Gemeentelijke taken belicht PZC PZC Naakt der Zuchten door zweet en tranen Kf rj Nederlands leren essentieel voor kansen nieuwkomers r i Raad akkoord met plan van aanpak voor musea Zierikzee Korting op ambtelijk personeel Schouwen-Duiveland gehalveerd Ecoscope naar NME DELTA STOFFENHUIS TERRA REIZEN zaterdag 2 juli 2005 115 HnnrMelita Lanting ZIERIKZEE - De musea in Zie- rikzee worden opgeknapt. De ge meenteraad van Schouwen-Dui veland heeft hiervoor 330.000 euro beschikbaar gesteld. Een amendement van het CDA om het resterende bedrag voor de grondige opknapbeurt te fi- nancieren vanuit de toeristenbe lasting heeft het niet gehaald. Het CDA lanceerde vorige week het plan om toeristengeld in te zetten voor de musea. Volgens de Christendemocraten een legi tieme keuze omdat negentig pro cent van de bezoekers toerist is. Een redenatie die niet iedereen kon waarderen. „Dat was schrik ken", zegt D. Meulblok (WD) in een reactie op het amende ment van het CDA. „Wij storen ons aan het voorstel om een greep te doen in de pot toeristen belasting." Ook de andere frac ties noemen dit voorstel van het CDA 'geen goed idee.' Een meerderheid in de gemeen teraad is akkoord gegaan met het collegevoorstel om de proble men bij de musea in Zierikzee gefaseerd aan te pakken. Het geld wat nu beschikbaar is ge steld is bedoeld om het verval van de collecties te stoppen. In de volgende fases worden de col lecties gerestaureerd, wordt de presentatie verbeterd en wor den de publieksfuncties ver sterkt zoals bijvoorbeeld het aanbrengen van een lift. Op ter mijn moeten de twee musea (het Stadhuismuseum en het Mari tiem Museum) worden samenge voegd in het huidige pand van het Stadhuismuseum aan de Meelstraat. Over deze onderde len van het plan moet de ge meenteraad in een later stadium beslissen. Met het totale plan is ongeveer 1,5 miljoen euro ge moeid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De uitkomsten van het externe onderzoek naar de omvang van de ambtelijke or ganisatie van Schouwen-Duive land geldt als 'onderlegger' voor de kerntakendiscussie die raad en college van B en W volgend jaar aangaan. Daarbij moet ge lijk duidelijk worden of de eilan- delijke structuur en het toeris me inderdaad een zwaardere personele bezetting vereisen dan gemiddeld bij een gemeente van vergelijkbare omvang. Uit de vergelijking van de vra genlijsten van het bureau Beren schot in 2002 en 2005 blijkt dat de gemeentelijke organisatie nu vijftien werknemers meer in dienst heeft, op een totaal van 353 arbeidsplaatsen. Daaruit kan worden geconcludeerd dat de in 2000 door de raad afge dwongen afslanking met dertig banen voor de helft teniet is ge daan. I Woordvoerders van Alert, Leef baar Schouwen-Duiveland, WD en CDA gaven donderdaga vond op basis van de eerste be- stuursrapportage over dit jaar aan geen verdere personeelsuit- breiding meer te zullen dulden. Volgens eén brief van het colle ge is die groei verdeeld over ne gen afdelingen en heeft de raad erin alle gevallen zijn goedkeu ring aan gegeven, zo wordt bena drukt. Begrotingen De uitbreiding is tevens be krachtigd bij de vaststelling van de begrotingen van de afgelopen drie jaar. In twee gevallen is er door de raad zelfs expliciet om Goed rapport voor ziekenhuis GOES - Patiënten van de Ooster- scheldeziekenhuizen zijn erg te vreden met de bejegening door artsen en verpleegkundigen van gyneacologie. :Bovendien vinden zij de ont- st en nazorg bij chirurgie prettig, de informatieverstrek king bij neurologie goed en voelt de patiënt zich in zijn waarde gelaten bij gynaecologie en neurologie. De afdeling inter ne geneeskunde krijgt slechte kritieken. Dat specialisme krijgt op alle punten een onvol doende in een patiënttevreden- heidsonderzoek van zorgonder- zoeksinstituut Prismant. Het Oosterscheldeziekenhuis liet zich vorig jaar als enig Zeeuws hospitaal vergelijken met nog tien andere ziekenhuizen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl uitbreiding gevraagd, verwijst het college onder meer naar de werkachterstand op de afdeling ruimte en milieu. Daarnaast is er sprake van 'kos tenbesparende uitbreiding' door het besluit taken in eigen be heer