Lewedorp kan afrit A58 vergeten PZC PZC Nee Sem, het steeltje niet hè Zeventig jaar een gelukkig huwelijk Scheppingsverhaal hoort zeker in biologielessen thuis Betere aansluiting Heinkenszand heeft voorrang 11 AAZET maandag 4 juli 2005 ijnnrHarmen van der Werf LEWEDORP - Lewedorp kan de aanleg van een eigen op- en afrit naar de rijksweg A58 voor lopig vergeten. De gemeente Bor- sele zet alle kaarten eerst op een betere ontsluiting van Heinkens- iinds de A58 in 1970-'71 in ge- iruik is genomen, is het stukken Vechtpartij in Renesse [bENESSE - Bij een grote vecht partij aan de Hogezoom in Benesse zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag verschillen de gewonden gevallen. Vijf [Middelburgers in de leeftijd van lfi tot 21 jaar zijn aangehou den. Een 20-jarige man uit Leerdam I en een 24-jarige man uit Kerk wijk zijn per ambulance overge bracht naar de huisartsenpost b Zierikzee. De andere jongens uit de groep van elf personen uit Leerdam, allen tussen de 17 en !0 jaar. liepen diverse verwon- lingen op. De ruzie ontstond rond half een in een horecagele- enheid aan de Zoom. De gasten verden door portiers buitenge- et. waarna er buiten flink is ge- ibchten. Orgelconcert Jacobskerk GISSINGEN - De Orgelcom missie St. Jacobskerk Vlissin- fe'en houdt vrijdag 8 juli het eer- we middagpauzeorgelconcert in Ben zomerreeks. )e organisten laten hun muziek wren van 12.00 tot 12.30 uur. (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33fl?53 agenda Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Tax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET "Ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rustiger geworden in Lewedorp. Het doorgaand verkeer tussen Vlissingen en Bergen op Zoom komt niet meer door de dorps kern. Toch heeft Lewedorp nog met verkeersoverlast te maken. Vrachtwagens voor fritesfa- briek McCain rijden door de kern en met mooi weer is het druk met automobilisten die het Veerse Meer of vliegveld Mid den-Zeeland bezoeken Volgens de dorpsraad moet dit verande ren. Dat kan door de aanleg van een op- en afrit bij Lewedorp in de A58. Ook Arnemuiden is daarbij gebaat, aldus vice-voor- zitter A. Raas. Rijkswaterstaat is niet dol op extra op- en afritten vanwege de verkeersveiligheid en omdat die de doorstroming van het ver keer zouden belemmeren, weet Raas. Toch bestaat er volgens hem in de nabije toekomst een mogelijkheid om aan de wens van de dorpsraad te voldoen. De Sloeweg naar de Westerschelde- tunnel wordt over een aantal ja ren verdubbeld. De functie van de A58 kan dan veranderen, stelt hij zich voor, door het door gaande verkeer van en naar Wal cheren met een mooie vloeiende aansluiting bij Heinkenszand via de Sloeweg en de Bernhard- weg te leiden. Als de A58 zo aan betekenis verliest, is het moge lijk Lewedorp direct op die weg aan te sluiten. De dorpsraad heeft dan zijn zin. Verlaten Provincie-ambtenaar J. Bakx be vestigt dat er sprake van is ge weest de functie van de A58 te wijzigen, maar, meldt hij, dat spoor heeft de provincie inmid dels verlaten. De Sloeweg wordt verdubbeld en dat is het. Het doorgaand verkeer van en naar Walcheren zal de A58 blijven ge bruiken. De gemeente Middelburg is, ver telt Bakx, wel bezig met een ont- sluitingsweg voor het oostelijk deel van Arnemuiden en daar mee voor het Veerse Meer en vliegveld Midden-Zeeland. Die weg moet over of onder de spoor lijn komen en aansluiten op de provinciale weg die parallel aan de A58 loopt. Het verkeer kan vervolgens via de oprit vlakbij het benzinestation bij Arnemui den de A58 op. Lewedorp is daarmee nauwe lijks geholpen. Vrachtverkeer voor McCain blijft dan in elk ge val door het dorp rijden. Het komt er dus op aan of er toch een op- en afrit in de *A58 kan komen. De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ver keer) ziet dat vooralsnog som ber in. Borsele richt zich eerst op een betere aansluiting van Heinkenszand op de A58. ..En", weet Vermue-Vermue, „dat is al moeilijk genoeg." Tienerdisco in De Paraplu JSS1NGEN - In jongerencen- im De Paraplu kunnen kinde ken van 8 tot 13 jaar vrijdag 8 juli naar hartelust dansen. )e tienerdisco duurt van 19.30 ot 22.20 uur en toegang kost 1.75 euro. Het centrum is te vin- len aan de Alexander Gogelweg i9 in Vlissingen. STREEKACTIVITEITEN (0UDEKERKE Sportcentrum Cou- urg. 9.15 - 10.15 en 10.15 - 11.15 uur: ïwegen voor ouderen; MIDDELBURG Markt. 