door Fardau Wagenaar LONDEN - Ze was de verge ten zus. De tenniswereld draaide om Serena Williams, Venus hing er een beetje bij. Maar zaterdag sprong Venus uit de schaduw van haar suc cesvolle zusje. Ze won de lang ste vrouwenfinale ooit ge speeld op Wimbledon van Lindsay Davenport: 4-6, 7-6 en 7-9. Als een kleuter sprong ze over het centre court. Venus Williams (25) kon niet bevat ten dat ze Wimbledon had ge wonnen. Ze liet zich op haar knieën vallen, stond op en ren de hysterisch heen en weer. Vol ongeloof keek ze daarna naar de glimmende kam- pioensschaal in haar handen, waar tussen illustere namen die van haar al twee keer stond geschreven. Williams won in 2000 en in 2001, haar zusje Serena was kampioene van 2002 en 2003. 'Je weet nooit wat het leven je brengt', zei ze nog nahijgend van haar acrobatische spron gen. „Het enige dat ik elke dag verwacht, is dat de zon opkomt. Niet dat ik die dag Wimbledon win." Maar na vier slappe jaren vol blessures en ander leed (een van haar zussen werd ver moord), is Venus terug op de mooiste plek in tennisland. „Ondanks alles heb ik me al tijd een kampioene gevoeld. Maar zoals ik me nu voel... Wauw! Zo wil ik me nog veel vaker voelen." Lindsay Davenport verbeet de pijn. Niet alleen die van het verlies, maar ook die in haar rug. In de laatste set be woog de 29-jarige Amerikaan se nauwelijks nog. Haar on derrug verkrampte, zei ze la ter. Davenport stond de hele partij voor, maar na drie lan ge sets bezweek ze. Tegenover haar stond een atlete die het nog wel drie uur had vol kun nen houden. „Toen ik Venus na de wedstrijd knuffelde, dacht ik maar een ding: 'je hebt het verdiend'", zei Da venport. Wat een finale. Werkelijk al les zat erin: spanning, sensa tie, woede, een val, teleurstel ling, prachtige slagen, af zwaaiers, hoop, winst en ver lies. De partij hield de men sen liefst 2 uur en 45 minuten in de greep, de laatste set duurde 78 minuten. Het oude record stond op naam van Margaret Court en Billie Jean King. In 1970 speelden zij een finale van 2 uur en 28 minu ten. „Serena heeft me gehol pen, zonder dat ze het weet. Zij is een enorme vechter", zei Venus. Vader Richard Wil liams zei vorige week dat hij zeker wist dat zijn dochter zou winnen. Venus knikte toen ze aan zijn woorden her innerd werd. „Ik heb ook steeds op mezelf gegokt, ook al was ik slechts als veertien de geplaatst. Het is mijn lot om een winnaar te zijn. Er zijn tijden geweest dat het niet lukte, maar ik heb altijd geweten dat ik veel grote ti tels zou winnen." GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17