te gaan uitvoeren. Zo gaat het om de taxaties voor de onroe rend zaakbelasting (OZB), de uitvoering in het kader van de wet voorzieningen gehandicap ten en een ruimere openstelling van de publieksbalies. De professionalisering van de brandweer wordt eveneens tot de optelsom gerekend, evenals de instelling van de raadsgriffie (invoering duale stelsel), verster king van de helpdesk automati sering en een zwaardere admin- stratieve last op de afdeling per soneelsbeheer na een uitbrander van de belastingdienst. De uitkomsten van het zogehe ten benchmarkonderzoek van Berenschot worden meegewo gen in de raadsbrede Werkgroep Onderzoek Gemeentelijke Ta ken. In 2006 wordt bepaald wel ke taken de gemeente wel of niet moet blijven doen en in hoe verre er langs die weg op de per soneelskosten kan worden bezui nigd. Berenschot gaat er vanuit dat een gemeente met de om vang van Schouwen-Duiveland het met 190 formatieplaatsen minder af zou kunnen. Gemeen tesecretaris J. de Vos heeft eer der al zijn vraagtekens bij die cijfers gezet. Volgens hem gaat hem daarbij om een theoretisch vergelijk tussen gemeenten en Wat ooit het restaurant bij theater Mondragon was is nu een lesruimte voor kunstenaar Kees de Valk en zijn pupillen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Liters bloed, zweet en tranen heb ik weg moeten dweilen." Kunstenaar en docent Kees de Valk zegt het met een lach, maar de onder toon is serieus. De opdracht aan ^ijn leerlingen om naakten te produceren viel met iedereen even makkelijk. De ex positie in voormalig theater Mondragon in Zierikzee kreeg de sprekende titel 'Het Naakt der Zuchten' mee. De Valk zocht rust en ruimte en vond dat in het voormalig - en al enige jaren leegstaande - theater Mondragon. In de vroegere Havenzaal richtte hij een ate lier in en wat ooit de eetzaal van restau rant Mondragon was is nu les- en expo sitieruimte. Met instemming van de ge meente, die blij is dat het onttakelde theater nu 'bewaakt' wordt. Om de vroegere cultuurtempel enigs zins geschikt te maken als werkruimte moest er, blikt De Valk terug, wel een en ander gebeuren. „Het was echt ver schrikkelijk. Het zag er gewoon spooky uit met gaten in wanden en graffiti over al. Ik ben eerst naar de doe-het-zelver gegaan om grote potten witte muurverf om het weer een beetje toonbaar te ma ken." Nadat ook de lekkages verholpen waren en de muffe geur was weggetrok ken kon De Valk de ingedutte maar nooit uit Mondragon verdwenen muze weer tot leven wekken. De Valk deed dat met veel enthousiasme. „Want het is echt een fantastische ruimte. Door die hoge ramen heb je hier prachtig licht en je zit hier rustig", steekt De Valk de loftrompet over het pand waar het verval door leegstand handig is ge maskeerd en waar naar zijn overtuiging de kunstgeest altijd is rond blijven wa ren. „En dat moet ook zo blijven. Kunst en cultuur moet hier gewoon weer terug keren." Aan De Valk zal het niet liggen. In zijn atelier in de Havenzaal werkt hij aan zijn eigen oeuvre en één verdieping lager geeft hij les in schilderen en teke nen. Zijn cursisten vormen, zegt De Valk, een gemengd gezelschap. „Het loopt uiteen van gevorderden met veel talent tot absolute beginners. De één vraagt veel begeleiding, de ander hoeft alleen maar geïnspireerd te worden." Voor de expositie - de eerste - gaf De Valk zijn pupillen opdracht een naakt te produceren naar het voorbeeld van een foto of bestaand schilderij. Handschrift Geen sinecure, maar wel een opdracht met verrassende resultaten. Variërend van getrouwe - knap geschilderde - kopiëen van het orgineel tot geheel ei gen interpretaties. Voor sommigen was het een enorme omschakeling. De Valk wijst op een van de een meter bij ander halve meter grote werken. „Degene die dit gemaakt heeft is fijnschilder. Maakt foto Dirk-Jan Gjeltema normaal vrij kleine schilderijtjes en hij moest nu zo'n groot doek maken. Maar hij heeft het wel heel mooi gedaan. Het is één van mijn cursisten die al een heel eigen 'handschrift' heeft." Bernhard Humor ontbreekt evenmin op de exposi tie. Eén van de cursisten nam Leonardo da Vinci's anatomische les als uitgangs punt voor een 'naakt' van wijlen prins Bernhard. Alles wat zijn leven kleurde is op het schilderij terug te vinden: een vliegtuig, een olifant, een snelle auto en de voor hem zo kenmerkende attribu- ren als de zonnebril met de gele glazen en zijn onafscheidelijke pijp. De exposi tie in voormalig theater Mondragon is nog te zien tot en met 10 juli en wel da gelijks van 13.00 tot 17.00 uur. Geëxpo seerd wordt werk van Bonni de Klijne, Leen Borsboom, Pieter Panman, Anna van den Berg, Marijke Reuser, Doro- thée de Wilde, Liesbeth van Aalst, Ad Wieland, Jeanette van Vliet, Noor Bit- ter-Roks, Helna van Ieperen, Denise Ruitenberg en Martin Immerzeel. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze willen met de buurvrouw kunnen praten, de kinderen kunnen helpen bij hun huiswerk, de dokter precies kun nen vertellen wat er aan schort. Voor Lucy Riwas-Cortés uit Co lombia en Khatera Ansari uit Af ghanistan is beheersing van de Nederlandse taal essentieel. Bei den wonen inmiddels vijf jaar in Nederland en volgen een zogehe ten NT2 (Nederlands als Twee de Taal). De achtergronden van Lucy en Khatera zijn totaal verschil lend. Lucy trouwde een Neder lander en ging met hem mee naar Nederland. Khatera vlucht te met haar man en acht maan den oude kind uit Afghanistan vanwege het schrikbewind van de Taliban. Een ding hebben ze gemeen en dat is dat ze allebei graag hun draai in Nederland willen vin den. En dat kan alleen, zo is hun overtuiging, als je de Nederland se taal beheerst. Lucy: „Ik vind contact met anderen heel belang rijk. Als je dat niet hebt wordt De afsluiting van de inburgeringscursus werd gevierd met een intercultureel feest. foto Marijke Folkertsma je leven saai en donker." Niet al leen voor de sociale contacten is de Nederlands taal belangrijk, maar ook voor de kansen van nieuwkomers op de arbeids markt. Khatera: „Ik wil graag een baan in de administratie. Maar dan moet ik ook eerst goed Nederlands spreken en schrijven. Beheersing van de Nederlandse taal is, weet NT2-coördinator Ria van Sluijs van de afdeling Zierikzee van het Regionaal Op- leidings Centrum (ROC)ook be langrijk om de Nederlandse cul tuur te leren begrijpen. Omge keerd kan die Nederlandse cul tuur ook weer hulpmiddel zijn bij het leren van taal. Een van nieuwe tekst voorzien Hollands liedje zingt makkelijk weg en een sinterklaasgedichtje maken is een uitdaging voor iemand Storing aan Stationsbrug zeggen de getallen niets over specifieke omstandigheden en het kwaliteitsniveau van de gele verde diensten. „Maatgevend is wat de gemeente doet, de kwali teit die zij weet te leveren en te gen welke kosten.". Dat vergt nader onderzoek, aldus B en W in de raadsbrief, waarin zij een schone taak zien weggelegd voor de werkgroep. MIDDELBURG - De Stationsbrug in Middelburg is gis termiddag anderhalf uur gestremd geweest voor het ver keer. Door kortsluiting kon de brug, die open was voor het scheepvaartverkeer, niet meer dicht. Het andere verkeer moest daarom gebruik maken van de Schroebrug. Dat kon ook, omdat het volgens de dienst sluis- en brugbedie- ning niet is toegestaan beide bruggen tegelijk te openen. Anders zouden ambulances en brandweerwagens niet over het Kanaal door Walcheren kunnen De stremming bij de Stationsbrug ontstond om tien over vijf 's middags. Om tien over half zeven was de brug weer berijdbaar. Monteurs waren er toen in geslaagd de compu terbediening te omzeilen en de brug als het ware handma tig dicht te draaien. Forse boete voor paar meter rijden MIDDELBURG - Even zijn auto een paar meters verzet ten leverde een inwoner van Alkmaar gisteren een boete van 900 euro een rijontzegging van zeven maanden op. De man was begin dit jaar op bezoek bij vrienden in Westka- pelle. Na het nuttigen van flink wat drank wilde hij zijn auto van de stoep halen en in een parkeervak zetten. Daar bij vergiste hij zich in het pedaal en gaf gas in plaats van te remmen en botste tegen een paaltje. Vervolgens bleef hij niet bij zijn auto wachten de tot de schade was gere geld. Politierechter J Hopmans was zeer duidelijk. „In uw toestand had u helemaal niet achter het stuur mogen kruipen." Vrachtwagen tegen slagboom RITTHEM - Een 55-jarige vrachtwagenchauffeur