PZC Studie cameratoezicht Renesse Hovercraft brengt duo Gouden Pieter verschoor! Zondag 3 juli MIDDELBURG II 32 DELTA Grevelingen legt geld opzij voor nieuwe parkeerautomaten Terrassen hoeven niet te wijken voor Natres Raad Schouwen-Duiveland steunt unaniem voorstel Lijst Raats koopzondag Beke stopt als burgemeester van Gent 1 1 Goed geholpen in de bus 1 Terneuzenaar krijgt cel voor in huis hebben pistool Slim ledactie: 0113-315649 yvvw.pzc.nl :.mail:redactie@ pzc.nl 'ostbus 31, 4460 AA Goes \dvertentie-exploitatie: joord- en Midden-Zeeland. 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; iJationaal: 020-4562500. [aterdag 2 juli 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Op de originele wijze op Kodak Fotopapier! Alleen bij... MII.V-IMIM jnnr Marcel Modde flERIKZEE - De terrassenkwes- je tussen de gemeente Schou wen-Duiveland en twee horeca ondernemers in Zierikzee is op- »elost. De Zeeuwsche Herberge |n 't Centrum mogen hun tafels ■n stoelen vandaag tijdens de ieëdigingsmanifestatie van de «ationale reserve (Natres) ge woon laten staan. De Natres heeft op verzoek van je gemeente nog eens gekeken naar de nodige ruimte op het Ha venplein. Wanneer de militairen in het ge lid iets inschuiven richting de Beuze, is het volgens de organi satoren van de landmacht goed te doen, aldus loco-bui-gemees- ter A. Croné gisteren over de uit komst van het overleg. „De Natres wil alles doen om het evenement voor iedereen posi tief te houden en willen abso luut niemand in de weg zitten." De manifestatie vindt plaats rond de beëdiging van 23 nieu we reservisten, onder wie elf Zeeuwen, rond het middaguur. Om de ceremonie kracht bij te zetten, komt er het nodige troe- penvertoon van de landmacht aan te pas. Croné zegt zich gestoord te heb ben aan de manier waarop de be trokken ondernemers K. Yuen en E. Huijer de kwestie hebben gespeeld. De eigenaar van de Zeeuwsche Herberghe zocht de ze week de publiciteit, omdat hem maandag schriftelijk te ver staan was gegeven dat zijn ter ras en dat van 't Centrum zater dag weg moesten zijn om ruimte te maken voor de Natres. Niet alleen vonden de onderne mers de termijn te kort (waar door een formele bezwarenaf- handeling niet meer mogelijk was), ook voorzagen ze een aan zienlijk inkomstenderving ten opzichte van hun drie collega's die eerder dit jaar toestemming kregen om een vast terras te ex ploiteren. Volgens Croné was op dat mo ment ambtelijk al overleg ge zocht met de Natres. Had Yuen even afgewacht, dan was alle commotie onnodig geweest, al dus de loco-burgemeester. Yuen denkt er net zo over, reageert hij op de uitkomst van het gesprek, maar dan meer voor wat betreft de hele positionering van de re servetroepen op het Havenplein. „Als ze de boel gelijk zó hadden gepland dat onze terrassen met in de weg stonden, was er hele maal niets aan de hand ge weest." De ondernemers zijn bovenal blij dat hun nering kan blijven staan en willen er verder geen woorden meer aan vuil maken. door Melita Lantinq RENESSE - Er komt een onder- Eoek naar cameratoezicht in Re- nesse. Onderzocht wordt of het mogelijk en zinvol is om came ra's op te hangen langs de Hoge- room en langs de Dreef, het pad lussen de Hogezoom en het Iransferium. Het initiatief voor de studie komt van R. Raats van de een mansfractie Lijst Raats. Hij diende tijdens de raadsverga dering een motie in die unaniem door de overige fracties werd on dersteund. Wethouder A. Croné beeft toegezegd een en ander te willen onderzoeken. „Ik sta er pp voorhand niet negatief tegen over." Polgens Renessenaar Raats zal (Advertentie) het ophangen van camera's het gevoel van veiligheid in ieder ge val sterk vergroten. „Je hoort nu toch vaak dat met name vrou wen niet over het pad naar het transferium durven lopen als het donker is. Het