11.00 - 17.00 .'ken- en verzamelmarkt; VLISSINGEN - Open Hof, 910 uur Ha lte yoga en om 10.45 uur 55+ yoga. door Nadia Berkelder SEROOSKERKE - De afgekloven pitjes schuiven over de baan. Bezoekers van boomgaard de Zoete Kers probeerden zaterdag het onwaarschijnlijke kersen- pitspuugrecord van ruim zeventien me ter te verbreken. Enig talent is noodzakelijk. De één flub- bert de pit tot een meter van zijn voe ten, terwijl de ander spontaan zeven me ter spuugt. Je kunt het of je kunt het niet. Zoals met fluiten. En er blijkt een verband te zijn tussen de twee, zegt wedstrijdleider Serena Bal. „Mensen die goed kunnen fluiten, kunnen vaak ook goed kersenpitspugen." Ze wil het best voordoen, hoewel ze zelf zegt er niet goed in te zijn. Goed kauwen - vlees op de pit vertraagt de vlucht de pit achter in de keel leggen, één voet naar voren, bovenlichaam naar achter en los. Een aanloop is verboden. Een klein meisje is als eerste aan de beurt. Ze spuugt de pit tussen de kie zels, nog voor het begin van de echte baan. Tweeënhalve meter. Sem (5) over treft haar. Hij geniet vooral van het eten van de kersen, hij propt ze hele maal in zijn mond. ..Niet het steeltje hè", roept Serena. Sem spuugt zijn twee de pit naar een afstand van bijna drie meter. Dik tevreden neemt hij plaats naast kersenpitspuugveteranen Tim en Jerry. Tim (13) deed vorig jaar ook al mee. Nu wint hij de eerste poule, met acht meter en twaalf centimeter. „Weet ik veel", antwoordt hij op de vraag wat er nou zo leuk aan kersenpitspugen is. „Het win nen is leuk en je krijgt iets lekkers als je wint. Jongeren spugen ook heel vaak. misschien daarom." Het doosje kersen dat hij wint, is zo leeg, ruim op tijd voor de tweede poule begint. Het kersenpitspugen is één van de acti viteiten van de jaarlijkse kersendag bij de Zoete Kers. Vooral mannen laten zich verleiden tot een poging. Serena en haar collega Astrid Dijkhuizen probe ren vrouwen over te halen om mee te doen. Rowi wint meteen de tweede pou le. Ze kan veel oefenen, want haar pit ten belanden nogal eens naast de baan. „Je hebt een afwijking naar rechts", lacht Astrid. Geeft niets: nieuwe kers, nieuwe poging: 7.72 meter. Een jonge toeschouwster is verbaasd: „Ik eet de pitten meestal op." Grapje Kersenpitspugen is vooral een grapje bij de Zoete Kers. „Maar in Limburg worden echt hele toernooien georgani seerd", weet Astrid. „En het is best moeilijk, vooral in de baan blijven is las tig." Dat kersenpitspugen serieus kan foto Lex de Meester zijn, weten ze in Düren. een stad in Duitsland, iets ten oosten van Aken. Daar worden eind deze maand de we reldkampioenschappen gehouden. Tij dens het evenement is Oliver Kuck, de wereldrecordhouder, aanwezig. Twee jaar geleden landde zijn pit pas na 21.71 meter. Met een grote vloerwisser vegen Astrid en Serena de pitten van de baan. Fris is anders, vooral als er hele stukken kers of andere zaken meevliegen. Zoals bij Maxim (8). Aan zijn pitten hangt nog wat vruchtvlees. Het resultaat is er naar: drie meter dertig. Astrid spoort de deelnemers aan. „Het te verbreken re cord is zeventien meter tien", roept ze. „SiebzehnT' De Duitse toerist gelooft er niets van. „Ja en zehn zentimeter" lacht Astrid. De recordhouder van de Zoete Kers, Freek Kuzee, leverde zijn prestatie tijdens de kersendag van twee jaar geleden. Hij spuugde zijn pit ver buiten de baan. Vandaag is hij er niet bij. Wilco de Keunig wordt de winnaar van de dag, met elf meter tien. door