uit Au ra (Finland) is vrijdagochtend rond 9.45 uur op de Enge- landweg in Ritthem tegen de slagboom van een bedrijf ge reden. De man stond met zijn voertuig voor de slagboom en reed vooruit in plaats van achteruit. De slagboom raak te beschadigd en ook de wagen liep schade op De bestuur der bleek meer dan twee keer zo veel te hebben gedron ken als toegestaan. Hij kreeg een rijverbod en een boete. Letsel bij aanrijding in Middelburg MIDDELBURG - Op de Blauwedijk in Middelburg zijn vrijdagochtend rond 8.45 uur twee auto's op elkaar ge botst. Een 57-jarige Middelburgse automobiliste reed over de Blauwedijk, toen voor haar op dezelfde rijstrook een 52-jarige Vlissingse bestuurster stond te wachten voor het rode licht. De Middelburgse kon niet tijdig stoppen én reed tegen de auto van de Vlissingse. Zij is met hoofd-, nek- en borstklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Beide auto's raakten beschadigd 6000 euro voor het goede doel SCHOONDIJKE - De Tafelronde 32 Zeeuws-Vlaanderen heeft 6000 euro ingezameld voor Stichting De Opkikker. Het geld werd opgehaald tijdens een familiebarbecue op het erf van de familie Becu aan de Rijksweg tussen Schoondijke en Breskens. Stichting De Opkikker helpt het leven van langdurig zieke kinderen en hun directe om geving aangenamer te maken. ZIERIKZEE - Milieueducatie centrum Ecoscope in Renesse wordt overgedragen aan de stichting Natuur- en Milieuedu catie Schouwen-Duiveland. Een ruime meerderheid van de raads leden heeft hiermee ingestemd. Lijst Raats en Leefbaar Schou wen-Duiveland stemden tegen. De raadsleden maakten weinig woorden vuil aan de overdracht van het verlieslijdende centrum. Waarnemend voorzitter J. van de Berge jaste het voorstel er snel door. Besloten is dat Eco scope open blijft tot en met 2010 en dat de gemeente jaarlijks 29.500 euro bijdraagt aan het centrum. Sluiten is volgens de fracties geen optie omdat open houden tot 2010 een voorwaar de was voor Europese subsidie. Als het centrum eerder sluit zou het geld terugbetaald moeten worden. (Advertentie) Vanaf 02 juli 2005 weer geopend 1 w Voor iedere klant een modeboek gratis! DELTA STOFFE Grote partij stofjes 5.00 p/mtr Roos collectie v.a. 5.00 p/mtr Joepie soeks nu 1.95 Bizz Kids Tshirts nu 7.50 Bosje 10 stuks DMC zijde €4.95 K.ILII IIC Kanaalstraat 33, Oost-Souburg NHUIb wwwdeltastoffenhuis.nl (Advertentie) voor wie het Nederlands de tweede taal is. De taalles is voor Lucy en Kha tera meer dan alleen het aanle ren van een vaardigheid. Lucy: „Ik kom ook voor de gezellig heid. De docenten zijn heel aar dig en als je ergens mee zit staat er altijd iemand klaar Nederlands is, stellen zowel Lu cy als Khatira, een lastige taal om aan te leren. De grammatica regels zijn ingewikkeld en voor een nieuwkomer lastig te vat ten. Ria van Sluijs: „Daarom vind ik het ook heel belangrijk dat er een verplichting blijft om Nederlands te leren. Zodra dat wordt losgelaten zitten we straks weer met een generatie die de Nederlandse taal niet spreekt en dat zou een slechte zaak zijn. Al je eikaars taal niet spreekt is het moeilijk eikaars si tuatie en achtergrond te begrij pen. De meeste nieuwkomers zijn vol gens Ria van Sluijs zeer gemoti veerd de Nederlandse taal te le ren. „Er zitten er bij die zich proberen te drukken. Maar ge lukkig zijn dat de uitzonderin gen." 1 Elektrotechniek studeren? V De HZ biedt een pure studie elektrotechniek voor VWO'ers. Doe het in 3,5 jaar! Gelijk dijen! www.hz.nl tel.: 0118 - 489 229 HogeschoolJ^^Zeeland (Advertentie) Zaterdag 2 juli FEESTELIJKE OPENINGSLOTERIJ icrrd reizen rm HOOFDPRIJS 2e PRIJS een weekend of midweek op vakantiepark Weerterbergen in een 6 persoonsbungalow reiskoffer De loten worden zaterdag 2 juli uitgegeven en hebben altijd prijs! Deze loten kunnen de gehele dag gratis wor den afgehaald bij het reisbureau. De trekking van de hoofdprijs en 2e prijs is om 16.00 uur. (per adres één lot) Een ballonnenclown zal het geheel opluisteren ballonfiguren en er zullen ballonnen worder» uitgedeeld ANVR REISBUREAU TERRA REIZEN Kanaalstraat 314388 BJ Oosc-Souburg Tel/fax 01 18-473600/473609

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61