is een pad zon der toezicht met aan beide kan ten bosjes. Dat is bedreigend, ze ker als er groepjes dronken jon gelui rondhangen. Ik heb al vaak gehoord dat vrouwen er voor kiezen om helemaal om te lopen via de rotonde op de Roe- landsweg en op die manier naar het transferium te gaan." Preventieve werking De problemen doen zich volgens Raats vooral voor in de uren rond sluitingstijd, tussen 01.00 en 03.00 uur 's nachts. Dan gaan de jongeren- al dan niet met een flinke slok op - de straat op rich ting huis of camping. „Er gaat een preventieve wer king uit van bewakingscame ra's Mensen die rottigheid wil len uithalen bedenken zich nog wel eens een keer als er came ra's hangen. Maar het gaat niet alleen over bedreigen of vernie len. Ook drugshandel of wild- plassen wordt gelijk gezien door de politie en dat maakt het aan houden een stuk gemakkelij ker." Politiewoordvoer J. van Mourik bevestigt dat er van camera's een preventieve werking uit gaat. „De ervaringen in Goes en Temeuzen wijzen dat inderdaad uit." Raats stelt voor de camera's op te hangen ter hoogte van het pleintje bij Trinity, 't Roefke en de snackcorner. „Daar komen re gelmatig ongeregeldheden voor." Ook ter hoogte van disco theek Pinky's en muziekcafé De Stulp zouden een of meerdere camera's moeten komen. De stichting Horeca Renesse rea geert enthousiast op het idee. „Positief!"zegt B. van der Hoek namens de Renesser horeca. „We staan hier zeker positief te genover als je kijkt hoe de resul taten elders in Nedeidand zijn in de uitgaanscentra. Wij hebben als horeca in de afgelopen jaren al heel veel geïnvesteerd in veilg- heid. Wij juichen het toe als de gemeente hierin gaat investe ren." Raad Vlissingen kiest voor Film by the Sea VLISSINGEN - Het Vlissingse filmfestival Film by the Sea kan polgend jaar op evenveel subsi die rekenen als dit jaar. Dat is fcen van de opdrachten die de ge meenteraad van Vlissingen don- perdagavond heeft gegeven aan bet college van B en W. In totaal heeft de gemeenteraad het college met een extra bezui nigingsoperatie opgezadeld van circa 110.000 euro voor volgend jaar. lilt de vergadering van de voor- parsnota bleek donderdag dat Be raad andere keuzes maakt pan het college. De raad vreest dat de bezuiniging van circa 100.000 euro, die het college yoor het filmfestival in petto had, het einde daarvan bete kent. Er was dan ook brede steun voor de motie van de Loka- je Partij Vlissingen (LPV) en die fcan het CDA, om niet te korten pp het festival. In november, bij behandeling van de jaarlijkse be- potingsraad, moet blijken hoe net college reageert op de signa- Jen die de raad gisteren gaf. Het begrotingstekort voor Vlis- pingen loopt ook zonder deze jongste opdracht al op tot circa p.6 miljoen euro. Rico van Dongen (links) en Jordy Wubbels hebben dit jaar de Gouden Pieter gewonnen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Rico van Dongen en Jordy Wubbels zijn dit jaar de winnaars van de Gouden Pie ter. Deze prijs voor het inventief- (Advertentie) is gezellig winkelen (Advertentie) ste natuurkundig profielwerk stuk van de Pontes Pieter Zee man in Zierikzee wordt jaarlijks uitgereikt aan examenleerlin- gen van de school. De 6 vwo-leerlingen hebben zich voor hun examenstuk ge stort op de hovercraft. „Door de vele uiteenlopende technische en natuurkundige onderdelen die in dit profielwerkstuk ver werkt zijn, is het een werkstuk van hoog niveau geworden", al dus het juryrapport. Van Dongen en Wubbels begon nen hun project met de bouw van een op afstand bestuurbare hovercraft. Op basis daarvan hebben ze een aantal experimen ten uitgevoerd en daarmee on der andere de lift- en stuw kracht, vermogen en rendement bepaald onder verschillende om standigheden. Die proeven maakten 'de beste balans tussen de verschillende