Geen brede Midden-Zeelandweg Nieuwe regel dure medicijnen zinloos PZC Jonge managers vieren jubileum im WÊÊÊÈÈÊ00^m WÊ* li Zeeuws orkest zet de tanden in meesterwerken 13 Gedeputeerde Poppelaars ontkent verband met studie verdubbeling N59 Veer Hansweert-Perkpolder vaart alleen in de zomer 11 BUik maandag 4 juli 2005 HnnrRinus Antonisse MIDDELBURG - Verbreding van de Midden-Zeelandroute tot vierbaansweg is voor het da gelijks provinciebestuur niet aan de orde. I)at er een studie komt naar verdubbeling van de N59 tussen Bruinisse en Helle gatsplein staat daar geheel los van, Dit verzekert gedeputeerde A. poppelaars (CDA, verkeer). Hij geeft aan dat het dagelijks pro vinciebestuur wel inzet op aan leg van de N57 (dammenweg) op iWalcheren en op verdubbeling van de A4 (Zoomweg), gedeelte 1 Dinteloord-Steenbergen-Halste- ren „En daarnaast werken we aan verbetering van de spooront- sluitingen en het bevorderen (.van vervoer via binenvaart en short sea." Akkoord over centraal belastingkantoor GOES - De gemeente Tholen en deBevelandse gemeenten Borse- le, Goes en Kapelle gaan samen werken bij de administratieve afhandeling van gemeentelijke belastingen. Desamenwerking levert per sal do op jaarbasis 200.000 euro voordeel op en eenmalig een be sparing op automatisering van ruim 300.000 euro. Het centrale belastingkantoor 'komt in het nieuwe stadskan toor van Goes en moet 1 januari ►2007 een feit zijn. De gemeente [Noord-Beveland aarzelt nog over deelname en beslist voor 1 oktober [De gemeente Reimerswaal heeft bedenkingen bij de voordelen van samenwerking en neemt de- ze week een beslissing. De ver- 1 wachting is dat Reimerswaal iniet meedoet. (De vaststelling van gemeentelij- !ke belastingen blijft overigens een zaak van de afzonderlijke gemeenten. Met name Statenlid M. Wiersma (GroenLinks) heeft afgelopen tijd kritiek geuit op het volgens hem weinig duurzame wegenbe- leid van het dagelijks provincie bestuur. Hij vreest dat het ené wegenproject automatisch leidt tot het andere. Zo is Wiersma weinig gelukkig met het onderzoek naar verdub beling van de Grevelingendam en de N59 tot Hellegatsplein. Hij wijst erop dat de volgende stap is verbreding van de Mid den-Zeelandroute tussen Goes en Kats en als dat voor elkaar is, komt verdubbeling van de Zeelandbrug vanzelf. Poppelaars merkt op dat Zee land een beetje in een luxeposi tie verkeert, nu de noodzakelij ke grote wegenprojecten alle in gang zijn gezet. Zoals de aanpas sing van de toeleidende wegen naar de Westerscheldetunnel (Sloe- en Tractaatweg), de aan leg van de dammenroute en in Brabant de vervolmaking van de Zoomweg. „Daardoor is er nu ruimte voor Rijkswaterstaat om studie te ver richten naar een bredere N59, het traject Bruinisse-Hellegats- plein. Het tracé Goes-Kats valt niet in deze studie", zegt de ge deputeerde. Hij beklemtoont dat de Midden-Zeelandroute niet bedoeld is als 'doorvoertra- Langzaam verkeer Wiersma is er niet gerust op. „Het lukt behoorlijk de kwalitei ten van Zeeland aan te tasten. Wel honderden miljoenen uitge ven voor nieuwe wegen, maar geen initiatieven nemen voor verbetering van de leefbaar heid." Een voorbeeld daarvan is voor hem het 'op achterstand zetten' van het langzaam ver keer bij de plannen voor een tun nel onder het Kanaal Terneu- zen-Gent bij Sluiskil (door de provincie kanaalkruising Sluis kil gedoopt). Poppelaars is het daar niet mee eens. Hij geeft aan dat voor zieningen voor langzaam verkeer in de vorm van een