Miriam van den Broek ZANDDIJK - „Het is omgevlo gen", zegt Adriane Brasser-van Soelen. Zeventig jaar getrouwd was ze gisteren met Jacobus. „We hebben een goed huwelijks leven gehad." De eerste huwelijksjaren op boerderij Loodkop tussen Veere en Vrouwenpolder verliepen voorspoedig Hun eerste twee kinderen werden daar geboren. Maar toen de Duitse dreiging na derde moest Jacobus voor tien maanden in militaire dienst. Adriane moest het landbouw- en loondorsbedrijf zolang zelf leiden. Toen in 1944 de bevrij- ,ding nabij kwam en de geallieer den de zeedijk tussen Veere en Vrouwenpolder bombardeer den, werd boerderij Loodkop he lemaal verwoest. Als een won der was er op dat moment nie mand thuis. „Ik vond het verschrikkelijk dal de boerderij van mijn vader en de plaats waar ik geboren ben, verwoest was", zegt Jacobus. „Hoe erg dat ook was", vult zijn echtgenote aan, „we waren dankbaar dat we nog met ons vieren in goede gezondheid bij elkaar waren. Dat is toch het be langrijkste." Uiteindelijk kocht het echtpaar boerderij Poppenkinderenburg in Zanddijk. Daar wonen ze nog steeds. Het landbouwbedrijf is nu in handen van de kinderen. „Heel soms vragen ze me nog wel eens om advies", vertelt Ja cobus. „En ook ga ik soms nog een stukje met de trekker rijden om te kijken hoe alles er bij staat. Op de openbare weg rijd ik niet meer hoor." Het stel blijft onder de mensen dankzij de camping van de zoon die naast hen woont. „Ik maak dan een praatje met de camping- gasten", vertelt Jacobus. „Ik laat ze naar mijn leeftijd raden. Laatst dacht iemand dat ik 79 was. Ik zei toen: zie ik er zó oud uit?" Brasser is inmiddels 97 jaar, zijn vrouw is 92. Het echt paar heeft zes kinderen, tien kleinkinderen en negen achter kleinkinderen. Man komt om bij ongeval TERNEUZEN - Een 35-jarige Terneuzenaar is gistermid dag verongelukt op de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen. Door onbekende oorzaak reed de man rond kwart over één frontaal tegen een boom aan. Hij kwam daarbij direct om het leven. De brandweer heeft de man uit de auto moe ten knippen. Een getuige die de klap hoorde en de dijk op liep, zag op korte afstand van het ongeval een kleine don kere auto rijden in de richting van de Reuzenhoek. De po litie wil in contact komen met de bestuurder van deze au to, omdat die mogelijk iets meer heeft gezien van de fata le aanrijding. Brommers gestolen in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Uit een loods aan de Van Cittersweg in Arnemuiden zijn twee brommers gestolen: een donkerro de Sparta (type Happy) en een zilveren Batavus. De waar de van de brommers is niet precies bekend. Ook is on be kend hoe de brommers uit de loods zijn weggenomen. Boete na vechtpartij in Renesse RENESSE - Een twintigjarige man uit de gemeente Mont- foort is in de nacht van zaterdag op zondag in Renesse door de politie aangehouden wegens mishandeling. De man dacht dat hij eerder op de avond geslagen was door een negentienjarige jongen uit Strijen, en gaf deze per soon daarom enkele klappen en schoppen. De Strijenaar bleek echter niks met het incident te maken te hebben. Nadat de verdachte een boete had betaald, mocht hij weer gaan. Aanhouding na steekpartij Clinge CLINGE - Een 22-jarige man uit de gemeente Hulst is gistermiddag rond half één aangehouden op het Woes tijneplein in Clinge. Hij wordt ervan verdacht een 29-jari- ge man uit Genk (België) te hebben neergestoken. De Belg is met steekwonden in zijn borst opgenomen in het zieken huis in Gent. De Hulstenaar zit nog vast en wordt ver hoord. Over de oorzaak van de steekpartij waren gisteren nog geen verdere details bekend. Ruim 1100 euro voor Lesotho SCHERPENISSE - Ruim 1100 euro voor een thuiszorg project in het Afrikaanse staatje Lesotho. Dat is de op brengst van de fancy fair en lesmarathon van de Ooster- scheldeschool in Scherpenisse. Het geld, om precies te zijn 1167 euro, is gisteren overhan digd aan