onderdelen en instellingen van de hovercraft' duidelijk, luidt de beoordeling. Het besluit van de vijfkoppige jury hen de on derscheiding toe te kennen, was volgens Johan Driesse, una niem. „Met hun profielwerkstuk heb ben zij aangetoond te beschik ken over creatieve, inventieve en wetenschappelijke kwalitei ten." Naast de eervolle vermelding in de analen, levert het de win naars ieder een bedrag van 250 euro op en een plastieken beelte nis van de naamgever. De prijs werd gisteravond uitgereikt door de Schouwse onderwijswet houder W. Renden. Eerbetoon De Gouden Pieter is ingesteld in navolging van de (grotere) Pie ter Zeemanprijs die elke twee jaar wordt uitgereikt door de Universiteit van Amsterdam als aanmoediging voor veelbeloven de, jonge natuurkundigen. Het eerbetoon verwijst naar de in Zonnemaire geboren Nobel prijswinnaar Pieter Zeeman (1865-1943). Deze prestigieuze onderscheiding werd in 1953 in het leven geroepen door de toen malige gemeente Zonnemaire, om de naam van haar beroemde dorpsgenoot levend te houden. In 1960 en 1965 werd de prijs daadwerkelijk uitgereikt. De re geling belandde daarna in de vergetelheid. In 2002, honderd jaar nadat Zee man de Nobelprijs won, werd het initiatief in samenwerking met de Universiteit van Amster dam nieuw leven ingeblazen. GENT - Burgemeester F. Beke van Gent heeft de knoop doorge hakt. Hij bedankt voor een der de zittingsperiode. Zijn partij, de socialistische SP.A, wilde hem graag opnieuw als lijsttrekker bij de gemeente raadsverkiezingen van oktober volgend jaar, maar Beke ziet daar op aanraden van zijn art sen uiteindelijk toch van af. Eer der zei hij nog te aarzelen. Burgemeester Beke, die volgend jaar zestig wordt, heeft er straks twaalf jaar als burgemeester opzitten. Hij wordt alom beschouwd als de beste burgemeester van Vlaanderen. Havenschepen D. Termont, schepen K. Temmer man van Stedenbouw en de loka le SP.A-voorzitter T. Balthazar, zoon van de oud-gouverneur, zijn nu de belangrijkste kandida ten voor het lijsttrekkerschap. 5*- I PZC 1 I spaar I zegel I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart. Deze actie loopt tot en met 23 juli Alleen orgmele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25,29 juni en 2 juli in de PZC. (Advertentie) Zie de IIILA DELTA WERKT ER AAN: HET WORDT ÉCHT GEREGELD. DELTA N.V. Gemeente schrapt kapvergunning ZIERIKZEE - De kapvergunning wordt geschrapt uit de Algemene Plaatselijke Verordening. Een ruime meerder heid in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft hiermee ingestemd. „Dit is een goed voorbeeld van deregulering", zegt C. Flik- weert (SGP). „Wij zijn niet bang voor kaalslag", zegt W. Stouten (Leefbaar Schouwen-Duiveland). GroenLinks en Alert! zijn tegen het schrappen van de vergunning. „Het is bizar dat op een eiland waar al zo weinig bomen staan een kapvergunning wordt geschrapt", zegt P. de Gijt van GroenLinks. „Bent u wel eens in de Westhoek we zen kijken hoeveel bomen daar staan?", reageerde A. Ver- seput (WD). Het schrappen van de kapvergunning betekent niet dat ie dereen in het wilde weg bomen kan gaan omhakken. Via het bestemmingsplan, in natuurgebieden en via de bos- wet blijven bomen nog steeds beschermd. Het schrappen van de kapvergunning levert de gemeente een aanzienlij ke besparing op. Ambtenaren zijn tot nu toe jaarlijks ongeveer 120 uur kwijt aan het behandelen van de kapaanvragen. Daar bo venop komen nog de uren die de afdeling openbare wer ken nodig heeft om een aanvraag te beoordelen en de uren die gestoken worden in het behandelen van be zwaar- en beroepschriften. Evenemententerrein blijft dicht RENESSE - Een motie van Lijst Raats om het evenemen tenterrein in Renesse langer toegankèlijk te houden voor parkeren heeft het in de gemeenteraad niet gehaald. Alleen een