extra tunnelbuis tientallen mil joenen guldens extra kosten. „Het komt ook de sociale veilig heid en de verkeersveiligheid niet ten goede en je hebt meer aanpassingen van wegen nodig. De huidige brug blijft liggen en er treedt geen verslechtering voor het langzame verkeer op." De Staten gaven vorige week trouwens eensgezind (ook GroenLinks) steun aan uitvoe ring van de kanaalkruising Sluiskil als tunnel. Daarbij wees Poppelaars erop dat Zee land eraan vasthoudt dat Vlaan deren vóór juli 2006 duidelijk heid geeft over de gewenste tun neldiepte (16 meter). „Eind dit jaar kunnen we al een besluit over het tracé nemen. We zitten dan een half jaar met de ai-men over elkaar, in afwachting van Vlaamse duidelijkheid. Verdere vertraging is voor ons onbe spreekbaar." door Harmen van der Werf HANS WEERT - Het kan maar duidelijk zijn: tussen Zuid-Beve- land en Perkpolder komt geen permanent veer terug. De twee overkanten mogen al blij zijn dat er in de zomer een veerboot tussen Hansweert en Perkpol der vaart. Zaterdag was de offi ciële ingebruikname. Om elf uur zou de plechtigheid beginnen in Hansweert. Alle ge nodigden waren op tijd, behalve provinciaal bestuurder M. Ie Roy. Zij kon de weg niet vinden. Dat was tekenend. In Hans weert zijn verschillende wegwij zers naar de jongste veerdienst van stichting Rondje met een Pontje geplaatst, maar om nou te zeggen dat de aanlegsteiger erg gemakkelijk te ontdekken valt: niet bepaald. Een stuk of tien inwoners van Hansweert had de aanlegsteiger in de voor haven bij de sluizen wel moeite loos gevonden. Eén van hen wist te vertellen dat in mei 1943 voor het laatst een veerboot tussen Hansweert en toen nog Walsoor den voer. Kruiningen-Perkpol- der nam de dienst over, tot ook die verbinding maart 2003 ver viel met de opening van de Wes terscheldetunnel. De aanwezige Hansweertenaren leken blij met de nieuwe bedrijvigheid. Eenmaal aangekomen hield pro vinciaal bestuurder Le Roy haar toespraak. Zij vertelde hoeveel inspanning en geld het al heeft gekost het nieuwe zomerveer in het leven te roepen. Van de te rugkeer van een permanente dienst wilde zij niet weten. „Dat is gewoon onhaalbaar." Zij kreeg bijval van wethouder B. Pauwels van Hulst. Niemand aan boord van De On derneming, het schip dat de overkanten gaat verbinden, rea geerde. Actievoerders Die reactie kwam er wel aan de overzijde, in Perkpolder. Zo'n zestig actievoerders wachtten daar De Onderneming op met spandoeken om duidelijk te ma ken dat zij wél een vaste veer dienst terug willen. Voorzitter G. van Unen van de SP-afdeling Hulst overhandigde gedeputeer de Le Roy een petitie. Le Roy zei hetzelfde als in Hansweert: „Het is niet te betalen." Toch is de kans op de terugkeer van een permanente veerdienst in het oostelijk deel van de Wes- terschelde nog niet helemaal ver keken. „Wordt dit in de zomer een succes", vertelde schipper L. de Brouwer van De Onderne ming, „dan wil ik wel het hele jaar gaan varen." De Brouwer heeft voorlopig de garantie dat hij drie jaar 's zomers de dienst kan onderhouden. De provincie en de gemeenten Reimerswaal en Hulst lappen die jaren bij, als er te weimg reizigers komen. De Brouwer moet daarna zichzelf zien te bedruipen. Het veer Hansweert-Perkpolder vaart deze maand en in augus tus dagelijks; op maandag en za terdag overigens alleen voor groepen van minstens 25 perso nen. De Westerschelde is ontsloten met nog twee andere veren: de vaste dienst Breskens-Vlissin- gen en de