een delegatie van de christelijke hulpverlenings organisatie Dorcas. Nadat de fancy fair donderdagmid dag veel publiek trok, was het de beurt aan groep 7 en 8 van de Oosterscheldeschool. Zij moesten de hele nacht doorwerken om zoveel mogelijk geld in te zamelen voor Lesotho. De nachtles bestond onder meer uit rekenles, begrijpend lezen, sport en spel en pannenkoeken eten. Om half acht 's ochtends werd een welverdiend ontbijt geserveerd. Een uurtje later zat de marathon erop en konden de oudei's hun kroost ophalen. De leerlingen haalden bijna zeven honderd euro op, de rest kwam uit de opbrengst van de fancy fair. Het thuiszorgproject helpt zwaar zieke volwas senen en kinderen. door Harmen van der Werf GOES - Het scheppingsverhaal hoort ook in de biologieles sen thuis, vindt docent biologie A. Bastiaanse van het reformato rische Calvijn College in Goes. Niet alles in het leven is volgens hem op natuurwetenschappelij ke basis verklaarbaar. Of het scheppingsverhaal in de biologielessen op middelbare scholen moet worden behan deld, is vorige week aangekaart door D66-Kamerlid B. Bakker. Hij wil er vanaf. Het scheppings verhaal kan, stelde hij voor, in godsdienst- of geschiedenisles sen aan de orde komen, maar niet in biologielessen. Bakker reageerde op een betoog van mi nister Van der Hoeven die een ontmoeting had gehad met de natuurkundige C. Dekker, win naar van dé Spinoza-prijs. Hij is aanhanger van de 'intelligent design'-gedachte. Deze gedach te die vooral in de Verenigde Staten populair is, houdt in dat een ontwerp in de natuur aanwe zig lijkt te zijn. Van der Hoeven was enthousiast en opperde dat de 'intelligent design'-gedachte een brug kan slaan tussen ge loofsrichtingen, tussen christen dom, jodendom en islam. Dit zou kunnen terugkeren in het onderwijs. Dat was tegen het ze re been van D'66'er Bakker. Hij pleitte van de weeromstuit voor het schrappen van het schep pingsverhaal uit biologielessen. Cultuurhistorie Biologiedocent Bastiaanse heeft de discussie gevolgd. Hij heeft er geen goed gevoel aan overge houden. „Het lijkt erop alsof een politieke partij zich tot doel heeft gesteld onze joods-christe lijke traditie uit de wereld te hel pen, waarmee voorbij wordt ge gaan aan honderden jaren cul tuurhistorie." Het pleidooi van-D66 doet hem ook nogal dogmatisch aan. „Het scheppingsverhaal wordt ter dis cussie gesteld, omdat het een ir rationeel verhaal zou zijn Dat is het echter niet. Het is een bo- venrationeel verhaal. Het stijgt ons verstand te boven, het gaat niet tegen ons versland in. Want hoe dan ook, of het nu over het scheppingsverhaal of over de evolutietheorie gaat, zonder ge loof kom je nergens. Iedere we tenschapper gaat uit van bepaal de geloofsopvattingen. Hij moet er bijvoorbeeld op vertrouwen dat het doen van onderzoek, het doen van metingen, op basis van zijn zintuigen betrouwbare ken nis oplevert. Het is bovendien een illusie om te denken dat al leen wetenschap ware kennis op levert. Niet alleen de dingen die wij met ons verstand kunnen be redeneren, zijn waar. Wie daar anders over denkt, overschat de natuurwetenschap Bastiaanse schuift de evolutie theorie overigens niet helemaal terzijde, omdat die haaks zou staan op het scheppingsverhaal, dat God de hemel en de aarde heeft geschapen. Hij maakt een onderscheid tussen de macro- en micro-evolutie. „Voor de ma cro-evolutietheorie, dat uit één- celligen alle vormen van leven zijn ontstaan, zijn heel weinig bewijzen. Dat soorten kunnen veranderen, zoals de micro-evo lutietheorie aangeeft, is wel voorstelbaar Ik heb daar geen moeite mee." Advertentie Jacobus Brasser en Adriane Brasser-van Soelen uit Zanddijk waren gisteren zeventig jaar getrouwd. foto Lex de Meester NEW CLASSIC LIFESTYLE DOMBURG GOES Nu tot 50% KORTING op onze dames- en herenkleding collectie! o.a. Scapa sports. Gaanstra, Riverwoods, Gant Ralph Lauren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11