meerderheid van het CDA en Leefbaar Schou wen-Duiveland steunden het voorstel. Het evenemententerrein aan de Hogezoom sluit in april voor auto's. „En dan blijft het vervolgens leegstaan tot 1 juli wanneer de activiteiten voor de toeristen beginnen." zegt R. Raats. „In september stoppen de evenementen en pas in oktober wordt het terrein weer vrijgegeven voor de auto's. Ik zou graag willen dat het terrein langer beschikbaar is om au to's te parkeren. Nu gebeurt er verder niets mee en staan er alleen maar twee paaltjes voor." Geld voor skatevoorzieningen ZIERIKZEE - De gemeenteraad heeft 140.000 euro uitge trokken voor skatevoorzieningen voor de jeugd. Van het geld wordt een vaste skateplek aangelegd in Zierikzee en komt een mobiele skatevoorziening die langs de verschil lende kernen 'trekt'. De voorziening om een beetje leuk te kunnen skaten is een diep gekoesterde wens van jongeren op het eiland. Verschillende keren hebben ze bij het gemeentebestuur aan de bel getrokken voor een eigen skateplek. door Piet Kleemans ZONNEMAIRE - Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen trekt 28.000 euro uit voor de aanschaf van nieuwe parkeer automaten. De nieuwe automa ten worden extra beveiligd. Dat is geen overbodige luxe want vandalen hebben zich eer der al uitbimdig uitgeleefd op de impopulaire muntenslikkers. Vorig jaar werden vijf parkeer automaten uit het Grevelingen- gebied gestolen en in de eerste maanden van 2005 werden drie automaten in surfgebied Kabbe- laarsbank omver getrokken waarbij ze ernstig beschadigd werden. Naar het zich laat aan zien zijn de schadegevallen van na de jaarwisseling pure verniel zucht. Om vernielingen zoveel mogelijk voor te zijn, wordt ge werkt aan versterking van de fundering en verbetering van de alarmering. Om de parkeerautomaten voor krakers, die uit zijn op geld, on aantrekkelijk te maken hoopt het Grevelingenschap op ter mijn over te kunnen stappen op muntvrije - zogeheten 'chip-on- ly' - automaten. De overstap kan nu nog niet gemaakt wor den omdat het principe van 'chip-only' nog voor de rechter moet worden uitgevochten. Wel wordt gedacht aan een tussenop lossing waarbij per parkeerter rein bijvoorbeeld nog maar één automaat is waar met muntgeld betaald kan worden. Voor de buitenlandse bezoekers worden dan verkooppunten voor een pre paid 'chipknip' ingericht. Deze mogelijkheid moet nog nader worden uitgewerkt, Het voorstel om 28.000 euro te investeren in nieuwe parkeer automaten komt vrijdag 8 juli aan de orde tijdens de vergade ring van de Raad van Bestuur. De vergadering wordt gehouden in het bezoekerscentrum De Punt in Ouddorp. Aanvang 10.30 uur. MIDDELBURG - Een Terneuze naar (26) is gisteren door de Mid delburgse politierechter J. Hop mans veroordeeld tot een cel straf van elf dagen. De man had in het huis waar hij woonde even een pistool van vrienden in handen gehad en dat niet gemeld aan de poli tie. Die vrienden zijn eind vorig jaar aangehouden wegens hun betrokkenheid bij overvallen. De Terneuzenaar is toen elf da gen lang in voorlopige hechtenis gehouden omdat justitie ver moedde dat hij ook iets met de overvallen van doen had. Dat bleek niet het geval. De man verklaarde gisteren dat hij niets van dat pistool had ge zegd omdat die vrienden des tijds hem op hadden genomen en geholpen. Hij wilde hen niet afvallen. zeeuwse almanak Hij is zelfbewust, Stijn uit Wissingen. Zeker voor een vijfjarige. Sterk is-ie, dat weet hij zeker. En slim boven dien. „Ik ben zelfs slimmer dan juf Trudy", liet hij op- pas-opa Noud laatst weten. „Hoe weet jij zo zeker dat je slimmer bent dan je juf?", wil de Noud wel eens weten. „Zij zegt tegen mij wel eens: hou daarmee op! En ik ben slim genoeg om dat tegen haar nooit te zeggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 59