zomerverbinding Hoe- dekenskerke-Terneuzen door Sheila van Doorsselaer HULST - Jong Management Zeeuws-Vlaanderen, een net werk van zelfstandigen tot veer tigjaar, viert dit jaar zijn tienja rig bestaan. Het feestprogram ma. dat ter ere van het tweede lustrum wordt gehouden, heeft als thema 'Wie Scoort'. Gast spreker is ex-prol'keeper Hans van Breukelen. Jong Management Zeeuws- Vlaanderen telt dertig onderne mers, directeuren en managers uit allerlei bedrijfstakken in de regio. Zij komen maandelijks sa men om onderling kennis, infor matie en ervaring uit te wisse len. Het doel is van elkaar te le- ren en gezamenlijk oplossingen te bedenken voor vraagstukken waar ze tegenaan lopen. -Zaterdag 1 oktober wordt het jubileum gevierd in De Vlaande- j ren in Sas van Gent en dat feest mag iedereen meevieren", zeg- Igen R. Wielinga en L. de Wolf van de jubileumcommissie van Jong Management. „We wilden het feest wel iets extra's meege ven. Daarom is gekozen voor een dag vol uitdagingen en leer momenten, maar er is ook ge noeg gelegenheid om te netwer ken." De eerste helft van de dag staat met een zogenoemd voetbalma nagementspel letterlijk in het te ken van scoren. Met de zakelij ke voetbalwereld als figuurlijke I inzet worden teams van onderne- fmers en bedrijven uitgedaagd hun managementvaardigheden optimaal te benutten. Maximaal 25 teams van elk vijf personen Pkunnen deelnemen aan het spel. 'Wie mee wil doen kan zich in schrijven via www.wiescoort.nl. Na het spel begint de tweede 1 helft van de feestdag. Hier kan iedereen die belangstelling 'heeft zich apart voor inschrij ven via de site. Oud-doelman De Wolf: „Van Breukelen geeft een lezing over de redenen van succes en falen in de onderne merswereld, die hij vergelijkt net een voetbalteam." Vervolgens komen drie zoge noemde captains of industry nan het woord: E. van 't Westein de (De Feijter Temeuzen), E. de Ruijsscher (H4A Groep) en M. van 't Westeinde (Outokumpu Stainless BV). Zij stonden aan de wieg van Jong Management Zeeuws-Vlaanderen. Na deze of ficiële gedeelten en een diner be gint de feestavond. De DJ's van Radio 538 zorgen dan voor de uitbundige sfeer. Wielinga: „Maar wie liever in alle rust een gesprek wil voeren, kan terecht in speciale sigaren-, wijn- en bonbonhoekjes die we hebben ingericht." door Claudia Sondervan GOES - Ernstig zieke patiënten maken grotere kans om dure ge neesmiddelen van ziekenhuizen te krijgen door ingrijpen van mi nister Hoogervorst. Hij ver ruimt de vergoeding die zieken huizen voor deze medicijnen krijgen tot tachtig procent. De medicijnen kosten vaak tiendui zenden euro's per patiënt. De patiëntenverenigingen jui chen. maar de ziekenhuizen zijn teleurgesteld. „Dit is mislei ding. De minister presenteert de ziekenhuizen een sigaar uit ei gen doos", reageert directeur J. van der Heide van de Zorg- saam-ziekenhuizen Zeeuws-Vlaanderen. „Wij hebben gewonnen", zegt Lies Cysouw uit Oost-Souburg, activiste voor de vergoeding van Alimta. een geneesmiddel tegen astbestkanker. „Het is zo goed dat we nu tegen patiënten kun nen zeggen dat ze krijgen wat ze nodig hebben." Alimta is niet le vensreddend, maar geeft de pa tiënt enkele maanden levensver lenging en de mogelijkheid die leefbaar door te komen. De pa tiëntenverenigingen noemen de nieuwe regeling een belangrijke verbetering. „Er is vastgelegd dat het uitgangspunt van een be handeling de ziekte en de behan- delopties zijn en niet langer het budget van het individuele zie kenhuis", stellen zij in een reac tie. „De minister zou eerlijker zijn als hij ook extra budget uittrok voor de dure geneesmiddelen. Maar dit moet betaald worden uit hetzelfde budgettair kader voor de zorg waar de ziekenhui zen alle zorg van moeten beta len en waar al kortingen op wor- -- Patiëntenverenigingen zijn blij met de rijksmaatregel om dure medicijnen voor een groter deel te ver goeden. maar ziekenhuisdirecteur J. van der Heide wijst er op dat de ziekenhuizen dat vanuit hetzelfde budget moeten betalen. foto Camile Schelstraete den toegepast. Er zijn nu al be richten dat het budget over schreden wordt. Dat verrekent de minister volgend jaar met cle ziekenhuizen. Dit schuift het probleem vooruit", vindt Van der Heide. Goed dat de minister de onrecht vaardigheid uit de regeling dure geneesmiddelen haalt, vindt di recteur R. Zomer van Zieken huis Walcheren. Voorheen variëerde de vergoeding van veertig tot 75 procent, zoals in Zeeland, omdat ziekenhuizen die zelf onderhandelden met ver zekeraars. Ziekenhuizen die krap bij kas zaten, weigerden soms patiënten dure medicij nen. Onaantrekkelijk „Hoogervorst en de Tweede Ka mer ontduiken het werkelijke probleem: we moeten bepalen of we dure geneesmiddelen die het leven enkele maanden verlen gen zo duur willen betalen. Die discussie moeten ziekenhuizen en artsen niet voeren, maar de politiek. Maar die vindt dat. hoogst onaantrekkelijk." Van der Heide: „De artsen bepa len nu gezamenlijk wat er nodig is voor een behandeling. En te recht. Maar er is niemand die daar grenzen aan stelt. Dat vindt ik niet passen bij de huidi ge budgetkrapte. Kan je als on coloog een duur geneesmiddel geven dat een rendement van en kele maanden langer leven heeft, terwijl in de ouderenzorg mensen overlijden omdat ze op een wachtlijst staan? Dan zijn er verhoudingen zoek In Zeeland werden mensen die dure geneesmiddelen nodig heb- Bedreiging in Renesse RENESSE - Een 28-jarige man uit de gemeente Noord-Beveland en een Belg van wie de woonplaats onbe kend is, zijn in de nacht van zaterdag op zondag bedreigd nadat ze hadden geprobeerd in Renesse een jongen aan te houden. Het tweetal zag een jongen op de voorplecht van een boot springen, die op een trailer geparkeerd stond aan de Roelandsweg. Ze probeerden de jongen ertoe te zetten van de boot af te komen, waarna een groepje jongelui bedreigende taal be gon uit te slaan. De mannen probeerden de botenbeklim- mer aan te houden om hem aan de politie over te dragen in verband met eventuele vernielingen aan de boot. De jongen sprong echter in het bestelbusje waarin ook de rest van de groep was gaan zitten. Met deze bus werd ver volgens op beide mannen ingereden, vermoedelijk om ze te raken. De mannen konden op tijd wegspringen. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Dronken stepper aangehouden MIDDELBURG - Een 26-jarige man uit Middelburg is vrijdagavond door de politie betrapt op dronken rijden. De man werd aan de kant gezet toen hij rond twaalf uur op een gemotoriseerde step op de Poelendaelesingel door een rood stoplicht reed. Na controle bleek dat het rijbe wijs van de man al was ingevorderd. Daarnaast was zijn step niet verzekerd. De stepper kreeg een dagvaarding. Computers bij bedrijven gestolen THOLEN - Bij twee bedrijven in de gemeente Tholen, in Sint-Philipsland en Tholen-stad, is afgelopen weekeinde computerapparatuur gestolen. De diefstal in Tholen vond plaats tussen zaterdagmiddag drie uur en zondagmorgen half twaalf bij een bedrijf aan de Energieweg. Een raam was geforceerd. In Sint-Philipsland moest een bedrijf aan de Nijverheidsweg het ontgelden. Deze inbraak is zondag ochtend ontdekt rond kwart over drie. Een deur was open gebroken. Acht bonnen bij alcoholcontrole TERNEUZEN - Bij een grootscheepse alcoholcontrole in Temeuzen, Axel en Philippine zijn vrijdagmiddag en -avond acht automobilisten bekeurd. De politie hield de controle in samenwerking met vei'keersorganisatie 3VO. Het eerste deel van de controle richtte zich op woon-werk- verveer. Er werden 637 blaastesten afgenomen; vijf perso nen werden bekeurd voor het rijden onder invloed. In de Guido Gezellestraat in Terneuzen liepen twee automobi listen tegen de lamp. Zij kregen, naast een bekeuring, een tijdelijk rijverbod. In Philippine moesten twee chauffeurs hun auto laten staan en in Axel had één automobilist anderhalf keer te veel alcohol genuttigd. Hij kreeg een rijverbod van twee uur. De controle later op de avond richtte zich op het uitgaans publiek. Van de 65 bestuurders die in Axel moesten bla zen, was niemand in overtreding. Aan de Braakmanweg in Philippine werden 16 blaastesten afgenomen en werd één automobilist bekeurd. Aan de Oostpoortweg in Sas van Gent gingen twee mensen op de bon (twintig blaastes ten). Een van hen, een 39-jarige automobilist uit Wachte- beke (B) had meer dan drie keer zo veel gedronken als is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. kunst Op het aanbod van gedeputeerde M. le Roy voor een gratis retour met de zomerveerpont Perkpolder-Hansweert gingen weinig actievoer ders zaterdag in: zij waren er slechts om te pleiten voor een vaste veerverbinding. foto Camile Schelstraete Ziekenhuisdirecteur vindt dat politiek duidelijke keuzes moet maken ben al goed bediend, beaamt Van der Heide. Een voorbeeld is trastuzumab, een levensverlen gend middel voor vrouwen met een bepaald tvpe uitgezaaide borstkanker. In Zeeland krijgt 86 procent van de patiënten dat middel ad 39.000 euro per kuur, terwijl in Friesland maar zes procent van de patiënten trastu zumab krijgt, rapporteerde de Borstkanker Vereniging Neder land een maand geleden. De mi nister heeft ook een tijdelijke toelating ingesteld voor genees middelen die nog wachten op be oordeling voor de lijst met dure geneesmiddelen die voor de ver goeding in aanmerking komten. Zo hoeven ziekenhuizen veelbe lovende middelen niet langer he lemaal zelf te betalen. Tot het College voor Zorgverzekeringen de beoordeling rond heeft, moet zo'n middel onderzocht worden op doelmatigheid. De twintig procent die onver- goed blijft, heeft als marktprik- kel geen enkele waarde, oor deelt Van de Heide. „Als oncolo gen aangeven een nieuw middel nodig te hebben, dan wordt dat ontwikkeld op één plaats. Door braken op medische terreinen vinden nooit op meer plaatsen tegelijk plaats. Dus van concur rentie kan geen sprake zijn. Pas als er een alternatief middel komt, kan de prijs zakken. Kijk naar taxol, dat jaren geleden zo'n doorbraak was. Pas nadat er taxotere kwam, daalde de prijs." Dit lost niks op, vindt de Zeeuws-Vlaamse directeur „Ik heb met de specialisten in huis gesproken en er komen volgend jaar tal van nieuwe medicijnen aan. De farmaceutische indus trie zal artsen en patiëntenver enigingen pushen om die te wil len gebruiken." AARDENBURG. Sint Baafskerk Het Zeeuws Orkest o.l.v. Joan Berkhemer, m.m.v. Floris Mijn- ders, cello. Werken van Blaha, Saint Saëns en Berlioz. door Jos Verpoorten Het Zeeuws orkest heeft het dit jaar met haar zomercon- certserie hoofdzakelijk in de 'be schrijvende' muziek gezocht. Zo was men zaterdag in Aarden burg te beluisteren met de pre mière van Christian Blaha's Mi chael en de draak, een symfo nisch gedicht gebaseerd op een tekst uit het laatste bijbelboek. Zoals te verwachten, gezien het apocalyptische onderwerp, een werk met nogal wat special ef fects, zoals indringende klank- erupties, schetterend koper, dreigend aanzwellende strijkers en een royaal gebruik van de windmachine. Vooral in het laatste deel is hiervan sprake en dit blijft in haar muzikale verta ling van het bewuste bijbelge deelte dan ook het dichtst bij de oorlogszuchtige grondtekst. De eerste twee delen zijn hierin minder expliciet. Vooral het enigszins zoetsappige midden deel is, wat dat betreft, een vreemde eend in de bijt. In het eerste deel wordt de niet zo een voudig te bepalen grens tussen programma- en filmmuziek en kele keren duidelijk overschre den. Het Zeeuws Orkest deinst er niet voor terug met enige regel maat de tanden te zetten in gro te symfonische meesterwerken. Zo ligt de alleszins verdienstelij ke uitvoering van Beethovens vijfde, het afgelopen najaar, nog vers in het geheugen. Dit maal waagde men zich aan de wel zeer programmatische Sym- phonie Fantastique van Hector Berlioz, waarin de toen nog jeugdige componist naar aanlei ding van een onbeantwoorde liefde de. naar eigen zeggen, ont wikkeling van zijn helse harts tocht schildert. Nu moet ge zegd, dat er ook in de uitvoe ring van dit breed uitgesponnen werk veel fraais te beluisteren was. De strijkers waren goed op dreef, hetgeen zich onder meer uitte in ontspannen en welspre kende melodielijnen in het eer ste deel en ragfijne tremolo's in het laatste. Ook het aandeel van de blazers kwam goed uit de verf. Jammer dat het enkele ma len door de koperblazers gescan deerde Dies Irae net niet hele maal 'scherp gestoken' was. Overigens is het de vraag of de ze symfonie voor het Zeeuws Or kest niet een maatje te groot is. Men zocht het voorzichtigheids halve dan ook meer in een zo fraai mogelijk klankbeeld dan in een, waar nodig met gebruik van schrille kleuren, verklan ken van de waanzin en het sar casme, zo tekenend voor deze compositie. In contrast met deze spannende verhalen was het celloconcert van Saint-Saëns een verade ming. Hierin is een heer van stand aan het woord, die de kunst der wellevende conversa tie tot in de puntjes beheerst Hier geen dubbele bodems en een in het oog te houden ver haallijn, maar plezierige, fraaie muziek, geïnspireerd en vakkun dig vertolkt door orkest en so list Floris Mijnders. Hemeldinge laat kunstwerken zien KAPELLE - De Wemeldingse kunst- en natuurroute, dit jaar met het thema Hemeldinge, be reikt maandag 11 juli Kapelle. In het gemeentehuis wordt dan een expositie van deelnemende kunstenaar geopend. Schilderwerk, keramiek, beeld houwwerk en knipselkunst, het is allemaal te zien op de tentoon stelling. De verzamelnaam He meldinge is te danken aan een leerlinge van een basisschool in Wemeldinge die haar dorp zo be titelde. De jaarlijkse kunst- en natuurroute heeft het vervol gens tot thema gemaakt om aan te geven dat inspiratie kan lei den tot mooie werken, tot bijna hemelse werken. De expositie in het Kapelse ge meentehuis is tot en met 5 augus tus te bezichtigen tijdens de ge wone openingstijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13